DE WORKUMER KRANT en de gemeenten Workum, Hindeloopen Zuidwesthoek van Friesland Bysunderheden oer de Warkumer kofskippers üt de 18e ieu. Nieuws- en Advertentieblad voor IJEME DE BOER, Autoverhuur met en zonder chauffeur De bouw van het Verzorgingscentrum voor bejaarden niet alleen voor Workum, maar voor de gehele Zuidwesthoek van groot belang Zaterdag 14 Maart 1953 No. 10 76ste Jaargang BEL 170 (doorverbinding) te Wordt lid of donateur van de Workumer Speeltuinvereniging COöP. zuivelfabriek. léze wy stéfest: ineeuwigheit". Loods van Boord. Koers W. west, avons om 7 a 8 uur kreegen wij een IX. Harmen Pieters (van Wetzinga) iv. Boppe eltse reis dy ’t makke wurdt léze wy: „Journaal van het Kof schip (de namme fan it skip) van (it plak) met Godes hulp na (doel van de reis). Komme hja dan, faek nei dagen en wiken, feilich yn ’e haven, dan „Die reis is volbracht o Heere Uw naam sij geprezen tot Pieters met Godes hulp van Riga na Workum.” „Woensdag 20 Juli 1774. Qamen des Agtermiddadgs voor de Bank Workum. Donderdag den 21 dito Waide het hart konden niet lossen. Vriedag den 22 dito Nog het selve. Saterdag den 23 dito Losten wij hadden moj weer. En it wiene faek swiere reizen dy ’t makke waerden. Nou moatte jimme ek wer net miene, dat alles hwat der op sa’n reis, barde yn it journael biskreaun stiet. Doch der sille wy it letter wol ris oer hawwe. Om jimme lykwols dochs in priuwke to jaen hwat der oer sa’n reis skreaun wurdt, moasten wy in lyts stikje oernimme. Op 1 July 1774 giet De Waakzaamheid fan Riga êf nei Warkum. Journaal van het Kofschip De Waakzaamheid Schipper Harmen En sa sylde De Waakzaamheid dos op Riga oan. De léste reis dat jiers, nei de Eastsé. Wy hawwe dit dos oernommen üt in journael dat Harmen Pieters al as skipper foer. FRISO. v - om 8 uur koers N— t oosten. Eerste wagt wier’t Dick van Regen. Om 11 uur Liep de wint na het westen met een stijve koelte!” i Sondag den 24 dito Qamen wij over de Banck in de Kolk. Maandag den 25 dito qamen wij door de Sluis voor ’t packhuis.” Oan Septimber ta bliuwt De Waakzaamheid to W’arkum lizzen. En yn dy tiid hawwe de hellingbaes, de seilmakker, de smid, de timmerman, de mêst-, blok- en pompmakker, allegearre tige warber -west, om it skip wer foar de greate reis yn oarder to meitsjen. Op 1 Sept, giet de reis oan, hwant neffens syn boekhalding bitellet de skipper dan: „An Jager om na de banck to jagen, bietaalt 2 guld.” En lit üs dan marris sjen hoe 't dy reis bigjint. „Journaal van Workum op het schip de Waakzaamheid Schipper Harmen Pieters maand September 1774. Journaal van Workum met Godes hulp na Riga. Donderdag den 1 Sept, zijn wij buiten de Zijl gehaalt. En des Avons qamen wij over de Banck. Wint westelijk. Vriedag den 2 dito kregen wij ons Ballast in Wint zuidelijk moj weer Zaterdag den 3 dito wint Noordelijk Bleeven leggen moj weer Sondag den 4 dito Smorgens wint Z. Oostelijk met een moj koeltie Ligten ons anker en Qamen om 1 uur in het Vlij ten anker Om 3 uur ligten wij ons anker Lieppen in Zee. om 4 uur Ging de om 6 uur lieppen wij bie de Buterton. moj koeltie wint om 8 uur koers Verschijnt eenmaal per week Uitgave PLAATSELIJK NIEUWS BURGERLIJKE STAND Gemeente Workum Van 5 tot en met 11 Maart 1953. n met een voeren een te van t er nu GYMNASTIEK-UITVOERING. Abonnementsprijs: t 1.40 per kwartaal per pest f 2.40 per halfjaar GEREF. JEUGDCENTRALE OPGERICHT. 