i ERFSKIP I Nieuwjaarswens DE WORKUMER KRANT en I Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen Zuidwesthoek van Friesland t4 IJEME DE BOER, Autoverhuur I BEL 170 (doorvei binding) Gen goede gewoonte 1 Zaterdag 20 December 1952 No. 51 75ste Jaargang WARKUMS FRISO. '..V Fryske Brief 281. Der soe oars hjoed gjin Fryske Brief yn ‘e Friso kommen bawwe. Né, nearne net om hear, mar ik hie fryhwat oare drokte. Sadwaende soe ik dan gjin tiid fine kinne ta it skriuwen fan in brief. Mar it kaem al wer oars üt. Hwant it wurk hwer ik mei dwaende bin, brekt my by de bannen óf. Dat wol sizze, ik kin der op ‘t eagenblik net fierder mei, om ‘t ik sit to wachtsjen op matriael, hwat ik nedich haw. Derfandinne reitsje ik dan dochs noch oant briefskriuwen. En hwa wit, kom ik hjirtroch dan ek noch wol oan mear matriael, as hwat my ta sein wurden is. Hwat ik nedich haw, soene jimme witte wolle? ‘k Sil jimme üt ‘e dream helpe. Al manich kear haw ik frege om aide famyljepapieren, keap- brievenReversaals; Akten; brieven en briefkes, yn ‘t koart sein aide papieren. Ut eigen ünderfining wit ik, dat der sa hjir en der noch güns fan dat spul biwarre wurdt. Faek ek toarket it om, om nei forrin fan tiid opromme, opbarnd of weismiten to wurden. ’k Haw frege: Minsken as jimme der mei om hans sitte, stjür- of bring it üs, of oars stjür üs efkes bericht en wy helje it by jim wei. Dos sa‘n bytsje: „Liefdewerk Oud papier1*. En dan binne jimme miskien der ek nijsgjirrich nei of dy „Aid papieraksje" noch hwatopsmiten hat. Ikdoar gerêst sizze, dat wy de léste tiid hiel hwat fan dat spul rédden hawwe. Wis, rédden, is hjir it wurd. Neist hiel hwat dat kteas biwarre bleaun is, krije wy it ek wol, dat it heal to fretten en hea] forgien is. Marwynimme it like goed foar leaf en binne der bliid mei en sünich op. Hwat dogge wy der dan mei? Earstens prebearje üt to finen hwat de ynhald is. In beuzichheit, dy ‘t faek üren en dagen yn bislach nimt. Doch dat hawwe wy der mar hwat graech foar oer. Dan wurdt neigien, is itjinge wy foun hawwe fan belang dat it yn Warkum biwarre bleaun wurde moat, of heart it earne oars thüs. Yn alle gefallen kriget it in plak der it net weirekket en goed biwane bliuwt. Sa haw ik op ‘t eagenblik in hiel steal papieren, die 't nei de Kanselarij to Ljouwert geane. Troch dy Aide papieren, troch in hiel lyts sütrich kladtsje faek, kin mende tried to pakken krije fan eat hwat foar ieuwen lyn, barde. Dos béste minsken, litte wy öfprate, gjin aide papieren wei smite of der de kachel mei oansette, mar lit it üs witte. En wolle jimme der gjin Ofstan fan dwaen, lit se üs dan ris in kear léze. Lit my foar aerdichheit nije wike ris sa'n aide keapbrief oernimme hwertroch ik hiel hwat to witten kaem. in „FRISO” - Verschijnt eenmaal per w^ek Uitgave KERKDIENSTEN ds E. nam. uur uur van adspirant-dames BURGERLIJKE STAND Gemeente Workum P. in er J. naar wat aan PLAATSELIJK nieuws 4* Advertentietarief: 7 cent per tn.in. Advertenties van buiten Friesland 9 ct. per m.m. Contracten volgens algemene regeling met de en en met e» zonder chauffeur an- de het AJtónmemeMtspHja: f (.10 per kwartaal per post f 2.40 per halfjaar Uitg. „Friso”. Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten. en Omstreken ver- ,,Ons Gebouw”. van de C.H.U.?” een kwam: Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedige opgaaf! CHR. HIST. JONGEREN ORGANISATIE. Het is jammer dat niet alle deelneemsters het diploma konden halen, maar als vooral de meisjes beter letten op de afwerking van hun oefeningen zullen de resultaten volgend jaar beslist beter zijn. GYMNASTIEK. Op Maandag 15 December, ’s avonds half zeven, hield de S.V.W. weer haar jaar lijkse, door het K.N.G.V. (Koninklijk Neder lands Gymnastiek Verbond! ingestelde vaar- digiNtdapcueven, Bij de data»* 3e graad waren 1 n<^ uitstekend. uur Wij- TERUG UIT NIEUW GUINEA. Volgens de laatste berichten hoopt de militair W. van Brug, na een diensttijd van 13 maanden in Nieuw Guinea, nog voor de Kerstdagen per vliegtuig in Nederland terug te keren. ds van der uur Leesdienst. on nam. 2 uur Vanaf 11 tot en uur ds H. uur ds H. Altena Het Stedelijk Or- en nam. 2 uur CONTACTAVOND lijempf. Naar aanleiding van het 40-jarig be staan der N.V. Lijempf hadden de Friese Zuivelvereniging, afd, Workum en de Stich ting Veeziektenbestrijding aan haar jaarver- gadering-contactavond een feestelijk tintje ge geven. Maandagavond j.l. was de bovenzaal van Hotel „De Wijnberg” gezellig vol en Dinsdagavond werd voor de meer noordelijk wonende leveranciers en huisgenoten hetzelf de programma afgewerkt in Hotel „De Prins” te Makkum. In z’n openingswoord stond de heer A. Gaastra even stil bij het 40-jarig jubileum van de Lijempf, die veelzijdige, krachtige zui velindustrie, die met haar efficiënte bedrijfs voering in deze tijd de beste waarborgen biedt. Namens de melklcveranciers, doch ook namens het gemeentebestuur van Workum, verzocht spreker de vertegenwoordigers van de Lijempf de hartelijke felicitaties aan de hoofddirectie over te brengen en besloot ten slotte met de wens dat de Lijempf in de toekomst nog steeds groeien en bloeien mag. De heer Folmer wilde z’n zakelijke mede delingen ditmaal niet te lang maken, maar meende toch even te moeten herinneren aan de moeilijke oorlogsjaren. Nauwelijks waren do omstandigheden ten gunste gekeerd of daar herstelde zich het ene bedrijf na het andere en in een bewonderingswaardig snel tempo was de vroegere vooraanstaande plaats op zuivelgebied weer bereikt. Dat geeft ver trouw** «h wat da Irijetmdarhedan van het Zondagmorgen j.l. werd tijdens de le- denvertoeving van de Doopsgezinde Gemeente alhier in de vacature-J. Wagenaar, tot ker- keraadslid benoemd de heer R. T. Hoekema, nadat de boekhouder, de heer F. Kupeerus, met grote meerderheid van stemmen her kozen was. fjouweren, oanskille by it earste boarger skoudo it raem PROPAGANDA-FEESTAVOND N.V.V. 11 Dec. 1952. Deze avond, belegd door de Workumer Besturenbond, is uitmuntend geslaagd, De bovenzaal van „De Wijnberg” was goed bezet. De voorzitter kon in z’n openingswoord dan ook gewagen dat bij Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens, familieberichten desnoods Vrijdagsmorgens voor 10 uur er 6, dames 3e graad 10 en 20 deelneemsters. Het minimum aantal punten dat behaald moest worden, was voor de adspirant-dames 65 (5 onderdelen met voor ieder onderdeel 2 cijfers) v,,. i de dames 2e en 3e graid met 6 onderdelen 78 punten, dus voor allen voor elk onderdeel gemiddeld 61/, punt. Voor het begin der wedstrijden heette de presidente, mevr. D. SchaapBosscha, de 6 juryleden, die uit Joure, Sneek en Lang weer de koude reis naar Workum ondernomen hadden, alle deelneemsters en de telcom- missie, bestaande uit mej. H. Molenaar en de heer K. Boonstra, van harte welkom. Ze hoopte dat het een prettige en sportieve avond mocht worden en gaf toen aan de meisjes het sein om Telefoon Redactie en Administratie 45 Postrekening 82259 Ook bereikt U met zo’n Nieuw