I Oudjesdag 1952. Ontwerp Friese hoofdtooi DE WORKUMER KRANT Nieuws- en Advertentieblad voor en de gemeenten Workum, Hindeloopen Zuidwesthoek van Friesland BEL 170 IJEME DE BOER, Autoverhuur De Bescherming Bevolking en de Dienstplichtigen. 1 Zaterdag 21 Juni 1952 No. 25 75ste Jaargang 1 Bestrijding van de coloradokever f» Fryske Brief 258. W Yn it teltsje fan Loaije Peter, wurdt üs forhelle hoe 't Peter opinjoun W yn ’e toer to Harns krüpt wie. Hy hie earne in side spek stellen en W stie der op to kögjen, mei de holle op ‘e hichte fan ‘e kloksgatten.Dat kógjen makke in heislik raer lüd en dat bromde en droande it hiele tsjerkhof oer. Master, dy ‘t meiiens ek koster wie, en syn kostgonger, Don we mei de glêzene küten, hearden dat en it roun harren kald bij de rêch del. Hwat soe dat wêze kinne It spoeke dos op it hóf. En dan seit Douwe: It sit yn ‘e loft. It sit of it hinget yn ’e loft, sizze wy ek wolris. Nou sa’n spul, is't yn Warkum tsjintwurdich ek al sahwat. Der hinget hjir ek frijhwat yn ‘e loft. Earstens it greate en tige moaije plan ta it bouwen fan in tehüs foar aidere en aide minsken. In plan hwat lykwols hiel hwat kostet. En as de gemeente it jild hwat derta nedich is, mar loskrije kin, rekket it grif klear. Twad, de aldtsjes-dei. Hinget ek yn ’e loft. Mar och, it jild hwat der ta op it kleed komme moat, komt der wol. Tred, de plannen om it Griene Krüs hwat op ’e kluten to helpen. In deimanich efter elkoar in bazar halde Wis it Griene Krüs moat holpen wurde, dat is yn it bilang fan Warkum. En derom sil ek dat slachje. Ek de oprjochting fan in aldheitskeamer sit yn ‘e loft. Al liketdatdan ek noch tier of to wêzen, al skynt it dan ek nog lang duorje to moatten ear it safier is, troch ienriedich op arbeidzjen sille wy ta üs doel komme. Wis der hinget wol safolle yn ‘e loft, ‘t Is nou mar krekt hwat kantdraeit it üt. Mar by alles hwat ik al neamde komt ek noch it oprjochtsjen fan in boartesplak foar de bern. In speeltün seit men dan. De plannen derta, waerden foar in deimanich lyn ek wer bisprutsen. Hwat der fan tolanne komme sil, is jit op ‘t eagenblik gjin sizzen fan. Dat hinget foar in great diel óf fan de meiwurking fan underskate minsken. Men kin soks mar net ien, twa, trije üt ‘e groun stampe. len ding stiet lykwols fêst, dat as de kommisje de help en de stipe kriget dy ‘t hja tinkt to krijen, ja dan soe it spul gau yn oarder wêze kinne. Dan soe der noch kans wêze dat de Warkumer bern, yn ‘e greate fekansje mei rjocht en reden sjonge kinneEn dan gaan wij naar de speeltuin. Hwant it sit yn ‘e loft. It is nou mar krekt hwat kant wol it oer. FRISO. PRIJSVRAAG Verschijnt eenmaal per week Postrekening 82259 J In KERKDIENSTEN nam. ’s avonds BURGERLIJKE STAND liet GEVONDEN VOORWERPEN EEN INGEZETENE. St. Bernardshond bij Rijks- PLAATSELIJK NIEUWS POSTDUIVENNIEUWS. van f met 18 Juni 1952. Overleden: Geen. Abonnementsprijs: f 1.10 per kwartaal per post f 2.40 per halfjaar 1. 2. 3. 4. 5. 