Balans Opruiming ERFSKIP - ■Ml DE WORKUMER KRANT IJEME DE BOER, Autoverhuur INSCHARING WORKUMERWAARD Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland REYER FLAPPER - Telef. 164 - WORKUM Bysünderheden oer de Warkumer kofskippers üt de 18e ieu. Ml BEL 170 (doorverbinding) - Zaterdag 17 Januari 1953 No. 2 76ste Jaargang WARKUMS 53 FRISO. plaatselijk nieuws Abonneert U op »Friso« postduiven bekroond. Veren Bedstellen, ’t allerbeste, vraagt U prijzen Flanel Lakens, Witte Lakens, heel goedkoop U weet ’t reeds de Wol is weer 10% duurder Wij slaagden deze week nog te kopen tegen Balans Prijzen Aa Be Wollen Dekens 175 X 225 zolang de voorraad strekt Wollen Jaeger, Wollen Zwart, gekleurde Wol Verder Flanels, Baai, gekleurde Flanel, goedkcop Wollen Dames Camisoles In onze Baby-Afdeling De beste Luiers Teddy, enz. Opruimingsprijzen, Truitjes, Flanel Luiers, Kinderwagens, Wiegen, Ledikant jes, nog 't mooiste goed 10 pCt. korting op onze uiterst lage prijzen i. In jiermanich lyn, krige ik in boek yn ’e bannen mei de wiidweidige titel: Hedendaagsche Historie of tegenwoordige staat van Alle Volke ren; XXVste deel. Behelzende de beschrijving der Vereeuigde Neder landen en wel in het byzonder van Friesland. Derde Deel. MDCCLXXXVIII. Nou en yn dat boek foun ik in biskriuwing fan Warkum, hwer ik in diel fan oerskriuwe sil. „Workum, eertyds Wolderkum en ook wel Waldrichum genaamd, is m rang de negende onder de Friesche Steden en ligt in het kwartier Westergo, genoegzaam aan de Zuideizee; hebbende eet e Uitvaart, het Zool genaamd, van de Sluis tot aan Zee, ruim 400 Dyksroeden lang, 4 en een half uur van Harlingen, 1 en drie vierde uur van Makkum, 1 uur van Hindeloopen, 2 en een half uur van Stavoren. De stad, bestaande uit een dubbelde regel huizen, gebouwd ter weder- zyden van een daar doorloopende water, de Wymers genaamd, loopt in een rechte streek Zuidwest en Noordoost, uitgezonderd een kleine Dwarsstreek aan het Noordeinde, geheel ter lengte van een kwartier gaans be Stad heeft in het midden een fraai Marktplein, waaraan het Stadshuis, degroote Kerk en des Stads Waag gebouwd staan, die onder de publieke Gebouwen der Friesche Steden geenzins voor de minste te houden zijn en waarvan wy eene afbeelding hier by voegen. De Kerk in het by zonder, eertyds aan St. Geertruid toegewyd, is een grootte en fraai gebouwde Kruiskerk, die voor deezen met een torentje pronkte doch’t welke door den zwaaren storm van January 1735 daar af gewaid zijnde, sedert niet weder is opgebouwd. Een zwaare en naar de oude wyze, byzonder die van de Oldehove te Leeuwarden, gebouwde toren van 87 voeten hoogte buiten de spits, staat 60 voeten ten Westen van de Kerk af.” Blz. 392—93. En dan geane wy noch efkes fierder nei side 394/95. „Uit de afbeeldinge van de Stad by Schotanus, en uit een en andere Proclamatie van vervreemde vastigheden in de zestiende eeuw, schynt te blyken, dat deeze Stad ook twee Poorten heeft gehad, ééne aan het Zuid en ééne aan het Noordeinde; dan is het waarschynlyk dat men dezelve, om dat de Stad daar door niet afgeslooten kon worden, al voor lang heeft doen afbreeken. De Stad met derzelver Rechtsgebied bevat groot 600 huizen, waar onder in de Stad zeer weinige zyn die zich door grootte en fraayheid onderscheiden; de meeste andere zyn niet groot, doch veele van binnen net en zindelyk bebouwd; men rekent het getal der Inwooneren in de Stad en het Rechtsgebied op omtrent drie duizend. Veel belang heeft deeze Stad by de Zeevaart, zo door het bestendig bouwen van Koffe en andere schepen, als het reeden en bevaaren van dezelve. In het jaar 1781 telde men 66 Koffe schip pers, die hier alle woonachtig waren Buiten den Scheepsbouw, met