DE WORKUMER KRANT Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland ft. UEME DE BOER, Autoverhuur S52S52g52S52SS2£52S53 F Kosteloze inenting tegen pokken. Toelating leerlingen Openbare Lagere School BEL 170 S.V.W. AGENDA Zaterdag 4 Juli 1953 No. 26 76ste Jaargang Fryske Brief VIII. met en zonder chauffeur plaatselijk nieuws. Indien U met vacantie gaat» Zet dan Uw huisdier niet op straat I I Ook Uw adres voor grote en b kleinere ritten NOORD D 61 J. wiarda. Voor de kleuters „Hwat tinkt jo der fan, soe it mei dy dei foar Sld-Warkumers hwat wurde?” sa freget my immen. Ja, ik kin der op ’t eagenblik noch gjin andert op jaen. Ik haw al biwiizen fan meistimming krige fan minsken dy ‘t der foar fiele. It tal is lykwols net great genóch en set dermei üt ein. Nou net dat ik op in pear hündert rekkenje, mar yn elts gefal moat it dochs in fjirtich, fyftich man wêze, sil it hwat wurde kinne. Doch lyk as sein, it bigjin is er en nou herders mar ófwachtsje. Hwa wit hoefolle der noch oer prakkesearje om mei to dwaen, mar dy ’t oan ’t nou ta net rjocht üt ‘e rie komme kinne of faeks forsommen om to skriuwen. Ik soe sizze net to lang drige, minsken. Net ütstelle ta moarn hwat hjoed noch dien wurde kin. Hoe earder wy üt ein sette hoe better. Foar hwa ‘t der belang yn stelle mochten, kin ik wol meidiele, dat de measte stimmen foar Augustus-moanne binne. En nou in oar praetsje. Nou net oer ,,üld“-Warkumers, mar oer de „Ald”heitkundige forieniging Warkums Erfskip. It is üs bikind dat it bisit fan dizze jonge forieniging stadich oan ütwreidet. Tank sij demeiwurking fan ünderskate minsken üt- en büten de stêd wei, is der al aerdich hwat byenoar swile. Wy witte ek, der binne minsken dy ’t noch tasein hawwe sa gau it spul in bihoarlik plak hat, jowe hja dit of dat. Ik wol hjirmei net sizze dat it bistjür gjin noed stiet foar itjinge har taskikt is, mar it is nou dochs sa, hjir of der leit of stiet hwat. It biandert net oan it doel. De minsken wolle op ‘t lést ek wolris sjen hwat der sahwat is. ’t Is ek noch altyd sa, „Aanzien doet gedenken". De greate frage is lykwols hwermoat it bistjür dat spul ütstallej? Dat is it him nou mar. Hwerre Der hat alris praet west oer it weinhüs neist de Boerelienbank. By de ülderen better bikind as it weinhüs fan Potma. Hwat miskien net alge- mien bikind is, prof. J. Jansen hat der efteroan west. Mar it ynrjochtsjen fan dit gebou ta aidheitkeamer kostet sa‘n slompe jild, dat wy kinne üs dat gerêst üt ‘e holle sette. Of it soe al wêze moatte dat der immen wie, dy ‘t sei: ik sil Warkums Erfskip mei in tüzen goune manich bitinke. It bistjür sil it moai grif mei my iens wêze, dermoatrie skaft wurde. Hoe gauwer hoe better. En nou soe ik en ik tink foar it neiste noch folie mear, wolris graech witte wolle, hat it bistjür faeks al plannen yn ‘e holle? Of hawwe hja miskien al prikken yn ‘t wurk steld om in gaedlik ünderkommen to hnen Hwant ik hoopje net dat it bistjür tinkt: Wy wachtsje mar oan ’t de simmer efter ‘e rêch is. Soks soe wier net wêze yn it bilang fan de forieniging en likemin yn it bilang fan de stêd Just nou yn dizze tiid, komme der sa foar ennei hiel hwat minsken yn Warkum om hjir hwat to bisjen. Hwat soe it moai wêze dat hja dan ek ris hwat to sjen krigen fan Warkums Erfskip. Hawar bistjür fan de Aldheitkundige forieniging, lit ris hwat fan jimme hearre. It spul leit dochs net op ien ear, wol? FRISO. Een Toelichting op „WERKELIJKHEID”. Verschijnt eenmaal per week Uitgave Telefoon Redactie Mijnheer de Redacteur,' OFFICIËLE MEDEDELINGEN 1. behoefte 2 a. KERKDIENSTEN a.s. GYMNASTIEK IN OPTOCHT. ds G. Warnink b. en c. van 9.30 ds Doyer uur van 1. 