DE WORKUMER KRANT Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland Voor kleine tuinen van TARZAN tot SPOORWEG MAN Wijziging legger van Waterstaatswerken BEL 170 (doorverbinding) IJEME DE BOER, Autoverhuur met en zonder chauffeur r? No. 34 Zaterdag 23 Augustus 1952 75ste Jaargang wünder wie. Hwant as men de seis krüskes al in hiel ein efter ’e rêch hat, FRISO vol|i m >P o. in „Ja, ik moat efkes Fryske Brief 267. ’t Wie yn 'e fekansje dat ik op in moarn mei Hindrik winkelman op- fytste. Der stie in grauwe koelte en it wie in hiele skouwer om er tsjin yn to kommen. Foral foar him mei syn greate en swiere koer oan 't stjür. It swit roun him dan ek by de holle del, hwat neat gjin soe, of dat ik jeloersk bin, o gount né hear. Né, dat net. Wy, myn wyf en ikbinne beide soun, wy hawwe nocht oan üs wurk en hawwe üs brea. Mar wy binne fan Moandeitomoarns oan Sneontojouns let ta yn 't spier. Hwant it is tsjintwurdich wer sa'n tiid, de konkerinsje is great. Derby moat it foar in bytje omset wurde en de lésten moai heech. En ek net to forjitten gans jild Onder ‘e minsken. Der moat hwat dien wurde om de klanten dy’t men hat, to halden. Leau mar as ik siz, dat wy it by tiden swier hawwe. Ja wy net allinne hear, mar mei üs in hiele bultè fan dy lytse nering- dwaenden. Wis, wy soene ek graech de doar ris in deimanich ticht lüke wolle, mar ik kin net. Wier net. Wy moatte nedieh halde hwatwy hawwe. En in oar der yn sette, giet allike min. Dat wy moatte it sünder fekansje stelle." It kaem er allegearre sa mismoedich üt, dat ik wiermeihimtodwaen hie. Der siet er it lytse winkelmantsje. In hiele wike troch skrippe en skourre om de holle boppe wetter to halden. En dat hy en safolle fan syn soarte der op longerje om ek ris fekansje to hawwen, ek ris in deimanich üt ‘e soargen wei, lit him sa skoan tinke. En eltse kear as ik sa‘n lyts eigen baeske, of winkelmantsje sjoch, moat ik tinke oan de klachte fan Hindrik. is ‘t béste der frijhwat öf. Wy hiene al in aerdich ein fytst doe ‘t er sei: rêste, ik kin süver net mear.” Ik gyng der ek 6f en wy setten üs fytsen tsjin in hok oan, dat lans de dyk stiet. En och der yn ‘e lyte en yn ‘t sintsje wie ‘t wol to wêzen. ’t Siet der tige noflik. Mar Hindrik wie al hwat oars as oars tocht my sa. Hy kin it oarnaris aerdich pratende halde, mar dit kear moast ik it wurd dwaen en sei hy oars net folie as ja en né. Né, it wie itrjochtenet. Wylst wy der sa sieten, kaem er hiel hwat folk lans. Auto’s, in stikmanich bussen mei minsken dy ‘t foar har plesier üt wiene en ek noch al gans fytsen. Ik joech as myn miening dat hja dy ‘t der nou op üt gyngen, it wol minder treffe koene. Wol frijhwat wyn, mar dochs moai sinneskyn waer. „Ja, 't koe noch minder’, sei er. Just omdat ik himeinlings’dewurden üt ‘e müle helje moast, tocht ik er oer om mar fierder to gean. Dat ik soe op myn fyts ta en doe bigoun er: „Kom, jo geane mar, sjoch ik. Nou ik moat daliks ek mar sjen dat ik toplak kom. It is my oars in sjou by de wyn op.