DE WORKUMER KRANT en Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen Zuidwesthoek van Friesland IJEME DE BOER, Autoverhuur S25S25SS5525S255S5S25 BEL 170 (doorverbinding) S.V.W. AGENDA Uitgave Zaterdag 13 Juni 1953 No. 23 76ste Jaargang Fryske Brief V. - met en zonder chauffeur Ook Uw adres W’ voor grote en •"PJ kleinere ritten NOORD D 61 Dit is „WERKELIJKHEID” 1 ’t Is mei de skriuwerij wolris tige üngelyk. Meastentiids leit der in wike of hwat tofoaren al in kladtsje mei oantekeniDgen ré en wit ik to’n neisten by hwer ik it oer hawwe sil. It bard lykwols ek, dat ik op ’t léste eagenblik noch oan it sneupen moat, om hwat gaedliks to finen. Sa sahwat wie ‘t dizze kear ek, en boppedien siet ik krap yn myn tiid. Nou wurdt der wolris sein: Komt dei, komt rie en sa kaem it nouek al wer. Doe 't ik de jouns de krante ónder eagén krige, foun ik eat hwer 't ik aerdich hóldfêst oan hie. Sa-mar ynienen byt. Neffens dy krante, is op Urk frijhwat ansjovis oankommen. Foar it earst sünt 1932. Men hat dy fiskjes fongen efkes büten de êfslutdyk en wurde nei Urk brocht om der koppe, salten en yn ankers biküpe to warden. Dat men der bliid mei is lit him wol tinke. Hwant it bringt wurk oan ’e winkel. En wurk hwat men yn gjin jierren mear dien hat, mar der wurdt oan fortsjinne. Hoe great de fangst is, stiet er net by, doch men skynt noch al op hope to libjen. Alteast men skriuwt, as it sa troch giet kinne forskate minsken in wike of hwat efter elkoar, in goed wyklean binei komme. De earste frachten kamen al oan. Allinne de priis is net sa heech. Sa is der dan nei jierren wer ansjovis yn ’e buert. Siker wy wiene de namme hast forgetten. Hwat oars al nuver, dat dy lytse fiskjes hjir nou yn ienen wer op ta setten komme. En itselde paed lans swimme hwat eardere slachten fan har soarte, ek gien binne. Hja moasten as ’t goed wie, noch in „doarmanich“ fierder gean. Der stiet wetter genOch oan dizze kant fan de êfslutdyk en romte by de bult. Hwat soe dat in drokte, libben en fleur bringe lans de igge fan de aide Südersé. In goed ansjovis jier, soe üs tige wolkom wêze. Hwant wy witte noch fan aids, dy lytse sulveren fiskjes, bringe jild yn 'e pong. Net allinne foar de fiskerman, mar neringdwaenden, ambachtslju en bannel, fortsjinje der oan. Tajown dat net alle jierren like bést wiene. Mar dochs is der sa foar en nei, grou jild oan fortsjinne. It barde sokke tiden dat minsken dy ’t trochgeans nea gjin sint yn ’e marse hiene, dan mei de büse fol jild rounen. En jild, wy witte it nou ienkear, is raer guod. Sadwaende wiene der wolris ïju dy ’t fan healwizens net wisten hwat hja ütheve soene. Gyng der yn üs jonge tiid net it forhael, fan segaren oanstekke mei in briefke fan tsien goune Lokkich dat fierwei de measten der sünicb op wiene en it wardearren. Wis ek de Warkumers hawwe goede jierren hawn. Mar safler ik wit, waerd de ansjovis hjir net salten. Soks barde yn oare plakken. Wy sille dos nou ofwachtsje moatté, hwat it fierder wurde sil. Soe de ansjovis it oandoare en kom dizze kant üt? Nochris swimme yn it wetter hwer ’t miljoenen fan har foargongers, de léste reis binne makken? Lit mar komme hear. Wy fan üs kantroppe harren graech inheitlik wolkom ta. FRISO. Sprookje of werkelijkheid. WIST U 16, 17, 18 Verschijnt eenmaal per week j j uur. nog steeds in kunt schrijven voor de op 