160; b 148 4. 5. de investering BURGERLIJKE STAND 6. 1 muntbiljet; 1 voor Advertentietarief: 7 cent per m.m. Advertenties van buiten Friesland 9 ctj per m',m’ Contracten volgens algemene regeling Abonnementsprijs: f 1.10 për kwartaal per post f 2.40 per halfjaar 2. 3. van en 22 4 uur uur wor- f 3 Lid Bond De Opperwachtmeester Postcommandant, W. KELDERHUIS van: Fa. T. GAASTRA Bz. Boekhandel en Drukkerij, Workutn van het D. B. van de voor Staatspensionnering. Van verslagen, berichten enz, gaarne spoedige opgsafl uur uur Notulen van de vergaderingen December 1952, 23 Februari, 3 Maart 1953. Ingekomen stukken Voorstel van B. en Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens, familieberichten desnoods Vrijdagsmorgens voor 10 uur Uur ds 7.30 3 Juli. Zoals men intussen wel ge merkt zal hebben, heeft de Chr. Gymnastiek vereniging „Excelsior” het voornemen om opZaterdag 4 Juli (morgenavond) een zo- mer.propaganda-uitvoering te geven op het sportterrein alhier, met medewerking „Advendo” van Sneek en het tamboer- pijpercorps van bij de optocht van 24 minuten en heid was van 1 eerstaankomende duif (Zwart, Volgorde was: B. A. de Zwart 1-5-9, Gebr, Nijenhuis 2 - 3 - 4 - 6 - 7 - 8. Zaterdag 3 Juli voor jonge duiven Hee- renveen en voor oude duiven Pont. St. Max. uur Eerw. L- Av. Spaling. (Doopsgez.) Voorm. 10 uur ds R. Hofman (maandelijkse collecte). (Geref.) Voorm. 9 uur van Zaandijk (bevestiging ds H. C. Ende. dijk). ’s Nam. 1.45 uur ds H. C. gndedijk (intrede). (Bapt.) Voorm. 9.30 uur ds B. Fabrie. Heidenschap (Herv.) Voorm. 9 uur ds D. GEVONDEN VOORWERPEN. 1 Broche; 1 br. portemonnaie; 1 kip; 1 pr. gymschoen; 1 tabakspijp, 1 slijper (gras maaier?) 1 bl. manchester jas; 1 Lips- sleutel no. 5; 1 rood kerkboek; 1 Armb. horloge; 1 Zuid.Wester; 1 geel kindersokje; 1 muntbiljet; 1 z. armbandje; 1 Kaas; 1 kindertasje, Workum,' 1 Juli 1953. WORKUM. Na een vacature van pas 5 maanden, hoopt de Geref. Kerk alhier Zon dag weer een eigen predikant te ontvan gen, door overkomst van Ds. H. C. Endedijk van Wormer, die hier bevestigd zal worden door Ds, G. Warnink van Zaandijk. De intrede vindt plaats in de middagdienst, welke om kwart voor twee aanvangt. Gemeente Workum. Van 25 Juni tot en met 2 Juli 1953. Geboren: Jan Johannes, zv Frederik Ro- bijns en Jetsche Witteveen. Gehuwd en overleden: geen. OVERDRACHT BEHEER CO3P. BOEPENLEENBANK. 1 Juli. Hedenmorgen vond in het ge bouw van de Coöp. Boerenleenbank de ver wisseling van het kassierschap plaats, in te genwoordigheid van het bestuur der bank. Het was wel even een weemoedige gedachte dat de oude vertrouwde persoon thans niet meer de sleutels van de bank in handen heeft. Maar dat z’n zoon tot opvolger be noemd is, bewijst wel hoe groot do achting is, die men de heer Sj. IJbema toedraagt. Het gehele bestuur was dan ook opge komen om bij deze overdracht ook door woorden te vertolken hoe dankbaar men is geweest voor de accuratesse die gedurende bijna 44 jaar steeds is getoond, waarbij er op gewezen werd dat deze innemende persoonlijkheid immer z’n krachten heeft ge geven om de bank tot grotere bloei te brengen, terwijl deze morgen eveneens ge waagd werd van de steeds toenemende werk zaamheden die het bankwezen vergen. Gelukkig was het nog geen definitief af scheid, daar de lopende bankzaken om een tweede kracht vroegen en het