DE WORKUMER KRANT 3 Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland UEME DE BOER, Autoverhuur Voor kleine tuinen BEL 170 (doorvei binding) No. 49 Zaterdag 6 December 1952 75ste Jaargang Dit nummer bestaat uit 2 bladen ^eiijKen, Kan men ae oostemeinvueu i hi (i Fryske Brief 279. Né, folie Sintneklazeferskes learden wy yn üs tiid net. Dat fan: „Zie ginds komt de stoomboot”, wie wol it bikindste. En dan Sintneklaas die goeie heer, Komt hier alle jaren weer. Met zijn paardje voor de wagen, Daar komt Sinterklaas aan jagen.” Mar ynsté fan „paardje* songen wy dan „peertsje*. Wis, it „Zie de de maan schijnt door de bomen”, waerd ek wol songen, mar wie dochsnet sa tige bikind. Dat üs „répertoire” wie al frijhwat lytser as tsjinfwurdich. Hwat net wei nimt, dat üs leauwe en bitrouwen yn de „goed heilich man“, lang tige hecht en sterk bleaun is. It mei dan wier wêze dat wy Sintne- klaes nea libbensliif seagen, wy leauden oan syn bistean en dat wie haedsaek. Ik haw dat, mien ik earder, al ris skreun, mar üs Sintneklaes wie dy ‘t by Dora en Süske Fischer yn ’e ütstalling siet. Mar dy ‘t sa gau it skimerich bigoun to wurden, de stêd troch kaem. Hy wie ‘t ommers dy ‘t yn skimerjoun by üs foar de rüten of by de foardoar rép„Syn hier noch stoute kinders Ja dan krigen wy it earlik wol efkes binaud en fleagen hals oer ‘e kop by heit en mem yn 't hoekje. Der fielden wy üs feilich, hwat lykwols foar üs noch gjin reden wie, om sa foar en nei net ris nei de greate wiide skoarstien to sjen. It wie der almeastsaspoekeftigtsjuster. En dan wy sjonge. Dan ynienen fleagen de pipernuten troch de keamer. Hwer wei? Ja üt 'e skoarstien fansels, hwer oars wei. De doarren wiene ticht en heit en mem sieten by üs. In wündere gewaerwurding eltse kear opnij. Wol hwat eangstich mar doch ek in bliid eagenblik om de piper- nüten op to siikjen. Ja, ja, dy tiid leit fier efter üs. Mar ien ding, it oantinken is my biwarre bleaun. Wy sitte nou wer lyk as alle jierren, midden yn‘eSintneklaze drokte. Mar it is nou dochs oars as yn üs tiid. Foar in deimanich lyn, seach ik yn in stêd, yn ien en deselde strjitte mar efkes trije Sintneklazen. Süver om bang fan to wurden. Nou ja foar de bern dan altyd, wy greaten binne net sa skrüten. Hwat al in great forskil by doe of nou. Wy haw’we it altyd stelle moatten mei dy iene, dy ’t earst in hiele dei efter ’e rüten sitte moast. En nou sjocht men mar efkes trije tagelyk. Mei al dy libbene Sintneklazen fan 't tsjintwurdich, mei al dy moaije ferskes dy ‘t de bern nou leare, leauwe hja der net ienris safolle mear oan as wy. Siker ik wit wol, in hiel bulte minsken miene dat der yn dizze mo derne tiid, gjin plak mear is foar in fyguer as Sintneklaes. En dat men de bern soks ek mar leare moat. By üs buorljue binne de bern sa wiis ek al. Dos gjin hoas mear op- hingje, gjin klomp of skoen mear Onder 'e skoarstien sette, soe men sizze. Ja dat noch wol. Hja hawwe in famke fan sa‘n jier of fjouwer. Dy sei fan ‘e wike: „Hat mem nou al hwat by de Jong helle? Ik mei ommers joun myn hoas ophingje". Nou freegje ik jimme, hwat foar in healslachtiich spul is my dat Sintne- kleas bistiet net, mar like goed hwat yn ‘e hoas. Ik, mei myn miskien foraldere bigryp oer de dingen, kin der wier net by. Myn miening is, gjin Sintneklaes, goed, mar dan ek dy hoasophin- gerij de wrald üt. Kieze of diele, it iene of it oare. Né, as heit en mem seis foar de Sint spylje is it moaije, de romantyk der öf. Yn in aide Friso stiet dit ferske to lézen: Lit halde ‘t bern syn sinneskyn, syn skripsucht en gewrimel Syn takomst sünder skaedgerdyn, syn ünbiwolkte himmel Syn hope en winsk, syn Loftkastiel, syn soune laeits en syn gekwiel Kom net oan bernenocht sa bliid, fansels komt wol syn earnst en striid. FRISO. Verschijnt eenmaal per week Uitgave FRIS Telefoon Redactie .j KERKDIENSTEN Zondag 7 Dec. ’52. ds Mol uur ds P. E. van (Doopsgez.) Voorm. 