DE WORKUMER KRANT Pypskoft BEL 170 Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland IJEME DE BOER, Autoverhuur Toelating leerlingen Openbare Lagere School. EFKES FRISO No. 30 75ste Jaargang Zaterdag 26 Juli 1952 Bestrijding van de coloradokever FRISO. ABONNEERT U OP i De Nederlandse veestapel in 1952. Honderd jaar jeugdwerk in Nederland Zakatlasjes in vijf soorten voorradig 1.30 - 1.50 - 1.60 en 1.95 Provinciekaarten Friese Merenkaart allemaal f 1.25 Wegenkaart van Nederland de zgn. ShelLkaart f 1.50 Uit voorraad leverbaar Gaastra‘s Boekhandel Fryske Brief 263. Der sil wol gjin minske to tinnen wêze dy ‘t net mei greate nocht skögget, hoe ‘t er de léste wikemanich wrotten en wraemd is, om it boartesplak foar de bern Sneon de 26ste July klear to krijen. Nou it liket er wol op dat men it in stik hinne op tiid ré kriget, mar dochs is it foar it droegjen fan beton- en mitselwurk folie better om de iepening ien wike letter to balden en wol op Sneon 2 Augustus. Dan kin men ek-de oare wurksumheden noch wol sa goed ófmeitsje en hoecht er dizze simmer net safolle neiwurk mear dien to wurden. Né, men hat net mei de bannen oer elkoar sitten, hwant jonge noch ‘n ta der moast hiel hwat wurk for- setten wurde ear it safier wie as dat it nou is. Ear ‘t der sein wurde kin: „lit de bern nou mar komme, it spul is yn oarder en it kin bisjen lije“, is er al it ien en oar to regeljen west. En it mei sjoen wurde hwat troch ienriedich stribjen fan in great diel Warkumers üt 'e wei set is. As men it printsje yn de Ljouwerter Krante fan Freed 18 July bisjocht by de tastan sa ‘t dy nou is, is it forskil wol great. Doe lei it spul der noch hwat mal hinne. Nou is 't al sahwat oprêdden en stiet it ark hwer ‘t de bern harren fuortoan mei formeitsje kinne, al hast to plak. Sneon, 2 Augustus is it feest fan de iepening en dan kriget Warkums jongerein in boartesplak hwer ‘t manich gemeente, greater en riker as üzes, jeloersk op wêze kin. Ek yn dit stik fan saken komt Warkum al wer net efteroan, mar is ien mei fan de earsten yn de Südwesthoeke, dy ’t soks op tou setten bat. Siker, ik wit malle skoan dat it net sa mar fan selsgienis. Der moast earst hiel hwat wetter troch de Djippe Dolte streame foar en alear der sein waerd: Wy sette troch, de speeltün sil er komme. Hwer ‘t men foral in swiere mütse oer op hwan bat, wie it arbeidslean foar it yn oardermeitsjen fan it terrein. Hwant as soks bitelle wurde moast, wie men al in foech kaptael kwyt west. Mar net allinne it lean, der wie oars noch sa ‘n bulte hwat men nedich hie. Wis as men dy birekkeningen sa seach, sei men al gau, nou as wy dat bitelje moatte is it fierwei it béste en bigjin der mar net ienris oan. Safolle jild kin Warkum nea opbringe. Mar by al dy birekkeningen en by al dy sifers hie men ien ding oer de holle sjoen, ien bilangryk diel forgetten en dat wiene de Warkumers seis. In buite minsken miene, dat de Warkumers yn it algemien, mar swier to rissen binne. Dat hja min üt ‘e rie komme kinne en net sa gau waerm to krijen foar eat har eigen plak oangeande. Ja, dat mei sa wolris lykje mar is dat ek sa Hwa ‘t Warkum en de Warkumers kin lyk as ik, sil dat net sizze. It is wier men giet hjir net gau oer it iis fan ien nacht. Earst de kat ris üt ‘e