DE WORKUMER KRANT en Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen Zuidwesthoek van Friesland Voor kleine tuinen IJEME DE BOER, Autoverhuur met en zonder chauffeur BEL 170 (doorverbinding) Fan ’e Fryske parse Zaterdag 11 October 1952 No. 41 75ste Jaargang ledenvergadering nut. plattelansfroulju byien. PLaaTSELIIK nieuws Ook Uw adres ▼oor grote en kleinere ritten Ik sil der inkelden fan neame: L. A. Sluijterman, P. van Borssum Waalkes, C. van Velden, R. Rodenburg Mentz, H. Koopmans, Jacob Ooster- baan, L. M. de Boer, Pastoor D. Bootsma, I. Simons, A. L. Potma. Sje sa, it bern is der en lit üs dan nije wike marris sjen hoe ‘t it great brocht wurdt. Tonei mear. Fryske Brief 272. „Om dit echter zoo gemakkelyk mogelyk aan de ingezetenen te maken, heeft de maire met de weesvoogden besloten, om diegene welke op hun beurt een kind moeten ontvangen, de vryheid te laten om hetzelve voor 1 Gld. 5 st. per week in het weeshuis te zenden, dus zal ieder verplicht zijn, om bij het inzenden van het kind het geld mede te laten brengen". Chauff?ursinsignes „I rouwe Dienst in zilver en koper. I. overgegaan tot het benoemen van President en secretaris II. werd besloten tot het aanleggen van Notulen- en Missiveboek; III. dat het lezen van het tijdschrift de Star, waartoe de leden zouden verzocht worden IV. Besloot men gezamelijk te zullen medewerken tot verdere ver meerdering der leden hier ter plaatse, waartoe dan ook eenige inwoners genoemd worden wien men het lidmaatschap zoude op dragen". En dan nou: „Eerste vergadering der Subcommissie der Maatschappij van weldadigheid te Workum, den 20 September 1819. De comm. door de WelEd. Achtbare Heeren Burgemeesteren aange steld vergaderd zijnde om zich te organiseeren zoo werd 2 Juli 1813. In nije lést op ’e skouders fan de boargers. En foar de weesbern wol hwat oars, mar moai grif net better. Oan safier dan hwat wy fine yn it boppeneamde boek. Lit my dan noch wize op it „Fryske Reveil" fan Dr. G. Wumkes. Yn it haedstik oer Age Wigers Schoonhoven, wiist de skriuwer op in boekje „De lotgevallen van de kleine Sybolt“. Nei ’t skynt it forhael tan in War kumer weesjonge. Ik haw al alle war dien om dat boekje to krijen, mar it is my net slagge. Mocht der faeks immen wêze dy ’t nóch san boekjehat, soe ik dat minïike graech ris léze wolle. Mar om nou hwerom to kommen op it neamde haedstik, wy fine deryn dat der fan de Warkumer weesbern nei Feenhüzen stjürd waerden. Men neamde dat de „Kolonjes". In üs tiid is dat dan de „Rijkswerkinrichting". Wy komme dermei ta in frage en wol dizze: Hwerom moasten dy bern derhinne? Hwat doel hat men der mei hawn Ik foar my leau dat men de bern leaver kwyt as ryk wie, en dat men dy sadwaende op in goedkeape menier kwyt wurde koe. Om der in andert op to krijen, soe men de boeken en papieren fan it weeshüs nei sneupe moatte. Miskien is der nocb wolris immen dy ’thim derta sette kin. Hwa wit hwat wy dan noch to lézen krije sille. Nou haw ik ek hwat foun. Net allinne oer it stjüren fan weesbern nei Feenhüzen, mar ek fan Warkumer hüshaldingen. En hwer ik nou mei komme sil, is oan ‘t nou ta wis netbikind. Hwat is ‘t gefal? Tusken in bulte aide boeken, akten ensfh. foun ik in oanteken- boek. It rint fan 1819 oan 1835 ta. It binne de oantekeningen of wol de notulen fan de gearkomsten fan de: „Subcommissie der Maatschappij van weldadigheid te Workum". Hwat it doel fan dizze kommisje west hat, kinne wy sa heal en heal opmeitsje üt hwat der op dy gearkomsten forhannele wurden is. Wy sille nou dat