DE WORKUMER KRANT BEL 170 Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland IJEME DE BOER, Autoverhuur Toelating leerlingen Openbare Lagere School. Autotocht van Ouden van Dagen. Zaterdag 19 Juli 1952 No. 29 75ste Jaargang met en zonder chauffeur J 'Nou dy helle al gau in hiel steal papieren üt ’e tas, en klear wie ‘t. Ik soe earst in jiermanich safolle yn ’e moanne bitelje moatte en dan krige Wy sitte hjir nou dochs noch. Witte jo wol dat üs maetskippij „Eigen Haard", in hüs foar jo boudhwer’t jo mar wolle? En dat jo dat hüs bitelje mei de hier? Lit mynhear ris in prospectus sjen, mynhear Visser.” Fryske Brief 262. „Jo hawwe gelyk“, andere Meijer, „it sit hjir wol noflik, mar wy sette óf“. Hy seach de keamer ris roun en doe: „Jimme wenje hjir oars mar hwat moai. Fikse romme en Ijochte keamers en in moai tüntsje foar en efter hüs, ja dat koe wol minder. Docht ek noch al hwat hier Myn eigen? Né, safier haw tink, of is it jo eigen?" Ik lake en andere: ik it noch net en sil ik ek nea krije, tink”. Meijer hie ’t gat al wer op 'e stoel en ek Visser joech him wer del endysei: „Sil ik ris riede hwat jim hjir foar hier bitelje Twa ryksdaelders.“ „Binne jo in goune to leech”, joech ik ta biskie. Meijer bearde„Seis goune Nou dat wol noch al hwat sizze. Jonge, jonge, in wike is sa gau om. Seis goune. Dat is goed trije hündert yn ’t jier. En de lésten binne der ek neffens fansels. As jo dat nou ris oer, litte wy sizze tritich jier rekkenje, hawwe jou dit hüs dübel en dwers bitelle en is der noch gjin stien fan jo eigen by.” „Dat is sa. Mar it is nou ienkear net oars. Ik haw nou ienkear gjin sinten om seis in hüs to keapjen”, sei ik. „Moatte jo net sizze,” miende Meijer. ik der fan „Eigen Haard“ safolle by dat ik myn eigen hüs bouwe littekoe. It waerd my mar hwat moai foar spegele. Süver om sin oan to krijen. Nei ‘t beide mannen alle war dien hiene om my safier to krijen dat ik ja sei, makke ik der in ein oan. „Harkris hearen” sei ‘k, „ik bigryp malle skoan dat jimme my wol in eigen hüs ta hawwe wolle. En foar safier ik dat bisjoch, kin men by jimme maetskippij aerdich goed torjochte. Mar in eigen hüs is neat foar my foral om ’t ik altyd noch wer de kans birin nei in oar plak to moatten. En om my nou seis swiere lésten op ’e hals to heljen, fiel ik neat foar. Dat it moat mar oerbliuwe hie ’k tocht? Hja prebearren it lykwols dochs noch, troch my de wolmiende rieto jaen om eltse moanne, siz in goune of tsien, fyftsjen by har forsekering to sparjen. Dat jild wie nea wei en hwa wit soe ik letter net ris in geskikt hüs keapje kinne. Ik hie dan alfêst in moai bigjin. Einlings en to’n léste sakken de beide mannen óf. It ofskie wie tige hertlik en ik krige harren adres, om mocht ikmy albitinke, ik wisthwer't ik torjochte koe. In wike as trije, fjouwer letter, kaem ik op in joun thüs. Nou de frou wie neat freonlik en daliks bigoun hja „Hoe kinne jo nou sa stom wêze en lit jou eltse moanne trettjin goune üt ‘e büse prate?" Ik seach harris oan en frege„Troch hwa?" „Nou ik krige hjir fan ‘e moarn in man oan e doar mei in kwitansje fan de forsekering „Eigen haard". Mar ik haw net bitelle, by komt in nye wike wer hat er sein". My tocht mar net bitelje, hwant ik hie neat tekene dos stie ik alhiel frij fan dat spul Om ‘t ik de kwitansje net bitelle krige ik in skoft letter in brief fan it „Hoofdkantoor". Foar de safolste bitelje en oars soe it ge- rjocht der oan to pas komme moatte. Om ‘t ik neat fan my hearre liet, kaem der noch alris sa'n briefke. En krekt doe 't ik fan doel wie om derris op óf to gean en üt to finen mei hwat foar spul ik to dwaen hie, lies ik yn ‘e krante in bericht oer oplichterij yn ‘t great. De haedpersoan wie Meijer. Dat ik bin oan ‘t nou ta noch altyd sünder eigen hüs bleaun. FRISO. Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten Verschijnt eenmaal per week Drukkerij, Workum OFFICIËLE MEDEDELINGEN KERKDIENSTEN n Workum, 15 Juli 1952. ds B. Fabrie. PLAATSELIJK nieuws ds P. E. ds P. E. van uur Dankz. VERKOPING. M arns (Herv.) Onbekend. van oudjes al het moois dat de on- POSTDUIVENNIEUWS. i i Postrekening 82259 t 3 1 1 Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis van de ouders en voogden dat per 1 September 1952 nieuwe leerlingen kunnen worden toegelaten tot de openbare lagere school alhier. De kinderen moeten op 1 October a.s. de leeftijd van 6 jaren hebben bereikt. Aangifte bij het Hoofd der school, de heer Th. Breukelaar. Inzending van advertenties uiterlijk Donder dagsmorgens, familieberichten desnoods Vrij- dagsmorgens voor 10 uur. weer er op tijd nauwelijks de auto’s plaatsje geven. even en van een na over de het oordeel Gaast (Herv.)Nam. 1.30 Ooijen. De Secretaris, VAN DER GOOT. o.a. onze van was een Staveren (Herv.) Voorm. 9.30 Nam. 2 uur Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. RUSSCHEN Abonnementsprijs: f 1,10 per kwartaal per post f 2.40 per halfjaar Advertentietarief: 7 cent per tn.m. Advertenties van buiten Friesland 9 ct. per m.m. Contracten volgens algemene regeling de stoet gade te slaan staan daar de oudjes na Aan het Chr. Lyceum te Sneek werd bevorderd van de le naar de 2e klas stadgenoot Adriaan Tjeerde. Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedige opgaaf niet zonder reden, had de dat het was had de leiding wanneer we Molkwerum (Herv.) Voorm. 9 Jellema. Nam. 1.30 uur ds T. Dekker Hemelum. Leesdienst. Nam. ds E. Verburg van Workum. die de organi- kleine puzzles stel de autobezitters zelfs dat enkelen hun inkorten, daar uur Leesdienst. ds H. Altena van Hindeloopen. Heidenschap (Herv.) Voorm. 9 J. Beker. Nam. 1.30 uur Hindeloopen 7.30 uur H.A.) (Duopsgez.) Geen dienst. (Geref.) Voorm. 9.30 uur 2 uur uur de heer R. van „Zee- van het TRAGISCH ONGEVAL. 14 Juli. Vrijdagavond j.l. is bij de haveningang aan zoontje van de melkvaarder het zwemmen hem, toen ze land waren, nog beet uur te we dit wel meer gewend een slordig kwartiertje bij, laatst komen er nog altijd Zondag j.l. werden de düiven gelost te Corbeil, afstand 530 km. ’s Morgens om 6 uur werden de duiven in vrijheid gesteld met Westenwindj die aanwakkerde tot het stormachtige. Dit was dan ook de oorzaak dat de duiven de eigenaars verrassingen en teleurstellingen bezorgden. Geen der liefheb bers heeft z’n duiven zien thuis komen wat teleurstellend was. Verrassend was, dat de vogels een snelheid hadden behaald, die niet verwacht werd en dat de duiven al op hun hok waren toen men eens een kijkje ging nemen. De snelheid kon nu niet zuiver borden aangegeven; deze is ook groter dan dat er volgens het constateren kon worden uitgerekend. Maar beter opletten is de bood schap, men kan dus niemand anders iets verwijten dan de eigenaars zelf door hun onoplettendheid; de dunen hebben hun best gedaan. De eerste die zijn duiven ontdekte was Jac. Wiersma, waarvan de eerste duif een snelheid behaalde van 1435 meter per minuut. De uitslag was dan: 1. 2 Jac. Wiersma. 