Simmermoarn GROENE KRUIS BAZAR ERFSKIP Advertentiën t te PROGRAMMABOEKJE voor a. VEEKEURING DE WORKUMER KRANT Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland Ontheffing Winkelsluiting H Ns 001098 i W.W. attractie voor de week van 15-20 Sept. 1952 DAN BENT U EIGENAAR Zaterdag 13 September 1952 No. 37 75ste Jaargang Dit nummer bestaat uit 2 bladen Noord D 79—81 - Workum WARKUMS lt- Irie i» Thee Huwelijks- het juiste adres Noorderbazar afd. Geschenkenhuis Tarievi’n op aanvraag ad inlichtingen bil fa. T. GAASTRA Bz. Drukkerij „Frizo”, Tel. 45, Workum Cassettes en losse artikelen in Sola Massive Ontbijt- en Eetserviezen en Gelegenheids Cadeaux op Donderdag 18 Sept. a.s. te Workum nog beperkt ruimte plaatsen van BEL 170 (doorverbinding) Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten IJEME DE BOER, Autoverhuur met en zonder chauffeur ii In ’t Komt nevenstaand nummer in de etalage van één der W.W.-zaken voor, van het artikel, waarbij dit nummer geplaatst is. voor het —I Verschijat eenmaal per week Administratie 45 BURGERLIJKE STAND Gemeente Workum n Venaf 4 tot OFFICIËLE MEDEDELINGEN ir ’e hüs zege PLAATSELIJK NIEUWS. rpt het won een een Spoedige z- d ng g» wei. I ich de [ere ers. oor ting jcS tn- de ien oe- laf-' te de Ken toe, Men de en e ri r d 1 - ch D :s n te F.n ét le 13 ÏT [n m 0— et i- k er ts >k k- er im- lige :ro- te ïij en de en 4, ;te in en <L iia d d it ïi IC n Inzending van advertenties uiterlijk Donder dagsmorgens, familieberichten desnoods Vrij- dagstnorgens voor 10 nur. Aboaaemeatiprö&t I 140 pet kwartaai per post f 2.40 per halfjaar Advertentietarief: 7 cent per m.m. Advertenties van buiten Friesland 9 ct. per m.m. Contracten volgens algemene' regeling rd t uC.'e Burgemeester en Wethouders van WOBKUM maken bekend, dat zij, in verband met de op die dag te houden VEEKEURING, aan alle winkels op 18 September 1952 ont heffing verlenen van het bepaalde in artikel 2, aub b der Winkelsluitingswet, zodat op die dag alle winkels tot ’s nachts 12 uur geopend mogen blijven. Workum, 10 September 1952. Burgemeester en Wethouders voornoeind, J. RUSSCHEN De Secretaris, VAN DER GOOT. Postrekening 82259 Van verslagen, berichten enz. gaarne qwedkr opga»! Geboren: Jan zv Lieuwke Dirk de Jong en Tjetje van der Heide. Klaas zv Jarig Dijkstra en Sjoerdtje Keur, Dominieus Robertas zv Robertas Ketelaar en Maria Theodora Hui. tema. Gehuwd: Albert Klein, 21 jaar te Kou- dum en Hiltje Busman, 21 jaar te Workum. Overleden: Geen. Hoe stiet it mei de fildheitkundige forie- ning, is hy in sêfte dea stoan? Wy hawwe in hiel skoft neat oer him lezen, sa sille somlike lezers fan dizze rubryk miskien sizze. Nou, wy wolle fuortdaliks dizze mins, ken gerêst stelle: us foriening libbet as in hart. Mar it is nou mar ienris sa, de simmer lient hjm foar in bulte minsken minder foar lézen as it winterskoft mei syn lange jon nen. Boppedat hienen wy sadwaende hwer hwat gelegenheit om stoffe foar us rubryk to garjen. Wy wolle dan nou in koart oersjuch jaen hoe ’t it us foriening sünt Maeije forgien is. Om to bigjinnen hawwe wy yn Maeije op utnoeging fan de federaesje fan éldheit- keamers in bisyk brocht oan Harns der ’t bistjürsleden fan de ünderskate éldheitkeamerj yn Fryslén troch boargetnaster Hannema op it stêdhüs gastfrij üntfongen waerden. Nei in ynlieding fan de boargemaster oer de skiednis fan syn stêd, hawwe wy de instal ling fan Harnser éldheden yn it stêdhüs bi- wünderje