boek ris opslaen en der üthelje hwat fan üs gading is. Ut de nammen dy’t ik der yn foun, blykt dat de kommisje bistie üt minsken fan ünderskate rjochting. Oer perfekte en oare boeren. ,,Konduktrise’’ komt mei in nije priisfraech. Verschijnt eenmaal per week ISO Besdragendc heesters in October. KERKDIENSTEN ds P. E. van ds R. Hofman. uur de wurde ek hertlik en slute nei de rounfraech dizze Abonnementsprijs: f 1.10 pee kwartaal per post f 2.40 per halfjaar een ont bet duidelijk ver- algemene een heestertje oranje bessen. it Nei Advertentietarief: 7 cent per m.m. Advertenties van buiten Friesland 9 ct. per m.m. Contracten volgens algemene regeling Inzending van advertenties uiterlijk Donder dagsmorgens, familieberichten desnoods Vrij- dagsmorgens voor 10 uur. Postrekening 82259 s Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedige opgaaf Op Zaterdag 4 October jl. heeft de afde ling Friesland van de Kon. Ned. Toeristen bond A.N.W.B. in Hotel „Vemimmen” te Heerenvcen de jaarlijkse vergadering gehou den, Op deze bijeenkomst heeft de voorzitter, Ir. L, T. v. d. Wal, lid van het Dagelijks Be.tuur van de A.N.W.B. de traditie getrouw wederom een aantal chauffeursinsignes niet bijbehorende diploma’s uitgereikt. Deze Bonds, onderscheiding ,Trouwe Dienst” wordt ver leend aan chauffeurs, die gedurende 25 of 121/, jaar onafgebroken in dienst van firma’s, instanties of particulieren Bondsleden zijn geweest. CONCOURS HIPPIQUE BOLSWARD. Vorige week werd te Bolsward een concours hippique gehouden, waar o.a. de volgende paarden uit onze omgeving in de prijzen kwamen: Rubriek I. Fries ras, limietklasse f 200. 2. Sicco van K. Werumeus Buning, Workum. 4. Eiske van G. Folkertsma, Koudum. Be- staursprijs Geertje van L. D. van der Zee, Molkwerum. Rubriek II, Bovenlands ras, limietklasse f 100.1. Jodocus van A. Gaastra, Workum. 2. Mistinquette van A. Werumeus Buning, Workum. 3. Léade van IJ. S. Haagsma, Workum, Bestuursprijs Cari van Wed. D. D. van der Werf, Workum. Rubriek III. 4. Afke van F. C. Draijer, Molkwerum. Bestuursprijs Beitske van G, Fol- kertsma, Koudum, Voor de beste Friese Stam- boekmerrie in rubriek I en III ontving Geer- tie van L. D, van der Zee, Molkwerum een medaille. Sicco van K, Werumeus Buning, Workum, ontving het predicaat beste Friese ruin, waarvoor ook een medaille beschikbaar gesteld was. Rubriek IV. Open klasse Bovenlands ras. 3. Jodocus van A. Gaastra, Workum. Be- stuursprijzen, Winda van dezelfde eigenaar en Mistinquette van A. Werumeus Buning, Wor. kum. Dubbelspannen Fries ras. 2. Afke en Wals- dame van F C D a er Mo’kwerum, Be t urs- prijzen Beite en AJina van G. Folkertsma, Koudum (rijder O. Veeninga). Geertje en Atica van L. D. van der Zee, Molkwerum (rijder P. Westendorp), Fijmkje en Frieda van Postma, Workum, In die vergadering zal dan tevens volledig bestuur gekozen worden, een werpreglement in behandeling komen en financieel verslag kan dan ook bepalen tot hoe ver de energieke pogingen zich zullen kunnen uitstrekken. Dit kwam gedeeltelijk bij de rondvraag ter sprake, waarin ook voog de cursus in lakschrift en reclame.tekenen een hartelijk woord van aanbeveling werd gespro ken als antwoord op daaromtrent gevraagde inlichtingen. Hoewel de opkomst hedenavond vrij be hoorlijk was, wordt gezien de belangrijke agenda voor de volgende vergadering ver wacht, dat zullen zijn. Zondag 12 October 1952. Workum (R.K.) Voorm. 7.30 uur Vroegmis. 