6. een aan van het zagen, met en zonder chauffeur Inzending van advertenties uiterlijk Donder dagsmorgens, familieberichten desnoods Vrij- dagsmorgens voor 10 uur. Aangelopen een politie, Koudum. Advertentietarief: 7 cent per m.m. Advertenties van buiten Friesland 9 ct. per m.m. Contracten volgens algemene regeling Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedige opgaaf in boven enkele Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten Administratie 45 uur Vroegmis i uur voor korporaals bepaald op 35 jaar, en voor WORKUM. De alhier gehouden collecte ten bate van de Chr. Blindenhulp „De fakkels bijeen” heeft hier opgebracht f 80.66. Ds. IJBEMA 70 JAAR. Onze vroegere stadgenoot Ds. S. IJbema emeritus-predikant bij de Ned. Herv. kerken, hoopt Zondag 22 Juni z’n 70ste geboorte dag te gedenken. In 1909 aanvaardde de jubilaris het predik ambt te Nieuwkoop, na eerst 3 jaar als hulpprediker werkzaam te zijn geweest te Kamperland. Vervolgens diende Ds. IJbema de gemeenten te Letterbert, Ferwerd, Hijker- smilde en Doorn. Laatstgenoemde gemeente werd in 1947 verlaten wegens verkregen eme ritaat. Na z’n emeritaat was Ds. IJbema nog tot 1951 werkzaam als voorganger de Herv. Evangelisatie te Drachten. Ongetwijfeld zullen velen aan deze beminde predikant hun gelukwensen aanbieden. Gemeente Workum Vanaf 12 tot en Geboren, Gehuwd en Controleer daarom nauwkeurig Uw aardaypelgewas op de aanwezigheid van kevers, eieren en larven. Indien larven worden waargenomen moet men onmiddellijk met de bestrijding beginnen. Het is van zeer groot belang de bestrijdings maatregelen uit te voeren wanneer de larven nog klein zijn. Wacht niet te lang, teneinde moeilik* heden te voorkomen. Nadere inlichtingen worden verstrekt door de Plantenziektenkundige Dienst en de Rijks- landbouwvoorlichtingsdienst. De twee wedvluchten, welke waren vast gesteld en waaraan ook door „De Lucht bode” werd deelgenomen, zijn nu niet be paald naar wens verlopen. De grote vlucht vanaf Chateauraux werd Zaterdag 14 Juni gelost om ’s morgens 6 uur met goed vlieg weer. Ieder zag dan ook met grote belang stelling de avond tegemoet of in een dag onze duiven de 750 km. ook zouden kunnen vliegen. Inderdaad om ruim half vijf viel de eerste op zijn hok; deze had een snelheid gevlogen van 1153.35 meter per minuut. Op vele plaatsen in het zuiden, midden en oosten van het land zijn reeds larven van de Coloradokever waargenomen. Bij gun stig weer zal dit aantal snel toenemen, daar er de laatste week talrijke eieren zijn, afgezet. VOETBAL. Van de drie afdelingskampioenen van de 4e klas K.N.V.B. Zaterdagmiddagvoetbal is Poolster te Spijk (Gr.) als nummer één van de noordelijke districten geëindigd. Workum speelde Zaterdag j.l. thuis tegen Drenthina van Emmen 11 gelijk, kon daar mee haar grotere sterkte niet in doelpunten uitdrukken, doch finishte toch wel met een iets beter doelgemiddelde. Voor de rust hadden de gasten de leiding reeds genomen en hoewel de Workumers regelmatig in de meerderheid waren, kwam tenslotte uit een pass van links de gelijk makende kopbal van Folkertsma, maar ove rigens bleven de aanvallen zonder succes. Net als bij de vorige ontmoeting in Emmen konden de Drentse kampioenen best tevreden zijn met het behaalde resultaat. Uitgave van: Fa. T. GAASTRA Bz. Boekhandel en Drukkerij, Workum verband met het ingezonden het blad van verleden gemeld onderwerp, wil opmerkingen maken. Verleden jaar, en werd zo T. Casteleinvan der Hem. G. FabcrHorustra. J. KarsSi lenstra. A. v. d. MinneBuma. F. Sixma Baron van Heemstra. Dr. A. Wassenbergh. Het comité hoopt dat zeer velen aan deze wedstrijd zullen deelnemen. Geslaagd te Leeuwarden voor het diplo ma Dameskapster onze stadgenote