e DE WORKUMER KRANT BEL 170 Het verlaten Eiland Het verlaten Eiland Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland IJEME DE BOER, Autoverhuur Moet dat zó Controle Bevolkingsregister. Gemeente Reinigingsdienst. Ons nieuwe feuilleton 75ste Jaargang No. 32 Zaterdag 9 Augustus 1952 Fryske Brief 265. Fierwei de measten fan jimme kinne grif it spul „Mens erger je niét”, ’t Is bidoeld foar bêrn, mar och ek greaten kinne har der tige mei formeitsje. Men kin der in hiel bulte wille mei hawwe. Mar it kin ek argewaesje jaen. As men bygelyks hast in potsje woun hat, en der komt ien fan jin ineispylders dy 't jin fan ’t plak rèagët, nou dan soe men al pür wurde. Wis de namme foar dit spultsje is goed keazen, minske ergerje jo net. Nou men kin jin sünder dat spul faek ek ergerje. Ik siet op ’e Staverske boat. Ja, ik net allinne, o guont né hear. It wie krekt yn 'e fekansjes. dos tige by tige drok mei reisgjen. Om ’t ik ien mei fan de earsten oan board wie, hie ’k in plak foar 't ütsykjen. It sprekwurd seit net foar neat: Hwa ’t earst yn ’e roef komt, hat kar fan plak. Ik rekke wol net yn ’e roef, mar boppe op it dek, en in bytsje yn 't hoekje. Hat men hwat steun oan twa kanten en hwat maklik sitte, kostet jin op 't lést gjin sint mcar. Lyk as sein, der wie in protte folk en der bleau dan ek gjin plakje leech. Doe 't elts sahwat to stoel en to bank wie, seach ik ris om my hinne hwa ’t myn buorlju wiene. ’k Seach al gau in pear bikinden, Warkumers en ald-Warkumers. Altyd wol aerdich as men hwat kunde oan jin meireis- gers hat. Mar om nou fuortynienen al to praten, hie 'k gjin tiid foar, om ’t ik earst de krante efkes troch sjen woe. It duorre net malle lang of de boat gyng fan 'e wal. Jonge noch ’n ta, hwat troffen wy it bysünder mei ’t waer. It wetter fan hwat ienris Südersé wie, leai as in spegel. Einepike waer. En lyk as alle reizen wie ’t ek nou, noch mar amperoan binne de touwen los, of de tassen, koffers en al dat ark mear wurdt iepen makkeen danit brea komt foar 't Ijocht. Hwant dat is wol sa nüver, sa gau de minsken op ‘e boat sitte, skine hja ite to moatten, ek al binne hja dan aimeast noch mar krekt fan hüs. Myn buorlju hiene ek al gau it iene en oar üt pakt. En sa kégjende en slokkende wei, bigounen de forhalen oer min waer en sésykte. Nou klear wie ’t hear. In noch net sa‘n tige aid minske üt Warkum hong my dochs in forhael op oer in reis dy ‘t hja ris makke hie. Oan har to hearren hie 't noch nea sok min waer west, as dy reis. Wy bilibben it hiele drama fan dy skommeljende en slingerjende boat, en fan al dy oer de tonge kakkende minsken. Mar it omsittende laech kóge swietwei troch ek al wie it forhael nou just net sa „eetlust opwekkend11 tocht my. Myn neiste buorman dy 't oan 't nou ta noch net folie sein hie, bigoun: „Ja der komt in bulte eigen skuld by, hwant de measte minsken ite net foar ’t hja oer sé geane. As men fiks hwat yn ’e mage hat, nou dan wurdt men wier sa gau net sésiik hear.11 It Warkumer wyfke miende, dat men mei stoarm waer mar it béste beneden11 sitten gean koe. Sa „boven“ op skommele de boat folie mear. Mar der woe myn buorman neat oer hearre. „Beneden? Dat is wol sa forkeard. Né „boven“ der is it folie frisser. „Beneden11? Ja der krijt men it krekt to pakken. Fiersto binaud en waerm.’ It wyfke liet lykwols har ein net slüpe. Hja haldde it by „beneden. Der siet ek noch in Warkumer jongfaem by en dy die ek tige mei oan dat„beneden en boven". „Minske ergerje dy net". Nou dat haw ik op dat stoun wol dien. Foai, foai, hwer like dat nou dochs op mei al dat boven en beneden? It soe om to laitsjen wêze, as 't net sa troch alles hinne treurich wie. As it net gau foroaret, binne wy hurd op wei om üs tael denekkeom to draeijen. FRISO. Versehijnt eenmaal per week Postrekening 82259 KERKDIENSTEN OFFICIËLE MEDEDELINGEN met en zonder chauffeur WE GINGEN NAAR DE SPEELTUIN. uur av. Leesdienst. ’s ds J. uur en r> BURGERLIJKE STAND u werk PLAATSELIJK NIEUWS. onze A. t i prijs 5 t r M Een oud-Workuoaie. 1 3 t t C Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedige opgaaf Inzending van advertenties uiterlijk Donder dagsmorgens, familieberichten desnoods Vrij- dagsmorgens voor 10 uur. Vroegmis. Lof. en Sjoerd 9 r ds A. J. ds T. W. ver- ook voor het vak- stadgenoot de 17, 18, 19, en 31. ’s Avonds van St. Gemeente Workum met 6 Aug. 1952. I uur uur i Vanaf 31 Juli tot en Geboren en Gehuwd: Geen. Overleden: Folkert Stuur, 66 jaar, echt genoot van Grietje Klein. de tuig- verschil- Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten WORKUM. Onze stadgenoot, de heer G. H A. Veldman slaagde te Utrecht voor het staatsexamen onderwijzer. 23, 29 en 35. en 27. E. Eiling 20, 28 en 30. P. Venema 7, 8 en 31. Benny de -Vries 9. IJ. Flapper 10, 11, 24, 25, 37 en 39. Jac. Wiersma 12, 13, 26, 32, 33, 34 en 38. Verbeek 36. VAN ZOLDER GEVALLEN. Zaterdagmorgen had het 13-jarige zoon tje van familie L. het ongeluk om van de zolder te vallen, waardoor hij met hevige pijn werd opgenomen. De ontboden genees heer Dr. Noordkoff achtte overbrenging naar een ziekenhuis noodzakelijk en in Sneek bleek dat de arm bij het schouderblad ge broken was. en nam. 2 ds P. E. van uur ds D. J. goede bui en nou dan gaan een feestelijke WORKUM VOOR AAN! Op het sportveld blijken de laatste jaren verschillende stadgenoten tot zeer goede prestaties in staat te zijn. Ook in wedstrijden op de weg komen twee plaatsgenoten steeds meer 'naar voren en met hen houden de bekendste Noordelijke renners al rekening. Toen Vrijdag de ronde van Koudum ver reden werd, peddelden de Vries en Voets rustig met het peleton mee. Jammer dat laatstgenoemde in de laatste kilometers een lekke band kreeg, wat toen een te ^roto achterstand betekende om nog een goede plaats te bezetten. Paul de Vries weerde zich uitstekend en wist direct achter de winnaar als tweede over de eindstreep te gaan. Een fraai succes voor deze jongens, die we waarschijnlijk met enkele weken in Wor kum kunnen gadeslaan, daar de pogingen om hier weer een ronde te laten verrijden naar het zich laat aanzien, met succes zullen worden bekroond. Westendorp. Fries Ras limiet tot f2000: 4e prijs Frie- da, eig. S. K. Postma, ber. A. Werumeus Buning. DE REDACTIE 9 en beien. 1. Sjoukje Oosterbaan; 2. Aaltje Dijkstra; 3. Tjitsche Hiemstra; 4. Gita Schoen. 