Naaimachines Kinderwagens Rijwielen!! DE WORKUMER KRANT en Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen Zuidwesthoek van Friesland Fa.Romkema - Tel. 69 -Workum S.V.W. AGENDA Bezoekt de FEESTAVONDEN Fa. Romltema - Tel. 69 Workum IJEME DE BOER, Autoverhuur met en zonder chauffeur Bysünderheden oer de Warkumer kofskippers üt de 18e ieu. BEL 170 (doorverbinding) I Uitgave Zaterdag 11 April 1953 No. 1 4 76ste Jaargang Studiefonds Prov. Friesland. FRISO. ambachtsschool sneek. plaatselijk nieuws. ZILVEREN jubileum. van de s.v. „Workum” op Woensdag- en Donderdagavond a.s. om 8 uur in Hotel „De Wijnberg” Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten Toer, Sport, Super Sport, Semi- Sport, Sport Populair Keuze uit pl.m. 60 stuks Och it is dea ienfaldich, wy hawwe dat öfrekkenboek. En deryn fine wy alles hwat der oer dy jierren ütjown en ynbard is. Ja op ‘e sint óf, hear. Let op Schrikdraadbewijs. Der koe men dos in deimanich op tarre. Nou it wie ek grif wol nedich om sa fan alles oan board to hawwen. Hwant der wie nea gjin sizzen fan, hoe lang men ünderweis wêze soe. It koe tsjien- of fjirtsjen dagen, mar ek like goed trije, fjouwer wike duorje ear ‘t men to plak wie. Reizen fan Riga nei Duinkerken, lyk as de Waakzaamheid nochalris makke, duorren altyd in moanne of jit langer. It sprekt fansels dat yn de havens dy ‘t oandien waerden, ek noch it nedige yn slein waerd. Foar safier ik nei gean kin, wie de kost op de Waakzaamheid lang net min. Spek en fleis wurden wier net sparre. Soe dat faeks ien fan de reden west hawwe dat wy forskale jierren efter elkoar deselde feintenoan board fine? Soks tsjflget tinkt my wol, dat hja it by skipper Harmen aer- dich goed nei ‘t sin hawn hawwe. Nou soe men my freegje kinne: Hoe witte jo soks? XIII. Harmen JPieters (van Wetzinga) vin. Witte jimme hwat wol aerdich is? Om ris nei to gean hwat sa‘n koffe oan iten, drinken ensfh. mei naem foar en alear in reis oangie. It is miskien hiel tafallich dat wy soks witte, hwant tusken in stik- manich lytse kladtsjes foun ik ek in briefke hwer ’t op stiet hwat dy reis, mei nommen wurde moast. Harmen Pieters hat grif nea tinke kinnen, dat itjinge hy doe skreau hast twa ieuwen letter yn ‘e Friso ófprinte wurde soe. Wy sille it oernimme sa ‘t hy it yn 1772 skreaun hat. Veevoederdistributie met ingang van 28 April ’53 opgeheven. Verschijnt eenmaal per week OFFICIËLE MEDEDELINGEN S.V.W. NIEUWS. BURGERLIJKE STAND Gemeente W’orkum Van 2 t ot te en Bekkema Abonnementsprijs: f 1.10 per kwartaal per post f 2.40 per halfjaar De nieuwste snufjes tonen wij U in onze MODERNE TOONKAMER van: Fa. T. GAASTRA Bz. Boekhandel en Drukkerij, Workum Entree f 1. Kaarten verkrijgbaar bij boekhandel Mulder en Fré de Boer Advertentietarief: 7 cent per m.m. Advertenties van buiten Friesland 9 ct. per m.tn. Contracten volgens algemene regeling Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedig» opgaaf! hands worden mede met het ooe op de be staande voorraden de voor consumptie be stemde hoeveelheden veevoeder on de gebrui kelijke wiize van overheidswege in de handel gebracht. Wel zal verdere voortgang worden gemankt met de aanpassing der prijzen der import-voedergranen aan het prijsniveau op de wereldmarkt. L.T.S. BOLSWARD. Aan de Lagere Technische School te Bolsward Avondschool werden o.a. bevorderd baar klas 2 Metaalbewerken W. Bergsma te Workum, naar klas 3 schilderen L. Ger ri tsma te Workum, naar klas 5 timmeren f. Voets te Workum. in de vervolgklasse werd ge inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens, familieberichten desnoods Vrijdagsmorgens voor 10 uur Demmer Smit te Zeilstra Ferwoude. Kop klasse Sta'eren, IJ. ook alle dan is t te ne- weer de Gaarne tonen wij U onze grote collectie Rijwielen in alle soorten en prijzen en gewenste kleuren Thuiswedstrijden Zaterdag 11 April: 4.30 uur: Workum 2Nijland 1 3.15 uur: Workum 1Oeverzwaluwen 1 Jun. A 