18.30 om uur Sociale Zorg, om BURGERLIJKE STAND Gemeente Workum kamer- van maar een PLaaTSELIJK nieuws. zodat van ver- den Abonnementsprijs: f 1.10 pér kwartaal per post f 2.40 per halfjaar Leden en donateurs van de ben geen vrije toegang. S.V.W. NIEUWS. Voor Zaterdag a.s. staat voor de we- van van: Fa. T. GAASTRA Bz. Boekhandel en Drukkerij, Workum Advertentietarief: 7 cent per m.m. Advertenties van buiten Friesland 9 ct.' per m.m,' Contracten volgens algemene regeling Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedige opgaafl helderend werken. Heerenveen, 8 Juni 1953. J. WIARDA Lid van het D. B. van Bond voor Staatspensionnering. uur uur Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens, familieberichten desnoods Vrijdagsmorgens voor 10 uur IEDEREEN, de GOED- WÖRKUM. Aan de Rijksuniversiteit slaagde voor het doctoraal examen rechten, onze vroegere stadgenoot de heer E. Koopmans. weer in een overwinning voor de Bolswardia- jeugd eindigen, of zou W. in baar laatste competitiewedstrijd wat anders laten zien? In vervolg op ons vorig nieuws kunnen we thans mededelen dat voor de op 20 Juni a.s. te houden Jun. A seriewedstrijden de uitgenodigde elftallen in Workum zullen Overgeplaatst naar Warns in de functie Van pOstcommandant de heer A- C. Kasper- Sma, wachtmeester der rijkspolitie eerste klas, alhier. baar voor deze strijd, en voor de afgestane plaatsruimte. Dit soort discussies zullen ongetwijfeld bomen. Het programma is als volgt: WorkumHielpen 2.002.40 uur OeverzwaluwenBolswardia 2.453.25 OeverzwaluwenHielpen 3.304.10 BolswardiaHielpen 4.154.55 uur WorkumBolswardia 5.005.40 uur WorkumOeverzwaluwen 5.456.25 uur. Spelers die op 1 Sept. ’52 nog geen 18 jaar waren, mogen aan deze wedstrijden deel nemen. Bij een gelijk aantal punten en een gelijk doelgemiddelde, beslissen strafschoppen, te nemen door drie verschillende spelers (elk 1 strafschop). Ten bate van Oudjesdag 1953 speelt Wor kum 1 Zaterdagavond 13 Juni om 7 uur een vriendschappelijke wedstrijd tegen W.Z.S. 1 van Sneek. Dit elftal (dat volledig hoopt uit te komen) promoveerde dit seizoen naar de 3e klasse K.N.V.B. Met belangstelling namen wij kennis van de ingezonden bijdrage in Uw blad ten aan zien van de noodzakelijkheid van een afdoende en op rechtsgronden gefundeerde, oude.dags verzorging. Wat de bijdrage van de heer BOEKEMA betreft, meen ik het volgende te moeten opmerken: A. Waar de heer Boekema beweert dat het RECHT op Ouderdomsverzorging moet berusten op gepresteerde arbeid, daar zeggen wij „Accoord”, want zo denken wij er pók over. Daarom juist eisen STAATSPENSIOEN van belang Van 4 tot en met 10 Juni ’53. Geboren: Henderika, dv Jan de Jong en Fetje van der Heide. Gehuwd en overleden: geen. Voor Zaterdag a.s. staat voor de v. v. workum nog een competitiewedstrijd vastge- (Aeld nl. de Jun. B wedstrijd Bolswardia 2 workum 3. Zaterdag jl. kwamen beide elf tallen ook tegen elkaar in het veld en Speelden een prettige sportieve wedstrijd. B. trok aan het „langste eind” en nu ze als gastheer optreedt, zal de uitslag ongetwijfeld 1 de bal weg te stompen. Aan de andere kant Geslaagd voor het politiediploma met aantekening met lof onze stadgenoot de heer A. Alting, wachtmeester bij de rijkspolitie. M. de Redacteur. Verzoeke enige plaatsruimte naar aanleiding van het „ingezonden” van Zaterdag 