“ It kaem er allegearre tige moeisum üt. Doe weage ik it om to freegjen: „Moatte jo my dochs ris fortelle, hawwe jo faeks swierrichheit?" Hy seach my ris oan: „Hoe dat sa?" ,,Nou jo binne sa stil fan ‘e moarn. It is oars jo wenst net en lit in oar prate." „Soa. Ei ja, dat koe wol, dat ik fan ‘e moarn al hwat stiller bin as gewoan wei. Mar dat komt, in minske prakkesearret sa wolris. Enjustnou yn dizze tiid, nou ‘t er sa’n bulte minsken mei fekansje geane, tinkikfaek: Hwerom hja wol en wy net? Net dat ik dy minsken de fekansje misgunne Versehijnt éénmaal per week FRISO Administratie 45 OFFICIËLE MEDEDELINGEN SAL V I A’s V, V BURGERLIJKE STAND KERKDIENSTEN ds R. Hofman uur uur uur av. ds R. Hof- alin- het was POSTDUIVENNIEUWS. PLAATSELIJK NIEUWS lager dan de vorige Zondag. A nihera niet enz. het ’s av. 7.30 i Andijk. Vroegmis. Lof. de heer van S, de Inzending van advertenties uiterlijk Donder dagsmorgens, familieberichten desnoods Vrij- dagsmorgens voor 10 uur. Uitslag: 1 Gebr. Nijenhuis. 2, 12, 13 P. Venema. 3, 15 Bennie de Vries. 4. 5, 11 J. Wiersma. 6, 10 E. Eiling. 7, 11, 16, 18 R. Blom. 8 A. Verbeek. 9, 14, 17 Y. Flapper: een .rij ge den erij AI- Leef ter. un der •den ge en iet de ijn Te vat ïe- rda ijn mg >or ige- het iord ad.” rgen rd.” zijn itap- toch dat as de lts :er •re »‘g er; lop lijn be- Na len ies- in- er- g°- van >oie Na 3 om antie. aaien, e ook zien. het zijn van duo: tijner misj iteur. eder- Joop l zijn ij er dand. Arn- het sloos van raar- zijn. met met a gen. dan stond be- r en zruk, I maar kant n dr r-rder naar Abonnementsprijs: f 1.10 per kwartaal per post f 2.40 per halfjaar Advertentietarief: 7 cent per m.m. Advertenties van buiten Friesland 9 ct. per tn.tn. Contracten volgens algemene regeling te kunnen starten. Dit jaar verliep het kampioenschap wel zeer spannend, met als uiteindelijke over winnaar Jan Sytema, wiens schip „Jonge Jan” besturd werd door onze stadgenoot. Douwe Tjerkstra, die reeds lang bekendstaat als een schipper met meer dan gewone kwaliteiten. uur uur uur ds Siccama Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten Postrekening 82259 Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedige opgaaf WORKUM. Door het Provinciaal Kapit tel van de Paters Augustijnen welk onlangs te Eindhoven gehouden is werd o.a. tot kape laan in de Rita-kerk te Amsterdam N. be noemd pater Mansuetus Michielsen alhier, terwijl in diens plaats werd benoemd pater Gaudentius van Breda, tot dusver werkzaam in de Augustijnen Missie te Parijs. uur de heer Ook in Centraal-Afrika is werk voor flinke kerels t en ’s av. 7.30 uur van een suppletoire staat van staatswerken, betreffende afvoering van aantal vaarten en opslagplaatsen van legger. Genoemde staat zal vanaf 27 Augustus 1952 gedurende 30 dagen ter gemeente-secretarie ter inzage liggen, binnen welke termijn door belanghebbenden schriftelijk bezwaren bij hun College kunnen worden ingebracht. WORKUM, 21 Augustus 1952. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. RUSSCHEN De Secretaris, VAN DER GOOT. Burgemeester én Wethouders van WORKUM brengen ter openbare kennis, dat door hen bij besluit van 18 Augustus 1952 is opge maakt een suppletoire staat van Water- een die uur ds P. E. Gemeente Workum Vanaf 14 t.e.m. 20 Augstus 1952. zv Arjen Bouwsma en Trijn- 9.30 en ’s ds H. J. Visser van Saaksum. (Doopsgez.) ’s Av. 7.30 uur man (maandelijkse collecte). Molkwerum (Herv.) Voorm. 9 uur Cand. A. v. <f. Woude van Oosterlittens. Nam. 1.30 uur ds A. J. Schneider (H. Doop). Warns (Herv.) Voorm. 