11 en 12 jaar. Estafetteloop. 1. Jikke de Boer, Rika Houtsma en Hinke Adema; 2. Akke Gemmink, Den Haag, Akkie Huisman en Hannie Rozendal. De thuiskomst van Vaandrig Kees van Bergen uit Indonesië is als die van ieder ander repatriërende militair: bloemen, familieleden en een dankbaar ouderpaar. Maar Kees kan in zijn woonplaats Apel doorn niet acclimatiseren Door een toe val maakt hij kennis met de journaliste Josien Klein Leugemors en die is de in directe oorzaak, van het feit, dat hij weer uit Nederland vertrekt Wat is het geval? In een krant leest hij een be richtje: Er is een eiland, Saint George, behorende tot de Salomonsgroep, en de 5000 inwoners van dit eiland zijn op onverklaarbare wijze verdwenen. Wat is de oorzaak? Kees wil het onder zoeken en gaat er heen. is echter een geheimzinnig eiland, want het is helemaal niet verlaten. Blanke mannen zijn er aan het werk. Wie zijn het? Wat doen ze er? En hoe komt het, dat de 5000 oorspronkelijke be woners van Saint George verdwenen zijn? Het antwoord op de vragen wordt ge geven in ons nieuwe feuilleton: Tijdens ons jaarlijks verblijf in Workum worden wij steeds weer aangenaam getroffen door de voortvarendheid waarmede Workum haar stads, en natuurschoon handhaaft en herstelt. Des te onaangenamer trof ons de rommelige aanbük van de vele papiermassa’s aan de Makkumer dijk, ’t Plezier van de wandeling langs één van Workums mooiste plekjes wordt hierdoor ernstig geschaad. Mogen wij hopen dat het volgende jaar deze wandelweg in zijn oude luister is her- eteld? Geslaagd te Amsterdam diploma Meubelmaker, onze heer P. H. van der Pal. I Abonnementsprijs: f 1.10 per kwartaal per post f 2.40 per halfjaar Advertentietarief: 7 cent per m.m. Advertenties van buiten Friesland 9 ct. per m.m. Contracten volgens algemene regeling uur uur ds E, J. Beker Dezer dagen slaagden te Assen voor het schildersexamen (acte gezel) uitgaande van de Vereniging ter Veredeling van het Am bacht, de heren Pier Veldman, Workum; Sjerp de Jong, Parrega. en Jacob de Jager, Bakhuizen, allen leerlingen van de Welcd. Heer Taco van der Meer, Schildersschool te Bolsward. Avonds 7.30 mirdum. Koudum (Herv.) Voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds J. Brouwer (H.A.) ’s Avonds 7.30 uur ds J. Brouwer (Dankz, H.A.) (Doopsgez.) ’s Avonds 7.30 T. Nielsen van Warns. Mslkwerum (Herv.) Voorm. 9 Schneider, ’s Avonds 7.30 i Dekker van Hemelum. Warns (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds A. J. Oostenrijk. Staveren (Herv.) Voorm. 9.30 7 30 uur Anna-Parochie. en do heer S. Andringa Meisjes: 5 en 6 jaar. Balgooien. 1. Boukje de Jong; 2. Tjitske de Vries; 3. Tineke Visser; 4. Djoeke de Jong. 7 en 8 jaar. Talhoutrapen. 1. Joke Westerhuis; 2. Ginie Hingst; 3, Tineke van de Lageweg. 