w .X DE WORKUMER KRANT en en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen Zuidwesthoek van Friesland IJEME DE BOER, Autoverhuur Bysünderheden oer de Warkumer kofskippers üt de 18e ieu. in. Nieuws- Verschijnt eenmaal per week Uitgave Zaterdag 31 Januari 1953 No. 4 76stè Jaargang 53 BEL 170 (doorverbinding) ga mfet en z nd< chauffeur plaatselijk nieuws. dübeltsje, mar 379 goune en tsien stfiren. Oer de bank. le i- m N\je wike mear. FRISO. .er Le d ir c. g Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten Koffen hiene in breed foar- en efterskip, in breed berghout en in smel roer. It efterkip, Qnder wetter, wie tige skerp fan bou, dat om it öfdriuwen tsjin to gean. De earste koffen hiene swurden, mar yn letter tiid net mear. De skippen wiene optüge mei in mêst mei in opnaeide stange, neitiid waerd dat in skiifstange. En dan in bezaenmêst. De earste grea.te koffe, sünder swurden, waerd makke yn Lübeck yn 1735 foar rekken en nei it üntwerp fan HylkeJansz Kingma fan Makkum. Dizze Hylke Jansz fine wy letter to Warkum, hwer t hy mei .syn bruorren Gerben en Gorrit, in helling hat. Bysünderheden oer de Warkumer tiid fan de Kingma’s sille wy dan fierderop biskriuwe. Wy sille it earst hawwe oer in Warkumer hellingbaes dy ’t yn de tritiger jierren fan de 18e ieu al kofskippen boude. Yn it Skipfeartmuseum to Amsterdam is in Journael to finen, fan in koffe „de Vrede". Ik haw der it ien en oar üt oernommen, hwat ik jimme léze litte wol. Earstens de rekken fan hwat dat skip koste en mjitte. „Rekening over het nieuw uijtgehaalde koffskip (Amsterdam. Anno 1738) genaamt de Vrede, den 4 Febr. 1737 aan Baas Rein Douwes Moolenaar te Workum besteed. Lang over Steeven 84 voet; wijt 22 voet; Hol 8 voet voor f 5000. in Laast van Januari 1738 op stapel geset, den 12 Juny te water gecomen, wanneer het diep ging agter 3’/2 voet, voor 2'/2 voet, den 26 July de mast daar in geset, toegetakelt zijnde den 4 Sopt, onder het Geleide des Allerhoogste met schipper Gerrit Kersjes van Ameland, na Riga vertrokken. Toegetakelt zijnde gaat het voor diep 3'/2, agter 4‘/2 voet." Dit skip wie boud foar rekken fan Amsterdamske reeders to witten Wilhelm en Jan Willink. Op dy earste reis nei Riga, hie De Vrede dakpannen yn, laden by Lolke Nauta. Yn de rekkening fine wy: 34500 Grote Embder Dakpannen a 11 gulden ‘t 1000 is f379.10 Setters loon in ‘t schip f 4.8 Lichter pannen buiten gebracht f 18. Foar hwa dat faéks net witte mochten, wol ik efkes sizze, dat hwat hjir hoppe stiet, net is trije hundert njoggen en sawntich goune en in 4 A L n 1 4- o 4 zx O TO r 14- ei 7 zv w o f A rnn zanguitvoering. Van 22 tot Kinderpostzegelactie Dec. ’52 BURGERLIJKE ST,\NI) Gemeente Workum li en rs u- I- grote belang- donateurs "feun te was moest SPEELTUINVERENIGING. n maar zeer, Abonnementsprijs: f 1.10 per kwartaal per post f 2.40 per halfjaar Advertentietarief: 7 cent per m.m. Advertenties van buiten Friesland 9 ct. per m.m. Contracten volgens algemene regeling :se •et a it ii i» er le alfles voor- I van jong, van meer wat voor 5t r tt le n P n n n n 4- i. jï n •1. n re li en er >f. 4. d >g ts van: Fa. T. GAASTRA Bz. Boekhandel en Drukkerij, Workum Van verslagen, berichten enz, gaarne spoedige opgaaf! terrein niet uitvoeren, i WORKUM. Zondag 18 Jan. jl. heeft onze vroegere stadgenoot D M. Koopmans, intrede gedaan bij de Ned. Herv. gemeente te Tub- bergen. Als intree tekst had de jonge leraar gekozen 1 Cor. 1 2224. Er was voor deze dienst een stelling. van genoeg maar door de leden aangehoord van de op te ons werk voort- liefst stijgend „Alle kinderen van een veilige uitgebreiöc .ezellig; b'iccn- 1 n-o kv o* Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens, familieberichten desnoods