dBm ERFSKIP F DE WORKUMER KRANT Nieuws- en en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen Zuidwesthoek van Friesland Bysüaderheden oer de Warkumer koiskippers üt de 18e ieu. IJEME DE BOER, Autoverhuur Wijziging uitbreidingsplan. 3 Zaterdag 28 Februari 1953 No. 8 76ste Jaargang BEL 170 (doorverbinding) «Nederlands Fabrikaat* net ienris safolle jierren letter as skipper. En WARKUMS Amsterdam ófstien is. Wordt lid of donateur van de Workumer Speeltuinvereniging VII. It hanskrift fan Ultsje Foppes Wiersma. en dan mei gauwens ek in ófbielding fan in kofskip, hwerfoar in petret troch it Skipfeartmuseum to - FRISO. Harmen Pieters (van Wetzinga) n. Hwa wie Harmen Pieters? Fan komóf in Grinslanner, üt it dorpWet- singe. Sadwaende sil hy dan letter ek de fan, „van Weizinga“ oan- nommen hawwe. Wy fine him foar it earst as feint op in Warkumer koffe. (1761.) En Hy troud oan Tieds Gerbens Kingma, letter oan Fetsje Jetses. Om 1790 hinne wurdt hy eigner fan de Oaljemole op it Noard. Jiertallen binne my op 't eagenblik net bikind, mat der is alle kans dat wy dy oan it ein fan dizze skriuwerij wol hawwe. En it sprekt dat wy dy dan opnimme sille. Men kin üt alles opmeitsje, Harmen Pieters wie skoan by de tiid, en goed ünderlein. II want hoefolle skippersfeinten sille der yn dy tiid west hawwe, dy’tskriuwe koene? En net allinne feinten, mar der wiene genöch skippers dy’t net mei de pinne oer wei koene. In biwiis dat Harmen goed ünderlein wie, fine wy yn it Journael fan it kofskip „Die Goede Vreede”. (1761.) Net de skipper, mar hy skriuwt it journael. En as wy dat foar üs nimme, léze wy op it foarste blêd: „Harm Pieters Mijn Schrijfboek Giekregen in die Maand Desember in 't jaar 1761.” It is mei sierlike krolletters skreaun. Hy kin lykwols mear as allinne skriuwe, ky kin ek rime en dichte. Syn earste rymke is: „Ik waar een jongeling tot schrijven doen Genegen Doen kogtie ik dit boek om hier in te pleegen En nu waar ik Giesint om hier in tie toonen dat ik een Leerling ben eij wilt mij dog verschoonen want ik niet Anders kan Als hier Geschreven Staat derom ik 't zoo blijven laat Gij kijkers en Gij Leesers Soet Als Gij dit leest ziet wat Gij doet En wilt het Niet biespotten Gaan eer gij beeter hebt giedaan Maar als Gij Beeter hebt giemaakt zoo moet Lieden dat gij 't Laakt Maar zoo Gij niet Beeter maken kunt laat spotten staan En snoert U mont.“ nou fuort it twade der ek mar oerhinne. „Doen ik dit Schreeft voorwaar doen waren wij in de Bogt van Frankrijk klaar en waaren doen ’t zeil Giegaan van Middelburg wil ’t verstaan met het Kofschip Die Goede Vreede Stout en het waar doen drie Jaaren oud en Schipper Bonne Jacobs klaar die waar doen Groot dertig jaar en Gieboortig van Terhenne daar hem Meenig mens wel ken." Nije wike noch inkele stikjes „dichtkunst BRIEVEN VOOR HET BUITENLAND. I Verschijnt eenmaal per week f Telefoon Redactie tl OFFICIËLE MEDEDELINGEN 1 1 Neen, s r J. RUSSCHEN. GEVONDEN VOORWERPEN. de BURGERLIJKE STAND Gemeente Workum KERKDIENSTEN In ünrêttich jier. I, KR. PLATTELANSFROULJU. de uur ds. E. P. voor ds Drent van uur na nam. en ds R. Hofman. nam. en W. fan nam. 2 uur ds PLAATSELIJK N1EÜWS it skg folg»* gesteld, e t Advertentietarief: 7 cent per m.in. Advertenties van buiten Friesland 9 ct. per m.m. Contracten volgens algemene regeling Uitgave van: Fa. T. GAASTRA Bz. Boekhandel en Drukkerij, Workum Abonnementsprijs: f 1.10 per kwartaal per post f 2.40 per halfjaar een en OUD-STADGENOOT PLOTSELING OVERLEDEN. Workum, 25 Februari 1953. De Opperwachtmeester Poatcommandant, W. KELDERHUIS 