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds D. J. Spaling (H. Doop), ’s Avonds 7.3o uur ds H. Altena van Hindeloopen (Jeugddienst). (Doopsgez.) ’s Av. 7.30 uur ds R. Hofman. (collecte voor Jeugdwerk). 11.30 uur Westhill.kinderdienst. (Gcref.) Voorm. 9.30 uur Leesdienst. ’s Avonds 7.30 uur ds E. Verburg. (Bapt.) Voorm. 9.30 uur ds B. Fabrie. Heidenschap (Herv.) Voorm, 9.30 J. Beker. Nam. 1.30 uur Hindeloopen (Jeugddienst). Ferwoude (Herv.) Geen dienst. Gaast (Herv.) Voorm. 9 uur Ooijen. Hindeloopen (Herv.) Voorm. H. Altena. Jlam. 2 uur van Workum. (Doopsgez.) Geen dienst, (Geref.) Voorm. 9.30 uur Leesdienst. Nam. 2 uur ds Bonda van Staveren. Koudum (Herv.) Voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds J. Brouwer. (Doopsgez.) Voorm. 10 uur (collecte voor Jeugdwerk). Molkwerum (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds A. J. Schneider. (Voorber. H.A. en H. Doop). Nam. 2 uur ds A. J. Schneider. Warns (Herv.) Voorm. 9 uur ds A. J. Oos tenrijk (H.A.) Nam. 1.30 uur ds A. J. Oostenrijk (Dankz. H.A.) Staveren (Herv.) Voorm. 9.30 uur Leesdienst. ’s Avonds 7.30 uur ds L. Luteijn van Tjerkwerd. Woansdei 1 Oktober halde de B.V.O.L. Sfd. Warkum har earste gearkomste fan dizze winter. De opkomst wie tige goed; wy sieten lokael hast üt, iepening troch mefr. Visser it mienskipsliet songen. De skriuwster lies de notulen hwernei noch in Jorslach fan de presidentes en secretares- sengearkomste yn Ljouwert folge. Der wiene in hiele steapel ynkommenc stikken, mar dizze wurden flot ófhandele. Foar twa kursussen wurde de oandacht frege nl, „fijne keuken” en „Ingelske les”i. De earste is der forliden jier west, en der wie dan nou ek gjin dielname genöch foar, mar de Ingelske les hie mear öftrek en sa sil probearre wurde, dit foarelkoar te krijen. Fjirder stean der dizze winter noch forskate lêzingen en in Krysmiddei op it programma. Nei it skoft kaem de hear Bokma üt Wommels mei in lêzing mei lantearneplaetsies oer:,,Myn ütfanhuzjen, bv In Spaenske Boer”. Hy fortelde üs hwat oer de skiednis fan it Ün, de mentaliteit fan de minsken en hoe it der sa’n bytsje om en ta giet. Mei de plaetsjes der by koene wy üs ien en oar noch better foarstelle en it wie hiel wol ris aerdich, om ris hwat mear üt dit foar üs bitrekkelik frjemde 16n to hearen. VEEL WINKELIERS ONTSTEMD OVER DE WINKELSLUITING. 6 Oct. Toen vorige week bekend ge worden was welke regelingen er met betrek king tot de nieuwe Winkelsluitingswet door de Raad waren vastgelegd, bleken verschei dene winkeliers hevig teleurgesteld over de vervroegde sluiting van 18 uur, geldende voor het gehele jaar; vooral op Zaterdag avond en het zomerhalfjaar zag het meren deel graag de avondsluiting op 19 uur be paald. Dit was ook aanleiding voor het be stuur van de Winkeliersvereniging Workum om voor hedenavond een ledenvergadering uit te schrijven, waar dan tevens enkele andere kwesties besproken konden worden. Na een korte inleiding van de vice.voor zitter de heer B. Jongstra, kwamen dan de verschillende bepalingen van de Winkelslui tingswet in bespreking. Het gevraagde advies van de winkeliersorganisaties luidde vrijwel eenparig om ’s avonds de winkels tot 19 uur geopend te mogen houden, in elk geval voor het zomerhalfjaar, zoals B. en W. zelf aan vankelijk ook voorstelden. Van de ingestelde koopavond werd voor sommige branches wel succes verwacht en wanneer het voortaan bij de meeste plaatselijke bedrijven gewoonte zou worden om Vrijdagsmiddags reeds aan het personeel het weekloon uit te betalen, dan kon die avond bovendien voor alle zaken een beetje ontlasting geven van de Zaterdags- drukte, wat