te DE WORKUMER KRANT Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland IJEME DE BOER, Autoverhuur D BEL 170 (doorverbinding) S.V.W. AGENDA EFKES FYPSKOFT Zaterdag 20 Juni 1953 No. 24 76ste Jaargang Fryske Brief VI. Graslandkeuringen. mei gauwens klear wêze sil. En as it spul spriek, bigjint ien fan it om- sittend laech oer de Fryske brief van 23Maeije. In dei of tsjien lyn sieten wy, in stikmanich eigen- en aid Warkumers byinoar to wiispraten. Hwat wy nou kiekt bisprieken, sil ik it hjir net oer hawwe, soks wurdt letter wol iepenbier. Nei öfrin fan it offi- sjele gedielte fan üs gearkomste kaem it praet oer it stêdshüs, hwat I Yn dat brief moat stien hawwe, dat de skriuwer der danich nijsgjir- rich nei is hwat de Warkumers sa to mük wei biküpje. Nei de forrassing dy ‘t it stedsbistjür by de iepening fan it stêdshüs to wachtsjen stiet. Hwantghy hie de Warkumers tige romme oer it swijen hwat hja yn dizze saek yn acht nimme. Mar o leave guont, üt it petear hwer ‘t ik seis libbensliif by siet, moast ik hearre, der binne noch gjin ienris plannen makke, dos is der oan nou ta gjin han foar ütstutsen. De iene foar d’oare wol der sa‘t skynt net my üt ein sette. Soks wiist mal tinkt my. Goed biskoge wie ik mei myn skriuwerij fiersto optimistysk. Rjochtüt 'sein, fait it my raer óf. Ik hie der hiel hwat oars fan for- wachte. Hwat jowt dit nei büten üt dochs in raer each. Hwat sil men nou yn oare plakken tinke en faeks sizze? Hawwe wy nou wier sa’n bytsje mei üs eigen stêd op dat wy mar neat dogge Komt der nou neat fan in bliuwend oantinken? It wol my min oan en derfandinne bigjin ik der dan jitris oer. ‘t Is op ’t lést noch altyd sa, de oanhalder wint. Doe ‘t ik tsjin immen sei: sjoch nou ris nei Boalsert, der jowt de boargerij mei de iepening fan in nije skoalle in stikmanich glês yn lead ruten, hwat krige ik ta biskie? Dat yn Boalsert mear jild »it as hjirre. Goed lit it sa wêze. Lit men der ryk en wy sa earm as in sweal wêze, mar hwat seit dat dan noch. Neat en jitris neat. It is op'tlêstalhie- lendal gjin kwesje van jild. It giet hjir allinne mar om ütring to jaen fan üs tagedienens tsjinoer üs .eigen stêd. It is net to dwaen om briefkes fan tsjien, fiif en tweintich of jit heger, (dy binne hjir nou ienkear hwat oan ’e krappe kftnt), mar mei dübeltsjes, kwartsjes en gounen is ek al hwatto birikken. Is in mem, op de saneamde moederdag, al net bliid mei it lytse plantsje of it boskje blommen, fan in kwartsje of in skelling, hwat hjafan de bern kriget? Kom nou minsken set de skouders der ünder. Lit ris sjen, hwat de Warkumers as ’t mienens wurdt, kinne. En as ik dan sjoch nei it sa tige moaije boartersplak, Bernewille (tink er om setter, gjin kapke hoppe de „e", fan Bern), dan leau ik grif, dat it foar de Boargemaster mei de iepe ning fan it stêdshüs, gjin êffaller wurdt hwer ‘t syn boargers mei oan dragen komme. Hja sille him toane, dat hja noch mear kinne as allinne in „speeltün" yn elkoar sette. FRISO. Sprookje of Werkelijkheid. Tweede ziekenhuis in Sneek? Huren per 1 Jan. gemiddeld 22'12 °/o hoger Verschijnt eenmaal per week 4 B NOORD D 61 met en zonder chauffeur uur KERKDIENSTEN tot geen R.L.V.D. en PLaaTSELIJK nieuws. ds Kossen 148 procent van uur van BURGERLIJKE STAND schoeisel POSTDUIVEN IEUWS. en klein© bedragen 150 bedden kost ge' d© onzer aan. vroegere stadgenoot, thans te Dordrecht. ds B. J. uur deeld, pCt. Uitgave