9 (jeugddienst) ds A. J. Oostenrijk. Staveren (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds A. J. Schneider, ’s Av. 7.30 uur Dienst. Telefoon Redactie en Geboren: Jelle tje Kaspersma. Gehuwd: Jorrit Jorritsma, 29 jaar te Tjerk- werd en Sijke de Jong, 23 jaar wonend» Workum. Overleden: Trijntje Demmer, 78 jaar, wed. van Jan Johannes Noordenbos (wonende te Sneek). Johannes de Vries, 75 jaar, echt genoot van Anna Foekema. Zondag 24 Augustus 1952. Workum (R.K.) Voorm. 7.30 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 (Herv.) Voorm. 9 uur ds E. J. Beker, ’s Av. 7.30 uur ds Siccama van Sneek Fryske Tsjinst. (Doopsgez.) Voorm. 10 (maandelijkse collecte). (Geref.) Voorm. 9.30 en ds H. R. Groeneveld van (Bapt.) Voorm. 9.30 uur Student J. Brand- sma van Sneek. Heidenschap (Herv.) Voorm. 9 W. Postma. Nam. 1.30 uur ds Siccama Sneek (Fryske Tsjinst). Ferwoude (Herv.) Voorm. 9 van Ooijen. Gaast (Herv.) Geen dienst. Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 D. R. Lammertsma van Oosthem. ’s Av. 7.30 uur Cand. A. v. d. Woude van Ooster littens. van de A. en B. ronde spelen als slot stuk een wedstrijd om in het bezit te komen van deze beker, die reeds tweemaal achter elkaar gewonnen is door Poolster uit Spijk. Nog enige weken en de competitie gaat weer een aanvang nemen. Jongens, probeer de zwakke onderdelen van jullie spel door ijverige training weg te werken. Iedere speler kent zijn eigen tekortkomingen in den regel wel. Tracht deze te verbeteren en train daarom met ambitie. Zaterdag 30 Augustus gaat Workum naar het bekende Zwaluwen-tornooi te Leeuwarden. De S.V.W.-jaarvergadering wordt begin Sep tember gehouden. De feestavond ter ere van de behaalde kampioenschappen in de jeugdafdelingen door Workum 1 en Workum 3, is vastgesteld op Vrijdagavond 5 September a.s. in hotel ,,De Wijnberg”. Medewerking wordt verleend door de S.V.W.-band en de van het vorig jaar bekende humorist de Vries. Het optre den van laatstgenoemde werd toen een groot succes en zal ook deze keer zeer zeker slagen, temeer daar de Vries met een nieuw programma komt. Bovendien heeft onze stad genoot de heer W. Schaafsma destijds toe gezegd enige staaltjes van zijn kunnen op het gebied van blindschieten, telepathie naar voren te brengen. Al met al kan een rijk gevarieerde avond worden. (Doopsgez.) Voorm. 9,30 uur ds L. Laurense. (Geref.) Voorm. 9.30 uur Leesdienst. Nam. 2 uur ds J. Bonda van Staveren. Kaudum (Herv.) Voorm. 7.30 uur SPORTNIEUWS. Elk jaar in het laatst van Augustus ontmoeten veel clubs elkaar voor hot spelen van een vriendschappelijke wedstrijd, daar de nieuwe competitie in September al op volle toeren draait. Dit was dan ook de reden dat Workum I en een junioren-elftal Zaterdag middag naar Franeker toog om de spieren wat los te spelen. Het Vertoonde spel was matig en te zien dat er in de zomermaanden niet serieus was getraind. Workum speelde een behoorlijk partijtje: een beetje meer open dan bij Freno en dientengevolge waren hun aanvallen gevaarlijker. Hoe Freno soms ïh de verdrukking kwam, bewijst wel het toe kennen van twee penaltys. Door slecht weg werken en te kort spel moest soms gebruik gemaakt worden van kracht en dit werd te recht afgestraft. Na een half uur spelen werd door een Freno-speler hands gemaakt in het strafschopgebied en T. Boersma maakte hier gebruik van om de roodhemden een kleine voorsprong te geven. Na de rust wist de thuisclub al spoedig de stand gelijk te maken door een on houdbaar ingekopte bal. Workum kwam er beter in en met kunst en vliegwerk bleef Freno eerst nog meester van het terrein, maar toen Obe