beam sjen. Mar as men ienkear sjocht dat it hwat wurde kin en hwat wurde sil, dan is it ek sa mar klear. It béste biwiis der fan is wol de help by it yn oarder meitsjen fan it boartesplak. Boppe forwachting, miene in bulte minsken. Nou ik fan myn kant hie it net oars tocht as sa. By sokke gelegenheden en sokke tiden is Warkum ien. En der kinne wy greatsk op wêze. It die my wier goed yn de Ljouwerter Krante to lézen In Workum helpt iedereen bij de aanleg van de speeltuin. Hiel Warkum yn ‘t spier foar de bern, moaeijer en better kin men it net winskje. Lit üs hoopje dat it waer üs hwat mei is op nije wike Sneontomiddei, hwannear de boufak-fekünsje bigjint en as dan alle muzykmeitsjende War kumers net daliks nei it bütenlïn fleane, soe „Crescendo" mei hünderten bern efter of foar har, fan ‘e Merk öf noch nea sa tapaslik spylje kinne „En dan gaan we naar de speeltuin!" ’t It ek to winskjen dat de warbere kommisje mei gauwens sizze kin: Ja minsken jimme kinne gjin lotten mear krye, wy binne ütforkoft. Mochten der faeks noch üld-Warkumers wêge, dy ‘t it„speeltünwurk“ yn har berteplak stypje wolle, stjür in postwissel oan de penningm. of oer de giro Postrek. 82259, Fa. T. Gaastra en dan op it strookje sette Foar de speeltün, Rundertuberculosewet in werking getreden Ervaringen met de Rantsoenbeweiding Verschijnt eenmaal per week OFFICIËLE MEDEDELINGEN met en zonder chauffeur KERKDIENSTEN Workum, 15 Juli 1952. uur Burgemeester nam. uur van op omt uur ’s Avonds BURGERLIJKE STAND Gemeente Workum R.L.V.D. PLAATSELIJK NIEUWS. naars Postrekening 82259 Abonnementsprijs: f 1.10 per kwartaal per post f 2.40 per halfjaar Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedige opgaaf Het C.J.M.V. reept de oude garde op. in lid onze aan wij nog van uur uur E. er veel verschillende typen weinig aan de van Advertentietarief: 7 cent per m.m. Advertenties van buiten Friesland 9 ct. per na.m. Contracten volgens algemene regeliag ds R. Hofman uur ds A. J. ds H. Al- Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten men het vrij ge- voeringen worden uur ds H. uur ds A. J. Schnei- en ook daar zijn wei- waren De Plantenziektenkundigen Dienst vestigd er de aandacht op, dat gedurende de laatste weken nog talrijke larven van kever zijn verschenen. Ook zomerkevers waargenomen, afkomstig in dit seizoen gegroeide larven. De verbouwers van aardappelen wor den daarom opnieuw herinnerd aan hun verplichting de kevers en larven zo goed mogelijk te bestrijden. Blijf dus regelmatig Uw gewas controleren op de aanwezigheid van kevers en larven. In dien deze aanwezig zijn, is het noodzakelijk zo spoedig mogelijk opnieuw de bestrijding ter hand te nemen. Bij nalatigheid of verwaarlozing van de bestrijding, kan zonder vooraf gaande waarschuwing proces-verbaal worden opgemaaki en de bestrijding op kosten van de verbouwers worden uitgevoerd. en Wethouders voornoemd, J. RUSSCHEN De Secretaris, VAN DER GOOT. ras en dat na een de Colorado- werden reeds van de en ’s avonds De Wet bestrijding tuberculose onder het rundvee is met ingang van 13 Juli j.l. van kracht geworden. Hiermee is het Besluit bestrijding tuberculose onder het rundvee in 1943 vervallen, terwijl tevens is voorzien in de leemten die in de practijk in laatst