van: Fa. T. GAASTRA Bz. Boekhandel en Drukkerij, Workum een een 1940 ver zuilen de huren als Abonnementsprijs: k4*10 pér kwartaal per post f 2.40 per halfjaar voor Workum 2-3 comb, in Koudum Woensdag 24 Juni 7 uur Workum (comb.)Balk 1 Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten Advertentietarief: 7 cent per m.m. Advertenties van buiten Friesland 9 ctt per mini; Contracten volgens algemene regeling Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedige opgaaf! na- stad- JUN. A. 200-2.40 PLOTSELING STERFGEVAL. 18 Juni. De 61-jarige Sj. Elzinga, werkzaam bij de veehouder L. Tj. Folkertsma aan de Oudedijk onder Workum, zakte heden, ochtend tijdens de hooioogst in elkaar en de levensgeesten waren meteen geweken. Dit voorjaar is op zeer bescheiden schaal in Zuid-West Friesland een begin gemaakt met graslandkeuringen. Een klein groepje oud.leerljngen van de Rijkslandbouwwinter- school te Sneek is er met de Hoofd assistent voor de weidebouw op uit getrok ken, om op een aantal bedrijven, die zich daarvoor hadden opgegeven, de verschillende graslandpercelen te keuren. De betekenis daar van een het St. Antonins Ziekenhuis, nl. op eigen risico te bouwen. Als men dit laatste niet wil, kan men moeilijk verlangen dat het door alle burgers zo zuur opgebrachte be lastinggeld gebruikt wordt voor iets, waaraan voor de Volksgezondheid geen behoefte is. Het gaat immers niet om een ziekenhuis van plm. 3 4 millioen gulden. Voor 4 jaren terug meenden ook wij, dat er in dit rayon nog wel behoefte was aan een belangrijke uitbreiding van ziekenhuis ruimte. De snelle ontwikkeling van het me disch kunnen heeft tengevolge gehad een kortere verpleegduur, waardoor een groter aantal patiënten met hetzelfde aantal bed den opgenomen kon worden. Bovendien blijkt de door de oorlog geleden Volksgezondheid zich veel sneller hersteld te hebben dan ieder verwachtte. In 1949 leek de behoefte in dit rayon veel groter dan zij in werkelijkheid waarschijnlijk was en zeker veel groter dan zij nu in 1953 blijkt te zijn. Ook in de behoefte aan sana toria heeft men zich in den lande vergist. Het rayon waaruit Sneek de patiënten be trekt, blijkt nu men een betere methode van berekenen heeft gevonden aanmer kelijk kleiner te zijn dan aanvankelijk ge dacht werd. Dit is zeker ook de verklaring van het feit, dat thans in sommige afdelingen van het St, Antonius Ziekenhuis reeds meer dere bedden onbezet zijn, terwijl toch alle patiënten, die er voor in aanmerking kwamen, uit dit ravon werden opgenomen. U dankend voor de plaatsruimte, met de meeste Jioogachting, Het Bestuur van het St. Antonius Ziekenhuis. keuring geeft nauwkeurige aanwijzingen of men hiermee op de goede weg is. Zo zal op den duur zeker de graslandkeuring een belangrijk hulpmiddel blijken te zijn om tot de meest gunstige bedrijfsvoering te komen. In Drente, waar men ons in dit opzicht enige jaren voor is, heeft men er reeds goede resultaten mee bereikt. Do belangstel ling voor deze keuringen neemt daar steeds toe. Moge dat ook bij ons in de naaste toekomst het geval zijn. Sneek. WORKUM. Benoemd tot adjunct-directeur van Gemeentewerken in de gemeente Ferwer- deradeel, onze stadgenoot de heer P. Vlieg die aldaar sinds Februari j.l. als opzichter- tekenaar werkzaam was en nu vermoedelijk half Juli ook te Ferwerd komt te wonen. over 26 en is 221/? pet. Vergeleken bij De P. V. „De Luchtbode”, lid van de bond van Zaterdagvliegers had Zaterdag vlucht van Pont-St. Maxence (Frankrijk) afstand van 455 km. Het weer was goed; de duiven werden om 9 uur los gelaten en 3.26 uur was de eerste duif geklokt. Aankomst: IJ. Flappert, 6, 8; Gebr. Nij- enhuis 2, 3; Jac. Wiersma 4, 9, 10; Gebr. Wiersma 5, 7. Zaterdag 27 Juni begint de eerste vlucht voor jonge duiven vanaf Lemmer. En de laatste vlucht Midfond 4 Juli nog cens van Pont-St. Maxence. Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens, familieberichten desnoods Vrijdagsmorgens voor 10 uur SERIEWEDSTRIJDEN. uur WorkumHielpen 2.453.25 uur OeverzwaluwenBolswardia 3.30—4.10 uur OeverzwaluwenHielpen 4.154.55 uur BolswardiaHielpen De heer Wiarda geeft een antwoord op mijn bezwaren. Hij grondt het recht op staatspensioen, op de theorie, dat de arbeid de overschotten levert, waar de ondernemer van geniet. En de staat moet dan maar zonder meer als uitvoerende macht worden belast met het ophalen van die overschotten van de ondernemers om aan iedere arbeidende mens een pr«mievrij pensioen te verschaffen. Dat is de bekende leer van Marx en wij zijn de heer Wiarda dankbaar dat hij iedere lezer duidelijk heeft gemaakt, waar hij zijn aan spraken op grondt. Deze waardeleer is echter o.i. onjuist, zeker in onze tijd, waarin werk nemers en werkgevers via hun collectieve arbeidscontracten, het rechtvaardig loon trach ten te benaderen. Het is zonder meer duidelijk dat de overschotten niet enkel aan de arbeid maar ook aan de kapitaalgoederen en de ondernemingscapaciteiten te danken zijn, po eenzijdige overdrijving van de arbeidswaarde is even onjuist als de eenzijdige overdrijving van de kapitaalswaarde uit de liberale tijd. Aan het slot zegt de heer Wiarda, dat er argumenten te over zijn, die duidelijk doen uitkomen, dat dit de rechtvaardigste oplos sing is. Kijk, daar was het nu juist om be gonnen. Welke zijn die argumenten? Want alleen als het RECHTVAARDIG is, komen de andere zaken als gemakkelijk en goedkoop aan de orde. Er zijn zovéél dingen, die ge makkelijk en goedkoop zouden zijn, b.v. ieder een flink ruim huis zonder huur, maar de rechtvaardigheid zal dan eerst het verlos woord moeten spreken. Dat is nu bij de graslandkeuringen ook. De keurmeesters stellen van een per ceel vast, welke grassoorten, klavers en krui den er op groeien en hoeveel procent van ieder. Het herkennen van de grassoorten, ook als ze niet bloeien, is een kunst, die geleerd moet worden. Met de nodige aandacht en studie lukt dit echter vrij gauw. Iedere grassoort en ieder weidekruid heeft een waarderingscijfer, dat varieert van 0 tot 10. Zo hebben distels, boterbloemen en bentgras een 0, kweek en meelraai een 5, witte klaver een 8, terwijl Engels raaigras met een 10 gewaardeerd wordt. Heeft men nu op een perceel de percenta ges der plantensoorten vastgesteld en deze vermenigvuldigd met hun waarderingscijfer, dan kan men gemakkelijk het aantal punten vaststellen, dat dit perceel verdient. Is het puntenaantal laag, dan kan men meteen zien, waar dit aan ligt en doelbewust streven naar verbetering. Door een juiste bemesting en een goed gebruik is het mogelijk de minder goede grassen terug te dringen en de goede te bevorderen. Een herhaalde Telefoon Redactie en Administratie 45 Postrekening 82259 Gemeente Workum. Van 11 tot en met 18 Juni 1953. Geboren: Homme Petrus, zv Bauke Foekema en Anna de Jong; Janke, dv