I DE WORKUMER KRANT Pypskoft n Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland Voor kleine tuinen I1EME DE BOER, Autoverhuur I 1 EFKES Zaterdag 16 Augustus 1952 No. 33 75ste Jaargang fi FRISO Nederland aan de top met kunstmestverbruik. I Omvang Visitekaartjes. tsjinst, mar hy moat alle nachten ré stean om to helpen. Fan jouns toalve are Öf, is it gebou, der ‘t hy hoppe wennet, sletten. Doch dan is hy de man foar earste hulp. Net allinne de minsken helpe dy ‘t in üngelok krije, mar ek der mei de auto op üt om pasjinten nei it sikehüs to bringen. En dat bard sa foar en nei noch alris in kear. Der giet sahwat gjin nacht foarby of hy moat er op üt. Nou mei dat noch hinne bruije, as it needsa- kelik is. Mar it bard ek dat men him fan ‘t bed hellet foar eat dat neat om ‘e hakken hat. Ja doe ‘t er der oer oan ‘t forhael kaem, hawwe wy üs slop lake. In oare kear, it wie tsjin healwei twa en, wurdt der skille. Ik de klean oan en nei Ouderen. Steane in man en in frou foar de doar. Ja en lang gjin earmoedich spul hear. Hja yn ‘e bontmantel en hy ek tige yn ‘t ,,‘k Haw it ris hawn,“ sei er, „dat ik der foar twa-en, al trije kear öf west hie. Goed healwei trijen skille wer de tillefoan. Ik de hoarn fan ‘e heak en de stimme oan ‘e oare kant fan ‘e trie frege: „Spreek ik met de geneeskundige dienst?1' „Om u te dienen,andere ik. „Bent u open broeder?" frege de stimme. Ik wer „ja natuurlijk". „Moet u er op smeren". Klets de hoarn op ‘e heak. Man hwat wie ‘k pür. Fryske Brief 266. nDe fruenschip recket oon 't forkadjen, Oon 't kluynjen, klomjen, oon 't foradjen, Wenneerseneatwirdtonderhaden.41 Dat wist Gysbert Japicx yn syn dagen ek al. Nou sa'n spultsje wie ‘t tusken myn aid freon Piter enmy ekwurden. Al wie üs freonskip nou just nea sa hecht, doch hiene wy lang trouwe maten west. Foar jierren lykwols, wie er sa mar weiwurden. Hwer ’t er hinne stoud wie, hie ik nea gewaer wurde kinnen. De iene sei, hy soe yn ‘t bütenlan sitte, towyl ik letter ris hearde, dat er in baentsje krige hie yn it süden fan üs laa. Mar dat hie ik allegearre fan hearren en sizzen. Fan him seis hie ik nea tael noch teken hawn. Doch sa foar en nei kaem syn namme my wolris yn ‘t sin en tocht ik hwer soe Piter dochs sitte? In deimauich lyn, hearde ik hiel tafallich, dat hy mei wiif en bern by dy en dy ütfanhüze. Dat wy der fuort ynienen de jouns op öf. En ja hear, wy troffen de forlerne freon thüs. Gjin wünder dat wy genêch stoffe ta prate fine koene. Neffens him, wie it in fiif en tweintich jier lyn datwy elkoar foar ‘t lést sjoen hiene. Nou hy koe ‘t skoan pratende halde oer hwat er yn al dy jierren bilibbe en ek hjoed de dei noch bilibbet. Wy kamen to witten dat hy al sünt forskate jierren yn ien fan de greate stedden yn it süden fan it lan wennet. Hy is forpleger, of sa 't men dan seit „broeder" oan in gemeente. Sa oerdei docht er mar in üremanich cord. Maar dat de Amsterdammers ook op de loopnummers van wanten weten, spreekt wel hieruit, dat zij niet minder dan vier Po- litie-kampioenen in hun midden hebben. „Ma rathon” kan bogen op een 4 x 100 m. jon- gensploeg die tot de snelste van ons land behoort en speciaal Herman Stek is van prima klasse. Tot de vooraanstaande krachten bij de Leeuwarders behoren op de lange afstand Hans Huizinga, Siep Wolters en niet te vergeten Cor Hunia, die het op prijs zal stellen in eigen plaats een overwinning te boeken. Onlangs bij de Noordelijke kampioen schappen bond hij zowel Roffel als Huizinga aan zijn zegekar en de recordtijd van 4 min. 6.6 sec. op de 1500 m. onderstreepte, dat hij momenteel in Friesland en Groningen aan de top staat. Het ligt in de bedoeling dat „Marathon” op de werpnummers enige ver sterking laat aanrukken uit Harlingen, opdat er sprake is van een gelijkopgaanda strijd, wat voor het publiek nog altijd het mooiste is. De volgende nummers worden verwerkt: 100 m„ 200 m., 400 m., 800 m., 1500 m. en 3 km. 