1 1 c r E COoP. GRASDROGERIJ MET 40 MAN PERSONEEL IN WERKING VOOR GETEISTERDE GEBIEDEN. LEDENVERGADERING o ver en voor complex hoofd- i s s 1 r n b n e e e 1. t n Ie ïl ir le m n lo t r van: Fa. T. GAASTRA Bz. Boekhandel en Drukkerij, Workum geven van hoeft er worden: Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten Advertentietarief: 7 cent per m.m. Advertenties van buiten Friesland 9 ct. pet m.m. Contracten volgens algemene regeling Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedige opgaaf! i de van ver- Geboren: Johanna Carolina Henriette. dv Dirk Jacob Scaling, en Ykje Talsma: Meintie. dv Jacob Biilsma en Jan tic Schotanus. Gehuwd: Leffert Jongstna, 27 jr te Dord recht en Aaltje Koopmans 26 jr te Workum. Overleden: Akke Albada. ,49 jr., echtg. van Jelle Bleeker, overl. te Sneek; Leffert Vis ser, 85 jr., weduwn. van Sibeltie Dijkstra, het oordeel van ieder die enig inzicht krijgt in hetgeen hier tot stand zal komen. De verstrekte gegevens zijn in onderstaand overzicht wel zeer duidelijk samengevat en al is dit grotendeels reeds bekend, voor het een behoorlijke totaal indruk be- eigenlijk niets aan toegevoegd van de Het valt niet te ontkennen, dat in laatste jaren de verzorging van de ouden dagen grondig van karakter begint te anderen. Werden onze oudjes voorheen onder gebracht in rusthuizen” waar ze dan ook volkomen „rust” genoten, waardoor ze eigenlijk buiten het leven kwamen te staan thans wil men de bejaarden zolang en zoveel mogelijk hun eigen gewone werkzaamheden, laten doen, wat niet alleen minder kosten meebrengt doch waardoor de bejaarden ook het gevoel krijgen nog levende leden van de gemeenschap te zijn. Op grond van het principe is men in de laatste tijd begon nen met het bouwen van moderne bejaar- den-centra. Zo’n bejaarden centrum bestaat uit een aantal geriefelijke woningen van een afmeting, die juist biedt wat een bejaard echtpaar nodig heeft en meer niet, (een aantal woningen is ook berekend op het inwonen van een dochter, zoon of dienstbode bijv.) en dus ook geen overtollig onderhoud vergt. Deze kleine woningen worden gebouwd in de onmiddellijke omgeving van een centraal ver zorgingshuis, waarin pensiongasten worden op genomen doch dat voorts aan de bewoners van deze huisjes het gerief biedt van hulp bij het grove werk, gelegenheid voor het doen of laten doen van de was, een centrale keuken waaruit men bij ziekte e.d. zijn maaltijden kan betrekken, gelegenheden voor tijd'be.teding e - ontspanning enz. enz. Op deze gedachten is ook het plan voor een bejaarden-centrum in Workum geïnspi reerd, met de bouw waarvan dezer dagen is begonnen, onder architectuur van de heer G. van der Zee te Bolsward. Tussen het burgemeester Oppedijk van Veen plantsoen en de Stationsweg is een ebouwen ontworpen bestaande uit een gebouw het eigenlijke verzorgingscentrum en 29 kleine woninkjes voor 1, '2 of 3 personen. Het hoofdgebouw biedt plaats aan een veertigtal pensiongasten. Voorts be- AANRIJDING. Dinsdagmiddag geraakte het 6-jarig zoontje van fam. E. op het Noord tegen een juist passerende auto, bestuurd door onze plaatsgenoot v. d. G. Doordat het knaapje plotseling de rijweg overstak, kon de be stuurder zo vlug niet meer remmen. Ge lukkig bleken de gevolgen niet ernstig te zijn, zodat dit ongeluk nog best afliep, maar en te organiseren wordt betreurd niet van .verdraagzaamheid. Hierna traden de leider, Eems van Bolsward en s S. Bergsma, op met de vereniging. De 24 programmapunten we-bn lot af gewekt en gaaen op e~ c'i"en n d-doti vorderingen te zien van de nog jonge vereniging. Enkele leden van de zustervereniging ,,Ad- vendo” te Sneek verzorgden een no. boog brug en paard en toonden, dat door gestage oefening veel kan worden bereikt. De extra no’s volksdansen vielen ook bijzonder in de smaak. Hoewel in tempo werd gewerkt, was het reeds half een, voor we deze mooie avond met het zingen van de Avondzang en dank aan God konden eindigen. Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens, familieberichten desnoods Vrijdagsmorgens voor 10 uur zijn, zodat dit ongeluk nog best afliep, toch is ’t weer een waarschuwing voor jong oud om terdege uit te zien, vóór men de weg oversteekt. Telefoon Redactie en Administratie 45 Postrekening 82259 6 Maart. Hedenavond werd in een ge combineerde vergadering der Geref. Jonge ling?- en Meisjesvereniging met een afgevaar digde van de oudercommissie, besloten alhier op te richten een Gereformeerde Jeugdccn- trale, wat als overkoepelingsorgaan moet wor den gezien voor het jeugdwerk. Da vereni gingen behouden hun gewone zelfstandigheid, maar de centrale zal door het contact beter adviserend en organiserend kunnen optreden. De bestuursleden hebben naast de ouder commissie en jeugdleiders zitting gekregen in de centrale, die de eerstkomende maanden hoopt te gebruiken voor oriëntatie-verga- deringen om a.s. herfst dit werk direct goed te kunnen aanpakken. aan kozijnen en reeds een De Burgemeester gaf van de totstandkoming van de plannen en de verschillende over wegingen, die daarbij een rol speelden, een complete, populaire beschouwing. Daarna ging de architect, de heer G. van der Zee van Bolsward aan de hand van enkele situatie tekeningen de inrichting van het hoofd gebouw met zijvleugel en van de zes woning blokken meer in de finesses behandelen en daarbij kwam vast te staan, dat terdege met allerlei practische redenen rekening was ge houden. In een vorig jaar gehouden raadsvergadering werd met behulp van een maquette de be doeling duidelijk gemaakt en nu waren grote tekeningen beschikbaar gesteld, die vanwege hun omvang het niet mogelijk maakten er deze week in ons blad reeds een afdruk van te krijgen, dus zullen we met een afbeel ding maar een jaartje op dc werkelijke toe- I stand wachten. 'Langs de Stationsweg en aan de 1 oostzij de van het terrein waren vijvertjes aangegeven en de inrichting van de tuin z l nog ui gewerkt moeten worden door de» tuinarchitect de heer Vroom van Glimmen. Wel is het de bedoeling dat dit terrein geheel vrij zal aansluiten bij het bestaande Burge meester Oppedijk van Veen-plantsoen. Trou wens in alles is, ook voor do bewoners, met vrijheid „dat kostbaar bezit” rekening gehouden. Een pracht plan, een ideale opzet, een ge. houwenccmj'le.t waar Workum mettertijd ze. k«r trots op mag zijn, zo luidt onverdeeld vat dit gebouw naast de personeelskamers. twee logeerkamers (voor bezoekende familie of vrienden) twee ziekenkamertjes, één eet- en conversatiezaal, een vergaderkamer annex bibliotheek, tevens te gebruiken als biljart kamer. een rouwkamer van waaruit even tuele begrafenissen kunnen worden gehouden een werkkamer voor knutselwerk, de nodige badkamers, douches en toilletten. In het hoofdgebouw zijn voorts nog een zestal flatwoningen geprojecteerd, die aan gesloten zijn op de centrale-verwarmingsin- stallatie. Deze flatwoningen, hoewel er nog geen steen gemetseld is, zijn bijna alle .reeds besproken De rustige ligging, van het compl.ex aan de niet al te drukke Stationsweg en aan sluitende aan het voor enige jgren aange legde plantsoen kan buitengewoon geslaagd worden gpnoemd De bouwkosten plus inven taris worden begroot op ruim een half millioen gulden. De pensionsprijs bedraagt jaarlijks f 1400.