den aankleeve van dien, verschaffen 17 Pottebakkerijen, en eenige andere Fabrieken den Ingezetenen een genoegzaam bestaan Mei opset sin, haw ik dat stik skean printsje litten, omdat it de grounslach wêze sil ta dizze skriuwerij. De Kofskipperij yn de 18e ieu mear yn it bysdnder oer de Warkumer koffen en skippers, Verschijnt éénmaal per week >3. Telefoon Redactie en g- OFFICIËLE MEDEDELINGEN met en zonder chauffeur BURGERLIJKE STAND Gemeente Workum g» n- 13- irs KERKDIENSTEN il- Tonei mear. ds P. E. ds P.E. van uur E. Leesdienst. Nam. ds 9.30 naar van '!gl. alle leden present moohteü zij». ESN ZUJDWSSïHOfcKElV Advertentietarief: 7 cent per m.m. Advertenties van buiten Friesland 9 ot. per m.m. Contracten volgens algemene regeling Uitgave van: Fa. T. GAASTRA Bz. Boekhandel en Drukkerij, Workum te er MISSIEBISSCHOP SPRAK IN HET FRIES. een van konijnen, welke de Sport” te Leeujwar- 9 tse iet en,« lin- ng in- m ia •er jf. H. gt- ns ch e” jke ers al ens van er van Ligt OP ijn, jer, wat oor ai et laar ;ens een g- ?2 end ten tel- het „Ik :ens nu ang de d.” AtotmÓMnfeprij»: i 1,1a pér kwartaal per post f 2.40 per halfjaar n- en tn- r? m, ;e- ee. tee Ice. iel las ■en in- te- die •ge er het ele ere Ds. E. Verburg alhier, die zich Zondag 15 Februari hoopt te verbinden aan de Ge reformeerde Kerk te Winschoten, zal in z’n nieuwe gemeente bevestigd worden door Dr. C. Stam, Geref. predikant te Goes, Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten GEVONDEN VOORWERPEN. 2 Portemonnaies met inhoud; 1 parapluie; muntbiljetten; koperen gewicht 2 o.; pols horloge; 1 tas; verguld speldje; glacé d. hand schoen. Workum, 12 Januari 1953. De Opperwachtmeester Postcommandant, W KELDERHUIS Valt verslagen, berichten enz. gaarne spoedige opgaafl en nam. ds D. J. Spaling (H.A. en Dankz. en Won- WORKUM. Benoemd tot onderwijzer te Oppenhuizen, de heer H. Gaastra, thans in gelijke betrekking aan de School met den Bijbel, alhier. zich niet stemmen de rond zakelijke din- de voorzitter allen en de was is bijna „de dat en hoe BESTE KONIJNENRASSEN. 12 Jan. Aan de driedaagse tentoonstel ling van hoenders en pluimveeclub „Nut en den heeft gehouden, werd wat de afdeling konijnen betreft door de vereniging „Wor kum en O.” met veel animo deelgenomen. Acht van haar leden hadden één of meer dieren ingezonden en over ’t algemeen waren de successen hoopgevend. Een Castor Rex ram van S. de Vries behaalde een eerste prijs met Z.G. De witte Rexen van Gerrit Mulder kregen een eerste en tweede prijs met G en ZG. Z’n zusje Tineke Mulder was minder gelukkig, omdat haar konijnen wegens onvoldoende merktekens niet eens beoordeeld mochten worden. De voorzitter H. Bosma van Hindeloopen deed z’n oude roem als Wit Wenerfokker her leven toen z’n beide jonge dieren zowaar met een ZG voor de dag kwamen, een eerste en een tweede prijs. De Blue and Tan van B. Gaastra kon het niet verder brengen dan een GG. De jonge ram Franse Hangoren (ijzergrauw) van Sj. de Boer had geen con currentie, maar was daar ook niet bang voor,’ want hot word een eerste prijs ZG- De andere inzenders zat het deze keer niet mee, maar bij een volgende gelegenheid zullen die vast beter uit de hoek komen. In elk geval hebben de Workumcr konijnenfokkers met hun flinke deelname op deze tentoon- stellng een goed figuur geslagen. Wie zich dit voorjaar tegen een geschikte prijs een paar jonge konijnen wil aanschaffen kan vrijblijvend een aanvraag inzenden bij 1 hot bestuur. Van 8 tot en met 14 Jan, ’53. Geboren: Geen. Gehuwd: Harmen Janse Muis, 27 jr, van Maarssen met Trijntje Klaske Nijenhuis, 22 jr te Workum. Overleden: Gerrit Hoekstra, 78 jr, weduwn. van Pierkje Molenaar. BEGIN VAN BRAND. Eind vorige