genoemde bezettingsregeling zijn gebleken. De nieuwe wet regelt onder meer de positie van de provinciale gezondheidsdiensten in het bestrijdingsbestel, terwijl voorts voor schriften worden gegeven met betrekking tot de handel in rundvee. Tenslotte wordt op basis van de wet aan de Minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening de be voegdheid gegeven, na overleg met de Stich ting voor de Landbouw, voorschriften te geven voor het gehele land of voor be paalde gebieden, die strekken ter bevordering van de sanering van rundveebeslagen en tot bescherming tegen besmetting van tuberculose of reactievrije rundveebeslagen en gebieden. Zondag 27 Juli 1952. Workum (R.K.) Voorm. 7.30 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 (Herv.) Voorm. 9 uur ds ’s Avonds 7.30 uur Inzending van advertenties uiterlijk Donder dagsmorgens, familieberichten desnoods Vrij- dagsmorgens voor 10 uur. te nemen, doet Vanaf 17 tot en met 23 Juli 1952. Geboren: Johan, zv Piet Westra en Marietje Kreijger. Margrietha Engel, dv Freerk Dijk stra en Doetje Hielkema. Roelof zv Sjouke IJbema en Akke Kooistra. Piet, zv «Hendrikus Adema en Hillie te Dam. Gehuwd en Overleden: Geen. WORKUM. Geslaagd voor het Mulo-diploma A onze stadgenote mej. C. Flapper, leerlinge van de R.K. Mulo-school te Bolsward. HUISHOUDSCHOOL SNEEK. Aan de Huishoudschool te Sneek werden o.a. de volgende getuigschriften uitgereikt: Tweejarige primaire cursus de dames F. Hoekema en H. Sikma, Heidenschap, P. Ruardy, Oudedijk, M. de Boer, Molkwerum en B. Muizelaar, Warns. Voor het getuigschrift van de Vormings- klas kwam in aanmerking mej. H. Brouwer, Ferwoude. Het getuigschrift: Opleiding Huishoudkun dige ten Plattelande werd uitgereikt aan de dames A. C. Gaastra, Heidenschap en J. van der Zijpp, Wiske, Workum. uur ds i Administratie 45 Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis van de ouders en voogden dat per 1 September 1952 nieuwe leerlingen kunnen worden toegelaten tot de openbare lagere school alhier. De kinderen moeten op 1 October a.s. de leeftijd van 6 jaren hebben bereikt. Aangifte bij het Hoofd der school, de heer Th. Breukelaar. geworden. De luchtcirculatie tussen voering en beker functionneert nu niet goed meer en het melken lijdt er onder. Ook kan de tepelvoering in zijn geheel te wijd worden, zonder dat er een buikje ont staat. Men hoort dan tijdens het melken, en vooral wanneer een koe bijna uitgemolken is, de lucht langs da tepel in de tepelhouder gaan. Iedere machinerhelker kent wel dit slorpend geluid dat door de zgn. valse lucht wordt veroorzaakt. Hoort regeld, dan moeten nieuwe ingezet. Tenslotte noemen wij nog een afwijking, waardoor de kwaliteit van de melk zeer ongunstig wordt beïnvloed. Het komt dik wijls voor, dat de binnen-oppervlakte der voeringen kleine, bijna onzichtbare barstjes gaat vertonen. Hierin swordt een geringe hoeveelheid melk als in een spons opgezogen. Deze melkresten zijn met borstelen en wassen niet te verwijderen. Tijdens het melken, wan neer telkens de voeringen worden uitgerekt, spoelen deze bedorven resten er uit en be smetten alle melk die er langs stroomt. Let dus bij controle ook op deze haarscheur tjes. Is de binnenoppervlakte grijs, dan is dit een aanwijzing, dat