De Kamerverkiezingen <5^- DE WORKUMER KRANT Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland IJEME DE BOER, Autoverhuur BEL 170 Inenting tegen pokken. Voor kleine tuinen Zaterdag 14 Juni 1952 No. 24 75ste Jaargang FRISO. Leest vooral de MARKTBERICHTEN in dit blad bedrijfsvoetbal. i Fryske Brief 257. As men ünder. ’e toer troch yn it tsjerkje komt, stiet men grif earst al hwat frjemd to sjen. Ynsté fan stuollen en banken sa as gewoan wei, sjocht men nou allerhande spul hingjen, lizzen of stean hwat men oars omdoch yn tsjerke siket. It ienichst hwat jin oan in tsjerke tinken docht, is de swier ikenhouten preekstoel. Wol net ütsnijd of byld- houd, mar it is dochs in moai stik wurk. Oan de muorren hingje aide printen, skildeiijen, tegels en al samear Op tafels en ek oer de flier binne hiel hwat aldheden ütstald. Foral hwat om it tsjerkje hinne yn ’e groun foun waerd, nimt frijhwat romte yn. Nou hawwe wy it der wolris oer hoe raer men dingen fan .waerde omtoarkje litte kin. In foarbyld kin men der sjen. Der stiet in wywetterbak, dy ’t ieuwen aid wêze moat. Men foun dy by in boer op it hiem, dy ‘thim brükte foar hinnefoer. It mei in great wünder hjitte dat dit kostber stik dochs noch biwarre bleaun is. Men sjocht oan ’e muorre ek in roazekranse hingjen. Ja net ien om yn ‘e büse to stekken, hear. It sil tinkt in pear meter wêze, mei kralen er oan as greate bakkerts. Efkes fierder sjocht men in klomp stean woltwa foet lang. Neffens der sein wurdt, moatte dizze beide „dingkjes” fan in reus west hawwe, dy ‘t libbe yn 1300 safolle. Syn namme wie Klaas van Kieten. Mar minsken dy ‘t der forstün fan hawwe, sizze, dat de klomp noch gjin hündert jier aid is, en dat de roazekranse wol hiel aid, mar dochs net üt de 14de ieuw wêze kin. Soe dy Klaes dos net bistien hawwe en it hiele forhael oars net as fantasy? Wy witte it net. Ien ding is der hwat wol wiist op it bistean fan dizze reus. Yn ien fan de finsterkezinen sitte twa blauwe stientsjes. Der stiet yn to lézen: „Vaam van Klaas van Kieten/' Der geane hiel hwat forhalen oer dy man. Sterke stikken seit men dan sa wolris. Lit my der marris ien ophelje. Klaes syn mem hjitte him op in kear om skuorsan to heljen üt de Kennemer dunen. Dat wie foar him, mei syn lange skonken marinhoanne- stap fansels. Doe ’t er op 'e weromreis yn ien stap oer it Spaerne hinne stapte, rekke der in tippe fan de skeldoek hwer hy it san yn hie, los. gean der ris hinne. Jimme sille fêst gjin spyt fan de reis hawwe. Mar mei hwat doel haw ik dit nou skreaun? Hwat ik der mei foar hawn haw is dit: Men kin greate biwündering hawwe foar it wurk fan dizze twa minsken. Hja seagen kans om yn in jiermanich tiid, in aid tsjerkje op to kreazjen en der in museum fan to meitsjen dat bisjen lije kin. Dagen en wiken yn ‘e groun omwrotte en hwat hja fine to skiftsjen en yn elkoar sette. As wy der nei sjogge en der in foarbyld oan nimme, hwat moat der dan yn ‘e takomst yn Warkum wol komme? My tinkt dat wy dan oan ien aldheitkeamer net ienris genóch hawwe sille. Der rügele safolle san yn ‘t Spaerne, dat it in pölle waerd, nou noch de reidpólle neamd. En fan dit soarte forhalen binne der noch folie mear. Lyk as al earder sein, is der yn dit tsjerkje hiel hwattobiwünderjen. Net allinne hwat it eigendom is fan de hear de Raat, mar der is troch in stikmanich musea ek frijhwat ófstien. Minsken dy ‘t der yn ‘e omkriten wenje, soe ik de rie jaen wolle Verschijnt eenmaal per week FRISO OFFICIËLE MEDEDELINGEN 2—3 Workum, 10 Juni 1952. Burgemeester zeer heeft de cijfers vormen. OPMERKER. BURGERLIJKE STAND Gemeente Workum 1 t d eerste PLAATSELIJK nieuws Postrekening 82259 Abonnementsprijs: f 1.10 per kwartaal per post f 2.40 per halfjaar Junibezigheden in bkemen- e.n nisestuin. Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedige opgaaf Inzending van advertenties ui terlijk Donder dagsmorgens, familieberichten desnoods Vrij- dagsmorgens voor 10 uur. van de WorkumO.N.S. Blauw WitO.N.S. ZwaluwenW orkum WorkumB’auw Wit ZwaluwenO.N.S. ZwaluwenBauw Wit Bij de Jun. A kreeg Jun. B 0—1 1—1 1—1 3—0 0—4 0—0 ar et ijn ten :en 1.” ie n. jn it- de en rs. iet cte w rs ÏT met en zonder chauffeur Eerst in Maart wapenleveranties is :e 'r met 11 Juni 1952. Wabe van der Kamp zv Johannes Stefanus Janneke Seekles. Trijntje Johanna en Geertje Wassenaar. er In verscheidene partijen toch wel grote veranderingen gekomen en moesten diverse Advertentietarief: 7 cent per m.m. Advertenties van buiten Friesland 9 ct. per m.m. Contracten volgens algemene regeling OPBRENGST ROODE KRUIS-COLLECTE De gehouden collecte voor het Roode Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten 'gebruiksartikelen van de soort werden bijeenge- contanten nog f 89. Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter openbare kennis dat op DINS DAG 17 JUNI 1952 des voormiddags van 910 uur ten huize van Dr. B. C. Noord- hoff en des namiddags van 23 uur in het Gymnastieklokaal van de school in het Hei denschap, gelegenheid zal worden gegeven tot kosteloze inenting tegen pokken voor kinderen beneden de leeftijd van 2 jaar. Men wordt verzocht geboortebewijs, trouw boekje of eventueel inentingskaartje mede te brengen. Vanaf 5 tot en Geboren: Jakke, zv en Maike Vlas. Jetse, Monnier en dv Klaas Pruiksma Gehuwd: Geen. Overleden: Sjoerd Wiersma, 77 jr, wedn. van Tjitske Bijlsma. gedaan en een een groot aantal belangsteUenden zal worden be zocht. Vorige week hadden de Poolster-jongens een hele kluif aan dit team, maar het komt ons zo voor dat onze rondhemden nog een appeltje met hen te schillen hebben, wat dan een W.-overwinning zou betekenen. en Wethouders voornoemd, J. RUSSCHEN De Secretaris, VAN DER GOOT. WORKUM. Voor de inzameling, welke j.l. Zaterdag in ons stadje is gehouden, voor Oost-Duitse vluchtelingen in Oldenburg, gaven de ingezetenen spontaan. Niet minder danj drie handkarren vol meest uiteenlopende bracht, terwijl in werd geschonken. Onze s’adjenoot, Candida it W. J. Dijk- spanningen verwerkt worden. Als die maar niet een versnippering tot allerlei kleine groepen tot gevolg hebben, hoewel natuurlijk elke nieuwe partij denkt: wat klein is, kan tot iets groots groeien. Hoe het ook zij, er hangt toch altijd weer een waas van on zekerheid (en op de verkiezingsdatum kan de gewone stemmer zich toch ook een persoon van belang voelen. We zullen ons niet wagen aan een politieke voorspelling omtrent de uitslag van de stem ming zowel in onze gemeente als landelijk op 25 Juni a.s. Ongetwijfeld zullen enkele partijen stemmenverlies moeten noteren wegens emigratie, wat vooral in de A.R.