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. ’e en e r gemoderniseer- bewoond door vcr- Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens, familieberichten desnoods Vrijdagsmorgens voor 10 uur Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedige opgaaf! A.R. KIESVERENIGING. Gisteravond kwamen de leden Revolutionaire Kiesvereniging Oranje” onder leiding 25 Febr. van de Anti „Nederland en Oranje” onder leiding van haar voorzitter de heer R, G. Visser, bij een. Na opening las de waarn. secr. de heer J, Di da Jager do notulen; welke zonder met en zonder chauffeur A. Gaastra R. Harketna IJ. Oosten S. Brouwer B. Groenhof W. de Boer Mevr, van der MeerVellinga skoft binne der noch in pear en ek dit gyng tige nei it en nam. 2 uur Voorburg. (Bapt.) Voorm. 9.30 uur ds B. Fabrie. 1 Bankbiljet: 1 damesring (rode steen); meerdere wanten; grijs geruite sjaal; 1 da- mesarmband; 1 motorwant; 1 ruitenwisser (auto); 1 ceintuur; 1 kinderportem. met inhoud; 1 kindermuts; rode balpoint; 1 grijze herenhoed,. (Doopsgez. ’s Av. 7.30 uur (Maandelijkse collecte). Molkwerum (Herv.) Voorm. 9.30 2 uur ds A. J. Schneider. Warns (Herv.) Voorm. 9.30 en A. J. Oostenrijk. Staveren (Herv.) Voorm. 9.30 Riemersma. Dijkstra ds. mr. een artikel niet NADEREND VOORJAAR. r Nauwelijks is de meeste sneeuw ver dwenen en de ergste mist weggewaaid of tal van voorjaarsgaaten komen van over zee onze provincie binnen. Enkele vluchten kieviten, pluvieren en leeuweriken vormen de stoottroepen van het grote leger dat straks weer onze polders bevolken zal en aan het landschap kleur en verve geven niet alleen, doch ook door hun stemmen ons doen weten dat het voor jaar genaakt. uur ’s Avonds 7.30 uur van de Vissers ut de Woudstra’s Douma’s fan ’e Wommelser kant. De sprekker hopet it üntstean fan de skaeinammen Wier sma en Van Wieren to forklearjen en sil nijsgjirrige dingen fortelle oer de wiidfor- neamde Lytse Wybren, dy ’t libbe hat fan 17301801. Elk dy ’t hjir bilang yn stelt is wolkom. ineenteraadsverkiezing is als gesteld: 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. Foar it Genealogysk Wurkforban fan ’e Fryske Akademy sil de hear A. Glastra van Loon fan Haras Sneontomiddei 7 Maert o.s., de middeis healwei trijen yn Spoor- zicht te Ljouwert in lezing halde oer: „It hanskrift fan Ultsje Foppes Wiersma”. Dizze lezing sil foaral gean oer de foar- faers fan ’e Abbegeaster, Easthimmer, Par- regeaster en Wiuwerter Van Wierens. Fierdere oer dy fan Koudumer kontrijen en ds B. J. ds P. Langweer. (Fryske tsjinst). en Administratie 45 Postrekening 82259 Maandagmorgen toen onze oud-Stadge- noot, de 63-jarige heer H. Haijtema, sinds jaren woonachtig te Alkmaar, op reis was werd hij in de trein ter hoogte van Zaandam onwel en overleed ter plaatse. De heer Haijtema stichtte in Alkmaar „De Friesche winkel”, welke zaak onlangs aan een zoon werd overgedragen. „Ellendige Mentaliteit”. In het Februari-nummer van „Nederlands labrikaat” schrijft de Kou enfabriek Hin N.V. te Haarlem, onder de titel „Ellendige Men taliteit”, o.a. het volgende: „Het lijkt wel of goed mag zijn, als duidelijk blijkt dat het in Nederland gefabriceerd is. het buitenlandse product, dat is pas je ware! Wij hebben het meegemaakt, dat fijne Nylon dameskous, keurig smaakvol opgemaakt dn Nederlandse tekst, werd afgekamd met de opmer king: „die kous is niets, maar dat merk (Amerikaanse verpakking) is het neusje van de zalm en zo sterk!” Laten nu beide merken van onze fabriek afkomstig zijn en van precies dezelfde grondstoffen op dezelfde ma chines gebreid! Alleen het uiterlijke verpakkingsjasje was