vernieuwing dringend noodzakelijk is. Door de voering binnenste buiten over de duim te stulpen, ziet men de verschijnselen echter eerder en beter. Let bij de eerstvolgende reiniging eens op al deze dingen. U zult er geen spijt van hebben. Sneek Telefoon Redactie en De noodzakelijke verhoging van de binnen landse voederproductie brengt voor de boer onvermijdelijk consequenties met zich mee. Gelukkig staan voor de boer in dit opzicht verschillende mogelijkheden open die bijvoor beeld kunnen worden gezocht in het toepassen van bepaalde methoden. Zo kan de rantsoen beweiding bij dit streven van grote betekenis zijn, wanneer althans rekening wordt gehou den met de eisen, die hieraan worden gesteld. Het valt daarom te betreuren, dat er nog bedrijven zijn waarbij in het bijzonder wordt gedacht aan de zandbedrijven waar op de toepassing van deze beweidingsmethode een min of meer ondergeschikte rol dreigt te gaan spelen. Aangezien hieraan verschillende factoren ten grondslag liggen, zal de heer Ir J. H. van Kampen, wnd. Rijkslandbouwconsulent, in een radiocauserie enkele belangrijke aanwijzigingen geven, die kunnen leiden tot een beter tieerfp van de mogelijkheden van deze me thode. Uiteraard zal hierbij worden uitgegaan van de ervaringen, die in de afgelopen jaren met de rantsoenbeweiding op de zandbedrijven zijn opgedaan. De uitzending heeft plaats in de landbouw- ruhriek van de afdeling Voorlichting van het Mir.it: rie van Landbouw, Visserij en Voed* el oorziening op Maandag 28 Juli 1952, des avonds van 19.4520.00 uur over de zender Hih er.um 1. „S.V.W.”.NIEUWS. Bestuur en leden hebben onlangs enige onderhoudswerkzaamheden aan het fioofdter- rein verricht, waardoor een gedwongen rust periode intrad. Deze .periode schijnt nu afge lopen te zijn, althans voor Zaterdagavond 7.00 uur ontvangt Workum Black Boys uit Sneek. We hopen dat beide elftallen niet al te gehavend verschijnen, wat in deze va- cantietijd echter niet tot de onwaarschijnlijk heden behoort. De jeugd afd. gaat Vrijdagavond een aan vang nemen om zich in oefenwedstrijden vóór te bereiden op de a.s. competitie. De jeugdleiders besloten met 2 Jun. A en 3 Jun. B elftallen voor de competitie in te schrijven. Door dit besluit zullen er leden zijn die niet in een elftal competitie kunnen deelnemen. Opgave nieuwe leden kan nog bij de jeugdleiders gedaan worden. Verder besloot het jeugd- bestuur begin September het beloofde kam pioensfeest te organiseren. We hopen hierop nog nader terug te komen. deze onderdelen. Zijn geheel in orde, dan moeten worden. Hoe vaak dit moet gebeuren, is in het algemeen niet te zeggen, omdat rubbersoorten en veel tepelhouders zijn. Er komen gevallen joor j>aar maanden vernieuwing nood zakelijk is, maar soms zijn na een jaar de tepelvoeringen nog bruikbaar. Hieruit volgt wel, dat slechts bij voortdurende controle het juiste tijdstip voor de vervanging kan wor den vastgesteld. Waarop moet dan gelet worden? In de eer ste plaats op de vorm. Zodra een tepelvoering uitstulpingen of bobbels gaat vertonen, is hij ongeschikt geworden. Als men bedenkt dat een tepelvoering iedere dag plm. 5000 maal uitgerekt en platgedrukt wordt, valt het niet te verwonderen, dat deze vorm veranderingen na enige tijd optreden. Het I