kinnen. Bigjin July waerd der, ütgeande fan in pear wurkforbannen fan d« Fryske Akademy, in ekskurzje organisearre nei Boalsert en War- kum, der ’t ek ds bistjür by fortsjintwurdige wie. Ek yn Boalsert in Üntfangst op it stêdhüs mei in bisyk oan de éldheitkeamer. Hjir koenen wy nou sjen hoe ’t in lyts bigjin ütgroeije kin ta in ynrjochting, dy ’t, hoewol alhiel net ütwrydsk, der wêze mei. Dat dit alles ta stén brocht is mei stipe fan de plaetselike oerheit, dy ’t each hat foar it eigene, mar net minder troch de bilange- leaze meiwurking fan forskate boargcrs wy tinke hjir oan it plaetsen fan vitrines en kasten troch timmerlju tsjin materiael- kosten kin ek foar Warkum in oanwizing wêze. Lyk as yn Boalsert waerd ek yn Warkum noch in bisyk brocht oan de greate tsjerke der ’t ünder lieding fan de hear D. Tjeerde alles op deskundige wize ütlein waerd. Yn de Lutynske skoalle hie üs foriening de gelegenheit krige in ütstalling to hélden, dy ’t nettsjinsteande syn biskieden karakter, wol yn de smaek foei by de dielnimmers. Troch inkelde oankeapen en skinkingen is us kolleksje nou ta sa’n 100 „nümers” utwreide, Hja, dy ’t der ta meiwurke hawwe fanseis ds hertlike tank. It ledetal, dat wy fan it hjerst, as de minsken hwer hwat mear by honk binne, wer omheech hoopje to bringen, is nou sa’n 130. It bistjür kaem eltse moanne in kear byelkoar om rinnende saken to bisprekken. Wy hawwe it nou sa fier, dat wy, tinkelik yn Oktober, in lede- gearkomste bilizze kinne der ’t wy it karbrief of regiemint yn bisprek jaen sille en der ’t it foarlopich bistjür foar in offisjeel bi stjür pleats meitsje kin. It wachtsjen is dan fansels noch op in ünderdak foar de éldhsitktamer WORKUM. Voor de verkiezing van ambts dragers (3 ouderlingen en 1 diaken) der Geref. Kerk alhier, zijn candidaat gesteld voor ouder ling de heren: P. Hofman, J. D. de Jager, J R Rietnersma, P. Riemerstna, C. Romketna en E. Wouda. Voor diaken de heren: F, Nauta en B. Wouda. opset sin, om ’t er en met 10 September ’52. Vorige week Vrijdag vierde de S.V.W.- jeugdafdeling feest in verband met de vorige competitie behaalde kampioenschappen. Na mens het jeugdbestuur heette Sijpersma alle aanwezigen hartelijk welkom in het bijzonder de medewerkers voor deze avond, de Jieren de Vries, Schaafsma en het muzikale trio: Bijlsma, Hingst en Veenstra. Het is een kostelijke avond geworden met prachtige hu mor, sterke staaltjes telepathie en gezellige muziek. Een ieder kon volop genieten. In de pauze deelde F. de Boer het één en ander mede over do voor de voetballers en handbalsters verplicht gestelde medische keuring. Alle leden boven 12 jaar moeten dit jaar een serieuze keuring ondergaan. De leden waar geen keuringsbewijs van binnen komt, mogen niet aan de competitie deelne men. Wij hebben het voorrecht dat beide plaatselijke doktoren hun medewerking hebben toegezegd, zodat hier in Workum een bureau gevestigd wordt, waarvan het secretariaat, bij B. Sij persma berust. We rekenen vooral op de medewerking van do ouders, wanneer een oproep komt, op het juiste uur hun kind naar de dokter te sturen. Het is in het belang van Uw eigen kind, oudere! Te ruim elf uur werd het officiële deelte van deze avond gesloten. Te Jje- voren had Mevr, SchaapBosscha, presidente van de afd. gymnastiek, met een toepasselijk woord de medailles uitgereikt aan de winnaars van de 100 meter-loop. Het verheugde haar dat, alhoewel bet een vrije deelname was, drie S.V.W,_leden de prijzen behaalden, le prijs Douw de Jong, 2e prijs Fré Boersma, 3e prijs E’ie Je Jong. Zij nodigde die dames en deren uit. die nog geen lid van onze sportvere i 'i'tg zyn eens voor kennismaking op de le^en te komen. Momenteel telt de S.V. „Workum” 360 leden. Op naar de 400, dit was het devies van Mevr; Schaap Bosscha. 