anders Wij ge loven, dat (verder commentaar hier overbodig is.” op- of aanmerkingen onder hamerslag werden i bekrachtigd. Door bijzondere omstandigheden werden de jaarverslagen van secretaris en penningmees ter tot de volgende vergadering aangehouden. De vereniging stelde het A. R. Gemeente- program bindend en zal het ter tekening aan I de nieuwe candidaten voorleggen. Uit de door de leden samengestelde gros lijst moest de definitieve candidatenlijst wor den opgemaakt, welke na de schriftelijke stemming er als volgt uit ziet: J. D. de Jager H. Haytema W. van Brug J. S. Bokma S. de Zwart G. Stellingwerf J. R. Riemersma Na het zingen van Psalm 150 1 ging de heer Kelderhuis voor in dankgebed, waar de voorzitter deze vergadering sloot. BEURZEN OPEN DIJKEN DICHT. De welpen en verkenners van de R. K. Padvinderij, hebben ook weer kranig hun best gedaan om alle mogelijke en soms on mogelijke karweitjes op te knappen, met als resultaat dat ze 74.33 verdienden, toch ook nog heel wat meer dan een beetje en ais het grotendeels met een heitje voor een kar weitje bijeengebracht wordt, dan moeten de mouwen zeker wel omhoog. Voor Zaterdagmiddag had een groepje in gezetenen het plan opgevat provisorische dij ken te dichten. Het gevolg was dat door die actie ook weer f 230 bijeengebracht werd, wat voor de werkelijke dijken natuurlijk maar een druppel op een nog rood gloeiende plaat is, maar door eendracht en saamhorigheid wordt er in ons land iets gedaan waarop elke Nederlander trots kan zijn. Zoals ook in het raadsverslag voorkomt deelde burgemeester Russchen tijdens de raads zitting van Maandag jl. mede, dat hem door een ingezetene die onbekend wenst te blijven f 1000.ter hand was gesteld. Wanneer men de nadruk op geldswaarde zou willen leggen van alle giften die alleen in dit nummer van ons blad staan afgedrukt, dan kwam men zeker op een bedrag van ver scheidene tienduizenden guldens. Een volk dat -leeft, brengt gul z’n offers, is misschien een variant op een bekend ge zegde, maar voor een eensgezind volk zal dit zeker niet minder WMr Wiersma’s en Het was kopje thee WORKUM. Uit 31 solicitanten heeft de gemeenteraad per 1 Mei a.s. benoemd tot gemeente-ontvanger, tevens kassier boekhou- der van het gasbedrijf en administrateur van het landbouwbedrijf, de heer A. Goedhart, adjunct-commies ten kantore van de ge meente-ontvanger te Harderwijk. Met ingang van 2 Maart a.s. zullen de bijzondere bepalingen betreffende de ter- postbezorging van brieven, bestemd voor het buitenland, worden gewijzigd. De voornaamste wijziging bestaat hierin, dat voortaan alle gewone brieven, dus ook die boven een gewicht van 20 gram, welke geen deviezen bevatten, gesloten mogen wor den terpostbezorgd. Voor aangetekende brieven echter en voor brieven met aangegeven waarden blijven de bestaande bepalingen van kracht d.w.z., dat deze brieven boven 20 gram, open ter ver zending aan de postinrichtingen moeten wor den aangeboden, Op 25 Febrewaris is de Boun fan Kristlike Plattelansfroulju en fammen wer by elkoar west. Om goed 8 üre hat de presidente dizze joun iepene mei it sjongen fan Ps. 75 1. De speekster fan dizze joun ■wie Juffr. H. Osinga fan Boalsert, dy ’t sprutsen hat oer it ünderwurp: „us yn- keapen”, hwat tige yn ’e smaek foei. Nei it - spuitjes dien sin. Der wie ek noch in pryske oan for- boun. Om goed 10 üre waerd dizze gesellige gearkomste sluten. As lid hawwe har noch fiif famkes opjown. Zondag 1 Maart 1953. Workum (R.K.) Voorm. 7.30 uur Vroegmis. 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds D. J. Spaling. ’s Avonds 7.30 uur de heer W. den Toom. (Doopsgez.) Voorm. 