Genee een mooie kans had om te scoren, werd bij van de bal gedrukt en de toegewezen strafschop werd door hem benut bm de stand op 12 te brengen. Kort daarop werd de Freno-keeper nogmaals gepas seerd door T. Boersma die met een fraaie goal de voorsprong op 13 bracht, en wat er door beide partijen ook nog onderno men werd, in de stand kwam geen verandering meer. Vooraf hadden de junioren elftallen reeds een wedstrijd gespeeld en ook deze ontmoeting leverde een kleine overwinning voor onze stadgenoten op. De enige goal die gescoord werd, kwam van de voet van een Workumer. Voor a.s. Zaterdag staat op het programma een reis naar Groningen voor het deel nemen aan het Dr. Borin,ga beker-tournooi. Workum is ingedeeld met Oranje Nassau en Eems Boys In de B. ronde, De winnaars Uitgave van: Fa. T. GAASTRA Br. Boekhandel en Drukker), Workum Niet lang geleden vertelde een onderwijzer op een lagere school de geschiedenis van de wandaden door de wrede hertog van Alva in de Nederlanden bedreven. Op zeker ogenblik stak een jongetje, dat met gloeiende wangen had zitten luisteren, zijn vinger op en vroeg: „Meester, en waar bleef Tarzan dan?” Uit dit voorval blijkt wel hoezeer de Tarzan- verhalen tot de verbeelding spreken en het is dan ook niet te verwonderen, dat do :meeste mensen, wanneer zij de binnenlanden van Afrika horen noemen, het eerst aan Tar zan en de aap Tsjita denken. Het is overigens waar, dat Rhodesië, dat in het hartje van Afrika ligt en 33 maal zo groot is als Nederland, voor het grootste gedeelte bestaat uit gebieden, waar men eer der zou verwachten een in een pantervel geklede Tarzan te ontmoeten, dan een netto Europeaan. De natuur hoogland met uit gestrekte steppen, hier en daar afgewisseld met bossen is er van een opvallende pracht en grootsheid; het klimaat is, daar Rhodesië buiten de eigenlijke tropen ligt, niet te warm, terwijl duizenden jaren oude ruines spreken van onbekende, mysterieuse volkeren die hier eens geleefd moeten hebben. Maar Rhodesië is ook een modern land dat zich in een toestand van snelle opbloei be vindt. Niet alleen fs de blanke bevolking in de laatste tien jaren meer dan verdubbeld en zijn er moderne steden verrezen, maar de grote verwachtingen, welke men van dit gebied koestert, blijken wel heel duidelijk «lit het feit, dat er steeds meer Engels en Amerikaans kajpitaal in de ontwikkelings plannen van Rhodesië wordt gestoken. Naast de tabakscultuur in het zuiden zijn vooral de kopermijnen in het noorden van belang; de uitvoer van koper bedraagt nu al 85 pCt. van de gehele export van Noord-Rhodesië. Out het koper en andere producten te ver voeren zijn natuurlijk spoorwegen nodig. Er wordt op het ogenblik hard gewerkt aan de uitbreiding van de bestaande spoorlijnen, maar daarbij is nog steeds een tekort aan spoorweg personeel. Er liggen hier dan ook mits zij zich ten spoedigste aanmelden goede vooruitzichten voor flinke jonge Nederlan ders, die een behoorlijk salaris willen ver- itfenen. Er zijn in het geheel 240 vacatures voor leerling-stoker, leerling-rangeeFder en leerling.conducteur met gunstige arbeidsvoor waarden en snelle promotiekansen. Naast spoorwegmannen kunnen in Rhodesië trouwens in het algemeen energieke kerels (lief«t ongehuwd), die hun vak goed ver staan, een plaats vinden. Gevraagd worden mensen met een algemene technische be kwaamheid, die niet te zeer gespecialiseerd