ERFSKIP B DE WORKUMER KRANT „Ik bin ek mar in minske” Pypskoft ONS KINDERVERHAAL. Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland Toneelver, nindeloopen n enke,16 w*». r werden toegelicht. IJEME DE BOER, Autoverhuur met en zonder chauffeur EFKES No. 45 75ste Jaargang Zaterdag 8 November 1952 WARKUMS Fryske Brief 276. BEL 170 (doorverbinding) FRISO. plaatselijk nieuws. De visserij in de binnenwateren en het IJsselmeer Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten derom jild oan de kommisje om ark keapje to kinnen, dan sil er prebearje mei küpjen hwat to fortsjinjen. Mar der fielt men yn Warkum net folie foar. Der sil him skreaun wurde, hy mat mar opjaen hwat er nedich hat, dan sil him dat stjGrd wurde. Dingsdag 6 April 1824. „Er werd een brief voor gelezen van Gerb. de V. waarin hij zich be" klaagde over een onheusche behandeling dien bij te Veenhuizen door onderdirecteur had ondergaan. Waarop besloten werd om hierover En dat is bard ek. Oan ‘t nou ta hawwe wy mar ienkear hwat oer de weesbern lézen. En sa goed wy dat neigean kinne, binne der yn dy jierren gjin bern üt it weeshüs nei Feanhüzen of Frederiksoard forhüze. Alteast net üt Warkum wei. Foar 't wy der nou mear oer sizze, moasten wy earst ris léze it for- slach fan de gearkomste fan de 5e July 1825. „In deze vergadering werd behandeld een dekreet van Z.M. waarbij bepaald werd, dat van de Algemeene Arm voogdijen en uit de Weeshuizen een zeker getal kinderen moet worden opgezonden naar de Koloniën om aldaar in de verschillende Koloniale huisgezinnen opgenomen te worden. Welk besluit vooral hier ter plaatse, waar zo weinig kinderen in het wees huis zijn en dezelve het in alle opzichten zoo wel hebben en zulk een ge zonde levenswijze, dat het in de Koloniën nimmer beter kan verwacht worden, op velen eenen nadeelige indruk maakte, zoodat men weldra door de uitvoering van dit besluit, de zaak van de Maatschappij tot Weldadig heid hier geheel te zullen te niete loopen.“ It léste folget. den aan den Heer Directeur te schreven". Dingsdag den 17 Aug. „In deze vergadering stond binnen de huisvrouw van Gerben de V. welke zich met verlof van 14 dagen hier bevond. Zij stelde verscheidene, hoewel naar het oordeel der vergadering ongegronde zwarigheden voor, waarom zij gaarne met haar huisgezin, van hare Koloniale betrekking wilde ontslagen zijn. De vergadering heeft haar verzoek nietkunnen inwil ligen maar haar voorgesteld dat haar man zelf eens een brief aan de comm. moest schrijven. Verder besloten eenige leden die hun contributie niet wenschen te voldoen, eens voor de vergadering te laten verschijnen11. Klachten dos üt Feenbüzen, mar ek üt Frederiksoord. It is yn de gearkomste fan de 9e Novimber dat der in brief ynkom- men is fan Hendrik D. kolonist te Frederiksoord. Hy biklaget him der oer, dat er sahwat neat fortsjinnet en freget VewehqBt eenmaal pér week Administratie 45 De Warkumer brAnwar II. KERKDIENSTEN hwer ticht deze visserij ds P. E. van uur Entree fl.voor gehuwden fl.5O brocht SPORTNIEUWS. worden afgelast de regel grote baar tevreden waren, Zag U verleden jaar ons successtuk „Mariandel”? Voorverkoop van kaarten bij L. Griek en A. Bakker Benoemd tot onderwijzeres aan de School met den Bijbel alhier, mej. D. A. Bergstra, thans in gelijke functie werkzaam te Hasselt, Tot tijdelijke leerkracht werd aan dezelfde school benoemd mevr. Visser te Warns. t I L r NA AFLOOP een gezellig Bal