10 ds R. Hofman. uur KONINKLIJKE ONDERSCHEIDINGEN. uur nomische PLAATSELIJK NIEUWS. deze van 1 tioh heeft nieegeliaacfUj geweest. vracucs zuilen meraan ongetwijteia aenet zijn. untjea, Abonnementepriis: i 1,10 per kwartaal per post f 2.40 per halfjaar i i GECOMB. VERGADERING A.R. KIESVER. EN ARJOS. i i i i i Warns (Herv.) Voorin. 9.30 ds A. J. Oostenrijk. van eco- Ook L'w adres voor grote en kleinere ritten Advertentietarief: 7 cent per tn.tn. Advertenties van kuiten friesland 9 ct. pet m,m. Contracten volgens algemene regeling ook anderzijds betitele men nieuwe overheidsbemoeiing (Doopsgez.) ’s Av. 7.30 uur ds R. Hofman. 11,30 uur Westhill.kinderdienst, Geref.) Voorm. 9 en nam. 2 Verburg. (Bapt.) Voorm. 9.30 uur ds B. Fabrie. Workum (R.K.) Voorm. 7.30 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds D. J. Spaling. (H. Doop), ’s Avonds 7.30 uur ds E. J. Beker. Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedige opgaaf! Ferwoude (Herv.) Nam. 1.30 van Wons. Koudum (Herv.) Voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds J. Brouwer. (Geref.) Voorm. 9.30 uur Leesdienst. Nam. 2 uur ds A. J. Janssens van Koudtrm (Voor ben H.A.) Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens, familieberichten desnoods Vrijdagsmorgens voor 10 uur met en zonder chauffeur CONCERT VAN „CRESCENDO”. Een kleine honderd bezoekers verkozen Dinsdagavond j.l. de weldadige rust dfce er uitstraalde van het concerterend „Cresecndo” boven het eentonig gekras van de schaatsende menigte op de ijsbaan. Neen, wij hebben ons geen minuut verveeld bij het met zorg opgestelde en naar voren gebracht programma. Dirigent Heeringa had nl. bij zijn keuze rekening te houden met de beperkingen, i’ grote kerkgebouw veel rijker waren ruimte voor uur Vroegmis. uur Lof. en nam. 2 WORKUM. Zondagavond is door de Geref. Kerk alhier, in de a.s. vacature Ds. E. Verburg, bij acclamatie beroepen Ds. H. van Benthem, Geref. predikant te Holwerd. uur ds H. uur ds Staveren (Herv.) Voorm. 9.30 en nam. 2.15 uur ds B. J. Riemersma. uur ds E. Molkwerum (Herv.) Voorm. 9.30 Altena van Hindeloopen. Nam. 2 A. J. Schneider. Gaast (Herv.) Voorm. 9 uur Ooijen. en nam. Kamerplanten in December (1) Kocht of kreeg U dezer dagen een Azalea in bloei of al ver in de knop? Dan hebt U te doen met een vroege soort, die in de verwarmde kamer geplaatst mag worden. Dan moogt U er wel voor oppassen, dat de plant niet verdroogt. Azalea’s worden door de kwekers nl. meestal in kluit, dus zon der pot, naar de bloemenhandelaars ver zonden. Pas kort voor de verkoop aan het publiek zijn ze dan opgepot; de potgrond is in die gevallen dan ook nog lang niet doorworteld. Bij het gieten loopt het water daardoor vrij snel door de pot, zonder die eigenlijke wortelkluit behoorlijk te bereiken. Bij bloeiende Azalea’s vooral is dit funest; de plant verdroogt, hoewel ogenschijnlijk toch voldoende water werd gegeven. De bloeiende Azalea zetten we daarom enkele malen per week tot aan de potrand in lauw water, totdat er geen luchtbellen meer opborrelen. Voor de overige Azalea’s, die nog niet in knop of nog niet beginnen te „kleuren” geldt het volgende voorschrift: in een koel, vorstvrij vertrek houden, zoveel mogelijk voor een licht venster, matig water geven. Gaan de knoppen evenwel aan het zwellen, en komt er kleur doorheen, dan moet de Azalea warmer geplaatst worden en ook weer zoveel mogelijk in het licht. Geleidelijk dient meer en meer water te worden gegeven. In dit stadium is het goed om de plant een keer of wat per week te bestuiven met lauw-warm water; een bloemenspuit kan hier bij niet gemist worden. Staat de Azalea echter in bloei, dan besproeien we bladeren en knop pen niet meer. In de bloeiperiode eenmaal per week voeden met een kunstmestoplossing (1 tabletje oplossen in een liter water). Aan de bloeitijd kunnen we de soort onder kennen, waartoe de Azalea behoort. De vroege soorten bloeien nl. vanaf half November de middelvroege soorten vanaf half Januari ongeveer; de late soorten vanaf half Fe bruari, De laatste jaren zijn o.a. de