DE WORKUMER KRANT Nieuws- en Advertentieblad voor Vergader-Agenda de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland Pypskoft Prinses Wilhelmina bezocht laatste rustplaatsen Friese Nassau’s IJEME DE BOER, Autoverhuur met en zonder chauffeur EFKES BEL 170 (doorverbinding) Zaterdag 20 September 1952 No. 38 75ste Jaargang west haw om de lodde to nimmen en hakje it hiele spul der Onder FRISO. plaatselijk nieuws Fryske Brief 269. ’t Hie de hiele dei frijhwat wiet west, of better sein gjinmenütdroech. Tsjin ’e joun lykwols wie de wyn ütsketten en skoerde it troch. Dat foar de sinne wei sakke yn 'e greate dobbe, wie 't noch kreas waer wurden. Mar yn ’e hüs wie it near en sadwaende gyngen wy noch efkes efter hüs sittën. Us buorman wie drok yn syn tüntsje dwaende. De plantenen blommen dy ’t forreint en forwaeit tsjin ’e groun leine, wer hwat opbine. Ik hearde him yn him seis protteljen. Hwant dat is al folie syn gewoante, prottelje oer dingen dy ’t faek neat to bitsjutten of neat om ‘e hakken hawwe. Net dat de man it sa slim mient, mar it is nou ienkear syn aerd. Sa gauermy sitten seach, lei er it ark del, kaem by de hage stean en bigoun: „Hwat leit it spul der raer hinne nei sa‘n dei as hjoed. Der is nou stiver neat gjin aerdichheit oan it hiele tünkjen net. Dan is it to wiet, dan ■wer to droech of de boel waeit jin stikken. Wolle jo wol leauwe dat ik yn‘e wille Jaarvergadering s.v. „workum”. „Ja man“, ik wer, „sa is ‘t nou ienris En ik leau nou net dat der folie oan to foroarjen wêze sil. Maeitiid, Simmer, Hjcrst, "Winter, dat is üs taks. It iene mei üs dan al hwat nofliker falie as it oare, mar wy Üntrinne it dochs net“. Hy joech de slach net forlern en prottele opnij: ,,As ik dan sa ris lês hoe ‘t it yn oare lannen in hiel jier troch simmer is, dan sitte wy hjir al hwat yn in forkearde hoeke fan ‘e wrald. Wis as ik dat bitink komme wy in bulte to koart“. Myn biskie wie: „Soene jo der hinne moatte". Frijhwat noartsk sei er: „Dat is fansels gekkepraet. Ik hald steande dat de minsken der yn dy lannen, in bulte foar hawwe op üs. Wy geane earstdeis de wintersïiep tomjitte, krekt as de kikkerts. In hiele winter yn ’e hüs omhingje It kin jin süver wol oangrize." Ik wie einlings fan doel en swij fierder mar. Ek om de romte yn nije wike dan it fierdere petear. „Kom, kom“, sei ik, „dat is ‘t slimste ek wol sahwat net? My tocht jo hawwe altyd in bulte mei blomkjen op. De hiele Maeitiid en simmer wiene wy süver jeloersk op jou tüntsje. En ja, dat it nou yn ‘e neisimmer wolris hwat in rüzige dei wêze kin, binne wy to wachtsjen. Wy hawwe do moaijste tiid hawn en dan de r is al wer yn ‘e moanne“. II y seach my ris oan, eage syn tüntsje noch ris oer en doe: „Dat mei nou allegearre wol wier wêze, mar hwat foar simmer hat men hjir? In wikemanich kreas waer, mar folie mear dat it yn ‘e war is. En ear‘t men it wit, sit men kop en earen yn ‘e hjerst. Mei der op ‘e keap ta in winter fan trije, fjouwer moanne". °p laatste zeilwedstrijd. Verschijnt eenmaal per week KERKDIENSTEN 2 ons GEVONDEN VOORWERPEN. i R.L.V.D. morgen- Het voederen van bietenkoppen tot uitdrukking van minder goede men dit door in daar en on- om- stelde een Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten uur ds H. ds T. J. Drent Inzending van advertenties uiterlijk Donder dagsmorgens, familieberichten desnoods Vrij dagmorgens voor 10 uur. SM Misprijs: f l.W pet kwartaal per post f 2.40 per halfjaar Advertentietarief: 7 cent per m.m. Advertenties van buiten Friesland 9 ct. per m.m. Contracten volgens algemene regeling over het bij voederen voor de voedering over grote partijen zeer goed inkuilen. Men voorkomt daardoor verliezen door schimmel en rotting, terwijl vooral bij machinaal inkuilen een uitstekend kuilvoer verkregen kan worden, Sneek. 