6 Juni. Hierin laat de schrijver uitkomen nog al overwegende bezwaren te hebben, tegen de door de Bond voor Staatspensionnering voor gestane vorm, namelijk het premievrij pen sioen, tot oplossing van het vraagstuk oud en arm. Zijn hoofdbezwaar is het rechts gevoel dat bij een dergelijke oplossing in bat («drang aoü kotatn, Telefoon Redactie en Administratie 45 Postrekening 82259 WORKUM 1—FR. ELFTAL 4—3. Zaterdag j.l. vond er in het Sportpark een interessante ontmoeting plaats, tussen het eerste elftal van Workum en een se- lectie-elftal uit de F.V.B. Het is een vlotte en aantrekkelijke wedstrijd geweest, die voor al in de eerste helft boeide door het snelle en open aanvalsspel, waardoor aan beide kanten de verdediging keer op keer voor problemen werd gesteld. Bij beide ploegen was trouwens de over de Winkel- even besproken. De wensen en verlangens waren zeer uiteenlopend, Haar toch bleken er verscheidene met de bestaande regeling in te stemmen, ook wat de ingestelde koopavond betrof. Weliswaar waren er bepaalde branches, die daar uiteraard minder voor voelden, maar niet gering was het aantal dat er zeer mee ingenomen bleek te zijn, omdat deze avond de extra Zaterdags- drukte jets ontlastte. De financiële aangelegenheden vjelen min der tegen dan verwacht werd en op de vol gende bijeenkomst kan dat alles definitief afgehandeld worden, terwijl dan ook zal blijken of er nog voldoende initiatief overge bleven is om nieuwe plannen (met welke de leden uitgenodigd werden ter tafel te komen) zonder allerlei strubbelingen tot uitvoering te brengen. Als commissie voor het nazien van kas en boeken over het eerste halfjaar 1953 werden aangewezen de heren C. Gorter en F. Robijns. Hoewel een enkele z’n teleurstellingen nog niet geheel kon onderdrukken, hoopte de (meerderheid toch dat déze avond een’ begin van het gewenste herstel mocht betekenen, in welke moedgevende stemming deze ver gadering gesloten werd. Jun. B. Bolswardia 2Workum 3 Vertrek van de Markt bij goed weer per fiets on 3 uur n.m. VOETBALWEDSTRIJD TEN BATE VAN, OUDJESDAG 1953. Aanvang 7 Workum 1W.Z.S. 1 van Sneek (3e kl. K.N.V.B.) „S.V.W.” heb- Bij beide ploegen was trouwens de ver dediging niet het sterkste deel. Dat blijkt Ook wel uit de hsge scoringscijfers. Nadat een door Kooi goed genomen corner naast was gekopt, en Akkerman een fel schot langs de verkeerde kant van de paal zond, kwam er een kogel van Hoeksema, die door van Gbslinga niet klemvast werd ge stopt. De toestormende Hoeksema had toen weinig moeite meer de bal in het doel te tikken, en z’n ploeg de leiding te geven. Maar de voorsprong was niet van lange duur. Fré Boersma schoot een keer rake lings over, 'maar vlak daarna kreeg Siepie de Vries door twijfelen van Bosma een vrijs schietkans. Hij aarzelde dan ook niet de balans weer in evenwicht te brengen, door onbereikbaar voor v.d. Meulen de bal in de hoek te plaatsen. Door aarzelen van Bosma kreeg Workum herhaaldelijk goede schietkansen 'doch T. Boersma schoot in het zijnet en z’n broer Fré richtte weer juist een paar centimeters te hoog. Toen bracht de snelle midvoot Akkerman wat ontspanning. Hij liep door op een goed door Kooi aangege ven bal, en gaf de uitgelopen doelman van Workum het nakijken. Tot aan de rust hield het spel een wisselend karakter. Fol- kertsma kreeg een kans om een mooie voor zet van T. Boersma in te koppen, doch y. d> Meulen kon dit nog net voorkomen, door DE W.W. BIJEEN. 