Aixuinèmènttprfjs: t 1.10 pet kwartaal per post f 2.40 per halfjaar Advertentietarief: 7 cent per m.m. Advertenties van buiten Friesland 9 ct. per m.m. Contracten volgens algemene regeling zal echter blijken, dat de resultaten minder goed zijn, dan bij droogstaande koeien met een veel lager voederrantsoen. Ook hier geldt het spreekwoord, dat men uit een varken geen twee ruggen kan snijden. Sneek R.L.V.D; enz. gaarne spoedige opgaaf ds B. ds Postrekening 82259 Van verslagen, berichten ds A. J. van ons de geschiedenis Melkmachine, waarop i, die door de inleider Wfj spelen nu van dezelfde schrijver: Tot jeugdouderling der Ned. Herv. Gemeente alhier, werd (gekozen de heer R. Harkema. Herkozen tot notabel de heren B. de Boer, F. Tiesma en G. Twijnstra, terwijl in twee vacatures werd voorzien door de verkiezing van de heren P. Fekkes en H. Gaastra, CHR. JONGEREIN. 30 Oct. hield de Chr. Jongerein haar eerste vergadering in dit seizoen in ’t lo kaaltje achter „Ons Gebouw”. De voorzitter, de heer H. Brouwer, opende deze vergadering, las Psalm 97 en ging voor in gebed. Alle aanwezigen werden hartelijk welkom geheten, inzonderheid de spreker van deze avond, de heer W. Schakel van Tjerk- werd, waarna de secretaris de notulen ten gehore bracht, welke ongewijzigd werden goedgekeurd, De heer W. Schakel kreeg toen de gelegen heid z’n inleiding over ,,’t Ontstaan en doel der Chr. Organisatie’s” naar voren te brengen. Hij schetste ons, hoe, door strijd en tegenkanting, de Chr. organisatie’s zijn ontstaan, en hoe wij als Christenen de plicht hebben om ook onze algehele steun daar aan te geven, ’tzij werkgever of werknemer, ’tzij jong of oud. Hierop volgde een geani meerde bespreking. Na de pauze kreeg als 2e inleider de heer H, Brouwer 't woord over de ^Melk- Wtukum 1Leeuw, Zwaluwen. Begen, harde wind en een glad veld waren oorzaak dat er in deze wedstrijd weinig sprake was van fraai voetbal. Balcon- trole. en een goede spelopbouw was heel moeilijk onder genoemde omstandigheden. Voor de rust waren de Zwaluwen iets meer in de aanval dan de thuisclub, doch hun voorhoede miste de stootkracht om met suc ces de goed spelende achterhoede der gast- waarmee de nog onge.lageu Leeuwarder. zi<h.- Nu de palingvisserij zowel in het IJssel meer als in de binnenwateren weer tot het verleden behoort, zal het zeker verantwoord zijn om eens enige plaatsruimte te vragen voor deze visserij en dan meteen voor de hengelvisserij op snoekbaars, wat immers ook zo goed als afgelopen is. Wat de palingvisserij in het IJsselmeer aangaat, hierover kunnen we zeer kort zijn. De vangsten zijn namelijk in het afgelopen vrij goed geweest, terwijl ook de zo ongeveer waren als het vorige heren te passeren, Wel waren enige corners WORKUM. Zondagmorgen maakte Ds. E. Verburg, Geref. predikant alhier, bekend dat hij het beroep naar de Geref. Kerk te Winschoten heeft aangenomen. ’t Is immiddels alweer enkele maanden ge leden dat we de avonturen van Kapitein Skittle onderbraken. Hij voer deze zomer al vroeg uit voor een vacantietrip met „De Snorter”, maar waarlijk grootse dingen ge beuren er, volgens hem, tegenwoordig eigen lijk niet meer; er was vroeger veel meer, avontuurlijks te beleven en daarvan worden in de eerstvolgende weken dan nog enkele hoogtepunten verteld. Boots geniet in stilte van deze herinneringen, maar ook om de advertenties met hun voordelige aanbiedingen leest hij zo graag de Friso”. voldoende ruim om heel wat vet te bergen. Een belangrijke factor is verder het tempera ment, Een schrikachtig, beweeglijk dier, is niet erg geschikt. Dieren met een rustig temperament, lenen zich uitstekend voor het mesten. Zet deze dieren zo mogelijk apart en geef ze Inzending van advertenties niterlijk Donder dagsmorgens, familieberichten desnoods Vrij- dagsmorgens voor 10 uur. Na enkele zaken behandeld te hebben in de rondvraag, gaven zich vier gasten op als lid. