DE WORKUMER KRANT de gemeenten Workum, Hindeloopen en Nieuws- en Advertentieblad voor Zuidwesthoek van Friesland Bysünderheden oer do Warkumer kofskippers üt de 18e ieu. XIV. IJEME DE BOER, Autoverhuur met en zonder chauffeur 30 April - Koninginnedag. BEL 170 (doorverbinding) S.V.W. AGENDA Zaterdag 18 April 1953 No. 15 76ste Jaargang IX. en komt dan 20 July Guld. P. 1774. Stv. 144. Nog van Bonne Atesz Ontfangen Vierbonden Een Gld 6. 401. 47. 9. 77. 19. 670. 14. Guld. Stv. 1774 P. ds E. P. 8 16 12 Emmabloem-collecte. N N N N N N N N N 8 18 1 6 18 16 10 14 18 16 7 5 8 18 5 12 8 5 5 12 4 4 4 4 spikers ensfh. Jaitze v. d. Zee wie sulversmit. Sjoch sa soe der noch hiel hwat üt to heljen wêze. FRISO. 12 15 Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten neamd wurde. Oote Jans wie hellingbaes. Tiettie Olfers, mêst-, blok- pompmakker. Hottie Jans Blouw, timmerman. Jobs. Strooband, levere 171. 15. 13. 3. 9. 15. 13. 3. 37. 20. 20. 6 St. Nog voor sparren Ontvangen Seven Veertig Gld Negen St. Contant van folio 36 Seven en Seventig Gld negentijn Stv. Bieloopt in het Gieheel Seshondert en Seventig Gld. 14 stv. Harmen Pieters (van Wetzinga) Eltse reis stiet op in appart blêd en al is it dan hast twa ieuwen lyn dat it skreaun waerd, it is noch dudlik lêsber. It is miskien it béste sa’n blêd oer to nimmen. Dan krije wy in better oersjoch. Wy nimme it oer sa ’t it skreaun stiet. 1 July 1774 giet de Waakzaamheid van Riga to Warkum. Folio 39.” Ontfangs Tot Workum van d 20 Juli tot d 3 Sept. Contant Ontfangen van Gerben Jans Zoonen Hondert Vier en Veertig Guld. tot Scheepsgiebruik As wy dizze rekken nou noch fierder nei plüzje soene, soene wy ek witten komme kinne hwat 't de minsken wiene hwaens nammen hjir - en An Jermeies Hiddes bietaalt An Jager om na de Bank te jagen Voor Clareeren in het Vlie 2 gld. 16 st. An loods na Zee 5 gld. An Loods uit Zee na Workum Voor mij zelf ontvangen van het Scheepsgeld An Aardappels, groente Vojen An biesoekers - - 7. 19. 18. 14. Contant an Boord biehouden Vijf en tagtigGld.öst. 85. Bieloop in het Gieheel de somma van Seshondert en Seventig gld. 14 st. 670. 14 Harmen Pieters mijn Schrift. An Drie Arbeiders van Ballast An Lyklama bietaalt 1 gld 10 st. Strobant 2 G. 18 st. 4. An stuirtnan 20 gl. Kok 30 gl. 10 st. Merten 44 Gl. 2 st. samen 94. 16. 2. N 14 An Ynse Tochuins volgens Rekening bietaalt 3. N 15. An Jaeitze Gerrits v. d. Zee volgens Rekening biet. 4. An Drie Arbeiders van Ballast 3- Het Rode Kruis is niet rijk. Folio 40 Uitgaaf tot Workum van d 20 Juli tot d 3 Sept. 1. An Jacob Wijbes Zeeman volgens Rekening bietaalt 67. 2. An Oote Jans Volgens Rekening bietaalt 3. An Mattijs Poenraad volgens rekening bietaalt 4. An Tiettie Olfers volgens Rekening bietaalt 5. An Hottie Jans Blouw volgens Rekening bietaalt 6. An Jacob Gijrart volgens Rekening bietaalt 7. An Johs Strooband volgens Rekening bietaalt 8. An Gerben Jacobs volgens Rekening bietaalt 9. An Hans Tierks volgens Rekening bietaalt N 10. An Gerrit Hendriks Bietaalt volgens Rekening N 11. An Wij be Pieters volgens Rekening bietaalt N 12. An Bernardus Clases bietaalt volgens Rekening N 13. An Heije Alberts Heima bietaalt volgens Rekening 4. ding Verschijnt eenmaal per week I Workum uur even