ORANJE VERENIGING WORKUM DE WORKUMER KRANT en Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen Zuidwesthoek van Friesland IJEME DE BOER, Autoverhuur Voorverkoop Kaarten Bysünderheden oer de Warkumer kofskippers üt de 18e ieu. S.V.W. AGENDA Zaterdag 25 April 1953 No. 16 76ste Jaargang BEL 170 (doorverbinding) ft van voor FRISO. 25 gr. 36 Stv. 15 Stv. Gld. 1 30 4 gld. 7 110 Voor leden op vertoon van Contributiekwitantie fl.— alleen bij: Th VAN DER MEER, Slagerij Markt, te Workum Voor niet-leden f2.50 (belasting inbegrepen) bij: SIDO WESTRA, b. d. Markt en A. IJNTEMA, Kapper, telkens van 7—9 uur. Voor gehuwde leden, die, op vertoon van Contributiekwitantie a tl.— of meer betaalden, worden 2 toegangsreductie- kaarten verstrekt a fl.— per persoon. Het Bestuur van de Oranjevereniging te Workum. de Avond-Uitvoering van Radiogezelschap met medewerking van o.a. Olga Lowina en Max van Praag kwartet Johny Meijer op Maandag 27, Dinsdag 28 en Woensdag 29 April, telkens van 7-9 uur 's avonds het bekende Vlaams geld Frans geld L Pools—Pruis Deense Riksd. Hollands Yn ien fan de foarste stikken baw ik al skreaun, „der stiet yn dat ófrekkenboek noch wolris hwat skreaun, hwer ’t wy yn de journaels om- doch nei siikje. Skipper Harmen jowt in kearmanich jiid üt foar eat, hwat üs danich nijsgjirnch makket. Wie hy mei ‘t iene of oare tsjin ’e lampe roun? Hie hy hwat ütheve hwat yn striid mei de wet west hat? ongeval. chr. lagere landbouwschool. XV. Harmen Pieters (van Wetzinga) x. As ik sa yn dy aide papieren sit to sneupen, tink ik wolris by my seis: Dy kofskippers hawwe dochs skoan by de tiid wêze moatten. Hwant net allinne dat hja skipper wiene en der siet ek noch al it iene en oar oan test, mar hja moasten frijhwat mear yn ’e marse hawwe. Hja wiene aimeast keapman, boekhalder, moasten ünderskate talen sprekke en boppedien de waerde witte fan it jild fan de lannen dy ’t hja oandiene. Wy moatte net üt it each forlieze, dat sahwat al dy skippers, mins- ken wiene dy ’t it sünder bihoarlik ünderwiis stelle moatten hawwe. Fiefwei it measte hwat ja koene, hiene hja har seis oanleare moatten. It liket my ta, dat it birekkenjen fan de waerde fan dat fremde jild hwer ‘t hja mei to dwaen krigen, wolris in bulte hollebrekken koste hat. Wis yn dizze tiid is it al hielendal gjin great krewei om to witten to kommen hoe heech de goune, de franc, de dollar of hwat foar soarte jild dan ek stiet. Mar doe, hast twa ieuwen forlyn, ja doe lei it lün der hiel oars by. Yn ien fan de foargeande stikken hawwe wy in blêd üt it kasboek fan skipper Harmen oernommen. Hy rekkene der yn gounen, stüren en penningen. Fansels, omdat er dy reis yn it eigen lan wie. Doch it wurdt oars as de Waakzaamheid b.g yn Riga leit. Der moat hij rekkenje yn: „Alberts Riksdaelders en gounen" en „Verdings". Yn Swinnemunde en Stettin binne it: „Pruisise Daalders". Binne hja in Franske haven der jildt de „Livre" en de „Souw". Yn de Meemel barre hja: „Poolse guldens en grossen". Belgysk jild wurdt neamd: „Guldens Vlaams courant". Om dat allegeare hwat üt ’n oar to balden, ja der mocht it forstan wol nedich by. Sa neamden wy nou al in hiele rige nammen fan frjemd en ek fan eigen jild. Hwer ik lykwols omdoch nei sochte, is de skelling. Dat wie yn dy dagen dochs ek in gangbare munt. Wol fyn ik neamd de Dukaten. En dan ist hwat nüver mar de dukaten komme allinne mar foar yn de Ófrekkeningen yn ütlarske hav<rs Der stiet dan b.g-: „Ingewisseld 20 Dukaten maakt 111 Alberts Gld. 20 Verdings". Dat wie dos yn Riga. Leit de Waakzaamheid: „In de Meemel", dan hjit it: „5 Dukaten maakt Pools geld 45 gld". Bonne Atesz, (ik neamde dy namme al carder), sjocht op 17 Aug. 1776 de boekhalding fan Harmen Pieters wer nei. Hy set er dan dizze oanteke- ning ünder. „By ’t oversien dezes is bevonden nog aan boord van t schip en Schippers verantwoording te zijn in Diverse speesjes; Stv. 11. Verschijnt eenmaal per week Uitgave I met en zonder chauffeur 4.00 uur PLAATSELIJK nieuws dit Advertentietarief: 7 cent per m.m. Advertenties van buiten Friesland 9 ct. per m.m. Contracten volgens algemene regeling de het i met i ge- Sneek er een schrijven, welke mate» er Abo*nementsprij*: i 1.10 per kwartaal per post f 2.40 per halfjaar Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten was er wél in Workum 3Oeverzwaluwen 2 2.30 uur Jun. B: Workum 3Bolswardia 3 4.30 uur van; Fa. T. GAASTRA Bz. Boekhandel en Drukkerij, Workum Uitwedstrijden: O.N.S. 2Workum 2 4.30 uur Jun. B: Bakhuizen 1Workum 4 Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedige opgaaf! Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens, familieberichten desnoods Vrijdagsmorgens voor 10 uur WORKUM. Aan de R. K. Vakschool der Eerw. Zusters van het St. Gertrudisgesticht alhier slaagden dezer dagen voor het lingerie diploma de dames: Fokoüena Vlas, Jacoba IJntema. Voor Costumière slaagden de dames» Lena Bakker, Suusje Beuker, Gerda Flap per, Loesje Hagen, Jetty Stuur, Marietje Westra. zoen de Olympische puntentelling in ren, vond na enkele toelichtingen en king, algemene instemming. Wie bij de wedstrijden niet een paar duizend punten binnenhaalt, is niet in tel. De plaatsen van aankomst, vooral van num mer één, worden zuiverder bepaald en systeem blijkt als men er even aan gewend ’t gezelschap. weer een beetje meewerkt dan Aan de tent worden geen reductiekaarten verkocht. hier is zo leerling en van tevoren namen no- Telefoon Redactie en Administratie 45 Postrekening 82259 even «dieper op de resultaten van weten schappelijk onderzoek in en de gevonden Ver beteringen worden in Nederland, in tegen stelling met andere landen, zo vlug mogelijk aan onderwijs en veehouders doogegeven. De theoretische scholing is ook voor agrarisch georiënteerden onmisbaar en de school geeft dan ook grote voordelen door de practijk af te stemmen op de mogelijkheden die in het bedrijf zelf aanwezig zijn. De Nederlandse landbouwproducten staan aan de top van de wereldmarkt, wat als vrucht kan worden gezien van de schakel wetenschapbewerker, waaraan de scholen ze ker niet een gering percentage bijdragen. Met de oproep aan de geslaagden om bij verdere ontwikkeling de Rijkslandbouwschool te be zoeken, besloot de heer van der Mark z’n fe'i'-itatie-woord. Namens de geslaagden sprak H. Feenstra Van Tierkwerd waarderende woorden tot d° heer Rozenda'. Enkele voorvallen werden op gehaald maar de hoofdzaak was om hun erkentelijkheid tot uitdrukking te brengen en wel door aanbieding van de kleine twee delige Winkler Prins encyclopaedia. De vertegenwoordiger van de Kali Import Maatschapppij Amsterdam, de heer J. S. de Vries te Oppenhuizen hield een kleine in leid ng voor de geluidsfilm „De trouwe aarde.” Het wordingsproces van land door slib, waardoor ons land ook is ontstaan kwam tot uitdrukking door middel van de opgenomen les. In het laatst kwamen meer de gewassen en toen bleek welke grote waarde de kali- hemesting heeft. Het laatste filmpje toonde enkele demonstraties met landbouwwerktuigen en slootreinigers en ook dit vond onder de aanwezigen een goede belangstelling. Nadat nog een woord van dank was ge bracht, niet het minst aan de heer Welling fe Sneek, die aan de landbouwschool alhier les heeft gegeven in machine- en motorenken nis, sloot de voorzitter deze gezellige bij eenkomst, waarna het hoofd dor school de heer Rozendal voorging in gebed. Maandagmorgen geraakte onze plaatsge noot C. D. met z’n voet onder een kunstmest geladen wagen. Ingeroepen neeskundige hulp achtte controle in ge enst, waar bleek at he gehaa iets mee viel, zodat .thuis door een rustperiode op volledig herstel mag worden gerekend. ZEILVERENIGING WORKUM. 