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter de vergadering en bedankte allen voor hun medewerking, waarna de heer Scha kei voorging in dankgebed. uur ds Drent oer Hearrenfean, Dan krig<j mefr, KalmaKoops ut Lekkum 't as ünderwurp hie: „Allerlei betreffende onze levensstijl”. Yn de tiid fan üs beppes en derfoar, hiene jo op it platte en de s.n. groepsstyl. Alles gyng neffens Melkvee mesten op stal. Het komt meermalen voor, dat een koe een zodanig slechte melkproductie heeft, dat be sloten wordt het dier te verkopen, De oorzaak hiervan kan verschillend zijn. Verwerpen, uiergebreken, moeilijkheden bij het melken, laag vetgehalte en vele andere afwijkingen kunnen tot verkoop doen besluiten. Om toch nog een redelijke prijs te kunnen maken be sluit men dikwijls, het dier te mesten of althans in een goede slachtconditie te brengen. Het gaat er dan om, de vetaanzet bij het dier te bevorderen. Dit vet moet natuurlijk zo snel en vooral zo goedkoop mogelijk ge vormd worden. Soms tracht men dit te bereiken door veel krachtvoer te geven. Voor vetaanzet als zodanig is echter krachtvoer in het geheel niet nodig, omdat vetvorming op zichzelf geen eiwit vereist. Tijdens het mes ten is natuurlijk voor het normale lichaams- onderboud wel enig eiwit nodig. Bovendien bevatten de verteringssappen, die tijdens een geslaagde mestkuur in versterkte mate worden afgescheiden, vrij veel stikstof. Ook met het oog hierop moet enig eiwit worden aan gewend. Wanneer de koe een flinke eetlust heeft, zal het mesten snel kunnen verlopen. Men doet dan goed, driemaal daags te voeren. Met goed hooi, kuil en voederbieten tot 30 kg. per dag kan men gunstige resultaten bereiken. Geeft men bovendien per dag 1 kg. B.-meel, dat 20 pCt. verteerbaar ruw eiwit bevat, dan zal men in vele gevallen een versterkte groei kunnen constateren. Meer krachtvoer is niet nodig, omdat het rantsoen dan steeds voldoende eiwit bevat voor de vorming van de nodige spijsverteringssappen en voor het lichaamsonderhoud. Ziet men geen versnelde groei bij krachtvoederaanwen- ding. dan kan men het meel beter achterwege laten De minder snelle groei is dan gelegen in de aanleg van het dier en die kan men met krachtvoer niet veranderen. Niet allo dieren zijn even geschikt voor het mesten. Het meest geschikt voor de mes- terij zijn dieren met een raamte. een diepe romp, bredeborst, rug en kruis en ver uitelkaar liggende schouders. Dergelijke dieren kunnen in da rogol grote bmvMÜwdtn voedsel nuttig anwtten ra tijn Warkum hie to biskikken oer twa bran- spuiten, in lytse en in greate, dy ’t elts yn in apart hüske stiene. Dizze huskes tsjin- nen tagelyk as berchplak foar de lantearnen mei kjersen, foar eltse branspuit trije en like- folle flambouwen dy ’t allinnich by nacht brükt waerden. De fjouwer branmasters twa foar eltse spuit hiene hjiroer it taforsjuch Om it eltsenien düdlik to meit- sjen dat hja de lieding en it algemiene taforsjuch hiene, moasten hja forsjoen wêze fan in mei flammen