10 uur ds R-. Hofman. 11.30 uur Westhill-kinderdienst. (Geref.) Voorm. 9 W. S. de Vries van van J. Faber S. Zeilstra 10. J. Wagenaar een gezellige vergadering. Het en koekje werd zeer op prijs VERPLAATSING ZAAK. Het geheel vernieuwde en de pand, laatst eigen van en mevrouw Bogtstra, dat bij de pubü-ke koping werd toegewezen aan de heer C. A. Dijk tra, is nu door de heer J. M. Kemker aangekocht om daar een dameskapsalon in te vestigen, De nieuwe eigenaar hoopt reeds met enkele weken in dit pand de zaak voort t® zetten. Het hoofd van het Gemeentebestuur van WORKUM brengt ter openbare kennis, dat van 2 tot 16 Maart 1953 ter gemeente-secrc- tarie des voormiddags van 912 uur ter in zage ligt het door de Raad dier gemeente in de vergadering van 23 Februari 1953 vast gestelde plan tot wijziging van het uitbrei dingsplan van Workum met bijbehorende dwarsprofielen. Binnen 6 weken na afloop van de termijn van ter visieligging kunnen belanghebbenden, die zich met bezwaren tot de Raad hebben gewend bij Gedeputeerde Staten der Provincie Friesland hunnen bezwaren indienen. WORKUM, 24 Februari 1953. Het Hoofd van het Gemeentebestuur voorn oemd, R. K. DRANKBESTRIJDINGSVER. Maandag 23 Februari heeft de R. K. Drankbestrijdingsvereniging haar jaarvergade ring gehouden. In z’n openingswoord heette de voorz. de aanwezigen van harte welkom en sprak de wens uit dat alle leden terdege door drongen mochten zijn van het goede werk van een drankbestrijding om dit moedig en met taaie volharding vol te houden. Na de verslagen van secr. en penn. kwam de bestuursverkiezing, aftredend waren mej. F. van der Zee en mej. A. Reinstra. Daarvoor werden gekozen de heer iG. Ketelaar en mej. A. Bouma. De agenda werd verder vlot afgehandeld, waarna men met hersengymnastiek en een spraakwaterval nog aangenaam bezig werd gehouden. Hiermee werd een prijs gehaald door mej. A. de Boer. Bij de sluiting dankte de voorz. de aan wezigen voor aller medewerking en wekte op tot een grote activiteit ten aanzien van een nieuwe ledenwerving! Heidenschap (Herv.) Voorm. 9.30 h-Mo- W. den Toom. Nam. 1 30 uur ds P. J. Spaling. Ferwoude (Herv.) Voorm. 9 uur van Ooijen. Gaast (Herv.) Nam. 1.30 Parrega. Hindelocpen (Herv.) Voorm. 9.30 2 uur ds. H. Altena. (Doopgez.) Nam. 2 uur proponent I. R. van der Meulen van Amsterdam. (Geref.) Voorm. 9.30 uur Leesdienst. ’s Av. 7,30 uur ds van Leeuwen van Oudemirdura. Koudum (Herv.) Voorm. 9,30 en nam. 2 uur ds J. Brouwer. Tiden fan opgong en delgong wikselje elkoar yn de rin der ieuwen hieltyd wer óf. De oarsaken binne faek óngelyk. Mis- learre rispingen, fésykten en natürrampen, efterütgeande handel op it bütenlan en, yn de léste ieu, oerproduksje foarmje inkelde fan de foarnaemste oarsaken fan hwat men tsjintwurdich mei it wurd krisis oantsjut. De jierren 1748. 1847, 1880 en 1932 binne der foarbylden fan. Dat sokke tiden spannin gen ónder it folk, dat gjin ütkomst mear sjucht, oproppe en ta reboelje fiere kinne, is üs wol bikend. Yn de skiednisboeken bin ne forskate foarbylden fan sokke reboeljes to finen; se sprekke it meast ta de forbylding fan de massa, mar de djippe tragyk, dy ’t hjir allegear efter sit, bliuwt meast min of mear forhoalen. Der ta is it nedich tusken de rigels fan de aide forhalen troch to lézen. Wy woene it dit kear ris hawwe oer de tiid nou sa’n 100 jier forlyn. Troch aller hande oarsaken sa as de mislearre rispinge en jirpelsykte wiene de -prizen fan graen en jirpels tige omheech gien. Op forskate plakken wie it lang net rêstich hwant der waerd troch in bulte dy ’t net