voor enkelen, volgens de erva ringen van j.l. Zaterdag, wel zeer gewenst bleek te zijn. Doch de avondsluiting van 19 uur werd voor tal van zaken van het grootste belang geacht, dus werd besloten een verzoek aan de Raad te richten om alsnog minstens het oorspronkelijke voorstel te bekrachtigen, In afwachting van de goedkeuring of even tueel herziening van het raadsbesluit wilde men voorlopig een buitengewoon attractieve koopavond nog even uitstellen, hoewel reeds nu van deze gelegenheid gebruik kan worden gemaakt De middag, of halve_dag-sluiting geldt alleen voor die groepen, welke daar omtrent een verzoek indienden en helaas is van een vurig gewenste uniformiteit in dezen weinig te bespeuren. De belangen en wensen liepen zo ver uiteen dat men onmogelijk tot een zekere eenheid zou kunnen komen, dus in dit stadium kon van een bevredigende oplossing geen sprake wezen. Voor een te houden St. Nicolaas reclame actie was moeilijk meteen een beslissing te nemen en daarom werd een commissie aange- wezen, c de wijze van uitvoering nader zal bezien, om t meer mogelijk met defi- j Kijk eens in de bloemenwinkel of -kiosk. Daar ziet U, naast veel Chrysanthen en Cy clamen, hele bossen grote, warm.gele, lang- gesteelde bloemen, met groot, donker hart. Die bloemen, die wel iets van kleine zonne bloemen weg hebben, zijn de Helianthus spar- cifolius, die in September/October bloeien en die in alle tuinen gekweekt kunnen wor den. Het is inderdaad familie van de Zonne bloem. Elke plant sterft in de winter af, maar de hier genoemde variëteit vormt en kele uitlopers, waarvan de „neuzen” in het voorjaar in huis of in de koude bak tot aparte, in dat jaar weer bloeibare planten kunnen worden opgekweekt. Van verwilderen is geen sprake, zoals dat wel bij de klein- bloemige Helianthen de gewoonte is.,... Opdat deze uitlopers niet zullen bevriezen is het nodig om boven de oude plant enige winter- bedekking aan te brengen als de vorst invalt. Wie de Helianthus sparcifolius graag in zijn tuin wil hebben kan in het voorjaar stek- planten bestellen. In deze natte herfst bewijzen de klein- bloemige Dahlia’s, de Mignon’s, welk een beste najaarsbloeiers ze zijn) Maar ook de Herfstasters. de Pelargoniums (of te wel Ge raniums). Knol.Begonia’s en Troschrysanthjes houden goed vol 1 Zorg dat de Dahliaplanten die U wilt aanhouden, reeds NU een etiket hebben. Als de vorst is ingevallen is het doorgaans niet meer zo gemakkelijk ze uit elkaar te houden. Thans is de Pernettia, Administratie 45 kozen worden de heren O. de Roos en Dr H. J. Mulder. De heer Oosten bracht een slag uit van de districts- en algemene ver gadering en werd bereid gevonden volgend jaar weer als afgevaardigde deze vergaderin gen te bezoeken. Bij de bespreking van de Nutsavonden kon vlot een compleet winterprogramma opge maakt worden. De rondvraag werd nog benut om enkele wensen kenbaar te maken, waarvan de be langrijkste eigenlijk uitsluitend apaarbankkwes- ties waren. Met het standpunt van de commis sarissen kon men zich na de toelichtingen zeer goed verenigen en overigens gold: smaken verschillen! Met dank voor de goede opkomst werd de vergadering gesloten. Telefoon Redactie en 9.30 uur Ds ds D. J. Spaling uur ds E. ds H. Altena van de volgende vergadering er dan vrijwel geen absenties WORKUM. De opbrengst der alhier op Zaterdag 27 September j.l. gehouden collecte voor de reclassering, heeft slechts f 58.03 bedragen. Voor Workum is dit wel een ge ring r/sultaat, De in dezelfde week gehouden bazar voor „Het Groene Kruis” en ook de in die week gehouden collecte voor t.b.c.