jaarswens diegenen, voor wie in de vreemde ons weekblad „Fri o” mede nog de band vormt, die hen met „it HeitelAn” verbindt, j De kosten zijn slechts 80 CENT bij normale grootte en gaarne direct bij opgaaf te vol doen, De speciale rubriek voor zaken, be drijven of verenigingen over dubbele kolom f 1.50 voor gewoon formaat en overigen» berekening naar plaatsruimte. Geef vooral deze advertenties vroegtijdig op, liefst deze week, doch in elk geval vóór de Kerstdagen. van: Fa. T. GAASTRA Bz. Boekhandel en Drukkerij, Workum actief om dc van de vakbeweging staan, te overtuigen dat hun plaats bij ons is. Een ieder, van welke richting ook, kan lid van het N.V.V. zijn. Het gaat niet alleen om zaken van materiele aard; we hebben grote geestelijke en culturele waarden te verdedigen. We moeten tezamen een hecht bolwerk vormen tegen het commu nisme. Zie wat thans in Praag gebeurt. Het gaat met onze vakcentrale in de Zuid westhoek goed. Waren er voor een drietal jaren nog maar enkele tientallen leden, thans zijn dit enige honderdtallen. De Toneelclub Hindeloopen bracht het to neelstuk „Ik bin ek mar in minske”. Dit stuk werd op meesterlijke wijze vertolkt. Een daverend, gul applaus was dan ook ten volle verdiend. De muziek van de Workumer band was ook uitstekend verzorgd. Al met al een mooie, gezellige vergadering. In z’n slotwoord wekte de voorzitter de leden op om Naarstig.V'olhardend-Voorwaart te gaan. met 18 December 1952 Geboren: Grietje Klaaske, dv Botte Ham- stra en Jantje van der Werf. Neeltje Maria, dv Willem de Vries en Maria Smit. HiJltje, dv Obe IJntema en Catharinia Bijlsma. Ma rijke, dv Wiebe Veenstra en Marijke Dijk stra. Hiltje, dv Johannes Koopen en Wijtsko van der Meer, Gehuwd en Overleden: Geen. WORKUM. Geslaagd voor de M.O.-actei Engels B onze vroegere stadgenoot de heer J) KmUnt, «Imm t» Dm 1 een goede opkomst do avond al half geslaagd is. Hij wekte de aanwezige leden op, om trouw aan de organisatie te zijn en samen te werken voor Vrijheid, Vrede goed te weten dat er den georganiseerd zijn in het N.V.V. en nam. ERNSTIGE VAL. Zaterdag viel onze stadgenoot D.B., werkzaam als bakkersknecht te Hemelum, tijdens werkzaamheden van de zolder en werd met een zware hersenschudding naar het ziekenhuis te Sneek vervoerd. De toestand laat zich nu gunstig aanzien. om trouw samen te Welvaart. Het is landelijk 430.000 vrien- en in ternationaal 55.000.000; deze cijfers geven vertrouwen en moed voor de toekomst. Hoofdbestuurder D. v. d. Meulen kreeg hierna het woord. In een kort krachtig be toog, wekte hij de aanwezigen op deel te nemen aan de vakbeweging vrienden die nog buiten de rijen is het Uw familie, vrienden, be kenden en clientèle bij de jaar wisseling alle goeds toe te wensen. Ook dit jaar kunt U dit weer op de meest geschikte wijze doen door een van oudsher HET gezinsblad voor Workum en omgeving. prettige en en gaf toen te beginnen. Van de 20 meisjes behaalden 11 het di ploma, nl. de dames H. van der Meer, A. Huisman, P. Huisman, A. Zijlstra, R. Mast, J. Adema, F. Jaarsma, A. Hooghiem- stra, S. Westra, A. van Wieren en Sj. Huisman. De hele groep 2e graad slaagde het diploma te halen: dit waren de dames A. Bajema, B. van Wieren, O. Molenaar, I. Mulder, F. de Boer en D. Schaap-Bosscha. Bij de 3e graad dames was het jammer dat één van de deelneemsters er niet in slaagde het minimum aantal punten te ver krijgen. Succesvol was het voor de dames: J. Cnossen, A. Robijns, M. Venema, J. Molenaar, A. de Boer, E. Wielinga, M. M. de Zondag 21 Des. 1952. Workum (R.K.) Voorm. 