week ontstond bij fam. G. aan de Stationsweg een 1 brand, hetwelk, nadat vitrage en dijnen al waren verbrand en en behang schade had opgelopen, gelukkig nog tijdig kon worden geblust. Van dergelijke binnenbrandjes hebben we deze winter al meer meldingen gekregen, dus wees voorzichtig met vuur. Bij de te Sneek gehouden streekten- toonstelling van postduiven behaalden enkele stadgenoten opmerkelijke successen. In de ru briek oude doffers, vliegafstand 250500 km., was IJ. Flapper de eigenaar van de eerste prijswinnaar. Een tweede prijs werd toegekend aan jonge duivin, vliegafstand 150250 km. J. Wiersma. Voor hen die in 1953 in aanmerking wensen te komen voor het inscharen van koeien, hak- kelingen en/of paarden in de Workumer- waard zijn ter secretarie voorwaarden en aanvraagformulieren verkrijgbaar. Het ingevulde aanvraagformulier moet uiterlijk 26 Januari a.s. ter secretarie worden ingeleverd. WORKUM, 15 Januari 1953. Het Gemeentebestuur van Workum, J. RUSSCHEN, Burgemeester. VAN DER GOOT, Secretaris. DE JONGEREIN. 13 Jan, Hedenavond hield ,,De Jongerein” afd. Workum en O. haar jaarvergadering in Hotel „De Wijnberg”. De vergadering werd geopend door de voorzitter J. Vaartjes, die de aanwezigen hartelijk welkom heette. Het was jammer dat er niet meer leden waren opgekomen. Daar de secretaris wegens ziekte niet aanwezig kon zijn, werden de notulen voorgelezen door de tweede secretaris en onveranderd goedgekeurd. De ingekomen stukken werden voor kennis geving aangenomen. Hierna jaarverslagen van penningmeester en secretaris. Beide verslagen waren niet al te optimistisch daar de pen ningmeester een klein nadelig saldo had en de secretaris een paar leden moest schrappen van ledenlijst, de een wegens vertrek, een ander wegens militaire dienstplicht. De afgevaardigd# B. van Dijk deed vfrslag van de algemene vergadering te Leeuwarden. Hierna volgde een vrije stemming daar de eerste eeretaris aftredend was en herkiesbaar stelde. Met algemene werd gekozen: J. Attema. Bij vraag werden nog enkele gen besproken, waarna dankte voor de medewerking en de wens uitsprak dat op de volgende vergadering weer Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens, familieberichten desnoods Vrijdagsmorgens voor 10 uur en Administratie 45 Postrekening 82259 ’s av. 7.30 uur en Dankz. H.A.) uur ds R. Hofman. Ds. E. Verburg WORDT LID OF DONATEUR! De kaarteninzameling voor leden of donateurs van de op te richten speeltuin vereniging heeft, een enkele uitzondering daargelaten, een zeer bevredigend verloop en dat is daarom van zoveel belang, dat men straks met de vaste bijdragen op een zo laag mogelijke contributie kan starten. Dat is voor een dergelijka nieuwe vereniging niet alleen gewenst, maar noodzakelijk, want de minimum-bijdragen moeten eig nlijk voor nie mand een bezwaar zijn om dit werk te steu nen, dan is ’t ook inderdaad een speel tuin voor de hele Workumer jeugd. Daar er plannen bestaan om op het Noord »n het Zuid (zonder toezicht) ook nog zeer een voudige terreintjes gereed te maken, dus alleen voor de allerkleinsten, die men door gaans liefst dichter bij huis houdt, zijn de extra-giften ook zeer welkom. Verenigingen, die een jaarlijkse bijdrage willen toezeggen, hoopt het bestuur te mogen noteien op de oprichtingsvergadering, welke op Maandag 26 Januari is gesteld. ,Men houde deze avond dus zoveel mogelijk vrij I PLOTSELING STERFGEVAL. 