DE WORKUMER KRANT Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland IJEME DE BOER, Autoverhuur BEL 170 (doorverbinding) S.V.W. AGENDA Zaterdag 6 Juni 1953 No. 22 76ste Jaargang Fryske Brief IV. >3 m te ei Yn 1882 waerd hjir iepene„Zeebad inrichting te Workum”. It plak oanwize kin ik net, likemin as ik wit hoe lang dat spul bistien bat. Wol kin ik jimme de adfortinsje léze litte dy ’t ik foun yn de Friso fan 5 Juli 1882. „Zeebad inrichting te Workum. Ongeveer 15 Juli a.s. zal te Workum eene gelegenheid geopend worden om een ZEEBAD te kunnen nemen. De inrichting zal bestaan uit vier goed afgesloten, afzonderlijke Badkamertjes, waarvan twee eene diepte hebben van 1.30 Meter, een van 1 Meter en een van 0.60 Meter, dit laatste voor kinderen beneden 12 jaar. Van deze inrigting kan gebruik worden gemaakt: alle dagen van ’s morgens 6 uur af tot s avonds 8 uur echter is hetzelve ’s voormiddags van 9 tot 12 uur uitsluitend voor dames en kinderen beneden 12 jaar toegangelijk. De prijs van een abonnement voor het badsaisoen 1882 bedraagt: Voor een heer of dame f 2. Voor jongens en meisjes van 12 tot 16 jaar f 1.50. Voor kinderen beneden 12 jaar f 1. De prijs voor een enkel bad is voor vreemdelingen f 0.50. Het badsaisoen loopt tot half September. De tijd dat iemand van een der Badkamertjes gebruik maakt, zal nimmer langer dan een uur mogen zyn. De sleutel voor ieder der Badkamertjes kan op vertoon van de abonnementskaart, bij Jan de Vries, Zeeburg, in den Winkel, afgehaald worden, waar tevens Badkaartjes voor vreemdelingen te bekcntn zijn. Na het baden moet de sleutel weder ten huize van Jan de Vries be zorgd worden De ondergeteekenden verzoeken ieder die deze, zoo zij meenen nut tige zaak wenst te steunen, daarvan door het nemen van abonnements kaarten blijk te geven. Dezelve zyn te bekomen bij den eerst onder- geteekende. De Oprichters, Tjebbe Visser R. S. Potma Mr. J. Tjebbes Simon Gaastra Dr. Sluyterman”. En yn it nijs léze wy noch: „Workum. Blijkens achterstaande advertentie kan men nu met eenige zekerheid er op rekenen dat binnen een paar weken de gelegenheid zal bestaan een flink zeebad te gebruiken. Wij rekenen het overbodig nog eens in het breede het nut van baden aan te toonen, personen die regelmatig een bad nemen weten hetheilzame genoegzaam aan te wijzen. Niet alleen dat het lichaam verfrischt en aan den bloedsomloop een nieuw leven gegeven wordt, het zenuwstelsel wordt, door aanhoudend gebruik, meer gehard tegen den invloed van de ongestadige weersgesteld heid hier te lande. Duizenden mensen leven zonder ooit te baden, zij doen niets anders dan de gewone dagelijksche oppervlakkige reiniging in acht te nemen en moge dit oogenschijnlijk voor hun gevoel voldoende zijn, zeker is het dat de gezondheid daardoor dikwijls verstoord en een langeren levensduur tegengehouden wordt. Wij twijfelen dan ook niet of de gezonde zin en een welbegrepen eigenbelang zal menigeen aansporen zich tijdig van een abonnementskaart te voorzien, de kosten daarvan zijn, met het oog op de vele voorloopige kosten, waarlijk gering te noemen". Sa hat men it doe dos dien. Wy, yn üs tiid, sille it moai grif oars dwaen. Mar hoe of hwat dan ek, „De zeebadinrichting” yn 1882 wie foar dy tiid, grif in hiele prestaesje. FRISO. Wotkuta? 1 Juni 'S3. Sprookje of werkelijkheid. 