DE WORKUMER KRANT al Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland Gemeente-Reiniging. IJEME DE BOER, Autoverhuur met en zonder chauffeur Verkiezing Gemeenteraad. Herkeuring maten, gewichten en meetwerktuigen. Grasverkoop. S.V.W. AGENDA No. 20 76ste Jaargang Zaterdag 23 Mei 1953 BEL 170 (doorverbinding) II. Aantal evacué’s in April verminderd tot 24 500. Commissie voor woonruimteverdeling nei büten üt bikind makke is. Hawar de „forrassing” is dan nammenste greater. En yh dat gefal, nim ik der myn pet foar êf, hoe goed de War- kumers swije kinne. Wy witte nou ienkear as de Warkumers wat dogge, dogge hja it goed. Ek as it op jaen oankomt. nou dan komt Warkum oarnaris net efteroan. Soks docht wol ütwizing as men lést hwat der sa foar en nei jown wurdt foar Qnderskate ynstellingen ensfh. Sadwaende bin ik dan danich nijsgjirrich, hwer ‘t de Warkumers nou mei üt ’e hoeke komme sille. Hwant it sprekt fansels, as der foar in kear ris hwat frege wurdt foar de eigen stêd, in bliuwend oantinken by de resteraesje fan üs moaije stêdshüs, sil it hwat goeds en hwat moais wêze moatte. FRISO. „Melk” uit gras. Wy kinne üs skoan yntinke dat it gemeentebistjür mei de ambte naren, bliid wêze sille, wer in eigen dak boppe de holle to hawwen. It gesjou en getóch fan it iene gebou nei it oare en de beheinde romte hwer 't hja nou mei to dwaen hawwe, is net plesierich. Yn elts gefal it ein fan it lijen is to sjen Mei gauwens is it stêdshüs danich opkreaze, de Merk wer skin en himmel en kreas oprêdden sa ’t wy dat altyd went wiene. En nou bin ik einlings tige nijsgjirrich nei hwat der by de iepening barre sil. Hwant yn it Riedsforslach hwat ik hjir boppe al neamde, stiet ü.m. (Skeanprintinge fan my. F.) Dizze wurden troch üs Boargemaster sprutsen, bat elts grif wol lézen. Mar noü is it fremde fan it hiele gefal, men heart of lést neat oer hwat de Warkumers fan plan binne to dwaen en to jaen. Hwant dat der hwat dien wurde sil, bin ik fan oertsjüge. Ik meitsje der üt op, men is sa tomük oan ’t wurk, dat der neat 6tadie door deze uitgifte op een tweesprong - ‘«-r t is geplaatst. En nu is het de vraag welke Uitoefening kiesrecht door personen die in dienstbetrekking zijn. Het omzetverloop in het midden- en kleinbedrijf gedurende Maart 1953. Fryske Brief Wy binne it der allegearre grif oer iens, dat it mei de resteraesje fan it stêdshüs, al aerdich de goeie kant üt giet. Der sit „skot” yn. Ja men prottelt wolris dat it sa lang duorret ear it spul yn oarder is, mar jonge noch 'n ta, it hat ek in hiel krewei west om it safier to krijen. Fan aid, nij meitsje fait oarnaris net ta. It hat nou ek al wer ütwizing dien, dat it mei de kosten aimeast ek in tsjinfaller is. Doch lyk as sein, it measte wurk is der nou oan dien. Nefiens it Riedsforslach fan 23 Febr. ’53, sil de gemeentlike hüsbalding der fan 't simmer wer ünderdak brocht wurde kinne. En sa it spul der hjoed de dei hinne leit, kin men rekken balde mei in forhüzjen yn Septimber. Verachijnt eenmaal per week Uitgave OFFICIËLE MEDEDELINGEN van 912 en van 1316 unv i PLAATSELIJK NIEUWS, nu POSTDUIVENNIEÜWS. om Afkomstig uit ge. gemeenten van Zuidholland Zeeland Noordbrabant Totaal ver- er van en het De Secretaris, VAN DER GOOT. In de week van 2530 Mei a.s. wordt alleen op Vrijdag 29 Mei 1953 as en huis vuil opgehaald. Abonnementsprijs- pér kweeMet per post f 2.40 per halfjaar Advertentietarief: 7 cent per tn.tn. Advertenties van buiten Friesland 9 ct.' pel tn.tn. Contracten volgens algemene regeling 1 Mei 4.000 19.300 1,200 24.500 Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten de volgende be- het. Anderen probeerden de kleding te testen door iets wat schijnbaar Workum, J, RUSSCHEN een overschot C.H.U. een stemmen minder zag gaan. Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedige opgaaf! verwezen naar de uitvoerige publicatie, welke bij de ingang van de gemeente-secretarie (waag gebouw) is aangeplakt. Workum, 13 Mei 1953. Burgemeester en Wethouders van WORKUM, J. RUSSCHEN De Secretaris, VAN DER GOOT. van de geld- De Burgemeester van i de onder- ’t algemeen daar eens en Wethouders van De vergadering van de commissie voor woonruimteverdeling wordt in plaats van op Woensdag 27 Mei 1953 gehouden op Vrijdag 29 Mal d.a.v, het lachkabinet waar In dit lachkabinet mensen: tange, kleine, grote, kortom teveel te noemen. En maar lachen. Meestal deren, die zie je altijd veel (beter dan VERKEERSONGEVAL. Vrijdagavond raakte de motorrijder E. op het Zijlspad toen hij uit de stad kwam de macht over het stuur kwijt. Even voor „Zee burg” kwam de motor in botsing met de bakfiets van een petroleumventer, waardoor nogal wat brandstof verloren ging. Ook een hek moest als slachtoffer vallen, ter wijl de motor deerlijk gehavend werd. Per soonlijke ongelukken kwamen hier niet bij voor. VOORBESCHOUWING OVER DE A.S. GEMEENTERAADSVERKIEZING. Woensdag 27 Mei zal worden beslist hoe de raad van de gemeente Workum ge durende de eerste 5 jaar zal zijn samen gesteld. De verkiezingsleuzen zijn tot een minimum beperkt of het moet zijn dat de C.H.U, er een schepje bovenop heeft ge daan met de uitgifte van een verkiezings- blad dat alleen voor onze gemeente is ge drukt, Dit kan natuurlijk aanleiding zijn voor de andere partijen om hu ook niet Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens, familieberichten desnoods Vrijdagsmorgens voor 10 uur WORKUM. Dezer dagen slaagde te Den Haag voor het examen adjunct-commies bij de belastingen onze stadgenoot, de heer Jorrit Molenaar. Onze stadgenoot de heer B. Greydanus, machinist aan de Coiip. Zuivelfabriek alhier is benoemd in dezelfde betrekking bij de N.V. Houtfabriek v,h. W. A. Kunst (te Groningen. In de ontstane vacature is inmiddels voor zien door de benoeming van de heer P. de Vries, die thans aan de Frico te Leeuwar den verbonden is. de kettingbrug leverden voeten op, hoewel die midden op DIAMANTEN HUWELIJKSFEEST. 18 Mei. Zoals verwacht kon worden had het diamanten bruidspaar WaltaAn dringa heden geen gebrek aan belangstel ling. Een foto van recente datum werd vorige week reeds afgedrukt. Van de herdenkings dag kan nu gemeld worden, dat onze burger lijke gemeente vertegenwoordigd was door de EdelAchtbare heren Burgemeester Rus- schen en Gem.-secretaris van der Goot. ’s Avonds werd door „Crescendo” een serenade gebracht. Van familie en kennis sen kwamen velen persoonlijk gelukwensen of anders was er wel een schriftelijke felici tatie gezonden. In het leven van deze vi tale, vriendelijke oudjes was het een dag, waaraan ze dierbare herinneringen zullen be houden, De Burgemeester van Workum maakt be kend dat op Woensdag 27 Mei a.s. van ’s morgens 8 tot ’s middags 5 uur de stemming ter verkiezing van de ledenvan de raad dezer gemeente zal plaats hebben. Hij herinnert een ieder, die ingevolge de kiezerslijst bevoegd is aan de stemming deel te nemen, aan zijn verplichting om te zijner tijd op het stembureau te verschijnen. Wan neer oproepingskaarten zijn zoekgeraakt c.q. niet ontvangen kan een nieuw exemplaar ter secretarie, eventueel op het stembureau worden afgehaald. Workum, 22 Mei 1953. De Burgemeester voornoemd, J. RUSSCHEN. De herkeuring van maten, gewichten meetwerktuigen zal plaats hebben in handwerklokaal der openbare lagere scholen en wel voor de bewoners van: Neiskrift. It ilnderskrift yn de brief fan forline wike, moat wêze: Mar wylst de Molkwarders it oerwin ningsfeest fierden, pike Brederode der üt. Hwant sa leze wy fierder, „de wachtneminge was slap en is hy (Brederode dos), haar namaals ontloopen.” P.V. „De Luchtbode”, lid van de N. B. van Zaterdagsvliegers, had op 16 Mei een vlucht van Maastricht, afstand 238 kilo meter. Het weer was prachtig, zodat de snelste duif ook een zeer goede tijd maakte, nl. een snelheid van 1565 meter per minuut