1 oud heren rijwiel, armbandje, dashouder, blauwe alpinomuts, rood kindersokje, bruin zakmes, rood geblokte sjaal, oude autoband, 1 zak kippenvoeder, fietstas met inhoud. Workum, September 1952. De Opperwachtmeester Postcommandant, W. KELDERHUIS aan met veel trouw zijn lessen geeft, goede rcsul- Postrekening 82259 Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedige opgaaf en -blad uur ds van Dalen van uur ds L. LaurenseJ uur Leesdienst. Nam. I Iedere herfst komt er in een paar weken tijds een enorme hoeveelheid veevoer in de vorm van bietenkoppen en .blad beschikbaar. Een deel er van wordt ondergeploegd en dus als groenbemesting aangewend. Het grootste deel echter vindt zijn weg naar de veehouderij bedrijven om vers of ingekuild vervftederd te worden. Vooral het vers vervoederen vindt in de Zuid.Westhoek nogal toepassing en het kan daarom zijn nut hebben, hierbij enkele aanwijzigingen te geven. Wanneer men let op de voederwaarde van het verse en goed gewonnen product, zal de prijs per ton hoogstens f 20.mogen be. dragen, vracht inbegrepen. Dikwijls echter zal men deze prijs niet mogen besteden, omdat de kwaliteit veelal lager ligt dan hierboven werd aangeduid. Vooral de later geoogste partijen bevatten veel blad dat de groene kleur reeds heeft verloren en dat daardoor in voederwaarde sterk is teruggelopen. Wordt het blad niet zindelijk gewonnen, dan drukt het gehalte aan aanklevende grond de voeder waarde sterk. Vooral in een natte herfst moet Jjiermee rekening worden gehouden. Stelt men de voederwaarde van het normale product dat plm. 3 pCt. grond bevat, op 100, dan bedraagt zij bij 5 pCt, verontreiniging nog slechts 80 en bij 7 pCt. maar ruim 60 meer. Bovendien moet de aanklevende grond naar de prijs van het blad worden betaald. Bij het opslaan moet schimmelvorming wor den voorkomen. De voorraad zal dus zo luchtig mogelijk en in niet te zware hopen moeten worden opgezet. Het voeren kan het best over het land gebeuren. Voedert men her haaldelijk op dezelfde plaats, dan wordt niet alleen de zode ter plaatse ernstig beschadigd, maar ook een belangrijk deel van koppen en blad) gaat door vertrappen en bevuilen durven te nemen beurt te maken, onderwerp wel eens de juiste weg kan en ’s avonds der Geref. Kerk. Gekozen werden in het ambt van ouder ling de heren P, Hofman, J. D. de Jager en E. Wouda. Tot diaken de heer F, Nauta. OPBRENGST D EL. Do vorige week gehouden collecte ten bate van „Draagt Elkanders Lasten” bedroeg in Workum f 111.51, en in het Heiden schap f 179.75. uur ds E J. Beker. kan brengen. 5 Hoevelen zijn er niet dis op een ver- gadering niet de moed kunnen opbrengen om het woord te vragen, daar ze het risico niet 1 - om minder goede terwijl hun visie op het j meter per sec, j i aan- i geven. Het is dus mogelijk dat deze per- beëindigen. Donderdag 11 September kwam de S.V. „Workum” in jaarvergadering bijeen in hotel „De Wijnberg”. Voorzitter Stam heette alle aanwezigen wel kom en memoreerde de belangrijkste gebeur tenissen uit de „S.V.W.” over het afgelopen verenigingsjaar. Het le elftal werd kampioen in de 4e klas K.N.V.B. Workum 2 wist als eerste te eindigen in de door de afd. Fries land van de K.N.V.B. uitgeschreven kruiswed strijden. De jeugdafdeling kwam met twee kampioenselftallen uit de competitie ’51-’52. De verslaggevers van de afd. handbal en gymnastiek lieten eveneens goede geluiden horen. Het handbalelftal bereikte de tweede plaats. De gymnastiekafdeüng breidt zich nog j te maken is deze cursus gekomen, die steeds uit, 12 Juli werd in verband met het eerste lustrum van deze afdeling een grote gymnastiekdemonstratie gehouden. Voor do jeugd kwam Sinterklaas weer op bezoek. De i Administratie 45 er niet dis WORKUM. Zondag vond na de morgen dienst de verkiezing plaats van ambtsdragers elk mens een persoonlijkheid wil iemand die niet bevreesd maar frank en vrij en met overtuiging de wereld met haar pro blemen ingaat en die op duidelijke wijze afge'open zomer werden onderlinge jeugdwed- z’n gedachten in woorden tot uitdrukking strijden georganiseerd. Het aantal candidaten Vnn hrBn0,An voor de vaardigheidsproeven van het K.N.G.V. groeide. Ook het percentage geslaagden was dit jaar hoger dan voorgaande jaren. Voor leider van Delden, die reeds jaren onze vereniging is verbonden, en ijver en talen, T--- onze aanwezigheid prijs worden gesteld dan daarvan gaarne vroegtijdig bericht. Ook voor eventuele tips houden we ten zeerste aanbevolen. Wellicht ten overvloede schrijven we nog even neer dat de opgaven voor de vergader- rubriek zo beknopt mogelijk, zonder uur en plaats moeten worden gesteld en dat deze koste loos worden opgenomen.. Voor een uitvoeriger mededeling aan het publiek verwijzen we naar onze advertentie kolommen waarvoor een matige prijs wordt berekend. Woensdagmiddag bezocht H.K.H. Prinses Wilhelmina in gezelschap van Haar Particulier Secretaresse, Mej. J. Geldens en Mevrouw L. de Beaufort baronesse van Harden broek. het choor van de Grote Kerk te Leeu warden en de grafruimte van de 'Friese Nassau’s aldaar. Overeenkomstig de uitdrukkelijke wens H.K.H. yond dit bezoek, dat karakter droeg, zo plaats. Vandaar dat algemene bekendheid het in Haar jubileumjaar gerestaureerde Oranjepoortje, toegang gevend tot het choor en voor het boven dit poortje geplaatstie Oranjeboompje, dat door koperslager Buik- stra in Grouw werd vervaardigd. De Prin ses was getroffen door de grote liefde, waar mede architect, uitvoerders en ambachtskun- stenaars, ieder voor hun onderdeel, deze koorruimte tot een fraai geheel hebben ge maakt. En bovendien verklaarde Zij zeer getroffen te zijn door de wijze, waarop de Friese bevolking zo eendrachtig had samen gewerkt om geheel uit vrijwillige gaven deze restauratie tot stand te brengen als hul deblijk bij Haar Regeringsjubileum. Zij was er zeer mede ingenomen, om thans dit be zoek te hebben kunnen brengen. Telefoon Redactie en verloren. Op kleine bedrijven zou laatste bezwaar kunnen ondervangen een bak of ruif te voeren. Verder zal men er goed aan doen blad en koppen in de weide als bijvoer te blijven zien. Het gaat om een aanvulling van het grasrantsoen, dat te krap wordt. Wanneer men er zo ruim mee voedert, dat het nog beschikbare gras niet of slechts voor een gedeelte wordt opgenomen, is de bijvoedering zeker niet economisch. Soms wordt per dier en per dag 50 kg. gegeven, in enkele gevallen zelfs meer. Deze hoeveelheid maakt verdere voedering overbodig en kan zelfs bezwaren hebben. Bietenblad bevat nl. oxaalzuur, dat tot nier, en hartaandoeningen kan leiden. In een zeer droge herfst is dit gevaar lang niet denkbeeldig, omdat dan het oxaalzuurgehalto sterk stijgt. Wat hier gezegd is in de weide, geldt evenzeer op stal. Beschikt men Na afloop van het bezoek vertoefde H.K.H. blad en koppen, dan kan men deze nog enige tijd ten