4 1 Verschijnt eenmaal per week Uitgave ;a •a NOORD D 61 met en zonder chauffeur van it 3.30 2.30 de speeltuin :r NIEUWS S.V. B Als sluitstuk TOCH NOG IN DE PRIJZEN. PLAATSELIJK NIEUWS. n d van d POSTDUIVENNIEUWS. k L. Jonkman. nomen. tr Administratie 45 Postrekening 82259 Advertentietarief: 7 cent per m.m. Advertenties van buiten Friesland 9 ctj per m.m; Contracten volgens algemene regeling Abofenêmêntsprqa: £J«10 per kwartaal per post f 2.40 per halfjaar ir it it re e a B. Tjeerde; in W. de Vries t- n i: n n n >t »r n n k n is h &- m e- 0 n n e ‘t a »- et k van: Fa. T. GAASTRA Bz. Boekhandel en Drukkerij, Workum it draeide der ier fuort Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten Hy tortelde ós it ien én hüdforsoarging, make-up” en it Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedige opgaaf! Geslaagd voor het diploma Vakbekwaam heid melk- en zuivelhandel, onze stadgenoot de heer Th. 'S. Dijkstra, melkventer, alhier zo en jullie doen zijn:,,Excelsior”, „WORKUM”. en in i ver. Gewone entreeprijzen, der S.V.W. hebben vrije toegang. uur Competitiewedstrijd: Jun. B. Workum 3Bolswardia 2 uur: Handbal wedstrijd Workum 1Meteoor 1, Leeuwarden Bezoekt Zaterdag 5.30 uur de voetbalwedstrijd WORKUM 1—F.V.B-ELFTAL (Zie onder S.V.W. nieuws) Donateurs en leden voor deze wedstrijd geen UITSLAG VERKOPING. 29 Mei. Door de administrateur en zaak waarnemer B. Smid alhier, werd hedenavond in hotel ,,De Wijnberg” finaal verkocht de huizinge c.a. aan het Dwarsnoord A 27, in huur bij Wed. E. Westra en L. Zoethout. Het hoogste bod was f 2.251,Na 60 verhogingen werd tenslotte koper C. A. Dijk stra voor W. Bootsma, beide alhier, voor de som van f 3.246.—» WORKUM. In hoeverre de uitnodigingen van het 55ste Muziekfestival te Antwerpen verband houden met de naam en faam van de vérenigingen, die daartoe aangeschreven zijn, is natuurlijk niet bekend, maar ver ondersteld wordt dat de verenigingen vooral in het hoge Noorden wel op zeer beperkte schaal zijn gekozen. Een feit is evenwel dat het Ned. Herv. Jeugdkoor (directeur de heer B. Sijpersma) ook een uitnodiging heeft ont vangen, waarmee de leden zich zeker wel gevleid zullen voelen, maar bij het accep teren van dit geval zijn de bezwaren van reis- en verblijfkosten eigenlijk ongewoon hoog. De attractie dat de verst weg komende vereniging ze vergoed krijgt, kan ook bij, anderen zo Verlokkend gewerkt hebben, dat men daarvoor juist niet in aanmerking komt, dus is ’t veiliger daar maar niet te stellig op te reken. Zo’n gratis uitstapje is anders wel verleidelijk en als het bovendien om een buitenlandse reis gaat, dan zouden velen meteen het koffertje wel willen pakken. vergoeding gevraagd. Weliswaar is daar" dan meestal nog knutselwerk of iets het publiek op ge noemde avond van 810 uur en Donderdag d.a.v. van 46 en van 810 uur. Kinderen beneden 14 jaar geen toegang. Het Comité: Mevr. RUSSCHEN Mevr. VAN DER MEER Mevr. JONKMAN Mej. PRUIKSMA Zuster VAN DER MEULEN Mevr. FABRIE Mevr. JELGERSMA Mevr. DE JONG Mevr. KOOPEN Mej. VAN DER WERF Mevr. VAN DER VEER vertegenw. Heidenschap. doelde propaganda voor Staatspensioen is noch rechtvaardig, noch doelmatig, noch lo gisch. Zij volgt het afschuivingssysteem ten aanzien van een plicht, die men zelf op de eerste plaats heeft. Zij volgt de weg van de minste weerstand en de onverantwoordelijk heid. Zij laat de werkers in de toestand van bevoogding en afhankelijkheid. Zij ver edelt niet, maar maakt zorgeloos; zij heft niet op: maar ontneemt de werker zijn waar digheid. Zij is een slecht middel voor een goed doel, afkomstig uit een tijd, .die geen juist begrip had van de rechten van de werkende mens. Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens, familieberichten desnoods Vrijdagsmorgens voor 10 uur Het bestuur van de Bond voor Staats- pensionnering, heeft, in het vorige nummer, een ingezonden artikeltje zien opgenomen over de verzorging van de ouden van dagen. On getwijfeld een belangrijke zaak en waard daarvoor de algemene belangstelling en mede werking te vragen. Er staat veel in dit artikeltje waar wij van harte accoord mee gaan en zonder reserve mogen wij zeggen, dat het doelaan de ouden van dagen een verzorgde oude dag te bezorgen, onze volle instemming heeft. De oplossing van dit vraag stuk, ,zo zegt het bestuur terecht, moet zo zijn, dat ze AFDOENDE is en het RECHTSGEVOEL kan bevredigen. Nu is het zonneklaar, dat deze bevrediging alleen kan komen, wanneer het recht ook de grondslag vormt van de oplossing. Dit recht kan al leen verworven worden door een geleverde prestatie. En zo kan recht op oudedag- verzorging ook alleen ontstaan, wanneer de gepresteerde arbeid daarvan de grondslag vormt. Daarom is een oplossing, welke die basis niet kiest, maar de Staat belast met iedere oude mens, zonder meer, een wekelijkse uitkering te geven, geen goede oplossing. Zij treedt dan op als Diaconie, Armbestuur of Sociale Dienst, maar vervult geen aanspraak op recht. Drie instanties zijn er, die van de arbeid der mensen in dusdanige mate profi teren, dat hun de plicht kan worden op gelegd, ook voor de oude dag der betrokken werkers te zorgen. Allereerst de persoon zelf, die op de eerste plaats heeft gewerkt voor zijn eigen onderhoud en dat van zijn gezin. Op de tweede plaats de onderneming ot het bedrijf, waar de werker zijn arbeids krachten aan heeft besteed. Hij gaf deze in zijn jonge krachtige jaren, hij mag daarom ook vragen, dat deze voor zijn oude dag daadwerkelijk meewerkt. En ten derde de gemeenschap, waaraan deze gezamentlijke ar beid ten goede komt. Ook die is moreel gehouden, naar vermogen, aan de oudedag- verzorging mee te werken. Een oplossing, die het RECHTSGEVOEL bevredigt, is alleen te vinden door een systeem, waarbij deze drie betrokkenen do handen ineen slaan en allen hun steentje bijdragen. Een verzekering dus, door hun drieën zelf betaald en daardoor ook een werkelijk recht gevende uitkering, die later volgt. Zo stelt men de arbeidende mens op de plaats, die hem toekomt, de plaats van een rechthebbende en niet van een door de staat bedeelde. Ouderdomspensioen is alleen din een recht, wanneer men door zijn plichts getrouwe arbeid en eigen gedeeltelijke bij drage met opgeheven hoofd om „zijn eigen” kan vragen. Dat dit kan en moet beamen wij ten volle en ook dat de enorme bedragen voor veel minder goede en gedeeltelijk slech te uitgaven aantonen, dat zowel in de per soonlijke sfeer (gis in die van het be drijfsleven en de overheid de gelden daar voor .aanwezig zijn. Een verplichte verze kering óver de gehele linie kim en zM ons brengeneen waardige en het rechts gevoel bevredigende oplossing van de ver zorging der oudere collega’s. De goedbe doelde propaganda voor Staatspensioen Afd. Jeugdvoetbal. Om halfvier speelt de jeugd (Workum 3 Jun. B.) een