Bouw van het Rusthuis Plakband onderhands gegund DE WORKUMER KRANT Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland Uitbreidingsplan Workum. IJEME DE BOER, Autoverhuur met en zonder chauffeur BEL 170 (doorverbinding) Zaterdag 25 October 1952 No. 43 75ste Jaargang Vrijdags Verkoopavond te Workum reden het daarin geuite verlangen van Z.K.H. te voldoen, zoo lange het huisge- FRISO. ook het kleefkrachtige plastic van U/z en 3 cm. breed in Gaastra's Boekhandel Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten Het Hoofd van het Gemeentebe stuur van WORKUM brengt ter open bare kennis dat door Gedeputeerde Staten van Friesland bij hesluit van 13 October 1952, no. 229 is goedge keurd het Raadsbesluit dd. 11 Fe bruari 1952, no. 9 tot wijziging van het uitbreidingsplan voor Workum. Het goedgekeurde plan ligt met de daarbij behorende kaarten ter secre tarie voor een ieder ter inzage. Workum, 22 October 1952. Het Hoofd van het Gemeentebestuur voornoemd, Fryske Brief 274. 1114 Dingsdag den 6e Februari 1821. M „Gelezen eene missive van de permanente commissie, dato 28 Jan. zonder nummer, houdende aansporing om de Regenten der godshuizen en andere Armbesturen, uit te noodigen tot het sluiten van contracten voor personen of huisgezinnen in dit jaar in de colonie te vestigen en zulks te doen voor den 25 Februari aanstaande, alsmede een kennisgeving dat weeskinderen kunnen worden aangenomen tegen f45.per jaar per hoofd. Een uitnodiging om inligtingen te geeven wegens de armenstaat, (de bedelarij daaronder gerekend) welke wij oordeelen dat nuttig zouden kunnen zijn voor de permanente comm. en bijvoeging van onzeconsedera- tien ter vermindering daarvan". Dat oangeande waerd bisletten, om mei de wees- en earmfoogden, in „conferentie te treden". Hjir hawwe wy dos in andert op ‘e frage: Hwerom waerden de wees- bern nei Frederiksoord stjurd Foar 45 goune yn it jier wie men de bern kwyt. Né, der koe men se seis net foar ünderhalde. Hwer 't de stumpers torjochte kamen, waerd net oer prakkesearre. Mar it skynt dochs dat men soks yn Warkum net rjocht goed krije kinnen hat, hwant yn de oantekeningen fan sahwat in jier letter léze wy hiel hwat oars. Maert en April 1821 gjin nijs. It gyng mei de Warkumer kommisje bipaeld net sa ’t men dat yn Den Haech wol winske. Fiersto min leden sa ’t like. En dat moast nedich oars. Lés mar hwat it forslach seit: Dingsdag den le Meij 1821 „Gelezen eene Missive van Z.K.H. Prins Frederik der Nederlardtn en dato 12 April houdende een sterke uitnodiging van hoogst derzelven aan de Subcommissie tot het bewerkstelligen van alle mogelijke middelen, zoo ter aanwinst van Leden voor het fonds van Weldadigheid en opgave der redenen die zulks tegenhouden, als oorzaken die zulks zouden kunnen bevorderlijk zijn. Is besloten dezelve in orginali(?) aan Heeren Burgemees- teren in te zenden, ten einde hunne medewerking daartoe te verzoeken". Men moast dos prebearje mear leden to krijen. Mar hwat ik inbytsje frjemd fyn, is, dat de kommisje seis gjin bislót nimt, mar de brief stjürd nei it stêdsbistjhr. Wy sille letter sjen dat dit wol tige syn reden hawn hat. Hwant lés marris hwat der op de gearkomste fan 5 Juny sein wurdt. „Wijders werd door de President nogmaals ter tafel gebracht de mis sive van Z.K.H. Prins Frederik der Nederlanden van den 12 April en daarop na rijpe deliberatie besloten, dat het te ontijdig zoude zijn om aan het daarin geuite verlangen van