3.uur Workum 3Heeg I Jun. B Met zwier sneed Q.V.C. door een ..voorzet van links in één keer door van en ingekogeld een kans kreeg Een vlotte aanval der Engelsen sneed als een mes door onze verdediging en onhoud baar voor van schot van werd nog om Ingevo'ge het Vei'igheidsbesluit elect ri sche schrikdraden moet het hoofd of de bestuurder van een onderneming van land bouw, tuinbouw, bosbouw of veehouderij, waarin gebruik wordt gemaakt van een schrik draad, in het bezit zijn van een door een bevoegd de kundige opgemaakt bewijs, waar uit blijkt, dat ten tijde dat het bewijs werd afgegeven, de schrikdraad aan de in het be sluit genoemde eisen voldeed. Ook voor schrikdraadinsta'laties met batterijvoeding is dit bewijs vereist. Sinds 1 Juni van het vorig jaar geldt de bepaling, dat het bewijs op 1 April van het jaar, volgende op het jaar van afgifte, zijn geldigheid verliest. Op 1 April 1953 zijn dus alle vóór 1 Januari 1953 afgeweven bewijzen niet langer geldig. In verband hiermede wor den de houders van schrikdraadinstallaties, die niet over een in dit jaar uitgereikt be wijs beschikken en ter verkrijging daarvan nog geen maatregelen hebben getroffen, drin gend aangeraden zich thans ten spoedigste tot hun installateur te wenden. Een dupli caat van het bewijs moet aan de Arbeids inspectie worden toegezonden. DE BONTE EIEREN. In de Aprilmaand zijn het, misschien ook vanwege het tijdelijk karakter, de bonte eieren, die de levenswijze en dagindeling van sommigen beïnvloeden als geen enkel ander gebeuren. Iets onbegrijpelijks voor degenen die niet met deze hartstocht behept zijn, maar een werkelijkheid waarmee de huisgenoten terdege rekening houden en waarvan ze dan ook wel een enkele keer een aangename ver rassing zien, wanneer ze kunnen genieten van de allerfijnste eitjes bij de broodmaaltijd. Woensdagmorgen vond de heer W. Schaaf- sma met enkele kievitseieren z’n eerste grutto-ei en dat geeft de eierzoekers weer nieuwe moed, nu de kieviten zo ongeveer door hun eerste leg heen zijn. Vorige week hebben hier enkele in sport kringen welbekende personen op het „strand” hun geluk beproefd met eierzoeken. Onder hen bevond zich niemand minder dan sports man nummer één: Abe Lenstra, die behalve met voetballen, zich ook bij tennissen, schaat senrijden, ei rzoeken en trouwens in nog vele iefhebberijen weet te onderscheiden door z’n enthousiasme voor alles wat z’n belangstel ling heeft en dat de bij uitstek Friese spor ten meer waardering vinden dan alle vormen van professionalisme, doet onze nationale trots goed. Toen bekend werd dat Abe hier in Workum was, waren er onder de jeugd na tuurlijk ettelijke die deze voetbalgrootheid van nabij wensten te zien. Is me dat ook even een gebeurtenis) Tot 19 April mag er nog gezocht iv'örile» en dat er in deze omgeving dan verscheidene eitjes geraapt zullen zijn, staat wel vast. Zie ze dus deze en volgende week nog te vinden, want na. die beruchte datum is ’t natuurlijk finaal uit! Afgesproken dus... en dan geen uitvluchten of baldadigheden. Laat een gevoe.ige straf in geen enkel geval trodig wezen, onze God inga verdween het harde de linksbinnen in het net. Er hard aan beide zijden gestreden het winnende doelpunt, maar het bleef uit. We! kreeg Tiemen Boersma nog een kans, Kiaaj- z’n schot ging over. Het bleef dus bij een gelijk spel en daarmee was ook de krachtsverhouding vrijwel zuiver weergegeven. Resumerende kunnen we spreken van een prettige, vlotte en aantrekkelijke wedstrijd waarbij we hebben opgemerkt, dat het spel der jongere spelers volkomen aan de ver wachting heeft voldaan, en een goede hoop voor de toekomst rechtvaardigt. Na de wedstrijd werd er nog even gezellig op de bovenzaal van „De Wijnberg” nage praat en werd aan de gasten als aanden ken aan hun bezoek een souvenir uitgereikt. Aan weer-kanten werden nog enke'e vrien delijke woorden gesproken, waarna tenslotte het ogenb'ik was