Rijwielen!! Naaimachines Kinderwagens Bezoekt voor Pasen onze grote Voorjaars-Expositie DE WORKUMER KRANT Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland Bysunderheden oer de Warkumer kofskippers üt de 18e ieu. Fa.Romkema Tel. 69 -Worium IJEME DE BOER, Autoverhuur met en zonder chauffeur B. JONGSTRA De Nationale Herdenking. Noorder brug. Fa. Romkema Tel. 69 Workum Zaterdag 4 April 1953 76ste Jaargang No. 13 BEL 170 (doorvetbinding) Dit nummer bestaat uit 2 bladen SIM A VI- COLLECTE u Sjoch der dos de twade reden dat De Waakzaamheid wolris hwat lang yn ien en deselde haven lizzen bleau. FRISO. plaatselijk nieuws. j. s. w 18 18 18 18 18 18 18 18 18 1 1 B t 1 f a XII. Harmen Pieters (van Wetzinga) vu. Yn ien fan de foargeande stikken haw ik skreaun oer in Warkumer koffe, de Jonge Wybe, dy 't yn 1757 troch de Ingelsken opbrocht, en j. Nou wie Harmen Pieters just net sa tige bang üt fallen Ik haw dat mien ik, alris skreaun. It slagge him in kear en loads syn skip feilich troch in hiel cordon Ingelske kapers hinne. Wis, soks hat kearelswurk west. leechhelle wurden wie. Hoe siet dat wezenliken Nou Ingelan en Frankryk wiene yn tsjok waer rekke of better sein: hiene elkoar de oarloch forklearre, Wy stiene büten it hiele gefal, mar docks üs skippers bitellen it gelach. Om ’t wy noch alhannel mei Frankryk hiene, waerd de Ingelske float der op üt stjürd en hald alle skippen oan, üzes ek. En foun men „contrabande” oan board, dan waerd it skip nei Ingelan brocht en skip en lading nadere. Jit slimmer waerd it, doe 't Ingelan it oan ’e stok krige mei de N. Ameankaense koloanies. Yn ’e sawntiger jierren fan de 18e ieu dos. Om 't üs keaplju goede saken makken, mei itjinge hja fan de Amearikanen koften, wie dat de Ingelsken min nei t sin. Sadwaende forklearren hja üs hommels de oarloch. O dy earme skippers. Fan dat stoun óf, wie der gjin skip mear feilich. Hwant net allinne dat de float jacht makke op üs skippen, der kamen noch mear kapers op ’e kust, of yn dit gefal dan op sé. It wiene Ingelske kaperskippen. Wé it skip dat hja to pakken krigen. Dizze kapers, of lit üs mar gerêst sizze, roavers, sparren neat en nimmen Hja stielen alles hwat los en fêst siet, faek ek de klean fan it skippersfolk, en hwat hja net meinimme koene waerd fornield en fortrape. Mar dat wie lang alles nog net. As hja it malle fel oan hiene, en dat barde noch al gauris, mishannelen en tamtearren hja de skipper en syn folk op in skan- dalige menier. Men moat mar ris léze, hwat skippers üt dy tiid der oer skreaun hawwe. Just omdat it foar in skip fiersto gefaerlik wie en gean allinne de reis oan, foer men al folie yn „convooi". Hwat lykwols noch altyd lang net bitsjutte dat men dermei feilich wie foar de float of de kapers? Doch al hoe ünfeilich it wie en al hoe 't spüke op sé, om foar de wal lizzen to bliuwen, woene üs skippers net. Sij it dan, dat hja faek wiken wachtsje moasten op in geskikte gelegenheit. Vrij entree Vrij entree Enorme collectie Mantels en Japonnen Tevens exposeren wij een buitengewoon fraaie collectie Zomerstoffen - U vindt nergens zo’n keuze Komt U vrijblijvend eens een kijkje nemen Verschijnt eenmaal per week Uitgave FRISO Telefoon Redactie OFFICIËLE MEDEDELINGEN De VEILING HUIS. en was; (‘aan BURGERLIJKE STAND 2. Roelof, en D. J. I