of bijna 94 kilometer per uur; eigenaar Jac. Wiersma. De volgorde van aankomst was: Jac. Wiersma 149 IJ. Flapper 258 Gebr. Nijenhuis 312 B. de Zwart 6 M. Vlas 7 Gebr. Wiersma 1011 Zaterdag 23 Mei is er een vlucht vanaf België (Querrain) een afstand van 311 kilo meter. Gehoopt wordt pp mooi vliegweer, nu de afstanden steeds groter worden. zonder meer het resultaat van de stem bus af te wachten. De mogelijkheid is er dat men nog meer lezenswaardig nieuws in de brievenbus krijgt, maar of de uitgaven in verhouding staan tot de winst is een vraag die de bestuursleden waarschijnlijk ook niet graag willen beantwoorden. In elk geval is het zo, dat de verkiezingscampagne in ons Telefoon Redactie en Administratie 45 Postrekening 82259 van: Fa. T. GAASTRA Bz. Boekhandel en Drukkerij, Workum Als groenvoer wordt gehakseld om worden ingekuild komt er In de loop van April 1953 is het aantal uit het rampgebied geëvacueerde personen verminderd van 37.500 tot 24.500, d.w.z. dat in die maand 13.000 evacué’s naar hun woonplaats konden terugkeren. Dit blijkt uit een opgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek, die is gebaseerd op gevens van de gemeentebesturen. Aantal geëva- cueerden op: 1 April 10.700 23.000 3.800 37.500 op 1 Mei nog 93 (op 1 April99) deel der bevolking Hieronder waren 16 waarvan meer dan 50 pCt., hieronder weer 9 (12) gemeenten, waar- meer dan 90 pCt. der bevolking geëva- „Mocht er ook hier onder de burgerij, gelijk in zovele andere plaatsen by dergelijke gelegenheden, behoefte bestaan om de gevoelens hierover in een daad om te zetten, dan zal men zich hierop zo langzamerhand moeten gaan bezinnen.” kant men op wil. De mogelijkheden die de nieuwe raads verkiezing in zich verborgen houdt, wor den wel besproken, daar de kans bestaat dat er een verschuiving is van een zetel ten gunste van de C.H.U. Een open vraag blijft dan moet de K.V.P. op verlies rekenen. Be draagt dit een groter aantal kiezers dan is de mogelijkheid niet uitgesloten dat de P. v. d. A, met twee leden terugkeert, terwijl de K.V.P. haar formatie houdt. Zeker komt er verandering in He bezetting van de raadszetels. Door het vertrek van de heer Kruis, die als nieuwe candidaat op no. 2 van de K.V.P.-lijst vermeld staat, zijn de eerste drie plaatsen nu voor dezelfde per sonen gereserveerd als de thans zittenden. De P. v. d. A. heeft in de eerste twee candidaten geen wijziging gebracht, terwijl op no. 3 de heer IJ. Oosten staat. De C.H.U. 15 precies gelijk gebleven, ook de vierde candidaat is dezelfde als de voorgaande keer, nl. de heer J. van der Wal. De ingrijpend ste wijziging ondervond de A.R.-partij, die de heer J. D. de Jager als lijsttrekker aan wees. (Tijdens z,n verblijf in de gemeente Staveren was de heer de Jager lid van de raad van die gemeente). Het oudste raads lid de heer H. Haytema kreeg de tweede plaats. Zo kunnen maximaal drie nieuwe leden de raadszaal binnenstappen. Blijft de zetel verdeling ongewijzigd dan komen er toch nog twee nieuwe gezichten in de raad. Grote verschuivingen zijn dus niet te ver wachten, maar toch zal de uitslag door de actieve leden der politieke partijen met be langstelling en misschien ook wel met enige reserve tegemoet worden gezien, In 1949 bleek reeds hoe een enkele stem een zetel kan betekenen. Met dit te weten klemt de vraag des te meer hoe we onze stem zullen uitbrengen. Wat er ook moge gebeuren, we hopen in elk geval dat de gekozenen in de komende zittingsperiode die besluiten mogen nemen, die bevorderlijk zijn aan het welzijn van onze gemeente. In verband met de a.s. verkiezing worden alle \verkgevers herinnerd aan de verplich ting om hun werknemers voldoende gele genheid te geven tot het uitbrengen van hun stem. Tevens dient in fabrieken of werk plaatsen een lijst te hangen, waarop een regeling tot deelname aan de stemming van de 'verschillende groepen Wan werknemers wordt bekend