zijn in één enkel vak, die dus b.v. niet al leen fitten, maar ook lassen kunnen. Ook bestaan er kansen voor hen, die zich als farm-assistant” een positie willen ver werven op een plantage, terwijl flinke bouw vakarbeiders er eveneens terecht kunnen. Men ziet: al behoort de Tarzan-romantiek dan tot het verleden en is Rhodesië bezig zich tot een modern land te ontwikkelen, toch is het nog steeds een gebied, waar doortastende bekwame lieden, die ftun handen uit de mouwen kunnen steken en niet bij moeJer’s pappot blijven zitten, zich een goed bestaan kunnen verwerven. Salvia’s bloeien nu volop in de meeste tuinen; ze vinden steeds meer toepassing. Van twee kanten vroeg men ons deze week naar de meest gebruikelijke manier om zelf Salvia’s op te kweken. Voorzover men Stekken wil, kwamen deze vragen op tijd, want wie in het voorjaar veel stekken van Salvia’s wil opkweken, moet daarvoor in Augustus of be gin September een aantal moederplanten op potten. Er bestaan echter meerdere soorten Salvia’s. Er zijn nl. ook vasteplant-Salvia’s, zoals: Salvia patens, 70 cM. hoog (blauw-bloeiend); Salvia nemerosa (paars); Salvia superba, ca. 60 cM. hoog (violetblauw), welke vasteplan- ten min of meer winterhard zijn, behalve eerstgenoemde, die flink gedekt moet wor den tegen vorst. Zoals blijkt worden deze vasteplant-Salvia’s veel hoger dan de bekende vuurrode zaai- Salvia’s, de Salvia splendens „Vuurbal” of de Salvia „Harbinger”, welke een gedrongen groei hebben (nl. 25 a 30 cM. hoog) en daarom zo gewild zijn voor randen en perk- beplanting. De Salvia „Vuurbal” en de Salvia „Harbinger” zijn nauwelijks van elkaar te onderscheiden en een groep van een dezer Sal- viasoorten met een rand van blauwe Lobelia’s b.v. geeft een zeldzaam mooi kleureffect. Tenslotte is er nog een groep minder bekende zaai-Salvia’s, die evenals de vaste plant-Salvia’s, vrij hoog worden en zich tot ranke, vertakte planten ontwikkelen, zoals de Salvia farinacea (blauw-bloeiend); Salvia Roemeriana (donkerrood); Salvia Horminum (Koningsblauw) en Salvia coccinea (rood), wel ke variëteiten 50 tot 80 cM. hoog kunnen worden. Wij nemen echter aan, dat het onze vraag stellers begonnen is om de laagblijvende, vuurrode Salvia splendens. De gemakkelijk ste wijze van zelf opkweken is evenwel niet door stekken, maar door zaaien. Dit moet echter in Februari gebeuren in een kasje of warme serre voor een licht zuidvenster. On der glas in fijn gezeefde, goed verteerde blad aarde; in ieder geval in een warme, vochtige atmosfeer, bij een temperatuur van constant 60 a 70 graden Fahrenheit. Dat zal niet ieder een even gemakkelijk vallen, maar het lukt toch aan veel particulieren. Zodra de jonge plantjes daarvoor groot genoeg zijn moeten ze voor de eerste keer gespeend worden in platte kistjes of direct in een klein stek- potje, om naderhand nog eens in een grotere pot te worden overgezet, waarna ze einde Mei of begin Juni groot genoeg kunnen zijn om op bedden of in randen te worden uitgeplant. Wie Salvia’s van stek wil opkweken moet in Augustus of begin September een paar moederplanten oppotten, van de bloeiende of uitgebloeide takken de bloemtros afsnij den en ze de eerste dagen tegen de zon schermen. Het is de bedoeling deze planten ki zo goed mogelijke conditie te laten over winteren. Dit gebeurt dan in een zgn. koude kas of in ’n licht, zeer matig verwarmd ver