GAASTRA’S BOEKHANDEL SPOORBOEKJES DE WORKUMER KRANT 60 cent Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland UEME DE BOER, Autoverhuur met en zonder chauffeur typist (e) ter secretarie BEL 170 (doorverbinding) S.V.W. AGENDA I UITSLAG van de stemming ter verkiezing van leden van de Gemeenteraad van Workum op 27 Mei 1953. Zaterdag 30 Mei 1953 No. 21 76ste Jaargang officiële mededelingen Aantal Overschot Restzetel LIJST stemmen 1 8 3 2165 2074 11 Totaal Zomerdienst tot 3 Oct. 1953 Zetels volle kiesdeler in plastic pot tZH fl.65 met aanvullingsblad, dat voor degenen, die reeds een exemplaar kochten, gratis verkrijgbaar is in 1. Chr. Hist. Unie 2. Partij van de Arbeid 3. Katholieke Volks Party 4. Anti-Rev. Partij 781 503 498 383 669 547 482 376 191 109 104 186 1 1 4 3 2 2 Idem Gem.raad 1949 3 2 2 1 Aantal uitgebrachte geldige stemmen: 2165 Kiesdeler 2165: 11 1969/n Verdeling der zetels Fryske Brief 111. Der is sa foar en nei al hielhwatskreaunen wreaunoer it oprjocht- sjen fan in bihoarlike swimgelegenheit. Greate stikken yn ’e Friso, wit hoefolle bisprekkingen en gearkomaten, mar ta in doel kaem it oan nou ta nochnet. Men kin dat nei ’t skynt mar net foareüoar krije.Hwer Gekozen zyn: Chr. Hist. Unie: P. Niemantsverdriet, R. H. Jonkman, G. Bakker en J. van der Wal. Party van de Arbeid: A. Gaastra, R. Harkema en IJ. Oosten. Katholieke Volks Party: S. Tj. Westendorp, J. Kruis (deze candidatuur vervalt wegens' vertrek, waarvoor in de plaats komt Tj. Folmer). Anti-Revolutionaire Partij: J. D. de Jager en H. Haytema. In de nieuwe raad keren niet terug de heren: I. G, de Boer, A. R. Partij: P. J. Dykstra, P. v. d. Arbeid en R.J.Ketelaar, Kath. Volks Party. Nieuwe raadsleden zyn de heren: J. D. de Jager, A. R.IJ. Oosten, P. v. d. A. en J. v. d. Wal, O.H.U. him dat oan leit is al min to sizzen. It hat wolris like dat it spul klear komme soe, mar as it der hast oan ta wie, mislearre it ek wer. Amperoan fiif en tweintich jier lyn, yn 1930 wie hjir oprjochte in forieniging „Het Zwembad". Op in gearkomste fan die forieniging, kaem it bistjür mei plannen, ta it meitsjen fan in swimgelegenheit oan deHolle- mar. Hja hiene der de biskikking krige oer in hoeke lan, in biwiis dos, dat men it al aerdich foarinoar hie. Mar it meartal fan de oanwezigen, fielde net foar de Hollemar, doch soe leaver sjen, dat it bistjür ris pre- bearre groun op it stran to krijen. Hja soene dan mei de bisteande kom- misje fan Plaatselijk Belang oerlizze kinne, hwat men mienskiplijk dwaen koe. Sa waerd bisletten. ’t Is op neat ütroun en ik tink foar it neiste dat de forieniging „Het Zwembad" in sêfte dea stoarn is. Mar plannen bisteane der noch altyd. Yn itRiedsforslach, [23Febr.’53] haw ik lézen: „Omtrent het plan tot oprichting van een zweminrichting in onze gemeente waarvan de mogelijkheden op ’t ogenblik nog in onder zoek zijn". Al wer plannen dos. Ja mar ’t is nou dochs oars as eartiids. Hwant dizze meidieling komt fan in offisjele ynstansje. Foar my in biwiis dat it gemeentebistjür it nut en de needsaek ynsjocht Dat is al hiel hwat woun. Mar as hja mei plannen komme, fine hja dan foldwaende stipe hy deboar- gerij? Hwant men kin nou wol sizze: In swimbadmoat er komme, mar der sit mear oan fêst! In wikemanich lyn wie der immen dy ’t my sei: De stêd hat mar to soargjen dat er swimgelegenheid komt. Hwer bitelje wy oars üs bilês- ting foar? Ja, ja, de stêd. Altyd mar