- bettrijding zullen hierop wel van invloed gewee t zijn, H >t is te hopen dat een volgend ja. e-n b tere uitslag mag opleveren. Het doei om u Ier die terc ovolge van begane mis. «lag van het -poor is geraakt weer op de beer, te ii Ipe kun toch niet anders dan al gemene instemming opwekkena zou men denken! Thans is de Pernettia, een heestertje, met grote bessen getooid. De Pernettia Mucronata (speciosa rose) die grote, rose bessen draagt, is een opvallende schoonheid, zeer geschikt voor kleine tuinen] De Pernettia Mucronata Bell’s Seedling is een variëteit met grote, rode bessen. Probeert U deze Pernettia’s NU eens te zien te krijgen bij een kwekerij of kennis. De Cotoneaster is een heester, die nu over dekt is met kleine, kraalrode besjes. We zien ze vaak voor serre’s, tegen muurtjes e.d Bekend zijn de Cotoneaster rotundifolia, Cotoneaster horizontalis en de Cotoneaster sa- licifolia. De beide eerstgenoemde zijn erg geschikt voor de kleine tuin; de laatstgenoem. de kan zich tot een hele „boom” ont wikkelen! Ook zult U hier en daar zien met ware trossen Dat is de Crataegus. Deze hier genoemde besdragende heesters zijn zeer de moeite waard om aangeplant te worden. Kijkt U deze weken dan eens rond en onthoudt de namen! „It Hei elan”, Algemi n Frysk Moanne- blêd, Utjown en printe by Branden- burgh en Co„ Snits. Boerenümcr, Sep- timber ’52. Nou ’t mei it ieu-feest fan ’e Friese Mij, de boerestan yn ’e belangstelling stiet, hat ek de redaksje fan „It Heitelan” net binefter bliuwe wollen, mar is mei in boere- nümer kommen, dat der wêze mei. Seis en tritich bledsiden illustrearre mei prachtige foto’s fan J. D. de Jong, en tekeningen fan Spahr van der Hoek, D. K. Koopmans en oaren. It gehiel is in treflike oanfolling op it skoandere jubileumnümer fan it „Fries Land bouwblad”. Nei in ynliedeud wurd fan ’e redakteur Ds J. Rienstra forfeit W. Th, Zwart oer 100 jier Fryske Lênboumienskip. K. Haakma bihannelt it önderwerp „Groun en minsken”, sünder romantyk, it giet oer din gen as it pachtfraechstik en de lanhonger. D. H. Kiestra hat in pittich stik skreaun („Do boer as boer”), dêr ’t elk it mooglik net mei ions wêze sil, mar dat oan it neitinken sette sil. Hy hat noch de measte noed mei „de perfekte boer”, dy ’t langer sa ünder it wurk strüpt, dat hüshalding en mienskip to koart komme. De bydrage fan syn frou, A. KiestraHannema giet deselde kant hwat üt. Hja hat har moed net, dat boeren dy ’t efterüt en op ’e romte wenje hast gjin folk mear krije kinne. .Hja sjocht dêr de earste forskynsels yn, lyk as ek yn it Sneins net mear meike wollen, fan tiids- geast, dy ’t fan it boerebistean forfrjemdet. Jan Joh. de Boer fan Wergea skriuwt oer „Boer en Arbeider”, hat mear moed foar de takomst. De pesysje fan ’e boere.arbeider is better as foarhinne, hy kin him nou ek oan it doarpslibben jaen. In foar üs finbikinde skriuwer, dy ’t him C, neamt, hat in tige nijsgjirrich stik skreaun oer „De boerestan yn ’t natür”. Fan ’e oare stikken hat üs foaral it artikel fan frou A. P.S. meinommen, dy ’t skriuwt oer „De pleats as boartersplak”. Foar al hwa ’t op sa’n sté jong west hat, bigjint it forlino wer to libjen. In bést nümer fan „It Heitelan”, dat a- part to krijen is, mar dat men fansels ek Ontfangt as men foar in tientsje yn it jier lid wurdt fan de „Fryske Bibletheek”. De Kostlik Fryske Folksbibleteek skriuwt dat hja de kommende dagen oan de leden rounstjüre sil har utjefte 1952, de roman yu deiboekfoarm „Konduktrise” fan Wel moed Hemrica, Tagelyk is bi sletten in niisgjir- rige priisfraech ut to skriuwen. Op in by it boek ynsletten formulier kinnen alle leden har miening oer it boek sizze en eventueel dizze miening neijer motivearje. Alle mei- doggers oan dit opiny.