bitelje koene honger lijd. Yn Hams bygelyks moast de help fan militairen ut Ljouwert ynroppen wurde om it gewelt to kearen. Ek yn War- kum like it efkes to spannen mar mei takt wist men hjir de tastan yn de hén to hélden. Wy witte dit üt in „levensjoumaajl” in soarte fan deiboek fan de Warkumer J. A. Bokma, dat üs koartlyn ónder eagen kaem. Hy wie doe in jongeman fan 19 jier dy ’t dit yn syn net eigen tael dy ried opteikene hat. Wy léze dan: „Op Zaterdag den 26 Juny 1847 begon men ook hier meer en meer zamien te scholen en stouter te bedelen, dat echter al aanwon, Des middags werd vanwege de Overheid bekend gemaakt, dat het brood voor 25 cents zou worden uitgereikt aan die behoef- tigen, welke zich overtuigl rekenden, daarop aanspraak te hebben wordende het overige geld de bakkers door het Bestuur ter hand gesteld. As wy nou witte dat in roggebrea (wite bóle waerd doe noch as lükse beskóge) fan 21/, poun doe 10 11 stóren koste tige djór foar dy tiid dan wol datsizze dat it stedsbistjür de bakkers de rest by- bitelle. „In de nacht van den 26e op den 27e Juny werd, niettegenstaande er brood en turf was uitgedeeld, poging tot oproer aan gewend door eenige belhamels, die evenwel bij de groote menigte geen bijval vonden, zoodat het gelukkig bij eene onbeschaamde bedelarij en stoute dreigementen tegen som mige persoenen bleef.” Van 19 tot en met 26 Februari 1953. Geboren: Imke, zv Roelof de Jong en Minke Folkertsma; Johan, zv Klaas Boonstra en Harmke Vaartjes; Hendrik Petrus, zv Ferdinand Nauta en Lijntje Bijl. Gehuwd en overleden: geen. BEURZEN OPEN SCHUREN VOL. Door het bestuur van de Stichting voor de Landbouw, district 7, is een actie ge voerd om voor de landbouwers in de ge troffen gebieden een inzameling te hou- ’en voor het 1 nigen van de ontstane nood. Binnen een week waren de antwoorden op de toegezonden circulaires opgehaald en hoewel nog enkele briefjes binnen kunnen komen!) is reeds ’n toezegging gedaan, die tot grote dank baarheid moet stemmen. Vooral als we zien op hetgeen reeds gegeven is, verheugt het ons zeer in cijfers tot uitdrukking te brengen wat de agrariërs in deze omgeving nog heb ben toegezegd voor hun getroffen collega’s. 20 koeien 20 hokkelingen 23 kalveren 45.590 kg hooi 1000 kg stro 1500 kg gedroogd gras 5000 kg bieten 3 schapen en weide voor twee hokkelingen aan geld kwam nog binnen f 3815. PARTIJ VAN DE ARBEID. 25 Febr, De afdeling Workum van de Partij van de Arbeid kwam hedenavond in jaarvergadering bijeen. Voorzitter Harkema opende met een woord van welkom. Mededeling werd gedaan dat op 29 April het Meifeest gevierd zal wor den. Een spreker is gevraagd, terwijl het bekende gezelschap Barend van der Veen komt met het toneelstuk :„Skip op ’t strón”. Jaarverslagen van secretaris en penning meester werden goedgekeurd. De kascommis sie rapporteerde dat alles in orde bevonden was. Er is een batig saldo. Als nieuw bestuurslid werd gekozen W. de Boer en herkozen R. Harkema. Verslag gewestelijke vergadering werd door P. Dijkstra uitgebracht, terwijl Harkema ver slag deed van het congres van B. en en raadsleden gehouden te Utrecht. Een verkiezingsfonds is tot stand gekomen. Staande de vergadering werd al een aardig bedrag gegeven. De dames Muller en Mevr, van der Meer zorgden voor de nodige afwisseling. Bij de sluiting bracht de voorzitter een woord van hartelijke dank aan P. Dijkstra voor het vele goede werk dat hij voor de partij gedaan heeft. Dijkstra had zich intussen niet herkiesbaar gesteld als raadslid. De lijst van candidaten voor de a.s. ge- volgt samen-

Friso nl | 1953 | | pagina 1