bestuur meende niet beter de oude kassier te kunnen eren dan door deze benoeming, zodat thans de vader aan z’n zoon onderricht kan geven in de veel omvattende administratie. Natuurlijk werd ook even het oog ge richt op de toekomst en aan steun en medewerking zal het de nieuwe kassier niet ontbreken. Ongetwijfeld zal nu ook gepoogd worden voor deze bank een meer uitgebreide taak in onze samenleving te consolideren. van en die vereniging, dat vooral gymnasten door de stad (vanaf het Dwarsnoord) de goede toon dito maat zal aangeven. Boven het ingezonden stuk van het Be stuur van het St. Anthonius Ziekenhuis plaat ste U de vraag: „Een tweede ziekenhuis in Sneek?” Het zij ons vergund ter beantwoording dezer vraag Uw aandacht en die Uwer lezers voor het volgende te vragen. Het bestuur van het St. Anthonius Zieken huis stelt: Er is geen ziekenhuis; Er is een betere methode van berekenen gevonden; Een rijksbijdrage is niet verantwoord; Men doe als wij: nieuwbouw uit eigen en geleende middelen. Eén dezer dagen komen er dames op Uw deur kloppen, dte U vragen, om dona teur van de Christelijke Kleuterschool te worden. Wij weten allen, welk een nuttige instel ling deze kleuterschool is. Onze kinderen leren er, naast talloze versjes en spelletjes, bovenal, hoe ze met anderen moeten omgaan- Is het niet een kleurrijke stoet, die bij mooi weer zingend door de stad gaat, .onder leiding van juffrouw Hanna en Bettie? Kijken wij niet allen deze kwetterende kinderschaar goedkeurend glimlachend na? Om de kinderen in het lokaal nuttig en paedagogisch verantwoord bezig te houden, zijn leermiddelen nodig. Deze leermiddelen nu worden aangeschaft en aangevuld uit de donateursgelden, die ten enenmale ontoereikend zijn. Het is daarom dat getracht zal worden, een groter aantal donateurs te werven. Mogen wij op Uw gift rekenen? Het Dames-comité van de Christelijke Kleuterschool: Mevr. NIEMANTSVERDRIET DOBBINGA Mevr. DE BOER—KOOPMANS Mevr. BOKMA—HAAGSiMA Mevr. RIEMERSMA—STERK Mevr. DIJKSTRA—DE JONG en Administratie 45 Postrekening 82259 Burgemeester en Wethouders van Workum brengen ter openbare kennis, dat op Dinsdag 7 Juli a.s. des voormiddags van 910 uur ten huize van dokter B. C. Noordhoff en des namiddags van 23 uur in het gym nastieklokaal van de Christelijke school in het Heidenschap, gelegenheid bestaat tot kos teloze inenting en herinenting tegen pokken. De bij de geboorte-aangifte uitgereikte rose of blauwe inentingskaarten dienen te den medegebracht. Workum, 3 Juli 1953. Burgemeester en wethouders voornoemd, J. RUSSCHEN De Secretaris, VAN DER GOOT. rieiuenscnap (Herv.) Voorm. 9 uur J. Spaling. Nam. 1.30 uur ds E. J. Beker (Voorber. H.A.) Ferwoude (Herv.) Nam. 1.30 uur ds P. E. van Ooijen (H. Doop). Gaast (Herv.) Voorm. 9 uur ds P. E. Ooijen. Hindeloopen (Herv.) Voorm. H. Altena (Voorber. H.A.) ’s Av. Graag nog een kort antwoord aan de heer BOEKEMA; de redactie bij voorbaat bedankt! Dat mijn rechtsgrond op PREMIEVRIJ STAATSPENSIOEN voor IEDEREEN berust op de theorie van Marx, is wellicht juist, doch dat interesseert mij zeer weinig; hoofd zaak is dat de gelanceerde stelling op waar heid berust. Trouwens, ook de heer BOEKEMA stemt zulks toe (deze „Marx” theorie dan), waar hij zegt dat ook de kapitaalgoederen en de ondernemings capaciteiten een belangrijk aan deel hebben (nèèst de ARBEID) aan het productie proces. Mijn vraag in dezen is: „Kunnen Kapitaal goederen anders ontstaan dan door „ARBEID”? En is een onderneming niet onverbrekelijk