B. JONGSTRA ERFSKIP ZOMERSTOFFEN Expositie van Dames- en Kinderconfectie DE WORKUMER KRANT de gemeenten Workum, Hindeloopen en Nieuws- en Advertentieblad voor Zuidwesthoek van Friesland IJEME DE BOER, Autoverhuur met en zonder chauffeur Japonnen, Damescostuums, Damesmantels Gemeente-reiniging. Bysüaderheden oer de Warkumer kofskippers üt de 18e ieu. Noorder brug. Aan de Oudjes van Workum I Sterke bruine Sandalen Uitgave Zaterdag 28 Maart 1953 No. 12 76ste Jaargang BEL 170 (doorverbinding) Vrij entree Vrij entree WARKUMS wike üt to wachtsjen. Né, it gyng yn dy tiid mei de hannel faek op Leverancier Ziekenfondsen Abonneert U op »Friso« 5.75 6.65 7.30 Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten Op de Show tonen wij U een prachtcollectie en meer dan 100 verschillende dessins in Zomerstoffen met Crêpe onderwerk 20/23 f4.35 24/27 28/31 32/35 Nergens voordeliger in deze kwaliteit Riemersma’s Schoenwinkel. Tevens exposeren wij een geweldige collectie En lit üs nou marris ütplüzje hoe it kaem, dat De Waakzaamheid soms fjouwer wike op ien en itselde plak lizzen bleau. Lit nimmen nou miene, dat soks allinne de Waakzaamheid oerkaem. Ek oare skippen leine faek wit hoe lang op ien en it selde plak. En der wie alle reden ta. Earstens: Wiene der fan dy tiden dat men gjin lading krije koe. In hiele float üt ünderskate plakken, lei dan wikt yn, wike üt to wachtsjen. Né, it gyng yn dy tiid mei de hannel faek op en of. It sprekt ek fansels, dan wie de konkerinsje tige great In skipper koe kieze of diele, foar de wal lizzen bliuwe en noch langer wachtsje, of foar in lyts bytsje sinten farre. Der binne reizen makke, dat der fan de Eastsé nei Amsterdam, seis goune it lést oan fracht bitelie waerd Moast men foar sa’n priis farre, nou dan wie t better en lit it spul mar lizze, hwant der wie gjin droech brea mei to fortsjinjen. Doch dat skvnt ek wol sahwat it leechste to wêzen hwat men ea bitelle bat. Mar der wiene ek oare, bettere tiden, reizen dat men 58 goune foar it lést barde. En dan waerd der grau jild fortsjinne. Foar safler ik dat neigean kin, lei de normale frachtpriis, tusken de 20 en 25 goune, hwat bihoarlik neamd wurde mei. Dat wie dos ien fan de reden hwerom men wolris lang yn deselde haven lizzen bleau. Mar de ienigste lykwols net.Deroer nije wike danmear. FRISO. m XI. Harmen JPicters (van Wetzinga) vi. md Wy moasten nou earst ris neigean hwat reizen de Waakzaamheid -A makke yn de jierren fan 1772/78. Donderdag 2 April en Vrijdag 3 April a.s. Verschijnt eenmaal per week ISO OFFICIËLE MEDEDELINGEN ORANJE- VERENIGING. en i 2. 24 Februari. 1775 3. 4. 5. doch Amsterdam. i i ZAKENNIEUWS. BURGERLIJKE STAND Gemeente Workum Van 19 tot en met 25 Maart 1953. PLAATSELIJK NIEUWS. E i r n t r t t i i we enkele punten naar voren Duinkerken Luborn 1776 18 Maart. Koningsbergen. 27 Maart17 April. Workum. 1 Mei29 Mei. Riga. 21 Juni13 Juli. Duinkerken. 27 Nov.7 Dec. Workum. 13 Dec. ruim f 130 men 1 1 1 1 3 r r t B r s 3 5 WOR- ver- AboanetnentepnjSi 4 4,1* per kwartaal per post f 2.40 per halfjaar Eelkje Hendrikje, dv Luitzen en Jantje van Dijk. Advertentietarief: 7 cent per tn.m. Advertenties van buiten Friesland 9 et. per tn.m. Contracten volgens algemene regeling vans Fa. T. GAASTRA Bz. Boekhandel en Drukkerij, Workum De Gemeente-reiniging zal in plaats van op Vrijdag, 3 April a.s. (Goede Vrijdag) op feonderdag 2 April d.a.v. de haardas en vuilnis ophalen, terwijl op de 2e Paasdag geen dienst zal worden gedaan. Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedige opgaaf! ons de presidente 22 Januari. 18 Februari20 Maart. De Meemel. 5 April14 April. Amsterdam. 6 Mei23 Mei. Riga 10 Juni1 Juli. Workum. 20 Juli3 September. Riga. 18 September8 October. Duinkerken. 2 November2 December. Nantes. 18 December 1777 12 Maart. Koningsbergen. 29 Maart5 Mei. Workum. 17 Mei4 Juni. Riga. 12 Juni.13 Juli. Workum. 4 Aug.9 Sept. Riga. 24 Sept.2 Nov. Duinkerken. 9 Dec.28 Dec. 1778. Nantes. 3 Jan.28 Jan. Oostende; Brugge; Gent. 7 Febr.10 Maart. Dantzig. 29 Maart.10 April. Nieuwpoort. 27 April5 Mei. Koningsbergen en Pillau 18 Mei2 Juni. Medenblik. 17 Juni. Workum. 23 Juni. uw blad A.R. KIESVERENIGING. 25 Maart. Gisteravond kwam de Anti- Revolutionaire kiesvereniging „Nederland en Oranje” bijeen onder voorzitterschap van de heer R. G. Visser. Na opening en notulen werd bij punt in gekomen stukken een schrijven voorgelezen, waarin raadslid de Boer te kennen gaf niet meer de A. R. fractie te vertegenwoordigen. In de verslagen van secretaris en penning meester kwam tot uitdrukking dat er een goede verscheidenheid van onderwerpen be handeld was en de boeken met een saldo kon den worden afgesloten. Het punt bestuursverkiezing werd ook vlot afgehandeld, daar de beide zittende leden, Ie heren O. S. Dijkstra en D. G. Hofman, bij eerste sie nmi-g werden herki zee. Na de rondvraag werd deze vergadering door de heer J. D. de Jager met dankzegging gesloten. j u Brugge. 3 tot 17 Maart. Lubeck. 26 Maart9 April. Amsterdam. 30 April10 Mei. Riga. 12 Juni28 Juni. Workum. 17 Juli25 Augustus. Riga. 5 September18 October. Duinkerken. 8 November25 November. Workum. 4 December. Oostende en Geboren Stellingwerf! Gehuwd: Jelle Hoekema, 25 jr te Makkum en Janke Busman, 20 jr, te Workum. Overleden: Lieuwe Brandenburgh, 65 jr, echtg, v, Gerritsen Hamer; Tjitske van Ék. 67 jr, wed, van Cornells Ruijter. 23 Maart. Met de herinnering aan de gezellige vergadering van vorig jaar, toen er met de dames bijna 80 personen aanwezig waren, werd het Workumer kwartiertje ruim volgepraat. De heer J. J. Visser zwaaide weer de voor zittershamer, hoewel hij om gezondheidsre denen daar liever van verschoond wenste te blijven. Door familie.omstandigheden ble ken enkele bestuursleden verhinderd te zijn om deze avond bij te wonen, wat zeer be treurd werd, omdat er nogal het een en ander te bespreken was, terwijl de periodiek aftredende leden weer opnieuw herkiesbaar zouden zijn als het voorstel van de vorige vergadering was aangenomen. Toen werd daar algemeen wel voor gevoeld, maar omdat een dusdanige regeling toch geen verschil in de gang van zaken bracht en dan een regle mentswijziging op de agenda had moeten staan, liet men die zaak rusten. Nu en voor de toekomst is dit geval weer even urgent en daarom zal het goed zijn om op een volgende vergadering de bezwaren van handhaving of wijziging van de rcgle- mentsbepalingen tegen elkaar af te wegen. Hieraan en aan een zeer gezellige avond herinnerden de notulen voorgelezen door de secretaris, de