Pypskoft DE WORKUMER KRANT BEL 170 Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland Toelating leerlingen Openbare Lagere School. Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis van de ouders en voogden dat per 1 September 1952 nieuwe leerlingen kunnen worden toegelaten tot de openbare lagere school alhier. De kinderen moeten op 1 October a.s. de leeftijd van 6 jaren hebben bereikt. IJEME DE BOER, Autoverhuur EFKES No. 31 75ste Jaargang Saterdag 2 Augustus 1952 ft Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten Muziek' en Zangconcours op 3 September a.s. Fryske Brief 264. Mei nocht lês ik altyd wer de forslaggen fan skoallereiskes, fan de reizen fan alden fan dagen, en fan alle müchlike en ünmüchlike for- ienigingen, dy ‘t sa in dei foar plesier üt wiene. It lit him sa skoan tinke hwat foar in wichtich barren it foar in bulte minsken is, om ris in dei fan hüs to gean. Foaral foar dyjinge dy 't in hiel jier oars nearne komme. Hwat is it docks in feest, om der mei sa'n hiele keppel minsken allegearre sa‘n bytsje fan it selde slach, der op üt to gean. En as it waer dan sa‘n dei hwat meiwierret is ‘t alhielendal yn ‘e “bus“. Ik doar gerêst sizze dat ik dat soarte reiskes altyd it moaijste foun haw. Sadwaende silik dan dy forslaggen ek nea oerslaen, mar fine yn my in trouwe lêzer. Hwat my lykwols noch alris opfalt, is de greate reizen dy’tmenfaek op ien dei makket. Hwer ‘t men sa‘n dei allegearre wol net hinne fljocht stekt net sa lyk. Oan ien tried wei yn ‘e bus sitte. Wis sa hjir en der efkes ho kalde, dat kin hast net oars, mar dan sa gau mftchlik wer fierder kwant oars komt men der net. Dat is op syn Amaerikaens it lan bisjen’ Men moat letter docks sizze kinne, hwer 't men allegearre wol west hat Men soe oars better sizze kinne, der binne wy doe ek troch-ofbylfinsjage Mar of dat geflean op ien dei wol tige foldocht, leau ik nou just net Hwant fanwege it great tal kilometers dat men öflizze wol, bliuwt der gjin tiid oer om hjir of der ris rêstich hwat to bisjen. It moat hurd, hurd. Gjin wünder dat men dan jouns stiif en sêd fan it sitten, thüs komt. Hawar men hat der in dei üt west en in hiel ein riden. Dat is nou mar krekt hwer ’t men sin oan hat. Ek yn dit stik fan saken, elts syn sin. Né mar dan dat jongfolk üt Molkwar. Dy hawwe der in deimanich op üt west mei in skütsje, dat foar dizze gelegenheit de namme krige fan: „Hains Klaasz”. Dat neam ik nou noch ris üt ’e plesierjen gean. Gjin gejei en geflean om safolle kilometer lans to fleanen. Mar, aï nei gelang der’wyn is, hwat omdriuwkje, of hurdsile op üs moaije wiide marren. Neat gjin haest mar sa’n bytsje as by £l(ls d@ potskippers: kom ik er hjoed net, nou dan allicht mearn wol, Leau mar dat dizze lytse mienskip fan fleurige, soune jonge minsken Onder lieding fan dümny, (in man dy ’t wol alder as syn selskip, mar jong nei de geast is) harren tige formakke hawwe. Iktwifelje dep gjin eagenblik oan. of it hawwe foar de lieder meisynfolkje dagen west dy :thjaneawer forjitte sille. En der 't hja jierren en jierrppletter,nochmeinochtoan tinke En ik bin wier nijsgjirricji nei jt forsiach fan de reis dy ’t de -Hains Klaasz.” makke Tiat. Mfllk kojnire wy dan meiiens ek to witten hoe 't men ta dy namme kommen is. FRISO. Sneek. Verschijnt eenmaal per week Drukkerij, Workum Van verslagen, berichten OFFICIËLE MEDEDELINGEN met en zonder chauffeur niet KERKDIENSTEN Workum, 15 Juli 1952. PLAATSELIJK NIEUWS. L. S. BURGERLIJKE STAND be- Gemeente Workum met 30 Juli 1952. GOED GEZONGEN. dan EKSKURSJE FAN DE C.B.T.B. B.L.V.D. Postrekening 82259 Advertentietarief: 7 cent per m.m. Advertenties van buiten Friesland 9 ct. per m.m. Contracten volgens algemene regeling enz. gaarne spoedige opgaaf wanneer voor van aan- Abonnetnentsprija: f 1.10 per kwartaal per post f 2.40 per halfjaar Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. RUSSCHEN De Secretaris, VAN DER GOOT. en do neidat onze overtuigd een schraal aanslaat. bijzaaien met plm. eidetype waarna ge- men Zondag 3 Augustus ’52 Workum (R.K.; Voorin. 