ZOMER-OPRUJMING DIJKSTRA’S BAZAR TE WORKUM Speeltuin vraagt binnenkort aller aandacht Manufacturenhandel DE WORKUMER KRANT Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland BEL 170 GOOI-WEG PRIJZEN 10 pCt korting 10 pCt korting O. DIJKSTRA Aanbesteding. bü JONGSTRA’S B. E1L1NG Oudjesdag 1952. q: Zaterdag 12 Juli 1952 No. 28 75ste Jaargang Telefoon 50 ALLEN NAAR ’T NOORD bevolking is nodig f f f f 14.75 6.75 0.15 3.75 Aanbevelend, Wij verwerken uitsluitend Kernleder van de allerbeste soorten Bovendien een schitterende afwer king hetgeen het kenmerk is van onze schoenmakerij BIJ DE MARKT GEDIPL. SCHOENMAKER Zaterdag begint de Theeservies 15 dig., porcelein Wasstellen crème Limonadeglazen Boodschaptassen Medewerking van Verschijnt eenmaal per week Eomi PLAATSELIJK NIEUWS OFFICIËLE MEDEDELINGEN Seizoen Opruiming met en zonder chauffeur R.H.B.S. - SNEEK. BURGERLIJKE STAND Gemeente Workum voor ATHLETIEK. EEN SCHADEPOST. ons De commissie. GEVONDEN VOORWERPEN u en Er pastorie is de eerste zorg. 8d I. G. de Boer, voorzitter P. Vlieg, secretaris B. Gaastra, penningmeester. TTHwmementeprijs: f 1.10 per kwartaal per post f 2.40 per halfjaar Op alle niet geëtaleerde artikelen 10 pCt korting, behalve Sola artikelen en Inmaakglazen Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedige opgaaf Inzending van advertenties uiterlijk Donder dagsmorgens, familieberichten desnoods Vrij- dagsmorgens voor 10 uur. genoot, Leiden. vuurbol 1 verliet zonder brand Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten IJEME DE BOER, Autoverhuur ‘y in T s t r n e t, le 5t 5t n op. het et t 8 tl !t Postrekening 82259 voor het oud-stad- van woon- Advertentietarief: 7 cent per m.m. Advertenties van buiten Friesland 9 ct. per m.m. Contracten volgens algemene regeling met op- Zuid. Herenrijwiel, pijp in étui, kinderkous, koker met lessen techn.; rode alpino, achterbinder- hooiwagen. Workum, Juli 1950. Groeps-comm. Rijkspolitie W. KELDERHUIS plaatselijk corps weer met muziek dat vele, ja alle stad- pleidooi te houden van een speeltuin? moeilijkheden, of Vanaf 3 tot Geboren: Fouke Tjalma. Gehuwd: Wouter Sterk, 24 jr te Enkhuizen en Jennie Mast, 21 jr te .Workum. Overleden: Klaaske Huitema^ 72 jr, wed. van Jurre Schaafsma. en toezeggingen van werkzaamheden van voorlopig bestuur: Het moet toch mogelijk zijn om kleinere of grotere werkgroepen te vormen, bestaande uit jonge mannen, die enige uren van hun vrije .tijd willen offeren. Onder de vaders zijn er verscheidene, die hamer, zaag en beitel op de juiste wijze weten te gebruiken en wanneer aldus aan de eerste inrichting en verdere uitbreiding gewerkt wordt, dan kan er iets moois voor de jeugd tot stand wor den gebracht, waar straks de gehele burgerij met welgevallen op kan neerzien. Intussen zijn natuurlijk geldelijke bijdragen hulp bij de te verrichten harte welkom bij het Er uur en dan worden WORKUM. Na met goed gevolg afge legd examen is toegelaten tot de Heilige Dienst onze oud-stadgenoot de heer M. Koop- mans, die zich hiermee thans beroepbaar heeft gesteld in de Ned. Herv. kerken van Nederland. alle zo zware werktuigen, kregen handen en besmeurd met menie, waaraan de commissie nu een woord van dank toevoegt en aangezien de penningmeester platzak dreigt te worden, kan er bij hem hoogstens een rokertje af. Maar de kwaliteit van het materiaal en het doel had meteen aller goedkeuring en als de plannen spoedig mochten slagen, achtten ze zich voldoende beloond. Nogmaals dank, ook voor deze vriendelijke wens! de 5-jarige uitgereikt aan en de heer Dezer dagen slaagde te Venlo Staatsexamen Gymnasium A onze genoot, de heer S. R. Draisma, leerling het St. Thomascollege aldaar, thans achtig te Leeuwarden. en met 9 Juli 1952. zv Jolle de Vries en Janna Degenen, die behulpzaam waren (en niet jong meer) bij het lossen van de kleren Administratie 45 stadgenoot over de 1500 wat hem i klasse een zeer Donderdagmorgen vervoerde de heer G. uit H. in een kist ap een fietskar 3 juist gekochte biggen. Door de warmte was na een kwartiertje al één dood. Tegen de betrokken persoon werd proces verbaal