3 R. Blom, 4, 5 E. Eiliag, 6, 7 IJ. Flapper. van dagen Reeds vroeg ontplooide zich Maandag morgen de Friese vlag op onze oude theebus ten teken dat er iets bijzonders stond tg gebeuren. Elke Workumer wist het en tou- risten die hier door kwamen, hoorden van Workumer Oudjesdag, dat zonder rang of stand, zonder velschil van politieke of gods dienstige overtuigingen, gevierd wordt door jong en oud. Die dag manifesteert men steeds weer de gemeentelijke eenheid om de be jaarden een dag mee naar buiten te nemen en te laten genieten van al het moois dat de natuur kan bieden. Dat het ook door dd plaatselijke overheid gezien wordt als een bijzondere dag, blijkt uit die vlag, want geen enkele vereniging of wat dan ook, kan er op bogen, dat, wanneer zij een reis ondernemen, daarvoor de vlag gehesen wordt. Nee, dat is het symbool voor oudjesdag, ten teken dat deze dag niet alleen de oudjes worden meegenomen voor een autorit, maar meer nog dat de gehele bur gerij hun wil eren en trots is op hen. Hun lev en is misschien zwaar geweest, vol van teleurstellingen, vol van tegenslagen en toch hebben ze ondanks dat, hun plicht ge daan en deze dag blijkt dat de jongeren hun niet vergeten zijn. Trouwens, alleen in Workum zo. Wie tocht meemaakt, ervaart, een brede glimlach op I een blijde inkom- ste te bereiden en zichtbaar genoten ze van zoveel enthousiasme van hun medebewoners, maar wilden ze weer beroep durft te doen op de gezamenlijk onze oudjes een voor Een motorbotter reddingsboot, die uitvoeren Dit nog even nagegaan orde was en ook moest ter gelegenheid een jubileum Ruim acht beweging en het Dwarsnoord ons stadje in. Overal ston den mensen om onze oudjes uur ds E. ds D. J. Spaling. Ferwoude (Herv.) Voorm. 9 uur van Ooijen. Workum gekend: Klaas Bokma 181 pnt.; Jan Bokma .180 pnt.; Jikke Ketelaar, Nijhuizum 178 pnt. Een dag later werd de eindles gehouden bij de heer W. van Rijs, waar de uitslag was: Willemke Wiersma, Hindeloopen 188 pnt.; Hette van Rijs 184 pnt.; Tine Hut, Hinde loopen 176 pnt.; Siebe van Rijs 170 pnt. Een mooi resultaat voor de cursusleider, de heer R. H. Jonkman, daar het vereiste aantal punten 160 bedraagt, dat door alle cursisten ruim is overschreden. op de kig niet aan te pas te komen en men nam het met de gemoedelijkheid, die zo’n dag een ieder eigen is. De voorzitter van A. Gaastra, verwelkomde UITSLAG MELKERSCURSUS. Door de drie landbouworganisaties al hier, nl. de Fr. Mij. van ‘Landbouw, C.B.T.B. en A.B.T.B. werd een meikerscursus gehouden, waarvan deze week de eindles plaats vond. Dinsdagavond kwam de jury bijeen op de boerderij van de heer D. S. Bokma onder en werden de volgende punten toe- Uitgave van: Fa. T. GAASTRA Bz. Boekhandel cn dat is niet een dergelijke dat men overal het gelaat heeft. Overal komen mensen uit hun woningen om en de toeschouwers te wuiven. Zo’n ge hele tocht is eigenlijk een feesttocht, waar van een ieder geniet. Wanklanken hoort men niet. Alles en een ieder is één en daarom is zo’n tocht bij. voorbaat al een groot succes. Zondag hebben velen met bezorgdheid het weer gadegeslagen. Wind, die tot storm kracht aanwakkerde, voorspelde niet veel goeds, vooral niet toen de weersberichten ook nog spraken van regen. Gelukkig viel het Maandag in de morgenuren iets mee, terwijl het weer in de loop van de dag steeds meer verbeterde. Nadat de autobezitters hun wagens nog een extra beurt hadden gegeven, verschenen de eersten om ruim half elf in ons stadje om de deelnemers op tijd van huis af te halen. Dan is het een komen en gaan van auto’s om zo mogelijk op het vastgestelde vertrekKen. Zoals zijn, kwam er want in het Telefoon Redactie en Koudum (Herv.) Voorin. 