Vrijdagsmorgens voor 10 uur maar rolbeoordeling altijd toch rekening moet waar ieder voor en met 28 Jan. 1953. op jullie mogen we Telefoon Redactie en Administratie 45 Postrekening 82259 25 Jan. Vrijdag- en Zaterdagavond j.l. gaf de Chr. Zangvereniging „Zingt Hem ter Eer”, haar jairlijk e uitvoering in „Re- hoboth”, met medewerking van het Meis jeskoor „Zanglu t” en kinderkoor „Zang- onöe' 1 i ing van de di van der Velde te Ijlst. :n de jeugdige zangertjes wel een van hun mooiste Geboren: Jantje Anna, dv Sake Holkema en Hiltje Brouwer; Haring, zv Hendrik Frans de Jong en Wesseltje Sjoerds. Gehuwd: Jelte Visser, 29 jr te Leeuwar den en Anna Cornelia Kurpershoek, 34 jr te Workum. Overleden: Foppe de Vries, 78 jr, wed. van Grietje Bekema. Geeske Dijkstra, 81 jr, wed. van Herre de Groot. adviserend bestuurslid, dus per 1 Febr. benoemde heer Het Comité voor de verkoop van Kinder postzegels en -kaarten deelt mee, dat de opbrengst in December j.l., alleen in Wor kum, bedroeg f 450.Hiervan werd door de leerlingen van de volgende drie scholen samen het bedrag van f 285.bijeengebracht nl. de R.K. jongens- en meisjesschool en de Openbare school. Hartelijk dank voor jullie werk, meisjes en jongens, jammer dat hier tot nu toe nog geen prijs is gevallen bijv, voor de luister- wedstrijd of voor de procentsgewijze hoogste verkoop, maar daar gaat het natuurlijk niet in de eerste plaats om, dat hebben jullie allang begrepen. Jullie herinneren je allen nog wel de film „Die anderen”. We hopen de volgende keer weer activiteit te kunnen rekenen en dan ook de overige scholen hier in Wor kum om hun medewerking vragen voor het goede doel, onder het motto: „Dóór het kind, Vóór het kind”? Namens het Comité, M. MULLER. PRACTISCH PASTORAAL WERK. Daar de nieuwe kerkorde der Ned. Herv. Kerk bepaald dat een theologisch can- didaat eerst minstens 4 maanden onder lei ding van eeii predikant het practische werk moet verrichten, komt bij de Ned. Her», ge meente alhier van 8 - Februari tot 8 Juni, candidaat W. den Toom de practische 'dul ling opdoen, onder leiding van Ds. F J Beker. „Zanglu t” •ojeltje,”, allen igent de heer Tj. Telkenjare oogstei veel succes. Dit is avonden van ’t jaar, maar toch zien we liever dat ze meer op de dirigent letten dan dat hun blikken door de zaal gaan. Onder de leden van alle koren zitten uitstekende krachten en een grotere bezetting zou zeker het geheel ten goede komen. Jammer dat alle Workumer koren eigenlijk te weinig leden hebben om te kunnen spreken van een goede stemverhouding. Na de pauze werd door leden der vereni ging voor het voetlicht gebracht een blijspel in drie bedrijven van P. C. van Plooijen— Bogaards „De Nieuwe Veearts”, maar nu in het Fries vertaald door L. de Hoop met als titel „De waernimmer”. Het spel boeide de aanwezigen complimentje inhoudt ons maar geen personen een men de opgaaf dat een steuntje voor het speeltuinwerk ook de boerenjeugd ten goede komt. De actie voor ledenwerving en heeft een zeer goed résultdat opgeleverd. Enkelen aarzelden nog maar toch zijn we er .van overtuigd, dat ook dezen hun daadwerke lijke steun zullen toezeggen. Er meldden zich inmiddels 235 leden en 64 donateurs. Behalve ouders van school gaande kinderen zijn al deze contribuanten mensen die het wél menen met hun woon plaats en oog hebben voor de veiligheid van de spelende jeugd. Moge het nieuwe bestuur richten speeltuinvereniging zetten met onverminderde, ambitie voor dit doel: de onveilige straat, in speeltuin”. Uit het financieel verslag van de pennin- meester, de heer .B. Gaastra, bleek dat wan neer de lopende rekeningen betaald zullen zijn, er nog ruim honderd gulden overblijft, wat dus aan beplanting, uitbreiding en inrich ting van twee kleine terreintjes