opgemaakt, terwijl hij door dit big getje reeds een schadepost opliep van plm. 50 gulden. O[> 4 Juli 1952 kwam de .politie ter ore dat wederom een ladelichting had plaats gehad. Na scherp onderzoek kon op 5 Juli 1952 proces-verbaal worden opgemaakt tegen de verdachte D., die bekende het feit te heb ben gepleegd. Aan dit onderzoek werkte ook de Rijkspolitiehond „Rex” van elders mede. Genoemde hond boekte ook hierbij een mooi resultaat. Het ontvreemde geld kon in beslag worden genomen, zodat de be nadeelde geen schade lijdt in dit geval. Het einddiploma B van R.H.B.S. te Sneek werd o.a. Mej. R. Focken te Staveren M. S. Westra te Workum. Bevorderd tot de 5e klas A: W. de Jong, Koudum en Janny Smid, Workum. Tot de 5e klas B: D. de Boer, Koudum, A. van der Meer, Molkwerum, Greetje Focken, Sta veren, Sj. Wagenaar en S. Dijkstra, Workum.* Tot de 4e klas: S. Henstra, Koudum, J. Bouma en Neeltje Tjeerde, Workum. Tot de 3e klas: H. van der Veen, Staveren. Tot de 2e kas: Geertje Vaartjes, Workum. Toegelaten tot de le klas: Antrixt Boersma, Warns en Rika Henstra, Koudum. Een speeltuin mogen we niet zien als het eigendom van een kleine of bepaalde groep. Die behoort aan de gemeenschap. Daarom heeft de commissie ook het voornemen op gevat om de toegang deze eerste maanden geheel vrij te laten in de hoop en het vertrouwen dat er vóór of in September/ October een flink aantal leden of donateurs zich zullen melden. Allen die het wel menen met onze jeugd en dat doen we toch zeker zonder uitzondering, behoren de handen ineen te slaan om de speeltuin aantrekkelijk te maken. En dat kan, als de wil er is. Bestek en tekening verkrijgbaar ter secre tarie a f 2.per stel. Workum, 10 Juli 1952. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. RUSSCHEN De Secretaris, VAN DER GOOT. hele onderneming tot mislukking gedoemd, want zonder uitgaven hiervoor blijft het toch altijd al een vrij kostbare geschiedenis, omdat onderhoud en enig toezicht beslist nodig zijn en de aanschaffing en uitbreiding van toestellen al genoeg hoofdbreken zullen opleveren. Toch meende de commissie dat ze, zowel wat de vrijwillige hulp als de financiële consequenties betreft, wel enig vertrouwen mocht stellen op de ingezetenen. Over een te houden verloting zullen volgende week na dere mededelingen worden gedaan. Het egaliseren en draineren van het ter- reintje, gelegen tussen Turfkade, Parkstraat en Herv, pastorie is de eerste zorg. Er Telefoon Redactie en Voor het propaedeutisch examen theo logie slaagde cum laude onze vroegere stad- de heer Sj. Koopmans, thans te ’t Is intussen al bijna twee jaar geleden, dat men hier in Workum voor het speeltuïn- idee de belangstelling wenste op te roepen. Instemming was er zo oppervlakkig be schouwd, genoeg, maar de middelen om vot een vrij behoorlijke uitvoering te komen van alles wat des speeltuins is, bleek minder vlot te zullen verlopen, zelfs de Buitenlandse offervaardigheid en een collecte tijdens het feest van de Workumer tram bracht niet voldoende zoden aan de dijk om meteen door te zetten. De meest geschikte tijd was toen trouwens ook verstreken, want met de voor bereidingen zijn gauw enkele weken of zelfs maanden gemoeid en ook deze zomer scheen het weer een zaakje van uitstellen te worden tot het volgende voorjaar. Wel had zich indertijd zonder er veel ruchtbaarheid aan te geven, een voorlopige commissie gevormd, die op het standpunt stond: niet eerder een speeltuinvereniging oprichten dan wanneer er ook werkelijk iets komt, dat de naam speel tuin waard is, want het aantal leden zou volgens die commissie wel zeer gering blijven als er alleen maar een hoopje zand en wat oude rommel zou zijn. Daarmee zou de jeugd zich zeker ook wel enige tijd willen vermaken, maar zulke speelgelegenheden vin den ze nog volkomener bij elke asbelt. Hoe een terrerntje, dat de jeugd niets biedt en waai op ze vrij vagebonderen mag, er in korte tijd uit zou zien, laten we daar maar over zwjjgen, want dat zou dan heel be zadigd een triest geval kunnen heten en .vrij zéker zou hun dadendrang zich dan ook niet tot het aangewezen