9.30 en nam. 2 uur ds F. G. van Binsbergen van Oudwoude. (Doopsgez.) ’s Av. 7.30 uur ds R. Hofman (Maandelijkse collecte). kleine strubbelingen voor, satoren altijd weer voor len. De medewerking was weer prachtig, zo vacantie er voor moesten een otudjesdag overslaan, in het geheel niet van weten. Even voor half twaalf had de laatste auto Workum achter zich en was de tocht van Oudjesdag 1952 een feit. Het was een behoor lijk lange file auto’s die met een kalm gan getje door Parrega reed op weg naar het einddoel van deze dag: Appelscha. Twee agenten van de verkeerspolitie zorgden per motor bij kruisingen voor een goede afzetting, zodat niet eenmaal de volgorde onderbroken behoefde te worden. Het overige verkeer was genoodzaakt te stoppen, want wanneer deze heren een order geven, wil ieder hun de ruimte wel geven. Ruim twaalf uur stopten we langs de verkeersweg SneekHeerenveen om even uit te stappen en een versnappering in ontvangst te nemen. Door een klein defect was een der wajens even achterop geraakt, die dus nu ook weer het geheel completeerde en we waren nog maar 100 meter verder of daar stond een andere wagen, welk euvel door de technici in een minimum van tijd hersteld was. Misschien heeft vanaf dat ogen blik het pechvogeltje ons wel vaarwel ge zegd, daar het toch geen schijn van kans had met succes deze autokaravaan in de war te sturen. Half een was het toen Heerenveen door gereden werd, waar de winkels met schrille reclame een ieder trachtte te overtuigen, dat de goederen daar in de uitverkoop, eigenlijk als een cadeau mee naar huis konden worden genomen. Daar Workum gelukkig een goede middenstand heeft, kwam die dag geen cent in de handen van de Heerenveensters. Een half uurtje voor Appelscha hielden we nog maals een kleine pauze. De talrijke bomen boden genoeg beschutting tegen de vrij krach tige wind en daar de soep stond te wachten moe t het gezelschap op tijd aan ta'el zitten. Tegen twee waren we dan op onze bestem ming en kwam de grootste drukte voor het bedienend personeel, dat handen te kort kwam om een ieder zo vlot mogelijk te voorzien van soep en brood. Doordat de ruimte door de Workumers meer dan bezet was, kwamen bij het serveren de inhoud van enkele borden niet in, maar op de man. Schoonheidsspecialisten behoefden ér geluk- (Herv.) Voorm. 9.30 en ’s avonds ds H. Altena (H.A. en WORKUM. Zondag 17 Augustus hoopt onze stadgenoot, Candidaat de heer W. J. Dijk stra, in de morgendienst, aanvangende 10 uur, bevestigd te worden tot Dienaar des des Woords van de Ned. Herv. Gemeente te Appelscha. Als bevestiger zal in die dienst optreden Ds. A. de Jonge, te Zaandam, die vorig jaar afscheid nam van de Workumer ge meente. De intrede zal plaats vinden in de middag- dienst om twee uur, in het kerkgebouw te Nieuw Appelscha. het Ijsselmeer het 13-jarige v. d. H. bij verdronken. Z’n makker had bij het noordelijk baken aange- en deze kon na even uitgerust te zijn op cigenkracht de havendam weer bereiken, maar voor de gealarmeerde hulp toegeschoten was, was de ander al in de diepte verdwenen. De jongens, die on voldoende konden zwemmen, moeten zich toch in de diepe vaargeul gewaagd hebben of zijn afgedreven door de stroom, die er bij enige wind toch altijd nog sterker is dan men vermoedt. ’t Is