9 Juni. Hedenavond kwam ongeveer de helft van de nog aangesloten leden der Winkeliersvereniging Workum in vergadering bijeen. De W.W. zat gedurende de laatste tijd in een vrij moeilijke crisis, zodat de vroegere activiteit en het toen getoonde enthousiasme vrijwel geheel verdwenen waren om plaats te maken voor een zekere moedeloosheid en een- gevoel van onmacht. Zelfs in die mate dat er enkelen waren, die maar het liefst de vereniging ontbonden zagen. Doch daarte gen namen weer anderen stelling, die meen den dat de laatst gehouden actie in elk ge val door een volgende weer goed gemaakt moest worden. Er zou weer een andere geest wij PREMIEVRIJ voor IEDEREEN, omdat de arbeid van ieder lid van de samenleving een overschot oplevert, en vaak geen klein overschot), en uit dèt overschot moeten de kosten van het PREMIEVRIJ STAATSPENSIOEN voor IEDEREEN worden bestreden. Wij staan niet voor niets op het stand punt dat de lasten van het Premievrij Staatspensioen voor Iedereen moeten wor den opgebracht uit de opbrengst van een belastingheffing naar draagkracht, dat wil dus zeggen dat hij of zij die het meeste bezit, ook het meeste zal moeten bijdragen. B. Waar de heer BOEKEMA zegt dat ons systeem de inschakeling van Armbestuur of Diaconie tot gevolg heeft, merken wij op dat wij hier pal tegenover staan. Ons systeem is juist bedoeld om do ouden van dagen uit de neerdrukkende sfeer van Sociale Zorg, Armbestuur of Diaconie te houden, omdat de RECHTS GROND voor het PREMIEVRIJ STAATS PENSIOEN voor IEDEREEN aanwezig en aangetoond is: deze Rechtsgrond heeft dus ten gevolge dat het karakter van bedeling niet aanwezig is. C. De drie instanties van den heer BOE KEMA zijn ook de onze, maar wij scha kelen ze alleen geheel anders in, hl.: De arbeidende persoon die dóór en mét zijn arbeid het arbeidsoverschot heeft gekweekt (zie A.); De ondernemer die grotendeels uit deze arbeid het overschot geniet. De gemeenschap (Staat), als uitvoerende macht. Dat is wat anders dan de rol die de heer BOEKEMA deze drie instanties zou willen toebedelen. Maar wij zouden het onmiddellijk, eri ganser harte, toejuichen, als deze drie instanties de handen wilden ineen slaan, om het ouderdomsvraagstuk af doende op te lossen, in ónzen trant. Dan is het evenwel nodig dat o.m. ook de heer Boekema zijn standpunt in dezen gaat herzien. D. Het verschil Verplichte Verzekering Premievrij Staatspensioen, dat blijkbaar aan de beschouwing van de heer Boe kema ten grondslag ligt, is niet zo maar in een ingezonden bijdrage afdoende te belichten. Daarover zijn grotere geesten maanden en maanden bezig, waarover ook de heer Boekema wel niet met mij van mening zal verschillen. Laat ik intussen daaromtrent de ver zekering geven dat er argumenten te over zijn, die duidelijk doen uitkomen dat óns systeem, n.l. het PREMIEVRIJ STAATSPENSIOEN voor de RECHTVAARDIGSTE, KOOPSTE en de MEEST PRACTISCHE oplossing zal geven. Overigens ben ik de heer Boekema dank- zijn bijdrage ten aanzien de redactie van Uw blad MELKERSCURSUS. Op Dinsdag 2 Juni werd op het be drijf van de heer J. P. Kuipers alhier, de éindles gegeven van Je meikerscursus, welke ónder leiding van de heer H. F. Kramer behouden werd. Er waren nog drie cursisten die