GIRO 9575 Pypskoft DE WORKUMER KRANT Nieuws- Aandacht voor het Boek. I Rampenfonds - Den Haag Bysünderheden oer de Warkumer kofskippers üt de 18e ieu. en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland IJEME DE BOER, Autoverhuur Uitgave No. 9 76ste Jaargang Zaterdag 7 Maart 1953 BEL 170 (doorveibinding) Odilia boek Ons nieuwe feuilleton. FRTSO- EFKES R.l.v.d. f VIII, „DE DOCHTER VAN DE GARAGEHOUDER” Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten met en zonder chauffeur Harmen F*ieters (van Wetzinga) m. Wolle jimme faeks ek léze hwat er oan oare jongfeinten skriuwt? „Gij jongemands Allegaar en wilt het dogAnhooren ik zal met dit Gieschrief u niet gaan verstooren Maar als Gij uit vriejen gaat neemt voor eens wel agt Wat deugden dat zij heeft en wat voor een Gieslacht.” Fan in hiel oar slach is: Geen ding verwondert mij meer Als dat een jongeman kiest goed voor eer Heb ik geen goed dat kan ik krijgen Heb ik geen eer zoo moet ik Swijgen.” As er seis skipper wurden is, bigjint it earste journael ek al wer mei rymkes. Op it foarste blêd léze wy: „Kent uw zelven. Want Godt Siet al wat gij doet.” En dan deründer: „Gij Leesers die dit Leest en hoeft geen Hogen geest hier in dees Blaan te Soeken Het is een Scheepsjournaal Daar ik soo Wat ik Verhaal om Bie elkaar te Boeken Ons is dogs vrie al wat ontmoet Somtijds zuir en dan weer Soet Van stormen Regen en van weer van Coersen diepten en nog meer Van Son te peilen op de See van tot an de andere Ree Somma dit Boek ons wat verklaart wat ons passeert al op de vaart Dog sijn daar fouten of Wat in dat niet is na uwe sin Houdt mij te Goede dat is mijn begin Denkt ik ben een mens almee Verblijve UED Vriend Harmen Pieters." Yn in oar journael fine wy: „Op dat de weerelt hem soo omwende Én dat een yder hem selve kende En liet een ander zijn gebreken staan Het sou in de weerelt beter gaan". En hjir is dan it léste: „Bie,niet niemants profiet Laat Elk op Hoope Bouwen Die Gogt die Seegen geeft wie kan hem die onthouwen O wiet van spiet hoe kunt gij groejen om dat gij siet tot uw verdriet Uw naasten Bloejen." Né, Harmen bikroadet him netsatige cm it rym of de lêstekens, mar och as men it in kearmanich oer lést, fettet men de bidoeling wol. En hwat wurdt der nou vn dy journaels biskreaun Ja, dat is mei ien, twa wurden nef to sizzen. Wy léze deryn hoe ’t de wyn en it waer is. Hwat koers hja farre. Oer de finderskate soarten groun dy ’t hja by it peilen ophelje en al sa mear. Doch oer it algemien is it foar üs as ISnrotten droege en toarre kost Soere wy dat hjir oernimme, ik lean it soe de measte lêzers tige gau forfele. Lit üs derom folstean mei it oernimmen fan inkelde dingen, hwer ’t wy dan nije wike mei bigjinne. WORKUM. Zondag werd na de tniddag- dienst door de leden der Geref. Kerk bij acclamatie beroepen in de ontstane vacature Ds. H. C. Endedijk, thans predikant te Wormer. Het Is echter niet eenvoudig deze vooruit- Verschijnt eenmaal per week BURGERLIJKE STAND aan anderen. er ze KLAMP HOOI IN BRAND. tot r 5 aan 5 PLAATSELIJK NIEUWS I 3 T t l t Advertentietarief: 7 cent per m.m. Advertenties van buiten Friesland 9 ct. per m.m. Contracten volgens algemene regeling Abonnementsprijs: f 1.10 per kwartaal per post f 2.40 per halfjaar die de wij ver- ze dan die konijnen in deze volledige beken- en dat In dit nummer dat „evenals wel lezeressen Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedige opgaaf! zo op wor- Workum 3 stond een kwartier voor het einde nog met 20 achter, doch het door zettingsvermogen van dokter Schaap en zijn mannen gaf Workum 3 nog drie doelpun ten. Nog ongeslagen staat Workum 3 fraai aan de kop. In verband met een interland-wedstrijd zijn voor morgen geen w’edstrijden vastgesteld. en lichamelijke en zich wor- verar- Dat 1 van een ge- onderzoek van opzet Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens, familieberichten desnoods