-gelederen tot uitdrukking kan komen. Een gehouden enquête wees onlangs ook aan dat de partijen vrijwel op hetzelfde niveau bleven staan. Over de bezetting van de ministerplaatsen zal nog wel fret een en ander tedoen zijn na ministers zich niet weer beschikbaar wij stellen voor een eventuele herbenoeming. Ook de vraag hoe de regering zal worden samengesteld, op smalle of brede basis, wordt pas urgent wanneer xwij onze stem plicht hebben vervuld door een hokje rood te maken op de een of andere lijst in de eenzaamheid van het kiezershokje. Gelukkig dat Nederland zich nog onbelemmerd kan wijden aan deze nationale plicht. In ver gelijking met 1948 zijn de omstandigheden wel sterk gewijzigd, toen vooral de Indone sische kwestie aller aandacht gevangen hield, maar ook nu moet een ieder voor 25 Juni uitmaken aan welke partij hij of zij haar stem in het volste vertrouwen kan geven. Die, simpele daad zal mede de samenstelling der Kamer uitmaken. Moge het zo zijn dat wij met de straks te kiezen volksvertegenwoordiging en ministers een goede toekomst tegemoet mogen gaan en dat in ons volksbestaan een frisse gee^t mag heersen met als gevolg dat ons land de slagen die het de laatste tien jaar heeft moeten incasseren, te boven mag komen. Uitgave van: Fa. T. GAASTRA Bz. Boekhandel en Drukkerij, Workum In de weken voor de verkiezing wordt veelal gesproken over de verkiezingsstrijd. Wanneer wij een vergelijking gaan maken met de vorige politieke hoogtijdagen, dan blijkt dat er nu weinig sprake van die strijd is. Men krijgt eigenlijk de gedachte dat de propaganda die door middel van aanplakbiljetten, folders fe.d. wordt gemaakt, beschouwd wordt door elk partijbestuur als een noodzakelijk kwaad. Ongetwijfeld kost een groots opgezette re clamecampagne handen vol geld, terwijl er niet zoveel geld meer onder de bevolking is als in ’48, toen de- brievenbussen werden volgestopt met circulaires, waarop vermeld stonden de grote leuzen van de verkiezings programma’s der deelnemende politieke par tijen. Zou ons volk niet politiek moe zijn? De gewone man heeft weinig begrip meer voor de aan de orde zijnde vraagstukken. Door de gecompliceerde maatschappij heeft elke partij zo mogelijk voor elk terrein een speciale vertegenwoordiger, want het zou voor ieder Kamerlid onmogelijk zijn om alle vergaderingen bij te wonen. Alleen bij belangrijke gebeurtenissen is de Kamer vol ledig, want in de practijk is het toch zo, stem van Uw partijgenoot vraag- i Administratie 45 Nog graag artikel van de heer B. R. de Jong: le O.a. generaals en ministers van Hitler werden opgehangen, maar de uitvinders van dergelijke vreeslijke moordtuigen Amerika en Rusland hartelijk Woensdagavond speelden de elftallen van Coöp. Zuivelfabriek en Coöp. Grasdrogerij een vriendschappelijke voetbalwedstrijd op het Sportpark. De coöperatieve gedachte, door eendracht sterk probeerden de teams in practijk te brengen en het .gelukte hen uitstekend de eensgezindheid te demonstreren, door weer gelijk te spelen. De doelpunten waren deze keer duurder dan vorig jaar (44), daar elke voorhoede slechts een maal wist te scoren. Uit voetbal-technisch oogpunt be zien, stond deze ontmoeting op hoger peil dan vorige malen, zodat niet zulke show- nummcrs het publiek werden voorgezet, als men misschien had verwacht. De mensen van de drogerij wisten door een vlotte combi natie het eerst te scoren. De zuivelmannen zaten ook niet stil en konden dan ook spoedig daarna de vreugdedans aanheffen. Hoe er ook gezwoegd werd, in de stand kwam geen verandering. Wij zouden zo zeggen, laten deze instellin gen maar een simpel wisselbekertje beschik baar stellen, waar elk jaar om gestreden