KERKDIENSTEN uur van van nam. 2 PLAATSELIJK NIEUWS. zaak- aan- Advertentietarief7 cent per m.m. Advertenties van buiten Friesland 9 ct. pef m,m. Contracten volgens algemene regeling Abonnementsprijs: f MO per kwartaal per post f 2.40 per halfjaar Uitgave vans Fa. T. GAASTRA Bz. Boekhandel en Drukkerij, Workum LEDENVERGADERING COÖP. GRASDROGERIJ WORKUM EN OMSTREKEN” G.A. ver- voor 3613 5197 5516 Jun. B: Workum Workum uur uur ’49 ’50 ’51 ’52 Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedige opgaaf! to 1 Vroegmis, uur Lof. de heer W. den ds E. J. Beker. ds R. Hofman. Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens, familieberichten desnoods Vrijdagsmorgens voor 10 uur 4e kl. K.N.V.B. 1O.N.S. 1, aanvang 4.15 zo werd bijvoorbeeld r~~ gedachten gewisseld naar aanlei- de vraag wat eigenlijk als de moet worden bij 9 uur uur 4Makkum 1, aanvang 3 3O.N.S. 2, aanvang 4.15 Uitwedstrijd: Oeverzwaluwen 2Workum 3, aanv. 5 uur van van beste methode beschouwd het voordrogen, ’t Was nog voor het mid daguur toen de voorzitter het slotwoord kon uitspreken, waarin de leden dank werd gebracht voor de belangstelling en prettige vergadersfeer, terwijl hij de verzekering gaf dat bestuur en beheerder al het mogelijke zullen doen om aan de wensen van de leden tegemoet te komen. en nam. 1552 2524 2602 «joiu In Maart j.l. werd het bedrijf in werking tegen kostprijs vlaslint te drogen de textielfabricage geschikt king te voor strekken, doch ook de bevolking zelf dient bij te dragen. Het middel daartoe is de Emmabloemcol- lecte. Geeft daarom zo veel mogelijk! „Door allen, voor allen”. Namens het bestuur van de afdeling Workum van de vereniging „Het Groene Kruis”, J. ROBlJNS, voorzitter. B. SMID, administrateur. P. A. Zeilstra, Telefoon Redactie en Administratie 45 Postrekening 82259 Zendag 19 April 1953. Workum (R.K.j Voorm. 7.30 uur 10 uur Hoogmis. Nam, 3.30 (Herv.) Voorm. 9.30 uur Toom, ’s Av, 7.30 uur (Doopsgez.) Voorm. 10 uur (Maandelijkse collecte). (Geref.) Voorm. 9 en Nam. 2 uur dr. N. J. Hommes van Hillegersberg. (Bapt.) Voorm. 9.30 uur ds B. Fabrie. Woensdagavond 8 uur Bijbellezing. Heidenschap (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds E. J. Beker. Nam. 1.30 uur de heer W. den Toom. Ferwoude (Herv.) Nam. 1.30 van Ooijen (H. Doop). Gaast (Herv.) Voorm. 9 uur ds E. P. Ooijen. Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 2 uur ds H. Altena. (Doopsgez.) Voorm. 10 uur ds Kater Franeker. (Geref.) Voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds em. pred. van Middelharnis. Koudum (Herv.) Voorm. 9.30 en ’s av. 7.30 uur ds J. Brouwer. (Doopsgez.) ’s Av. 7.30 uur ds R. Hofman. (Maandelijkse collecte). Molkwerum (Herv.) Voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds A. J. Schneider. Warns (Herv.) Voorm. Oostenrijk. Nam. 1.30 mersma van Staveren. Staveren (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds B. J. Riemersma (Voorber. H.A.) Nam. 2.15 uur ds A. J. Oostenrijk van Warns. Wij staan weer aan de vooravond van do Emmabloemcollecte, één van de oudste, be kendste en meest populaire Nederlandse col- 'ecten ten bate van de t.b.c.