aarigebroken dat onze gas ten moesten vertrekken. Een „cheerio and good bye” was het laatste wat we van hen hoorden. In de eerste helft van April is de heer H. de Vries 25 jaar in dienst geweest bij IJntema’s Carrosseriefabrick alhier, wel een bewijs van een goed", onderlinge verstand houding. Zeker zal dit jubileum in intieme kring wel herdacht worden en dan zal het de jubilaris, die met muziek en dans een grote populariteit verwierf, zeker niet aan belangstelling ontbreken. Telefoon Redactie en Administratie 45 Postrekening 82259 en met 8 Aprii 1953. Geboren: Kaatje, dv Jan Dijkstra en Alida Bax. Gehuwd: Pieke Peetsma, 26 jr te Stobbeg: en Elisabeth Vrolijk, 22 jr te Workum. Overleden: Paulus de Vries, 85 jr., wed.nr. van Rinske Immel; Peerk de Boer, 45 jr., echtg. v. Gerben Dijkstra (overl. te Sneek); PetroT’e la Juliana Brouwer, 63 jr. (overl. te Culemborg). WORKUM. De bevestiging en intrede van Ds. H. C. Endedijk als predikant bij de Geref. Kerk alhier is bepaald op Zondag 5 Juli a.s. 1/, anker JanEver. 1/, dito Brandewijn Eenige vlessen wijn. Wat aardappels en wortels. Wat seildoek en lappen linnen. Leer. Verf. Spijkers in soorte. Wat Rijs. Suiker. Bieschuit en Specerie. b/o ton Bier 13 pond taback. 8 dosijn pypen. 10 pd. Seep. 20 pd. Keersen. 10 pd. koffijbonen. Een vjesse inhoud 6 vlessen Cirka 7 pd. Thee. een pittig marsje van hat corps, maakten de spelers zich gereed en toen deze het veld opkwamen, werden de vo’ksiiederen gespeeld nadat spelers en officials zich op het mid den veld hadden opgesteld. Burgemeester Russchen verrichtte de aftrap, en na enig verkennen op wederzij d e sterkte ontwikkelde zich aan weerszijden een aan trekkelijk partijtje voetbal. Workum had voor deze wedstrijd een verjongde voorhoede op gesteld "en had ook in de verdediging enige noodzakelijke wijziging n moeten b en gen. Aantrekke ijk was het technisch g ede spel der gasten, maar het eerste succes was voor Workum. Een misverstand in de Engelse ver dediging bracht Siepie de Vries een vrije run op het doel, en onhoudbaar voor de Engelse keeper, belandde zijn schot in de touwen. Workum kwam nu even fel op zetten, doch de verdediging der gasten kwam er iets beter in en bleef het terrein meester. Hun goed geplaatste ballen stuwden de voor hoede geregeld ten aanval en ongeveer in de tiende minuut was het de vlugge midvoor Milns, die handig onze verdediging uit het lood speelde en van Goslinga het nakijken gaf. Aan weerszijden werd nu fel gestreden. Het spel verplaatste zich snel en beide doe len raakten beurtelings onder druk. Van Goslinga, die in goede vorm was, voorkwam enkele keren op wonderbaarlijke manier een doelpunt. Maar ook onze jonge spelers deden prima werk. Een vlotte combinatie tussen Fré Boersma en z’n broer Tiemen, bracht laatstgenoemde een mooie schietkans, doch z’n felle schot ging tegen de paal. De terug springende bal belandde bij Folkertsma, doch diens schot ging over. Even later had deze meer succes. Een snelle run bracht hem vrij voor doel, maar wederom bracht de paal redding. Maar het was uitstel van executie, want de terugspringende bal kwam weer in z’n bezit en toen kon hij de op de grond liggende keeper gemakkelijk het nakijken geven. Nog voor de rust werd de voorsprong vergroot tot 31. De kleine maar pittige Fré Boersma zette de bal prachtig voor doel en de vrijstaande Fol kertsma kreeg een schitterende kans, die hij ook prompt met een vriendelijk knikje van z’n hoofd benutte. Maar toch bleek na de rust dat ook onze gasten nog heel wat in hun mars hadden. Het Workumer doel werd steeds onder druk gezet, doch van Goslinge bracht steeds weer redding, zij het enige malen ten koste van een hoek schop. Uit één dezer ontstond het tweede Engelse doelpunt. De ver opgedrongen links- ha’f pe’er kreeg .de onvoldoende weggewerkte bal te pakken en z’n harde schuiver was van Goslinga te machtig. Wel kreeg deze nog vallend de bal te pakken, doch hij kon deze niet voldoende onder controle krijgen: de bal rolde over de doellijn. Geen minuut later was de stand 3—3, Scheepsprovisfe voor Schipper en Volk schip de Waakzaamheid gienaamt Schipper Harmen Pieters. Een Scheepsboek. Cirka 4 Sak met Arten 2 Sakken gort. 2 vaten meel. 3 vaten vlees. 