„Maison Irene" Seizoen Opruiming in DE WORKUMER KRANT Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen „Maison Irene" DE ZAAK Riemersma's Schoenwinkel halfjaarlijkse Opruiming IJEME DE BOER, Autoverhuur met en zonder chauffeur 232SS23S2SS25S3S52SS en Zuidwesthoek van Friesland zaterdag 11 juii 1953 Inmaakglazen NOORDERBAZAR Openbare kennisgeving. 225225225225225225225 BEL 170 S.V.W. AGENDA No. 27 76ste Jaargang Fryske Brief IX. Bij dit nummer behoort een bijbloodje NOORD D 61 uur ALLES MOET WEG */aL 34 ct U/iL 50 ct Onze bekende Setter Set Nylons staan nog steeds aan de spits Uitsluitend a contant Verder een enorme sortering Corsages, Glacé’s, Shawls en Doeken voor zeer lage prijzen NOG STEEDS IS VOOR DAMES MET SMAAK Zaterdagmiddag 2 begint onze GROTE Vele koopjes Verder 10 tot 15 pCt korting Profiteert hier van Hoeden reeds vanaf f 4.50 Zomerhandschoenen vanaf f 0.95 Ook Uw adres ▼oor grote en kleinere ritten „VEGLA" of oud model voor platte ring 2L 11/, L 1L »/4L 54 ct 50 ct 43 ct 36 ct en alle verdere INMAAKBENODIGDHEDEN koopt U voordelig in de S. R. DE BOER, Noord D 79—81 Telefoon 145 - Workum It wie bast wol to tinken dat nei myn brief fan fotline wike, itbistjür fan Warkums Erfskip üt ’e hoeke komme soe. Ik hie frege: Lit ris hwat fan jimme hearre. Nou ik haw hwat to hearren krige. As ant- SF wurd op myn trage bat de skriuwer my in brief skreaun, hwer 't biel hwat yn stiet. Ja, tige yn ’t kreaze hear. Hja nimme it my alhielendal net kwea dat wy wolris hwat mear witte wolle. En ik bin bliid ta, dat ik der oer bigoun bin, hwant wy witte nou hoe ’t it lan der by leit. It sil elts goed dwaen om to hearren dat de Ald- heitkundige forieniging libbet as in hart. Boppedien blykt ütdatskriuwen, it bistjür is warber en stelt alle prikken yn 't wurk om in bihoarlikünder- kommen foar har samling to finen. Nou soks is al in hiele treast. Mar hwer fine hja in bytsje in geskikt en gaedlik plak? Ikjowfuort- ynienen ta dat is net'sa maklik. It bistjür lykwols hie 't wol aerdich goed yn ‘e holle. It stedshüs is in stik hinne klear. „As wy nou it gemeentebistjür ris fregen, de souder ynrjochtsje to meyen ta aldheitkeamer, dan soene wy sa mar üt ‘e brün wêze“, sa mienden de mannen fan Warkums Erfskip. Hja hawwe ek fuortdaliks de dryste skuon mar oanlutsen enB. enW. om in bisprekking frege. Fansels, sokke dingen kin men better meielkoar biprate as biskriuwe. Nou moat nimmen miene, dat it hwat nijs is om in romte boppein steds hüs, ta museum of aldheitkeamer to brüken. Foar jierren lyn hie Inkhüzen dat al. En yn Boalsert, Dokkum en grif mear oareplakkonfynt men dat ek. Der is grif hwat foar to sizzen, hwant oer ‘t algemien hawwe de for- ienigingen dy ’t soks op tou sette, net folie jild om bannen, alteast netge- nöch foar in eigen gebou. Men is dos dan goedkeap üt en boppedien hat it spul dan in feilich Onderkommen. De Onkosten hienne foar Warkums Erfskip grif ek net al to biswierlik wést. Doch safier binne wy noch net. Al ridlik gau kaem der antwurd fan it gemeentebistjür. It komt hjir op del: Hja kinne noch net sizze of ‘t de romte dy ‘t frege waerd, wol oer is. Hja witte dat noch net. En dan achtsje hja dy souder net sa geskikt om der in aldheitkeamer yn to rjochtsjen. Doch hja sille ris oerlizze mei it Boalserter gemeentebistjür, hoe ‘t men dat der