-bestrijding, die in onze gemeente op a.s. Dinsdag 21 April zal worden gehouden. Ofschoon er een constante daling van de sterftegevallen is en een evenzeer duidelijke daling van het aantal nieuw gevonden ge vallen op de consultatiebureaux en door massa-onderzoek in de bedrijven en bevol kingsonderzoek, wil dit toch niet zeggen, dat de strijd tegen deze zo zeer gevreesde volks ziekte moet verslappen. Een sterfte van 12 per 100.000 inwoners over 1952 is wel laag, als men bedenkt, dat dit rond de eeuwwisseling nog ongeveer 200 was. Dit betekent evenwel toch nog, dat in 1952 in ons land 1276 mensen aan t.b.c. stjerven, waardoor de tuberculose nog steeds als een der meest gevaarlijke besmettelijke ziekten moet worden beschouwd., In 1948 werden nog ongeveer 18.000 nieuwe gevallen ontdekt; in 1952 bijna 14.000. Ook hier dus een flinke daling, maar toch be tekent dit aantal nieuwe gevallen nog een totaal aan kosten van ruim 100 millioen gulden. Dit is een reden om de strijd met kracht voort te zetten. Die strijd kan echter alleen mogelijk zijn door ruime geldelijke middelen ter beschik- stellen. De overheid gaat hierin door elk jaar weer subsidies te ver- WORKUM. Voor het 1ste deel van het Algem. Ned. Analystenexamen, gehouden te Groningen, slaagde Mej. Bienie Renema te Nijhuizum. VERKOOP HUIZEN. Dinsdagavond j.l. had in Hotel „De Wijnberg” door de administrateur en waarnemer B. Smid alhier plaats: a. de finale verkoping van het huis met erf D 34 bij de Markt alhier. Na 47 hogingen werd koper Y. Yntema alhier f 1.510.-; b. de provisionele veiling van: 1. Het woon- en winkelhuis met steeg aan het Zuideinde C 30 alhier, laatst bewoond door wijlen G. S. .Hoekstra. Hoogste bieder werd D. v. d. Meer alhier met f 2.930.en 2. Het huis met steeg en erf aan de Emma- kade G 160 alhier, in huur bij wed. G. S. de Vries. Hoogste bod: f 1.461.van C. A. Dijkstra. Het Nationaal Rampenfonds heeft li/2 mil lioen gulden ter beschikking gesteld van het Nederlandse Rode Kruis. Dit geld is echter niet bedoeld als gift aan het Nederlandse Rode Kruis; het werd uitsluitend besteed ten behoeve van de slachtoffers van de ramp. Zodra alle bescheiden binnen zijn, wordt er rekening en verantwoording van afgelegd. Het spreekt vanzelf dat het Rode Kruis enorme uitgaven heeft moeten doen om de slachtoffers te kunnen helpen. Deze uitgaven worden bij lange na niet gedekt door het bedrag van li/2 millioen gulden. Vooral ook niet omdat er bij de hulpverlening zoveel materiaal verloren ging of verbruikt werd. En het geld van de buitenlandse Rode Kruis-verenigingen? Ook dat is het Neder landse Rode Kruis enkel ter beschikking ge steld voor de slachtoffers van de watersnood. Dit geld komt trouwens meestal niet in ons land binnen, maar het wordt besteed voor de aankoop van reiiefgoederen in het land van herkomst. En mocht er geld worden overgemaakt, dan wordt het ook gebruikt ten directen bate van de slachtoffers. Deze ramp heeft het Rode Kruis zeker niet verrijkt. Integendeel. Het deed wat het kon en gaf wat het kon. Het gaf zelfs méér dan het kon, omdat het moest. Het Rode Kruis kreeg geld, maar.... werd armer. een terugblik geworpen over deze periode. Voor de definitieve stichting en in het be gin waren er nogal verschillende factoren die een objectieve beschouwing over het te verwachten verloop onmogelijk maakten. Het