Z.K.H. te voldoen, zoo lange het huisge zin van Hendrik I D., waarvoor reeds in Oct. een contract was gesloten, niet in de colonie was opgenomen en daarom de permanente eomm. op eene gepaste doch tevens ernstige wijze, daar naar te informeren en dringend te verzoeken, om met de opname van dit huisgezin alle spoed te willen maaken, als zullende anderzins de gevolgen onberekenbaai worden.” Der siet de oast. De hearen yn Den Haech sieten de Warkumers wol efter ’e boksen om mear leden to winnen, mar lieten tael noch teken fan harren hearre oer de hüshalding dy ’t al in moanne of hwat sietto wacht- sjen om nei Feanhüzen to gean. Tonei mear. Verschijnt éénmaal per week OFFICIËLE MEDEDELINGEN VISWEDSTRIJDEN. J. RUSSCHEN PLAATSELIJK NIEUWS. meester. 3—1. Inzending van advertenties uiterlijk Donder dagsmorgens, familieberichten desnoods Vrij- dagsmorgens voor 10 uur. Wethouders tot de bouw van bejaarden Fol. Toch 3.30 uur 2.15 uur 3.00 uur Abonnementsprijs: f 1.10 pet kwartaal per post f 2.40 per halfjaar Advertentietarief: 7 cent per m.m. Advertenties van buiten Friesland 9 ct. per m.m. Contracten volgens algemene regeling van nu zo Postrekening 82259 Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedige opgaaf Het enige punt Voorstel van onderhandse gunning i Administratie 45 WORKUM. Voor het te Groningen gehou den examen voor apothekers.assistente, slaag den de dames W. Kingma en C. Sikkes, beide te Sneek en mej. M. de Boer alhier, alle drie opgeleid door de heer W. T. Beet- stra, apotheker. NIEUWS S.V. WORKUM”. Workum IDe'fstrahuizen I Ondanks de sombere vooruitzichten en de pessimistische klanken (Workum speelde met drie invallers) heeft de thuisclub een verdiende overwinning op Delfstrahuizcn we ten te behalen. Reeds direct bij het begin was het raakl Sierd Folkcrtsma plaatste de bal scherp voor doel, de D„verdediging greep onvoldoende in en Leen Slootjes buitte deze fout uit, door onhoudbaar te scoren 10. Bij een goede aan val tussen Lolke Canrinus, Slootjes en kertsma schoot de aanvoerder over. greep D. goed in en met een felle aanval werd do linksbuiten aan het werk gezet, een pracht voorzet, waarop de midvoor onhoud baar wist te doelpunten. Een juweel van een doelpunt. Toch is Workum iets sterker, Tom Genee schoot een keer zeer hard net aan de verkeerde kant van de paal in het zijnet, De kans voor D. zat er echter wel in om opnieuw de leiding te nemen, doch het onverwachte harde schot vloog net langs de paal, voorbij Binke zijn doel. Na de doelwisseling was Workum direct in het offensief. Een schot van Folkertsma ging net voorlangs do D.-veste. Toch wist laatstgenoemde Workum de leiding te geven. Een snelle ren on een harde kogel betekende een 2—1 voorsprong. Kort hierop volgde een POSTDUIVENNIEUWS. VAN „DE LUCHTBODE”. Nu het vliegseizoen achter de rug is en dit voor verschillende liefhebbers altijd een spannende tijd is, is dus nu de rust' aangebroken, De ontspanning voor de lief hebbers is nu in deze tijd de goede ver- t voor bestaan, dus uat verklaart ook Aanvang 3.30 uur Aanvang 3 30 uur Oeverzwaluwen 1Workum 1 Vertrek per fiets om 1.30 uur v, d. Markt Medische sportkeuring. Met de medische sportkeuring is deze week een begin gemaakt. Ieder lid van de voetbal en handbalafdeling boven de 12 jaar krijgt een oproep om bij de dokter op het aange geven uur te verschijnen. Van het vastgestelde uur kan slechts bij hoge uitzondering worden afgeweken. Men