14 Jan. Gisteravond voelde de 78-jarige rijwielhandelaar G. S. H. zich lang niet wel. Korte tijd later trad enige verbetering in, zodat de ongerustheid week. Helaas vond men hem half negen in de keuken en bleek de dood een plotseling eind te hebben ge maakt aan dit leven. In tentoanstellingsglds üt 1877. lil. Us foarich artikel hat al fortuten dien. Dat trunet üs oan hjirmei troch to farren yn ’s hope dat d’r noch mear op it kleed Komt. Hwa wit mear .fan it nou folgjenle óf? Harmen Minks: Geel koperen tabaksdoos. C. HuniaSnuifdoosje. Teake Huisman: Een lepel. W. Glastra: Toonbank je (Toanbankjen). S. Hiemstra: Penning in goud aan S. T. Hiemstra te Workum 1824, door de Maat schappij tot redding van drenkelingen ge schonken. (Hokker moedige died stiket hjir ef- ter?) T. A. Hingst: 1 Franeker courant 1787. 2 Hindelooper schoolbord. 3 Een pak vreem de speelkaarten. 4 Een zilveren rinkelbel met blazende Tritons. 5 Trouwkistje. 6 Gedre ven zilveren suikertafeltje met een bloem vaas. 7 Zilveren theebusje P. D. S. 1771.’ 8 Een gouden doekspelt met steentjes. 9 Een gouden spelt in de vorm van een bloem vaas. 10 Een zilveren gedreven kandelaar op gedraaide noteboomhouten voet, gemerkt: Dit is een gedagtenis van ons vader Sipke Annes, Grietie Sipes anno 1758. 11 Een borstel met schildpadden blad, in zilver geëncadreerd! Tjalling G. Tjebbes: 1 Klein meisje van beneden de zes jaar met kleedje 'zonder schoot, waarbij een rok van andere stof, het kraagje (Hindelooper pop). 2 Gedenkpenning. 3 Pijpenhouder (hout met koper). C. Tjebbes: 1 Geschilderde lessenaar (skil- dere lesner). 2 Vuurscherm (hernboad'. 3 Prik- sleedje met stokken (piiksliede mei stokken). 4 Zilveren kinderspeelgoed. 5 Pijpenhouder. 6 Met open werk, dubbel met haak en sier lijk bewerkte, met gouddraad omstikte zilve ren beugeltasch. 7 Een zilveren necessaire. 810 Drie mansportretten in olieverw. H. Brandenburg Jr.: Geboorte- en doop- penning van Anna Maria Segius te Wor kum, 1685, met wapen. P. Visser: Hindelooper prikslede met stok ken (piikslide). A. W. Visser: Suikerstrooier. D. te Velde: Een mangelplank, met op schrift: Mary Goikes; wast wit, mangelt snel, wagt u voor sonden, so doet gij wel; anno 1691. Met grote verwondering lazen wij enkele weken geleden in Friso” de noodkreet over do muziekvereniging „Crescendo”. Inderdaad een noodkreet! Maar moet dat nu zo Workumers? Denk toch eens terug aan de dagen van Uw eerste liefde voor de beoefening der muziek! Toen Workum en Parrega op vele con- •oureen aan de spits gingen. Toen Direc teur Dijkstra de dirigeerstok zwaaide, er leven in de brouwerij, nu dood in de pot”. Hoe kan komt dat? In zo’n grote plaats moest toch zeker een groot, vele leden tellend ensemble kun nen bestaan. Zie nu naar kleine dorpen in de omtrek, daar kan het toch ook? Wat is Molkwerum, Warns en Staveren in verge lijking met Workum? Uw zusterstad Hin- deloopen heeft een corps dat klinkt en gij zoudt het er zonder moeten stellen? Foei, schaam U toch! Is de sportbe oefening, welke in Workum op hoog peil staat soms oorzaak dat men eenzijdig is ingesteld? Dat zou verdrietig zijn, maar ook ongezond. Sport staalt spieren, een goede sportbeoefening is uitstekend. Maar zang en muziek, deze uitzonderlijk schone gaven van de Schepper schenken hoog geestelijk genot; zij tillen de mens even uit boven de dagelijkse zorgensfeer, de geest ademt ruimer en vrijer in een 'andere, een lichtere lucht; 'deze kunst verrijkt de mens, hij wordt er beter van. De muziek troost en zij kan jubelen, zij vervoert velen door haar schone klanken, gelijk ons reukorgaan gestreeld wordt door de heerlijke geuren van een bloeiende klaver weide. Inderdaad, dit is een weide, zo uitzonderlijk mooi en zó rijk gevarieerd, dat men er nooit uitgekeken of liever uitgehoord raakt, doch telkens voor nieuwe verrassingen staat. Maar dat weet de burgerij toch?! Of was de volle kerk, toen het Friese Orkest musi ceerde te danken aan niet-Workumers? Dat geloven wij niet en dus