rantsoen krachtvoer dat door de Regering werd verstrekt, behoefde wel enige aanvulling, wat tot gevolg had de totstandkoming van deze drogerij. De publieke opinie was meer malen tegen het drogen van het eigen pro duct, maar nu kan worden geconstateerd, dat dit heeft plaats gemaakt voor een grote waar dering van dit product. Als vereniging kan men naast de goede bedrijfsresultaten ook een gunstige financiële ontwikkeling zien, want de voorgestelde afschrijving op gebou wen en machines van 14 pCt. per jaar kon steeds doorgang vinden, zodat thans reeds f 170.000 op de aankoop is afgeschreven. Door het aanschaffen van een tweede droog installatie en de eerste om te bouwen tot oliestook is het bedrijf zeer goed geoutilleerd, waardoor in de topweken een grote hoeveel heid verwerkt kon worden. Nu de voederdistributie deze maand vol gens de regering afloopt, kan zeker de vraag worden gesteld of het drogen van gras nog wel zo gewenst is. De voorzitter is van mening dat over het algemeen meer kunstmest zal worden uitgestrooid, wat een grotere opbrengst geeft. Wel kan als con serveringsmethode het ruiteren van grote waarde zijn en ook de z.g. Hardeland be handeling, maar naast deze nieuwere werk wijzen mag het grasdrogen toch zeker niet vergeten worden. Na nog even gewezen te hebben op enkele factoren die het verwerkingscijfer het af gelopen boekjaar ongunstig hebben beïnvloed, werd dit optimistische openingswoord be sloten. De secretaris de heer E. U. Dijkstra kreeg vervolgens gelegenheid om de notulen van de laatst gehouden ledenvergadering voor te le zen. Op deze uitvoerige aantekeningen volg den geen op- of aanmerkingen, zodat ze met dank voor de nauwkeurige formulering werden goedgekeurd en vastgesteld. Mededelingen over de bedrijfsresultaten deed de beheerder de heer H. H. de Jong. Op 25 April kon de eerste drooginstallatie in bedrijf worden gesteld en enkele dagen later was er reeds voldoende aanvoer om het bedrijf op volle capaciteit te laten werken. Vanaf begin Juni tot Augustus was de aanvoer van gras, klaver en lucerne te laag wegens de te droge periode. Het gevolg was dat gedurende negen wegen er slechts voor één drooginstallatie aanvoer was. Hierdoor konden alle arbeidskrachten niet steeds werk vin den, zodat wel eens iets gedaan werd ten nutte van het algemeen, b.v. gereedmaking van het terrein voor de speeltuin. Gelukkig kon door de afgesloten contracten uit de N.O.P. en Wieringermeer ruim 1.300.000 kg gedroogde klaver en lucerne verwerkt worden. Dat er een grote val in de aanvoer kwam, komt hier wel in uit dat tijdens de derde verwerkingsweek een totaal werd bereikt van 176 ton, terwijl de week daaropvolgende de productie terugliep tot slechts 45 ton. We gens grasgebrek was b.v. in ’50 slechts 16 uren geen aanvzoer, terwijl dit jaar ruim 2450 uren genoteerd moesten worden. Hier moet natuurlijk rekening worden gehouden met het feit dat er thans een drooginstal latie meer beschikbaar is, dus krijgt men automatisch meer uren waarop niet gewerkt kan worden. Ondanks dit is er toch pog een grotere productie gemaakt dan ooit in de vorige jaren werd bereikt, wat door onder staand staatje tot uitdrukking komt. 1116 ton dr. prod. 2554 netto mach-uren 3613 ds AJ. ds B. J. Rie- Vandaag 