materiaal verliest zijn elasticiteit en daarmee is een goede werking onmogelijk geworden. Soms vertoont het rubber aan de buitenzijde een paar donkere lijnen. Op die plaatsen komt de voering geregeld met de beker in Aanraking doordat het rubber te slap ie POSTDUIVENNIEUWS. Zaterdag j.l. werden de duiven om 1 uur in Bordeaux gelost. Het was nu niet bepaald mooi vliegweer voor een afstand van ruim 1000 K.M. Vooral niet voor een overnachtvlucht, waarbij de duiven niet eer der dan Zondagmiddag thuis konden worejen verwacht. Helaas werd het weer er Zondag niet beter op, en de harde wind ongunstiger. Er kwam dan Zondag ook geen duif thuis. Maandagmiddag kwam de eerste en wel bij Gebr. Nijenhuis, de 2e bij IJ. Flapper en de 3e bij E. Eiling. Dit is dan ook alles wat terug is. Slechts 3 van de 17 duiven. Dat het over heel Friesland een zware vlucht is geweest, bewijst wel het feit dat er in Leeuwarden alleen Zondagavond slechts 2 dui ven zijn thuisgekomen, nig nakomers, want Maandagavond daar slechts 5 terug. Toch kunnen de eige* trots op zulke duiven zijn, daar het voor hun een bewijs is dat de kwaliteit er beter op wordt. Zondag a.s. wordt gelost in Orleans. Deze vlucht is de laatste buitenlandse en dan valt meteen de beslissing voor het Fond-katupioensohap. aan al deze hun naam en secretaris van heer F. Nuninga, Bingallee 11 te Velp, Geld. Ondcrhtmd aan melkmachines Op onze Friese bedrijven worden, zeer te recht, aan de melkers hoge eisen gesteld. Alle arbeid en zorg aan het melkvee besteed om hoge melkopbrengsten te verkrijgen, kan door een slechte melker nutteloos worden gemaakt. Vandaar dat het melken zowel met - de machine als met de hand, voortdurend de volle aandacht moet hebben van de boer. Heeft men uitstekende handmelkers, dan be hoeft men zich verder op dit punt weinig zorgen te maken. Bij een machine is dit anders. Het bezit van een goede machine en het toepassen van een goed systeem waarbor gen nog niet, dat er steeds goed wordt gemolken. Een machine vertoont nl. sïij- tageverschijnselen, waardoor het melken lang zamerhand in kwaliteit terugloopt. Dit gaat, zo geleidelijk, dat het dikwijls niet eerder wordt opgemerkt, dan wanneer de hoeveel heid en de kwaliteit der melk duidelijk gedaald zijn. Dikwijls vindt dit zijn oorzaak in slijtage van de tepelvoeringen. Het is dan ook nood zakelijk, voortdurend te letten op afwijkingen aan deze onderdelen. Zijn ze niet meer ze vernieuwd Uitgave van: Fa. T. GAASTRA Bz. Boekhandel en Drukker^, Workum Het volgend jaar zal het Christelijk Jonge Mannen Verbond, dat onder de naam Neder lands Jongelings Verbond werd opgericht, zijn honderdjarig bestaan vieren. Dat zal uiteraard een gebeurtenis worden, die door een bijzondere herdenking speciaal cachet zal krijgen. Daar het C.J.M.V. tevens de oudste jeugd organisatie is, heeft dit jubileum ruimer betekenis dan alleen voor het Verbond: in Nederland zal dan een eeuw jeugdwerk be staan. Op Hemelvaartsdag 1953 zal dan ook in Den Haag de Eeuwfeestviering plaats vinden waar wij 10.000 leden verwachten. Het is de generatie van vandaag, die dit honderdjarig bestaan zal vieren, echter, be halve de jeugd van vandaag, zijn er Nederland de duizenden, die vroeger zijn geweest van ditzelfde C.J.M.V. Er zijn ongetwijfeld vele oud-C.J.M.V.