Pieter van der Valk en Grietje Jacoba van Dijk. Gehuwd: geen. Overleden: Akke Dooper, 75 jr, weduwe van Wiebren Riemersma. Sjouke Elzinga, 61 jr, echtgenoot van Japke van der Veen. Mijnheer de Redacteur, In Uw blad verleent U meermalen plaats ruimte voor het actie-comité voor de stich ting van een Prot. Chr. Ziekenhuis in Sneek, waartegen wij niet het minste bezwaar heb ben. In de eerste publicaties van dit comité was in tegenstelling met de laatste mede delingen een waardige toon te beluisteren. Deze goede toon zouden wij gaarne gehand haafd zien, daar in de ziekenhuissfeer de naastenliefde moet prevaleren. Het comité verlangt een eigen confessi oneel ziekenhuis. Welnu daar is van de zijde van het St. Antonius Ziekenhuis niets op tegen. Het goed recht om een dergelijk ziekenhuis op te richten wordt door niemand ontkend. Men kan precies hetzelfde doen al» het St. Antonius Ziekenhuis nl.: uit eigen, en geleende middelen een dergelijke inrichting stichten. Op deze wijze heeft het St. Antonius Ziekenhuis 50 jaar lang de Volksgezondheid van dit rayon gediend, ter wijl iedere uitbreiding tot stand kwam als do noodzaak dit vorderde. Het zou echter o.i. onjuist gijn als men overheidssteun zou ontvangen om een der gelijk ziekenhuis op te richten. Dit zou al leen dim verantwoord zijn als. de Volksge zondheid dit beslist noodzakelijk maakte. De door de Prov. Staten ingest side Ziekenhuis- Gommissie heeft een onderz.oek ingesteld en kwam tot de conclusie, d.at in dit rayon geen behoefte is aan een tweede ziekenhuis. Wil men dus toch een eigen confessioneel ziekenhuis, dan is men aangewezen om de- zelfde weg te volgen 'ils het beatuur van Deze verhoging wordt voor de helft door belastingverlaging opgevangen. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de huurwet en tevens een aantal wetsontwerpen, die fiscale maatregelen inhouden, welke ener zijds in het belang zijn voor de stimu lering van de werkgelegenheid op lange termijn, anderzijds in de huurverhoging tegemoet zullen komen. Ongeveer de helft van deze verhoging wordt door de belasting verlichting gecompenseerd. Voor de an dere helft zal dit door loonsverhoging ge schieden, waarover thans nog geen na dere mededelingen zijn gedaan. De huurverhoging is niet over de hele linie gelijk. Zij verschilt naar klasse, waarin de betrokken gemeente volgens de noodwet ouderdomsvoorziening is ingedeeld. Voor de grote plaatsen is de verhoging procentsgewijs het laagst, voor het platteland het hoogst. Zij loopt n.l. deze vijf klassen als volgt: 17, 20, 23, 29 procent, de gemiddelde verhoging kan het best verduidelijkt worden door vergelijking met de veekeuringen. Men mag aannemen, dat er van de vroegste tij den af een streven heeft bestaan om een goed veebeslag te krijgen. ,De resultaten van dat streven liepen zeer uiteen, totdat men een duidelijker inzicht kreeg in het verband tussen de verschillende onderdelen, van het exterieur enerzijds en de productie anderzijds. Pas daarna kon men doelbewust gaan fokken. Men lette toen niet meer alleen op een goed ontwikkelde uier, maar ook op een breed, plat kruis, op diepe, gewelfde ribben enz., omdat men wist, dat deze eigen schappen met een goede productie nauw samenhangen. Ook bij de beoordeling van de productie greiden komt het op do onderdelen Tenslotte is de samenstelling van de grasmat beslissend voor de opbrengst. Door zwaardere