gemaakt, waarvoor lijsten ter secretarie kunnen worden afgehaald. Workum, 22 Mei 1953. DE VRIENDENKRING OP REIS. Zondag 17 Mei werd door de leden van „De Vriendenkring” en enkele dames met de MABO-bus van Bouma, een reisje gemaakt naar Oranjewoud. Ongeveer 2 uur arriveerde het gezelschap via SneekHeerenveen bij hotel Tjaarda. waar de speeltuin werd bezocht. Hier werd de familieschommel getest op zijn draag vermogen; gelukkig voor zoekers „hield” ze de kwaliteit van de gijbaan te nemen, nooit verveelt. De sprieten en gelukking enkel natte een van de jongens, die midden op de boom boven het ver.weg-lijkende water stond te roepen: „Dêt doarre jimme net!”, zich zelf vlug moest vastgrijpen of we hadden een snoek uit de walvisvijver kunnen vissen. Het doolhof bracht, als altijd, weer rassingen. Op het moment dat je denkt te zijn loop je tegen het houten schot op je probeert in te komen. ontmoet men allerlei dikke, dunne, platte, bolle, korte, om op om an- weer eenzelfde aantal (8) zetels direct den toegewezen. In de lijn van de wachting is de eerste overschotzetel de A.R. Dan komt de grootste spanning, daar de overige drie partijen nog rtwee zetels hebben te verdelen. Mocht het de C.H.U. gelukken om de vierde zetel te be machtigen, dan blijft de vraag wie een lid minder in de gemeenteraad krijgt. Zonder aan de structuur der partijen te denken, doch alleen afgaande op het verloop van de vorige verkiezingen, is 3e K.V.P. het kind van de rekening, maar daar staat tegen over dat van die zijde het minst gemakkelijk stemmen zullen overgaan op een andere par tij, dus zou de verwachte winst van de C.H.U. moeten komen uit de rij van de P. v. d. A. Mocht dit aantal minimaal zijn, Na de relatief ongunstige omzetontwikke- lieg in Februari j.l. trad in vele branches van de detailhandel en ambacht in de daarop volgende maand omzetherstel op. Zulks blijkt uit het cijfermateriaal, dat door het econo misch Instituut voor den Middenstand is ge publiceerd met betrekking tot het omzetver loop in het midden, en kleinbedrijf gedurende Maart 1953. Hoewel ook thans de invloed van 'de watersnood op het omzetverloop in de ver melde bedrijfsvormen nog niet in zijn volle omvang kan worden onderkend welke invloed in bepaalde gebieden zeker niet on belangrijk kan worden genoemd schijnt toch over het geheel genomen geen sprake te zijn van een sterke teruggang omzetten. In tal van branches in duurzame con sumptiegoederen werden in Maart j.l. ge lijke dan wel hogere geldomzetten behaald dan in de overeenkomstige maand van 1952. Een uitzondering wordt slechts ge vormd door de detailhandel in glas, aar dewerk, porselein en huishoudelijke arti kelen, waar do Maart-omzetten in 1953 niet het niveau bereikten van die in 1952. Ogenschijnlijk is de omzetbeweging in tal van branches in voedings- en genot middelen minder bevredigend. Immers, hier kon t.o.v. Maart 1952 veelal een teruggang van de geldomzet worden waargenomen. Bij de beoordeling van deze gegevens dient ech ter in aanmerking te worden genomen, dat Maart 1952 vijf Zaterdagen telde, terwijl daartegen in 1953 slechts vier Zaterdagen voorkwamen. wijk A, B en G op 26 Mei van 1012 en van 1316 uur wijk C en D op 27 Mei van wijk E en F op 28 Mei van 912 uur. Belanghebbenden worden voorts Gegadigden voor één of meer percelen grasland in de waard kunnen voor Dinsdag 26 Mei a.s. des nam. 5 uur, ter secretarie opgaaf doen van het door hen gewenste aantal percelen. De percelen zijn ongeveer 1 ha. groot en worden door loting aan de gegadigden toegewezen. De prijs wordt door taxatie vastgesteld en bij de gunning mede gedeeld. Betaling direct na de gunning vóór dat met het maaien wordt begonnen. De per celen moeten vóór 1 Juni a.s. zijn gemaaid. Ruiteren kan niet worden toegestaan. Workum, 21 Mei 1953. Burgemeester WORKUM, 'J. RUSSCHEN te een grote hoe veelheid sap vrij, dat rijk is aan voedings stoffen. Dit sap gaat