-ers die niet meer in de gelegenheid zijn, actief aan dit jeugdwerk deel te nemen, maar fiie er zoveel aan te danken hebben, dat zij op één of andere manier uiting willen geven aan hun medeleven. Om contact met hen het Bondsbestuur een OPROEP vrienden en oud-Ieden, adres op te geven aan de de oud-leden-commissie, de Door het C.B.S. zijn zojuist de voorlopige uitkomsten bekendgemaakt van de in Mei j.l. gehouden Inventarisatie van land- en tuinbouw, voor wat de veestapel betreft. Bij de rundveestapel valt een sterke ver mindering van het aantal stuks melkvee op. Het aantal melk- en kalfkoeien liep nl. sedert Mei 1951 terug met ruim 50.000 stuks (3 pCt.) Het sterkst komt deze verminde ring tot uiting bij de oudere leeftijdsklassen. Daarentegen vertonen de le-kalfskocien een niet onbelangrijke toeneming. Ook het vrou welijk jongvee is behoorlijk uitgebreid. Kal veren en overig jongvee blijken nl. met resp. 11.000 en 12.000 stuks te zijn toege nomen. Belangrijk is voorts de sterke toe neming van het aantal stuks mestvee van ca. 89.000 op 112.000 (26 pCt.), waarmee het vóóroorlogse peil voor het eerst weer benaderd wordt. Een onderzoek naar de veeslagen wees uit, dat 72 pCt. van de Nederlandse rundvee stapel behoort tot het zwartbonte ras en 24 pCt. tot het roodbonte. Het totale aantal varkens lag 93.000 stuks (5 pCt.) beneden dat van Mei 1951. De ach teruitgang heeft alleen betrekking op de mestvarkens, die met 136.000 stuks (13 pCt.) zijn teruggelopen. Daarentegen vertonen de cijfers voor de biggen en de fokzeugen na de inzinking in 1951 weer een toename, te weten met resp. 2 pCt. (13.000) en 12 pCt. (30.000). Ook het aantal landbouwpaarden is weer verminderd en wel met ca. 11.000 (4 pCt.) Voorts wijzen de cijfers op een aanhoudende veroudering van de paardenstapel: ruim 12.6 pCt. van de werkpaarden boven de 3 jaar valt onder de leeftijdsklasse van 12 jaar en ouder (1949 nog 8.4 pCt.) Bij de schapen valt voor het eerst sedert 1949 enige opleving te zien. Het totaal 1 aantal schapen steeg nl. in vergelijking met Mei 1951 met bijna 22.000 (6 pCt.) De hoenderstapel is bijna op het peil van 1950 teruggevallen. Het aantal oudere hoen ders verminderde sedert Mei van het vorige jaar met bijna 600.000 (5 pCt.), dat voor de kuiken» zelfs mat 942.000 (7 pCt.) Vroegmis. Lof. uur ds E. J. Beker, ds D. J. Spaling. (Doopsgez.) Voorm. 10 uur ds B. Hofman (Geref.) Voorm. 9 en nam. 2 uur ds E. Verburg. CEapt.) Voorm. 9.30 uur ds B. Fabrie. Heidenschap (Herv.) Voorm. 9 uur ds D. J. Spaling. Nam. 1.30 uur ds E. J. BeKr. Ferwoude (Herv.) Geen dienst. Gaait (Herv.) Nam. 1.30 uur ds Zwaan van Makkum. Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 Altena. ’s Avonds 7.30 der van Molkwerum. (Doopsgez.) ’s Avonds 7.30 der Meulen van Sneek. (Geref.) Voorm. 9.30 uur Leesdienst. Nam. 2 uur ds A. J. Janssens van Koudum. Koudum (Herv.) Voorm. 9.30 7.30 uur ds J. Brouwer. (Doopsgez.) ’s Av. 7.30 uur Molkwerum (Herv.) Voorm. 9 Schneider, ’s Avonds 7.30 tena van Hindeloopen. Warns (Herv.) Voorm. 9 uur de heer R. Jellema van Molkwerum. ,Nam- 1-30 uur ds H. Altena van Hindeloopen. Staveren (Herv.) Voorm. 9.30 en 7.30 uur ds O. S. Cazemier van Dalfsen.

Friso nl | 1952 | | pagina 1