wer de stêd. Lit men dochs bitinke dat de gemeente mei in hiele bulte dingen, oan bannen en fuotten boun is. It gemeentebistjür kin mar net dwaen hwat hja wol. Wis, de stêd sil helpe kinne, mar it partikulier „ynitiatief’’ sil hjir de foarstap nimme moatte. Mei rjocht wiist de Boargem. op de speeltün Hawar lit üs de moed der yn halde en hoopje dat Warkum wer krije sil in „Bad- en Zweminrichting". „Wer", skreau ik hjir boppe. Hwant it is net foar ‘t earst datwy hjir soks hwat krije. Al jierren lyn bistie hjir ek al sa’n gelegenheit. Mülk dat de üldste Warkumers, de minsken dy ‘t nou sa tusken de sawntich en de tachtich binne, der noch wol fan witte. Hwat dêroer yn de „Friso" üt dy tiid to finen wie, is hjir dan nije wike to lézen. FRISO. Helpt het Roode Kruis helpen 1 Verschijnt éénmaal per week Uitgave Telefoon Redactie Junioren B BURGERLIJKE STAND dan bezoek tot PLAATSELIJK NIEUWS. St. van zij op als lid van Aantal zetels weer Wat AboémAméntsprijs: f pér kwartaal por port f 2.40 per halfjaar Workutn 2Oeverzwi. 3 vans Fa. T. GAASTRA Bz. Boekhandel en Drukkerij, Workum Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten Advertentietarief: 7 cent per tn.m. Advertenties van buiten Friesland 9 ct; per m.m. Contracten volgens algemene regeling WORKUM. Bij het onlangs te Dokkum ge houden examen reclametekenen en lakschrift, slaagde o.a. Tjalsma, die Wesseüus heeft in deze drie jaar wel dui- aan aan i als want fel schij- ge- Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. RUSSGHEN De Secretaris, VAN DER GOOT. na. MELKERSCURSUS. 26 Mei. Hedenmiddag werd op het be drijf van de heer S. IJ. Haagsma aan het Vierkant, de eindles gehouden van de mei kerscursus, welke door de gezamenlijke boe renorganisaties was uitgeschreven. Cursusleider was de heer H. F. Kramer. Aan alle cursisten kon het diploma uit gereikt worden, te weten aan: Gregorius Ketelaar, Nijhuizum 182 punten. Sjoukje Haagsma, Workum 175 punten. Albertje Klaren, Nijhuizum, thans te Hei denschap, 171 punten. COR HUNIA NAAR DUITSLAND. Op 21 Juni a.s. zal er te Wilhelmshafen (Duitsland) een ontmoeting plaats vinden tus sen een Duitse en een Nederlandse Athle- tiekploeg. Dezer dagen ontving Cor Hunia bericht van de Kon, Ned. Athletiek-Unie, dat hij in deze Nederlandse ploeg is opgesteld. Voor waar een prachtige onderscheiding voor onze plaatsgenoot. 4 uur COLLECTE DRANKBESTRIJDING. Voor de verkoop van de Blauwe Week- speldjes, dat is de jaarlijkse collecte voor de Drankbestrijding, die deze keer had als leuze: de plaatselijke keuze, was de be langstelling reuze. Het financiële resultaat was, dat de speldjes in onze plaats f 89.47 opbrachten. I Burgemeester en Wethouders van Workum roepen sollicitanten op voor de per 1 Augus tus vacante betrekking van Salaris f 1300.-f 1800.per jaar, exclusief de procentuele verhogingen van 10.25 pCt en 5 pCt. Bij aanstelling beneden 21 jaar wordt het salaris verminderd met f 100.voor elk jaar beneden die leeftijd. Aanstelling voorlopig op arbeidsovereen komst. Ü,L.O.-diploma of daarmede gelijk te stel len algemene ontwikkeling vereist. Bekendheid met typen en cyclostylewerk strekt tot aan beveling. Sollicitaties (niet op zegel) met uitvoerige inlichtingen vóór 8 Juni a.s. te adresseren aan de Burgemeester. Geen persoonlijk roeping. Workum, 28 Mei 1953. Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens, familieberichten desnoods Vrijdagsmorgens voor 10 uur onze stadgenoot de heer Tj. opgeleid werd door de heer Tanja, hoofd der Chr. School te Ferwoude. Bij de te Breda gehouden Centrale Stierenkeuring werd in de rubriek 21/<>- tot 3-jarige stieren met een 2e premie be kroond Mina’s President, fokker onze plaats genoot de heer D. J. Haagsma, eigen aan de vereniging voor K. I. Etten - -Leur - Zundert e.o. en Administratie 45 Postrekening 82259 Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedige opgaaf! te krijgen. Er had zich geen groot aantal rijders voor de vaardigheidswedstrijd opgegeven. Hal verwege de course lagen verschillende rij ders beurtelings aan de kop, maar toen liet de één-armige Wesseüus van Halfweg zien dat hij vastbesloten was om voor de derde maal in successie als eerste in Bolsward te Murk HaanstrOj Heidenschap 171 punten. 1 arriveren, Gemeente Workum Van 21 tot en met 27 Mei 1953 Geboren: Nanne Everardus Martinus zv Klaas Galema en Lambertha C. Dalstra. Martje dv Hidde Postma en Janke van der Goot. Martha en Harmen d en zv Christiaan Hil- verda en Jeltje Dijkstra. Gehuwdgeen. Overleden: Wijbe Elzinga, 57 jaar, wedn. van Stijntje Postma, echtgenoot van Antje Wiersma. na op- Met meer vrijmoedigheid nog dan in vorige jaren, en ook met meer nadruk, doet het Nederiandsche Roode Kruis in de komende weken een beroep op ons volk voor een bij drage in de jaarlijkse inzameljngs-campagne. Met meer vrijmoedigheid, omdat het Rood6 Kruis de belofte, dat het tot hulp steeds bereid zal zijn, in de nacht van de water snoodramp en in de weken, die daarna volgden, heeft ingelost. Reeds enkele uren na de overstromingsramp stonden honderden mannen van de Roode Kruis-colonnes in het water, richtten Roode Kruishelpsters pos ten en 23 noodhospitalen in en werden kle ding en dekking en voedsel verstrekt uit een twintigtal rampendepóts in en bij het getroffen gebied. Maar ook met groter na druk dan voorheen vraagt het Roode Kruis thans de steun van alle Nederlanders. Want de hulp, die in de getroffen gebieden werd geboden, heeft het Roode Kruis veel geld gekost, De twee millioen gulden, die het Roode Kruis uit het Rampenfonds ontving, werden tot op de laatste cent gebruikt voor directe hulpverlening. En ook de bijdragen van buitenlandse Roode Kruisverenigingen gingen rechtstreeks naar de slachtoffers en hebben het Nederiandsche Roode Kruis niet rijker gemaakt. Integendeel: het deed wat het kon en gaf zelfs meer dan het eigenlijk kon, omdat de nood hoog was. Rijker werd het Roode Kruis slechts in één opzicht, nl. aan ervaringen en lessen. En de belangrijkste les, die de watersnood ramp heeft opgeleverd is wel deze, dat het van ontzaglijk groot belang is, dat ons volk in het Roode Kruis over een orga nisatie beschikt, die hulp kan bieden als zich rampen voordoen onverschillig van welke aard de ramp is of de plaats waar CONCERT. A,s. Zaterdagavond om 8 uur zal, bij niet al te ongunstig weer, de muziekvereniging „Studio”, te Heidenschap, onder leiding van haar Directeur de heer Johs. de Vreeze, een concert geven in het Burgemeester Op- pedijk van Veen-plantsoen. Het programma ziet er als volgt uit: Koraal: O God is onze hulp 12e Regiment mars Hymme aan de vreugde The London Bobbies Parade. Mars Folkloristische paraphrazen, Boudijn Goede oude tijd. (Mars) Chinese .Straatscrenade Mars Blijf bij mij Heer Vespergezang Parademars Koraal: Uit Matheüs Passion. die zich voordoet. Jarenlang