huize van de Commissaris der Koningin, waarna de terugreis werd aanvaard. Uitgave van; Fa. T. GAASTRA Bz. Boekhandel en Drukkerij, Workum ding van nument van aangebracht. Vervolgens begaf het gezelschap zich na een korte bezichtiging van het interieur der kerk naar de sacristie, waar thee werd gebruikt en Cor Reisma een toelichting gaf op zijn geëxposeerde ontwerpen voor drie van de gebrandschilderde ramen, waarvan het choor hopelijk eerlang zal kunnen worden voorzien. Deze gebrandschilderde ramen en het aan brengen daarvan kunnen grotendeels worden bekostigd uit het restant van de in 1948 in gezamelde gelden, De kunst childer Dick Osinga, die de te keningen voor een vierde raam, nl. een heedenkingsraam vo r Koningin Wilhelmina heeft vervaardigd, kon wegens verblijf bui- tendauds bij dit bezoek niet aanwezig zijn. De Prinses legde grote be angstelling voor een «u agdor tuut de dag, evenals voor het PROEFLES SPREKEN LN HET OPENBAAR. Vrijdagavond werd op de bovenzaal van Hotel „De Wijnberg” een proefles ge geven van het bekende Jonker’s Instituut te Groningen, dat door zijn wijze van lesgeven zoveel mensen heeft geleerd Bun eigen gedac- ten in het openbaar tot uitdrukking te brengen. Jammer genoeg was de belangstelling ge ring, wat zeker ook Ttomt door de bekendheid met deze lesmethode in onze geving. Als docent trad op de heer Tj. van der Werff uit Leeuwarden, die in een helder en gefundeerd betoog het doel van deze ont wikkelingscursus uiteenzette. Jonker’s wijze van lesgeven is er op gericht dat de mens niet in de eerste plaats het stoffelijke welzijn op de voorgrond plaats blaar door verrijking van de geest zal ieder de waarde van het leven leren verstaan. Slechts weinigen zijn er die dit in woorden tot uitdrukking kunnen brengen, daar de meesten in meer of mindere mate en op verschillende punten te kampen hebben met een minderwaardigheids gedachte, en nu tracht het instituut de mensen er van te over- tuigen dat het absoluut onjuist is gevangen te blijven in de klem van een minderwaardig heidscomplex. Allen kunnen zonder schroom door het leven gaan, wanneer men door drongen is van eigen kunnen. Om dit mogelijk i van maken, van een particulier onopvallend mogelijk er vap te voren geen aan is gegeven. De Prinses maakte de reis naar Fries land met de Piet Hein. In de ochtenduren arriveerde het Koninklijk jacht te Kornwer- derzand, vanwaar in de loop van de namiddag per auto naar Leeuwarden werd doorgereisd. Naar men zich zal herinneren werd In 1948 het choor van de Grote Kerk, waaronder zich de laatste rustplaatsen der Friese Nas sau’s bevinden, gerestaureerd met gelden,- die onder leiding van een door de Commissaris der Koningin ingesteld comité werden bij eengebracht door de Friese bevolking en door Friezen buiten het Heitelan. Deze restau ratie was het huldeblijk dat Friesland Konin gin Wilhelmina aanbood ter gelegenheid van Haar gouden regeringsjubileum. Bij aankomst van H.K.H. waren in het choor enkele leden van het Uitvoerend Comité „Gouden Regeringsjubileum Koningin WiU helmina” aanwezig, t.w. behalve de Com missaris der Koningin en de burgemeester van Leeuwarden, Mr J. J. Woltman, Pre- sident-Kerkvoogd van de Ned. Herv. Ge meente te Leeuwarden, Ir D. S. Visser, kerk voogd, Mr P, A. V. baron van Harinxma thoe Slooten, Dr A, Wassenbergh, J. M. Kingma en Mr G. F. W. Hartung, alsmede Ir. J. J. M. Vegter, onder wiens architec tuur de restauratie tot stand kwam, en de kunstschilder Cor Reisma. Nadat door Ir Vegter een korte uiteenzet ting was gegeven van de restauratiewerk zaamheden, bezichtigde de Prinses het choor waar in 1948 o.a, een graftombe is ge plaatst en wapenschilden, zomede een muur schildering, zijnde een schetsmatige aandui.