Vrijdagsmorgens voor 10 uur In deze week ciale aandacht van Ver. ter bevordering van Boekhandels, Uitgevers en niseren, zoals de laatste volg van levenspeil hoger is bieden, zeer levens hopen met dit feuille- gaede keus te hebben BEKENTENIS AFGELEGD. Zaterdag werd de ruim 40-jarige A. D. voor de politie gebracht, verdacht van ont vreemding van kippen en omgeving. Hij legde een tenis af. feuilletons weer buiten meer van geweest. voor uit een er dan de van scheidsrechter F. M. we een eerste helft te zien, van het spel heeft. Wie de laatste jaren de verslagen der rechtszittingen in de kranten las» weet, dat heel wat ionge mensen» vaak komende uit een net milieu, door de na-oorlogre omstandigheden maatschappe lijk verongelukten en met de strafrech ter in aanraking kwamenWaarom? Het is een tragedie, dat tal van ipnge men sen» in de oorlogsjaren onde^gedoken. die ia de meeste yevallen verdienstelijk illegaal werk verrichtten, na de bevrijding te zwakke benen hadden om de weelde van de plotseling, verworven vriihsid te kunnen draeen Moeten deze mensen, na hun ont-lae uit de gevangenis met de vin ger worden nagowezen? De ion.se schrjifster Gré de Boer heeft deze tragedie tot onderwerp gemaakt in haar roman: men zeker 100 kg zuivere stikstof af een be- blok hooi aan de heer Aan het slot van de vergadering dankt de heer W. H. van Rijs, vice-voorzitter, de heer de Boer voor het vele dat de voor zitter voor het Waterschap heeft gedaan. Het verheugt hem dat de voorzitter op en beschrijft hierin op boeiende wijze wijze het leven van Bert Michels, die als onderduiker en oud-illegaal werker, na de oorlog niet aan de slag kan ko men en aan lager wal geraakt. Tot hij een portefeuille vjndt met vierduizend gulden. En met dit geld begint hij een nieuw leven, hoewel zijn geweten hem aanklaagt en steeds weer waarschuwt: Vroeg of laat wreekt het kwaad zich zelf.... En inderdaad dreigt hij opnieuw te verzinken naar de laagste trap des levens. De hele geschiedenis is echt verteld en we ton wederom een gedaan. vangt het verhaal aan, de vorige feuilletons zo- i als lezers gewoon zal kunnen boeien. Redactie „Friso”. Mensen, dat voor andere dingen, en zeggen hogere dingen, verdwenen is. Dat is jammer in voor henzelf en ook voor M ikkumWorkum 11. Workum, dat met twee invallers voor Obe Geree en B. Tjeerde' binnen de lijnen kwam, bond wel in zeer verzwakte opstelling de strijd aan, daar reeds in de tweede minuut ook nog Tom Genee uit moest vallen. Een en ander had tot gevolg dat Makkum de eerste helft van de wedstrijd het meest in de aanval was. Maar aan de afwerking ont brak nog al het een en ander. Toch zou de thuisclub zeker meer succes hebben gehad, als niet keeper van Goslinga in zulk een prima vorm was geweest. Maar tenslotte moest hij zwichten voor een fraaie kop bal van Niemeijer uit een goed genomen corner. Doch de voorsprong was niet van langen duur. Drie minuten later was de balans weer in evenwicht, Siepie de Vries profileerde handig van een misverstand in de Makkum verdediging en doelpuntte onhoudbaar. Nog voor de rust werd het door van Zanten 12, doch dit doelpunt werd wegens buiten spel niet toegekend. Na de thee werd aan beide kanten wei nig -meer gepresteerd. Wel moest van Gos linga nog enkele malen handelend optreden, en kreeg ook de keeper van Makkum een prachtig schot van S. de Vries te verwerken, maar grote dingen gebeurden er niet meer. Aan weerskanten kon de voorhoede niet meer tot doelpunten komen. Wel kwamen daar nog enkele kansen voor maar deze werden niet benut, In de 11 gelijke stand kregen beide ploegen dan ook wat hun toe kwam. De uitslag van de wedstrijd Workum 2 C.V.V.O. 1 bleef dubbel blank. WATERSCHAP „PET WORKI MER-NTEUWLAND”. Gewone jaarvergadering van Ingelanden van het Wa’er'chap „Het Workutner.Ni uw. land”, op Zaterdag 28 Februari 1953, des voormiddags half tien in Hotel „De Wijn berg” te