nl. gespeeld e 5 5 B e RUSSCHEN NIEMANTSVERDRIET NOORDHOFF waren weer 14 14 14 14 14 14 14 14 18 18 18 18 18 18 18 18 18 18 16 16 16 16 16 16 16 16 16 12 12 12 12 12 12 12 13 9 7 7 7 6 4 5 4 1 11 11 6 7 6 5 3 3 2 12 9 7 7 7 4 1 O 9 10 6 6 3 3 2 2 2 6 8 8 6 6 3 0 4 3 9 6 8 5 9 7 9 10 1 1 3 2 2 4 3 2 2 8 7 7 3 5 8 5 5 4 7 5 5 5 9 7 8 7 5 4 0 0 2 1 2 1 3 1 4 4 8 7 6 8 9 13 2 4 4 4 5 7 11 3 4 3 5 4 8 6 8 7 7 0 1 5 5 4 6 6 7 9 16 16 16 14 13 8 1 1 4 4 5 S 6 10 12 26 25 21 20 20 15 15 13 13 12 28 26 21 21 17 17 16 15 13 6 25 19 17 16 16 12 5 2 s c 5 e ;t De nieuwste snufjes tonen wij U in onze MODERNE TOONKAMER zal dan die gc- ver- Allen naar *t Noord, naar Abu«siemeutsprijs> TJ.lA pee IcwArUal- per post I 2.40 per halfjaar vans Fa. T. GAASTRA Bz. Boekhandel en Drukkerij, Workum Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten Advertentietarief: 7 cent per m.m. Advertenties van buiten Friesland 9 ct. per m.m. Contracten volgens algemene regeling een warm onze Het SIMAVI-Comité, Mevr. Mevr. Mevr. Mej. D. DE VRIES, Heidenschap Van verslagen, berichten enz. gaarne 4 spoedige opgaaf! in al waren Door de administrateur B. Smid werd Dinsdagavond in café ,,De Zwaan” de prov. veiling gehouden van het huis met erf D 34 in huur bij de heer A. Zoethout. Als hoogste werd door de heer C. A. Dijkstra geboden f 1021.—. elftal door aanvoerder Slootjes. Aanvang der wedstrijd Workum 1Birken head Youth. Na afloop van „De Wijnberg” De richtlijnen voor de avond van 4 Mei. Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens, familieberichten desnoods Vrijdagsmorgens voor 10 uur D. R. Gemeente Workum Van 26 Maart tot en Burgemeester en Wethouders KUM zullen met ingang van Gaarne tonen wij U onze grote collectie Rijwielen in alle soorten en prijzen en gewenste kleuren Toer, Sport, Super Sport, Semi- Sport, Sport Populair Keuze uit pl.m. 60 stuks OPDRACHTEN KOMEN LOS. Naar wij vernemen is aan onze plaats genoot, de heer Th. A. Koopen, opgedragen het maken van het lood- en zinkwerk voor het in aanbouw zijnde rusthuis. DurkBinne jimm' al lid fan üs Speeltün „Bêrnewille'? Murk: Fansels, üs heit hat him allang as lid opjown ''v de wedstrijd is er in hotel een bijeenkomst, waar de Engelse spelers een kleine blijvende herin nering zal worden- aangeboden door het be stuur van S. V. Workum. Competitiewedstrijd. Zaterdag 4.15 uur: Workum 1Q.V.Q K van WOR- 12 Mei a.s. ver huren de woning G 34 met de bediening van de z.g. Noorderbrug. Gegadigden kunnen hun briefjes ter secre tarie indienen vóór 5 April a.s. Inlichtingen en voorwaarden ter secretarie. WORKUM, 24 Maart 1953. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. RUSSCHEN De Secretaris, VAN DER GOOT. en 1 kum. Overledengeen. WORKUM. Dinsdagavond vond ten over staan van notaris P. Niemantsverdriet alhier in café „De Zwaan” de provisionele veiling plaats van: a. de huizen, pakhuizen, schuren en erf achter de Bagijnestraat alhier, gemerkt B 24 tot en met 29, eigen aan familie Dijkstra. Bij inlevering der bordjes bleek dat de heer C. A. Dijkstra het hoogst had ingeschreven nl. voor f 5290. b. het huis met erf, Noordeinde D 61, alhier, waarvoor het hoogste bod werd uitge bracht door de heer Corn, de Jong, f 4651.