hun proeve van bekwaamheid deze mid dag aflegden en aan allen kon het diploma daarna uitgereikt worden. De namen en het behaalde aantal punten waren de volgende: Durk de Jong, Heidenschap 186 punten; Julius Kuipers Jr., Workum 180 punten; Anna Sjirk Twijnstra, Heidenschap 173 punten. dat U Avond vierdaagse; dat deze gehouden wordt en 19 Juni 1953; dat de start elke avond (half zeven) plaats vindt; dat het voor een goed verloop is, om op tijd te starten; dat de laatste avond met „Crescendo” voor op vanaf ’’Zeeburg” door Workum gelopen wordt; dat de Heer Burgemeester in de Bovenzaal van „De Wijnberg” de prijzen zal uitreiken; dat er gezorgd is voor E.H.B.O. voor even tuele blaren door te prikken? schoot Hoeksema net naast de paal en ging even later een zekere kans verloren, doordat Hoeksema en Akkerman elkaar van de bal afliepen en van Goslinga rustig kon ingrijpen. Het lukte Workum voor de rust niet meer de achterstand in te lopen. Tiemen Boersma schoot nog een keer tegen de paal ,en ook bij de gasten bleef het bij een poging de voorsprong te vergroten. Na de thee miste het spel iets van z’n flitsend karakter. De gasten die hu voor de wind speelden misten een kans, doordat Evenhuis een goede dóórzet van Hoeksema juist in handen van Van Goslinga kopte. En voor Workum ging de kans om gelijk te maken verloren omdat Folkertsma juist naast de paal schoot. Toch kwam deze kans even later op on verwachte wijze. Bosma bracht in het be ruchte gebied, de doorgebroken T. Boersma ten val en de wel wat te zware penalty bracht de ploegen weer op gelijke voet. Workum kwam toen weer iets meer in de aanval en een snelle run van Folkertsma bracht de bal bij S. de Vries die met goed schot de stand op 32 bracht. Een fraaie kopbal van Hoeksema had derom de gelijkmaker kunnen zijn, doch Goslinga kon dit nog net voorkomen. Ook kon hij nog juist een schuiver van Abma vallend onschadelijk maken. Voorts had het vliegende schot van Evenhuis iets lager moe ten zijn om doel te treffen en een formidabel schot van Bruinsma van 30 meter afstand had evenmin succes. Dit werd door van Goslinga tot corner gestompt. Het door sjouwen van Akkerman bracht ook geen resul taat. Zijn schot ging naast nadat hij de gehele verdediging van Workum doorbroken had. Folkertsma had echter aan de andere kant meer succes. Zijn harde schot bleek v. d. Meulen te machtig en daarmee werd de stand 42, Nog eenmaal kreeg Akkerman een goede kans en voor zijn harde kogel moest v. Goslinga zwichten, zodat daarmee de stand op 43 kwam. Er kwam geen verandering meer in deze stand, want even later floot de goedleidendo scheidsrechter de Jong voor het einde. Bij het Fr. elftal viel op het goede positiespel van rechtshalf Langenberg en het goede werk van de voorhoedespelers Akkerman en Hoek sema. Wij moeten maar eerlijk zeggen dit biet te kunnen begrijpen en stellen dan ook juist de eis, dat ieder die tot zijn oude dag zijn taak in en voor de volksgemeenschap heeft verricht van deze gemeenschap het recht ontvangt van een behoorlijke oudedags voorziening. De doelstelling van de Bond voor Staats pensionnering beoogt dan ook het tot stand komen van een wet, waarbij aan alle Neder landers op een nader bij bedoelde wet aan te geven leeftijd recht wordt toegekend op een gelijke uitkering zonder premiebetaling. De kosten te vinden uit