9.30 uur Vroegmis. 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. (Herv). Voorm. 9 uur de heer K. Twflnstra van Sneek. ’s Av. 7.30 uur ds P. Kamstra van Njjemirdum, Jeugddienst. (Doopgez.) Voorm. 10 uur ds R. Hofman. Collecte voor het Bijbelgenootschap. (Geref.) Voorm. 9 en nam. 2 uur ds B. Bouma van Noordwijk aan Zee. (Bapt.) Voorm. 9.30 uur ds B. Fabrie. Heidenschap (Herv.) Voorm. 9 uur de heer W. Postma. Nam. 1.30 uur dsP. Kamstra van Nijemirdum. Jeugddienst. Ferwoude (Herv.) Nam. 1.30 uur de heer W. Postma, Heidenschap (Friese dienst). Oaast (Herv.) Geen dienst. Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 uur de heer J. T. Vellinga van Leeuwarden.’sAv. 7 30 uur ds H. Altena. (Doopsgez.) ’s Av. 7.30 uur da v. d. Sloo- ten van Steenwjjk. (Geref.) Voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds C. Jansen van Oosterbierun, Koudum (Herv.) Voorm. 9.30 en ’sav. 7.30 uur ds J Brouwer (Voorber.H.A.) (Doopsgez.) Voorm. 10 uur da van der Slooten van Steenwjjk. Molkwerum (Herv.) Voorm. 9 en’sav. 7.80 uur ds A. J. Schneider. Warns (Herv.) Voorm. 9 en ’s av. 7 30 uur ds W. van Hoogevest van Nieuw- Nog 10 dagen en die in de loop maanden voor de worden het nieuwe nummer ontvangen van het or gaan ,,Ter zee, te land en in de lucht” een uitgave van de Voorlichtingsdiensten van de marine, het leger en de luchtmacht. Dit nummer maakt de dienstplichtigen wegwijs in het grote „bedrijf” der strijdkrachten en vertelt van de mogelijkheden die er zijn. Bovendien ontvangen de dienstplichtigen de brochure „Nederlandse veiligheid”, waarin een en ander wordt medegedeeld over de constructie en opbouw van het Noordatlanti- sche beveiligingssysteem. leusen. Staveren (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds. H- Attema van Hindeloopen. Nam. 2 uur ds A. J. Scheider van Molkwerum. Inzending van advertenties uiterlijk Donder dagsmorgens, familieberichten desnoods Vrij- dagsmorgens voor 10 uur. Uitgave van: Fa. T. GAASTRA Bz. Boekhandel en VOETBAL. Zaterdagavond kwam Black Boys Sneek op bezoek bij Workum. In een trekkelijke wedstrijd verdeelden beide ploe gen het halve dozijn doelpunten en met deze stand 33 kon elke vereniging te vreden zijn. Aangifte bij het Hoofd der school, de heer Th. Breukelaar. Hjir ha wy üs jounsbrogge oppldze binne de diinen noch biklommen en elts ek hjir .wer him foldwaende ütstapt hie, waerd nou de reis nei hüs wer foartset. Tige foldien en mei in fleurich sin kamen de dielnimmers om alve Ore hinne wer yn it Aide Warkum oan. Telefoon Redactie en J. Russehen, burgemeester, P. Niemantsverdriet, notaris. A. Gaastra, wethouder. H. de Vries Wzn., oud-wethouder. B. Fabrie, Bapt. predikant. S. Gaastra, A.N.W.B.-consul. Tj. Folmer, Dir. Zuivelfabriek. G. Heeringa, muziekdirigent. Genoemde heren zijn vol lof over plannen; temeer omdat zij er van zijn dat ook de burgers van ons stadje Wor kum, hetzij direct of indirect, voordeel heb ben van een dag als 3 September, waarop veUn vol goede moed naar Workum trekken. Mede door deze stimulans durven wij ook thans met vrijmoedigheid weer een beroep op Uw aller medewerking te doen. Want het spreekt vanzelf aan een concoursdag met daaraan verbonden avondfeest, gaan kosten gepaard, dje al spoedig een paar duizend gulden belopen. Natuurlijk, mede aan de han3 van de gegevens van het vorig jaar worden de kosten zo laag mogelijk gehouden, maar toch zijn de meevallers in de regel sporadischer dan de tegenvallers. Denk slechts aan het weer (mooi ol slecht), dat kan ten enenmale ons