competitiewedstrijd tegen Bols wardia 2, wat een nederlaag voor Workum betekent. Het jeugdbestuur heeft plannen gemaakt om op Zaterdag 20 Juni a.s. seriewedstrij- den voor Workum 1 (Jun. A) te organiseren. Uitnodigingen zijn verzonden aan: Bolswardia, Hielpen en Oeverzwaluwen. Tegenstanders, die de afgelopen competitie zeer goed voor de dag kwamen. Hielpen heeft inmiddels de uitnodiging om te komen, aangenomen. Van Bolswardia en Oeverzwaluwen hopen we even eens gunstige berichten te ontvangen. Van de v.v. Heeg ontving het jeugdbe stuur een uitnodiging om deel te nemen aan een Junioren tournooi. Er zal getracht worden met een sterk elftal in Heeg te ver schijnen. De datum is nog niet vastgesteld. Nadere berichten volgen. Telefoon Redactie en standigheden dit toelaten, kan een dergelijk buurtcentrum dan uitgroeien tot een club huis annex speeltuin, hetgeen voor de so ciale vorming van grote betekenis is. Men wachte niet totdat de baldadigheid en da tuchteloosheid ontstellende afmetingen heb ben aangenomen, doch vatte deze taak nu reeds aan, hierbij bedenkende, dat voorkomen beter is dan genezen. Geen uitbreidingsplan van een gemeente, of er dient een speeltuin voor de wijk in geprojecteerd te zijn. Dit is geen wensdroom van een speeltuinman (ja, toch óók), doch het advies van het Instituut voor Stede- bouwkunde en Volkshuisvesting te Den Haag. In de provincie Friesland, die ongeveer 450.000 inwoners telt, komen naar aange nomen mag worden, plm. 75.000 kinderen in de leeftijd van 414 jaar voor. Gaan wij er van uit, dat hiervan de helft tot een speeltuingetneenschap zou moeten behoren én stellen wij het gemiddeld aantal kinderen per speeltuin op 600, dan zouden in deze pro vincie ruim 60 speeltuinen moeten bestaan. In feite zijn het er 14, zodat op dit ter rein nog heel wat de doen valt. In de geest van de grondlegger, de Fries U. J. Klaren, roep ik alle Friezen op, er toe mede te werken, dat wij de klachten over jeugdverwording een pas vóór blijven. Daar om: sticht overal speeltuinen, aldus besluit de N.U.S.O.-voorzitter z’n artikeltje, dat het zelfde opschrift droeg als dat wat hierboven werd geplaatst. De Chr. Gymn. Vereniging „Excelsior” is Pinkster.Maandag met een paar afdelingen naar Assen geweest. Hoewel de verwachting ditmaal heel niet hoog gespannen was kon den toch nog twee derde prijzen worden meegenomen. Leden van „Excelsior”, dit toont, dat er met een beetje inspanning heus nog wel iets te bereiken valt. Want wat er ditmaal voor gedaan kon worden was heel weinig en toch succes. Daarom: komt trouw, werkt trouw, eigen lichaam harmonieus ontwikkelend tevens medewerkend om de naam van vereniging waar te steeds hoger. BOUN FAN PL. FROULJU. De jouns 7.30 üre kamen forliden wike Tongersdei de plattel ênsfroul ju foar ’t lest dit seizoen byelkoar. De stuollen wiene fier hinne biset, do ’t de foarsitster iepene. Nei it sjongen fan it mienskipsliet wurden de notulen foarlêzen en goedkard. Yn- kommene stikken wiene der mar in pear, wernei mefr. v. d. Zijpp mei har forslach fan ’e alg. forg. yn Ljouwert kaem. Dan kaem de hear Hylkema fan Harns oan ’t wurd. Hy fortelde us it ien én oar oer: hüdforsoarging, „make-up” en it for- soargjen fan ’e hannen. Wylst demonstre arden in pear „schoon heidsspecialistes” hjirby en L Li op ót, dat wy allegearre moaij< gyngen dan kommen wiene. It wie al