10 jaar. Stokjes uit zandhoop grab- waarin op boeiende wijze de spannende avonturen worden beschreven, die Kees van Bergen en enkele andere mensen op Saint George beleven U zult ieder vervolg met bizondere belangstelling lezen en wij wensen U in de komende maanden veel genoegen met dit feuil. letonl Administratie 45 Te Rotterdam slaagde 5 Augustus vroegere plaatsgenote Mej. C. de Jong, thans woonachtig te Leeuwarden, voor het Manu- facturenbrevet, Algemeen gedeelte. Bevorderd tot hoofdagent van politie, afd. Verkeer, onze vroegere plaatsgenoot do heer Hendrik Faber, thans te Deventer. Geachte Redactie] Hoewel we reeds bijna veertig jaar Workum hebben verlaten, leven we toch, dank zij Uw blad, steeds met het wel en wee van Workum mee. Het spreekt dan ook vanzelf dat we zo af en toe onze geboorteplaats nog eens bezoeken En nu troffen ons, bij ons laatste bezoek, enige dingen, die ik meen goed te doen, onder de aandacht van het Gemeentebestuur en van de Workumers te brengen. In de eerste plaats hebben we het nieuwe park bezocht. Wat een pracht stukje werk heeft hier de Gemeente tot stand gebracht. Dit is reeds nu, maar vooral in de toe komst, een prestatie, waar Workum trots op kan zijn. t, In de tweede plaats meenden we wel eens gehoord te hebben, dat in de Regentenkamer van het Burgerlijk Armbestuur, een oud schilderij viel te bewonderen. De heer Mast was zo vriendelijk ons, aan de hand van een oude bijpassende knipprent, de symbolische voorstelling van dit schilderij uit te leggen Dit schilderij is ongetwijfeld enige eeuwen oud. Het is jammer, dat het op deze plaats hangt, waar het maar door een enkeling kan worden bewonderd- I» hot niet mogelijk. Zondag 10 Aug. 1952. Workum (R.K.) Voorm. 7.30 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 (Herv.) Voorm, 9 uur (H. Doop), ’s Avonds 7.30 uur ds D. J. Spaling. (Doopsgez.) Geen dienst. (Geref.) Voorm, 9.30 en ’s avonds 7 uur ds mr W. S. de Vries van Voorburg. (Bant.) Voorm. 9.30 uur ds B. Fabrie. Heidenschap (Herv.) Voorm. 9 Spaling. Nam. 1.30 uur ds E. J. Beker Ferwoude (Herv.) Nam. 1.30 uur ds Fok. kema van Exmorra. nam. 1.30 Gemeente Hindeloopen Maand Juli 1952. Geboren: Geeske, dv Hendrik Mulder Tietje Muizelaar (2 Juli). Jelle, zv Bakker en Grietje Bouma (27 Juli). Gehuwd: Klaas Folkertsma en Tjitske Wij- brands (8 Juli). Sjoerd de Boer en Grietje Haitsma (22 Juli). Overleden: Wabe Borneman, 95 jaar (overl. te Sneek). Gaast (Herv.) Voorm. 9 uur Ooijen. Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 en ’s 7.30 uur ds H. Altena. (Doopsgez.) Geen dienst, (Geref.) Voorm. 9.3o uur uur ds van Leeuwen van Nije- Telefoon Redactie en SUCCESSEN MET TUIGPAARDEN. Op verschillende plaatsen werd in afgelopen weken een concours van paarden gehouden, waaraan door lende eigenaren uit onze omgeving werd deelgenomen. De volgende prijzen werden gewonnen: Woudsend: Beginnelingen Fries Ras: 4e prijs Harma, eig. W. Couperus, ber. Piet Westendorp. Limiet Fries Ras: 3e prijs Frieda, eig. S. K. Postma, ber. A. Werumeus Buning. Spannen Fries Ras: 5e prijs Frieda en Tru- da, eig. S. Postma en B. van de Lageweg, ber. A. Werumeus Buning. Koudum: Beginnelingen Fries Ras: le prijs Geertje, eig. L. van der Zee, Molkwerum, ber. Piet Westendorp. Beginnelingen Bovenlands Ras: 3e Winda, eig..berijder A. Gaastra. Bovenlands Ras: 2e prijs Winda, eig.-be- rijder A. Gaastra. 3e prijs Freddy, eig. Gebr. Geerligs, ber. T. Geerligs. Spannen Fries Ras: 4e prijs Hillichien en Frieda, eig. B. van de Lageweg en S. Postma, ber. A. Werumeus Buning. Grouw: Bovenlands Ras: 2e prijs Corrie, eig. Wed. D. D. van der Werf, ber. Piet Westendorp. 