'Hoogspringen, verspringen, hink- stap, kogel, discus en speer. Estafette 4 x 100 m. en Olympische estafette (800400 200—200 m.) habyt. Ik frege hwat it boadskip wie. Nou mefrou die it wurd. In wike trije lyn wie hja troch in mich yn ‘e earm stutsen. En nou like it wol dat de earm sa mar tsjok waerden der sieten ek gans reade plakken op. Hja hiene nou nei de bioskoop west en doe noch efkes by famylje sitten. Tafallich rounen hja hjir lüns en doe sei har man, litte wy de broeder efkes freegje of it faek ek kwea kin dat dy earm sa read sjocht. „En der moat ik nou foar fan 't bêd helle wurde. Gean moarn mar nei dokter" sei ik frijhwat noartsk. De mynhear, dy ‘t oan ‘t nou ta neat sein hie, bigoun doe to skelden en ik koe ta bislüt noch in pak op ‘e hüd ta krge. Ik haw myn klanten gau baten de doar set. Ja, broeder Piter docht mei leafde syn wurk, mar asergefallen kriget as hjir boppe neamd, nou dan is er min to sprekken. Hoe soene wy seis wêze En sa binne hy en ik nou wer freonen. Verschijnt eenmaal per week Postrekening 82259 Van met en zonder chauffeur zo BURGERLIJKE STAND waterschade. PLAATSELIJK NIEUWS. ook de afvoercapcciteit. t I I t Abonnementsprijs: I 1.10 pet kwartaal per post f 2.40 per halfjaar Uitgave van: Fa. T. GAASTRA Bz. Boekhandel en Drukkerij. Workum was toen i i t een dat ATHLETEN VAN AMSTERDAMSE POLITIE NAAR WORKUM VOOR SPORTIEVE STRIJD MET MARATHON UIT LEEUWARDEN. teruggereden warme ■i l I Kg ïïk heer er in is op het gedeelte Advertentietarief: 7 cent per tn.m. Advertenties van buiten Friesland 9 ct. per m.m. Contracten volgens algemene regeling Zaterdag 23 Augustus wacht Workum een sportevenement van de bovenste plank, want dan bindt „Marathon” de sterkste Friese athletiekvereniging, de strijd aan met de Amsterdamse Politie, Beide ploegen beschikken over een aantal krachten van naam en faam. De sterkste troef van APGS is zonder twijfel de vaelvoudige speerwerpkampioen Nico Lut ksvsld, tevens houder van hot nationals re- Gemeente Workum Vanaf 7 tot en GeborenReitze, Fokje Dijkstra. Gehuwd: Geen. Overleden: Pieternella Marina Spits, 77 jr, echtg. van Klaas Schippers. Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten verslagen, berichten enz. gaarne spoedige opgaaf Het onlangs genomen besluit van de Wereld- postvereniging om de minimum omvang van poststukken vast te stellen op 7 x 10 cM. heeft in den lande nogal wat ongerustheid verwekt, vooral onder de verzenders van visitekaartjes. In de eerste plaat# dient hierbij Sinds de oorlog is het kunstmestgebruik vrijwel overal ter wereld belangrijk toe genomen. Kunstmest is dan ook een van de belangrijkste middelen tot verhoging der productie. Er bestaan echter nog geweldige verschillen in de hoeveelheden kunstmest, die in de verschillende landen per hectare worden aangewend. Dezer dagen is een klein boekje verschenen, uitgegeven door de OEEC, de organisatie voor economische samenwer king in Europa, waarin een aantal cijfers worden verstrekt. Nederland blijkt nog steeds de -grootste