trek, waar gedurende de wintermaanden matig water wordt gegeven. Begin Februari echter moeten deze moederplanten warmer worden geplaatst en krijgen ze ook meer water. Er zullen zich dan nieuwe scheuten ontwikkelen. Hiervan worden uiteindelijk de topjes afge sneden ter lengte van' 5 a 7 cM., juist onder een lid, waarna deze stekjes, nadat de snij- wond is opgedroogd, in stekpotjes worden ge plaatst, gevuld met de helft turfstfooisel en de helft scherp zand. De stekjes worden uit de zon gehouden totdat de beworteling is gevolgd. Naderhand volgt ook weer het overzetten in grotere potten. Bij uitplanting op de perken verdient het aanbeveling om de tuingrond met turfstrooisel of veengrond te mengen. KAMPIOEN SCHIPPER. Er is heel wat voor nodig om het skdtsjesilen elk jaar weer te doen houden. Een gering aantal schepen kan maar in ge reedheid worden gebracht om de onderlinge strijd aan te binden. Wel bestaat er eer grote belangstelling voor en dat zal ook wel een van de redenen zijn waarom de eige naars telkens weer besluiten om een goede bemanning bijeen te brengen, De sportieve rivaliteit is groot, daar men elkaar zoveel mogelijk helpt Om Op tijd en goed toegerust Zondag 10 Augustus werden de jonge duiven met helder weer en harde wind in Nijmegen gelost. Daar de duiven de wind op de staart hadden werden er weer goede snel heden gemaakt. De eerste duif behaalde 1311 16 meter per minut. Eigenaars Gebr. Nijenhuis. De volgorde van binnenkomst was: I, 6 Gebr. Nijenhuis. 2 Bennie de Vries. 3, 7, 8, 10, 18, 22, 23, 26 R. Blom. 4, 17, 20, 24, 25 E. Eiling. 5, 11 P. Venema. 9. 13, 21 Jac. Wiersma. 12 A. Verbeek. 14, 15. 16, 19 Y. Flapper. J. l. Zondag zouden de duiven om half acht gelot worden in Venlo, maar aangezien in het zuiden zeer slecht weer was, werden alle duiven va t eh u len tot 9.25 uur toen onze vogels dus de vriiheid kregen. De wind werd intussen N.W., zodat er verwacht werd: een zware vlucht met verl’ezen. De vermoedens waren wel juist, want om ruim 2 uur kwam de eerstel vogel pas thuis, die nu een snelheid behaalde i van 669 meter per minuut, dus bijna de helft F» - 9 CONCOURS LAUS DEO. Woensdag 3 Sept, zal de dag aanbreken voor het Workumer concours, dat uitgeschre ven is door het Mannenkoor „Laus Deo”. Die dag zullen niet minder dan 27 zang en muziekverenigingen door de jury beoor deeld moeten worden en daarom was het noodzakelijk de aanvang reeds op 9 uur ’s morgens te bepalen. Tijdens het morgen concours treden voornamelijk zangverenigingen op, terwijl ’s middags afwisselend kan worden geluisterd naar muziek en zang. Van de deelnemende verenigingen zijn de laagsten geklasseerd in de 4e afdeling, ter wijl de hoogst uitkomende vereniging in de superieure afdeling is ingedeeld. De oproep die het concours-comité deed om in het bezit te komen van de benodigde contanten, is een groot succes geworden, daar alle aandelen zonder de minste moeite geplaatst konden worden, terwijl ook veel prijzen door verenigingen, instellingen cn per sonen werden beschikbaar gesteld. Als concoursterrein heeft het comité de be schikking weer gekregen over het land van Wuyts, zodat dit mziek- en zangersfeest bijna in het centrum der stad gevierd kan worde Alle voorbereidingen zijn gemaakt en Fe belooft een mooie dag te worden als ten minste de natuur het concourscomité nu ook eens welgezind wil zijn.

Friso nl | 1952 | | pagina 1