parten spelen. Om het risico enigszins te verdelen zullen de leden van het Mannenkoor weer aandelen trach ten te plaatsen. Deze aandelen kosten f 5. per stuk. Elk aandeel geeft recht op 1 vrij kaart voor dag- en avondfeest. Mocht ie mand meer aandelen nemen, dan het aantal leden waaruit z’n gezin bestaat, dan krijgt hij slechts vrijkaarten voor de leden van z’n gezin, terwijl op de meerdere door hem genomen aandelen geen vrijkaarten worden verstrekt. Bovendien worden de vrijkaarten op naam gesteld. Na afloop worden de aan delen terugbetaald ofponds pondsge wijze gerestitueerd, indien een tekort mocht blijken te zijn «ontstaan. Nee, zeg nu niet, daar heb je het „geschooi” alweer. Want het gaat nl. niet om de jongens die de aandelen aan denman trachten te brengen, ook niet om het koor, maar het gaat om de eventuele kosten gelijkelijk te verdelen en ons stadje Workum te Joet herrijzen. Tenslotte zou er nog iemand kunnen zijn die zou zeggen: ik voel niet voor zang, of ik voel niet voor muziek enz. Daar is voor gezorgd. Het is een muziek- en zangconcours. De koren encorpsen die zich hebben aan gemeld komen uit in de eerste, superieure afdeling of in 'uitmuntendheid. Verder kan men zijn hart ophalen aan zware of lichte zang en muziek, terwijl de corpsen elk een mars ten beste 'geven. Ook het avondfeest, Verbetering en verpleging van schaltergronden In Zuid en Zuid-West Friesland ligt rond 2000 ha. schaltergrond. Deze gronden zijn gekenmerkt door een vrijwel ondoorlatend pakket van dunne, ingedroogde veenlaagjes dat zich .onder de bouwvoor bevindt. Ze dragen slechts een armoedig grasbgstand ter wijl ze door hun onegale ligging als gevolg van het krimpen der schalterlaag, slechts voor beweiding gebruikt kunnen worden. Door een grondige verkruimeling dezer schalterlaag en een innige vermenging daarvan met de ondergrond kunnen dergelijke percelen tot uitstekend land worden gemaakt. Reeds een paar honderd hectare schalter- land is op initiatief en onder toezicht van de R.L.V.D. op deze wijze verbeterd. De grondbewerking (ploegen, ondergronden, schij ven enz.) wordt door de Ned. Heide Mij uit gevoerd. Na deze bewerking, die vergezeld moet gaan van bekalking en bemesting, wordt het land één jaar als bouwland gebruikt. De verschillende bewerkingen, die hierbij noodzakelijk zijn, bevorderen een verdere ver kruimeling en menging van de grond. De bouwland-werkzaamheden laat men in de regel door loonwerkers uitvoeren, zodat hier voor geen werktuigen behoeven te worden aangeschaft. Meestal worden aardappelen ver bouwd, maar ook bieten, gerst en haver kun nen in aanmerking komen. Van al deze gewassen worden in de regel zeer bevredigende opbrengsten verkregen. Ook de percelen, die dit jaar in bouwland liggen, maken weer een gunstige indruk. Na de bouwlandperiode zaait men in voor blijvend grasland. De resultaten die hiermee bereikt worden zijn verrassend. Men ver krijgt frisse zeer productieve percelen met een uitstekend grasbestand. Dit blijkt wel uit het feit, dat men op de nieuwe gras landen gemiddeld per koe en per dag twee kg. melk meer krijgt dan op de onbewerkte percelen. Bij de inzaai kan zich één moeilijkheid voordoen, nl. dat in een schraal voorjaar het graszaad niet vlot aanslaat. Ook dit jaar deed zich deze moeilijkheid hier en daar voor. Door herhaaldelijk te rollen kan men echter het droge bovenlaagje weer in vol doende contact brengen met de vochtige ondergrond, zodat het zaad door de her stelde vochtvoorzienjng kan kiemen. Waar men dit rollen niet of niet voldoende heeft toegepast, vertonen de percelen hier en daar holle plekken. Hier moet gevreesd worden voor het optreden van onkruiden en minderwaardige grassen. Men moet deze per celen licht opeggen en 10 kg. Engels raaigras wi rold moet worden. Doet men