1 vat Speek. 4 vaten met Sout. 1 dito met broou. 4 dito met boter. 3 dito met oly, 2 kannen dito. 1 kan met Asijn. 1 dito met Sijroop. 40 pd Stokvis. Haring. Het eindgetuigschrift van de Ambachts school te Sneek werd o.a. uitgereikt aan de vo’gende leerlingen: Afde ing Sme’et, M chi ne-bankwerkersJ. de Boer te Koudum, T. en J. Dijkstra te Molkwerum, H Staveren, S. Visser en IJ. fP. te Workum, C. v. ,d. Wey (te De cursus volgd door: Timmeren, O. Siemonsma te Workum. Schilderen, P. en J. Veldman te Workum, A. IJpma te Hindeloopen en S. Kuipers te Parrega. Het diploma werd uitgereikt aan: B. Burgh- graef, IJ. van der Heide te Workum, L. Zijlstra, Work.meer. afd. Metaalbewerken, klas 2 B. A. Wouda te Workum afd. Metaalbewerken klas 2 A. C. Veldman te Workum, J. Dijkstra te Heidenschap afd. Timmeren klas 2. Gedeputeerde Staten van Friesland zijn voornemens, binnenkort over te gaan tot het verlenen van bijdragen uit het Studie fonds der provincie Friesland voor het stu diejaar 1953—1954. De bijdragen worden ver leend aan onbemiddelde jonge mensen van goede aanleg, die in de provincie Friesland woonachtig zijn en gedurende de twee vooraf gaande jaren geweest zijn. Hoewel bijdragen voor andere studierichtingen geenszins zijn uitgesloten, worden zij in de eerste plaats verleend voor een vakopleiding in de ver schillende takken van landbouw en nijverheid. Zij, die menen voor een bijdrage in aan merking te komen moeten zo spoedig moge lijk, doch in ieder geval vóór 15 Mei a.s., een daartoe strekkend verzoek bij Gedepu teerde Staten (Tweebaksmarkt 52, Leeuwarden) indienen. Het verzoek moet worden gesteld op gezegeld papier (f 0.50) en dient verge zeld te gaan van een ingevuld inlichtingen formulier en van de daarin genoemde be scheiden. Het inlichtingenformulier is ten provinciehui ze (bodenkamer) verkrijgbaar Ook, zij, die voor het studiejaar 19521953 in het genot van een bijdrage zijn gesteld, moeten, indien zij voor het komende studie jaar opnieuw in aanmerking wensen te ko men, een verzoek indienen. Verzoeken, die na 15 Mei inkomen, worden niet meer in behandeling genomen. Aaneézien de huidige situatie op de internationale markt de handhaving van de veevoederdistributife niet lan ger noodzakelijk maakt, heeft de Mi nister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, zoals reeds aan- gekondigd, besloten, mede gelet op de gunstige ontwikkeling van de voe- derbouw in ons land, de bestaande regeling in te trekken en wel met in gang van 28 April a.s. Deze beslissing is genomen na overleg met de Stichting voor de Landbouw en na advies van het Bedrijfschap voor Veevoeder. Ook het bestaande menggebod zal na ge noemde datum niet langer van kracht zijn. Omtrent eventueel te stellen kwaliteitseisen en de hieraan verbonden controle wordt mei de georgani-e'rle landbouw overleg gepleegd. Ook wordt thans in overleg met de georga niseerde landbouw bezien., op welke wijze de ontwikkeling van de veestapel, inzonderheid van de varkens- en de pluimveehouderij, in goede banen kan worden gehouden. Voors- Workum I—Q.V.C. I 33. De competitie voor de 4e klas van de K.N.V.B. afd. Zaterdag niddagvoetbal loopt nu bijna ten einde. Zaterdag j.l. had Workum I Q.V.C. op bezoek. Als gewoonlijk was de club uit Staveren ook nu weer een niet te onderschatten tegenstander. Toch had Wor kum een heel goede start. De uit, groten deels jongere spelers bestaande voorhoede stevende met vlotte aanvallen op het Q.V.C.