kan worden. dat juist die ene de beslissing kan brengen over een stuk met vérstrekkende gevolgen. Het spreekwoord ,,Hoge bomen vangen veel wind” is zeker op ministers en kamerleden van toepassing. Over minister Lieftinck hoort men talloze zuurzoete grapjes, vrijwel alle maal vanwege de belasting, die zo zwaar drukt op ons volk. Dat vinden sommigen ergerlijk, die in de mop meer het sadistische dan het humoristische karakter onderkennen, anderen zien alleen de vindingrijkheid en ver geten met een bevrijdende lach of brede grijns voor een ogenblik de zorgen, die immers ook hun deel waren. De baas van bet departement van financiën heeft ten slotte te zorgen voor, laten we zeggen een zo mogelijk sluitende exploitstie-rekening en zijn taak is in normale tijden reeds allesbe halve benijdenswaardig. Door het departe ment wordt alles uitgerekend en van vermoedelijke ontvang en uitgaaf vast gesteld. De minister komt met die gegevens in de Kamer en ondervindt vaak tegenkanting van de kamerleden. Dan is het de taak van de bewindsman om z’n cijfers te verdedigen en doordat het publiek die beslissing in de beurs voelt, is er geen plaats voor de overigens ook al zeer moeilijk te winnen sympathie van de meeste belastingbetalers. Het tegenovergestelde is het geval met minis ter Drees. Het is reeds zover gekomen dat men in de volksmond zegt, dat is een Drees- man, alleen omdat hij een uitkering krijgt van de noodvoorziening, die onder ambtelijk toezicht van deze minister verwerkelijkt is geworden. Men zal kunnen zeggen dat de Ka mer na de debatten en wijzigingen tenslotte dit voorstel bekrachtigde, want in onze samen leving heeft niet 1 persoon of partij, maar de volksvertegenwoordiging de verantwoordelijk heid, die haar krachtens de verkiezing is gegeven, doch in sommige gevallen kan het ook zó zijn dat de eigenlijke bedoelingen van een bepaalde minister nog verder had den willen reiken; z’n oorspronkelijk, volgens eigen overtuiging opgesteld plan getemperd werd ten goede of ten kwade. Ondanks deze i overwegingen drukt een minister toch wel vaak een persoonlijk stempel op de onder zijn beleid tot stand gekomen wetten. Juist deze beslissingen, die tot het publiek spreken hebben we genoemd als voorbeeld van onze houding ten opzichte van de zo Vaak gekraakte bewindvoerders, die in een donkere tijd trachten zo goed mogelijk het Staatsschip te besturen. Ook in onze gemeente is er weinig sprake van een politieke strijd tussen de partijen. Aan de daarvoor aangebrachte borden hangen enkele reclameplaten en ook zijn deze be vestigd achter de ramen van partijleden, terwijl verschillende commissies nog perso nen opzoeken om te trachten een stem voor hun partij te winnen, maar overigens valt er van gespannen verwachtingen veel minder te merken dan jaren geleden, wat men groten deels als winst mag beschouwen, doch een verflauwde interesse is toch ook niet zonder gevaar. We hebben eens de uitslagen van de ver kiezingen van de Tweede Kamer opengeslagen vanaf 1933. Dan blijkt dat de K.V.P. en A.R. vrijwel constant hun stemmenaantal be hielden. Het aantal kiezers dat Jn onze gemeente totaal 1941 bedroeg in 1933, steeg tot 2151 in 1948 (mede als gevolg jtan de verlaging van de minimum leeftijd) en toen hadden (bovengenoemde partijen beide on geveer een winst van 1 pCt. De P. v. d. A. leed in verhouding tot 1946 een verlies vap 4.8 pCt., terwijl de C.H.U. ruim 4 pCt. winst