dit in Juli of Augustus wanneer de grond vochtig is, dan heeft men voor de winter een goed gesloten zode. De nieuwe zode, die aanvankelijk nog zeer dun is, moet met de nodige voor zichtigheid worden behandeld. Kort maaien en veelvuldig en snel afweiden bevordert een snelle ontwikkeling der wortellaag. Een geregelde bemesting, ook met fosforzuur, kan hierbij niet gemist worden, terwijl met meer zorg dan gewoonlijk mestplakken e.d. ver wijderd moeten worden. Deze extra zorg wordt evenwel goed beloond, daar de kwaliteit van de grasmat er voor een reeks van jaren aan merkelijk beter van kan worden. Ieder die schalterig grasland heeft, raden wij aan eens ’n kijkje te, nemen op de verbeterde percelen. Deze zijn o.a. te vinden in de omgeving van Follega, Oudelamer, Oosterzee, Parrega. Juist dezer dagen is een nieuwe subsidie regeling voor de verbetering dezer gronden afgekomen. Evenals vorige jaren kan ook nu weer een premie van maximaal f 250. per ha. worden verstrekt. Nadere inlich tingen hierover kan men verkrijgen bij de assistenten. Over bovengenoemd concours heeft feeds een- en andermaal iets gestaan in dit blad. Soms waren het minder gunstige berichten, soms waren het berichten die de moed weer deden opleven. Het spreekt vanzelf dat wan neer een concours wordt georganiseerd ér vele factoren zijn waarop moet worden ge let en bovendien doen zich soms onver wachte omstandigheden c.q, moejlijkheden voor die na rijp beraad wel overwonnen woydpn, doch die somtijds een heel andere richting aan de organisatie geven. Ook in ons geval waren we zodoende genoodzaakt het con cours te verschuiven naar Woensdag 3 Sept. Voor het concours, hetwelk is uitgeschreven door het Chr. Mannenkoor „Laus Deo”, is een comité van aanbeveling gevormd, Staande uit de volgende heren: VERKOOP BAKKERIJ, De bakkerij van de heer G. J. Wij- br-andj is uit de hand verkocht aan de heer Visser te Witmarsum, die deze zaak hoopt voort te zetten. i Administratie 45 VOORLICHTING AAN LICHTING 1954. De jongemannen van de lichting 1954, van de komende twaalf militaire dienst zullen opgeroepen, zullen bij hun keuring nummer zee, te van i Woensdag nam het Chr. Gemengd koor „Zingt Hem ter Eer” directeur de heer Tj. v. d. Velde te IJlst deel aan het uitge schreven concours te Zwolle. In de 2e‘ Af deling kwam het uit en kreeg v&n de jury 284 pat., wat een dikke 2e prijs betekende. Vanaf 24 tot en Geboren: Bouwe, zv Meije Regeling en Siebrigje van der Kamp. Auke, zv Teade van der Veen en Aukje Oldenburger. Gehuwd: Geen. Overleden: Diederik Theodorus Notten, 69 jr, echtg. van Hotske Bajema. Jantje Loot- sma, 84 jr, echtg. van Atse Lootsma. voor welks verzorging de Haagse Amusements- vereniging „Mandalika” is uitgenodigd, be looft weer iets goeds te worden. Verder com mentaar lijks ons hiervoor overbodig, ge dachtig aan de prestaties van genoemde ver eniging in het vorig jaar. Mandalika heeft de toezegging gedaan vmet een nieuw pro gramma te zullen komen, dat het vorige zal overtreffen. Zoals U ziet, het wordt een dag en avond vol afwisseling. Niemand zal teleurgesteld worden; ieder zal het zijne er bij vinden. Stel ook ons niet teleur, nog minder degene die met de aandelen lopen, maar geef ze moed en neem naar draagkracht de aan delen, gauw en goed. Dusdoende wordt 3 September a.s. een dag, die bij jong en oud bij regen of zonneschijn, nog lang heugen mag. Workum, 30 Juli 1952. Het concourscomité, W. VAN BRUG E. SCHAAP J. KEUNING H. WOUDA. Geslaagd voor het diploma coupeuse de dames 8, Boekema, P. Mulder en T. Jansen, en voor het theoretische gedeelte de dames S. Veldman, J. Genee, C. Ketelaar. H. Dijkstra en A. Leenstra, allen leerlingen van de Vakschool der Eerw. Zusters van het St. Gertrudis Gesticht alhier. 