de opbrengst van een z.g. progressieve bestemmingsheffing, afzonderlijk op het belastingbiljet vermeld en uitsluitend bestemd voor de oudedags voorziening. Dit komt dan dus niet zoals de schrijver het voorstelt direct uit de Staatskas, wat voor de oudjes wel eens fatale gevolgen zou kun nen hebben. De Staatskas zou namelijk op een gegeven moment de bodem wel eens kunnen laten zien. Dit is de oplossing voor dit vraagstuk zoals wij die zien als de enige radicale en rechtvaardige en vormt dus wel een schrille tegenstelling met wat de heer Boe kema hier tegenover stelt: vrijwillige en verplichte verzekering. Voor wat dit betreft volstaan we met het stellen van enkele vragen en opmerkingen. Ie. Is het de heer B. bekend dat b.v. een verplicht verzekerde bouw- of land arbeider na veertig jaar premiebetaling recht heeft op een uitkering van ongeveer f 12. per week Het N.V.V. staat o.i. op het ogenblik dan ook terecht op het standpunt, dat naast de verplichte verzekering een bodempensioen no dig is; de kosten hiervoor te vinden zoals de Bond voor Staatspensionnering dit aangeeft. 2e. Dat een flink deel van de gestorte premiên nodig zijn voor administratie en aanschaffing en instandhouden van gebou wen, welke onkosten bij belastingheffing ze ker belangrijk lager zouden zijn. 3e En hoe denkt de heer B. dit vraagstuk voor de kleine zelfstandigen op te lossen? Volgens de belastingstatistieken is het aantal van hen wier inkomen beneden de f 2500 per jaar ligt nog altijd een slordige veer tig duizend. Ziet de schrijver kans hiervan de premiên voor een verplichte of vrijwillige verzekering nog af te nemen? En dat men pas dan met opgeheven hoofd óm zijn eigen kan vragen wanneer men zelf een gedeelte der premie heeft bijgedragen is iets, wat we niet kunnen vatten. Het is ons nog nooit opgevallen dat zij die momenteel krachtens de noodwet.Drees premievrij pensioen genieten, dit niet met opgeheven hoofd kunnen en durven halen. Daar zien zelfs onze ministers en leden geen been in, die toch ook een premie- vrij pensioen genieten. Het laatste deel van het betoog van de heer B. waar hij zonder nadere motivering Staatspensioen kenmerkt als onrechtvaardig, ondoelmatig, onlogisch, onverantwoordelijk, de weg van de minste weerstand kiest, afschuif systeem is, enz. enz. Ijikt ons wel zo kort zichtig dat we hier maar niet verder op wensen in te gaan. Het bestuur van de Bond voor Staatspensionnering Afd. Workum. Workum, Juni ’53. onder de leden levendig moeten worden, want dat dit kan, is immers de eerste tijd na de oprichting wel gebleken. Bovendien moest het onderling vertrouwen weer in alle op zichten hersteld worden. Voor de hangende kwesties moet een oplossing gevonden wor den en bij een volgende gelegenheid kan uit de ^gemaakte fouten lering getrokken worden. Is er eigenlijk wel zoveel reden om in zak en as te zitten, vroegen de optimisti sche leden zich af. De kwestie is hoofdzakelijk dat allen zich ter wille van het algemeen be lang weer enige inspanning en medewerking aan de ontworpen plannen zullen moeten ge troosten. De gang van zaken was de laatste tijd erg onbevredigend, dus nu aan de leden de taak daarin verbetering te brengen, wat in een binnenkort te beleggen vergadering meteen aangepakt moet worden. De gehouden enquête sluiting werd ook nog

Friso nl | 1953 | | pagina 1