Ónderyk hawwe kans on prizen, Foar hwa ’t har miening op de meast originele manear werjowe, wurde ek noch aparte prizen jown. Der wurdt langer foar alles finansiële stijve f.e<,e by de oerheid, mir lokkich mient de K.F.F.B. dat op har subsydzje.oanfrage by de Fryske gemeenten yn ’t generael gunsti-h reagearre wurdt. Snits naem de foarstap mei de tasizzing fan f 50.üt it kuitureel founs, wylst Wymbritseradiel in jierliks subsydzje tasei fan f 25.Gans oare gemeenten stflrden birjocht dat dizze kwesje by de bigreating 1953 bihannele wurde soe, Uitgave van: Fa. T. GAASTRA Bz. Boekhandel en Drukkerij, Workum Vóór 15 October moeten de twee.jarigen op de perken of andere plaats van bestemming zijn uitgeplant. Muurbloemen planten we lie ver in het voorjaar over met het oog op vorstschade. Troschrysanthen of grootbloemige Chrysan then, voor zover in potten gekweekt, (dat zijn dus de late soorten) brengen we naar binnen zodra de knop kleur vertoont. Ze worden 'O p een lichte niet te warme plaats gezet. Voor zover de kleinbloemige soorten nog in de volle grond staan moeten ze voorzichtig en met een flinke kluit worden uitgegraven en in een passende bloempot wor den gezet. Ook deze Chrysanthjes vragen een koele kamer, met veel licht, Niet warm plaatsen! 3 Oct. Toen de voorzitter, de heer Th. Breukelaar hedenavond in het Spaarbank- gebonw de vergadering opende, was er een twintigtal leden aanwezig. Met enkele waar derende woorden en een ogenblik stilte werd herdacht het deze zomer overleden lid de heer 'L. H. Bogtstra, die als bestuurslid en als commissaris van de spaarbank, het Nut met toewijding gediend had. Op notulen en jaarverslag kwamen geen aanmerkingen. Behalve de ingekomen stukken van het hoofdbestuur was er nog één van een verlotingscommissie tot instandhouding van enkele vacantiekolonies in het Noorden, doch via Volksonderwijs” of school zal daaraan reeds medewerking verleend worden. Uit het financieel verslag bleek dat de inkomsten f 625.50 hadden bedragen. Werd vorig jaa; met een nadelig saldo van f 28.60 begonnen, thans sloot de kas met een voor delig saldo van f 23,98. De begroting werd daarna vastgesteld op f 660.in ontvang en uitgaaf; alleen de kosten voor de nuts avonden konden, ook dank zij de kleine contributieverhoging, nu f 75,hoger be groot worden dan voorgaande jaren. Als bestuurslid werd herkozen de secretaris B. Gaastra. De per 1 Januari 1953 perio diek aftredende commissarissen van de Nuts- spaarbank, de heren J. Robijns en Dr B. C. Noordhoff, werden eveneens herkozen, De contróle-commisiie voor het nazien van do rekening 1950, bestaande uit de heren R. Hoekema en W. T. Beetstra, verklaarde aan de hand van het gunstig accountants, rapport een goed inzicht te hebben gekregen w in het werk van de Nutsspaarbank. De die de verschillende mogelijkheden en reeds benoemde commissie voor de rekening 1951 moet haar werk nog doen, maar in tussen kon voor de volgende rekening weer ren ander tweetal benoemd worden. De stem mingen hadden tot uitslag dat daarvoor ge- Mefr, Visser tank© de hear Bokma dan dan in de volgende jaarvergadering met ek hertlik en slute nei de rounfraech dizze uitgewerkte plannen, zo I gearkomste, nitieve voorstellen te komen.

Friso nl | 1952 | | pagina 1