„VITA” ERFSKIP - DE WORKUMER KRANT A. Walthuis Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland Grafrechten. IJEME DE BOER, Autoverhuur met en zonder chauffeur Gemeentelijke Gasfabriek te Workum. 5SS525525525S255255S5 BEL 170 (doorverbinding) oude zinken gasmunten in te leveren. 75ste Jaargang No. 44 Zaterdag 1 November 1952 Daarop kwam gemelde H. I. D. benevens zijn vrouw in onze verga- 9 V. van handwerk bakker, doch door tegenspoed met een huisgezin van 6 g FRISO. >g WARKUMS ie dfe a- it Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten Het winterseizoen nadert, dus tijd voor DIEPVRIESGROENTE 8 Van verslagen, berichten libereerd over de benodigdheden van gemeld huisgezin tot kleeding enz. op dat hetzelve niet geheel haveloos op reis gaan en in de Koloniën aankomen". H. I. D. waarvoor gecontracteerd was binnen de 14 dagen naar de Kolo niën kan worden ge-epedieerd. Fryske Brief 275. Hie men it utstjüren fan dy hüshalding ynDenHaechfaeksforgetten? Nou dat liket er wol op, hwant noch gjin 14 dagen letter léze wy: Woensdag 20 Juny 1821. Buitengewone vergadering. „Gelezen een missive inhoudende kennisgeving dat hethuisgezin van kinderen in armoede zich heeft aangeboden. Mogelijk zou hij als bakker in de Koloniën geplaatst kunnen worden. Besloten hierover naar de Per manente Kommissie te schrijven”. Sahwat in healjier letter is it safier. Dingsdag den 2 December 1823. „In deze vergadering werd een missive ter tafel gebracht volgens welke het huisgezin van Gerben de V. bestaande uit man, vrouw en 6 kinderen dadelijk na het Etablisement te Veenhuizen konde vertrekken. Worden dan ook schikkingen gemaakt om den volgenden Maandag den 8 dezer dit vertrek te kunnen bewerkstelligen”. Tonei mear. sille letter in hiel oar lüd biharkje kinne. Op Tiisdei 25 Sept. 1821 is der in lede gearkomste ütskreaun. Dy wurdt helden yn it koor fan ’e greate tsjerke, moarns healwei toalven. Dan is der moannen efter elkoar neat gjin nijs to finen. Allinne dat it tal leden, stadich oan lytser wurdt. Op Tiisdei 8 July 1823, fyn ik wer hwat fan üs gading. „Door het lid P.vanVelden werd bericht dat bij hem zekere Gerben de ring om hun daarmede bekend te maken, ten einde zij zich tegen den be stemden tijd tot het vertrek konden gereed houden. Verder werd ergede- Maandag den 2 July 182L Hedenmorgen inplaats Dingsdag den 3 dezer vergadering, wijl het meer gemeld gezin om 12 uur klaar stond over Sneek te vertrekken. Man, vrouw en kinderen allen gezond en frisch en zindelijk gekleed voor de comm. verschenen zijnde, werden hun de nodige stukken, attest van goed gedrag enz. en een lijst van kleedingstukken overhandigd, waarop zij eenig resi- geld en tevens vriendelijke vermaningen ontvangen hebbende, om zich steeds wel te gedragen, welgemoed en zeer tevreden, de vergadering met dankbetuigingen verlieten, waarop zij te scheep vertrokken zijn". Dat wie dos de earste hüshalding üt Warkum, dat nei Feanhüzen gyng. En de berichten oer dizze minsken binne mar tige gunstich. As de komisje op 17 Sept, byelkoar is, hwa komt der yn stappen? „Hedenmorgen om 10 uur, had de vergadering het genoegen om den Kolonist Hendrik I. D. voor zich te zien. Welke zich met verlof eenige dagen hier bevond, zullende heden wederom vertrekken. Het verslag door hem gegeven was alleszins voldoende aangaande den toestand van zijn huisgezin een bestaan in de Koloniën hebbende. Hij met zijn vrouw en kinderen te vooren in diepe armoede en zonder de nodige verschoning" „Thans geen gebrek, ja konden zelfs de winter blijmoedig tegemoet zien. Waarover de vergadering zich grootelijk verblijdde”. Dat like dos mei de hüshalding fan Hendrik I. D. net sa min. Wy HEDEN 31 OCTOBER Wereldspaardag Verschijnt eenmaal pér week OFFICIËLE MEDEDELINGEN BURGERLIJKE STAND Gemeente Workum en KERKDIENSTEN Workum Zondag 2 November ’52. .O zullen 0- van O het Dijks- gum; yn A.R. KIESVERENIGING. Mooi succes te Sneek. 