17 April. Hedenavond hield de Zeilver eniging „Workum” haar voorjaarsvergadering in Café O. Veldman. De dubbele convocatie had geen dubbel grote belangstelling teweeg gebracht, zelfs was het aantal iets minder dan gewoonlijk, doordat enkele trouwe be zoekers wegens omstandigheden verhinderd waren. Nadat de voorzitter, de heer O. de Roos, eên kort openingswoord had gesproken, las de secretaris, de heer F. Robijns, de notulen en het jaarverslag voor, welke allebei in vol ledigheid en samenstelling uitmuntten. Aan zwar galligheid doen de watersportlui over ’t algemeen niet en de Z.V.W. is dit totaal vreemd; bovendien was er geen reden voor want het aantal leden was nog iets gestegen en de belangstelling van het publiek bij de yer-chi'ilende wedstrijden, die wel eens min der is geweest, maar toch lang niet daverend is, och daarmee heeft men zich eigenlijk allang verzoend, omdat dit immers ook het hoofddoel niet is. De animo onder de zeilers is gelukkig heel goed en de totaaluitslag van de vaak spannende wedstrijden werd nog even gememoreerd in dit verslag, dat zoals gezegd vrij optimistisch k'onk. Over het verslag van de penningmeester, de heer S. A. Visser, kon men eveneens tevreden zijn, want het saldo van vorig jaar groot f 59.42 was over het afgelopen boek jaar aangegroeid tot f 125.24. De kascommis- si», bestaande uit de heren K. van Goslinga en Joh. Dijkstra had alles op gezellige wijze in .de beste orde bevonden, zodat bij de penningmeester het beheer van de financiën en de jaarlijkse controle in goede handen bleek te zijn. Tot leden van de nieuwe kascommissie wer den benoemd de heren J. S. Bokma en W. Valk. Als ingekomen stuk was waarin gevraagd werd in door leden van de vereniging met hun sche pen aan hulpverlening in de rampgebieden was deelgenomen. Uit Grouw zijn zelfs zeer spoedig een aantal schippers naar Zeeland getrokken, maar uit deze omgeving is dat, voor zover bekend althans van leden, niet het geval geweest. Het bestuursvoorstel om het volgende sei- te voe- bespre- is, goed te voldoen. Bovendien zal een ge lijk aantal punten ook minder vaak kunnen voorkomen. Bij de samenstelling van het wedstrijd- programma moest zowel met de „üngetiid” als met andere zeildata rekening worden ge houden, zoals o.a. op 27 Juni Langebaan wedstrijd naar Bolsward, 12 Aug. „De Flues- sen” en 29 Aug. Langweer. De openingsdatum werd vastgesteld op 14 Mei (Hemelvaartsdag) en bij minder gunstig weer als reserve de daaropvolgende Zaterdag 16 Mei. Tweede wedstrijd: 11 Juli, derde 18 Juli te Oudega, met reservedatum voor deze beide wedstrijden 8 Aug. De grote open wedstrijd kwam weer op Donderdag 13 Aug. De vierde onderlinge ontmoeting 22 Aug., de vijfde 12 Sept, met als reserve 19 Sept. Op voorstel van een der leden werd er nog een langebaan-wedstrijd bijgevoegd, maar omdat de Zaterdagen buiten de hooioogst nogal bezet waren, werd die vastgesteld op Woensdag 22 Juli. Opgave tot deelname aan de onderlinge wedstrijden kan uiterlijk op de openingsdag geschieden, doch zal de secretaris ook graag de teren. Over de route van de langebaan-wedstrijd werden vooral wat start en finish betreft enkele aardige suggesties gedaan, opdat het Workumer publiek de mogelijkheid werd ge geven van de afvaart en eindstrijd getuige te zijn. Hoewel enkelen veronderstelden, dat dit vrijwel iedereen koud liet, meenden de voorstellers dat de gelegenheid als het half kon, wel geboden moest worden. De grote moeilijkheid is dat men niet vooraf weet hoe lang er over een bepaald traject ge varen zal worden, want dat hangt van de wind af en dan zou men de spoorbrug ge sloten kunnen vinden. In dat geval zou finish