- het vroegere aanwezige grafmo- graaf Willem Lodewijk, zijn Evenals vorige jaren zal gedurende het winterhalfjaar wekelijks een rubriek worden samengesteld van de te houden vergaderingen. Helaas bleek ook in het vorige seizoen dat enkele secretarissen niet de moeite had den genomen om him vergaderdata ons mee te delen, met als gevolg enkele belangrijke vergaderingen op één avond. Wanneer een ieder meewerkt om deze rubriek volledig te krijgen zal elke vereni ging daar ten zeerste mee gebaat zijn. Het is toch niet te veel gevraagd als we ver zoeken de vergaderingen schriftelijk op te geven en ons tijdig in kennis te stellen van eventuele wijzigingen. Deze rubriek heeft in de winter de volle aandacht van onze lezerskring en zij kan het afwerken van een vlot winterprogramma zon der extra kosten en met weinig moeite toch zo mooi bevorderen. Tevens verzoeken we de secretarissen zoveel mogelijk zelf een verslagjo in te leveren) direct nadat de vergadering is gehouden, zo- dat wij dat kunnen publiceren. Mocht Penningmeester G. v, d Bijl kreeg een har telijk applaus in ontvangst te nemen, toen hij bekend maakte, dat de boeken met een klein batig saldo gesloten konden worden. Namens de kascommissie sprak lid Th. Genee, die het serieus kasbeheer van onze sport vereniging roemde. Wegens vertrek van Mej. J. Robijns ont stond een vacature in de commissie voor afd. gymnastiek. Mevr. RobijnsWitteveen werd gekozen. Bij de rondvraag werden nog belangrijke besprekingen gehouden, o.a. over de medische sportkeuring. terreinverlichting. aanvulling elftalcommissie met de aanvoerders van de Seniorenelftallen, enz., waarna de voorzitter deze vergadering sloot. Zondag 21 Sept. 1952. Workum (R.K.) Voorm. 7.30 uur Vroegmis. 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 9 uur ds E. J. Beker, ’s Avonds 7,30 uur ds D. J. Spaling. (Doopsgez.) ’s Av. 7.3o uur ds R. Hofman. (Geref.) Voorm. 9 en nam. 2 uur ds E Verburg. (Bapt.) Voorm. 9.30 uur ds B. Fabrie. Heidenschap (Herv.) Voorm. 9 uur ds D. J. Spaling. Nam. 1.30 uur Ferwoudc (Herv.) Nam. 1.30 uur ds P. E van Ooijen. Gaast (Herv.) Voorm. 9 Pingjum. Hindeloopen (Herv.) Voorm, 9.30 Altena. ’s Avonds 7.30 uur van Parrega. (Doopsgez.) ’s Av. 7.30 (Geref.) Voorm. 9.30 uur ds Bonda van Staveren. Koudum (Herv.) Voorm. 9.30 7.30 uur ds J. Brouwer, (Doopsgez.) Geen dienst. Molkwerum (Herv.) Voorm. 9.30 en ’s avonds 7.30 uur ds A. J. Schneider. Warns (Herv.) Voorm. 9 uur de heer R. Jellema van Molkwerum. Nam. 1.30 uur ds A, J. Oostenrijk. Staveren (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds A. J. Oostenrijk van Warns, ’s Avonds ds T. Dekker van Hemelum, sonen belangrijke gedachten aan de gemeen schap onthouden met als gevolg iemand met grote gaven, welke voor een groot deel ver loren gaan. Voor de ontwikkeling van de geest is deze cursus van het grootste belang en een ieder die probeert het beste wat hij heeft te verrijken en mee te delen aan de gemeenschap, schap, zal daar zeker vruchten van dragen in z’n verdere leven. Nadat verschillende vragen door de heer van der Werff waren beantwoord, deze voor dat elk der aanwezigen over onderwerp even het woord zou voeren, zodat de belangstellenden beter inzicht zouden krij gen over de methode die bij deze cursus ge volgd wordt. De sprekers in spé bleken nog geen sprekers van professie te zijn. Bij allen trad