altijd voor een groot deel verloren wat natuurlijk een belang rijk verlies betekent. Een Italiaan heeft nu een methode gevonden om dit sap van gras, lucerne of ander groenvoer toch te gebruiken en om er zelfs krachtvoer van te maken. Hij heeft daartoe een machine gebouwd, waarin het groene materiaal wordt gekneusd en fijngesneden en uitge perst. Dit sap wordt gezeefd en daarna houdt men een vloeistof over, die men „gras-plasma” noemt en waarvan de sa menstelling zeer veel overeenkomt met die van melk. De suikers, vetten en eiwitten uit dit plasma kunnen door indroging of ook op chemische wijze worden vrijge maakt uit het vocht en dan krijgt men vrijwel zuiver krachtvoeder. Het merk waardige van deze methode is, dat het uitgeperste overschot van dit groenvoer nog een hoge voedingswaarde heeft. Bij de Italiaanse methode wordt het gehakselde materiaal enige tijd in silo’s opgeslagen maar kort daarna kunstmatig gedroogd zoals men ook vers gras op die manier droogt. Het voer, dat men hiermee ver krijgt, is bijna even voedzaam als 'silo- voer. Dit komt doordat er geen verzuring of andere omzettingen door bacteriewer- king in optreden. Er gaat dus van de voe dende bestanddelen niets verloren, maar het groenvoer wordt als het ware gesplitst in krachtvoer en ruwvoer. In Nederland is thans zo’n machine in werking te Ne- derheimert, terwijl het proefstation te Oosterbeek het product controleert. Of de methode fanancieel rendabel is, kan nog nht worden beoordeeld, Er waren gemeenten, waar een elders verblijf hield. (23) gemeenten, en van cueerd was. Laatstbedoelde gemeenten zijn gelegen op de Zeeuwse eilanden (8 op Schouwen- Duiveland, 1 op Zuid-Beveland). De op 1 Mei 1953 nog geëvacueerde per sonen waren over 580 gemeenten verspreid. Op 1 April j.l. was dit aantal nog 658. jezelf. Met vele glazen ranja werd de dorst gelest, waarna de Belvedère werd bezocht, vanwaar men een prachtig vergezicht heeft. Een bezoek aan de grot en aardse gewelven stelde over teleur; het wordt tijd dat ze electrisch licht gaan aanleggen!! Intussen was het een uur of zeven ge worden; de afgesproken tijd om weer bij de bus terug te zijn. Na wat zoeken en tellen was alles „compleet” zodat de terug reis, over Gaasterland, kon worden aan vaard. Bij Hotel Jans werd nog even gestopt; de jongens kregen voor het vertrek hiervan daan nog een beloofde tractatie en toen: Naar Huis! Halverwege nog stoppend voor een vermeende vermiste. Misschien was iemand te bescheiden en telde zichzelf niet mee? (lastig voor anderen). Zingend van: „dat we heerlijk in de speel tuin zijn geweest” kwamen we op de Markt aan, waar verschillende ouders reeds ston den te wachten om de jongens, (die er uitzien als een....) op te halen. Jun. B: Bolswardia 3Workum 3. Vertrek per fiets om 3 uur van de Markt (bij goed weer). Geef U op als lid van de afd. voetbal, gymnastiek of handbal. Wordt donateur van de Sportvereniging „Workum”. het wie dit géïag zal moeten betalen. Óp papier komen daar dan twee partijen voor in aanmerking nl. K.V.P. en P. v. d. A„ die ongetwijfeld alles in het werk zullen stellen om haar verworven aantal zetel» te behouden, waartegenover staat de poging van eerstgenoemden om het grootste aantal zetels in onze gemeente te behalen. Wanneer we de uitslagen van de laatste gemeenteraadsverkiezing in ogenschouw ne men, zien we dat direct 8 zetels konden wor den toegewezen, nl. C.H.U. 3, K.V.P. en P. v. d. A. elk 2 en A.R. 1. De 9e kwam toen aan de A.R. die slechts 1 stem minder had dan het noodzakelijke aantal voor twee zetels. De P. v. d. A. ontving de 10e zetel met als overschot 170 stemmen, terwijl de K.V.P. juist in aanmerking kwam voor de laatste met een overschot van 105 stem men, daar de C.H.U. een overschot had van slechts twee stemmen minder en al deze stemmen verloren zag gaan. Zoals verwacht mag worden, kunnen wor- ver- voor

Friso nl | 1953 | | pagina 1