-. de Vries P. Visser Dijkstra J. Dijkstra Pz. D. v. d. Meer J. Welles G. Dijkstra D. Tjerkstra KI. Dijkstra KLASSE S. Folkertsma O. Dijkstra Sj. Folkertsma S. Wiersma S. Wouda D. Dijkstra J. Seekles G. Posthumus W. Schaafsma M. Hiemstra KLASSE 3. fiTj. Dijkstra Dz. D. Tjerkstra T. de Boer J. Schaafsma Mulder D. Kramer Sj. Rekers J. Nijenhuis D. Seekles Dijkstra KLASSE 4. Steiginga A. van Dijk J. Molenaar H. Feenstra G. E. de Boer J. Wiersma Tj. Dijkstra Jz. 5. KLASSE G. Tjalsma Visser U. van der Meer Sj. Wiersma W. de Vries P. Huisman KI. Wiersma E. Smid en met lege handen DAMMEN. 27 Maart. Hedenavond wilde de Dam club „O. G.” het speelseizoen sluiten. Daar dit geen feestelijke avond zou worden, leek er eerst weinig animo voor te bestaan, maar later bleek toch dat de aangekondigde gong- wedstrijd kon worden gespeeld door 38 le den in vier klassen. De uitslag hiervan 1ste klasse 1. D. Visser, 2. D. v. d. Meer. 2de klasse 1. M. Hiemstra, 2. O. Dijkstra. 3de klasse 1. J. Schaafsma, 2 D. Mulder. 4de klasse 1. G. Tjalsma, 2. D. Tjerkstra. Diegenen die afvielen, speelden een simul- wedstrijd tegen verschillende 1ste kla»- sers, wat het geheel tot een gezellige avond maakte. Intussen had ook de uitdeling van de medailles plaats, welke in de verschillendo klassen van de wintercompetitie waren gewon nen. De uitslag hiervan volgt hieronder: Uitslag Competitie 1952—1953. KLASSE 1. particuliere de vlaggen Gesp. Gew. Gel. Verl. Pnt 25 25 17 17 15 13 12 11 9 en Administratie 45 Postrekening 82259 met 1 April 1953. Geboren: Roelof, zv Harm Duursma Geertje Geertiena te Veld. Ghuwd: Gerrit Adema, 24 jr te Bolsward Regina Juliana Veltman, 22 jr. te Wor- Geslaagd te Leeuwarden voor controleur fok- en controlevereniging onze stadgenoot de heer Tj. Dijkstra Dz. S.V.W.-NIEUWS. DelfstrahuizenWorkum 21, In een matige wedstrijd moest Workum Za terdagmiddag tegen Delfstrahuizen het onder spit delven. Workum speelde in de eerste helft met de wind in de rug en bouwde verschillende goede aanvallen op. Maar de goede afwerking ontbrak en zodoende kon het lichte veldoverwicht niet in doelpunten worden uitgedrukt. Dat de aanvallen van Delfstrahuizen ook niet van gevaar ontbloot waren, bleek wel, toen, na ongeveer 15 minuten spelen, linksbinnen Smit een dek- kingsfout afstrafte en met een harde schuiver keeper van Gosliga geen schijn van kans gaf, 1—0. De gelijkmaker hing echter in de lucht. Enige minuten later loste Wouda een hard schat, dat door de linksback van Delfstra- In deze week klopt SIMAVI weer bij aan de deur. Ons Comité doet een warm beroep op de offervaardigheid van onze burgerij. Groot is de hulp, die SIMAVI gedurende de 28 jaren van haar bestaan verleend heeft aan de be volking van SURINAME, INDONESIË en NIEUW-GUINEA. SIMAVI spant al haar krachten in om de sdhrijnende medische nood in die gebieden te helpen lenigen. Zij acht het haar plicht om de dappere dokters en zusters, die in de Tropen- landen hun gehele persoon inzetten in de strijd tegen de vele volksziekten, het werken moge lijk te maken. SIMAVI’s steun was in het afgelopen jaar wel zeer veelzijdig. Behalve grote zendingen broodnodige medicijnen, verscheepte zij o.a. medische instrumenten, röntgentoestellen, was machines. polikliniekboten. een twaalftal man gels (gratis ontvangen) etc. In Suriname’s Bos- land werd met het geld van SIMAVI zelfs een watertoren gebouwd t.b.v. het