heer O. S. Dijkstra. Uit het financieel verslag van de pen ningmeester, de heer A. Werumeus Buning, bleek dat de ontvangsten en uitgaven vorig jaar ruim f 1400 bedragen hadden, waarin begrepen was de exploitatie van de touw trekkerij, die een netto-winst van had opgeleverd. Daardoor was men zo ge lukkig dat de kas nog met een klein batig saldo van goed f 17 sloot. De contröle- commissie bestaande uit de heren W. Seven- sma en J. Twijnstra, had de boekhouding voor accoord getekend, zodat de penningmeester, onder dankzegging voor z’n accuraat beheer, décharge werd verleend. Als leden van de kascommissie voor dit jaar werden aangewe zen de heren J. Tigchelaar en D. Lümer. Besloten werd om de contributies binnen enkele weken te doen ophalen. Van het thans zittende bestuur zullen na da te hou den feestelijkheden dan enkele leden ver vangen moeten worden. Bij de rondvraag bleek dat sommigen ook voor de groteren en ’s avonds een echt feest wilden houden, dat mensen uit de omgeving moest trekken, waar niemand natuurlijk op tegen was als de financiën het maar toelieten, want een kostbare en riskante onderneming kan het be stuur zich niet veroorloven. De situatie zou ook zeker gunstiger lijken als de mensen, die bij een groot feest zeggen belang te hebben, dit in hun geldelijke bijdragen tot uitdrukking brachten, meende de penning meester. De kosten van het kinderfeest met de tractaties zijn vrij nauwkeurig te be groten en dan kunnen er doorgaans geen grote sprongen meer gemaakt worden. Er moet toch met de realiteit rekening worden gehouden en bij een eensgezinde feestviering moet men wat kunnen geven en nemen. We mogen daarbij bedenken dat het een groot voorrecht is, dat we hier in Workum steeds gezamenlijk met elkaar het Oranjefeest vieren, aldus de voorzitter. Laat het daarom ook in derdaad samenwerken wezen om die traditie zo goed mogelijk voort te jsetten. Het bestuur, dat vrij mandaat kreeg voor alle plannen, in ’t bijzonder voor attracties voor de schoolkinderen, zal volgende week opnieuw bijeenkomen. Een of andere kinder voorstelling zou misschien ook eens te pro beren zijn. Tot definitieve besluiten kwam het deze avond verder niet, waarna de voor zitter deze gemoedelijke vergadering sloot. WORKUM. De predikants-vacature bij de Geref. Kerk alhier is maar van zeer korte tijd geweest, daar Ds. H. C. Endedijk, thans predikant te Wormer, inmiddels dit beroep heeft aangenomen en tegelijk voor Lioessens bedankte. I van Workum Maart 1772. Orisond 31 Mei22 Juli. Amsterdam Augustus. Riga 10 September30 October. Duinkerken. 4 December22 December. 1773. Bordeaux. 1 Januari4 Maart. Orisond 5 AprilMei. Stettin 11 April. 2 Mei van Wirmermunde. Amsterdam 17 Mei1 Juni. Roschel. 21 Juni22 Juli. Crooswijk. 25 Juli4 Augustus. Lubeck. 7 September22 September Riga. 25 September22 October. 17 November12 December. 