1 PLAATSELIJK NIEUWS. >lgd. 30 ct. 72 ct. 92 ct. Uitgave vam Fa. T. GAASTRA Bz. Boekhandel en Drukkerij, Workum 1—3 3-2 5—4 Jee nu zijn chte ver- Itijd aor- Inzending van advertenties uiterlijk Donder dagsmorgens, familieberichten desnoods Vrij- dagsmorgens voor 10 uur. 7 6 6 5 6 6 6 6 6 4 4 3 3 3 2 2 1 0 9 8 7 7 5 5 2 0 ras 'eg ier vel len 3 1 2 1 1 1 1 0 0 TELEFOON 61 :es. in nu lijk ten ziet een hij tijk wat ond :de- rOl- llen uis. die laar een In tant dat ders d. 4—5 0-2 1—12 ver se, ge we Koudum (Herv.) Voorin. 9.30 7,30 uur ds J. Brouwer. Woensdag 5 Nov, voorm. 9.30 uur ds J, Brouwer, (Doopsgez.) ’s Av, 7.30 uur ds R. Hofman. Ferwoudc (Herv.) Voorm. 9 van Ooijen. Abonnementsprijs: f 1.10 per kwartaal per post f 2.40 per halfjaar Advertentietarief: 7 cent per m.m. Advertenties van buiten Friesland 9 ct. per m.m. Contracten volgens algemene regeling Molkwerum (Herv.) Voorm. 9,30 uur ds A. J. Schneider, ’s Avonds 7.30 uur ds A. J. Schneider (Herdenking Hervorming). schrift- wekte op om te werken de doen slagen. Jolle de Vries en Speerstra, 15 jaar, Tjetje Riemersma. Staveren (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds B. J. Riemersma (Voorber. H.A.) Nam. 2 uur ds A. J. Schneider van Molkwerum. enz. gaarne spoedige opgaaf W. S. de Boer, Hin- meer hun 0 11 1 1 1 2 3 3 5 6 22—11 22—12 12— 9 13— 6 16—10 12-11 16—17 9—19 4—26 Postrekening 82259 WORKUM. Te Leeuwarden slaagde voor het diploma Kraamverzorgster, uitgaande van het Groene Kruis, onze stadgenote, Mej. M, Romkoma. Muntgasverbruikers die nog in het bezit zijn van van de Gemeentelijke Gasfabriek te Workum, worden verzocht deze bij de eerst volgende meteropneming- Nadien worden deze rechten door middel van postkwitanties geïnd, hetgeen vermeer dering van kosten met zich brengt. Workum, 31 October 1952. Het gemeentebestuur van vaarlijke midvoor het 32 werd. Workum. spelend met twee invallers, begon zich iets nerveus te gevoelen. De achterhoede en mid- denlinie kreeg het benauwd, doch „zwerver” L. Jonkman kwam zijn makkers te hulp en wist samen het spel weer te verplaatsen. Bij een scherp schot van P. Wesselius greep de keeper mis 42. Nog onder de indruk van deze blunder greep hij weer totaal verkeerd in bij een hoog schot van r.buiten Piet Wesselius 52. Toch stelde O. alles in het werk om de achterstand te verkleinen. Dit lukte hen, doch niet verder dan 45 lieten de gasten het komen, nadat S. de Vries het houtwerk van de O.-veste eens geducht had laten schudden. Workum staat ér nu fraai voor met deze overwinning, doch we zijn er nog niet. Wedstrijden Zaterdag 1 November’- 4e klas K.N.V.B. Workum 1de Leeuw. Zwaluwen 1 Workum 3Workum 4 Workum 3Oudega 1 Jun. B Workum 4Q.V.C. 1 Junioren. Uitwedstrijden: Nijland 1Workum 2 Makkum 1—Workum 2 Jun, B. NIEUWS S.V. „WORKUM” Uitslagen Zaterdag 25 October: O.N.S. 1—Workum 1 C.V.V.O. 1—Workum 2 Workum 4Hielpen 2 Junioren: Oeverzwaluwen 1Workum 1 Workum 2—Q.V.C. 1 Workum 4Oeverzwaluwen 2 Na dien tijd worden deze munten niet meer in betaling aangenomen. Warns (Herv.) Voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds A. J. Oostenrijk. Woensdag 5 Nov. ’s avonds 7,30 uur ds A. J, Oostenrijk (Dankstond voor het gewas) In oare kear mear. Vanaf 23 tot en en 's avonds De Wereldspaardag werd in 1924 internationaal door de spaarbanken in gesteld en wel op 31 October. In vele landen is de Wereldspaardag uitge- breid tot een Wereldspaarweek, de laatste week in October. Ook in ons land wint dit