— per persoon en f 2400.— per echtpaar. De huur van de kleine woninkjes, waar men geheel vrij en op zichzelf woont, is f 4.50 en van de flatwoningen f 7.per week. Voor het beheer en de exploitatie is een stichting in het leven geroepen, waarvan het bestuur naast 2 leden van het gemeentebe stuur die ambtshalve respectievelijk als voor zitter en vice.voorzitter optreden wordt ge vormd door zes personen, vertegenwoordigende de voornaamste godsdienstige gezindten in de gemeente Hoofdgebouw en woninkies wor den door de stichting van de gemgente ge huurd De gemeente verleent een subsidie tot maximaal het exploitatietekort. Zoals gezegd, is deze week met de bouw begonnen. Wanneer zich niet buitengewone tegenvallers voordoen kan aangenomen wor den dat over een klein jaar de bouw vol tooid is. Aannemer is de fa. Beuker te Workum. 10 Maart ’53. In de geheel gevulde bovenzaal van „De Wijnberg” gaf de Chr. Gymnastiek.vereniging „Excelsior” haar jaar lijkse uitvoering. Evenals voorgaande jaren werd deze avond geleid door de Weled. Heer J. Boeijenga. Na de gebruikelijke opening heette deze allen hartelijk welkom en deelde namens ’t bestuur met leedwezen mee, dat de gymn. afd. van S.V.W. haar uitnodiging om deze uitvoering bij te wonen, botweg geweigerd had, daar zij de noodzaak niet inzag van een Chr. vereniging naast S.V.W. Dit be twisten van ons recht naar eigen overtuiging en getuigt de heer v. d. z’n assistente, mej. 11 Maart. Hedenmiddag 4 uur wetd in de burgemeesterskamer een persconferentie ge houden waarin mededelingen werden gedaan over het gebouwen-complex dat tussen Sta tionsweg en Plantsoen ontworpen is. Nu dezer dagen met de eerste werkzaamheden ter plaatse begonnen is, bleek dat verschil lende bladen graag enkele bijzonderheden hier omtrent zouden willen vernemen. Hoewel daar niet een speciale reden voor aan te geven is, want onlangs werd al een en ander ver meld, meende het gemeentebestuur met deze persconferentie aan alle geuite wensen te kunnen voldoen. De bouw zal straks krachtig aangepakt worden, want deze winter is het buitenwerk niets gebeurd, doch van dergelijke onderdelen ligt flinke voorraad gereed. WORKUM. Zateerdag schonk een koe van veehouder J. Bouma onder Workum aan drie kalveren het leven. Moeder en kinderen ma ken het uitstekend. het bestuur was ondanks die kleine onvolledig heid vol lof over het gevoerde beheer. De in komsten hadden over 1952 bedragen f 1271.39, de uitgaven f 982.17, saldo derhalve f 289.22. Vorig jaar was er een saldo van f 266.35. Een zeer bevredigende stand van zaken als men ook met de uitbreiding van de boeken schat rekening houdt, maar wanneer dc lees zaal weer regelmatig voor het publiek openge steld kan worden, zijn de onkosten veel hoger en is de toestand toch minder rooskleurig als dat het nu lijkt. In het afgelopen jaar zijn twee bestuurs- plaatsen vacant gekomen, nl. wegens lijden van de heer H. de Vries Wzn. wegens vertrek van de heer D. Faber, voor wie gemeend werd geen nieuwe bestuurs leden te moeten kiezen, want het aantal van elf, kan toch gevoegelijk tot negen terug gebracht worden. 