terreintje beperken. Een bescheiden, maar goed ingerichte speel tuin zal zeker niet in één slag alle baldadig heid doen verdwijnen en alle gevaar is evenmin weggenomen, want natuurlijk waar veel kinderen bijeen zijn zullen wel eens on gelukjes voorvallen, maar er moet getracht worden die zoveel mogelijk te voorkomen en dan is de veiligheid toch verre te verkiezen boven die van de openbare straat, met haar steeds sneller en zwaarder verkeer. Bovendien kan er door een speeltuin opvoed kundig ook minstens zoveel sportiviteit en verdraagzaamheid worden aangeleerd als door bijvoorbeeld een herhaaldelijk verbieden en dreigen met de politie of andere waarschuwin gen, waarvan onze jonge opvolgers de lo gische noodzaak niet begrijpen, wat trou wens in enkele gevallen soms niet zo heel verwonderlijk is. Is ’t wel nodig een voor de totstandkoming Een andere zaak is om de eigenlijk de werkzaamheden, die zich bij de inrichting voordoen op zo’n voordelig mo gelijke wijze uitgevoerd te krijgen, want wanneer deze en gene er in z’n vrije tijd enkele uren spontaan aan zou willen geven dan komt ’t wel voor elkaar. Maar als de een voor de ander denkt: „waarom zal juist ik me hiervoor gaan uitsloven” of „er zijn genoeg mensen die er nog wel een daghuur bij kunnen verdienen”, dan is de Burgemeester en Wethouders van WORKUM zullen op Maandag 21 Juli 1952 aanbc». steden t Het maken van een vaste brug in gewapend beton en metselwerk over de Heidenschapstervaart bij K. Hiel- kema. BLIKSEMINSLAG. Tijdens het onweer van Maandagavond dat zich ook in de omgeving van Heerenveen ontlastte, sloeg de bliksem in de woning van onze oud-stadgenoot, de heer J. Arnt- sen. Hoewel de heer A. juist bij de water- leidingkraan stond en tegen de grond werd geslagen, liep hij gelukkig geen letsel De vuurbol 'verliet de woning door raam, zonder brand te veroorzaken. Bij de te Zwolle gehouden athletiek- wedstrijden behaalde onze stadgenoot Cor Hunia een fraaie tijd over de 1500 M., nl. 4 min. 15,4 sec., wat hem in deze uitstekend bezette klasse een zeer goede tweede plaats bracht. Uitgave vans Fa. T. GAASTRA Bz. Boekhandel en Drukkerij, Workum Maandagmorgen hopen we dan weer de traditionele tocht voor Ouden van Dagen te starten. De deelname is nog niet geheel gesloten, daar nog enkele plaatsen onbezet zijn. Voor Vrijdagavond 9 uur kan men zich nog opgeven bij W. Sevensma. Na die tijd is het onmogelijk, daar dan de definitieve lijsten worden samengesteld. Mocht voor Zaterdagavond 8 uur een auto mobilist of deelnemer aan oudjesdag nog geen bericht van de commissie hebben ont vangen, dat die zich dan direct even bij Sevensma vervoegt, want die avond moet alles gereed zijn. De start is bepaald op 11 uur stelling van de auto’s op het wordt naar gestreefd, om ’s avonds 8 weer in ons stadje terug te keren zal zo mogelijk de route genomen langs het Dwarsnoord. We vertrouwen dat ons „Crescendo” de oudjes zal binnenhalen en genoten die in de gelegenheid zijn, ’s avonds zich zullen opmaken om onze oudjes luister rijk te ontvangen. Wanneer het weer Maandag mee werkt zal het zeker een mooie tocht worden naar Appelscha. Vanaf deze plaats willen voor de medewerking die ondervinden, want onmogelijk deze dag voor oudjes te organiseren. WATERVERSBILLING. Het prachtige zomerweer waarin wij ons de laatste dagen mogen verheugen, heeft zoals gewoonlijk het geval is, het waterver bruik sterk doen toenemen, zodat aan de waterleidingbedrijven hoge eisen worden ge steld. Zo werd op 30 Juni j.l. door het pompstation Noordbergum van de N.V. Inter communale Waterleiding Gebied Leeuwarden een etmaalverbruik van bijna 29.000 m3 water geregistreerd; een dergelijk hoog verbruik komt slechts zelden voor. Het spreekt vanzelf, dat dergelijke abnor male verbruiken stagnaties in de watervoor ziening tengevolge kunnen hebben, daar de waterleidingbedrijven nog steeds bezig zijn, de achterstand in te halen die in de oorlogs jaren .en de na-oorlogsjaren in de uitvoering van capaciteitswerken is ontstaan. Wanneer echter de verbruikers de dringende raad „Warm weer, gebruik niet onnodig meer” ter harte nemen, dan zal de trouwe kraan zeker geen verstek laten gaan en kun nen !