veld. Dat de spaarbanken verenigd in de Nederlandse Spaarbank- bond. zuiver sociale instellingen zon der winstdoel zijn, mag voldoende be kend worden geacht. De competitiestand is thans als volgt: Leeuw. Zwaluwen Harkema Roys Blauw Wit ’34 Heeg Workum Delfïtrahuizen O.N. Sneek Q.V.C. Makkum met 29 October 1952. Geboren: Reinskje dv Jetze Visser cn Itsk Talhout. Fogeltje dv Theunis Boschma Sijtske van Abbema. Gehuwd: Geen. Overleden: Klaaske de Vries, 7 jaar, dv Janna Tjalma. Arend zv Eize Speerstra en Gaast (Herv.) Nam. 1.30 uur ds P. E. Ooijen. wurdt hwat elts, dy ’t der by bilutsen is, dwaen moat. It stedsbistjür makke üt hwa ’t by de branwar moast. It wie in forplichting, der ’t gjinien him foar weiwine koe sünder boete op to rinnen. Koe of woe immen net, dan moast hy foar in forfanger soargje. Op hwa dy forplichting rêste, léze wy yn it regiemint. Bihalve de fjouwer branmasters, dy ’t yn fêste tsjinst wiene, moasten de beide jongste leden fan it Chirurgijns-, Bak kers-, Smids., Kapers- en Skuonmakkersgilde by de branwar en it Timmerman- en Met- selersgilde hie foar fjouwer man to soargjen. Fierder wie elts der by dy ’t in neijer om- skreaune stedsbitsjinning hie en dat wiene der doe noch al hwat. Wy sille der mar in stikmannich fan neame sa as de üntfanger fan de boelguodden, njoggen turf- dragers. de koster, de lantearnefuller, de lan- tearneopstekker, de deagraver, de deabiddjer, do beide stedsskoalmasters, de fjouwer Hldste jonges üt it weeshüs, seis man fan de Men niste gemeinte en seis man fan de Roomske gemeinte, Meielkoar komme wy wol op sa’n sawntich man. na korte Workum (R.K.) Voorm. 7.30 uur Vroegmis. 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds E. J. Beker, ’s Avonds 7.30 uur ds D. J. Spaling. Woensdag 5 Nov. ’s avonds 7.30 uur ds E. J. Beker (Dankstond voor het gewas.) (Doopsgez.) Voorm. 10 uur ds R. Hofman. 11.30 uur WesthilLkinderdienst. (Geref.) Voorm, 9 en nam. 2 uur ds E. Verburg. Woensdag 5 Nov, ’s avonds 7.30 uur ds E. Verburg (Dankstond voor het gewas.) (Bapt.) Voorm. 9.30 uur ds B. Fabrie. Woensdagavond 8 uur Bijbellezing. Heidenschap (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds D. J. Spaling. Nam. 1.30 uur ds E. J, Beker. 1.30 uur ds E. het gewas.) 30 Oct. Dinsdagavond kwam de Anti- Revolutionnaire Kiesvereniging „Nederland en Oranje” voor de eerste maal in dit winter seizoen bijeen. De waarnemende voorzitter de heer W. Kel- derhuis, verwelkomde na gebed en lezing de aanwezige leden en in de komende maanden mee vergaderingen volkomen te Na voorlezing van notulen volgden enkele ingekomen stukken. J£en rondschrijven van de partij bevatte cursus- en propaganda- avonden met film. Na enige bespreking deed het bestuur de toezegging de volgende ver gadering met voorstellen te zullen komen. Een schrijven om te komen tot een Protestante Christelijke politieke partij, werd bespreking terzijde gelegd. Wegens emigratie van de voorzitter de heer P, jan der Tuin, moest het bestuur aangevuld worden. Reeds bij de eerste vrije stemming verkreeg de heer J- D. de Jager de volstrekte meerderheid. Het bestuur zal onderling de functies .verdelen, zodat nieuwe samenstelling voor de volgende gadering bekend zal zijn. In een causerie over de achtergrond van de politiek sprak Ds. E. Verburg over de A.R. Partij. In grote lijnen werd gewezen op de voormannen die de koers wisten te be palen vanuit Gods Woord, van waaruit ook Administratie 45 Soepgroente per beker Spinazie per 500 gram Spinazie per 700 gram Neemt eens de proef met de Diepvriesdoperwten 86 ct per '/s kg (voldoende voor 4 a 5 personen) en nam. uur ds P. E. VERGADERLNG VAN VOLMACHTEN VAN HET WATERSCHAP WESTERGO’s IJSSELMEERDIJKEN. 