'De periodiek aftredende bestuursleden, de heren E. de Roest en P. Dijkstra werden met het grootst mogelijke aantal stemmen herkozen. Bij de rondvraag kwamen nog enkele sub sidies en de lectuurkeuze ter sprake, maar hieromtrent werden voorlopig geen moeilijk heden voorzien, waarna sluiting. Zoals hier bleek kan in een uur tijds flink wat behandeld' worden en hoe meer ver enigingen er naar gaan streven om de zake lijke besprekingen niet onnodig te rekken, hoe groter de kans wordt, dat de belangstel ling voor vergaderingen weer iets zal toe nemen, want dan zou het zelfs mogelijk zijn om in overleg twee vergaderingen achter elkaar op één avond te houden. Het duurt vaak te lang en men is er nu te veel avonden mee kwijt, volgens een veelgehoorde klacht. 10 Maart. Voor de ledenvergadering van de Coöp. Zuivelfabriek „De Goede Ver wachting” alhier, die Maandag op de boven zaal van Hotel „De Wijnberg” werd ge houden, bestond een grote belangstelling. Na opening door de heer D. S. Bokma, konden de notulen van de secretaris de 1 heer M. J. van der Zijpp, de goedkeuring der vergadering wegdragen, waarna de direc teur de heer R. A. Bouma de leden verschil lende zaken mededeelde. Beide periodiek aftredende bestuursleden, de heren G.. Ketelaar en W. Westendorp werden herkozen. In de commissie voor het nazien der jaarrekening werden benoemd de heren M. de Boer, D. van der Meer en Ph. Teernstra. De voorzitter dankte in z’n slotwoord de leden voor de gevoerde besprekingen, waarna de vergadering gesloten werd. OPENBARE LEESZAAL. 7 Maart. Vrijdagavond werd in het Nutsspaarbankgebouw de jaarvergadering ge houden van de Openbare Leeszaal en Biblio theek onder voorzitterschap van de heer IJ Oosten Deze herdacht in ziin oppnin^woord enkele overleden oud-bestuursleden- de heren L. H. Bogtstra en H. de Vries Wzn. die beide de Openbare Leeszaal een goed hart toedroe'ien .Enige belangrijke wetenschappe lijke werken ziin toesezesd en zullen straks wanneer men weer wat ruimer behuisd is. een plaatsje in de boekenkast vinden. Nu de stadhuisrestauratie flink vordert, is ’t te hopen dat we volgende herfst weer de vroe gere appartementen kunnen betrekken, dan zal de Leeszaal weer op bepaalde uren open gesteld kunnen worden, misschien zelfs ojk speciaal voor de jeugd. De laatste tijd is het wel zeer behelpen geweest, want de accomodatie was minder dan bii een gewone uitleenbibliotheek. Dat de bibliothecaresse zich hierin wipt te schikken en er van maakte wat er van te maken was, daarvoor komt haar een woord van grote hulde toe. Door deze bijzondere omstandig heden was echter een grotere aanschaffing van nieuwe boeken mogelijk dan normaal en kon een aantal oude, onooglijke en weinig ge. vraagde boeken opgeruimd worden. De boe- kenvoorraad is zodoende goed op peil ge bracht en zeer gevarieerd, want er werd van de stelregel uitgegaan: „voor elck wat wils”, aldus de voorzitter. Door de secretaresse, mevr. Breukelaar wed den de notulen en het jaarverslag voorgelezen, die voorheen meesterlijk met allerlei beschou wingen doorspect waren, maar nu een aan trekkelijke vorm van moderne zakelijkheid hadden. De notulen herinnerden er aan, dat vorig jaar bij de rondvraag de mogelijkheid om een culturele avond te organiseren, in overweging werd gegeven, maar dit was ieder ontschoten en door omstandigheden vermoe delijk ook minder geschikt. Uit het jaar verslag bleek dat 1952 het aantal uitge leende boeken uit eigen bibliotheek bedroeg 14399 tegenover 14778 in 1951. Het aantal uitleningen uit Sneek was in 1952: 1561 tegenover 1701 