Workum. De Vergadering staat onder presidium van de heer W. S. de Boer, Hindeloopen. Aan wezig het volledig bestuur plus zestien In gelanden, totaal kunnende uitbrengen 59 stem men Na een hartelijk „welkom” door de voor zitter, lecture en onveranderde goedkeuring van het genotuleerde van de jaarve-gaderng van 27 Februari 1952, volgt rapport con- Smits, H. en vaststelling eerstgenoemde i ander is ge- Telefoon Redactie en Administratie 45 Postrekening 82259 levensbehoeften te andere dingen, di staan, niet toekomen. aan 27 Februari 1952, volgt rapport trolecommissie bestaande uit S. Westerhuis en St. van Dijk, i rekening 1952. Bij monde van wordt medegedeeld dat een en controleerd en in de beste orde bevonden, redenen waarom de commissie aan de vergade- rirg voorst lt de Ontvanger décharge te ver lenen voor het gevoerde beheer. Met alge mene stemmen besloten. Bij de vaststelling begroting 1953 wordt besloten dezelfde omslag te heffen als over 1952. Het bestuur ontvangt machtiging tot ver huur waterschapseigendommen. Hierna volgt verkiezing bestuurslid wegens periodieke af treding van de heer W. S. de Boer. De heer de Boer is wegens het overschrijden van de 65-jarige leeftijd niet herkiesbaar. Na enige stemmingen wordt als bestuurslid ge kozen S. Smits, die deze benoeming aanneemt. Als leden controle-oommissie 1953 wor den bij stemming gekozen: St. op de Hoek. E, Zijlstra en A. Cnossen. van: Fa. T. GAASTRA Bz. Boekhandel en Drukkerij, Workum gang te handhaven. Een strenge winterperiode 'onder sne uw doet heel wat goede grasplanten verdwijnen, maar ook een natte winter laat en groot aantal sneuvelen. Want juist de beste grassen zijn voor deze ongunstige weers omstandigheden het meest gevoelig. Moeilijker vordt het nog in het voorjaar. Als er al vroeg wat zacht weer komt, beginnen de grassen op te leven. Zij ontwaken als het ware uit de winterslaap. In dit beginstadium van hernieuwde groei zijn zij echter veel gevoeliger dan tijdens de winterrust. Komt vroege periode van zacht weer, zoals gehad hebben, de koude nog eens heel wat aan de gras- „S.V.W.” NIEUWS. Workum 1Hielpen 1 Jun. A 44. Een met 10 jongens spelend „Hielpen” is het gelukt in de laatste 10 minuten een 41 achterstand om te zetten in een gelijk spel. Kranig werk van dit elftal dat er kennelijk op gesteld was Workum een neder laag toe te brengen.. Zij speelden met veel m e- activiteit dan het „gehavende” Workum elftal, dat met een zestal invallers uit moest komen. (Ziekte en vertrek van enige spe lers.) Onder leiding de Boer kregen waarin Hielpen het beste Onze doelman maakt geen vertrouwde indruk, en vangt enkele ballen niet klemvast. Toch krijgt L. Jonkman zijn eerste goede scorings kans, doch zijn schot gaat naast. Even later redt Klaas Wiersma aan de andere kant toen de keeper reeds gepasseerd was. Hielpen neemt met een keurig doelpunt uit een vrije trap de leiding. Na de ru’t wordt het spelbeeld verplaatst. Aanvo rder Fré Boersma mag wegens hands van een H. speler een strafschop nemen, doch richt onzuiver. Toch pakt W. iets beter toe en drukt H. in de verdediging terug. Een schot van Dirk Wielinga caramboleert via de paal voor de voet van Fré Boersma en het is raak 11. Dirk Venema voert de stand op tot 31. Een vrije trap van het oud- „Workum” lid Appie Poeze die nu weer voor H. uitkomt, probeert de sterkte van de bovenlat. Na prachtig werk van Fré Boer sma krijgt D. Venema een mooie kans aan geboden en diens hard schot verbijsterd de H. doelman: 41. Slordig afwerken van Broer Burghgraef brengt de stand op 42 Hrl"en ruikt nog een kans. De ijverige A. Poe bouwt enige goede aanval’en op van uit het middenveld en het gelijke spel h?eft Hi lper vooral aan deze speler te danken en tevens aan de zeer zwakke momenten van de W. doelverdediger. Een met invallers uitkomend Workum 1 kon het niet verder dan een gelijk spel in Makkum brengen.. Zaterdagmorgen 