met zand bak op Noord en Zuid spoedig besteed is. Doch overigens is de zaak geheel schuld- vrij en dat dit binnen een half jaar slaagde, is zeer verheugend. Een commissie, bestaande uit de heren N. Boekema, H. A. van der Horst en S. Nauta zullen kas en boeken tot heden en over het volgende seizoen controleren. Omtrent de vaststelling van de contributie voor leden en donateurs liet het bestuur de keus aan de vergadering. Als men be denkt dat straks de speeltuin minstens ge durende 32 weken opengesteld zal worden, dan zou een rijksdaalder per jaar eigenlijk neerkomen op 8 cent per week, waarvoor alle kinderen' uit een gezin toegang hebben. Elders ziet men dat 10, 15 ja soms 20 cent per week ert per kind gevraagd wordt, weliswaar wordt dan ook dikwijls ’s winters het jeugdwerk voortgezet met knut elarbeiJ, maar verschillende aanwezigen moesten het bestuur ontraden om lager te gaan voor dit eerste volledige seizoen, omdat straks ook nieuwe aanschaffingen noodzakelijk zijn. Op de volgende jaarvergadering kan men immers ook met meer ondervinding deze zaak be zien. Doordat reeds een aantal donateurs een bedrag van f 1.per jaar had toege zegd, was men oorspronkelijk van mening het minimum daar ook op te moeten stellen, maar als gebruikelijke norm zagen de mees sten liever een bedrag van f 1.50 vastgesteld. Zowel voor leden als donateurs is reeds een enkele hoger bedrag geboekt, dus de Ininimumbedragen behoeven niet de vaste norm te worden. Bovendien werd het bestuur in overweging gegeven om bij bepaalde vereni gingen, instellingen en bedrijven een jaarlijk se subsidie aan te vragen. In dat opzicht was men het bestuur dus wel terwille; als de betrokkenen net zo zouden reageren, dan was ’t voorelkaar. De betaling van de con tributie zal voor ieder in twee gedeelten mogelijk zijn. Het bestuur werd als volgt samengesteld: I. G. de Boer, voorzitter; H. A. van der Horst, secretaris; B. Gaastra, penningmee ster; M. Visser Wz., alg. bestuurslid en de tech, ambtenaar bij de dienst gemeentewerken kurners uit Amerika en uit een collecte op een feestdag te Workum. Op genoemde comitévergaderingen waren reeds prijscouranten aanwezig van 'instru menten welke in speeltuinen thuis horen en werd aan de hand daarvan een globale begro ting van kosten opgemaakt. De heren F- de Vries en S. de Vries, resp. uit Haarlem en Castricum, beide Oud-Workumers en be zield van de gedachte om Workum van een eerste klas speeltuin te voorzien, waren ook op de vergadering aanwezig en deelden de vergadering mede, dat ze kans zagen om een draaimolen, vier wippen, een zweefpaal en vier schommels met een toegangshek te leveren voor minder dan de helft van de prijs, welke in de prijscouranten stonden vermeld. Het kwam nu hier op neer, dat genoemde inventaris voor de speeltuin f 775. moest kosten, terwijl dit alles volgens de prijscouranten zeker wel f 2000.zou be dragen. Als terrein voor de speeltuin had het comité het oog gericht op het over gebleven stuk bouwterrein aan de Parkstraat en Oude Heidenschapsterweg, dat geheel door woningen ligt ingesloten met slechts één toegangspad naar de Turfkade. Genoemd ter rein ligt centraal ten opzichte van Noord en Zuid zodat het het meest geschikt leek als hoofdspeeltuin, terwijl bovendien op het Noord en Zuid nog gelegenheid zou worden gezocht voor het maken van een zandbak met een paar schommeltjes en wippen voor de kleuters beneden 5 jaar, welke niet altijd in de hoofdspeeltuin aanwezig kunnen zijn. De grootste moeilijkheid voor het Comité was het bijeenbrengen van voldoende geld om de plannen te verwezenlijken, zodat na rijp beraad het voorstel werd aangenomen, om de gemeente het speelterrein te laten draineren, egaliseren en van een afrastering te