Philodendron („Gatenplant” of Monstera) en de Ficus (Ficus elastica of „Rubberboom”) als kamer planten erg in zwang. De Philodendron of Monstera valt op door de brede, ovaalvormigo bladen, die insnijdingen hebben welke bijna tot de hoofdnerf doorlopen. Onze „gaten plant” is een prachtplant voor de warme kamer, maar vraagt ook al weer een lichte plaats, dus dicht bij het venster en heeft betrekkelijk veel water nodig, De plant ech ter niet te dicht bij de verwarming plaatsen. Een of tweemaal per week de plant gedurende een minuut of tien tot aan de potrand in lauw water zetten. De Ficus met haar langwerpige, glim mende, dikke, donkergroene bladeren is even eens een ideale kamerplant, zij vergt weinig zorgen. Een of tweemaal per week water geven en elke week de bladeren even luchtig afsponsen. Nooit met een zeemlap of iets der gelijks na-vegen I De Ficus kan een enorme afmeting krijgen, maar blijft smal en heeft dus niet zoveel ruimte nodig als b.v. de Palm (Kentia Forsteriana). De Clivia heeft in de wintermaanden rust nodig. Daarom in de periode van No vember tot Maart weinig water geven, ook geen plantenmest geven! en Administratie 45 Postrekening 82259 Benoemd tot leerling-Bedrijfscontroleur aan de Kaas- Roomboterfabriek v/h Tjebbes Co. alhier, de heer P. Sikkes te Hinde loopen. NIEUWE IJSBAAN IN GEBRUIK GESTELD. 3 Dec. Gistermorgen vertelde men al tegen elkaar dat de nieuwe ijsbaan ’s avonds voor het publiek open zou worden gesteld. Het ijs was echter van dien aard dat het beter geacht moest worden hier nog even mee te wachten, maar toen er zoveel aandrang van liefhebbers kwam, temeer daar de radio dooiweer voorspelde, werd tegen vijf uur bekend gemaakt dat om half acht voor het eerst in de geschiedenis van de Workumer IJsclub een eigen baan in gebruik zou worden gesteld. De verlichting deed het goed en er is korte tijd druk en lustig ge zwierd. Door de grote toeloop kwam er nogal wat water op het ijs, zodat sommigen met de eerste souvenirs, een paar natte voe ten, thuis kwamen. Vandaag deed de dooi alle illusies van de rijders verdwijnen, maar de wintertijd ie vani Fa. T. GAASTRA Bz. Boekhandel en Drukkerij, Workum vergezeld gaan van een envelop met inhoud. De heer van den Akker sprak namens z’n mede-gedecoreerde woordlen van dank aan Hare Majesteit voor de verleende koninklijke onderscheiding, Burgemeester Russchen voor directeur Folmer voor de en het aangebodene onder nog lang en we hebben dan ook alle reden om aan te nemen dat er binnen korte tijd weer gebruik van de baan gemaakt kan worden. Over het wedstrijdprogramma en trouwens over de hele exploitatie van ijsbaan zal van avond (Woensdag) wel terdege op de leden vergadering worden gesproken en dat pu bliceren we dan in ons volgend nummer. De 1 igging van de baan is heel goed en nu hier ook alle wedstrijden op kunnen worden gehouden is toch wel komen vast te staan dat deze ijsbaan in een grote bij wintertijd voelbare leemte voorziet. DE CHR. JONGEREIN. 28 Nov. hield de Chr. Jongerein haar tweede vergadering in het lokaaltje achter „Ons Gebouw”. De voorzitter, H. Brouwer^ opende deze vergadering en las vervolgens Psalm 46 uit de H. Schrift en ging voor in gebed. Hierna werden alle aanwezigen hartelijk welkom geheten, inzonderheid de spreker van deze avond, de heer H. de Groot van Joure, waarna de secretaris de gelegenheid kreeg z’n notulen naar voren te brengen, welke ongewijzigd werden goedgekeurd en getekend door de voorzitter. Toen kwamen ingekomen stukken aan de orde. Deze werden nogal vlug behandeld. Bestuursverkiezing was een punt, waar men niet uit kon komen, omdat alle leden van ’t bestuur niet aanwezig waren, dus afgelast tot de volgende vergadering. Na de pauze kreeg de heer H. de Groot de gelegenheid z’n inleiding te behandelen, welke handelde over „Boerderijbouw”. Hij vertelde van de nieuwste typen boerderijen, die op ’t ogenblik werden gebouwd en welke voordelen er aan waren, vergeleken bij de oude boerderijen van vroeger. Hierop volgde een geanimeerde bespreking. Na nog enkele dingen behandeld te hebben bij punt rondvraag, gaven zich nog twee gasten op als lid. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter de vergadering en bedankte allen voor hun medewerking. Hierna ging de heer Hi de Groot voor in dankgebed) 1 Dec. Vrijdagavond kwam de A.R. Kiesvereniging „Nederland en Oranje” met de Anti Rev, Jongeren Organisatie bijeen, on der voorzitterschap van de heer R. Visser, Na z’n openingswoord waarin hij z’n blijd schap er over uitsprak dat zoveel jongeren aanwezig waren, werd aan de orde gesteld de inleiding over Staatssocialisme, welk onder werp behandeld werd door burgemeester J. Russchen, die de volgende gedachtengang ont wikkelde, De gedachte die in het staatssocialisme is belichaamd, dateert eigenlijk al uit de 16c eeuw en was tot de 18e eeuw het heersend stelsel van pratisch staatsbeleid. Het is de leidende gedachte die we telkens weer ont dekken bij de overgang van de middeleeuwen tot de nieuwe tijd. Dat Staat en Maatschappij een eigen leven hebben, werd niet beseft. De Staat heeft de roeping het hele econo mische leven te regelen en alleen het nut en belang voor de Staat bepaalt de mate hier van, Lijnrecht hiertegenover stond de Man chester school, welke propageerde absolute vrijheid in het verkeer en vrije concurrentie. Generlei preventieve inwerking van de Over heid kon worden geduld. De moeilijkheid om het beginsel van staatssocialisme te tekenen wordt door tweeerlei omstandigheden vergroot. Eerstens omdat onderscheidenen, door hen ai- gekeurde maatregelen van sociale wetgeving, verdacht zoeken te maken door er het etiket „staatssocialisme” op te drukken, terwijl in waarheid deze karaktertrek ontbreekt. An derzijds wordt de juistheid van de beoordeling vaak geschaad, doordat verschillenden onge twijfeld op staatssocialistisch standpunt staan, terwijl zij zich toch met kracht verzetten, als zodanig kwalificatie aan hun streven wordt gegeven, De leidende gedachte bij het staatssocialisme is deze: De souvereiniteit van de bestaande staat strekt zich onbeperkt uit over het economische terrein, zodat hem het volle recht toekomt, dat leven te rege len gelijk hem goeddunkt. Hij kent hiervoor geen andere grens dan het nut, het belang. Het staatssocialisme is niet anders dan het op economisch gebied toegepaste staatsabso- lutisme. Dat staatsabsolutisme acht de Over heid los van elke band en loochent dat ze aan enig boven haar staande autoriteit ge bonden is. De Staat ontleent alle macht aan zichzelf. _Het staatsabsolutisme lacht om de rechten en vrijheden van individuen en groe pen, het ontkent het bestaan van onaantast bare rechten, welke ook der Overheid heilig moeten zijn. Zo is ook die almachtige staat op economisch terrein tot ingrijpen bevoegd, als hem dat nuttig voorkomt. Niet het na tuurlijk recht der individuen of groepen, niet de zelfstandigheid van enige kring, maar alleen het practisch doel, het nut, begrenst de staatsbemoeiing. De staat is onbeperkt bevoegd, ook de ganse voortbrenging staats zaak te maken. Het kenmerkende van haar optreden is dat hier ontbreekt het besef dat vóór de Overheid haar regelen stelt, ernstig behoort te worden onderzocht of niet door de vrije werkzaamheid van het maat schappelijk leven het noodzakelijk geachte tot stand kan worden gebracht. Tegen deze staatsvergoding staan we onverzoenlijk. De souvereiniteit der Overheid stellen we hoog en we verdedigen haar met kracht. Maar zij ontleent haar macht niet aan zichzelf, doch aan de souvereiniteit Gods, die haar verplicht zich naar de door Hem geschonken levenswet te ontwikkelen. Zo houden wij naast de souvereiniteit der Overheid vast aan „de souvereiniteit in eigen kring”, de souvereini teit van menigen kring, die zich in het maatschappelijk leven heeft gevormd. Wij be lijden dat er onaantastbare rechten en vrij heden bestaan, die nimmer door de Overheid ter voldoening van welk belang ook, mogen