geve hiervan dan vroegtijdig schriftelijk bericht bij B. Sijpersma, secr. Med. Sportkeuringsbureau te Workum, De kosten van het onderzoek, welke op de op roepkaart staan aangegeven, gelieve men vóór het onderzoek aan de betreffende keuringsarts af te dragen. Leden van de „S.V.W.”, denk om het nut van deze keuring. Alleen goed gekeurde leden mogen de wedstrijdsport be oefenen. Het gaat om de gezondheid van U persoonlijk. Werk allen mee om deze keuring zo vlot mogelijk te doen verlopen. zeer kritieke situatie voor het W.-doeP. Toch wist Binke deze moeilijke politie nog juist op te 1 ossen. Na een Delfstrahuizen-over- wicht kreeg Slootjes er genoeg van. Hij werd door K. Boonstra met een mooie pass in de gelegenheid gesteld de stand op 31 te brengen. Th. Genee kwam nog een keer alleen voor de keeper doch scheidsrechter Zeilstra floot voor buitenspel. Delfstirahui- zen gooide in het laatste kwartjer alles op de aanval, maar doelpunten werden aan beide kanten niet meer gemaakt. Workum 3 en 4 Senioren en het 2e en 4e elftal Jun, B speelden thuis. Eerstgenoemde elfta len trokken aan het langste eind. Dit lag ook wel in de lijn der verwachting. Workum 1 en 3 Jun. A en B waren bij O.N.S. op bezoek. Het was een modderballet in het Sportpark in plaats van een voetbal wedstrijd. De Jun. A speelden 11 gelijk. Workum 3 verloor met 31 van O.N.S. 2. Een eervolle nederlaag. Wedstrijden Zaterdag 25 Oct. Thuis Workum 4Hielpen 2 Senioren Workum 2Q.V.C. 1 Junioren Workum 4Oeverzwaluwen 2 De Jun. B spelen in wit shirt. Uitwedstrijden: O.N S. 1Workum 1 C.VV.O. 1—Workum 2 zorging, om dan straks met succes aan ten toonstellingen deel te nemen en dan daar zoveel mogelijk prijzen in de wacht te slepen. De verschi’lende kampioenschappen werden als volgt gewonnen: le Fondkampioen E. Eiling. 2e Fondkampioen IJ. Flapper. 3e Fondkampioen Jac. Wiersma. Kampioen Fondduif E. Eiling. le Midfondkampioen R, Blom, 2e Midfondkampioen E. Eiling. 3e Midfondkampioen IJ. Flapper. Kampioen Midfondduif R. Blom, le Kampioen Vitesse R. Blom 2e Kampioen Vitesse E. Eiling. 3e Kampioen Vitesse Gebr. Nijenhuis, Kampioenduif R. Blom, le Kampioen jonge duiven R. Blom 2e Kampioen jonge duiven E. Ei ing. 3e Kampioen jonge duiven IJ, Flapper. Kampioensduif IJ. Flapper, Kampioen Navluchten jonge duiven: le Kampioen IJ. Flapper. 2e Kampioen Gebr. Nijenhuis, 3e Kampioen E. Eiling. Kampioenduif Gebr, Nijenhuis. Kampioen Navluchten oude duiven: le Kampioen E. Eiling. 2e Kampioen E. Eiling. 3e Kampioen A. Verbeek. Kampioenduif E. Eiling. Deze laatste werd tevens winnaar van een Radiotoestel, welke is vervlogen in de Noor delijke Concourskring, afd. K. Friesland. De visclub W.S.V.C. te Workum hield haar jaarlijkse viswedstrijden op 8 en 18 October. Beide keren was het mooi weer, maar 'de snoek liet zich bijna niet verschalken. In beide wedstrijden werden door 11 van de 40 leden hieraan deelgenomen. Dit is te weinig gezien de hoge kosten hieraan ver bonden. Het Bestuur zal dit punt zeker dan ook 'wel op een vergadering 'ter sprake brengen. De uitslag van de eerste wedstrijd was. dat toen 8 snoeken op het droge ge- bracht werden. J Ploegstra (met 3 snoeken) verwierf de eerste prijs; dit betrof de eedste en dikste snoek. Jan Jotjes Hoekstra de tweede prijs met 4 snoeken. Daar Ploegstra I beslag legde op twee prijzen, greep L. Men- i sonides met 1 snoek er naast. Op 18 Oct. was de vangst met een gelijk aantal vissers nog slechter. Toen