hoeveelheden kunstmest aan te wenden. Het verbruik bedraagt in ons land nl. gemiddeld per ha. aan stikstof, fosforzuur en kali te zamen 188,7 kg. België ligt niet zo ver achter met 169,2 kg., nummer drie en vier op de lijst zijn Noorwegen en Duitsland met elk ongeveer 105 kg. Luxemburg gebruikt 88,1 kg., Denemarken 82,9 kg., Engeland 69,7, Frankrijk 39 8. Italië 23,6, Griekenland 12,8 ou Ijsland 2,1 kg. Turkije is de hekkensluiter met een halve kg. kunstmest per hectare. met 13 Augustus 1952. zv Hendrik Jonkman en imgekeerde schoteltjes daarop worden dan de bloempotten geplaatst nadat de planten nog eens water hebben ge kregen. In plaats van een teil of ter aanvul ling daarvan kan ook ZAKENNIEUWS. De winkel in kruidenierswaren op het Zijlspad, die enkele weken geleden publiek verkocht is door Mw. Wed. A. Zeilstra, we gens emigratie naar Canada en eigendom werd van de heer G. Wouda, wordt thans voortgezet door diens schoonzoon de A. Veenema, zodat de enige zaak die deze branche nog over achter ’t „Pypke” de automatische sanering in onze plaatselijke winkelstand heeft over leefd. Inzending van advertenties uiterlijk Donder dagsmorgens, familieberichten desnoods Vrij- dagsmorgens voor 10 uur. echter te worden opgemerkt, dat deze be paling eerst op 1 Juli 1953 van kracht wordt, terwijl daarna nog een overgangsperi ode van 2 jaar volgt, waarin tegen de ver zending van kleinere stukken geen bezwaar zal worden gemaakt. Deze bepalingen zijn door de Wereldpost- vereniging uiteraard vastgesteld voor het post verkeer met het buitenland. Daar het echter voor de Nederlandse post dienst van het grootste belang is, dat de bepalingen voor het binnenlandse verkeer met die voor het buitenlandse postverkeer over eenstemmen, zal PTT bevorderen dat de hiervoor genoemde minimum afmetingen met tertijd ook zullen gelden voor de in het binnenlandse verkeer te verzenden poststukken. Ook hierbij zal een ruime overgangstermijn in acht worden genomen en wel zodanig, dat de bepaling in geen geval vóór 1 Juli 1955 definitief van kracht Zal worden. Waterbehoefte en te Stiens. Op dit bedrijf werden mededelingen gedaan aangaande de hier behaalde resultaten met het aanwenden van veel stikstof om daarmede de bodemproductie op te voeren. De doelstelling was om dit jaar de aan te wenden hoeveelheid zuivere stikstof tot 400 kg. per ha. te brengen en daarbij een melkproductie van 10.000 kg. per ha. te kunnen afsluiten, zonder of met zeer miniem gebruik van krachtvoer. Thans werden op het bedrijfs- oppervlak van 20 ha. florissant 46 koeien gemolken. Tijdens de rondleiding kon men er zich van overtuigen, dat de kwaliteit zowel van het gras en het grasland, als van de vee stapel prima was. Er werd hierna Leeuwarden, waar genuttigd om weer teruggereden naar een warme maaltijd werd vervolgens de reis voort te zetten naar Garijp voor bezichtiging van het daar gebouwde moderne K.I.-station. Als laatste stond op het programma een bezoek aan de Proefboerderij van het Cen traal Instituut voor Landbouwkundig Onder zoek (Wageningen) te Selmien bij Ureterp. Aan de hand van diverse grafieken en be rekeningen als resultaten van gedane proef nemingen werden verschillende interessant^ feiten vermeld, aangaande kopziekte tijd van afkalven, graslandgebruik enz. Diverse proef velden werden getoond met een zeer ver schillend type grasmat als resultaat van het gebruikte graszaadmengsel. Dit1 bezoek was het sluitstuk van deze leerzame en zeer