'nog 2 weken en dan is de Ko ninginnedag weer achter de rug. Voorheen was dat 31 Aug. Nu is het 30 April. De liefde voor onze Koningin Wordt echter niet bepaald door de datum en we zijn op 30 April even blij en oranjegezind als dat we dat vroeger waren op 31 Aug. En daarom bereiden de besturen van de Oranjeverenigin gen zich reeds enige tijd voor op het organiseren van feestelijkheden. Want op Ko ninginnedag vieren we Koninginnefeest. Het is echter niet zo gemakkelijk als het Ijjkt, wanneer je in zo’n bestuur van een Oranjevereniging zit, en je komt daar dan op een avond bijeen en je zegt zo tegen mekaar: jJonges, hwat moat er gebeure? Want als daar straks de ledenvergadering is, dan moet je ook met wat plannen naar voren komen. En dan zegt de één dit er van en de ander dat, de één wil zus en d’ ander zo, en met die verschillende ideeën in het hoofd, wacht je dan de ledenvergade ring af, om eens te horen, wat die 700 leden te vertellen hebben. Nu, die hebben het ’t bestuur niet lastig willen maken, maar von den het goed, het bestuur maar vrij mandaat te geven, voor verdere uitwerking van plan nen. En zo is het bestuur nadien verschil lende avonden bijelkaar geweest, om één en ander te bespreken en te overwegen, om tenslotte met een programma voor de dag te komen, waarover we nu nog niet gaan uitweiden, doch waarvan U door het bestuur nauwkeurige inlichtingen krijgt, op de leden vergadering welke Maandag 20 April a.s. ’s avonds 8 uur zal worden gehouden op de bovenzaal van Hotel „De Wijnberg”. Wel kunnen we U iets laten dóórsche meren, dat het feestprogramma geheel afwijkt van de oude gewoonte van feestvieren op Koninginnedag. Dat het bestuur gemeend heeft eens een nieuwe koers te moeten inslaan, welke een experiment genoemd mag worden ten opzichte van een volgend jaar. Er is bij de opzet der feestelijkheden gerekend met het jaargetijde, waarbij 30 April nog be trekkelijk vroeg is en bij eventuele ongun stige Weersomstandigheden de feestelijkheden niet geheel in het water behoeven te vallen. Voor de traditionele kinderspelen op straat is iets anders in de plaats gekomen en het avondprogramma voor de groteren, wanneer de kinderen onder de wol zijn, is van dien aard, dat men verwachten mag, dat heel Workum en ook van de omliggende plaatsen, deze feestavond willen bijwonen, gezien de grote attractie van het optreden van Ja, meer zeggen we niet. Komt U Maandag avond op de vergadering en U gaat welvol daan huiswaarts, want dan weet U precies de plannen die het bestuur der Oranjevere niging zich voor 30 April heeft ingedacht, en we hopen samen, dat we een genoeglijke dag mogen hebben, en dat heel de burgerij blijk mag geven van haar Oranjegezindheid, en uiting van meeleven door aan onze stad een vrolijk aanzien te geven, met het uitste ken van vlaggen, zodat we allen in optocht door Workum gaan, met het lied op de lippen: ’t Is wer de jierdei fan Juliana, ja! F'aggen en wimpels waeije us ta! HET BESTUUR ORANJEVER. WORKUM. 