24 December 1774 Inzending van advertentie® uiterlijk Donderdagsmorgens, familieberichten desnoods Vrijdagsmorgens voor 10 uur Hjirmei slute de foarsitter dizze moaije gear- komste, dy ’t net tige bisocht wie, ek troch dat mei it moaije waer it lênwurk ropt. G. Twijnstra eindige noch mei tankgebet. Aan de redactie van „Friso”, Workum. Mijnh. de Redacteur, Graag zagen we onderstaande in opgenomen als ingezonden. Bij voorbaat onze dank. Nu S.V.W. vorige week reflecteerde op ’t verslag van onze gymn. uitvoering, is ’t niet onze bedoeling een polemiek tussen deze beide verenigingen te openen. Toch zijn wel gedwongen nu te 1. Telefoon Redactie en Administratie 45 Postrekening 82259 brengen. Op de uitvoering is geen gedeelte uit de brief voorgelezen. Alleen is meegedeeld, dat S.V.W. de uitnodiging om dezs uit voering bij te wonen niet aannam én de grond die daarvoor door haarzelf werd aangevoerd: dat S.V.W. het niet noodzakelijk vindt, dat naast haar een Chr. vereniging bestaat. Hierover werd onze spijt uitgesproken en gezegd, dat hier 2 wereldbeschou wingen tegen over elkaar staan. Uit piëteit werd de brief niet voorgelezen, daar deze ons burgerlijk onbeleefd voor kwam. Voor iedere uitvoering van Excelsior werd een uitnodiging gezonden aan S.V.W. Deze werd steeds doodgezwegen. Ditmaal was deze brief de reactie. Sportief zal niemand deze houding van S.V.W. kunnen noemen. Vóór S.V.W. was reeds Excelsior opge richt. Toen dit bijna in kannen en kruiken was, begon S.V.W. een actie om een gymn. afd. op te richten. Op de brief zelf gaan we niet in. Die getuigt van te weinig begrip voor standpunt. Alleen willen we van S.V.W. verzekeren, dat wij de „grote lijn van het Christendom” niet uit het oog verliezen, ook niet ten opzichte van onze medemensen, „die niet bij ons in de kerk zitten.” Wij willen met deze regels niemand per soonlijk aanvallen, doch leest u dit zakelijk. Het bestuur der Chr. gymn. ver. „EXCELSIOR”. Yn üs foarich stikje binne in pear print- flaters kommen, dy ’t wy hjir efkes forbet- terje wolle. It wurdtsje „en” moat forfongen wurde troch „al” yn de sin: „hja moasten it meastal üntjilde al moatte wy der daliks by sizze....” ensafh. en yn ien fan de rym- kes moat „eeuwigheyt” rieme op „zeyt” (en net op „zegt”). Wy wolle ek noch efkes werom komme op it üthingboerd fan „De Zwaan”. Sunt in pear jier misten wy dit üthingboerd fan de aide herberch op ’e hoeke fan it Dwersnoard en wy wiene al bang dat wy it yn Warkum noait wer sjen soene, mar it fait lokkich in bytsje ta. Hoewol der wol keapers foar west hawwe, hat de hear Kolk dochs bi- sletten it net üt hannen to jaen en it yn elts gefal foar Warkum to bihalden. Hy wie sa freonlik it üs sjen to litten. Al is de ferwe der hjir en der in bytsje ófgien, dochs soe sa’n üthingboerd in great part yn it modernisearre waerd. it is, op syn heechst in Burgemeester en Wethouders van KUM zullen met ingang van 12 Mei a.s. huren de woning G 34 met de bediening van de z.g. N°orderbrug. Gegadigden kunnen hun briefjes ter secre tarie indienen vóór 5 April a.s. Inlichtingen en voorwaarden ter secretarie. WORKUM, 24 Maart 1953. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. RÜSSCHEN De Secretaris, VAN DER GOOT. U herinnert zich natuurlijk de prachtige toneelavond die de Toneelvereniging „Het Masker” U deze winter belangeloos aanbood. Nu wordt door deze vereniging a.s. Dinsdag avond 31 Maart weer een toneelstuk opge voerd en wel het mooie toneelstuk „Maaike” en nu ten bate van het Rampenfonds. Nu hebben wij hier en daar stemmen ge hoord, dat velen Uwer graag dit toneelstuk (dat deze keer natuurlijk niet gratis toeganke lijk is, maar minimum één gulden entree kost) willen zien, maar niet best kunnen lo pen. Welnu de commissie voor Oudjesdag is gaarne bereid degenen die slecht ter been zijn per auto naar de zaal te brengen en na afljoop thuis te brengen. Zij die van een auto gebruik willen maken, moeten zich uiterlijk Maandagavond opgeven bij F. van Duinen, De Commissie voor Oudjesdag. C.B.T.B, GEARKOMSTE. 