geslaagde excursie, welke door de deelnemers zeer kon worden gewaar deerd. Het was voor sommigen al bijna midder nacht, toen weer voet op eigen erf kon worden gezet. Administratie 45 EXCURSIE BEDRIJFSVOORLICHTING „WORKUM EN ZUID-WONSERADEEL” 9 Aug. Ruim half acht vertrok Dinsdag een der Mabo-bussen met leden en enkele gasten van bovengenoemde vereniging vanaf de Markt voor een excursietocht. Nadat te Leeuwarden een kopje koffie was gedronken, werd als eerste object bezichtigd het Fokbedrijf van A. T. Hettinga te Cornjum. j In de tijd aan de bezichting van dit bedrijf besteed, werd men geconfronteerd met de door deze fokker behaalde fokrcsultaten. De tijdens de prettige en aangename rondleiding vertelde productiecijfers en fokrcsultaten, wel- ke daarbij tevens werden getoond, waren vaak verbazend en zeer interessant. Van hier werd vertrokken naar het bekende Stikstofaanwendingsbedrijf van P> B. de Boor Telefoon Redactie en BURGERHUIS INGEHOUDEN. Vrijdagavond vond in Café „De Zwaan” de definitieve verkoping plaats van het bur gerhuis met tuin G 10a, eigendom van de heer J. J. Huizinga, waarvoor bij de provisi onele veiling f 6432.was geboden door de heer R. de Jong. Het pand werd nu slechts met f 8.ver hoogd en werd toen wegens te laag bod door de eigenaar ingehouden. WORKUM. Zoals reeds eerder gemeld hoopt Candidaat W. Dijkstra zich a.s. Zondag te verbinden aan de Ned. Hervormde Gemeente te Appelscha, na in de morgendienst be vestigd te zijn door Ds. A. de Jonge van Zaandam. planten er men Dat de vochtigheidstoestand van de bodem van zeer grote invloed is op de grasopbrengst, is algemeen bekend. In het zeer natte jaar 1950 was de gemiddelde opbrengst op een groot aantal proefvelden in Z.W. Friesland bijna dubbel zo groot als in het warme en vrij droge jaar 1947. Maar ook zonder de proefvelduitslagen te kennen, weet iedere boer dat een natte zomer veel hogere grasopbren- sten geeft dan een droge. De algemene con clusie is dan ook dikwijls: veel vocht is gunstig voor de grasopbrengst. Deze con clusie is echter slechts ten dele waar. Zij geldt alleen voor de zomer, dus voor de periode van grote verdamping. Wanneer bij grote regenval en geringe verdamping geen vlotte afwatering mogelijk is, zal de grond te nat zijn om een goed grasbestand te dragen. Slechts minderwaardige grassen, zeggen en be paalde onkruiden (moerasplanten) kunnen zich op doorweekte gronden handhaven. De beste grassen, zoals Engels raaigras, beemdlangbloem en timotheé verdwijnen al spoedig, als de vochtigheidstoestand te hoog wordt. Vooral in de winter sterven dan vele van deze ge wenste grassen af. Het is dan ook geen won der, dat uitgesproken natte gronden een slechter grasbestand met een geringere op brengst hebben dan droge gronden. Dooz de grassen een waarderingscijfer te geven, dat afhankelijk van kwaliteit, opbrengst en smakelijkheid varieert van 010, is het mo gelijk de hoedanigheidsgraad van het gras bestand in een cijfer uit te drukken. Komen er op een perceel uitsluitend goede grassen en klavers voor, dan kan de hoedanigheids graad wel boven de 8 liggen, maar zeer slechte percelen komen op een 3 of een 4. .Bij een groot aantal natte percelen vond men een gemiddelde hoedanigheidsgraad van 3,5, terwijl een evengroot aantal droge percelen gemiddeld met 4,5 gewaardeerd kond|en wor den. Hieruit blijkt wel, dat te veel vocht, meer schade doet dan te weinig. Het is om deze reden, dat wij er nog eens op aan dringen, zorg