boekte. De C.P.N. verdriedubbelde haar aantal stemmen ten opzichte van 1937. terwijl de V.V.D. ook met winst uit de buskwam. Oppervlakkig bezien is er de laatste twintig jaar niet veel verschuiving geweest in de I politieke stromingen, zowel in ons stadje etra heeft het op hem uitgebrachte beroep als over ’t gehele land, maar innerlijk zijn j door de Ned. H«rv. Gemeente te Appelscha aangenomen. Telefoon Redactie en Ook de uitgebloeide bloemen van sier heesters als Gouden Regen en Sering dienen weggenomen te worden om zaadvorming te voorkomen. Dit komt de bloei in het volgend seizoen ten goede. Misschien heeft Uw Sering deze lente niet of onvoldoende gebloeid, on danks wegnemen van de uitgebloeide bloe men in het vorige seizoen. Daar kan vaak verbetering in verkregen worden door deze heester in Augustus een deel van jangere wortels weg te nemen door ze met een spade loodrecht af te steken in een cirkel van 75 tot 100 cM. ongeveer rondom de stam naar gelang van de grootte van de heester. De vroegste Lathyrus zal deze maand in oloei komen. Wie grote bloemen verlangt mag niet al te veel vertakkingen toelaten, maar moet de kl> ine zijscheuten verwijderen. We zien verder de Duizendschonen hier en daar al volop in bloei. Deze prachtige, po pulaire tweejarigen kunnen we in Juni zaaien; ze blocjen dan volgend jaar om .deze tijd. Einde Mei en begin Juni verzonden de kwekers de aan hen bestelde Dahliastekplan- ten. Vooral deze stekplanten hebben het euvel dat ze spoedig met een bloemknop komen, soms nog vóór het wortelgestel zich krachtig heeft ontwikkeld. Gevolg: een minder stevige plant met minder boemen. On dat de voor komen moet het kopje uit de stek worden genepen, waarna ze gedwongen wordt zich te vertakken. Soms heeft de kweker dit al dat is dus dadelijk te constateren. De Dahliastekplant gaat dit jaar een knol Het gevaar bestaat, dat de knol wordt beschadigd als naderhand pas de stok ken worden bijgeplaatst. Daarom: stokken bijplaatsen dadelijk na het uitplanten der stek ken. Dit laatste geldt natuurlijk niet voor de laaggroeiende Mignon- of perkdahlia’s Ook de Dahliaknollen laten we niet zonder meer doorgroeien. De drie krachtigste scheu ten laten we tot hoofdstengels uitgroeien: dat is heus voldoende. De rest wordt dicht bij de grond weggenomen. POOLSTER KAMPIOEN. De strijd om het Noordelijk kampioen schap van de 4e klas K.N.V.B. Zaterdag- middagcompetitie is wat de bovenste plaats betreft, geëindigd. In een niet zeer fraaie wedstrijd gelukte het Poolster een zwaar bevochten zege uit Emmen mee naar huis te nemen, wat hun de kampioenstitel bezorgde. Deze wedstrijd ontaardde in ruw spel, zodat de arbiter genoodzaakt was een speler het veld uit te sturen. Workum kan nog op de tweede plaats eindigen door van Drenthinia te winnen. Deze wedstrijd wordt hier op het sportpark gespeeld. de VI en waren in welkom. 2e Ook de andere leden van de Bloedige Internationale laat men hun gang gaan. a. Dit was ook in vroegere eeuwen reeds het geval; denk eens aan de koopman die kruit en lood aan de Spanjaarden leverde. b. In Wereldoorlog no. 1 ging het oorlogs tuig via het neutrale Zwitserland van Frank rijk naar Duitsland en omgekeerd, dus én Fransen én Duitsers werden vermoord door hun eigen wapenfabrikanten. c. Wereldoorlog no. 2: 1939 staakte Engeland de aan Hitler. Generaal Montgommery is afkomstig uit de wapenhandel en moet dus wel reclame maken voor het