DE WORKUMER KRANT Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland Bysünderheden oer de Warkumer kofskippers üt de 18e ieu. IJEME DE BOER, Autoverhuur gg fit ffi Herdenking gevallenen. Raadsvergadering Workum. BEL 170 (doorverbinding) S.V.W. AGENDA 76ste Jaargang Zaterdag 2 Mei 1953, No. 17 FRISO. - 27 19 XVI. Harmen JPieters (van Wetzinga) xi. Dat soe men al sizze as men folio 32 opslacht. Der stiet: nAn Havenmeester voor Boete 6 gld. 16 stv.“ Mar boppedien: „An soldaat een dag an boort, 1 gld. 4 stv." Dit waerd bitelle tusken 18 Febr. en 20 Maert 1774, wylst de Waak zaamheid yn Amsterdam lei. Maar hwat de skipper op syn kerfstok hawn hat, kin ik net ütfine, om 't dat er net by skreaun stiet, Itselde jiers, fan 2 Nov. oan 2 Dec. leit de koffe yn Duinkerken. En der moat Harmen Pieters al wer ta de ponge om boete to biteljen. It liigt er ek net om hwat hy der bitelje moat. Hawar lês it seis mar. ,,An Heer van Admiraliteit an Boete 25 gld.“ Fiif en tweintig grouwe gounen, bitsjutte doe noch al hwat Hat de skipper de schrik to pakken krige Of syn libben bettere? Of wie er neitiid lokkiger? Hoe of hwat dan ek, boete hat er letter net mear bitelle. Om ’t wy nou dochs yn ‘e jildsaeken sitte to rieren, geane wy noch efkes troch. Hwa 't de foargeande stikken lézen hat, sil miskien witte, dat wy it hawn hawwe oer it forskil fan de frachtprizen. Der wiene tiden dat de skippers gjin droech brea fortsjinnen, mar ek makken hja reizen dy ‘tgrau jild opbrochten. De iene tiid sei de oare net. Dat komt ek ta titering yn it öfrekkenboek. Lit üs mar werres sjen hwat wy der oer fine. Op 17 Maeije 1777, komt de Waakzaamheid to Warkum. Hja losse dan by it pakhüs fan Gerben Jansz, (dit wie de skoanheit fan Harmen Pieters). „273/5 last komijs. 27 last Artem 19 last weidt" De skippert der foar: „Ontfangen de vragtpenning van Koningsbergen na Workum. 273/s last komijs' 18*/4 gld. per last 503 gld. 14 stv. last Arten I8V4 gld. per last 591 gld. 6 stv. last weidt 181/4 gld. per last 381 gld. 8 stv. maakt 1476 gld. 8 stv. Sa to sjen noch al gjin lege priis. Mar in jier letter bard de skipper hast helte meer foar in lest. De 23ste Juny 1778 komt de Waakzaamheid fan Koningsbergen. Ynsté fan to Warkum, losse hja to Medenblik. Hja leverje oan Pieter Spaarndam „40 last rogge, 20 last tarwe. Vragtpenning 33V4 gld. het last, maakt 2061 gld. 10 stv.“ In great forskil hwatte. Hwat fine wy yn dizze beide rekkens nou noch mear as de fracht dy ’t bitelle waerd? Dit, wy kinne hjirut opmeitsje hoe great de Waakzaamheid sahwat west hat. It skip komt to Warkum mei goed 73 lest foar de wal. En in lest is twa tüzen kilo. (Dat sil moai grif yn dy tiid ek sa wol west hawwe). Dan wie it dos in skipke fan in 150 tüne. Mei dizze birekkening sille wy de planke wol net sa fier mis wêze. Gjin greate koffe dos. En dat kloppet wol aerdich mei hwat wy mear witte. It is bikind dat alinne de lytsere koffen swirden hiene. Soks wie mei de Waakzaamheid it gefal. Wy hiene dat grif oars net witten mar tusken 7 en 22 Septimber 1773 is der titjown: „Voor een strijklatopSwaartsklamp 24 Verding". Dermei hawwe wy dos it biwiis foar eagen. verkiezing gemeenteraad. Verschijnt eenmaal per week Uitgave OFFICIËLE MEDEDELINGEN met en zonder chauffeur a. uur uur BURGERLIJKE STAND b. Gemeente Workum met 29 April 1953. c. d. PLAATSELIJK NIEUWS e. ge- DISTRICTS STIERENKEURING. 2. P. 3. 4. Abosmementsprija: f 140 per kwartaal per post f 2.40 per halfjaar r“g» zwijgen de stoet stelt zich de gemeenteraad op; acht en voor de voor na- Grietje Advertentietarief: 7 cent per m.m. Advertenties van buiten Friesland 9 ct. per m,m. Contracten volgens algemene regeling Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten WORKUM, J. RUSSCHEN. huishoudster bij inwoont. stemming wordt dan W’s voorstel besloten. Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedige opgaaf! W. tot onder» de voormalige Aan de Zeevaartschool te Terschelling slaagde onze plaatsgenoot de heer K. Groen hof voor het staatsexamen Radio-Telefonie. Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens, familieberichten desnoods Vrijdagsmorgens voor 10 uur iets daarom W. ook die andere geval- te willen Maandag j.l. werd te Sneek de jaarsstierenkeuring gehouden waar o.a. volgende stieren werden voorgeleid: 3-Jarige en oudere stieren: Dille Willem van KI. Bakker, Nijhuizum, 73 pnt; Leenden, van G. Ketelaar en Ph. H. Bouwer, Nijhuizum 72 pnt. In de rubriek enterstieren werd aan Aaltje’s Sikkema van K. Bakker, Nijhuizum 73 pnt toegekend. de onderste plaats bezetten? Jun. A: Workum 1Froonacker 1 3.15 Wie wordt kampioen in deze afdeling? Uitwedstr.: Oeverzw. 3—Workum 2 3.30 Oudega 1—Workum 3 2.30 uur Oeverzw. 2Workum 4 3.45 uur B. en van Van 23 tot en Geboren: geen. Gehuwd: Siebe Woudar 31 jr en Dijkstra, 30 jr beiden te Workum. Overleden: Janna Idzenga, 59 jr, echtg. van Hendrik Petrus Nauta. daarvoor in aanmerking komen, een vaste aanstelling te geven. Er zijn er immers nog meer, o.a. Boonstra, klerk aan de gas fabriek, voor wie spr. het van evenveel be lang vindt om niet langer meer te wachten. De voorzitter meent dat deze betrekking eigenlijk meer bedoeld is voor jongere krach ten, als ’t ware als leerschool, waarna naar een andere administratieve werkkring kan worden uitgezien. De heer Bakker is van mening dat met een vaste aanstelling net zo goed naar anders gesolliciteerd kan worden en verzoekt spr. B. en len nog eens goed onder ogen nemen. De heer Westendorp vraagt hoe hoog de kosten van inkoop worden voor Gerritsma. Dit is volgens de secretaris een vrij in gewikkelde berekening, die de Pensioenraad vaststelt, doch nagenoeg overeenkomt met de 71/2 pCt. pensioenbijdrage, die betaalt had moeten worden als de betrokkene direct met z’n indiensttreding bij de gemeente een vaste aanstelling had gehad. Nu wordt het bedrag over al die jaren berekend en dat kan geleidelijk aan (zelfs wel over een jaar of tien) voldaan worden. Met dit antwoord is ieder zodanig tevre den gesteld, dat het voorstel van B. en W. daarna z.h.s. wordt aangenomen. Punt 4. Beëdiging van de nieuwbenoemde gemeente-ontvanger, de heer A. Goedhart. Zoals de voorzitter verzocht had, wordt daarop de nieuwbenoemde ontvanger door de beide jongste raadsleden binnengeleid. Als voor deze een plaatsje tussen de edelacht- baren is ingeruimd, wordt hij door de burge meester toegesproken, die na een felicitaie met z’n benoeming, op de grote verantwoor delijkheid van z’n ambt wijst en hoopt dat het hem voldoening mag schenken. Hierna legt de heer Goedhart de vereiste eden af. De voorzitter wil op deze plaats tevens z’n waardering uitspreken voor het werk van de heer de Jager, die langer dan dertig jaar z’n functie vervuld heeft en dit steeds op keurige wijze heeft waarge nomen. Bij elk accountants-onderzoek klopte de zaak op de cent af. Spr. hoopt dat de heer de Jager met z’n vrouw nog een rustige lange, gezegende levensavond mag ontvangen. Op de gemeenteaVond van de Ned. Herv. gemeente alhier, is in de vacature ontstaan door het overlijden van de heer G. de Vries, gekozen de heer J. Dijkstra Wzn. In de vacature, ontstaan door het vertrek van de heer H. Gaastra werd tot notabel gekozen de heer F. A. de Boer. Punt 2. Voorstel van handde verhuring brugwaehterswoning bij de brug over de TOEWIJZING HUIS. Voor het huis met erf, Baanspad G 178, dat Dinsdagavond ten overstaan van notaris Niemantsverdriet finaal verkocht werd in Café „Zeeburg” bestond niet veel inte resse. Het uitgebrachte bod van f 911. werd niet verhoogd, zodat de heren C. A. Dijkstra en D. de Jager thans eigenaars zijn