\j met een gerust geweten het thans dubbelgewaardeerde koele leidingwater gebrui ken voor de talrijke noodzakelijke doeleinden. WORKUMERS BIJEEN IN EELLRLOWER (Californië). Eén onzer abonné’s toonde ons een interieurfoto van enkele Workumers rondom een feestdis geschaard en daarbij was uit een Amerikaanse krant een berichtje geknipt, dat op die feestelijke gebeurtenis betrekking had. Ook voor de oorlog kregen we af en toe een krant uit „it lan fan dream en winsken” toegestuurd en dan viel ons op dat onder het plaatselijke nieuws herhaaldelijk berichten voorkwamen, dat die en die fa milie bezoek van kennissen had of verwachtte en dat de gasten van een andere familie, na een verblijf van zoveel dagen weer af gereisd waren. Dergelijke nieuwtjes schijnen daar vrij regelmatig in de nieuwskolommen te worden opgenomen, dus zijn het niet alleen onze streekbladen, die op een zekere gemoede lijkheid aanspraak kunnen maken, want op dit gebied komen de „newspapers” soms met vrij intieme mededelingen, die men hier over het algemeen niet zou wensen en waar aan men in ieder geval niet gewend is. Hoe dit ook precies moge wezen, in het bedoelde, krantenknipsel stond vermeld dat op Zater dag 17 Mei enkele vroegere Workumers bijeen waren gekomen ten huize van het echtpaar VierstraLanting te Bellflower. Naar onze abonné mededeelde was dit echtpaar toen 25 jaar getrouwd, maar dat scheen een bij komstigheid te zijn, die in het berichtje blijkbaar niet genoemd behoefde te worden. Door de gastheer, Mr. Vierstra, werden films gedraaid van een bezoek aan Neder land. Mr. en Mrs. Henry de Boer speelden op de guitaar en zongen Nederlandse liede ren. Ververschingen werden op oud-vader- landse wijze rondgediend door de gastvrouw. Gasten waren verder nog Mr. en Mrs. Cla rence Boorsma van North Hollywood, George Visser van Long Beach, Mr. en Mrs. Hans Deinum van Los Angeles; en Mr. en Mrs. Hank de Boer, Dick Smid en Dick Jaarsma, allen jiit Bellflower. We hadden graag nog enkele bijzonderheden willen vertellen, maar ’t verhaal is hiermee al uit, dus men ziet dat de Amerikaanse pers de intimiteit toch weet te beperken en intussen voldoende ruimte laat voor ieders persoonlijke fantasie. Het privé-kiekje van de feestgenoten toonde wel dat de stemming en de onderlinge vriendschap zeer hartelijk was, maar hoe verder van huis, "hoe eens gezinder, komt meer voor! moeten nl. tien sleuven van 40 meter lengte en nog geen halve meter diep gegraven worden voor het leggen van draineerbmzen, een praam grond van de rolpaal naar het terrein overgebracht en dan de greppels gedicht en de grootste oneffenheden uit het terrein bijgewerkt worden. Zo vlak als een biljartlaken is niet nodig en kale plekken in ’t grasland zullen er vrij spoedig na de opening toch wel komen. Dus kunstwerk wordt niet gevraagd en ieder die een schop I op spa kan hanteren, kan in de loop van de volgende week aan de slag komen, nadat 1 het leggen van de draineerbuizen, wat een secuur werkje is, is uitgevoerd. Als ’t een beetje meeloopt, kan dit grondwerk dan eind volgende week bekeken zijn en daarna kun nen de betonfunderingen voor schommel en draaimolen geplaatst (wie?) en een tnuurtje om de zandbak gemetseld (wie?); met een eenvoudige afrastering wordt dan voorlopig het hele geval gecompleteerd. We noemen dit vrijwel in één adem, maar of het alle maal wel zo vlot achter elkaar afgewerkt kan worden, is natuurlijk de vraag, doch hoe vlugger als het mogelijk is hoe beter, wil men deze zomer nog even profiteren van de eerste en voornaamste toestellen, die inmiddels gearriveerd zijn. Een 4-delige schommel, 4 wippen en een draaimolen van zeer solide constructie liggen vrijwel geheel gereed. Nu nog iets meer dan een beetje medewerking bij de inrichting en financiering, dan kunnen we nog enkele maanden proef draaien en zien hoe er aan een op te richten speeltuinvereniging een gezonde basis kan worden gegeven. we allen danken we weer mochten zonder die is het onp« onze levenslustige

Friso nl | 1952 | | pagina 1