7.30 uur Vroegmis, 10 uur Hoogmis, Nam, 3.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds D. J. Spaling. Avonds 7.30 uur ds E. J. Beker. (Doopsgez.) Voorm. 10 uur ds R. Hofman. 11.30 uur Westhill.kinderdienst, Geref.) Voorm. 9 en nam. 2 uur Verburg. (Bapt.) Voorm. 9.30 uur ds B. Fabrie. Heidenschap ("Herv.! Voorm. 9.30 uur ds E. J. Beker, Nam. 1.3o uur ds D. J Spaling. Ferwoude (Herv.) Nam. 1.30 uur ds P. E. van Ooijen. Gaast (Herv.) Voorm. 9 uur ds Zwaan Makkum. Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 Altena. *s Avonds 7.30 „Kerstwijding” rn.tn.v. kest. (Doopsgez.) Voorm. 9.30 uur ds L. Laurense Maandag 22 Dec. ’s avonds 7.30 dingsdienst. (Geref.) Voorm. 9.30 uur Plaat van Oudega. Nam. 2 Koudum (Herv.) Voorm. 9.30 ds J. Brouwer. (Doopsgez.) Geen dienst. Molkwerum (Herv.) Voorm. 9.30 2 uur ds A. J. Schneider. Warns (Herv.) Voorm. 9.30 ds A. J. Oostenrijk. Staveren (Herv.) Voorm. 9.30 en nam. 2.15 uur ds B. J. Riemersma. ERNSTIGE AANRIJDING. Zaterdagmiddag tegen half zes vond op de rijweg bij de Markt een ernstig ver keersongeval plaats, waarbij twee personen zwaar werden gewond. Per motor komende vanaf het Zuid kwam onze plaatsgenoot, de ongehuwde A.D. als duo-passagier de gehuwde S.E. op Markt in botsing met de bromfietsrijder J.B. hadden, niet vergeten mag worden. I die vanuit de Bagijnestraat zich Zuidwaarts zou begeven. De gevolgen waren wel nood lottig. Beide eerstgenoemden werden door toe geschoten hulp in het politiebureau binnen gebracht. ’s Avonds konden ze naar huis worden vervoerd, maar E. moest Zondag naar het ziekenhuis te Sneek gebracht worden, I daar hij veel bloed verloren had en o.a. de kaak gebroken bleek te zijn. D. werd in bewusteloze toestand'naar z’n ouderlijke wo ning vervoerd, waar hij enkele dagen buiten kennis heeft gelegen en de toestand liet zich vooral daar ernstig aanzien. Hoewel de brom fietser zich ook onder doktersbehandeling moest stellen, bleken diens verwondingen ge lukkig mee te vallen. Naar gemeld wordt bestaat er voor de beide ernstig gewonden geen levensgevaar meer en we wensen hun een spoedig en vol ledig herstel toe. voor M. Venema, E. Wielinga, Folkertsma, J. RobijnsWitteveen en VriesVaartjes. Na afloop van de wedstrijden om plm. 9 uur werden door één der juryleden de uitslagen bekend gemaakt, waarna hij de S.V.W. dankte voor de buitengewone ver zorging van de inwendige mens. Het speet hem echter, dat het de hele avond zo ru moerig geweest was, wat natuurlijk voor de prestaties van de turnsters die aan het werk zijn, niet bevorderlijk is. Mevrouw Schaap bedankte daarop de jury leden en deelneemsters voor hun medewer king, waarbij natuurlijk ook het werk dat de telcommissie en mej. O. Molenaar gedaan jubileum en de ontwikkeling van do Lijempf betreft, daaromtrent heeft men in het toe gezonden nummer van „Inzicht” al voldoende kunnen lezen. Bij het binnentreden van de zaal trok een groot spandoek de aandacht. Daarop stond met duidelijke letters geschilderd: Elk doet zijn werk Zo goed hij kan Door eendracht sterk En toch vrij man Een korte maar krachtige spreuk, die bij de inleidende woorden paste. Namens de hoofddirectie kreeg daarna nog even het woord, de heer van Dijk van Leeuwarden, die na een kleine samenvatting en beantwoording 'van het gesprokene, de indeling van de avond nader uiteenzette. De hieropvolgende kleurenfilm: „Een vee- plaag aan banden” liet allerlei zien van de runderhorzelbestrijding