5 Sept. Gisteren naar Drachten, waar athletiekwedstrijd deze wi landse cracks, o.a. 1 Wim Slijkhuis en Cor Hunia uitgenodigd, als mede verschillende buitenlandse deelnemers onder wie Olympisch Kampioen 100 m. Heren, "Mac Donald Bailey, Wood, Mac Millon en de dames Johnston, Williams, WIELRENNEN. Onze stadgenoot P. de Vries kunnen we ook rekenen tot de toonaangevende ren ners van Friesland. Bij de ronde te Marrum plaatste hij zich weer derde na een fraai gereden wedstrijd. daarbij een mooie met een doelpunt. B.-doorbraak van sterker spelend B. het werd 32. Dit ging de W.-jongens bar. Fré brak door wardianen zag hij toch nog kans met geraffineerde boogbal de keeper te slaan. 42. Nog enige keren moest Wiebe Lageweg ingrijpen en hij redde keurig bij een hoog schot. De achterhoede speelde sterk en gaf geen kansen meer weg. Voor Zaterdag zijn de volgende wedstrijden vastgesteld: 2.00 uur: Workum 4Oeverzw, 3 Jun, B. 3,15 uur: Workum 3Oeverzw, 2 jun, B. 4,30 uur: Workum 2—O.N.S. 2 Senioren. Aan de vooravond van de Bazar, welke vol gende week zal worden gehouden ter ver steviging der kas van het Groene Kruis te Workum en omgeving, wil ik nog gaarne een enkel woord hierover zeggen. Wanneer men telken jare in de krant de verslagen van de jaarvergaderingen van het Groene Kruis leest, zou men bijna gaan denken dat er geen belangstelling is voor dit werk, omdat er buiten het Bestuur vrij wel niemand die bijeenkomsten bezoekt. Toch geloof ik niet dat dit het geval is, maar het tijdstip van die vergaderingen is in de regel zo overbezet, dat er een vergadermoe- heid komt, welke het bezoek slecht be ïnvloedt. Bovendien staan er in de regel geen alarmerende punten op de agenda en denkt men dat alles wel goed (gaat. Het Bestuur moet zich dan maar met de zaak redden. Die zorgt dan ook wel dat de zaak loopt, maar zonder voldoende belangstelling van de leden, kunnen ze ook al niet veel meer doen, dan tot dusver het geval was. Toen echter in een gesprek met onze wijk zuster v, d. Meulen bleek, dat die nog heel wat wensen had, die niet vervuld konden wor den wegens gebrek aan materiaal, beeft de Commissie van Vrouwelijke Hulpverlening te dezer plaatse naarstiglijk naar de stand van zaken geïnformeerd en aangeboden, pogingen in het werk te stellen, hierin verandering te brengen, als dat nodig was. Uit de besprekingen welke hierop volgden, bleek maar al te duidelijk dat de inventaris van ons Groene Kruis zeer nodig aangevuld moest worden, zouden onze zieken behoorlijke verpleging ontvangen. Veel leed zou nog verzacht kunnen worden, als de benodigd heden hiervoor maar aanwezig waren. Uit het verlanglijstje dat onze Zuster toonde, bleek heel duidelijk dat hier iets gebeuren moest, want het bedrag dat nodig is om de inventaris op peil te brengen, loopt niet in de honderden, maar duizenden. Dat dit niet van de gewone contributies betaald kan worden, zal een ieder duidelijk zijn. Het voornoemde Comité bood toen Groene Kruis-bestuur haar hulp aan, welke natuurlijk gaarne geaccepteerd werd. Vanaf dat ogenblik zijn de dames onverpoosd bezig geweest plannen te maken en uit te voeren. Het