4.15 uur werd gin van brand ontdekt in een staande nabij de Langebrug, eigen H. Ketelaar. Omwonenden namen eerst het blussings- werk ter hand tot de brandweer arriveerde. Gelukkig bleef de scha beperkt, maar naar de oorzaak van de brand wordt een ingesteld, daar hier wel eens sprake kan zijn. Laten we hopen dat de waarheid spoedig aan het licht mag komen. Door het nieuwe alarmeringsysteem bleef •'lies rustig in de stad, wat natuurlijk de snelle hulp van de brandweer ten goede komt. de eerste en kleding, mechanisatie, ra- massaficering ig de kans de geestelijke behoeften er zeker ge- wier levensomstandigheden mee dat zij reeds zoveel zorgen heb- de eerste dat zij aan op het tweede plan Ook al gevoelen zij wel de behoefte geestelijk voedsel, zij zijn niet bij machte die te vervullen. Maar er zijn ook zo materialistisch zijn ingesteld, belangstelling voor andere dingen, mogen wel flauwd en de eerste plaats de samenleving. Want men moet niet vergeten, dat het leven arm is, wanneer er alleen maar be langstelling bestaat voor voedsel en kle ding en dan misschien nog ontspanning. Dan lijdt de geest schade dat is van meer betekenis, dag men realiseert. En er mag ook op gewezen den, dat in het algemeen dit een 1 ming van de samenleving betekent, het levenspeil in verschillende delen de wereld zoveel verschilt, is voor groot deel of misschien wel geheel een de geestelijke instelling. Dat het van de Westerse volken zoveel dan in de z.g. achtergebleven ge- hangt ten nauwste samen met de ontwikkeling van de geest met de cultuur. En het wil ons voorkomen, dat hierbij vooral het boek maatgevend is. Wat ons land betreft, kan gezegd worden, dat het in dit opzicht zeker een goed figuur maakt. Op allerlei gebied verschijnen er boeken uitstekend gehalte. Men kan te keur gaan. er niet goed mee, zij moeten gelezen en Gemeente Hindeloopen. Maand Februari. Geboren: Germen Rienk, zv Rienst Wol- bers en Harmke Bauritius (14 Febr.); Jan, zv Pieter Griek en Harmke Stellingwerf! (18 Febr.); Dirkje, dv Sierd de Boer en Grietje Rangma 22 Febr.); Froukje, dv Sijbren Bok- ma en Klaaske Wietske Abma (23 Febr.) Gehuwd: Johannes Sijtze Kelderhuis en Antje de Boer (12 Febr.) Overleden: Gerardus Jan Franciscus Aven- horn van Nauta, 86 jaar (overl. te Sneek 10 Febr.) Jildert Kooij, 82 jaar (13 Febr.) en van een te kust en Maar het is er niet goed mee, dat verschijnen, zij moeten gelezen en bestu deerd worden; zelfs dat is niet genoeg, moeten ook gekocht worden. Immers alleen is het mogelijk, dat de auteurs, geestelijk boven de massa uitsteken, door kunnen gaan met hun werk. Zonder afne mers kan geen werk van een auteur wor den uitgegeven. Welke boeken men moet kopen? Och, dat hangt van ieders ontwikkeling, aan leg en smaak af. Wil men zijn algemene kennis of die op een speciaal terrein ver rijken, men kan altijd terecht. Vindt men dat „to dreech”, dan kan men ’t zoeken in de goede romans of dichtwerken. De boekhandelaar zal zeker ieder kunnen ad viseren bij het kopen van boeken en hel pen uitzoeken, wat geschikt is. Wij zouden hier de speciale aandacht nog willen vestigen op het Friese boek. Het Friese taalgebied is maar klein en daardoor zijn de economische mogelijkhe den voor schrijvers en uitgevers hier be perkt. Des te noodzakelijker is het, dat het gehele volk aandacht aan het Friese boek besteedt en dat zij, die hiertoe in staat zijn, ze kopen. Al is de keuze niet zo groot als in het Nederlandse boek, men vindt er toch op veel terreinen producten, die het waard zijn, dat ze gekocht worden. Met het kopen van een Fries boek vermeerdert men zijn geestelijk bezit en bevordert men de Friese zaak meer en beter dan met welke protestvergadering ook. Ter stimulering van de actie om de be langstelling voor het boek te wekken wordt weer een geschenk aangeboden aan hen, die voor een zeker bedrag aan boeken in deze week kopen. G emeente W