bemesting kan men de productie opvoeren, ^tnaar slechts tot een bepaalde grens. Het gaat er precies mee als met het opvoeren van de opbrengst der koeien. Door een krachtige voedering kan men hoge pro ducties verkrijgen, maar aan vele koeien is deze dure voedering niet besteed. Zij missen nu eenmaal de eigenschappen voor een hoge opbrengst. De veekeuringen dragen er echter veel toe bij, dat men een duidelijker onder scheid leert maken tussen goede en minder goede dieren. Zo gaat ,het sen de heden niet geschied. Het bestuur van de Bond alhier, begrijpt mijn vraag niet. Die stelt eenvoudig de eis, dat de gemeenschap ieder pensioen geeft. Niet uit de staatskas, zegt het bestuur, neen, uit een bestemmingsbelasting. Dit is bepaald een vondst. Haalt de Staat zijn andere gaven ook niet via belasting uit de zakken der onderdanen. Of heeft zij een „ezeltje, strek je” op het Binnenhof? „Wij stellen de eis....” ja, dat kan men doen, je kunt alles eisen. Maar je kunt ook vragen op welke gronden steunt die eis. En daar waagt de afdeling Workum zich niet aan. Ze draait de plaat handig om en tracht de aandacht van die vraag af te leiden door zelf aan het vragen te slaan. Dat is een oude truc, maar daar trap ik niet in. Eerst de gronden aangeven, waar uit blijkt, dat een werknemer, die voor zijn arbeid alle weken zijn loon heeft ontvan gen, RECHT zou hebben op een gratis verzorging na zijn 65ste jaar, zonder dat hij voor deze verzorging zelf ook maar één cent heeft bijgedragen. Dat hij voor de gemeenschap werkt, is een misleidende ge meenplaats. Hij werkt allereerst voor zich zelf en zijn gezin en hij is tegenwoordig, gesteund door zijn vakbonden, gelukkig ook in staat een rechtvaardig loon te verkrijgen. Op welke gronden steunt nu dat gratis pensioen? Daar gaat het om, de rest is franje en guirlandes. Is het voor de afd. Workum van de Bond zo moeilijk deze vraag te vatten? Dan zal het wel een sprookje blijven! N. B. BOEKEMA. Zondag 21 Juni 1953. Workum (R.K.) Voorm. 7.30 uur Vroegmis. 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 9 uur ds A. J. Schneider van Molkwerum. ’s Av. 7.30 uur ds. D. J. Spaling. (Doopsgez.) ’s Av. 7.30 uur ds Bilderbeek van Bols ward. (Geref.) Voorm. 9 uur en nam. 2 uur ds W. F. M. Lindeboom van Zwijndrecht. (Bapt.) Voorm. 9.30 uur ds B. Fabrie. Heidenschap (Herv.) Voorm. 9 uur en nam. 1.30 uur ds D. J. Spaling. Ferwoude (Herv.) Geen dienst. Gr ast (Herv.) Voorm. 9 uur ds P. E. ’van Ooijen. Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 7.30 uur ds H. Altena. (Doopsgez.) Voorm. 9.30 uur van IJlst. (Geref.) Voorm. 9.30 uur Leesdienst. ’s Av. 7.30 uur ds Janssens van Koudum. Koudum (Herv.() Voorm. 9.30 en nam. 2 uur ds R. Bijlsma. (Doopsgez.) Geen dienst. Molkwerum (Herv.) Voorm. 9 uur Eerw. Heer D. Schneider, vicaris te Velsen. ’s Av. 7.30 uur ds A. J. Schneider. Warns (Herv.) Voorm. 9 en ’s av. 7.30 ds A. 3. Oostenrijk. Staveren (Herv.) Voorm. 