3e prijs Jodocus, eig..berijder A. Gaastra, Fries Ras Nieuwelingen: 2e prijs Henriëtte, eig, D, F, de Jong, Nijhuizum, ber. Piet Uitgave van: Fa. T. GAASTRA Bz. Boekhandel en Drukkerij, Werkum Jongens: 5 en 6 jaar. Blokstapelen. 1. Jacob de Boer; 2. Eelke Gras, Leeuwar den; 3. André de Jong. 7 en 8 jaar. Talhoutrapen. 1. Jan Slootjes; 2. Menkie Venema; 3, Bouke Folkerts. 9 en 10 jaar. Zaklopen. 1. Gerrit Hiemstra; 2. Henk Harkema; 3. Okke de Jong. 11 en 12 jaar. Estafetteloop. 1. Dirk Wielinga, Dominicus Ketelaar en Herman Brandenburg; 2. Tom Harkema, IJem» Bouma en Jopie Weerstra. Aangezien eenmaal per jaar dient te worden nagegaan of alle daarvoor in aanmerking komende personen terecht in het bevolkings register zijn opgenomen, zal dit jaar weder om een huis.aan.huis.controle worden inge steld. In de eerstvolgende weken zult U derhalve een ambtenaar kunnen verwachten, die enige inlichtingen zal vragen omtrent de samen, stelling van gezin of samenwoning. Workum, 6 Augustus 1952. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. RUSSCHEN De Secretaris, VAN DER GOOT. dat dit mooie stuk, in de hal <van het vernieuwde Stadshuis een plaatsje krijgt? Na enige restauratie (de lijst zit vol worm- gaatjes) zal dit schilderij dan voor velen tentoongesteld kunnen worden De heer Mast vertelde ons nog terloops, dat op de zolder een kist was met heel oude archiefstukken. Is dit laatste misschien iets voor Uwi Friese Briefschrijver.? Verder hebben we de jeugd gadegeslagen in de nieuwe Speeltuin. Alweer een bewijs dat Workum nog vooruitstrevende mannen bezit. Sta me toe, geachte Redactie, dat ik aan ’t slot nog mag wijzen op een nalatigheid, waarin zeker voorzien moet worden. Naar aanleiding van het tragische drinkingsgeval de vorige maand, waar de Workumers in de vreemde door werden ge troffen, zou ik het Gemeentebestuur willen wijzen op de noodzakelijkheid om: ten eerste het zwemmen bij het z.g. Torentje te ver bieden en ten tweede daar natuurlijk iets voor in de plaats te stellen, nl. een zwem bad, waar de ouders hun grote én kleine kinderen gerust naar toe kunnen laten gaan. Daarjieeft iedere huisvader en vooral iedere huismoeder, wel een offertje voor over. Wie neemt in Workum daarvoor het initiatief? Ongetwijfeld helpt óók hierin het Gemeente bestuur wel een handje mee. Ik zeg U, geachte Redactie, hartelijk dank voor de verleende plaatsruimte. H. HAIJTEMA Pz. Alkmaar, Augustus 1952. POSTDUIVENNIEUWS. Zondag j.l. werden met bewolkte lucht en Zuidelijke wind de jonge duiven om 9.20 uur te Zutphen gelost. Daar de wind in hun voordeel was, werden de erstri spoe dig thuis verwacht, wat dan ook uitkwam. Om even over half elf viel de eerste duif op zijn hok en wel bij R. Blom. Het was jammer dat de duif direct niet binnenliep en dat er zo nogal 9 kostbare minuten ver loren gingen voor er geklokt kon worden. De eerste duif behaalde nu een snelheid van 1333.70 meter per minuut, ofwel 80 km. per uur. Trouwens ook de anderen deden het niet veel minder, want binnen 10 minuten was reeds een achttal geklokt van verschil