verbonden aan ARBEID?; een onderneming zonder ARBEID is niets! Overigens verwijs ik naar mijn eerste in gezonden artikel, voor wat betreft de Recht vaardigheidsgronden voor het PREMIEVRIJ STAATSPENSIOEN voor IEDEREEN. Wij zien dat zo, en betreuren het alleen maar dat de heer BOEKEMA c.s. zo ver nog niet zijn. PREMIEVRIJ STAATSPENSIOEN is overi gens geen Gratis verzorging, >want ieder heeft er (en doet zulks nog) voor betaald met en door middel van zijn/haar arbeid, onver schillig waar en hoe. Vandaar dat wij de kosten willen halen uit een directe belasting naar draagkracht, d.w.z, die veel heeft, moet meer betalen dan die minder heeft, en die weinig of niets heeft, is vrij, afhankelijk van een pro gressieve maatstaf. Simpel als de dag,' niet Gratis,' maar PREMIE VRIJ!! Heerenveen,' Juni 1953.' RAADSAGENDA. Voor de vergadering van de Raad der gemeente Workum op Maandag 6 Juli a.s., ’s avonds half acht, in het bovengedeelte van het Waaggebouw, is de volgende agenda vastgesteld, 213 bedden. Conclusie: De behoefte is volgens a en c 213 bedden. Wij vragen een ziekenhuis voor 150 bed den. Dit is dus volkomen verantwoord. De Minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid heeft dat erkend. Nu de rijksbijdrage. Evenals bij de woningbouw is de rijksbij drage voor de regering onvermijdelijk, in dien de regering een bepaalde lonen- en prijzenpolitiek wil voeren. De regering noemt 3/7 van daarom onrendabel. In werkelijkheid kan het onrendabele deel groter zijn. De rijksbijdrage- politiek is daarom voor de ziekenhuisbouw onvermijdelijk, maar zeker niet aantrekkelijk" Het blijft daarom noodzakelijk, dat de bevol king van het rayon financiële offers brengt. Het Roomse huis werd vóór de oorlog, 0.w-z. goedkoop, gebouwd en op voor oorlogse fundamenten uitgebreid. Dat is dus zonder meer rendabel te exploiteren. De behoefte dit een oogpunt van volksge zondheid staat vast. Protestants Zuid West Friesland heeft te kennen gegeven, de stich ting van een Protestants Christelijk Zieken huis te wensen. Ons bestuur heeft er voor te zorgen, dat het er komt. Wij moeten Uw vraag „Een tweede ziekenhuis in Sneek?” dus bevestigend beantwoorden. U dankend voor de plaatsruimte.' Met gevoelens van hoogachting, Het bestuur van de Stichting Protestants Christelijk Ziekenhuis voor Zuid.West Friesland te Sneek. Burgemeester en Wethouders van WOR KUM brengen ter kennis van de ouders en voogden, dat per 1 September 1953 nieuwe leerlingen kunnen worden toegelaten tot de openbare lagere school alhier. De kinderen moeten op 1 October do leeftijd van 6 jaren hebben bereikt. Aangifte bij het Hoofd der School, de heer Th. Breukelaar. WORKUM, 2 Juli ,1953. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ’J. RUSSCHEN De Secretaris, VAN DER GOOT. aan een tweede Woudsend 1Workum 1 Nederlaagwedstrijd Jun. comb, neemt deel aan de Seriewedstrijden te Heeg. Vertrek 1.45 uur per auto van de markt. Reiskosten f 0.60. Hedenavond 7 uur Schoolvoetbal wedstr. R.K. School„S.V.W.”, welpen Zaterdagmiddag 4 uur O. L. SchoolGer. School Dinsdag 7 Juli 7 uur Ger. SchoolSchool met den Bijbel 7.45 uur O. L. School „S.V.W.” welpen uur ds H. Altena. (Doopsgez.) Nam. 2 Witmarsum. (Geref.) Voorm. 9.30 uur Leesdienst. ’s Av. 7.30 uur ds Janssens van Koudum. Koudum (Herv.) Voorm. 9.30 uur en nam. 2 uur ds J. Brouwer. (Doopsgez.) ’s Av. 7.30 uur ds. R. Hofman Molkwerum (Herv.) Voorm. 9 Heer Meerholz, G. O. te Sneek. 7.30 uur Eerw. Heer R. Jellema, G. O. Warns (Herv.) Voorm. 