13 April. Hedenmorgen kwamen de leden van de Coöp. Grasdrogerij „Workum en Om streken” G.A. in hun jaarlijkse vergadering bijeen op de bovenzaal van Hotel „De Wijn berg”, onder voorzitterschap van de heer M. J. van der Zijpp. In z’n openingswoord verwelkomde de voor zitter inzonderheid burgemeester Russchen die steeds zo’n grote waardering en belangstel ling voor de agrarische aangelegenheden heeft en de vertegenwoordiger van de C.A.F. en sprak er z’n vreugde over uit dat zoveel leden opgekomen waren om de belangen van de drogerij en alles wat daar mee verband houdt te bespreken. Daar nu de afsluiting plaats vond van het eerste lustrum der vereniging werd even gesteld om en weer voor te maken, afkomstig uit de getroffen gebieden. Aanvankelijk lag het in de bedoeling om tot de aanvoer van gras door te werken, maar daar de inhoud van de opslagplaatsen verrot bleek te zijn, kon slechts drie weken ge droogd worden. Dit betekende toch nog dat Voor f 100.000 product behouden werd. Op deze uiteenzetting kwamen verschil lende leden met vragen die van achter de bestuurstafel op prettige wijze werden be handeld. Aan de adviezen en tips zal zeker voldoende aandacht worden besteed, daar het bedrijf er geheel op gericht is naast een grote omzet een zo goed mogelijk product af te leveren in de vorm die de veehouder wenst. Door stagnatie is het wel eens onuit. voerbaar aan alle wensen tegemoet te komen, maar de fouten worden tot een minimum beperkt. Na de aanbieding jaarverslag deed de finan ciële commissie bestaande uit de heren H. Huitema, Tjerkwerd, P. S. Brandsma, Hies- lum en E. Witteveen, Tjerkwerd bij monde van eerstgenoemde verslag van haar bevin dingen en verzocht de vergadering de reke ning over 1952 als vastgesteld te verklaren. Over de droogprijs voor het nieuwe seizoen werd vrij uitvoerig van gedachten gewis seld. Het bestuursvoorstel om een verminde ring toe te passen van 1/2 ct. per kg onder vond niet veel tegenkanting, temeer toen het bestuur aan de hand van cijfers aaxtoonde dat deze verlaging geen risico’s met zich meebracht, daar b.v, de brandstof goedkoper kan worden betrokken, wat op zo’n groot verbruik nogal een flink bedrag vormt. Ook wordt thans aan de hand van het ruw eiwitgehalte de prijs voor de leden berekend en wel volgens het schema minder dan 16 pCt. ruw eiwit 7 ct. per kg. 16—18 pCt. 8 bt. per kg. en boven de 18 pCt. 9 ct. per kg, Drogen leden boven hun kwantum dan is de prijs 3 ct. per kg. hoger, terwijl voor meel en zakken 1 ct. meer op de rekening komt. De droogprijs voor de niet.leden is 'astgesteld op 12 ct. en alleen dan wanneer door leden geen voldoende gras wordt gevoerd Omdat er in het laatst van Mei en Juni steeds een kleine aanvoer is, stelde het be stuur voor in die periode, met nader vast te stellen data, de kostprijs met 1 ct. per kg. te verlagen. Tijdens de overgangsweek zal dit i/2 ct. per kg. zijn. Deze maatregel is genomen om een spreiding in de aanvoer te krijgen, waardoor uiteindelijk een betere uitkomst kan worden verkregen. Het aftredende bestuurslid de heer S. Sj. de Witte te Ferwoude werd met vrijwel algemene stemmen herkozen. De samenstelling van de financiële com missie voor het jaar 1953 was ook gauw in kannen en kruiken. Zitting kregen de heren B. Dijkstra, Molkwerum, J. Galama, Tjerkwerd en E. Witteveen, Tjerkwerd. Bij de rondvraag waren het hoofdzakelijk inlichtingen van practische aard, die aan de orde kwamen; zo werd bijvoorbeeld nog even

Friso nl | 1953 | | pagina 1