voorzien, dus z.g. bouwrijp op te leveren, terwijl het comité zou trachten, door een verloting te organiseren voldoende geld te verzamelen om de eerste speeltuigen te kunnen kopen en plaatsen. In Maart werd dan ook een schrif telijk verzoek tot het Gemeentebestuur gericht, hieraan de volle medewerking te geven, met een uiteenzetting van de ver dere plannen van het voorlopig comité. Dit schiift.lijk verzoek werd nog mondeling toe gelicht, waarna door het Gemeentebestuur werd besloten het z.g. bouwrijp maken van het gevraagde terrein niet van gemeente wege te laten uitvoeren, doch dit terein, zoals het was, geheel belangeloos beschik baar te stellen en daarboven een geldelijke verlenen, terwijl het Gemeentebe stuur de mening was toegedaan, dat verder alle werk door particulier initiatief worden voltooid, m.a.w. dus ook het drai neren, egaliseren, de afrastering en wat daar verder mede samenhangt. Het lopig bestuur was eerst door deze teleurstel lende gang van zaken dermate van zijn stuk gebracht, dat van verdere stappen werd af gezien. Dit is te begrijpen, als men weet, dat het bouwrijp maken van genoemd terrein door de heer van ’t Hoff, Opzichter bij de Nederlandse Heide Mij., die daartoe door het bestuur was uitgenodigd, werd geraamd op f 900.Waar moest al dat geld vandaan komen? Het leek er dan ook op, dat het gehele plan in duigen zou vallen. De heer S. de Vries uit Castricum had echter ook niet stil gezeten. In zijn vrije tijd had hij kans gezien met medewerking van een smid uit zijn woonplaats, tegen Juli inderdaad vier schommels, vier wippen, een zjveefpaal en een draaimolen klaar te krij gen en werd dit alles met inbegrip van een toegangshek, dat nog gemaakt moest worden, het voorlopig bestuur aangeboden voor f 775.Vóór het bestuur echter nog defini tief had besloten hier op in te gaan, het was toen nog niet bekend of de gemeente daadwerkelijk mee zou werken, werd een gelegenheid gevonden genoemde speeltuigen in Workum te krijgen en zo kon het ge schieden, dat het bestuur plotseling met al dat materiaal in de maag zat, terwijl ze eigenlijk niet meer van plan was, na het antwoord van het Gemeentebestuur, met een speeltuin te beginnen. Wat nu? Durfden de bestuursleden het risico te aanvaarden, zon der geld een dergelijk plan uit te voeren, zonder de zekerheid, dat het benodigde geld' ad. f 1800.ooit boven water zou ko men? Er werd een loterij uitgeschreven, zeker, maar dat kon weinig meer dan een derde deel van genoemd bedrag opleveren. Toch werd besloten, door de rijstebrij berg heen te bijten en ziet de medewerking van particuliere zijde kwam geleidelijk, doch spontaan. De fa. R. F. de Boer, aardewerkfabriek al hier, leverde alle benodigde draineringsbui- zen geheel gratis; de beheerder de Jong van de Coöp. Grasdrogerij alhier, had op dat moment enkele mannen beschikbaar, die op kosten van de Grasdrogerij de sleuven in het terrein konden graven; de Ned. Heide Mij. leende de benodigde gereedschappen voor het draineren en de uitvoerder van de Ned. Heide Mij,, de heer G. Veenstra, hield ge regeld het toezicht op de uitvoering: enkele vrijwilligers, die toen geen werk hadden, be nutten hun tijd voor het egaliseren van het terrein, terwijl de heer U. van Meekeren bij alle werkzaamheden als voorman zijn beste krachten gaf. De Directeur van Gemeentewer ken verleende zijn medewerking door de als permanent dat wordt de G. Veenstra. Het aanstellen van twee subcommissies werd door de voorzitter aanbevolen en al len stemden daar volkomen mee in. Voor het Noord stelden de heren H. J. Voets en J. Tigchelaar zich beschikbaar en <voor het Zuid de heren A. de Jager en S. Holkema. Een voorstel tot aansluiting bij de Nederl. Unie van Spe.ltuinorganisaties (N.U.S.O.) bleek