worden onderdrukt. Wel degelijk wordt zo de opvatting omtrent de taak der Overheid in dezen beheerst door beginselen uit de Heilige Schrift te ontwikkelen. Enerzijds wordt hier ten volle het sociale element erkent en anderzijds wordt niet minder de hoge waarde van het individu staande ge houden, Enerzijds beschimpe men dus nimmer ieder manhaftig terugdringen van staatsover- heersing al» reactionair conservatisme, maar niet lichtvaardig als uiting staatssocialistische gedachte. Ook in de worsteling kan het noodzakelijk zijn dat de Overheid haar schild ter bescher ming en beveiliging opheft en activeert die krachten welke door deernis en ontferming niet het weggezonkene en neergebogene, geen poging achterwege laat om stoere energieke volkskracht te ontwikkelen. Aan de bespreking die op dit onderwerp volgde, namen verschillende personen deel en toen bleek te meer met hoeveel aandacht naar deze rede geluisterd was. Nog even werd stil gestaan bij een maand overzicht, waarin de belangrijkste gebeurte nissen de revue passeerden. Deze uitstekend geslaagde avond werd door de eerste inleider met dankgebed gesloten. 29 Nov. Hedenmorgen ontplooide zich aan verschillende woningen in ons stadje de nationale driekleur vlag, als teken van een belangrijke gebeurtenis. Het bleek al spoedig dat dit een uitdruk king was van het personeel van de zuivel fabriek Tjebbes Co., daar de N.V. Lijempt waar we vorige week een artikel over publiceerden 40 jaar lang een belangrijke plaats in de Nederlandse zuivelwereld had ingenomen. Nadat de vorig jaar overleden heer Crol zich als directeur had terugge trokken, kwam deze fabriek na zijn vertrek dat voor de oorlog plaats vond, onder Lijempf controle te staan. Ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum werden ’s morgens op het kantoor van de directeur de heren A. van den Akker en K, Hoekstra met hun echtgenoten ontboden, die beiden langer dan 40 jaar aan deze fabriek verbonden zijn geweest. Toen bleek dat daar eveneens aanwezig was het vol tallige college van B. en W. met de gemeente secretaris. Burgemeester Russchen nam het woord en memoreerde in korte trekken het grote be lang dat ons land bij de zuivel heeft. Hij schetste de beide werknemers als personen waarop men kan bouwen. Zij hebben in de verstreken jaren die ze aan dit bedrijf heb ben gewerkt de ontwikkeling van zeer nabij gevolgd en kunnen getuigen van een gestadige technische vooruitgang, waardoor het mogelijk is dat ons land als exporteur kan wedijveren met andere landen op de wereldmarkt. Dat deze verdiensten grote erkenning onder vinden bleek deze morgen wel overduidelijk, daar burgemeester Russchen meedeelde, dat hij namens Hare Majesteit Koningin Juliana de heren van den Akker en Hoekstra mocht vereren met een koninklijke onderscheiding, waarin hun arbeidsprestaties ’.o treffend wor den erkend. Directeur Folmer feliciteerde de beide heren en memoreerde dat beide personen steeds tot grote voldoening van de directies, het hunne hebben bijgedragen tot de uitbouw van deze onderneming en liet z’n woorden Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds A. J. Schneider van Molkwerum. ’s Avonds 7.30 uur ds H. Altena en ds L. Laurense (Oecumenische dienst). (Doopsgez.) Geen dienst. die de accoustiek van het hem oplegden, doch hoe de voordelen van deze fanfare-klanken. Een enkele keer moest misschien iets het voorgeschreven tempo worden afgeweken, doch dit was niet hinderlijk. De mooie klank van het musicerend en semble evenals de zeer muzikale verzorging van de concertnummers brachten ons een prachtig uurtje, Heidenschap ('Herv.) Voorm. 9.3fl uur ds E. J. Beker. Nam. 1.3o uur ds D. J Spaling. de uitreiking en hartelijke woorden couvert. Dat het een gezellige morgen was op het privé-kantoor zal een ieder kunnen be grijpen. Vanaf deze plaats ook onze gelukwensen aan deze twee oudste, nog steeds werkzame getrouwen uit de plaatselijke zuivelindustrie. e f 1 i. 1

Friso nl | 1952 | | pagina 1