te dragen voor een goede perceelsontwatering, vooral gedurende de winter. Het vocht, dat in het koudere jaar getijde niet door verdamping verdwijnt, zal men via greppels, sloten, tochten en bema- lingsinstallaties moeten lozen. Deze afvoer zal zeer vlot moeten kunnen plaatsvinden, omdat vooral de herfst vaak perioden van zware regenval heeft. Gaat men nu de weg die dit water moet volgen, eens goed na, dan blijken er meestal vrij ernstige obstakels te bestaan. Tochtsloten en bemalingsinstal- laties kunnen in de meeste gevallen het water wel verwerken, maar met de meeste sloten is het droevig gesteld. Wel worden meestal de kanten afgesneden en de water- uit gehaald, maar daarmee meent dan ook te kunnen volstaan. Het be langrijkste is dan echter vergeten, nl. het uitdiepen der sloten. De diepte der sloten bepaalt de inhoud en Wanneer boven het bodemslik slechts 10 15 cM. water staat, zoals veelvuldig voor komt, dan kan de beste bemalingsinstallatie niet zorgen voor een vlotte afvoer. Een ket ting is nu eenmaal niet sterker dan zijn zwakste schakel. Besteedt daarom extra zorg aan het opschonen der sloten. Natuurlijk kost uitbaggeren extra moeite of geld, maar een beter grasbestand en een hogere op brengst zullen U tonen dat deze moeite niet vergeefs is geweest. Ook machinaal baggeren Is mogelijk. Be gin September hoopt de R.L.V.D. dit op een demonstratiedag in Z.W. Friesland aan te tonen. Hierop komen wij nog wel nader trug. Bfieek. R.L.V.D. Bloembollen opzetten voor Kerstmis-blOeil Op het ogenblik dat we dit schrijven is het een warme Augustusdag. U zegt: wie denkt er mi al aan Kerstmis! Veeleer verwacht U enige wenken om kamerplanten zo lang mogelijk fris te houden tijdens Uw afwezig heid in vacantiedagen. Nu, dat is niet moeilijk uit te voeren. Kamerplanten brengt men daartoe in een licht vertrek, waarop of waarin de zon niet lang schijnt. Dan plaat sen we een teil b.v. in die kamer met water er in ter diepte van 1 a l1/, cM. In dit water plaatsen we omgekeerde schoteltjes en KONIJNENFOKKERIJ. Sinds haar oprichting in September 1945 telde de afdeling „Workum en Omstreken” van de Vereniging tot bevordering van de Pluimvee- en Konijnenteelt een respectabel aantal leden, waaronder ook verscheidene ac tieve leden, maar toen de belangstelling af nam en niet Voldoende gesteund werd, door dat er onderling ook te weinig contact be stond, werd vorig jaar zelfs overwogen om de vereniging op te heffen. Gelukkig is men daartoe niet overgegaan en werd dit voorjaar besloten te trachten de animo voor de klein veeteelt opnieuw aan te wakkeren. Daartoe w,erd een vergadering en later nog een gezel lige avond uitgeschreven, waarvan de resulta ten weliswaar beter hadden gekund, maar het begin is er weer. In een kortgeleden gehouden bestuursver gadering is besloten om op Zaterdag 6 Sept, a.s. een zgn. Jong-dierendag te houden. Bij deze te houden tafelkeuringen zal uiteraard geen groot aantal konijnen beoordeeld wor den, maar toch is er zeker een aardige ver scheidenheid in rassen te verwachten; nl. Vlaamse Reuzen, Wit-Weners, Castor-Roxen en Blue and Tans zullen in elk geval ver tegenwoordigd zijn. Degenen die Zaterdag over drie weken een gunstige beoordeling binnen halen, kunnen overwegen om ook aan do grote tentoonstelling te Leeuwarden, welke in Januari gehouden wordt, mee te doen en allicht geeft de deelname hieraan onze afdeling moed om hier in het volgend jaar een dis tricts- of clubtentoonstelling