mw. F. Kemker—-Hoekstra, die tevens met goed ge volg te Amsterdam heeft deelgenomen aan een speciale cursus in Haarverven, Bleken en Permanenten met de practische toepas sing bij diverse haarsoorten. De regering heeft besloten dat er uit militair oogpunt geen bezwaar tegen bestaat, dat dienstplichtigen van de lichtingen 1941, 1942 en 1943 en de buitengewone dienst plichtigen van de lichting 1944 zich vrijwillig melden voor de Be cher.ring Bevolking. Dit geldt niet voor die jongemannen van deze lichtingen die al een verbintenis met de gewapende strijdkrachten hebben aange gaan of zijn afgestudeerd of nog studeren voor arts tandarts, apotheker of ingenieur. Voor zover de buitengewone dienstplichti gen van de lichting 1940 en vroegere jaren in of na 1945 niet in militaire dienst zijn geweest, kunnen zij zich ook voor de Be scherming Bevolking aanmelden. Uiteraard kunnen ook de dienstplichtigen die in 1952 de leeftijdsgrens bereiken of be reikt hebben, waarop ze niet meer opge roepen kunnen worden voor dienst bij de ge wapende macht, zich ook voor de Bescherming Bevolking aanmelden. Die leeftijdsgrens is volgens de wet soldaten en voor onderofficieren op 40 jaar officieren op 45 jaar. Leden van het Nederlandsche Roode Kruis die uitsluitend worden opgeleid voor een medische taak bij de strijdkrachten in geval van oorlog en leden van de Nationale Reserve, Res. Grensbewaking, Reserve-politie en lucht wachtdienst en de uitkijkdienst van de mijnen kunnen niet in de organisatie van de Be scherming Bevolking worden opgenomen. Bril in koker, een paar zwart lederen dames handschoenen, een jasje met ritssluiting, een nummerbord (Grasdrogerij?) een zonnebril, een dames portemonnaie, een vulpotlood, een bosje sleutels, een nieuwe sleutel, een bosje figuurzaagjes, een zilverbon f 2.50. Workum, 19 Juni 1952. Groeps-comm. Rijkspolitie W. KELDERHUIS Eigenaar: E. Eiling. No. 2 was een kwartiertje later bij zijn baas, terwijl no. 3 zich ruim 6 uur meldde. Deze beide duiven hoorden bij IJ. Flapper thuis, die daarmee zijn beide ingezette duiven thuis had. Bij deze 3 vogels bleef het dan ook en tot overmaat van de ramp zeer slecht weer de volgende dag, zodat er toen ook niet veel nakomers te verwachten waren, maar Maandag was toch een groot deel terug. De vlucht van j.l. Zondag van Roermond kunnen we wel als een „rampvlucht” .be schouwen. Deze duiven werden om ’s morgens 7 uur in vrijheid gesteld en hun afstand was 203 km. *s Middags om even vóór en ruim 12 uur klokte R. Blom de eerste duif en E. Eiling de tweede. De snelheid bedroeg 868 meter per minuut. De slechte weersge steldheid is vrij zeker de oorzaak geweest <fat er ook niet meerdere vogels werden cfkk jct. Wel zijn er wat laatkomers thuis ■rekomen, maar percentgewijze is het een zwaar verlies geweest. A.s, Zondag valt de hesli ingwie kampioen wordt op de Midfond, dit is afstand vliegen tot 500 km., en wie op de Vitesse, afstandvliegen tot 260 km., met de eer zal gaan strijken. Er wordt ge lost te St. Quentin, 380 km. en te Sittard. '25 km. Als het weer wat meewerkt wordt het een spannende vlucht, daar het punten- verschil zeer gering is. UIT DE JEUGDAFD. DER S.V.W. WORKUM 3 KAMPIOEN!!! Vrijdagavond speelde Workum 1 een „nederlaagwedstrijd” tegen Bakhuizen. Het doel was B. een nederlaag toe te brengen, doch het werd een verdiende 52 nederlaag Telefoon Redactie en Steeds meer voelt men de behoefte om bij het nu reeds enige jaren bestaande Nieuwe Friese costuum een verantwoorde hoofdtooi te hebben. Het comité heeft gemeend om voor het ontwerpen van deze hoofddracht een wedstrijd te moeten uitschrijven waaraan door iedereen kan worden deelgenomen. Op te komen tot er Zondag 22 Juni 1952. Workum (R.K.) Voorm. 