geworden. en W. voor kennisgeving Punt 3. Voorstel van B. en W. tot vaste aanstelling van G. Gerritsma als reiniger bij de reinigingsdienst. Uit het prae-advies blijkt dat de beide oudste arbeidscontractanten geen prijs stel len op een vaste aanstelling, doch Gerritsma is de situatie gunstiger en tuurlijk wel van belang in verband met la tere pensioensaanspraken. De heer Bakker is die overeenkomst van arbeidscontractanten in ’t geheel niet sym pathiek. Is ’t niet tijd om nu allen, die C. H. U. Lijstaanvoerder P. Niemantsverdriet v. d. A. Lijstaanvoerder A. Gaastra K. V. P. Lijstaanvoerder S. Tj. Westendorp A. R. Lijstaanvoerder J. D. de Jager In een zitting van het centraal stem bureau dezer gemeente werden de geldige lijsten van candidaten, ingeleverd voor de verkiezing van de leden van de gemeenteraad, na loting, genummerd als volgt. 1. van: Fa. T. GAASTRA Bz. Boekhandel en Drukkerij, Workum KONINKLIJK ONDERSCHEIDEN. Woensdagmorgen werd aan opperwacht meester W. Kelderhuis, die op het ogenblik verpleegd wordt in het Sint Anthonius Zie kenhuis te Sneek, de zilveren medaille, ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau uitgereikt. In intieme kring, waar o.a. aanwezig waren de echtgenote van de heer Kelderhuis, bur gemeester Russchen en adjudant de Jong van Heerenveen vond dit plaats. Namens de ge- west.commandant der drie noordelijke pro vincies roemde overste Hoessema uit Gro ningen in z’n korte toespraak de geridderde politieman, die deze onderscheiding mag dra gen als blijk voor z’n getrouwe dienst en plichtsbetrachting, waarna deze de ridderorde overhandigde. Natuurlijk sloten de andere of ficiële personen zich bij deze woorden aan. Ver chi'.lende bloemstukken werden daarop de zaal binnengedragen en wij willen na de felicitatie de wens uitspreken dat de heer Kelderhuis spoedig weer geheel genezen uit het ziekenhuis kan worden ontslagen óm z’n werk weer op te nemen. EINDLES JONKERS’ CURSUS. Vrijdagavond vond op de bovenzaal van Hotel „De Wijnberg” de eindles plaats van de cursus „Spreken in het openbaar”, uitgaande van het Jonkers’ Instituut te Gro ningen. Na opening door een der cursisten, kwam de directeur de heer Jonkers op het podium om in een korte causerie uiteen te zetten, wat het eigenlijke doel is van deze les- geving, nl. de mensen bij te brengen dat ze hun persoonlijkheid kunnen benutten in het dagelijkse leven. Het is een dwaasheid dat de minderwaardigheidscomplexen de boven toon moeten voeren en om die waange- dachten uit de wereld te helpen is dit in stituut ontstaan. De resultaten die worden bereikt en de dankbetuigingen bevestigen dat hier werkelijk behoefte aan bestaat. Vervolgens werden de cursisten uitgeno digd in een korte causerie tot het niet talrijke publiek te spreken, waarna de di recteur wees op de tekorten en onjuistheden die nog aan het licht kwamen. Alle cursisten konden ’s avonds hun diplo ma mee naar huis nemen, t.w. mevr. D. SchaapBosscha en de heren B. Algera, F. Bakker, S. R. de Boer, S. C. Dijkstra, A. Foekema, C. Folkertsma, F. Groen, IJ. de Jong, Tj. Romkema, H. S. Schaap, K. Sikma, B. Smid, P. van der Valk en J. IJbema. Na de pauze installeerde men nog even een nseudo-burgemeester en hierdoor konden de 'belangstellenden een betere indruk krijgen van de vorm van lesgeven, die toch on tegenzeggelijk goede resultaten kan geven. Aan het slot werd eerst de pianiste mevr. Gielstra een bloem overhandigd voor haar aandeel in het slagen van deze avond, terwijl de docent de heer van der Werf van Leeu warden als aandeuken een boek kreeg »B diens echtgenote een beuquet anjera in ent- vangst mocht nemen. Telefoon Redactie en Administratie 45 Postrekening 82259 Ljskeboerevaart aan de weduwe Joh. de Jong. Geruime tijd geleden is als huurprijs ge noemd voor die woning f 200.per jaar. Nu