in 1951. Dat die cijfers niet meer teruggelopen zijn, is bij de gebrekkige huisvesting van onze Leeszaal eigenlijk nog te verwonderen. De boekenaanwinst van de laatste tijd geeft vertrouwen, dat zowel de uitleningen als het aantal leden nog be tekenend kunnen stijgen. Wegens ziekte van de penningmeester, de heer E. de Roest, kon deze de financiën niet persoonlijk toelichten, maar de boeken waren zo secuur en duidelijk bijgehouden, dat de contröle-commissie met het niet volledig on. derzoek graag genoegen wilde nemen en ook 10 Maart. Wie de laatste week ter hoogte van de Coöp. Grasdrogerij kwam, heeft zeker wel iets van de bedrijvigheid ge merkt die daar weer heerste. Op verzoek is Donderdag en Vrijdag een proef genomen met het drogen van vlaslint. Dit is een product dat bijna klaar is voor de textiel-fabricage. Door de ramp van 1 Februari is een grote hoeveelheid vlaslint een prooi der golven geworden en het deel dat weer teruggevonden werd, was zo voor de productie waardeloos, daar het vol slib en zout zat. Zaterdag kwam het bestuur der Coöp. Grasdrogerij in spoedeisende vergadering bij een en deelde de beheerder de heer H. H. de Jong de resultaten van de proef nemingen mee, die zeer bevredigend waren, met als gevolg dat het bestuur besloot Maan dag j.l. beide drooginstallaties in bedrijf te stellen om voor kostprijs dit product weer Verhandelbaar te maken, waartoe het moet worden gespoeld en gedroogd. De handelswaarde van de nu aangevoerde partijen vlaslint, afkomstig uit ’s Graven deel, bedraagt normaal f 1.25 per kg. ge droogd product, terwijl de kostprijs vervoer, verwerking' etc. ongeveer 50 pCt. van dit bedrag zal bedragen. Het is dus nog een grote .verliespost voor de verbouwers, maar het nu waardeloze product levert hen na de verwerking toch nog de helft waarde op. Voor de Coöp. Grasdrogerij is hier geen een de de nu een 40-tal omgeving in het winst te boeken. Een standpunt dat ieder moet toejuichen. Wel is het aan andere kant verblijdend (afgezien van tragische achtergrond) dat nu een arbeiders uit Workum en bedrijf tewerk gesteld kan worden, groten deels mensen die anders voor de DUW in aanmerking kwamen. Men hoopt zoveel aan voer te krijgen dat na de verwerking van dit vlaslint, overgeschakeld kan worden op het drogen van gras voor de leden. UITVOERING ,.DE VRIENDENKRING” 9 Maart. Donderdagavond gaf de ver eniging „De Vriendenkring” haar jaarlijkse feeestavond voor donateurs op de bovenzaal van Hotel „De Wijnberg”. Nadat de voorzitter de heer W. IJntema kort woord deze avond geopend had kwamen de voordragers op het podium, die ondanks hun jeugd veel ouderen töt voor beeld kunnen strekken en onderling is er een gezonde rivaliteit om het zo goed mogelijk te doen. De jeugdafdeling had op te voeren de kluchtige één-acter, bewerkt door Tony Jon kers: Schoolziek. Een onderwerp dat de jeugd ligt en ook de ouderen ongetwijfeld even heeft teruggevoerd naar de tijd van de korte broek, toen ook wel eens iets werd uitgedacht om aan een minder prettige opdracht te ontkomen. Als hoofdmoot werd de aanwezigen blijspel in drie bedrijven voorgezet van Dick Faber getiteld: De Sukkel. Hoewel slechts zes personen in het stuk voorkwamen en dus veel van de sneelsters en snelers gevraagd werd., werd het stuk met grote aandacht gevolg;! en terecht met een harteliik aQulaus beloond Een gezellig bal besloot deze mooie avond waarop de stemming als steeds nrima was.

Friso nl | 1953 | | pagina 1