voor steun en advies voor het bestuur vrij wel onontbeerlijk, zodat daartoe besloten werd. Met de benoeming van een zestal ereleden konden allen ook van harte instemmen, omdat de belangeloze hulp en het particu lier initiatief ip ’t algemeen hiermee als ’t ware gehuldigd werd, aldus de voorzitter. Op dit erelijstje prijken de volgende namen: F. S. de Vries, Haarlem; S. de Vries, Castri cum; Aardewerkfabriek H. F, de Boer; H. H. de Jong, beheerder Coöp. Grasdrogerij U. van Meekeren, „baas” van de speeltuin en P. Vlieg, die met ingang van Februari in z’n nieuwe betrekking te Ferwerd werk zaam zal zijn. Tot laatstgenoemde richtte de voorzitter nog welverdiende woorden van dank voor diens grote ambitie (die boven alle lof verheven is) voor onze speeltuin. Bij de rondvraag kwamen de overwegingen om de speeltuin Zondags gesloten te houden ter sprake en uit de toelichtingen bleek dat dat het niet uitsluitend principiële-, maar ook terdege practische bezwaren waren, waar door dit standpunt werd ingenomen. De wenselijkheid van een passende voor de vereniging werd ook nog besproken, totdat een voorstel om 26 Jan. De op 2 Augustus 1952 ge opende speeltuin was het hele verdere seizoen tot half November vrij toegangkelijk en met een was al in uitzicht gesteld dat het voor lopig comité z’n taak aan een vereniging wenste over te dragen. Voor lid of donateur kon men zich in de afgelopen maanden opge ven en uit de ontvangen of toegezegde be dragen bleek wel dat velen voor de gevolgde gang van zaken sympathie hadden. Daarom was de opkomst op de hedenavond gehou den vergadering eigenlijk zeer teleurstellend, maar het bestuur had voldoende reden om te weten dat men hieraan niet de belang stelling behoefde af te meten. Het openingswoord van de voorzitter, de heer I. G. de Boer, was toch optimistisch, de speeltuin is er immers, leden en donateurs werden genoteerd, dus met deze feiten kan gezegd worden dat de vereniging reeds is ont staan en rest dus slechts de overdracht van de speeltuin aan die vereniging. De secretaris, de heer P. Vlieg, gaf hierna een verslag van de voornaamste gebeurtenis sen tot op de dag van heden. Dit relaas werd jammer genoeg maar door een klein deel van de leden aangehoord en daarom laten we het ten gerieve van alle thuisge- blevenen iets verkort volgen: Op 16 Februari 1951 werden de volgende personen uitgenodigd voor een bespreking over do oprichting van een Speeltuinvereni ging te Workum nl. de heren I. G. de Boer, S. Holkema, J. Joh. Visser, M. Vis ser, S. Nauta, W. Bakker, S. Valk, A. de Jager, B. Gaastra en P. Vlieg. Er werd besloten tot het instellen van een voorlopig comité, waarin alle genoemde heren zitting zouden hebben, om de mogelijk heden te onderzoeken voor de inrichting van een Speeltuin en daaraan verbonden de oprichting van een Speeltuinvereniging op volkomen neutrale basis. Aanvankelijk werden vier personen aan gewezen, om op te treden als voorlopig be stuur van het comité, belast met de even tuele uitvoering van de plannen, nl. de Heren I. G. de Boer, voorzitter; P. Vlieg, secretaris; W. Bakker, penningmeester en B. Gaastra, propagandist. De heer W. Bakker heeft wegens drukke bezigheden voor de functie van penning- tnee ter bedankt, waarna de heer M. Visser daarvoor werd aangezocht. Ook deze had weinig tijd beschikbaar, waarna de heer B. Gaastra deze functie heeft waargenomen, ook al, omdat deze reeds de kas beheerde, die door een eerder ondernomen actie was ont staan, nl, door de dollars van Oud-Wor« gemeenteauto ter beschikking te stellen, waar mee de heer J, van der Zee en enkele gemeentewerklieden de hm zen aanvoerden en later grond en zand voor het egaliseren. Kortom, door een loyale medewerking van vele ingezetenen