ziekenhuis al daar. Vrijwel alle Geschenkzendingen van SIMAVI komen veilig te bestemder plaatse aan. Met grote aandrang doet SIMAVI dan ook een hartstochtelijk beroep op ons volk, om de schouders onder dit onbaatzuchtige werk van menslievendheid te zetten. „Zonder SI MAVI’s hulp zou ik mijn werk niet kunnen doen”, zo schreven meerdere artsen aan het Hoofdbestuur. Ons Comité hoopt van harte, dat onze burgerij zich bij de komende' collecte niet onbetuigd zal laten en diep in de beurs zal tasten. zou kunnen worden het bren- van een eenvoudige hulde door het strooien door elk der deelnemers van bloe men op de plaats der herdenking. Deze „stille tocht” kent rang noch stand. Alleen de rechtstreekse nabestaanden zullen een bijzondere plaats aan het hoofd van de stoet kunnen innemen. In aansluiteng aan en in overeenstemming met vorenstaand programma zullen in de kerken of andere gebouwen van elke gemeente herdenkingsbijeenkomsten worden belegd. Met het oog op het karakter van deze na tionale herdenkingsavond is het gewenst, dat de burgemeesters het daarheen leiden, dat die avond van 18 uur af geen openbare vermake lijkheden worden gehouden en alle verkoop- lokaliteiten zijn gesloten. nemen aan aanvangen ongeveer 30 minuten verwijderd van plaats in de gemeente of naburige meente, waar Nederlandse militairen, zetstrijders of militairen onzer bondgeno ten in de strijd de dood hebben gevonden of zijn begraven. Van 19.45 uur af tot 30 seconden vóór 20 uur zullen de klokken van alle kerken luiden. Te 20 uur precies zal, nadat 30 seconden tevoren door middel van het voor elke ge meente meest geschikte signaal dit tijdstip is aangekondigd, op de plaatsen der her denking gedurende twee minuten volkomen stilte in acht worden genomen. Overwogen zou kunnen worden, aan de burgerij te verzoeken, deze plechtige stilte algemeen te betrachten. In overeenstemming met de geest, wel ke onze gevallen helden, die naamloos streden, bezielde, zullen geen toespraken wor den gehouden. De weg naar de plaats der plechtigheid zal te voet en in volkomen stilzwijgen zonder vlag of vaandel worden afgelegd. Toegestaan gen van een UITREIKING VERKEERSDIPLOMA. Op Woensdag 1 April 1953 waren het Gym. lokaal te Workum verzameld de kinderen die enkele dagen geleden geslaagd voor het afgenomen verkeers-examen. Het totaal aantal deelnemers was 75, ter wijl één der kinderen door ziekte was ver hinderd. Niet geslaagd veertien kinderen. Hendrik Wagenaar was het, die kans zag het examen te beëindigen met één strafpunt. De Edelachtbare Heer Burgemeester Rus- schen sprak de geslaagden toe en hun werd op de ernst van dit examen gewezen. „Brengt het geleerde in de praktijk over,” Daarna werd door de heer S. Gaastra een begin gemaakt met het uitreiken van de mooi uitgevoerde diploma’s Vervolgens werd door een der schoolhoofden een woord van dank gebracht aan de Commissie en aan de Politie voor het praktische onderwijs. Vanaf deze plaats brengen wij een woord van dank aan de onderwijzers voor de geno men moeite bij het theoretische gedeelte. Dat in het vervolg ieder jaar een dergelijk onderwijs en examen te Workum gehouden moge worden, is de wens van een ieder, die het grote nut daarvan inziet. een van een 30 in de waar Het vorig jaar is hier een afdeling van het Centraal