18 Maert. Moandei kaem de C.B.T.B. ófd. Warkum foar de léste kear yn dizze winter byien. Nei iepening op wenstige wize, hjitte de foarsitter de oanwêzigen wolkom en wiisde yn syn iepeningswurd op it foarrjucht dat wy ba boppe oare kontrijen dy troch in greate ramp troffen binne. Ek hjirre is troch de Unbou-organisaesjes meiinoar oparbeide en in ynsamling hélden dy ’t goed slagge Is. Spr. wiisde er fjirder op dat de C.B.T.B. der foar is dat it technyske wurk meiinoar dien wurd. Hjirnei folgen de oanteikens dy ’t goedkard waerden. Doe wiene oan ’e oarder de fraechpunten dy ’t troch de der foar oanwiisde kommisjes bipraet binne. Op de ütbrochte rapporten folge in algemien besprek, hwervn folie dingen neiijer oantsjut waerden. By aklamaesje waerd P. IJ. v. d. Valk oan- wiisd as lid fan ’e fékarringskommisje. Bi- sletten waerd de kontribüsje in bytsje to forheegjen. It bistjür sil prebearje yn ’e simmer wer in ekskurzje to organisearjen. wearde forlieze as Bliuwe litte sa as bytsje bywurkje, is üs adfys. De Fryske Akademy hat al in jiermannich in wurk Ander hannen der ’t wy as aldheit- kundige foriening ek üs meiwurking oan jaen kinne, omdat in ünderdiel der fan op War kum slacht. Wy doele hjir op it opteikenjen fan aide grêfstiennen, roubuorden^ klokken ensafh. fan fóar 1812. It leit yn ’e bidoeling dit materiael \n boekfoarm^ forsjpen fan forskate foto’s, gyneinte foar gemeinte. üt to iaën. In pear dielen binne al forskvnd en it moat sein wurde dat de ütfiering fan dy boeken in lust foar it each is. Wv hawwe it foarich iier al in bigiin makke mei it ontei- kenien fan de grêfstiennen vn de aide tsierkc mar dit is in wurk dat noch al hwat tiid en geduld freget. Wy soene dan ek graech hwat help by dit kerwei hawwe en roppe der ta de meiwurking fan üs leden yn. Fansels for- wachtsje wy net dat nou daliks 130 leden fan Warkums Erfskip op de flier fan de tsjerke omkrüpe sille, mar mei in stikmannich dy ’t harren ris aktyf ynsette wolle foar dit wurk binne wy al holpen. Ek minsken, dy ’t hwat honkfêst binne, kinne üs fan tsjinst wêze. Sjuch ris om jim hinne of der op of om jira hiem ek noch aide grêfstiennen lizze en lit dat üs dan ris hearre. Se binne faek brükt as materiael foar reinwettersbakken, stoepen en sa mear. De kommende tiid lient him der better foar as it kalde, tsjustere winterskoft. Dinsdag is de dameszaak van J. Kemker voortgezet in het aangekochte pand, laatst bewoond door de fam. Bogtstra. De grondige veranderingen die reeds waren aangebracht zijn nu gretig benut om er een dames-kapsalon van te maken, die door het rustige en smaakvolle interieur weldadig aan doet. Het doet de stadgenoten waarschijnlijk wel even vreemd aan dat dit burgerhuis nu voorzien is van kleine etalages, maar die doen het uitstekend. Door deze opening is de oude zaak dus alleen open om de heren te bedienen.

Friso nl | 1953 | | pagina 1