verlegd moeten worden tot in Vliet. Start en finish op de Griïns zou heel wat gemakkelijker gaan, ook voor de in die omgeving en richting wonende leden, doch voor zo’n enkele keer willen die gerust eerst naar Workum varen. Aan het bestuur kon tenslotte de meest geschikte regeling wor den overgelaten en bovendien werd het op gedragen, nu de datum bekend is, .dezelfde ledenboot als vorig jaar weer voor de open wedstrijd te charteren, want accomodatie van dit scheepje en de service van de bemanning kan de belangstelling van de toeschouwers bij die mooie wedstrijd zeker bevorderen. Bij de rondvraag werd er op gewezen dat het plan om gezamenlijk eens het Scheep vaartmuseum te Sneek te bezoeken deze win ter niet is doorgegaan. De bedoeling was ge weest om daartoe een opwekkend woordje te spreken op de feestavond, maar door de wisseling van voorzitter is daar geen aan dacht aan besteed, aldus het zelfverwijt van de heer de Roos. Die schuldbekentenis werd echter niet aanvaard, want het gehele be stuur en de hierin belangstellende leden had den er evenmin aan gedacht om aan 'Eet ge nomen besluit te herinneren. Nu zijn we al weer te ver in de tijd, dus blijft het een mooi uitstapje voor de volgende winter. Over een aanlegplaats voor schepen op het Noord tot de Hollemeersbrug werd ook nog even gesproken. Wanneer de gemeente wilde bepalen dat dit gedeelte van Juni tot September alleen voor plezierjachtjes bestemd zou zijn en er werden enkele kleine ver beteringen aangebracht, dan zou Workum de zwervende zeilers op waardiger wijze kunnen ontvangen. Een verzoek daartoe zal op voorstel van enkele leden tot de Raad worden gericht. Een geschikte jachthaven zicht, burgemeester Russchen stelde vast dat de mening van de leerlingen wel eens kon verschillen met die der ouderen en brak een lans voor hen om de vaders te verzoeken eens een klein perceel of iets dergelijks aan hun hoede toe te vertrouwen om dan d® resultaten nauwlettend gade te slaan. Spr. wees even op de betekenis die een Christelijke school heeft, daar het onderwijs gezien wordt vanuit de schepping en dankte het hoofd de heer Rozendal voor de prettige wijze van lesgeven die hem stempelen als bij uitstek geschikt voor dit werk, want goed voelbaar de band leraar- dat is ook de waarborg voor goede resultaten. Na de geslaagden te heb ben gefeliciteerd ging spr. over tot de uit reiking. Het einddiploma vierjarige cursus werd uitgereikt aan de volgende "leerlingen: Jan Bokma, Ferwoude Siebren Bootsma, Tjerkwerd Hessel Boschma, Hindeloopen Harke Brandsma, Hieslum tJjurre van Dijk, Makkum Hijlke Feenstra, Tjerkwerd Cornelis Folkertsma, Hindeloopen Hendrik Haitsma, Koudum ■Thijs Hilt, Hieslum Wieger Hofman, Workum B ikke Lanting, Molkwerum Gorrit v. d. Meer, Gaastmeer Karst Miedema, Piaam Douwe Plantinga, Parrega Jelle Smid, Hindeloopen Bokke Stremler, Hieslum Gerben Stremler, Hieslum Atze Veldhuis, Koudum Pieter Wesselius, Molkwerum Joris Wijnja, "Dedgum 'Durk van der Zee, Molkwerum Klaas Zwerver, Koudum. Vervolgens schetste de heer P. van der Mark, plv. directeur van de Rijkslandbouw- winterschool te Sneek de toestand van 50 jaar geleden, toen in ons land met land bouwonderwijs werd begonnen. De eindles is nu "voor het eerst komen te vervallen met daarvoor in de plaats een schriftelijk examen. Dit is niet om de eisen van deze tak van onderwijs op te schroeven, maar wel om een rechtvaardige beslissing te nemen. Ook wordt de autonomie van bestuur en com missie van toezicht niet aangetast, Spr. ging WIELERCLUB J.O.C.O. HIELD WEDSTRIJD OVER VIJF RONDEN. Zaterdag j.l. was voor de Wielerclub J.O.C.O. een belangrijk© dag, want toen had in Bolsward de overdracht van de truien plaats door de Weled. Heer Visser, directeur van de Amsterdamse Bank. Deze