7.30 i 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 9 uur ds A. J. Schneider van Molkwerum. ’s Avonds 7.30 uur ds D. J. Spaling Dzn. Jeugddienst. (Doopsgez.) Voorm. 10 uur ds R. Hofman. (Geref) Voorm. 9 en nam. 2.15 uur ds E. Verburg. (Bapt.) Voorm. 9.30 uur ds B. Fabrie. Heidenschap (Herv.) Voorm. 9 uur en nam. 1.30 uur ds D. J. Spaling Dzn., ’s middags Jeugddienst. Ferwi.ude (Herv.) Geen dienst. Gaast (Herv.) Voorm. 9 uur ds P. E. van Ooijen. Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 uur on ’s avonds 7.30 uur ds H. Altena, ’s morgens Gezinsdienst. (Geref.) Voorm. 9.30 uur Leesdienst. ’s A- vonds 7.30 uur ds Janssens van Koudum. (Doopsgez.) ’s Avonds 7.30 uur ds Laurense. Koudum (Herv.) Voorm. 9.30 uur en ’s avonds 7.30 uur (H. Doop) ds J. Brouwer. Voorm. 9.30 uur Kinderdiensten in de school. (Doopsgez.) ’s Av. 7.30 uur ds R. Hofman. Molkwerum (Herv.) Voorm. 9 uur de heer R. Jellema, god diens'onderwijzer te Molkwe rum. Nam. 1.30 uur ds A. J. Schneider, H. Doop. Warns (Herv.) Voorm. 9 uur en 7.30 uur ds A. J. Oostenrijk. Staveren (Herv.) Voorm. 9.30 uur Leesdienst. ’s Avonds 7.30 uur ds L. Luteijn van Tjerkwerd. deze manier hoopt men hoofdtooi, die aan alle eisen die gesteld mogen worden, voldoet. De eisen zijn als volgt: 1. Gevraagd wordt een hoofdtooi te ont werpen, passende bij ’t nieuwe Friese costuum. 2. Deelname is mogelijk voor iedereen die zich tot dit werk voelt aangetrokken. 3. De vorm van de hoofdtooi (kapje, mutsje enz.) moet historisch verantwoord zijn. Het in te zenden werkstuk kan b.v. gemaakt worden van dezelfde stof als het costuum. Voor bijzondere gelegenheden eventueel van kant, zijde, brocaat of een combinatie daarvan. 4. Er wordt een prijs van f 25.voor de beste inzending beschikbaar gesteld. 5. De inzendingen moeten voor 15 Sept. ’52 ingestuurd zijn bij de voorzitter van het Comité „Nij Frysk Kostum”, de heer A. Witteveen, Noordersingel 90, Leeuwarden. De inzendingen moeten voorzien zijn van een motto, hetwelk ook op het werkstuk moet voorkomen. Bij elke inzending moet een af zonderlijk gesloten enveloppe gevoegd zijn, waarin een verklaring ingesloten die aldus moet luiden: „Ondergetekende, inzender(ster) van het ontwerp, ingezonden onder motto.... verklaart, dat dit ontwerp zijn(haar) geestelijk eigendom is.” Op de buitenkant van de en veloppe moet het adres en het motto staan. De ingezonden werkstukken zullen beoor deeld worden door: Mevr. Mevr. Mevr. Mevr. COR HUNIA EERSTE IN BELGIE. Zondag j.l. vond te Huizingen (Brussel) de jaarlijkse ontmoeting plaats tussen de Nederlandse en Belgische jeugdploegen. Onder deze plm. 35 Nederlandse athleten bevond zich als enige Fries onze stadgenoot Cor Hunia. Een opvallend mooi resultaat werd door Cor behaald door het nummer 3000 meter hardlopen te winnen, vóór de „Trekvogel”- man uit Den Haag, van der Weyden, die in Holland reeds een zeer goede naam heeft; de Belgische jeugdkampioen Jouret, werd