9.30 uur Riemersma (H. Doop), ’s Av. 7.30 ds B. J. Riemersma. Met ingang van 1 Juli a.s. is over geplaatst naar de rijkspolitie te Bussum onze de heer L. Jongsma uur 5.005.40 uur WorkumBolswardia 5.456.25 uur WorkumOeverzwaluwen Zaterdag 20 Juni Serie.wedstrijden ’s av. het huurpeil van dus inclusief met de reeds ingevoerde hoging van 15 pet., het ontwerp wet wordt komen te liggen op 135, 138, 141, 145 en toen. Wat betreft de gemeenten in onze om geving zal de gehele Zuidwesthoek en Won- seradeel wel in de laagste klasse 5 zijn inge- dus zal hier de verhoging dan 29 van de huidige huren bedragen. De belastingverlichtingen. In de wetsontwerpen stelt de regering voor een verlaging van de personele be lasting tot 41/? pCt., waardoor de schatkist f 24 millioen minder zal ontvangen. Ver der een vermindering van de suikerac-, cijns, die tot een prijsdaling van 9 ct. per kg. zal leiden (mindere opbrengst f 33 mil lioen) en afschaffing van de omzetbelas ting op huisbrand (ook olie) en (f 30 millioen). Ter stimulering van investeringen en industrialisatie en daardoor ter bevorde ring van de werkgelegenheid op lange termijn wordt voorgesteld een verlenging van de mogelijkheid van vervroegde af schrijving, een belastingverlichting, die oploopt van f 80 millioen in 1953 tot f 160 millioen in 1956, De verlaging van de ven nootschapsbelasting van 4552 pCt. tot 42t/?46 pCt. zal f 60 millioen kosten, de afschaffing van de extra inkomstenbelasting f 22 millioen. Daarnaast wordt een bijzondere inves teringsaftrek mogelijk, die de inkomsten van het rijk in 1954 met f 50 millioen, in 1958 (pet f 140 millioen zal doen dalen. Verder wordt nog een derde complex maat regelen voorgesteld, die beogen bepaalde onbillijkheden recht te trekken, en wel ver lichting van de inkomsten- en loonbelasting aan de voet (f 15 millioen), een verdubbeling van de kinderaftrek (f 18 millioen) en de afschaffing van de schoolgelden f 20 millioen). De voorstellen voor deze laatste maatregel zullen de Tweede Kamer binnen kort bereiken. Voor de ontvangers van sociale uitkeringen en de gepensionneerden zullen aanvullende niet fiscale voorzieningen worden getroffen. Dezer dagen slaagde aan de Bisschop pelijke Kweekschool te Hilversum als onder wijzer onze stadgenoot de heer K. Beuker. Reeds volgde een vaste aanstelling aan de R. K. H. Hartschool in de Parochie O. L. Vrouw van Lourdes te Mussel. VOETBALNIEUWS. Zaterdagavond speelde het eerste elftal van Workum tegen de derde klas K.N.V.B.- club „Wit Zwart” uit Sneek. Omdat de op brengst bestemd was voor de autotocht van ouden van dagen, trekt zo’n wedstrijd altijd meer bezoekers dan alleen de geregelde toe schouwers, Een sterke, sportieve tegenstander maakt de ontmoeting natuurlijk aantrekkelij ker en is voor propaganda voor de voetbal sport al evenzeer nuttig. De beide ploegen waren goed aan elkaar gewaagd, toen de rust met een gelijk spel 11 inging. Na de rust hadden de gastheren opnieuw succes en wat de Snekers ook pro beerden, het bleef 21. De winst bleef dus voor de Workumers en dank zij de flinke belangstelling kon er een behoorlijke fi nanciële winst aan de ouden Van dagen ten goede komen. Toch mooi dat men voor zo’n gelegenheid een aardig bedragje bij elkaar trappen kan. NIEUWS VAN DE S.V.W. In een goede wedstrijd is het Workum 3 Jun. B. gelukt de laatste competitie wed strijd tegen „Bolswardia” 2 te winnen. Een goede prestatie en een waardige afsluiting van het seizoen. Morgen wordt het belangrijke „S.V.W.” jeugdtournooi georganiseerd waaraan behal ve de gastheren, Bolswardia, Hielpen en Oeverzwaluwen deelnemen. Drie clubs die de afgelopen competitie geduchte tegenstanders voor Workum waren. We hopen op spannende, doch bovenal sportieve wedstrijden te mogen zien, en tuurlijk goede resultaten voor onze genoten. (Zie S.V.W. agenda).

Friso nl | 1953 | | pagina 1