hels bedrijf. Generaal Eisenhower zegt in zijn boek: „Een kruistocht door Europa”, dat een oorlog geen oplossing kan brengen, daar dit een immoreel middel is. Er zijn gelukkig tekenen dat de ogen van de massa beginnen open te gaan voor deze waarheid: De schone woorden „Vrijheid”, „Gerechtigheid” etc. zijn de middelen die de Bloedige Internationale gebruikt om de volken tegen elkaar op te hitsen en te vermoorden om winst te maken. Grote hoeveelheden oorlogsmateriaal (o.a. alluminium) worden uit Amerika verscheept met bestemming Rusland, dus naar achter het ijzeren gordijn. Stel je voor: de opper goden der „democratie” in Wallstreet ..zijn het roerend eens” met de „Communistenstaat’,’ wat de „ping-ping” betreft. .Te hopen, dat de mensen aan de vooravond van de verkiezingen, over deze zaken eens willen gaan nadenken en hun stem uitbrengen op hen die op de bres staan in de strijd tegen de armoede want dit is in wezen dé vijand der mensheid. Jun. A 1-1 0—1 2-1 0—4 1-2 1—0 O.N.S. de prijs met 5 punten; Zwaluwen 2e pr. 4 pnt.; Blauw Wit 3e pr. met 2 pnt., terwijl Workum als laagste werd geklasseerd met 1 winstpunt. Ook bij de Jun. B kwam O.N.S. op de ere^plaats met 5 punten; Workum had 3 punten en hierdoor de 2e prijs. Blauw Wit en Z aluwen sloten de rij met elk 2 punten. Vrijdagavond gaat de Jun. A .ploeg .naar Bakhuizen voor het spelen van een nederlaag- wedstrijd tegen Bakhuizen. Voor a.s. Zaterdag staat dan de laatste competitiewedstrijd op het programma van I Workum 1, nu Drenthinia een bezoek aan I onze stadgenoten brengt. Het zal wel Kruis heeft in Workum f 500.04 opgebracht, j spannende wedstrijd worden, die door terwijl de Heidenschapsters f 58.60 offerden, zodat door ons gemeentelijk comité f 558.64 kon worden afgedragen aan het landelijk bestuur. Een mooi resultaat voor deze menslievende Instelling. JUNIOREN TOURNOOI. Zaterdagmiddag werd op het Sportpark een jeugdvoetbalmiddag gehouden, waaraan naast de organiserende vereniging elftallen deelnamen van O.N.S., Blauw Wit en Leeuw. Zwaluwen. De ligging van het Sportpark maakte het mogelijk dat zowel de Jun. A als de Jun. B ploegen hieraan konden deelnemen, zodat acht elftallen elkaar bekampten om de .fraaie prijzen die beschikbaar gesteld waren voor deze sportdag. e®n en ander tedoen zijn pe OIlderqnge sterkte van de ploegen was de verkiezing, daar het grootste aantal vrij en meni ende wedstrijd was ictAec rr«z>H none noenni IznO Or n: 11 - dan ook te aanschouwen. i?e uitslagen van de gespeelde wedstrijden, die de vorm hadden van een halve competitie, was als volgt Voor het zaaien van Postelein wachten we steeds warm weer af. Het zaad mengen we vooraf met wat krijtwit, zodat het ge makkelijk wordt om gelijkmatig te zaaien. We doen dat behoorlijk dik; de Postelein mag gerust tegen elkaar opgroeien. Wie ge regeld door wil snijden zal om de 3 weken ongeveer moeten zaaien en dat kan tot half Augustus toe. Het zaad moet men niet In harken, maar ingieten met de broes. Het zaaisel in het natgesproelde bed moet met zakken tegen de zon worden beschermd. Het zaad kiemt soms binnen 2 x 24 uur en zodra een rode gloed over het bed zichtbaar wordt, moeten de zakken er af! Klimmende snij- en sperciebonen kunnen tot half Juni nog worden gelegd! Zomer wortelen zaaien we voor de tweede keer: we ‘hebben dan tijdig in de nazomer weer de beschikking over nieuwe jonge wortelen. een

Friso nl | 1952 | | pagina 1