en een aanmoedi ging om mee te werken deze plaag binnen een paar jaar geheel dc baas te worden, zal zeker bij geen der toeschouwers meer nodig zijn. Met een vrij gemakkelijke en goedkope bestrijdingsmethode kan het vee van een onnodige marteling verlost en kun nen de schadelijke gevolgen voorkomen worden doch aan een snelle, afdoende bestrijding zal dan ieder moeten deelnemen. Bij de lezing over „Nieuwe inzichten be treffende het inkuilen van gras” verstond de heer Ir. J. van Dijk de kunst om in korte tijd de voornaamste punten tot hun recht te laten komen. Uit talloze onderzoekin gen is gebleken- dat de oude, warme me thode: de Friese kuil, belangrijke vediezen geeft. Bij de koude methode wordt bet gras meteen aangestampt en doordat er dan geen lucht meer tussen zit, wordt verder ’n constant dood product verwerkt. De toepassing van A.I.V.-zuren heeft dit bezwaar, dat men minstens met rubberlaarzen gewapend moet zijn, want met de hierbij gebruikte vloeistof moet men heel voorzichtig zijn, omdat do kleren in minder dan geen tijd aangetast of zelfs uitgevreten worden. Bij do Harde- land-kuil wordt veelal melasse toegevoegd, maar het gras wordt dan eerst vermalen, waarvoor een vrij kostbare machine aange schaft moet worden,, doch bi’i een economich gebruik is die zeker rendabel te maken, omdat de voedingswaarde van het product veel hoger ligt dan bij de Friese kuil, trou wens dat is bij beide genoemde koude me thodes het geval. Het snel afwerken bij voorkeur op één dag, is met de be chikb.i; werkkrachten soms cok een bezwaar, m.a. bij over en weer helpen van buren kunnen extra-kooten vermeden worden, wat ook met gezamenlijk gebruik van machines mogelijk is, als men maar niet tegelijk aan de gang wil gaan, wat met het oog op de gras- groei natuurlijk wel tens kan vuo.kóm-.n. Proeven met een nieuwe methode, o.a. ge nomen door Dr. Grashuis, be.oven ook gun stige resultaten, terwijl voor ’t kn-.uzen van het gras dan een machine g.bruikt kan worden, die ongeveer de he;ft minder ko»t. Toevoeging van bieten en me:as»e geeft een uitstekend product, dat niet onaangenaam ruikt, maar spr. waarschuwt er voor om de gewoonte van na het melken te voeren, ook dan niet te gaan verwaarlozen, want smaak en geur van de melk worden door alle soorten kuilgras slecht beïnvloed, juist wanneer de vereiste voorzorgen niet of on voldoende in acht worden genomen. Op verzoek van de directeur, de heer Folmer, vraagt spr. dan nog om de melk van eventueel met penicilline behandelde koeien apart te houden of liever nog g‘. luiende en kele dagen niet aan de fabriek af te leveren doch zelf te gebruiken, omdat die melk al leen voor de kaasproductie niet te verwer ken is en wel in die mate dat een hele bak met melk daardoor ongeschikt gemaakt wordt. Dus een schadepost en wie zou het niet zonde vinden als bijv, de rondgediem'lj kaas mislukt was geweest. Nu smaakte die overheerlijk, een zuivelproduct van de bo venste plank en dat is tenslotte het doei van de Lijempf-fabrieken. Na de pauze, toen men opnieuw van de tractaties kon genieten, werd de dol-komi- sche film: „Olivier verliest zijn hart” vre- toond. Als het dan toch gek moet, vooruit dan maar dachten zowel de hoofdpersonen als de filmoperateur, die er voor en na nog een kleine klucht bij afdraaide. ’t Was een gezellige avond geweest, toen de heer Gaastra sloot, en daarna waren de grootste en do kleinste boer het er over eens dat voortaan hun jaarvergaderingen steeds op avond gehouden