bekend dat de plaats waar het onheil gebeurde, alleen geschikt is voor goed ge oefende zwemmers. Een motorbotter en de Hindeloper reddingsboot, die uitvoeren om de drenkeling te zoeken, keerden ’s avonds onverrichterzake terug en ook al het duiken aangegeven plaats bleef vruchteloos. ‘Zaterdagmorgen hadden enkele vissers er min der moeite mee. De hele stad was onder de indruk van dit tragisch gebeuren, waardoor ook het aan- gekondigde concert van „Cresecndo” werd afgelast. Voorzichtigheid met zwemmen is altijd aan te raden, maar vooral bij ’t „toarntsje” is ’t oppassen en moet men met de plaatselijke situatie wel goed op de hoogte zijn en er dan ook steeds rekening mee houden. Het ondiepe gedeelte bij de Workumer waard is betrekkelijk veilig, maar met bravourstukjes in het water kan het heus niet veel lijden, laat men dat de jeugd toch goed op het hart drukken. het comité, de heer alle oudjes en had al zoveel optimistische stemmen gehoord dat hij er niet aan twijfelde dat ook dit jaar weer volop genoten zou worden. Voorts bracht hij dank aan de autobezitters voor de medewerking en wenste allen smakelijk eten en deelde tenslotte mee dat een ieder tot 4 uur geheel vrij was. De speeltuin vormde in eerste instantie de grootste attractie en zij die zelf niet meer zo goed in de diverse toestellen durfden te gaan, genoten van de zonderlinge capri olen die anderen maakten. Vooral de fiets- molen en rolton hadden grote aantrekkings kracht. Van de gelegenheid om een tochtje in de ponnywagens te maken, namen niet zoveel gebruik. In de duinen zochten weer anderen vermaak en het zou geen overbodige luxe voor enkelen zijn geweest om een reserve overhemd mee van huis af genomen te hebben. Het zand maakte gelukkig valpartijen moge lijk, zonder dat er een letsel opliep. Om vier uur werd eerst thee rondgediend voor we de auto’s weer bestegen om nog even in Oranjewoud te verpozen. Langs mooie we gen bereikten we deze pleisterplaats, hoewel er niet zoveel tijd meer was om de Bel vedère te beklimmen, was het in de speel tuin allemaal Workumers, die van harte genoten van ae attracties die net publiek daar werden aangeboden. Ruim half zeven trommelden de commissieleden alles weer bij een om de laatste etappe af te leggen, want men wou dit jaar op tijd in Workum verschijnen. Onze eerste burger genomen en toen wisten we, geen stagnatie optreedt, zijn thuis. Blijkbaar, en gedachte in Workum post gevat, wel weer later zou worden. Crescendo nog niet geheel compleet voor de muzikale ontvangst en het publiek liep nog rustig naar het Noord. Dit was niet erg, daar alles kon worden of het in van nog iets besproken worden, uur zette de muziek zich in ging het voor het eerst langs ds E. Verburg. Zondag 20 Juli 1952. Workum (R.K.) Voorm. 7.30 uur Vroegmis. 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 9 uur ds D. J. Spaling. ’s Avonds 7.30 uur ds E. J. Beker. (Doopsgez.) Voorm. 10 uur ds R. Hofman ^Maandelijkse collecte). (Geref.) Voorm. 9 uur Nam. 2 uur Leesdienst. CBapt.) Voorm. 