9 uur Viering H. Avondmaal. Nam. 1,30 uur Dankzegging. Staveren (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds B. J. Riemersma (H.A.) ’s Av. 7.30 uur ds B. J. Riemersma (Dankz. H.A.) In de vacature van hoofdonderwijzer aan de Hervormde Lagere School alhier, die ont staan is door het vertrek van de heer IJ. Wielinga per 1 September a.s. om ge zondheidsredenen, is benoemd de heer P. W. Boogaard te Veenendaal. De heer Boogaard heeft inmiddels deze be noeming aangenomen. Dezer dagen slaagde voor het te Gro ningen en Amsterdam gehouden examen voor het diploma van de Opleidingscommissie in het typografisch bedrijf, onze stadgenoot N. H. Ketelaar, thans in militaire dienst. POSTDUIVENNIEUWS. Zaterdag was er een vlucht voor jonge duiven vanaf Lemmer. Het weer was prach tig. De snelste duif vloog die afstand in i 10 seconden, wat een snel- 1250 meter per minuut. Deze was van B. A. de In 1949/1950 was deze situatie deze: Behoefte volgens hoofdinspectie Volksge zondheid: 4 bedden per 1000 inwoners. Rayon Sneek, groot 80.000 zielen, 80 x 4 320 bed den. Bestaand in St. Anthonius Ziekenhuis 160 bedden. Aanvulling nodig 160 bedden. Ons bestuur vroeg deze 160 bedden voor het Protestants Christelijk Ziekenhuis. Bestuur St, Anthonius Ziekenhuis vroeg tegelijkertijd 80 bedden uitbreiding. Nadat het Bestuur van het St. Anthonius Zieken huis had verklaard, dat bij toewijzing dezer 80 bedden de plannen om tot stichting van een Protestants huis te geraken niet zouden worden geschaad, daar eventueel overcompleet geworden bedden zouden worden bestemd voor chronisch zieken e.a. werd het verzoek tot uitbreiding ingewilligd. Deze verklaring ver geet de Friese Ziekenhuiscommissie, evenals do minderheidsnota, evenals het Bestuur van het St, Anthonius Ziekenhuis. Na de uitbreiding bedroeg het aantal bed den dus 160 80 240. Voor het Prot. huis bleven gereserveerd 160 bedden. De Friese ziekenhuiscommissie rekent al dus: Behoefte 3.85 bedden per 1000 zielen. Rayon groot 80.000 zielen. Behoefte aan bedden 3.85 x 80 3fl8 bedden. Aanwezig 240 bedden. Verschil 68 bed den. Bedenk: Hierbij dienen opgeteld do 80 bedden (zie onder a), dus totaal 148 bedden. Onze berekening. Wij achten het rayon van 80.000 zielen te klein genomen. Niet het feit, dat 121 kerkelijke ge meenten onze plannen steunen mag uit gangspunt zijn voor onze berekening, maar het feit, dat de burgerij dezer 121 kerkelijke gemeenten ons streven finan cieel krachtig heeft gesteund (f 300.000. aan giften). Het rayon is volgens ons te stellen op 97000 zielen. Dus, volgens Friese commissie 3.85 bedden per 1000 zielen, wordt 3.85 x 97 373 bedden. Aanwezig 240. Ontbreken nog 133 bed. den. Daarbij 80 bedden (zie onder a) is en mededelingen. W. tot verlenging van de overeenkomst met het bestuur van het Sint Antoniusziekenhuis te Sneek inzake de exploitatie van het paviljoen voor besmettelijke zieken. Voorstel van B. en W. om het voor het Rijkspersoneel vastgestelde gratificatiebe- sluit 1953 van overeenkomstige toepassing te verklaren voor het gemeenteperso- neel. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de .begroting dienst 1952, van: a. het gasbedrijf; b. het landbouwbedrijf; c. de gemeente. Onderzoek van de geloofsbrieven van de nieuw benoemde leden van de raad. Zondag 5 Juli 1953. Warkum (R.K.) Voorm. 7,30 uur Vroegmis. 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 9 uur ds E. J. Beker (Voorber. H.A.) ’s Av. 7.30 uur ds D. J.

Friso nl | 1953 | | pagina 1