moesten worden en ze demonstreerden daarbij tevens dat een dracht niet alleen sterk maakt, maar ook een prima ottunmag kweekt. Nei oanlieding fan üs artikeltsjes oer de Warkumer branwar stjürde ien fan üs leden üs ündersteand stikje ta dat wy hjir graech plak jowe. In Warkumer Brünwar Teltsje. My tinkt, eltsenien sil mei greate niget de «tikjes oer de Br Anwar fan Warkum lézen hawwe. Wy binne de ekriuwer der fan tige tankber. Ik leau, der efteroan past wol it nuvere forhaeltsje, dat ik fan myn Alden haw. It soe wier bard west hawwe. Mear as hündert jier lyn wie der yn Warkum in boargemaster dy leaver yn it weardsbOs siet as op it stedhös. Suver eltse dei «ette er syn fleis yn de pikel. As it dan tiid fan sluten wie, jouns let, kaem de plysje-majoar (as bern neamden wy Stout ek wol majoar) it „Oogje” en de oare herbergen ynstappen en sei dan: ,,’t Is tiid om to sluten, hearen!” en dan draeide min- hear de boargemaster him mei in fjürreade drankholle nei de doar ta om en róp: „Ik jow noch in üre permisje Sa giet it dei üt dei yn; it wie dan ek gjin wünder dat hy, as er nachts om ien üre op bêd tolAnne kaem, syn sliep wol noadich hie. Nou wie der yn Warkum in arbeider, Gabe, dy by de pompers fan de brênspuit yndield wie. Hy hie syn wurk efkes oer de «tedsgrins by in boer yn FerwAlde. Op in kear, yn it drokst fan de haeijinge wylst Gabe mei syn boer yn it hea oan ’t skreppen wie, rekke yn Warkum in hüs yn ’e brAn. Gabe tocht: ear ’t ik der bin is óf de boel al plat óf it is al dwest, en ik kin hjir net mist wurde, dat ik gean der net hinne. Mar de oare deis moast er by de boarge- master komme en der krige er to hearren dat it „reglement” fan de brAnwar foar- skriuwt, as men de gemeinte forlit, men soks meidiele moat oan de boargemaster, oars folget boete. Dat Gabe draeide der yn foar twa kwartsjes. Der siet neat oars op as bitelje dy; mar hy sinde tagelyk op wrek en dat slagge him tige skoan. Do oare moarns, efkes oer waerd der lang en fül boargemastershüs. Warkums stoude ta it bèd üt, en skoude de sliepkeamer wie boppe it raem op en raesde: „Hwat is der?” Gabe andere deabi- dacrd: „Ik woe net wer tsjin it regiemint sündigje, minhear en dèrom woe ik jo efkes meidiele dat ik aenst jou gemeinte forlit, dat mocht der bran komme dan witte jo der fan.” Leave sei, hwat waerd dy boargemaster pür en de jouns yn de herberge dronk er der nammentomear om. De oare moarns fjou- wer üre wer fan ’t selde, alderheislikst lang en lüd skiljen en doe: „Minhear, ik woe jo efkes sizze dat mocht er brên komme...” De boargemaster hat bilies jaen moatten. Gabe krige syn kwartsjes werom. De boarge master bleau oan de drank, is boargemaster óf wurden en is earm as in lüs yn in tsjus- tere dampe bedsteed fan ien fan Warkums lytse stegen oan syn ein kommen; fan bin nen troch drank forbrand; dér koe de bran war neat tsjin bigjinne. De Groep Workum gaderde op 11 Dcc. in „Waarom ben ik lid Over dit onderwerp hield de voorzitter inleiding, waarin speciaal naar voren de keus die ieder persoonlijk moet maken, de eis en do behoefte aan vaste beginsel- poütiek en de houding ten opzichte van dere partijen, o.m. de A.R.P. en P.v.d.A, Vooral de verhouding tot en contact met de A.R.P. lokte een interessante bespreking uit. Na de pauze met thee werd voor een gezellige afwisseling g zorgd door voordrach ten en wedstrijd pe latjes. De stemming zat er finaal in. De opkomst was, gelet op de slechte toe tand van weer, weg en maan, t

Friso nl | 1952 | | pagina 1