9.30 uur zo niet de mooiste tocht die oudjesdag tot dusver heeft gemaakt. En dat zest veel! Als oudste deelnemer maakte de vader onze burgemeester deze tocht mee. Dit de eerste maal dat de heer Russchen dergelijke tocht ondernam, ondanks z’n 92 jaren. Nog enkele deelnemers waren de negen tig reeds gepasseerd en het spreekt toch wel van de ondernemingsgeest dat men zich nog goed genoeg voelt om mee te gaan. Even als elk jaar kwam de vraag reeds naar voren, waar het volgende jaar de tocht heen zal gaan. Natuurlijk kan hier geen ant woord op worden gegeven, maar dit is wel- een bewijs dat de deelnemers leven van Oud jesdag naar Oudjesdag en dit is ook de reden dat het comité steeds weer met vrij moedigheid een bevolking om blijde dag te verschaffen. Dat dit initiatief tot in lengte mag blijven voortbestaan! i Administratie 45 Na afloop van de tocht van Oudjesdag werd Mej. Sj. Hoekstra in een triomftocht naar haar versierde woning gebracht. Een grote menigte belangstellenden had zich op gemaakt om getuige te zijn van de attenties die de buurtvereniging „Zuiderbrug” haar zou brengen. Namens de buurt sprak de heer A. de Jager die na de felicitaties haar schetste als een bewoonster waar nooit iets te veel voor was. Aan elke vraag werd zo mogelijk voldaan en als blijk van waardering bood hij de jubi- laresse een schemerlamp, fruitmand, bloemen en gebak aan. Zichtbaar ontroerd over zoveel toegezwaaide hulde, dankte Mej. Hoekstra voor deze vergetelijke dag die haar was bereid. Op de Markt kon men cn belangstellenden een Deze dag was het juist 30 jaar geleden dat een der deelneemsters, nl. Mej. Sjirkje Hoekstra, voor het eerst in dienst trad bij fam. R. Koch. Gedurende die vele jaren heeft ze als werkster steeds de vrouw des huizes bijgestaan en het was burgemeester Russchen die haar voor de microfoon haalde en in hartelijke bewoordingen uiting gaf van de vreugde, die er bij dit jubileum niet mag ontbreken. De buurtvereniging „Kettingbrug” had haar benoemd als ridder in de orde van de Kettingbuurt, welke medaille met versier selen door de burgemeester haar op de borst werd gespeld. Het publiek hief een hoera voor haar aan en Crescendo bleef ook niet achter want we hoorden de muzikanten „Lang zal ze leven” spelen. Zichtbaar ontroerd dankte Mej. Hoekstra voor de eer haar te beurt gevallen en was waarschijnlijk geheel on wetend, de tolk van de oudjes door de com missie te danken voor deze pracht tochten die men elk jaar voor oudjesdag organiseert. Als voorzitter van de commissie dankte de heer A. Gaastra allen die hun medewerking hadden gegeven tot het slagen van deze dag. Spr. wees er op, dat zonder de steun van intekenaars en autobezitters er niets van oudjesdag zou komen en riep allen weer op om ook het volgend jaar hetzelfde royale standpunt in te nemen, daar toch deze dae enkel en alleen voor de oudjes is. Na allen een welthuis te hebben toegewenst, werden chauffeurs en bedienend personeel nog gevraagd even o.p de bovenzaal van Hotel „De Wijnberg” te komen, waar de voorzitter nogmaals dank aan hen bracht en tevens de mededeling deed dat de commissie, behoudens de goedkeuring van de aanwezigen besloten had, tot commissie-lid te benoemen burgemeester Russchen, welk yoorstel met een geweldig applaus werd onderstreept. Onze burgemeester dankte voor deze benoe ming, die hij zeer gaarne aanvaardde, en sprak de wens uit dat ook hij evenals de anderen de belangen van deze traditionele oudjes dag zou behartigen. Dit gezelschap praatte nog belevenissen van deze dag van allen die mee geweest zijn, was eenparig: Eén der mooiste, Ten overstaan van notaris P. Niemants- verdriet, vond Dinsdagavond in Café burg” de finale verkoping plaats winkelhuis F 61, bewoond door Wed. A. Zeilstra, waarvoor geboden was f 1.651. Na diverse verhogingen werd eigenaar de heer G. Wouda, Oudedijk onder 'Workum, voor de som van f 2681.

Friso nl | 1952 | | pagina 1