resultaat hiervan zult U volgende week kunnen aanschouwen. Een schat van keurige goederen is reeds verzameld om op de bazar verkocht te worden. De verloting moet een succes worden. De beroemde mooie meisjes van Workum zullen U met een gezicht dat niet te weerstaan is, herhaalde malen een collectebus onder de neus houden en op alle mogelijke manieren zal men volgende week proberen Uw portemonnaie lichter te maken. Laat U dat deze keer eens welgevallen. Het doel is ons allen sympathiek. Het Groene Kruis draagt met recht het devies: „Voor elkaar, door elkaar”. Iedereen kan plotseling in omstandigheden komen te verkeren, waar in de hulp van het Groene Kruis moet worden ingeroepen, onverschillig of we rijk of arm zijn en wat voor godsdienstige overtuiging men er verder ook op na houdt. Laten we dan spontaan onze medewerking verlenen. We zullen er onze zieken en oudjes blij mee maken en het onze Zuster mogelijk maken haar patiënten die middelen te verschaffen waardoor met de beste verzorging heel wat pijn en narigheid verminderd kan worden. Laten we metelkaar de schouders er onder z«tt«n *n zorgen dat het Comité van Vrou- ATHLETIEK. Bij de te Deventer gehouden athletiek- wedstrijden, waaraan de beste athleten deel namen uit een zestal provincies, werd Cor Hunia 3e op de 800 meter in een tijd van 2 min. 4.4 sec. De 1500 meter leverde een overwinning voor hem op in de goede tijd van 4 min. 9.8 sec. Yn in sliepkeamer op in pleats rint in wekker öf. Net lang duorret it gerattel. Al gau is der in finger op ’e pal lein en is it yn hüs wer like stil ,as to foaren^ Allinich yn ’e sliepkeamer is biweging kom men. Dêr sit de boer op in stoel gapjend noch en slüch syn hoazzen oan to lüken. Under it oanklaeijen wei sjocht er efkes troch de gerdinen nei büten. It is suver noch skimerfch, mar it liket hjoed moai waer to wurden. As er him oanklaeid hat, leit er in pear menuten op ’e knibbels. Dat heart by syn dei. Dan folget er in oare feste, me- nier fan dwaen dy ’t ek by syn dei heart. Dat is it stop jen en oanstekken fan syn piip. As er dêr mei klear is, giet er troch it efterhüs nei do skuorre. Dêr skar- relt er syn klompen op, strykt de skoattlel fan de doar en dan stiet er bütendoar midden yn it moaije waer. Alles is noch stil en rês- tich. Allinnich de fügeltsjes dy binne al los en sjonge heech har wille üt om it moaije waer. Op it strjitsje by de amerbank bliuwt er stean en skóget de fjilden oer. Sa, mei syn pypke oan, fordjippet er him yn ’e moaije wrald om him hinne. Hwat er nou krekt tinkt en fielt, soe er miskien nea sizzd kinne, mar hy wit wol, dat dit ien fan syn moaijste eagenblikjes is fan de hiele dei, dat er foar noch safolle net misse wol. Mei dit net misse wol, hat, er de wekker sa tige ier ófrinne litten. Mar hoe moai oft it ek wêze mei, nei forrin fan in menut of hwat, sjocht er op syn horloazje. Dan giet er wer yn ’e hüs om de greate jonges to roppen. Dan rint er op ’e nij wer troch efter- hüs en skuorre, mar diz’kear bliuwt er net mear by de amerbank stean. Hy sil nou efter de kit, De earste arbeiders komme nou de wei lans fytsen, Hv giet it jjsterstekje troch en slacht it jaaed yn nei de finne. As Gertnen, syn arbeider, efkes letter it hiem op kraskjen komt, is er al wei wurden yn ’e dauwe. Troch de finne is der nei de sawne setten. Dêr jaget er Prinseske oerein, dy ’t traech omheech komt, him ris utrekt en dan bidaerd wei it kouwepaedtsje del set nei de iister ta. Dan