de cursusleider corrigerend op en een ieder voelde dat door deze lesgeving inderdaad) zeer goede resultaten verkregen kunnen wor den. Unaniem werd door de aanwezigen ver klaard deze nuttige en leerzame avonden niet te willen missen, maar het minimum aantal deelnemers is nog niet bereikt, zodat getracht zal worden meerderen van het be lang van deze cursus te overtuigen, want door onbekendheid zijn er velen die nog njet inzien welke mogelijkheden hier worden geboden. Daartoe zal er op Vrijdag 26 Sep tember nogmaals een openbare les worden ge geven en inmiddels is het practisch wel zeker dat deze cursus hier doorgang zal hebben. Een ieder die werkelijk z’n leven wil ver rijken kunnen we geen betere raad geven dan de volgende proefavond te gaan bijwonen daar een dergelijke gelegenheid hier ongetwijfeld maar zeer zelden wordt geboden. NIEUWS S.V. „WORKUM.” Workum 4 Jun. B liep in de eerste competitiewedstrijd hard van stapel. Een 102 overwinning op Oeverzwaluwen 3 was een grote lerrassing. Linksbuiten Durk Dijkstra gaf Workum de leiding na een voorzet van Herman Brandenburg. Onze nieuwe doelver- dediger had enige zwakke momenten, wat O. voor de rust een 21 voorsprong gaf. Doch hierna was het hek van de dam. Na een soloren maakte Durk Dijkstra de gelijk maker. Met een boogballetje wist Anton Zand- huis de keeper te verschalken: 32. De doel punten kwamen nu aan de lopende band bij Workum tevoorschijn. De eindstand 102 zegt genoeg. Hierna speelden Workum 2Oeverzwaluwen 2. Uit een voorzet van Sjoerd Wiersma schoot Jan Hoekema in het O.-doel 10. Van blun ders in de O.-achterhoede wist laatstgenoem de speler profijt te trekken: 20. Na de rust een pracht aanval van Oeverzwaluwen over links, een voorzet en een schitterend doelpunt van de midvoor 21, O. Werd iets sterker doch drukte dit niet in een doelpunt uitc Workum wist daarentegen het net beter te vinden. Een voorzet van Jan Tjalsma be- i kroonde Dirk Wielinga met een gloeiend doelpunt: 31. Aan de andere kant redde Jelte Dijkstra prima bij een hard schot. Tegen het einde maakte Dirk Wielinga aan alle on zekerheid een einde, door de stand op 41 te brengen. Workum 2O.N.S. 2 Senioren 22. Woudsend 2Workum 3 26. Wedstrijden voor Zaterdag 20 September: Workum 1Makkum 1 4.15 uur. Oudega 2Workum 3 Senioren. Workum 2Makkum 1 Jun. B 3.15 uur. Workum 1O.N.S. 1 Jun. A 3.00 uur. Q.V.C. 1Workum 4 Jun. B. Zaterdag de 20ste zal de zeilvereniging „Workum” haar competitie met de laatste wedstrijd van dit seizoen besluiten. Het is wel wat later dan gewoonlijk, doch daar is de spanning niet minder om. In tegenstelling met andere jaren is het nl. tot het laatste moment niet bij benadering te zeggen, wie de winnaar zal worden. Valk, die met zijn „Anneke” verleden jaar onbedreigd de wis selbaker won, heeft het dit jaar niet zo gemakkelijk. Hij deelt de tweede plaats met van Wierens Arcus Pluvius”, terwijl de „Markol” van O. de Roos de leiding heeft met een geringe voorsprong. Verder zijn daar nog „Windekind” en „Sam-Sam”, die in deze strijd nog een behoorlijk woordje mee spreken, want zij staan slechts enkele puntjes achter bij de koplopers. Al met al kan dus een wedstrijd beleefd worden, die hoogst interessant en spannend zal wezen. Het is dan )o ok de moeite waard hiervan getuige te kunnen zijn. Als de weergoden ons gun stig gezind zijn, krijgen we morgenmiddag dus een temperatuur van 20 25 30 graden Celsius, bij een windsnelheid van 8 f 10 en kan Z.V.W. haar seizoen met een prachtig en drukbezochte wedstrijd

Friso nl | 1952 | | pagina 1