zijn er maar vier gevangen. A Mulder kreeg de eerste prijs met 1 snoek (de grootste). Hierop volgde F. Tiesma ook 1 snoek. De derde prijs verwierf A. S. Boersma met 1 snoek (de eerste). S. Reinstra wist op het laatste nippertje nog een klein snoekje te bemach tigen. Hiermee zijn de wedstrijden gehouden in dit seizoen. Telefoon Redactie en Uitgave van: Fa. T. GAASTRA Bz. Boekhandel en Drukkerij, Workum steld werd dat eigenlijk meer de gevoerde agitatie in aannemerskringen veroordeeld werd. De heer Haytema meende dat na de duide lijke toelichtingen het voorstel van B. en W. zonder meer zeer aanvaardbaar is want anderte overwegingen zijn in den brede besproken en Komen hierbij niet in ’t geding. De heer Westendorp zei daarop zich bij alles te willen neerleggen en z’n bezwaren in te trekken, zodat hij zonder enig voor behoud vóór zal stemmen. Hoofdelijke stemming was echter niet nodig; allen waren er nu voor, dus zodra de goedkeuring van de Gedep. Staten binnen komt kan met de terreinophoging begonnen worden; dat wil zeggen voor de plaatsen waar het hoofdgebouw en de 29 kleine wo ningen komen te staan, moet een flinke hoeveelheid grond aangevoerd worden, maar het overige gedeelte nlijft nagenoeg zoals het thans is, ’t Kan daar aan de Stationsweg over en kele jaren met het „park” in de onmiddellijke nabijheid een zeldzaam mooi hoekje worden en dat nu vrij zeker door een ongewone samenloop van omstandigheden een plaatsclijk aannemersbedrijf de inrichting opgedragen krijgt, wordt door menige ingezetene toe gejuicht. mijn van 30 dagen, waarbinnen het raads besluit goedgekeurd dient te zijn. De heer Westendorp vindt het onplezierig dat de gang van zaken bij deze aanbesteding al bekend was bij het publiek voordat de Raad nog ergens van wist en spr. meende dat in dergelijke gevallen de raadsleden er recht op hebben beter ingelicht te worden. Ook de heer de Boer spreekt zich in die geest uit. De voorzitter antwoordt dat de praatjes en gissingen van het publiek toevallig wel eens waarheid kunnen bevatten, maar ze zijn vermoedelijk het gevolg van de gesprek ken die in aannemerskringen over deze kwestie ide ronde deden. Overigens hebben B. en W. zo vlug mogelijk en steeds naar bevind van zaken moeten handelen, zodat in dit stadium niet eerder iets mee te delen was dan tot het ogenblik dat men bepaalde feiten kon overzien en dat was Vrijdagmiddag, waarna meteen de oproep tot deze spoed eisende vergadering gereed werd gemaakt. De heer Ketelaar meent dat het vóór de aanbesteding bij de inschrijvers wel bekend was, dat de fa. Beuker een onderhandse prijs berekening had gemaakt; er schijnt nl. een meldingsplicht voor dergelijke aanbiedingen te bestaan, dus uat verklaart ook al die geruchten, De heer Haytema vraagt of de gevolgde handelswijze voor fa. Beuker geen nadelige gevolgen kan hebben, bijvoorbeeld met ma- teriaalleveringen e.d. zodat ook de gemeente daarvan de dupe zou kunnen worden. De voorzitter meent dat dit alleen een zaak is welke de fa. Beuker aangaat en overigens kan de gemeente thans moeilijk een andere weg volgen. Toch vindt de heer Harkema wel iets scheefs in de hele gang van zaken. Waarom is er alleen van fa. Beuker een aanbieding; er zijn ook wel andere plaatselijke aanne mers die men voor uitvoering van dit werk capabel mag achter. Spr. meent dat de Raad niet voldoende op de hoogte is gehouden en in elk geval nu wel eens precies mag weten hoe dit alles