biskilderde stok, der ’t ek it stedswapen op oanbrocht wie. Dit tsjinne dus as biwiis dat hja troch de „Agtboarheden” wiene „en pecteerdt”. Alle fjouwer hiene hja in kaei fan de huskes. Bihalve dizze brénmasters wiene der foar eltse spuit seis „Commandeurs” dy ’t in wyt biskilderde stök, ek mei it stedswapen forsjoen. ta harren foldwaen hiene. Dizze toalve kommandeurs, dy ’t allegear ta de earste seis neamde gilden bihearden, hiene oars neat to dwaen as léns de branslangen hinne en hwer to rinnen en der op ta to sjen dat der net op trape waerd. Mei harren stókken koene se sadwaende de boar- gers op in öfstén halde hwant dy dingen mepten ta! Kamen der lekken foar yn de slangen, dy ’t fan lear of doek makke wiene dan hiene de kommandeurs in „zak of ge reedschap Draager” ta harren foldwaen, dy ’t bisykje moast dit lek hwer ticht to meitsjen. Ta it utlizzen en opröljen fan de slangen moasten fanseis hwer aparte minsken troch de brénmasters oansteld wurde; de „Slange Leiders” mochten dit kerweei opknappe, Tage lyk moasten hja soargje dat de slangen net op skerpe stiennen of bulten kamen to lizzen en dus altyd yn flauwe bochten leine. It gefaerlikste baentsje wie ornearre foar de fjouwer „Trompet of Piepe Leiders”, dy ’t de piip fan de brAnslang op it fjflr rjuchtsje moasten. Der foar wie it fanseis faek nedich dat hja by de dakken fan de huzen opklédzje moasten en men miende dat dit wurk it béste tabitroud wie oan gevel toeristen sa as de leden fan it timmermans- en metselersgilde. Dit wurk kaem der sa op oan, dat wylst twa fan harren oan it spuitsjen wiene, de beide oaren der in stikje op de trompet by blaze moasten of, sa as it regiemint it utdrukt „tnoeïen by yder spuit de een den ander verpoosen”. Wurdt fuortset. en nam. machine” Hij vertelde i'i T J en de werking der 1 speelt op 11 en 12 Nov. In Hotel „De Zwaan” Hindeloopen Telefoon Redactie en mogelijk apart volkomen rust. De temperatuur in hun verblijf mag iets hoger zijn dan in de andere koestallen. Het spreekt vanzelf, dat de watervoor ziening ruim en goed moet zijn, terwijl ook zindelijkheid een gunstige invloed heeft. Bovenstaand rantsoen geldt alleen voor droogstaande koeien, of voor koeien met een zeer geringe productie. Wil men melkend mesten, dan moeten aan de rantsoenen na tuurlijk heel andere eisen gesteld worden. Men voedert dan de dieren naar een rantsoen dat men ook zou geven aan koeien met een melkgift van ongeveer 20 kg. per dag. Het daar voor moeten worden geres- oanbrocht wie. biwiis dat hja troch ta dizze funks je oanstcld Uitgave van: Fa. T. GAASTRA Bz. Boekhandel en Drukkerij, Workum K. Twijnstra D. J. Spaling. Ferwoude (Herv.) Nam. 1.30 van Parrega. Gaast (Herv.) Voorm. 9 uur Ooijen. Hindeloopen (Herv.) Voorm. ,9.30 uur ds H Altena. Nam. 2 uur ds A. J. Oosten rijk van Warns. (Doopsgez.) Voorm. 9.30 uur ds L. Laurense (Geref.) Voorm. 9.30 uur Leesdienst. Nam. 2 uur ds A. J. Janssens van Koudirm. Koudum (Herv.) Voorm. 9.30 en nam. 2 ds J, Brouwer. (Doopsgez.) Voorm. 10 uur ds R. Hofman. Molkwerum (Herv.) Voorm. 9.30 2 uur ds A. J. Schneider. Warns (Herv.) Voorm. 9.30 uur Oostenrijk. Nam. 2 uur ds H. Altena Hindeloopen Staveren (Herv.) Voorm. 9.30 uur J. Riemersma (H.A.) Nam. 2.30 uur B J. Riemersma (Dankz. H.A.) UT IT DEISTICH LIBBEN. 