de ljskeboerevaart van do Legger van Water staatswerken is afgevoerd, is het bedienen van die brug ook komen te vervallen, zodat aan de sinds 1 Mei 1936 bestaande huur overeenkomst tevens een einde is gekomen. Naar aanleiding van een verzoek van de tegenwoordige bewoonster stellen B. en W. voor te rekenen met ingang van 1 Januari 1953 de woning G no. 8 voor de tijd van één jaar te verhuren aan de wed. de Jong tegen een jaarlijkse huursom van f 200. welke verhuring telkens met één jaar wordt geacht te zijn verlengd, als één der par tijen niet drie maanden van tevoren opzegt. De heer Westendorp vraagt welke mo tieven B. en W. hadden om die huur zo laag te houden. De voorzitter antwoordt dat indertijd reeds over deze kwestie gesproken is en toen scheen de Raad wel met die genoemde prijs genoegen te kunnen nemen. Overigens kan van jaar tot jaar deze huurovereenkomst opgezegd of herzien worden. De heer Westendorp kan er zich in dit geval wel bij neerleggen, maar anders moest er beslist een hogere prijs bedongen worden. Ook de heer de Boer vindt het voor een flink gezin een aardig huis; misschien zou er mettertijd voor een alleenwonende vrouw ook wel een andere geschikte woning te vinden zijn, wat niet bestreden wordt, doch wel werd er op gewezen dat er nu ook nog een Zonder hoofdelijke conform B. en Rondvraag. De heer Dijkstra zegt dezer dagen gelezen te hebben dat er bij de bouw van het rusthuis in Weidum rekening mee is gehouden dat de dorpsgenoten ook gelegenheid wordt ge geven om van een badinrichting gebruik te maken en daarom vraagt spr. zich af of hier ook iets in die geest gedaan kon worden. Er is al vaker over deze zaak gesproken maar spr. zag graag dat er eens ernst van werd gemaakt. Anders kan er van alles gebeuren, dus moet dit ook mogelijk zijn, want zo’n gelegenheid is uit een oogpunt van volks gezondheid en -hygiëne zeer gewenst. Uit het antwoord van de voorzitter bleek, dat deze eerst meende dat de heer Dijkstra een zweminrichting bedoelde, maar ook de douches en/of kuipbaden zijn een vrij kost bare geschiedenis, waarvoor een geheel andere uitvoering en capaciteit vereist is dan bij een privé douche-cel. De heer Dijkstra dringt er op aan eens elders een kijkje te gaan nemen, misschien dat dan toch de voor het rusthuis noodzake lijke badgelegenheid met niet te veel moeite en kosten iets uitgebreid kon worden, op dat ook de burgerij daarvan zou kunnen pro fiteren. Nu de Speeltuin weer geopend is, zou de heer de Boer het wel gewenst vinden dat op de Turfkade het hek langs de Dolte doorgetrokken zou worden tot de ingang van de speeltuin. Het lijkt de heer Harkema niet een denk beeldig gevaar dat de boom voor het ge bouw van de stichting Hendrik de Keyzer bij stormweer naar beneden zou komen. Zulke oude bomen zijn vaak ,van binnen ver molmd en als dat in vrij erge mate het geval zou zijn, zag spr, liever dat hij maar tijdig opgeruimd werd, voordat-ie onverwachts on heil of stagnatie kon brengen. De voorzitter zegt dat de verschillende aangesneden kwesties nader onderzocht zul len worden en sluit dan de vergadering die binnen een half uurtje was afgelopen en die de nieuwe gemeente-ontvanger in de waan bracht dat dit een staaltje was van de dagelijkse voortvarendheid van Workums vroede vaderen, maar ’t werd wat al te nadrukkelijk gesuggereerd. Terloops werd nog even medegedeeld, dat de heer de Jager niet te bewegen was om in het midden van de Raad afscheid te nemen dus zullen we zijn .wensen te dien opzichte moeten eerbiedigen, aldus de voorzitter. le Klasse A: Workum 2—Balk 1 4.30 uur Bezoek deze belangrijke wedstrijd. Wie zal RADIOSONDE GEVONDEN. Toen de vertegenwoordiger Groenhof, van de firma Simon Gaastra alhier, Dinsdag middag op de Rijksweg 43 reed, kwam er plotseling ter hoogte van Folsgare een eigen aardig