in z’n werk is gegaan. De voorzitter verklaart dat de fa. Beu ker uit eigen beweging een onderhandse kos tenberekening heeft ingezonden; dit hadden dus alle andere gegadigden ook kunnen doen, maar tot onderhandse gunning kon het di rect niet komen, omdat dan 10 pCt. beneden de begroting moet worden ingeschreven. We deropbouw eiste daarom een publieke aan besteding en verwachtte daarmee meer in schrijvingen beneden de raming. Toen dat niet het geval bleek te zijn, kwamen B. en W. terug op de onderhandse inschrijving, die slechts 30 dagen van kracht blijft en de besprekingen zijn nu zo ver gevorderd, dat als het voorstel van B. en W. wordt aangenomen, dit raadsbesluit nog slechts de goedkeuring van Gedep. Staten behoeft. Daar na is de fa. Beuker aansprakelijk voor een goede uitvoering van het werk tegen de door haar opgegeven prijs. Omdat verschillende leden over de hele toedracht van de zaak tot in de finesses ingelicht wensten te worden, ging men over in een zitting met gesloten deuren. Na de heropening verklaarde de heer Wes tendorp dat hij wel voor het voorstel van B. en W. zou stemmen, maar met de gang van zaken was hij het niet eens. De voorzitter vroeg een nadere aanduiding want anders zou het de indruk kunnen geven dat daarmee een afkeuring van B. en W.’s standpunt bedoeld werd. Dit bleek niet het geval te zijn, Veronder. ALDHEITKUNDIGE FORIENING. Om sahwat kertier oer achten, nei it bikende Warkumer kertierke, koe de foar. sitter in lytse tweintich leden it wolkom taroppe, Nei yn it koart de bitsjutting fan dizze gearkomste ütlein to hawwen, waerden de oanteikens oer de foarige gearkomste foarlèzen en, nei in opmerking fan ien fan de leden oer de hellebaerdkwesje, der ’t it bistjür him noch neijer oer biriede sil, goedkard, De ynkommen stikken, hwerfinder in sym. pathyk skriuwen fan in êld.Warkumse üt Doetinchem, dy ’t de foriening inkelde ta- sizzingen die, namen net folie fiid yn bi slach. mar nammersto mear it foarnaemsto punt fan de wurklist n.l. it bisprek fan en it stimmen oer it karbrief of regiemint fan üs foriening. Folie swierrichheden hat dit lykwols ck net oplevere sadat de artikels yn in frij flot tempo finder de hammer troch gyngen. Jnkelde artikels waerden op forsyk fan de gearkomste ynlaske. De bistjfirsforkiezing hie ta gefolch dat yn it offisjele bistjfir in sit krigen hawwe de hearen J. D. de Jager, W. T. Beet- stra, S. Holkema, A Osinga en W. Visser. De funksjes sille de bistjfirsleden noch neijer finder elkoar fordiele. It wie dan ek noch net sa let doe ’t it oan de rounfraech ta wie. Nei de min of mear droege kost, dy ’t wy to fortnrren hawn hiene dit wie nou ienkear needsaek- lik krigen de leden de gelegenheit mei faek nijsgjirrige en bilangrike meidie. lingen foar it Ijocht to kommen. It die bliken dat de aldheitkundige foriening, dy ’t nou offisjeel de namme „Warkums Erf. skip” krigen hat, noch hiel hwat yn eigen, dom of brfiklien to forwachtsjen hat as der ienkear mar in finderdak foar de fildheit- keamer is. Yn forban dermei wiisde ien fan de leden nochris op de bitsjutting fan in monumentael gebou ticht by de merk. Ek oare gebouwen waerden neamd en men sil de foar. en neidielen (binammen de finansjele) tsjin elkoar ófweagje moatte. De hear de Vries üt Haerlim, ien fan de warberste leden dy ’t üs foriening hat, hie hwer hiel hwat izers foar üs yn it ifjfir lizzen en hy kaem ek nou net mei lege hannen, der ta yn steat steld