ropt er oan Side Arumer, dy ’t hwat fan siden leit. Op it hearren fan syn namme hat Arumer efkes omsjoen, mar dan draeit er de kop wer óf en bliuwt rêstich lizzen. Yn it boskje oer it wetter ropt de koekoek. Mei er wol ris hearre moarns. As er yn ’e reidpöUe op ’e polderdyk rint, komt krekt de sinne op. Nou is it dan dochs ek wol sa moai büten. It tinkt him, dat en te en tussen drie Bols- een Telefoon Redactie en INTERNATIONALE ATHLETIEKWEDSTRIJD. om 5 uur reden we ’n grootse internationale zou plaats vinden. Voor edstrijden waren verschillende binnen- Fanny BlankersKoen, nou yn ’e hja mei it J s welijke Hulpverlening het Bestuur van Het Groene Kruis een klinkend bedrag kan over handigen, waardoor ze in één keer van alle narigheid af is. Zorgen we er met elkaar voor dat het vriendelijk gezicht van onze Zuster v. d. Meulen, die haar werk zo ambitieus doet en waarvoor we niets dan waardering hebben, volgende week één glun dere blijde lach is, als ze ons voorbij vliegt op haar bromfiets? Uiteindelijk helpen we ons dan zelf nog. Workum heeft steeds getoond, dat het gaarne geeft, als het maar weet, dat het nodig is. Nu, DIT IS NODIG, dus geven we, hartelijk en spontaan. De keuringsdag is een jaarlijks terugkerend feest voor heel onze gemeente. Laten we deze keer dan ook een feestelijke bijdrage geven voor de best mogelijke verzorging van onze zieken en Ouden van Dagen. De burgemeester van Workum, J. RUSSCHEN. De baan was door de vrij grote regen be hoorlijk zwaar. Beste tijden werden er dan ook niet gemaakt. Ingeleid door een korte gymnastiekoefening waaraan ongeveer 200 gymnasten deelnamen, begon de 100 m. Dames. Hierin startte onze veelbesproken landgenote Fanny Blanker'' Koen. Dat zij haar spikes nog niet aan de wilgen behoeft te hangen, bewijst wel haar voorsprong van 0-4 fee. op de 2e aankomende, de Australische Johnston. Zij maakte een tijd van 12 2 Johnston 12,6, 3e werd onze land genote Wil y Lust met 12 8. De 100 *m. Heren was een zege voor de Nieuw Zeelander Mac Donald Briley in 11 sec. (zijn Olympisch record 10,2), 2e werd de Engelsman Linsi in 11,3, 3e onze land genoot Kooy in 11,6. De 800 m, was voor Mac Millon in 1 56 1, 2e de Duitser Urban Kleve 1.58.3e de Nederlander Van Kreuningen 1.59.6. De 3000 meter, waarin onze stadgenoot Cor Hunia startte, was een schitterende over winning voor Wim Slijkhuis, in 8.45.2e werd de Engelsman Mac Millon in 8,53. Hans Huizinga werd op 50 meter voor de finish nog gepasseerd door de enelsprintende Engelsman Wood. Hunia, voor wie deze af stand en dit gezelschap te zwaar was, leverde een goede prestatie door als 5e te eindigen. Het nummer verspringen Dames werd ge wonnen door Fanny BlankersKoen, met een sprong van 5,50 m„ waarbij zij 75 cm, beneden haar eigen wereldrecord bleef. 2e werd de Olympisch recordhoudster (6.24 m.) Williams met een sprong van 5.06 m. 3e én 4« Willy Lust en Johnston, beide met 5.05. Hierna volgden nog verschillende gymna- stieknummers. Om twaalf uur waren we weer In bns stadje terug, met achter ons een prachtige en op hoog peil staande wedstrijd. Uitgave van: Pa. T. GAASTRA Bz. Boekhandel en Drukkerij, Workum POSTDUIVENNIEUWS. Zondag j.l. is de laatste tour van de wedvluchten ingegaan vanaf Deventer met oudo en jonge duiven. Met helder weer en N.W. wind werden de duiven om 8,10 uur in vrijheid gesteld voor een afstand van 94 k.m. Op deze navluchten komen nog twee kampioenen uit de bus en wel één van oudo en