voorwerp op het betonnen wegdek neervallen. Bij nader onderzoek bleek dit een Radiosonde te zijn welke regelmatig door het K.N.M.I. te De Bilt worden opgelaten, waarschijnlijk ten behoeve van waarnemingen in de hogere luchtlagen. Aan het apparaat was een brief bevestigd, met het verzoek aan de vinder, om een en ander op te zenden naar het K.N.M.I., met vermelding van vindplaats, tijd enz. Op de kaart stond als tijd van pplating aangegeven 13.45. Toen de heer Groenhof het vond was het 16.40. In bijna 3 uur tijd had het appa raat de weg door de lucht vart De Bilt naar Folsgare dus afgelegd. Intussen is het hele geval naar de plaats van herkomst terug gezonden. Russchen, burge- De Burgemeester van Workum maakt be kend, dat Maandag 4 Mei a.s., des avonds 8 uur, op de Nieuwe Begraafplaats, bij de graven van de geallieerde vliegers een korte herdenkingssamenkomst zal worden ge houden. Een ieder wordt verzocht van des avonds 6 uur af de vlag halfstok te hangen en deel te nemen aan de „stille tocht” naar de be graafplaats, welke om kwart voor acht op de Markt zal aanvangen. en eventuele Met nadruk wil ik er op wijzen, dat de weg naar de begraafplaats en te- te voet en in volkomen stil— dient te worden afgelegd. WORKUM. Aan de Lagere R. K. Land bouwschool te Bolsward, slaagden o.a. voor het diploma vier-jarige cursus de heren Sj. IJpma te Heidenschap en J. Hettinga onder Koudum. Aan het hoofd van het gemeentebestuur en verder kenne deze „stille tocht” rang noch stand. Men wordt verzocht zich bij de aanvang en niet onderweg bij deze tocht aan te sluiten. Nadat van 19.40 uur af de torenklok zal hebben geluid zal om 20 uur, na de krans- legging, 2 minuten stilte in acht worden genomen, waarna door mij een kort woord zal worden gesproken en een der geestelijke leiders het „Onze Vader” zal uitspreken. De terugtocht vinde ordelijk en in vol komen stilte plaats. Op aller medewerking tot het in i nemen van de stilte op Maandagavond tot een waardige herdenking doe ik hierbij een beroep. WORKUM, 28 April 1953. De Burgemeester van Punt 1. Ingekomen stukken mededelingen. Goedkeuring door de Gedeputeerde Staten van de volgende raadsbesluiten: 1. aankoop gedeelte erf van imej. A. Reinstra; 2. verkoop grond aan het P.T.T. bedrijf; 3. verkoop grond aan het P.E.B.; 4. verlenging ontruimingstermijn onbe woonbaar verklaarde woningen B 27, B 28, B 29, en F 87; 5. garanderen van rente en aflossing van een door de Bouwkas Noord-Neder- landse Gemeenten aan Tj. Westendorp te verstrekken hypothecaire geldlening Dankbetuiging voor toegezegde, c.q. ver hoogde subsidie of bijdrage uit de ge meentekas van: 1. Fryske Akademy; 2. Friesch Genootschap van Geschied-, Oudheid- en Taalkunde; 3. Friesch Natuurhistorisch Museum; 4. Stichting Friesland voor Maatschappe lijk werk; 5. Ned. Vereniging tot Rheumatiekbe- strijding. Verslagen over 1952 van: 1. Provinciale Keuringsdienst; 2. Prov, Friese Vereniging voor Vreem delingenverkeer Balans en Verlies- en Winstrekening over 1952 van het gemeentelijk landbouw bedrijf; Bericht van de Dienst der Zuiderzeewer ken dat in de 4e week van April met het baggerwerk in de toegangsgeul naar de haven zal worden begonnen. (Het ligt in de bedoeling van Zuiderzeewerken om het werk op de bekende ouderwetse” wijze uit te voeren, nl. met onderlossers, van waaruit Me gebaggerde specie „ergens” in het Ijsselmeer wordt gede poneerd, derhalve niet op de „nieuwer wetse” manier waarover in de laatste ver gadering is gesproken). Overeenkomstig het voorstel van B. worden al deze stukken aangenomen. 28 April. In de tijdelijke raadszaal van het waaggebouw waren j.l. Maandagavond alle stoelen weer bezet. Voorzitter de heer J. meester. Secretaris de heer D. van der Goot. Na de gebruikelijke ppening kwam aan de orde

Friso nl | 1953 | | pagina 1