derde. Bij de uitreiking der prijzen, werden Cor, door de leider van de Belgische ploeg, zeer waarderende woorden toegevoegd en ook wij feliciteren hem van harte. voor onze jongens, die met enige invallers moesten uitkomen. B. Boersma, die wegens spierpijn de plaats onder de lat moest in nemen, werd terdege in het middenveldspel gemist. Zijn plaatsvervanger speelde nuttig, doch verwaarloosde teveel zijn opbouwende taak. Niettegenstaande de nederlaag was de stemming prima en werd een sportieve wed strijd gespeeld onder leiding van scheids rechter van der Meer. Doordat Bakhuizen 1 voor de laatste com- pe i iewed trijd tegen Workutn 3 ongerechtigde spelers liet spelen en het jeugdbestuur hier over een brief tot het K.N.V.B.-bestuur richtte, kwam deze week „het besluit van l.g. organisatie dat deze wedstrijd ^overgespeeld moest worden. Dat er veel op het spel stond? Ja zeker, nl. het kampioenschap van deze afd. Bij een gelijk spel zou B. de titel krijgen. Workum moest dus winnen. En dit is gebeurd. En wel met zeer dui delijke cijfers. Door een 71 overwinning kwam het kampioenschap terecht bij de ploeg die in deze beslissingswedstrijd liet zien, hier het meeste recht op te hebben. Technisch was W. ongetwijfeld het sterkste en de kunst dit in doelpunten uit 'te drukken is een compliment waard voor de aanvalslinie. Het binnentrio, BoersmaVenemade Jong (Fausto), was vooral bijzonder op dreef. De zeer goede Bakhuizen spil en prima doel- verdediger, konden tegen de aanvalswoede van dit 5-tal weinig uitrichten. Het midden veld werd door spil Wiersma met de beide kanthalfs goed beheerst. In de achterhoede blonk Klaas Wiersma uit, doch zijn rechter- buurman Jac. van der Meer greep ook meer dere malen zeer venijnig in. De doelman had weinig moeilijk werk te doen. Ondanks het overwicht van Workum hield Bakhuizen moedig vol. Een zeer goede eigenschap. De sportieve uitspraak van twee Bakhuizen spe lertjes na afloop van de wedstrijd, misschien door een enkeling gehoord, willen wij in dit verslag duidelijk onderstrepen, nl. deze: Wij hebben verdiend en eerlijk verloren en daar mee is het uit!! Wij gunnen dit sportieve elftal gaarne het volgende seizoen het kam pioenschap en spreken bij voorbaat de wens uït dat het tussen de deelnemende elftallen sportieve en eerlijke wedstrijden zullen wor den. De jeugdleiders van de diverse clubs hebben tot taak dienaangaande het goede voorbeeld te geven, tot heil van de voetbal lende jeugd van 1218 jaar. Voor de heer van Delden, die door lid Tiemen Boersma bij de training voor de Jun. B leden wordt geassisteerd, betekende dit kampioenschap de kroon op hun werk. De jeugdafd. mocht dit jaar goede resul taten boeken nl. twee kampioenen en een gestadige groei van het aantal 'jeugdleden. Het jeugdbestuur heeft besloten te zijner tijd de kampioenselftallen nog een feestje aan te bieden. ook het jaar daarvoor, onder „de gewone man” wel eens wat critiek gehoord over „de autotocht voor ouden van dagen”, al is dit wellicht niet tot dc commissie, die deze tocht organiseert, doorgedrongen. Men verwonderde zich veelal over ver schillende deelnemers en deelneemsters, die dan zo’n dag voor „ouden van dagen” door gingen en feitelijk nog hechte, gezonde men sen van middelbare leeftijd waren. Ja, inder daad van middelbare leeftijd! Want ben ik goed