let, do ’t de foarsitster dizze N. B. BOEKEMA. joun Hdte, P. V. „De Luchtbode”, lid van de bond van Zaterdagsvliegers, had j.l. Zaterdag een vlucht van St. Quentin, een afstand van 381 km. Het was een zware vlucht: slecht weer en een harde Noordenwind, zodoende waren er slechte tijden gemaakt. De snelste duif bereikte een snelheid van 830 meter per minuut; dit was een duif van Gebr. Nijenhuis. A.s. Zaterdag wordt er gevlogen van Noyon (Frankrijk) 530 km., een afstand waarop zich wel eens verrassingen kunnen voordoen. De aankomst van Zaterdag j.l. was: Gebr. Nijenhuis 1-6. IJ. Flapper 2-4-5. Jac. Wiersma 3. Gebr. Wiersma 7. voor de wedstrijden van het F. V. B. elftal (afdeling Zaterdagmiddag- competitie) wordt op morgen, Zaterdag 6 Juni, een wedstrijd te Workum gespeeld tegen Workum 1. Aanvang 5.30 uur. Het F. V. B. elftal is als volgt samengesteld: doel: L. v. d. Meulen (Surhuisterveen) r. achter: A. Bosma (V.V.F.) 1. achter T. v. d. Kooy (Woudsend) r. half: A. Langenberg (C.V.V.V.) spil: T. Kooi (Buitenpost) 1. half: M. Bruinsma (Friese Boys) r. buiten: F. Hoeksma (H.J.S.C.) r. binnen: J. Abma (Nijland) midvoor: J. Akkerman (Marrum) 1. binnen: T. Evenhuis (Buitenpost) 1. buiten: F. Germs (Kollum) Zaterdag j.l. is dit elftal samengesteld na een selectiewedstrijd die te Kollum is ge speeld. Bij gunstig weer zal deze wedstrijd heel wat voetballiefhebbers naar het sport park trekken. Workum 1 heeft in het doel staan: B. v. Gosliga; als backs staan opgesteld: L. Can- rinus en B. Tjeerde; in de middenlinie: T. Wouda, W. de Vries en K. Boonstra en -de voorhoede bestaat uit: F. Boersma, T. Boersma, S. de Vries, L. Slootjes en S. Folkertsma. Reserves: E. Miedema en Het Plaatselijk Comité V. H. V.” maakt hiermee bekend, dat de officiële over dracht van de gekochte goederen ten bate van „Het Groene Kruis” zal plaats hebben op Woensdag 10 Juni, ’s avonds 8 uur in „Ons Gebouw”. Tentoonstelling voor SPEELTUINEN, WAAROM EN HOE. Over de totstandkoming en de voorge nomen uitbreiding van de Speeltuin te Wor kum zijn sommigen met recht enthousiast. Van verschillende verenigingen en instellingen zijn inmiddels jaarlijkse subsidies van f (2.50, f 5.f 10.en f 25.ontvangen, on danks de vaak berooide verenigingskas, dus ook van die zijde wel een zeer bemoedigende medewerking. Toch schijnen er ook steeds enkele teleurstellingen bij te moeten horen, de ene keer geheel onvoorziene, een vol gende maal worden ze door een misverstand of een zekere nalatigheid veroorzaakt. Toen de afgelopen winter de kaarten voor ledenwerving rondgestuurd zouden worden, werd geadviseerd er ruimte op te laten voor het toezeggen van een zgn. stichtingsgift, omdat er mensen waren die daaraan nog wel iets wensten te offeren, vooral diegenen die minder voelden voor de gehouden verloting. Er kwam vorig jaar van begin Augustus tot half November (dus gedurende meer dan drie maanden dat de Speeltuin opengesteld was) geen contributie binnen, dus die stich- tingsgift was te beschouwen als vrijwillige bijdrage, zowel voor de eerste inrichting als voor de vrije entree in het vorige jaar. ’t Ging met die kaarteninzameling in hoofd zaak om leden en volgens deze kaarten is een donateurs- en ledenlijst opgemaakt. Door de in Januari gehouden vergadering is de contributie op f 2.50 gesteld en de donateurs- gelden konden zowel daar onder als daar boven komen. Een