één van jonge duiven. Van 3e oude duiven kwam de eerste zich melden om 9.34, die een snelheid behaalde van 1270.71 meter per minuut. Eigenaar E. Eiling. De eerste jonge duif kwam om 9,43 uur binnen en haalde een snelheid van 1011.65 meter por minuut. Eigenaar Gebr. Nijenhuis, Totale uitslag oude duiven: 1 en 3 E. Ei ling, 2 en 8 Gebr. Nijenhuis, 4 en 5 IJ. Flapper, 6 en 9 F. Venema, 7 A. Ver beek. Jonge duiven: 1, 12 en 13 Gebr. Nijenhuis, <2, 3 en 7 IJ. Flapper, 4 en 11 P, Vpnema, 5 en 8 M. Vlas, 6, 9, 10, 15 en 16 E. Eiling, 14 Jac. Wiersma. it kijopheljen op sa’n moaije moarn suver in plezierreiske is. De kij lizze fan ’e moarn noch al hwat utinoar. Hjir en dêr leit in keppeltsje rês tich to wjerkógjen. Inkelde rinne to weid- zjen. Klaske 6 rint lykme allinnich efter yn ’e reidpólle. Hwat bimaelt sa’n kou dêr nou ek allinnich. It makket him suver hwat hastich, Hy set efkes de stap er yn en ropt fan fierren al. Lokkich (hat it bistke it al gau yn ’e rekken, it giet altjeast net mear fierder en al gau is de boer mei Klaske op ’e weromreis, Hwat is it oars in moaije kou, tinkt er, as er der efter rint, Der sit model oan. In moaije, fine, glêdde hüd hat er ek. De hoarnen koene faeks wol efkes better, lykwols it bliuwt in bist mei adel. Parmantich stapt er foar syn baes ut. Dy hat er suver aerdichheit oan. Sa yn prakkesaesje efter syn fé oanrinnend fait syn each op in lyts kealtsje, dat er hwat nuver apart hinne leit. As er it oerein jage hat, skynt it bistke doch soun en goed to wezen. It heart oars sa net tfo wêzen dat sa’n keal, wit hoe fier fan de oaren öf allinne leit, dat doocht omaris net. Sta- dichoan wurdt it keppeltsje kij, dat er foar fiim ütjaget, greater. As er by de sawnehikke is, hat Germen dêr de measte kij al byinoar helle en troch de daem jage. Se rinne nou allegearre yn ien lange rige efterinoar oan. De foarsten binne al hast thus. Arumer hat ek wol bigrepen dat it nou üt is„ Hy komt eerein setten en trêddet, hwat; loai noch, mei de oare kij nei de jister ta. It giet nou fierder fansels, gjin kou üoecht mear oan- fitere to wurden. Mei it pypke oan en de hénnen op ’e rêch kuijerje de boer en Ger men der nou togearre efteroan. Sa bilénje de bisten nou fierder sünder folie drokte yn ’e jister. De oaren hawwe de kannen en amers to plak set en nei in koart „moarn” en in inkelde opmerking oer it waer, nimt elk syn ark, siket syn kou en bigjint mei syn wurk. Praten wurdt der net folie, alteast net drok praten. Dat past net by sok würk en it wol [in ek net can yn ’e fredige stilde fan ’e moarn. As der mei lüd geraes en gerattel in frachtauto foarby jaget, fielt men it suver oan, as skeint soks de moaije moarn. Amerfol nei amerfol wurdt kannen jitten. Hoe fierder as melken komme, hoe mear oft de rêst fan ’e moarn fordreaun wurdt troch it libben fan de kommende dei; de dei dy ’t o sa moai liket to wurden, mar net helje kin by de fredige pracht fan de iere moarn. NIEUWS S.V. „WORKUM”. Workum 1 Jun. A speelde sterk tegen Bolswardia 1 en won verdiend met 42. Reeds binnen 1 minuut gaf aanvoerder Fré Boersma zijn club de leiding met een juweel van een doelpunt. Workum was overtuigend sterker en P. Wesselius liet de keeper voor de tweede keer vissen. Het samenspel was bij W. beter verzorgd en met de wind in de rug ging het telkens op de B.-veste af. Tinus Dijkstra bekroonde voorzet van P. Wesselius Kort voor de rust de midvoor: 31. Na de rust

Friso nl | 1952 | | pagina 1