ingelicht, dan is de gemiddelde leeftijd in ons land nu al boven de 60 jaar; ik meen zelfs 67! Rond de eeuwwisseling was de gemiddelde leeftijd echter maar 31 jaar. Als men toen dus 65 a 70 jaar was, kon men voor oud doorgaan. Destijds leken de mensen ook veel ouder. Maar tegenwoordig, nu gr niet meer zolang en zoveel gewerkt wordt als vroeger en bovendien niet meer zoveel zwaar werk wordt verricht, blijven de mensen langer jong, althans worden niet zo spoedig oud. Het komt nu voor, dat men zich te jong voelt om mee te gaan! En dat men zegt: Daar ben ik nog niet oud genoeg voor, ofschoon men de minimum-leef- tijd voor deelname, 65 jaar, reeds gepas seerd is. Door deze omstandigheden is het aantal deelnemers en -neemsters flink hoog. Voorts is van „bedienend personeel van de tocht” al enkele keren de uitroep ge hoord, dat ze zo’n schik hadden gehad en dat ze een volgende keer vast weer meo wilden. Desgevraagd bleek dit personeel wel licht meer genoegen te hebben gehad dan sommige „oudjes”. Dat is toch zeker niet de bedoeling van de tocht! Nu vraag ik mij af: Waarvoor geven wij onze bijdrage eigenlijk? Is deze bestemd om de werkelijke „ouden van dagen” een genoegelijke dag te bezorgen of om de anderen de meeste vreugde te bezorgen? Ik hoop natuurlijk van harte, dat de ko mende collecte genoeg zal opbrengen om weer zo’n tocht te houden, maar, mocht dit niet zo zijn, dan verwondert mij dat niet om bovengemelde redenen. Als het werkelijk om- en voor ouden van dagen gaat, dan zal er heus wel voldoende gegeven worden. Maar mocht de commissie weer een tekort boeken, dan zou ik haar in overweging willen geven om de minimum leeftijd te stellen op 75 jaar, want als men in deze tijd die leeftijd heeft bereikt, begint men pas oud te worden! En de pret voor de overigen op de tweede plaats! Ik ben er mij terdege van bewust, dat velen het hier niet mee eens zullen zijn, maar ik weet ook, dat er zijn, die deze mening wel zijn toegedaan. En omdat wij hier nog in een landje leven, waar ieder het recht heeft, om door de drukpers ge dachten of gevoelens te openbaren, waag ik het er op, mijn mening hierdoor weer te geven. KINDERPOSTZEGEL-ACTIE. 11 Juni. Om 9 uur .morgens was „Ons Gebouw” gevuld met; schoolkinderen van Workum om naar de film „Die Anderen” te kijken. Die Anderen, dat zijn dan de minder goed bedeelde kinderen. Kinderen, die geen ouders meer hebben, verwaarloosd en vergeten. De gebrekkigen, zoals blinde, doofstomme; kin deren, die geen handen meer hebben of mank zijn. En in die zaal, die tevoren nog daverde hun gezond, levenslustig lawaai, werd doodstil van hun aandacht, toen ze hoé die kinderen geleerd wordt te kunnen lezen, schrijven, spreken of een am bacht uit te oefenen. Ze konden zien hoe hun werk: het verkopen van Kinderzo tzegels. een steentje bijdraagt om die tehuizen in stand te houden. De tweede film was van de Spoorwegen. Wat is er nu mooier voor kinderen dan Diesels, electrische en stoomtreinen te zien rijden en, „per film” er in mee te rijden? 't Was een opvoedend en aangenaam uurtje, dat hun aangeboden werd door het landelijk comité van de Kinderpostzegel-actie. Jam mer dat grote menser>o die nog weigeren Kinderpostzegels te kopen de film „Die An deren” niet gezien hebben. Ze zouden nooit meer weigeren. stuk week over ik gaarne

Friso nl | 1952 | | pagina 1