reeds werkt het Roode Kruis, daartoe in staat gesteld door de steun van het Nederlandse volk, aan de vervolmaking van zijn rampenorganisatie, le der jaar opnieuw worden schema’s opgesteld van hoeveelheden materiaal, die beschikbaar moeten komen voor de verschillende Roode Kruisdiensten. De ervaringen, tijdens de wa tersnoodramp opgedaan, hebben de nood zaak van allerlei aanschaffingen nog eens extra onderstreept. Van de rampendepóts, waaruit in de eerste uren na de ramp kon worden geput om de slachtoffers van het allernoodzakelijkste te voorzien, zijn er 53 over het gehele land ver spreid. Daar moeten er nog minstens 90 bij komen, wil het Roode Kruis werkelijk op alles zijn voorbereid. Daarvoor alleen is al een bedrag van twee millioen gulden nodig. Het zal van de opbrengst van de inzame lingscampagne afhangen, hoeveel nieuwe ram pendepóts zullen kunnen worden ingericht. Nog vele andere wensen hoopt het Ne deriandsche RoodeKruis te kunnen verwe zenlijken. Er zijn bijvoorbeeld meer lectuur- huisjes nodig, waarin boeken en tijdschriften kunnen worden verzameld. Het aantal Wel- farewerksters van het Roode Kruis, dat 83 bedraagt, moet met 20 worden uitgebreid. Ook het Roode Kruiscorps zelf, dat thans 12.074 mannen en vrouwen telt, zal moeten uitgroeien tot een aantal van ongeveer 15.000. De opleiding van die vrijwilligsters en vrijwilligers en hun uitrusting kost veel geld. Langs de Nederlandsewegen bevinden zich 840 Roode Kruishulpposten, die ongeveer 3500 maal per jaar goede diensten bewijzen bij ongevallen. Er zullen nog tongeveer 1200 van die hulpposten meer moeten wor den ingericht, wil deze vorm van Roode Kruishulp doeltreffend zijn. En zo zijn er nog andere onderdelen van de Roode Kruis- taak, die geld vragen, meer geld dan tot nu toe. Vol vertrouwen legt het Nederiandsche Roode Kruis zijn lijst met wensen aan het Nederlandse volk voor. Het verwacht van iedere Nederlander, dat hij het zijne zal bijdragen aan een organisatie, die metterdaad bewezen heeft, dat zij haar belofte van hulp in nood nakomt. Het Roode Kruis vraagt geen subsidies van de Overheid, omdat het, getrouw aan zijn doelstellingen, onafhan kelijk moet blijven. Het is dus geheel aan gewezen op de steun van het Nederlandse volk. Alleen die steun kan het Nederiand sche Roode Kruis in staat stellen, zijn prach tige werk vóór het Nederlandse volk voort te zetten en, waar nodig, uit te breiden. (Nadruk verboden.) delijk bewezen, dat het bij hem niet een bepaalde weersgesteldheid ligt of een minder kwalitatieve bezetting om eerste over de eindstreep te gaan, stormachtige koude winden of een f nende zon werden immers gemakkelijk trotseerd. Hoe kalm gingen in verhouding de toer rijders over het traject. Op het’ warmst van de dag nam het merendeel het' er 'van om ergens heerlijk te zitten en zodoende in aë koelere avonduren de tocht tebeëindi gen. Voor de motoren e.d. die vanuit Leeuwar den de Friese landouwen doorkruisten was het wel ideaal weer en die 'dan' nog in een gematigd tempo het traject aflegden hebben wel heel erg genoten van deze wonder mooie dagen der Meimaand. Bromfietsen namen meestal in de dichtst- bijüggende controleplaats hun start en zij moesten daar ook weer finishen. Hun tocht ging in tegenovergestelde richting. De mo torrijders die deelnamen aan de wedstrijd, welke af en toe langs landwegen en kleine paadjes voerde, konden een nieuwe motor winnen, althans