29 Oct, Maandagmorgen ontplooide zich aan het gebouw van het Waterschap Wes- tergo’s iJsselmeerdijken de vlag ten teken dat de volmachten die dag in vergadering bijeen waren. Na opening door de Dijkgraaf, de heer H. R. Kingma te Bolsward, bracht de commis sie die belast was met het onderzoek van de geloofsbrieven der nieuw gekozen volmach ten. rapport uit. Staande de vergadering werd besloten tot het college onmiddellijk toe te laten de heer L. B. plantinga, die gekozen is in de vacature ontstaan door de benoe ming van de heer Kingma als Dijkgraaf, die hierna ter vergadering komt en door de voorzitter welkom wordt geheten. Met ingang van 1 Januari 1953 worden toegelatcn voor het eerst of door herstemming de heren Th. Wiersma, Dedgum; P, Buwalda, Workum; S. op de Hoek, Wor kum; G. Miedema, Gauw; G. Jouwsma, Op penhuizen; A. Gaastra, Workum en G. Klijn- stra, Warns. De ingekomen stukken en mededelingen worden voor kennisgeving aangenomen. De volmachten besloten om het terreintje, gelegen bij de verbindingsdam te Makkum over te dragen aan de gemeente Wonseradeel. Een wijziging onderging de regeling van presentiegeld van volmachten. Conform het voorstel van het Dijksbestuur werden vastgesteld: 1. het plan van werken 1953; 2. Begroting 1953 en 3. Wijziging van de begroting over 1952. In verband met de a.s. yacature van Dijks- gedeputeerde de heer J. Th. Wiersma te Dedgum, die wegens overschrijding van de maximum-leeftijd dit college moet verlaten, werd een aanbevelingslijst opgemaakt, waar op de volgende volmachten werden voorge dragen: 1. G. M. Gerbrandy, Nijland; 2. G. Miedema, Gauw; 3. R. H. Jonkman, Workum. Tot plaatsvervangende leden van bestuur werden voor het jaar 1953 gekozen de heren R. H. Jonkman en S. S. Kooistra. In z’n slotwoord memoreerde de voor- van de aftredende vol- Telefoon Redactie en Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 2 uur ds H. Altena. (Doopsgez.) ’s Av. 7.30 uur ds L. Laurense (Geref.) Voorm. 9.30 uur Leesdienst. Nam. 2 uur ds van Leeuwen van Oudemirduim, Woensdag 5 Nov. nam. J. Beker (Dankstond voor De Warkumer branwar. I. Warkum hat altyd tige mei syn branwar ophawn. Net allinnich hjoed-de-dei kinne wy de biwizen der fan sjen tink oan it nije kommende alarmsysteem en de animo foar Onderlinge wedstriden ek yn it for- line wie alles, alteast op pompier, yn ’e puntsjes forsoarge Yn 1771 wurdt troch de Magistraet fan Warkum by de printer Petrus Olingius in boekje ütjown mei as titel: „Regulement en Ordonnantie noopens het bedienen van de Brand-Spuiten te Workum”. Wy Jêze der yn dat de branmasters der by it stedsbistjür- oer klage hawwe dat it bitsjin- jen Tan de branspuiten nochal hwat to winskjen lit om ’t der to min minsken mei anneks binne en binammen ek omdat der net in folsïeine taekomskriuwing bistiet foar de spuitgasten. Mei oare wurden: as de need oan ’e man kaem, roun men elkoar faek foar de fuotten omdat tofoaren net ütmakke wie hwat elts tp dwaen hie. It gefolch hat west dat der in regiemint üt jown waerd der ’t krekt yn omskreaun De aandacht wordt er op gevestigd dat in de maand November gelegenheid bestaat de jaarlijkse contributie voor de zgn. 'eigen graven ter secretarie te voldoen. Tjcerde weggekopt tot corner. De aanvallen van Workum brachten voor de rust weinig meer op dan een aantal corners. Er werd weer tekort gespeeld en enkele kansen, die er uit voort kwamen, werden door de vleugels gemist. Toch kwamen de gasten goedkoop aan de leiding. Doordat Folkertsma in een snelle start met een Oranje Nassau back op het doel afstormde, wist laatstgenoemde geen andere uitweg, dan hard in eigen doel te schieten. Nog voor de rust was echter de balans al weer in evenwicht. Een misverstand in de achterhoede van Workum werd op de juiste wijze afgestraft. Een hard schot van Speelman belandde via de onderkant van de lat onhoudbaar in het net. Na de rust kwam Workum iets meer in de aanval. Uit een dezer aanvallen ontstond verwarring voor het O.N.