troch aid.Warkumer famyljes, dy ’t hy yn Hollan opsocht hie. Net allinnich fan bfiten Warkum wei, mar ek üt Warkum seis waerd it materiael fan de foriening üt. wreide. De foarsitter koe yn syn slutings- wurd dan ek mei rjucht en reden dizze Warkumer leden tank sizze foar it ófstean fan foarwurpen der ’t de leafde ta „Warkums Erfskip” üt sprekt. Al mei al in tige slagge gearkomste. Zaterdag 18 October 1952, des avonds half acht kwam de Raad der Gemeente Wor kum in spoedeisende vergadering bijeen. Afwezig waren de heren Gaastra, Dijkstra en Folmer. Voorzitter de heer J. Russchen, Burge meester. Secretaris de heer D. van der Goot. van behandeling was: Burgemeester cn van het verzorgingscentrum voor aan fa. Beuker te Workum. Nadat de voorzitter op z’n vraag of men ook prijs stelde op voorlezing van het prae- advies, bevestigend was geantwoord, las de secretaris de volgende toelichting: Öp 13 October j.l. hebben wij de bouw van het verzorgingscentrum plus 29 kleine woningen in het openbaar aanbesteed. Er waren 14 inschrijvingen ingekomen, waarvan W, J Kuipers te Surhuisterveen Je hoogste inschrijver was met f 438,400.en D. Ste. neker te St. Nicolaasga en P. J. de Dood te Sneek de laagsten, elk met f 385.500, Daar ook de laagste inschrijvers aanzienlijk boven de rijksnormen uitgingen konden wij, na met de provinciale directie van de Weder opbouw en Volkshuisvesting gepleegd over leg, het werk niet gunnen. Wij hebben de laagste inschrijvers hiermede nog diezelfde dag in kennis gesteld. Van de fa. Beuker alhier was reeds op 24 September j.l. een onderhandse inschrijving op dit werk ontvangen. De provinciale directie van Wederopbouw en Volkshuisvesting was echter van mening, dat, alvorens op deze onderhandse inschrijving kon worden inge gaan, eerst een publieke aanbesteding moest plaats vinden. Pas wanneer zou blijken, dat de laagste inschrijver belangrijk boven de rijkslimiet zou uitgaan, kon op de onder handse inschrijving worden teruggekomen. Nu dit laatste het geval is, komt de inschrijving van de fa. Beuker weer aan bod. Wij stellen U hierbij voor, het bouwen van het verzorginscentrum plus 29 kleine woningen voor bejaarden aan de fa. Beuker alhier onderhands op te dragen voor de som van f 348.132.—. Daar de inschrijving van de fa. Beuker 24 September j.l, is gedateerd en slechts 30 dagen van kracht blijft, is het noodzakelijk een spoedige beslissing te nemen. Het bes.uit van de raad is aan de goedkeuring van de Gedeputeerde Staten onderworpen. Volledigheidshalve kunnen wij hier nog aan toevoegen dat ook het schilderwerk, dat op dezelfde dag eveneens publiek werd aan besteed, niet kon worden gegund, omdat de totale bouwkosten, die van het schilderwerk inbegrepen, de rijksnormen overschreden. Hoogste inschrijver was S. Roeda te Leeuwar den met f 31.570,—, laagste Zeldenrust en Wink te Warns en Oudega (H.O.N.) met f 24.650, Binnenkort zal ook omtrent het schilderwerk een nadere beslissing moeten worden genomen. Verschillende raadsleden bleken over deze kwestie vragen te willen stellen. De heer Haytema kwam met de meest practische vraag, nl. of het bedrag van de fa. Beuker nu niet meer boven de gestelde norm uitgaat, want die cijfers van B. en W, zijn intussen nog niet bekend gemaakt. De voorzitter antwoordt sdat het inge schreven bedrag beneden de begroting ligt en er wat dat betreft dus alleen maar rekening moet worden gehouden met de ter-

Friso nl | 1952 | | pagina 1