30 Oktober, de middeis 2 Ore, hélde de B.V.O.L. öfd. Warkum, har twadde by- ienkomst. Ek nou wiene de leden goed op- i kommen en hiene wer in pear gasten mei- nommen, Nei de iepening en afhandeling fan de gewoane saken, brocht mefr. Smits forslach üt oer de Alg. Forg., hélden 8 Oktober it0 uan krigij me •j it wurd, dy ’t fèste regels en gebrüken, en o wé, as immen derfan dfwykte. Troch alle müglike foar- Ijochting is dit stadichoan foroare en oer- I gien yn in mear persoanlike styl. Mefr. Kalma foun, dat troch al dy foroaringen ek wol ris hwat moais forlern gean koe en warskóge tsjin al it masjinale en klear kochte spul. Hwat eigen makke is, hat faeks folie mear waerde, ek yn it each fan in bêrn. Trochdat men op it plattelén alles fan inoar wit, wurket dit de soberheit en ien- fald yn ’e hén, omdat men faeks dingen om inoar lit. Dit binne goede eigenskippen, dy ’t üs lykwols troch de omstannigheden jown binne. Troch se yn üs seis fêst to lizzen. moatte wy se biskögje as in soart rintmasterskip. Yn de stêd stiet men oan folie greatere forliedingen bleat en hoecht it net om buorfrou to litten, omdat men elkoar der dochs faek net kin. Nei noch it ien en oar oer meubels, klaeijing en iten seln to hawwen, bieindige sprekster dizze düdlike ütiensetting. Der kaem noch ien fraech, hwernei mefr. Visser üs aller tank oan de sprekster oer- en nei de rounfraech dizze byien- komst si ute. het gevolg. Maar ook Workum had aan de andere kant evenmin succes. Bennie Faber schoot één keer een pracht schot precies in handen van keeper Donkervoort, die daarmee ’n bijna zeker schijnend doelpunt voorkwam. Tom Getiee miste daarop ’n pracht kans door net naast te schieten. Het gladde veld maakte trouwens het maken van doelpunten heel moeilijk. Vlak voor de rust namen de gasten uit een corner, die door Feenstra fraai wcr^l ingekopt, de leiding. In deze periode hadden de gasten hun voorsprong veilig kunnen stellen, maar hun schoten misten doel. Want Workum werd in deze minuten geheel inge sloten, maar de verdediging hield stand. Een uitval aan de andere kant, bracht enige ontspanning, maar Folkertsma miste een kans op de gelijkmaker. Ook Tiemen Boersma had daarop geen succes. Hij schoot een keer hard tegen de paal en precies een tweede schot in handen van de keeper. Deze was trouwens niet bijzonder in vorm, en was zeker door meer te schieten te passeren ge weest. Er kwamen voor de rust dan ook geen doelpunten meer. Na de rust was het de thuisclub die de toon aangaf. Een prachtige combinatie tussen Bennie Faber en Sierd Folkertsma. stelde laatstgenoemde in staat, de bal voor de voeten van de vrijstaande T. Genee te leggen, die weinig moeite had daarop de gelijkmaker te scoren. Workum kwam toen fel opzetten en zette het Zwaluwen-doel on der permanente druk. Dat ze er desondanks toch niet in 'slaagden hun overwicht in doelpunten om te zetten, pleit niet' voor de technische vaardigheid van de thuisclub. De volle winst had er zeker in de tweede helft uit kunnen komen, maar de vele kan sen werden niet benut. Zwaluwen vocht met de rug tegen de muur voor de halve winst en ze hebben dat tot het einde vol kunnen houden. Een uit.kg seizoen prijzen jaar. Wat aangaat, die bij de zgn. dichtzetten plaats heeft, ook hier zo ongeveer hetzelfde beeld of iets minder dan het vorige seizoen. De eerste resultaten van de palingvisserij (die moet namelijk bij donkere maan plaats hebben) lieten het nogal iets zitten. Het laatste donker daarentegen was beter, zodat van een vrij normaal seizoen kan worden gesproken. Toch voltrekt zich bij de paling visserij in de laatste