van Workum kon het ter rein bijna kosteloos worden gedraineerd en geëgaliseerd. Alleen de paaltjes voor de af scheiding met het benodigde draad moest worden gekocht hetgeen ook al weer tegen zeer voordelige prijzen ten behoeve van de speeltuin kon worden aangeschaft. De sin tels voor de afdekking van de buizen werd gratis beschikbaar gesteld door de Zuivel fabrieken en de Gasfabriek. Het terrein was dus voorelkander gekomen. Nu de opstelling van het speeltuig. Door ver schillende bouwbedrijven werd er zand, grind, cement en steen-voor.de.zmdbak beschikbaar gesteld. Door vrijwilligers, waarbij vooral ook de omwonenden zich hebben onderscheiden, werden de gaten gegraven. Het beton werd gemengd door A. de Jager en enkele vrijwilli gers, met behulp van een betonmolentje van A. de Jager en met vereende krachten werden daarna de verschillende onderdelen opgjsteld in de betonklippen. Het is prachtisch ondoen lijk om al de personen, die tot het in stand komen van de speeltuin hebben mede gewerkt, te noemen, doch dit is een ver heugend verschijnsel, daar door het grote aantal blijkt, dat de speeltuin in alle lagen van de ingezetenen van Workum, een grote plaats in de harten innam. Een woord hulde aan alle medewerkers, oud en is hier zeker op zijn plaats. Door de bouwbe drijven, enkele particulieren en de bouw materialenhandel N.V. Erven Feenstra, Sneek, werd steen voor het metselen van een flinke zandbak ter beschikking gesteld, en werd het metselen van deze bak door verschillende met selaars flink ter hand genomen. Met de ge meenteauto en enkele trouwe gemeentewerk lieden werd schoon zand uit Gaasterhnd ge haald en ook de zandbak kon toen in ge bruik worden gesteld. Het opening feest kon toen net voor de bouwvakvacantie phats vin den na zegge en schrijve precies twee en een Malve week hard werken, vanaf de eerste draincringswerkzaamheden. De speeltuin was er nu, doch waar bleven de contanten? De verloting, die vlot begon, kon langzamerhand tot een eind worden ge bracht. Er werden meer dan 4000 loten ver kocht, dus mogen we van een geslaagde actie spreken, dank zij de schoolkinderen, enkele dames en van Meekeren, Ook werd er e©n Indi che Tentoons'el’ing georgani eerd, waarin de heer van der Horst vooral een grote rol heeft gespeeld. Het beschikbaar stellen van het benodigde materiaal, waar onder zeer kostbare stukken, werd zonder veel moeite van de burgerij gedaan gekregen. Ook hier een woord van hulde voor de spontane medewerking. De tentoonstelling werd gehouden in de eerste week van Sep tember in het gymnastieklokaal, waarvoor ook de medewerking van verschillende auto riteiten zonder moeite werd verkregen. Voorts werd een gift ontvangen van de Nutsspaarbank, wat ook zeer wordt gewaar deerd. Een dergelijk mondeling verzoek aan de Boerenleenbank heeft nog geen resultaat ge had, Hopelijk) dat ook hier wordt ingezien, naam even een prijs vraag uit te schrijven een einde maakte aan de discussie. Het idee om één of enkele prijzen beschikbaar te stellen vond algem in instemming. In overweging werd gegeven om een bedragje voor elke mededinging te vra gen, maar vooral niet te hoog, opdat ook de jeugd hieraan in groten getale zou kunnen deelnemen. Nadat de scheidende secretaris, de heer Vlieg, bedankt had voor de zeer waarderen de woorden tot hem .geri’ht, wenste hij het nieuwe bestuur en de vereniging veel goeds en een ideale speeltuin to". Toen de voorzitter slo^t, kon hij van een kleine, maar een horns*, di we u i e brengen. dus tevens een i de spelers. Laat noemen, omdat moeilijk is, 'daar houden met gesteld is. Beide keren was „Rehoboth” geheel be zet en de uitvoerende verenigingen kunnen dan ook terugzien op geslaagde avonden.

Friso nl | 1953 | | pagina 1