hebben wij nog hoop en „hoop doet leven”. Allicht gaan de wervers huis-aan-huis en het re sultaat? Driedubbel o vertekend! In een stad met zulke riante winkelzaken zou een muziek corps failliet gaan?! Schoonheidsgevoel is de smaakvolle etalages! Neen, laat de wekroep zijn: „Ende des- pereert niet!” Mannen van „Crescendo”, houdt de kop er voor; burgerij tast in Uw portefeuille of beurs; dan maar een pakje cigaretten minder jongelui; geef voor het corps. Na tuurlijk gaat de gemeenteraad voor met een klinkende subsidie. Staveren geeft meer dan f 300, kum is toch rijker! Welk een landbezit daar op het strand; kwalijk te overzien! En in den vervolge bij een uitvoering niet schitteren door afwezigheid, dat is geen stijl! Zie naar Hindeloopen een eivolle kerk bij de uitvoering van muziek en zang; in Koudum onlangs ook een stampvol lokaal. Werkt zoiets niet prikkelend? Mogelijk hebben wij ons te spoedig ongerust gemaakt en als dit in druk verschijnt, kan het w.el zijn dat „Friso” het bericht heeft geplaatst: „Alles voltekend en meer dan dat; actie stopgezet; Hartelijk dank!” Zo moest het eigenlijk zijn en wij leven wel zo goed met U mede, dat we het gaarne zouden wensen; wij wachten met spanning af. Maar het moet uit zijn met die slappe heading ten opzichte van culturele waarden als zang en muziek; ze zijn even onontbeer lijk als eten en drinken. Ik voor mij, hoor liever: „De muziek was weer best, de uit voering prachtig” dan „Het bier is weer best!” Dus wij houden het er op, Crescendo ver rijst als een „Phoenix”! Prachtig en goed zo! Zondag 18 Jan. ’53. Workum (R.K.) Voorm. 7.30 uur Vroegmis. 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 9.30 en ds E. J. Beker (H.A. (Doopsgez.) ’s Av. 7.30 (Geref.) Voorm. 9 uur (Voorben. H.A.) Nam. 2 uur Leesdienst. (Bapt.) Voorm. 9.30 uur ds B. Fabrie. Heidenschap (Herv.) Voorm. 9.30 I. 30 uur H.A.) Ferwoude (Herv.) Voorm. 9 uur van Ooijen (H.A.) Gaast (Herv.) Nam. 1.30 Ooijen (Dankz. H.A.) Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds H. .Altena (Voorben. H.A.) (Doopsgez.) Voorm. 9.45 uur Mevr. HardorffDijkstra van Harlingen. (Geref.) Voorm. 9.30 uur 2 uur ds E. Verburg. Koudum (Herv.) Voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds J. Brouwer (H.A.) ’s Av. 7.30 uur ds J. Brouwer (Dankz. H.A.) (Doopsgez.) Voorm. 10 uur ds R. Hofman. Molkwerum (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds A. J. Schneider (H.A.) Nam. 2 uur ds A. J. Schneider (Dankz. H.A.) Warns (Herv.) Voorm. 9.30 en nam. 2 uur A. J. Oostenrijk. Staveren (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds B. J. Riemersma (Voorber. H.A.) Nam. 2.15 uur ds B. J. Riemersma. er toch, zie 10 Jan. Voor de parochie sprak Don derdagavond j.l. in een stampvolle zaal van Hotel „De Wijnberg” Mgr. Jac. Teerenstra uit Bolsward, over het onderwerp: „De duur te van de vrouwen in Afrika”. Mgr. Tee renstra sprak in het Fries, wat door de aanwezigen zeer op prijs werd gesteld. Zijn toespraak, waarin ernst en luim el kaar afwisselden, werd in stille aandacht ge volgd. De avond, waarop overigens hetzefde programma gegeven werd als de voorgaande avond te Bolsward, werd geopend door die ZeerEeerw. heer pastoor van Je parochie te Workum. De voorzitter van het comité tot hulp verlening aan Mgr. Teerenstra, de heer M. J. Kuipers, te Leeuwarden, sprak een slot woord, waarin hij opwekte tot steun aan de Missie in het algemeen en die aan Mgr. Teerenstra thans in het bijzonder. De prachtig geslaagde avond werd ge houden onder auspiciën van de Kath. Cen trale te Workum. Een gehouden collecte voor het missiewerk bracht de mooie som van f 415.54 op. de begin van i overgor- zolder

Friso nl | 1953 | | pagina 1