-doel. Folkertsma, vermoedelijk in buitenspelpositie. profiteerde hiervan en gaf zijn club de leiding. Kort daarop had O.N. gelijk kunnen maken in een prachtkans, maar Speelman schoot gran dioos over. Maar aan de andere kant óver kwam Folkertsma hetzelfde uit een prachtige voorzet van Tom Genee. Ook Tiemen Boer- sma en later nog eens Tom Genee konden de juiste richting niet vinden. Hun schoten gingen naast of over. Leen Slootjes maakte tenslotte aan alle onzekerheid een einde. Uit een corner wist hij nog een derde doelpunt aan de serie toe te voegen. Het eerste elftal van Workum schijnt zich na enkele nederlagen en een gelijk spel van haar inzinking te herstellen en boekte wederom, na de overwinning op Delfstra- zen. de volle winst in de uitwedstrijd tegen Oranje Nassau van Sneek. Hoewel er weinig krachtsverschil was. moesten toch de gasthe ren met 13 het onderspit delven, De ver dediging van Workum was in prima vorm, zodat de snelle Hettinga en de gevaarlijke Speelman weinig kans kregen. Bovendien wer den deze weinige kansen door slecht schie ten niet benut. Trouwens de verdediging van Workum gaf er ook weinig gelegenheid voor. Het opstellen van Obe Genee op de rechtsbackplaats bleek een belangrijke ver sterking in de defensie te zijn. En de goede vorm van van Goslinga die een enkele keer op wonderbaarlijke nfanier een doelpunt wist te voorkomen, was mede oorzaak, dat Oranie Nassau zo weinig succes had. Ook Bennie Tjeerde voorkwam een zeker schijnend doel punt. Speelman voor doordat van Goslinga was uitgelopen, ko gelde tegen de lat. De op de doellijn terug springende bal, werd Op ’t nippertje door in de politiek geleefd tpoet worden. Met de opwekking om ook op dit terrein getrouw te zijn en zodoende beginselvaste mensen te kweken, besloot spr. deze duidelijke en leer zame uiteenzetting. Van de gelegenheid vragen te stellen, maak ten nog verschillende leden gebruik. Voor al werd aangedrongen om een sterkere band te onderhouden met de leden van de Anti Revolulionnaire Jongeren Organisatie, om zo te komen tot de inschakeling van de jeugd. Goede en principiële voorlichting is nood zakelijk om het partijbesef te versterken. Voor deze winter zal gewerkt worden met een program van actie, waarover in de vol gende vergadering nader gesproken zal worden. Deze goed bezochte vergadering werd door Ds, Verburg met dankzegging gesloten. z’n slotwoord zitter het vertrek machten de heren J. Th. Wiersma, Ded- G. F. Atsma, Oppenhuizen; G. G. Buwalda, Workum en deloopen, die wegens hun leeftijd niet herkozen konden worden. Mede door arbeid zijn er grote werken uitgevoerd. Thans staan jongeren gereed om de verdere belangen te behartigen, maar die zullen dit zeker doen in de voetsporen van hun voorgangers. Oeverzwaluwen 1Workum 1 Jun. A 45. Workum begon direct hard van stapel te lopen, want i in de eerste minuten wist Siep de Vries een gaatje te vinden 01. Een buitenspeldoelpunt(?) van Fré Boersma werd afgekeurd, doch toen hij even later zich fraai wist vrij te spelen werd het prompt 02. Nog was het Workum niet genoeg, met een effectvol schot gaf S. de Vries de O.-keeper het nakijken 03. Een vrije trap, veroorzaakt door een handsbal van P. Wesse- ’t lege doel gekomen lius, kwam bij de vrijstaande midvoor en diens schot was raak 31, Na de rust was O. sterker, doch de schoten gingen naast of over het doel, totdat opnieuw door de ge-

Friso nl | 1952 | | pagina 1