diegene, die de beste pre statie leverde. Ook enkele honderdtallen auto’s deden aan de tocht mee en het totaal aan tal motoren liep tot in de achthonderd. Er vielen deze dag wel eens een paar zweet druppels, maar de druppeltjes benzine waren ontelbaar. Het grote gros van de toeristen ging per fiets uit. In onze omgeving was zoals vanouds Gaasterland het meest in trek, waar het in de lanen en paden overstelpend druk was. Gelukkig kregen we uit de omtrek geen berichten binnen over ongevallen, die toch zo dikwijls een schrille schaduw over zo’n dag werpen, zoals bij het vliegtuigongeval bij de nationale luchthaven Schiphol. ’t Zal wel vaak met een zucht van ver lichting zijn geweest, dat de ouders hun kinderen weer behouden hoorden thuiskomen, want met zo’n enorme drukte op en langs de weg is die bezorgdheid toch veel be grijpelijker dan de jeugd zelf weigert in te zien. Het gevaar voor ongelukken is zulke dagen verre van denkbeeldig en daar om is ’t goed voortdurend elke roekeloos heid uit te bannen om aldus oplettendheid en voorkomendheid in het verkeer zich tot een tweede natuur te maken. POSTDUIVENNIEUWS. P. V. „De Luchtbode”, lid van de Bond van Zaterdagvliegers, had op 23 Mei een wedvlucht van Quierain afstand 311 K.M. De duiven werden gelost om 10 uur; de eerste duif meldde zich om 14.03 uur, snelheid 1280 meter per minuut. Volgorde van aankomst: IJ.Flapper 1-4-5; J. Wiersma 2-6-7.8; M. Vlas 3; Gebr. Nijenhuis 9. Zaterdag wordt er gevlogen Quentin, afstand 381 K.M. Duivenliefhebbers, geeft u de P.V. „De Luchtbode”. ELFSTEDENTOCHTEN. Pinkstermaandag en uitgaan zijn twee begrippen die bij elkaar behoren en tevens is het de dag, die in Friesland ook be heerst wordt door allerlei tochten langs de elf steden. Deze dag toch wordt er van verschillende plaatsen en op onderscheidene vervoersmiddelen gestart voor de rit van ruim 200 kilometer. Dit brengt ook in streken met minder natuurschoon een le vendiger beeld. Vooral als het zulk prach tig zomerweer is als ditmaal. Laat het waar zijn dat het laatste ons het beste in het geheugen zit, maar zeker is dat zulk zelden de Pinksterdagen beschoren is. waren er onderweg schitterende na tuur panorama’s te zien met zo’n heer lijke temperatuur. De eenzame zwoegers van de rijwielelf- stedentocht hebben hun zakdoeken wel kun nen gebruiken om al te overtollige transpi ratie af te wissen en ze hebben ongetwijfeld ook wel eens met een beetje afgunst gezien naar diegenen die zich in de schaduw van de tuin hadden neergezet, om van rustige Pinksterdagen te genieten. De een voelt zich zo’n dag tot uitgaan aan getrokken, terwijl een ander liever de ge zelligheid zoekt in eigen familiekring, met de grootst mogelijke rust. Het was ruim half twaalf toen men vanaf de zeedijk een eenzame figuur opmerkte, gestoken in een lichte shirt, die met ve nijnige trappen z’n verkregen voorsprong tenminste wilde behouden om daarmede deze wegwedstrijd voor amateurs te winnen. In een soepele cadans had van Steenselen, uit Mijns-Herenland zich van de koplopers los gemaakt ter hoogte van Spannenburg om de voorsprong geleidelijk te vergroten en ’t bleek intussen wel dat dit verschil niet meer door de volgers kon worden overbrugd Zo was ditmaal de strijd reeds ver voor de finish beslist. Achter de rug van Van Steenselen w«rd nog geducht gevochten om de hoogst mogelijke plaats op de ranglijst

Friso nl | 1953 | | pagina 1