tijd wel iets bijzonders. Trok de paling na de droogmaking der Zuiderzee eerst als normaal naar het IJssel meer, wat waarschijnlijk zijn oorzaak had in de nogal vrij zoute bodem, nu de verzoeting vrijwel in alles doorgewerkt is, neemt de paling een andere trek. Men moet namelijk weten dat de paling die op trek is, de zgn. geslachtsrijpe paling is, en dus naar de Noordzee trekt, om op deze manier de diepzee te bereiken, waar ze teelt en sterft. Zoals gezegd trekt de paling nu niet meer naar het IJsselmeer. Het ge volg is, dat de dichtzetten, die in de nabij heid van Staveren, Molkwerum en dergelijkc IJsselmeerhavens waren, nu geheel waardeloos zijn geworden. Moesten de vissers voorheen hun fuiken, waarin de palingen worden ge vangen. steeds aan die zijden van de dichtzetten plaatsen waar de trek naar de voormalige Zuiderzee heen was, nu moeten deze netten juist aan de andere zijde worden geplaatst. Voor de binnenvisserij op paling ligt de zaak dan ook geheel anders dan voor de afsluiting, wat trouwens in het IJsselmeer ook wel enigszins het geval is. Immers hier wordt het vissen met fuiken maar zeer weinig meer toegepast, terwijl dit vroeger hoofdzaak was. Thans hoort men in het seizoen de motoren brommen en wordt de meeste paling (dat is kuilaal) gevangen in sleepnetten, die men vroeger geregeld met de wijdse naam van moordkuil betitelde. Ook bij de snoekbaarsvisserij in de binnen wateren doet zich een ongeveer gelijk ver schijnsel voor. Vingen voorheen de hengel- sportbeoefenaars en de vissers in hun fuiken in de wateren die in het IJsselmeer uit lopen. nog al eens flinke hoeveelheden snoek baars, thans is daarvan zo goed als geen sprake meer. Volgens deskundigen is deze vis namelijk ook een trekvis. Wel is de snoek baars een absolute zoetwatervis en zou hij sterven zodra hij in werkelijk zout water ver zeilde, maar blijkbaar voelt hij zich toch aangetrokken tot water met een zeer licht zoutgehalte, zoals het eerst in het IJssel meer het geval was. Hier voltrekt zich na melijk het feit, dat de vangsten op snoekbaars in de Friese meren vrijwel normaal blijven, terwijl ze in bovengenoemde wateren zo goed als afgelopen zijn. De hengelsport zal zich dan ook tevreden moeten stellen met het vangen van witvis, een enkele baars en eens een dikke blei, of in het seizoen als de snoek gaat paren en in de vaarten trekt, een meer of minder jikke snoek. Intussen voor de vissers met de dichtzetten niet te grof ge- in plaatsen als boven omschreven, betekent een en ander een schadepost. Velen hebben deze dan ook reeds opgegeven, en naar wat j anders omgezien. Als het getij verkropt verzet men de bakens, Zondag 9 November 1952. Workum (R.K.) Voorm. 7.30 uur Vroegmis. 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds D. J. Spaling. ’s Avonds 7.30 uur ds A. J. Schneider van Molkwerum. (Doopsgez.) ’s Av. 7.30 uur ds R. Hofman. 11.30 uur WesthilLkinderdienst. (Geref.) Voorm. 9 uur ds E. Verburg. Nam. 2 uur dsH. van Koningsveld van Heeg. (Bapt.) Voorm. 9.30 uur ds B. Fabrie. Heidenschap (Herv.) Voorm. 9.30 uur de heer te Sneek. Nam. 1.30 uur ds in de binnenwateren Het herfstachtige weer maakte het nood zakelijk dat de meeste wedstrijden moesten worden afgelast om de terreinen niet in modderpoelen te veranderen. Zo plaatsen we dan ook alleen maar een kort verslag van de belangrijkste wedstrijd in de Noordelijke 4e klas K.N.V.B. Zaterdagmiddagvoetbal/

Friso nl | 1952 | | pagina 1