orkuiii Von 26 Februari tot en met 4 Maart ’53. Geboren: Jacob, zv Sietze Heslinga en Trijntje Postma; Joseph Willem, zv Joseph Sape Westra en Wilhelmina Cornelia Theo dora Verheul; Maria Josepha Louise Wig- bertha, dv Douwe Gosse Jongstra en Gertruda Anna Haeijen. Gehuwd en overleden: geen. zichter kan blijven. Hierna sluiting. In de, na de Ingelanden vergadering ge houden Bestuursvergadering is tot voorzit ter gekozen: W. H. van Rijs. Het g-a-Jand in het voo jaar. Het voorjaar is voor het grasland een kritieke tijd. Als het goed is, heeft men ge durende de vorige zomer door gebruik, on derhoud en bemesting getracht het grasland te verbeteren. Dikwijls lukt dit wel in meerdere of mindere mate. In de herfst is meestal de samenstelling van de grasmat beter dan in het voorjaar. Minder goede grassen en ook onkruiden zijn teruggedron gen en hun plaatsen zijn ingenomen door betere. Ook is de zode dikwijls dichter ge worden. Duidelijk blijkt dit telkens weer, wan neer de kwaliteit van het grasbestand wordt uitgedrukt in het waardering getal. Dit ligt in de herfst vrijwel steeds hoger dan in het voorjaar. na een wij nu terug, dan kan er mat bederven worden. De grootste vijand van het gras in het voorjaar is het water., In een doorweekte 'ode kunnen de goede grassen zjch nauwe lijks handhaven. Maar als er zo nu en dan "en flinke nachtvorst optreedt en de zode dus afwisselend nat en bevroren is, vallen er vele slachtoffers. Daarom moet in het vroege voorjaar veel meer nog dan in de winter, gezorgd worden voor een prima ont watering. Controleer daarom de greppels en afvoerbuizen geregeld en zorg dat eventuele plassen snel kunnen afvloeien. De moeite hieraan besteed, wordt goed beloond. Dat graslanden met een goede zode aanmerkelijk meer opbrengen dan percelen met een matig grasbestand is algemeen bekend. Maar dit ver schil is doorgaans veel groter dan men door- gaans vermoedt. Zo bleek bij een bepaald onderzoek, dat grasland met een hoedanig- heidsgraad van 8.1 per ha. 9500 kg droge- stof had geleverd. Bij een hoedanigheidsgraad van 6,3 bedroeg de opbrengst slechts 7400 kg drogestof. Het verschil was dus 30 nCt. Om het grasland met de minder goede zode evenveel te doen leveren als de andere zou 500 kg kalkammon moeten strooien. Toch bevatte het slechtere grasland nog een behoor lijk percentage goede grassen. Meer dan 25 pCt. werd gevormd door ons beste gras nl. Engels raaigras. Op het oog waren de verschillen niet zo ontzettend groot. Deze cijfers bevestigen nog eens, dat een goed grasbestand doorslaggevend is voor de pro ductie. Daarom moet het streven er telkens op gericht zijn, een zo goed mogelijke gras- mat te krijgen. De hogere opb-engsten hier van komen ieder jaar terug zonder veel extra kosten. Behalve door ren goede ontwatering moeten de goede grassen in hun beginontwikkeling ook bevorderd worden door een tijdige en evenwichtige bemesting. Strooi nu, als het weer het even toelaat, superfosfaat en nodig kali. Ook de eerste stikstof kan de vroegste percelen reeds gestrooid den. Als straks de gierkar weer gaat rijden, denk dat alle bereikbare percelen (ook moeilijk bereikbare!) bij toerbeurt bezoek krijgen van dit voertuig. Wann’er de gier steeds over dezelfde percelen komt kan hierdoor de samenstelling van de grasmat ongunstig worden beïnvloed. En de andere percelen hebben dikwijls juist behoefte aan deze organische bemesting. Zo snijdt bij een betere verdeling der gier het mes van twee kanten. Sneek. vraagt het boek de spe- het publiek, want de de belangen des Auteurs orga- jaren geregeld het geval is geweest, wéér de Boekenweek. Zij vragen dan nog meer dan anders de belangstelling. En dat verdient het zeker. Het boek behoort niet tot levensbehoeften. Dat zijn voedsel En in deze tijd van tionalisatie niet gering, worden verwaarloosd. Nu zijn zinnen, brengen, ben om voldoen,

Friso nl | 1953 | | pagina 1