te houden. Als men toch kippen bf konijnen houdt, waarom dan niet een goed ras gekozen, wat een veel grotere voldoening geeft en wat is 't toch gezellig zelf een 'paar dieren te verzorgen, vooral voor de jeugd die er de belangstelling en liefde tot de natuur van kan leren. Behalve een dertigtal leden zijn er nu bij de afdeling Workum ook enkele adspirant- leden (tot de leeftijd van 17 jaar) ingeschreven en voor deze zal er bij de tafelkeuring een aparte medaille beschikbaar gesteld worden. Alle sporten kan men niet beoefenen en overal in uitblïnken behoeft ook niet, maar behalve één, onverschilligheid voor de rest is te veel eer voor de uitverkorene. Daar om kunnen er in Workum gerust nog wat konijnenhokken getimmerd worden, want daar wordt voor een luttel bedrag veel plezier van beleefden verzorging en bewondering geleerd voor wat er leeft. Om op 6 September a.s. aan de Jong- dierendag te kunnen deelnemen, moeten nieu we leden zich spoedig melden om tijdig in het bezit te komen van een registratienummer. Overigens zijn bok sympathiserende leden steeds van harte welkom. een platte bak worden genomen, waarin dan de potten worden ge plaatst, met de ruimte ertussen opgevuld mot vochtig gemaakt veenmos; dat is wel bij een bloemist te verkrijgen. Intussen behoort U misschien tot de lief hebbers, die ieder jaar met Kerstmis graag zelf in bloei getrokken bloembollen voor het venster hebt. Dan moet U die overbe kende Due van Thol-tulpjes en de vroege daartoe speciaal behandelde, zgn. geprepa reerde Hyacinthen nog in Augustus oppotten! 1 Deze speciale bollen worden dan in potten geplant, gevuld met een mengsel van goed verteerde bladaarde, oude verteerde koemest en rivierzand. In ieder geval een voedzaam maar luchtig grondmengsel. De Hyacinthen komen met de neus ongeveer gelijk met het oppervlak van de potgrond; de Tulpen (door gaans 3 per bloempot) ongeveer een centi meter dieper. Overigens 1 Hyacinthbol per bloempot. Daarna worden de potten buiten in de tuin op een vochtig plekje ingegraven en bedekt met een dikke laag turfstrooisel b.v. Heeft men geen tuin, dan kunnen do potten in een donkere, koele kast of kelder worden geplaatst, jnits men er maar voor zorgt dat de potgrond niet verdroogt én voldoende luchtverversing plaats heeft. De potten blijven buiten of in de kast tot de neuzen zich behoorlijk ontwikkeld hebRen (8 10 cM. lang) en de bloemknop dus ge heel uit de bol is! Pas daarna mogen de bollen in de huiskamer, voor het raam en nog zover mogelijk van de verwarming vandaan Het vorenstaande geldt echter alleen voor deze speciale bollen. Bij bestelling van Hya cinthen moet dit nadrukkelijk worden opge geven. En het oppotten moet ook werkelijk niet later dan in Augustus gebeuren, want anders zijn deze bloembollen met Kerstmis nog niet in bloei! Met het opzetten van de gewone bloem bollen beginnen we pas in September. Tenslotte is er nog de najaarsbloeiende Cro- eus, die zich o.a. leent voor cultuur in (droge) schalen met grint. Ook dit is een speciale soort en bij aankoop moet naar de juiste soort gevraagd worden. Met opzet hebben we de Paperwhite-Nar- cissen nog niet genoemd. Ook deze dienen voor vroege bloei bestemd, in Augustus al te worden opgezet in schalen met grint. In tegenstelling met de hiervóór genoemde bloem, bollen zetten we de Paperwhites van het begin af in het volle licht om het (te) lang worden van de bloemstengels juist te voorkomen.

Friso nl | 1952 | | pagina 1