lende eigenaren. De uitslag was als volgt: R. Blom 1, 14, 21, 22, Gebr. Nijenhuis 2, 3, 4, 6 5, 15, 16, Heeft „Crescendo” een is Radio Hingst niet te lui, we naar ée speeltuin om er middag van te maken. Zo geschiedde het op vorige week Zaterdag toen om precies kwart voor drie de stoet zich vanaf de Markt in beweging zette en haast had om bij het met oranjelint afgesloten toegangs- pad van de speeltuin te komen, tenminste de kortste weg langs de Turfkade werd ge nomen, hoewel de andere kant langs „oude weg” en Parkstraat niet zo ontzettend veel langer geweest zou zijn en bovendien minder opstopping had gegeven bij de plechtige opening. Een tweetal met ’n bosje lathyrus ge decoreerde kinderen droeg verder als tekenen hunner waardigheid nog een dito versierd zwart fluwelen kussentje, waarop een schaar lag, welke aan wethouder Niemantsverdriet werd aangeboden om de speeltuin offici eel te openen. Het waren Boukje de Boer en Jan Vlieg, de eerste de schooljeugd en’ de andere de kleuters vertegenwoordigend. Toen het lint was doorgeknipt stroomde het terreintje vol met honderden kinderen en omdat de schommels, wippen, draaimolen en zweefpaal maar een capaciteit hebben om ongeveer 50 kinderen bezig te houden en de zandbak en het speelveldje nog niet geheel afgewerkt waren, had het comité voor kinde ren van 5 tot 12 jaar wedstrijden uitgeschre ven welke in acht groepen werden ge houden. Doch voordat hiermee begonnen kon wor den, gaf de voorzitter, de heer I. G. de Boer, een overzicht van het voorbereidende en dankte allen hartelijk die meege werkt hadden aan de verwerkelijking van plannen, die een oud-Workumer uit Haarlem lem voor mogelijk hield toen Amerikaanse kennissen ook een steentje wilden bijdragen. Maar de grootste steun kwam tenslottfe toch uit eigen omgeving, waar verschillende be drijven, ambachtslui en particulieren metter daad bijsprongen. De een zorgde voor het benodigde materiaal, een ander voor arbeids krachten en wanneer er al kosten in re kening moesten worden gebracht, dan was dat onvermijdelijk en altijd zo voordelig mogelijk. De heer Niemantsverdriet prees ook het particulier initiatief, terwijl als laatste spre ker de heer F. S. de Vries van Haarlem zich verheugde over het bereikte resultaat. Als degeen, die ongeveer twee jaar geleden in Amerika de inzameling van tajaal dertig dollar (ruim f 110.had ter hand ge nomen, wilde spr. toch even noemen: de oud-Workumer, de heer Klaas Boorsma. Al het gesprokene was dank zij de duidelijke geluidsversterker van Radio Hingst woord voor woord te verstaan boven het geroeze moes uit van de naar hartelust spelende kin deren. Ook de plaatjes, die vervolgens ge draaid werden, zorgden voor een feestelijke stemming, evenals de kinderspelen, die bo vendien de verschillende speeltuintoestellen iets qptlastten. De ruim dertig prijsjes werden gewonnen door: Door de reinigingsdienst wordt het huisvuil in plaats van op Vrijdag 15 Augustus op. gehaald op Donderdag 14 Augustus a.s. Men wordt nogmaals verzocht geen glas, scheermesjes en dergelijk scherpe voorwerpen in de privaattonnen, doch in in asvaten te deponeren.

Friso nl | 1952 | | pagina 1