gezin met één of meer kinderen komt feitelijk alleen in aanmerking voor het lid maatschap en dan is een rijksdaalder per jaar een ongekend lage contributie. In do meeste plaatsen is dat enkele malen hoger en wordt ook vaak nog voor elk kind een aan dan meestal dergelijks verbonden gedurende de winter, maar als men de outillage van vergelijkt, dan slaat Workum geen plecht figuur en ’t liefst zag het bestuur dat entreeprijzen voor elk bezoek hier niet be hoefden te worden ingevoerd, zoals dat op tal van plaatsen wel het geval is, maar dan wordt er ook op aangedrongen om de kwi tanties vlot te betalen. ’t Is jammer dat die vrijwillige bijdragen, welke enige maanden geleden betaald werden nu zoveel verwarring brengen. Maar als de aanmeldingskaarten goed gelezen en juist ingevuld waren, dan was veel gemor voor komen geworden, maar toch niet alles, want zelfs zijn er, die zelf of door een hunner huisgenoten de kaart ingevuld hebben, en nu beweren dat ze geen enkele toezeg ging of aanmelding hebben gedaan. Dan horen we liever de man die zegt: „Zeker wil ik lid worden, want dan ben ik mede-eigenaar van de hele inventaris” en dat is intussen al een zaakje van enkele duizenden. Schulden van betekenis zijn er gelukkig niet, doch als de vaste bron van inkomsten, zijnde de contributie, aan ’t wankelen raakt, dan wordt het moeilijk om iets te onderne men en half werk is beslist nog minder dan niets. Sommigen zijn de mening toegedaan dat speeltuinen slechts grootsteedse aangelegen heden zijn, maar laten we dan iets over nemen, uit het Mej-nummer van Maatschap pelijk Werk in Friesland, waarin de voor zitter van de N.U.S.O. (speeltuinorganisaties), de heer Du Bois onder meer met de vol gende verklaringen komt: In de eerste vier maanden van dit jaar zijn niet minder dan 25 nieuwe speeltuinver enigingen tot de Nederlandse Unie van Speel tuinorganisaties (N.U.S.O.) toegetreden. Van deze verenigingen is het merendeel in klei nere plaatsen gevestigd, zoals Lisse, Coe- vorden (2), Zwanenburg, Sassenheim, Does burg, Leiderdorp, Wassenaar, Soestdijk, Wa peningen, Rijssen, de Bilt, Broek op Langen- dijk en Osdorp. De provincies Gelderland en Friesland ble ven aanvankelijk bij de overige delen van het land ten achter. In 1939 telde Gel derland 7 en Friesland 3 speeltuinvereni gingen (Leeuwarden 2, Drachten 1). Op dit ogenblik bestaan in Gelderland 18 Friesland 14 speeltuinorganisaties. In .schillende plaatsen zijn verder organisaties gevormd of pogingen tot oprichting onder- Toetreding tot de landelijke orga nisatie moet hier nog volgen. Men mag aannemen, dat de 14 Friese verenigingen ruim 6000 kinderen bereiken en aan hun vorming bijdragen. De betekenis hiervan zou nog aanzienlijk groter kunnen zijn, indien de overheidssteun wat ruimer zou vloeien. Een speeltuinbestuur zou zich dan niet langer behoeven te beperken tot die activiteiten, welke zo weinig mogelijk kosten. Wil men voorkomen,' dat de jeugd afglijdt naar een bedenkelijke levensstijl en levens houding (dit gevaar brengt een verstedelij king nu eenmaal met zich mede), dan dient het uit de bevolking voortgekomen initiatief tot het oprichten van speeltuinen krachtig te worden gestimuleerd. Elke plaats of buurt met meer dan 300 kinderen behoort in de toekomst een veilige speelplaats onder een goede leiding te hebben. Al naar de om-

Friso nl | 1953 | | pagina 1