- doel af, en stichtte enkele malen verwarring in de Q.V.C. defensie. Jonkman schoqt echter uit een goede voorzet van Folkertsma naast, en een felle schuiver van Fré Boersma ging net voorlangs de paal. Toch kreeg Fré Boersma enkele minuten later weer z’n kans. Jonkman speelde de bal prachtig vrij, schoof deze naar de vrij staande Fré Boersma en deze had er weinig moeite mee de Q.V.C.-doelman kansloos te slaan. Maar het antwoord hierop kwam al heel gauw, onze verdediging, volgde, en werd Royen op z’n slof genomen, zonder dat van Goslinga om er ook maar iets aan te doen. Deze zelfde speler wist enkele ogenblikken 'ater nogmaals door een onverwacht en hard schot onze keeper te slaan, waarmee hij tevens z’n ploeg de leiding bezorgde. Maar nog voor de thee was de balans weer in evenwicht. Een mooie voorzet van de snelle linksbuiten van Workum werd door Jonkman in het doel gelopen. Ook na de thee zagen we een vrijwel ge lijk opgaande strijd met wisselende kansen. Een prachtige kopbal van Folkertsma be- 'andde tegen de paal. Deze had beter lot verdiend. Het was tenslotte Menger die suc ces kon boeken. Uit een corner gaf hij de gas ten wederom de leiding. Maar onze voor hoede stelde steeds opnieuw de Q.V.C.-ver- dediging voor problemen. Vijf minuten voor het einde was het Siepie de Vries die een kans kreeg, en die ook zonder te aarzelen benutte. De balans was daarna weer in evenwicht. Er kwam geen verandering meer in deze stand, zodat Q.V.C. toch in Wor kum een kostbaar puntje in de wacht wist te slepen. Het is zeker de moeite van het vermelden waard dat juist onze drie jonge voorhoedespelers Boersma, Jonkman en de Vries ieder een doelpunt wisten te maken. Als we daarbij aannemen dat ze drie van goede kwaliteit waren, er zeker weer een reden om aan men, dat het met het eerste elftal goede kant op gaat. Workum IBirkenhead Youth. Interland-voetbal is een gebeurtenis welke doorgaans alleen de grote steden te beurt valt. Paasmaandag viel echter ook ons oude stadje deze eer ten deel. Uit het Engelse stadje Birkenhead was onder leiding van "en drietal trainers een aantal jonge Engelse voetballers naar onze provincie gekomen, om in het kader der internationale sportuitwis- e'ing enige wedstrijden in Leeuwarden en in de provincie te spelen. Door de bemoeienis sen van de actieve voorzitter van Workum, gelukte het de afdeling Friesland, waarvan zij de gasten waren, bereid te vinden, deze jongens ook een wedstrijd tegen Workum I te laten spelen. Deze ontmoeting werd vastge steld op Tweede Paasdag en zo gebeurde het dat er voor de tweede maal na de bevrijding een internationale ontmoeting in Workum p'aats vond. Tegen halfdrie arriveerden de jongens onder leiding van hun trainer Thomas, en de heren Rofekamp en Karsten vertegenwoordigers van de F.V.B. Ze wer den in „De Wijnberg” door Bestuur en spe lers ontvangen. Deze ontvangst droeg min of meer een officieel karakter daar het dage lijks bestuur van onze gemeente had toege zegd hierbij aanwezig te zullen zijn. Bij monde van Burgemeester Russchen werden de buitenlandse gasten hartelijk welkom ge heten en Z.Ed. wees o.a. op de goede ver standhouding en de banden van vriendschap die er tussen beide landen bestaan. Met „Crescendo” voorop ging men daarna in optocht naar het sportpark, waarvan de prachtige ligging en inrichting door de gas sen werd geroemd. Een talrijk publiek vulde al spoedig het terrein langs de lijnen, en er heerste ondanks het twijfelachtige weer, een opgewekte en fleurige «temming. Tijdens A. Visser Aan de Rijkslandbouwwinterschool te Sneek slaagden o.a. onze stadgenoten W. Smits en T. de Zwart, G. Ketelaar, Nijhui- zum, P. Schut en P. de Vries te Koudum. Autotechniek: Visser te Warns. Afdeling Electrotechniek3. Gielstra E. Smid te Workum. Afdeling Timmeren: D. de Boer en T. Bruggenkamp te Workum, S. de Vries te Molkwerum. Afdelingd Meubelmaker: J. Bekkema te Hindeloopen, E. van Duinen te Workum, J. Postma te Koudum. Afdeling Schilderen: T. Glashouwer te Hin deloopen, J, Smit te Kouduat.

Friso nl | 1953 | | pagina 1