zei dat het hem als voorzitter van de Elfstedentocht ver heugde dat er een wielerclub was opgericht en dat de renners nu de truien mochten aantrekken met de naam van de club er op. Verder hoopte spr. dat er altijd een spor tieve geest mocht heersen. Toen de renners hun truien in ontvangst en direct in gebruik hadden genomen, fietsten ze even door Bols- wards straten, wat een mooi gezicht was. Hierna had een kleine wedstrijd plaats over vijf ronden. Nu er is fel gestreden op dit parcours, maar van ’t begin af aan waren onze stadgenoten de Vries en Voets in de voorste gelederen. Ze vochten als leeuwen met nog drie ronden te rijden. Toen had de Vries de leiding op de voet (of juister: op de (fiets) gevolgd door Voets, Mulder van Nijezijl en Haitsma van Bolsward. Als eerste kwam over de eindstreep onze zeer goede renner de Vries, die voor Voets dus foetsie bleef en niet te passeren. Laten we hopen dat er voor beide nog verschei dene overwinningen mogen volgen. Deze korte wedstrijd had voor hen een gunstig verloop en er werd trouwens ook zeer tactisch gereden. De uitslag was: P. de Vries, Workum, le prijs P. Voets, Workum, 2e prijs Mulder, Nijezijl, 3e prijs Haitsma, Bolsward, 4e prijs. Op 30 April wordt er gereden in Den Helder en daarna zit er yoor onze stadge noten in de Elfstedentocht misschien ook een klein succesje. Nanr ons medegedeeld werd, zullen er voortaan elke Zondagmorgen om halftien trainingstochten worden gehouden, waarvoor telkens ook punten worden toegekend naar gelang van de prestaties, dus daarmee wordt een regelma’ige oefe-ing gestimuleerd en dat is beslist nodig willen de renners tot een behoorlijke prestatie komen. op dezelfde hoogte misschien ook te richten, maar dan komt men na tuurlijk op enorme kosten en dito bezwaren. Over de Bolswarder Langebaan-wedstrijd werden nog even diverse vragen en menin gen ten beste gegeven, omdat men behalve bij de spoorbrug, ook nog met de andere bruggen lelijke stagnaties kan beleven, als de wind erg ongunstig mocht wezen. De praktijk en de sportiviteit zullen leren ho® die problemen opgelost moeten worden, hoe wel er met onderscheidene situaties reke ning is gehouden, maar ’t is te hopen dat er geen ingrijpende noodmaatregelen nodig zullen zijn, aldus de heer van Goslinga, één der organisatoren, die d© hoop uitsprak dat dit jaar de finish: het kruiswater te Bols ward eindelijk eens bereikt zou worden, ’t Lukt vast eens een keer, meende de nog steeds enthousiaste nestor en meest ervaren Zeiler van Als het mislukt er dit zeilseizoen bijkans niets, want de ambitie leek weer opperbest. De wens dat het vastgestelda programma mocht slagen, waarmee de vergadering werd gesloten, zal dan ook meer door het K.N.M.I. te De Bilt dan door de leden te Workum en Omstre ken in vervulling kunnen gaan. UITREIKING DIPLOMA’S 20 April. Het bestuur van de Chr. Lagere "Landbouwschool had met de Com missie van Toezicht de ouders van d© ge slaagde leerlingen uitgenodigd in „Ons Ge bouw” om in een gezellig samenzijn de diploma’s uit te reiken en even stil te staan bij de betekenis van dit onderwijs. Na voorlezing van Ps. 19 en gebed, sprak de voorzitter de heer G. Brouwer van Gre- onterp er z’n vreugde over uit dat zoveel op gekomen waren en feliciteerde de geslaagde leerlingen met het behaalde succes. Helaas kon aan twee leerlingen niet het diploma worden uitgereikt, wat even een teleurstel ling is, maar daar dit diploma waarde moet worden toegekend is het noodzakelijk dat een minimum eis gesteld wordt voor dez© 4-jarige cursus. Nu er gezegd kan worden dat er voldoende theoretische kennis is op gedaan, zullen de geslaagden in het dage lijkse werk hun kennis in practijk moeten brengen. De voorzitter van de commissie van toe-

Friso nl | 1953 | | pagina 1