Genootschap voor Kinderher stellingsoorden en Gezondheidskolonies ge vormd. De naam wijst wel heel duidelijk ’t doel aan. Voor duizenden kinderen betekent het C. G. herstel van lichaamskracht en opbloei van wankele gezondheid, verkrijging van groter weerstandsvermogen en daardoor kans om tot flinke Jaden der maatschappij op te groeien. Onze jonge afdeling is ook reeds met suc ces In die richting werkzaam geweest, en ze hoopt ook dit jaar een of meer kinderen uit te zenden. Maar.... het getal leden is nog klein, te klein. Daarom doet ze een beroep op allen, die met ’t doel kunnen instemmen, lid van onze afdeling te worden. ’t Secretariaat berust bij Dr. B. C. Noord- hoff. - C* -U 1 n.m. Officiële ontvangst van de Engelse spelers door het Gemeentebestuur van Workum in hotel „De Wijnberg”. 3.00 uur n.m. Het Engelse en het Neder landse volkslied worden gespeeld door „Crescendo”. Aanbieding van een vaantje aan het Engelse GEARKOMSTE fan froulju. Tiisdei 24 Maert is der in gearkomste hidden fan de Kristlike PlattelJnsfroulju en fammen. Om 8 Ore iepene de presidinte dizze joun, hwerfoar as sprekster ütnoege wie Mefr. de VriesMiedema, dy ’t spriek oer de Boun fan de Kr, plattelênsfroulju en fammen, hwat dat ynhUldt en it doel derfan is. Nei it skoft, doe ’t in kopke thé mei in koekje presentearre waerd, joech de fa. Rom kema in demonstraesie mei de nijste naei- mesine, hwat tige yn ’e smaek foei. It roun al tsjin 61 ven, doe ’t de skathaldster dizze gearkomste slute. As lid jpechen wer trije froulju har op, en elts dv ’t it hwat taliket om har bv dizze forienin^ oan to sluten, is hertlik wolkom. huizen iets van richting veranderd werd en zodoende een doelpunt tot gevolg had. 1-1. Na de rust zette Delfstrahuizen het doel van Workum onder zware druk, maar voor lopig zonder resultaat. Zelfs een penalty, veroorzaakt door een ongelukkige handsbal, werd door van Gosliga op goede wijze onscha delijk gemaakt. Toch wist Delfstrahuizen nog de leiding te nemen, want ongeveer 10 mi nuten voor het eind loste hun rechtsbin nen een ver hoog schot, dat door de keeper verkeerd beoordeeld werd. 2—1. Hoe onze jongens ook zwoegden, ze kregen geen kans meer om een doelpunt te maken dus genoodzaakt, om naar huis te gaan. Bezoek van Engelse voetballers. Voor Paasmaandag staat er een aardige wedstrijd op het programma, nl. Workum 1 Birkenhead Youth. Deze jonge Engelse spe lers zijn technisch zowel als tactisch zeer goed en ze zullen zeer zeker een prima partijtje voetbal demonstreren. Het zal dan ook wel de moeite waard zijn, om deze wed strijd te bezoeken. Aan een voorspelling zul len we ons maar niet wagen, maar dat het een aantrekkelijke wedstrijd zal worden, is een ding dat zeker is. „Crescendo” verleent voor deze wedstrijd zijn welwillende en zeer gewaardeerde mede werking. Hier volgt dan het programma voor Paas maandag: 2.15 uur commissie Nationale Herdenking heeft de richtlijnen van de nationale herdenking welke dit jaar zal worden gehouden op Maandag 4 Mei 1953, vanaf 18 uur vastge steld. Van des avonds 18 uur af zullen van alle openbare gebouwen, particuliere wonin gen en vaartuigen de vlaggen halfstok worden gehangen. Te 19.30 uur zal een ieder kunnen deel- stille tocht” welke punt, niet verder minuten verwijderd gemeente

Friso nl | 1953 | | pagina 1