30 Juli haldde de C.B.T.B., öfdieling Warkum, har ekskursjereiske wer. De moarns om 6 üre stie de Mabobus op ’e Merk ré en koene de dielnimmers ynstappe; dit alles goun tige op tiid, sadat wy ek op tiid yn Ferwalde en Fokkenoard wiene.’ Do waerd mei ,35 dielnimmers oer ’e öfslüt- dyk reisge nei Hoarn, hwer wy goed 8 üre al oan ’e Jfofje sieten, dat er lekker ynfoel. Do ’t dit toplak siet, gie de reis op Amster dam oan. Hjir waerd in bisyk brocht yn ’e Bijekoer. Neidat elts hjir in bytsje troch- pandere wie, dit en dat koft hie, waerd wer plak neam yn ’e bus. Nou gie de reis op Avifauna jaan, mar ünderwilens bi- gounen de magen ek to jükjen, derom waerd earst it miel iten, dat al ré stie, bihimmelle. Dit smakke tige Jjèst, sadat elts syn bést die. .Tige foldien waerd nou taset op it fügelpark Avifauna. Mei ti»e folie aandacht waerden de ünderskate soarten fügels bisjoen, mar oan alles komt in ein, sa ek hjiroan, sadat njonkenlytsen ..de bus wer opsochtf waerd en nou dtein set waerd nei Schoorl. WORKUM. Te Almelo slaagden voor het diploma Etaleur aap de DEVA-VakschooI, on?e stadgenoten de heren J. C. Hoonhout en D. Kampstra. Voor het examen steno en typen slaag de te Groningen mej. A. J. de Boer; voor steno de dames T. de Boer en A. Rozendal en voor typen mej. G. Cnossen. Deze stad genoten werden allen opgeleid door de heer H. Mulder, alhier, Bij het Dinsdag te Koudum gehouden muziek- en zangconcours wist ons plaat selijk Chr. Mannenkoor „Laus Deo” een eerste prijs te behalen met 224 punten. Deze onderscheiding is ook voor de direc teur, de heer B. Pruiksma een succes, nu hij voor het eerst met dit koor aan een concours deelnam. VERKOPING. Vrijdagavond vond op de bovenzaal van Hotel De Wijnberg”, ten overstaan van notaris P. Niemantsverdriet, de provisionele verkoping plaats van het burgerhuis met tuin, Trekweg G 10a, bewoond door de heer J. J. Huizinga. Het hoogste bod werd gedaan door de heer R. de Jong alhier met als bedrag f 6j432, ALWEER EEN RECORD VERBETERD. Cor Hunia had weer eens een blik geworpen op het Friese recordlijstje met als gevolg dat hij Zondag een poging onder nam op de 1000 M., welke afstand op de naam stond van Jaap Walstra, die jn 1945 de snelste tijd behaalde. In een stijlvolle race liet Cor 2 mln. 41.7 sec. voor zjch afdrukken, wat een verbete ring van een paar seconden betekende, dus staat ook deze titel op naam van onze stad genoot, die toch de laatste tijd opmerkelijke successen boekt. POSTDUIVENNIEUWS. Zo is dan j.l. Zondag de laatste buitenlandse Fond-vlucht gehouden van Or leans, afstand 620 K.M. De duiven werden om 6 uur gelost met Z.W. wind, dus de wind mee. Er werd dan ook een snelle thuiskomst verwacht. Maar hoe anders kwam het uit; in de loop van de dag ging ’t harder waaien en nog wel uit het Noord westen. Het werd zodoende voor de duiven een zware vlucht en men was al van mening dat er Zondag wel geen duif meer zou thuis komen en weer een vlucht met zware ver liezen. Maar om plm. 19.10 kwam de eerste zich melden bij IJ. Flapper. Dit bracht nog even spanning voor het Fond-kampioenschap. Doch om 19.30 kwam de kampioen zich melden bij E. Eiling, die om 21 uur zijn tweede thuis kreeg. De snelheid van de eerste duif was 784.14 meter per minuut. Vanaf Deventer is de wedstrijd Zondag be gonnen met de jonge duiven. Deze werden gelost om 8.30 uur en hierbij behaalde de eerste duif een snelheid .van 924.36 meter per minuut. Eigenaar IJ. Flapper, die dus van beide vluchten de eerste duif thuis kreeg en dus zijn dag had. Verder is de uitslag I, 3, 15, 20, 35, 36 IJ. Flapper; 2>, 7, 16, 17, 19, 20, 37 Jac. Wiersma; 4, 10, 11, 24, 25, 29, 30, 33 E. Eiling; 5, 6, 9, 21, 31 Gebr. Nijenhuis; 8, 14, 22, 23, 26, '27, 28, 34 B. Blom; 12 P. Venema; 13, 18, Benny de Vries; 32 A. Verbeek. ■"L ®lp:“

Friso nl | 1952 | | pagina 1