hat. En dan sille B. en W. mear fan har hearre litte. Dat it bistjür fan Warkums Erfskip, troch dit antwurd al hwat nite- lich is, sil nimmen har kwea nimme kinne. Hja forwachtén net oars as in „spontane" meiwurking en der liket it nou just net op. Wier-it docht hwat frjemd oan dat der mei gjin wurd rept wurdt oer in bisprekking lyk as frege wie. Is it foar it bistjür nou net sa’n bytsje as, foar in tichte doar komme? Ei ja; ik wit wol, ‘t sil miskien sa slim net bidoeld wêze. Mar foarit bistjür is it al hwat in óffaller. Foral en dat moatte wy nou net üt it each forlieze, hja wolle graech, hoe gauwer hoe leaver, har wurk ünder de oandacht fan de minsken bringe. Soks moat men wardearje en fortsjin- net stipe to warden. Derom ek hie it sa moai west as it gemeentebistjür daliks har meiwurking tasein hie. Wy hawwe lykwols alle moed dat it mei dy romte hoppe it stedshüs dochs noch vn oarder komme sil. As it Warkumer college earst marris mei har ambtgenoaten yn Boal sert praet en sjoen hat, hoe yn oarder it spul der is. En as hja dan hwat fan it „enthousiasme" hwat de Boalserters bisielet oernimme, sil it ekhjir gau en goed yn oarder komme. FRISO. Gezondheideen zegen. gymnastiek. Verschijnt eenmaal per week Uitgave OFFICIËLE MEDEDELINGEN ver- er 5548 an. Aan voor jullie best want POSTDUIVENNIEUWS. PLAATSELIJK NIEUWS. twee en dikwijl» eant Advertentietarief: 7 cent per Advertenties van buiten Friesland 9 ct. per tn.m. Contracten volgens algemene regeling Abonnementsprijs: f 1.10 per kwartaal per post f 2.40 per halfjaar Administratie 45 Postrekening 82259 Benoemd tot administratieve kracht bij het C.A.F.-filiaal alhier, mej. N. de Hoop te Makkurn. de zegen d|ps ieder die ge- 6 3 2 1 0 BEVESTIGING EN INTREDE Ds. H. C. ENDEDIJK. vin: Fa. T. GAASTRA Bi. Boekhandel en Drukkerij, Workum Van verslagen, berichten enz. gaarne ■poedige opgaafl PLOTSELINGE DOOD. 7 Juli. Hedenmiddag uur O. L. S. R. K. School Geref. School School met den Bijbel „S. V. W.” welpen Juli. gespeeld punten 3 2 2 2 2 Dinsdagavond finale: 7 uur Geref. School„S.V.W.” welpen 7.45 uur R.K. SchoolSchool m. d. Bijbel Uitreiking „S.V.W,” wisselprijs na afloop op het terrein. Medische Sportkeuring. De volgende week worden oproepingskaarten voor de medische sportkeuring verzonden aan de leden die nog niet gekeurd zijn, of herkeurd moeten worden. Ieder dient bij de eerste oproep te schijnen op het vastgestelde tijdstip. Zaterdag 4 Juli heeft de Postduiven vereniging „De Luchtbode” (Lid van de bond van Zaterdagvliegers) voor jonge duiven een vlucht gehouden vanaf Heerenveen. De snelste duif maakte een snelheid van 952 meter per minuut. Deze was van Gebr. Nij- enhuis. Volgorde aankomst: Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens, familieberichten desnoods Vrijdagsmorgens voor 10 uur nog aan waarvan Gebr. Nijenhuis 1, 2, 3, 4, 5, 6. B. de Zwart 7, 8, 9. IJ. Flapper 10. Benny de Vries 11. Tevens was er een vlucht voor oude dui- van van Pont St. Maxence. Dit is wel een rampvlucht geworden, daar de duiven Zater dagmiddag al werden verwacht, maar Zon dagmiddag kwam de eerste binnen. Wat een snelheid betekende van 355 meter per minuut. Er zijn in het geheel maar 4 vogels teruggekomen. Volgorde: IJ. Flapper 1, 2, 3. Gebr. Wiersma 4. de R.H.B.S. te Sneek slaagden voor het eindexamen A onze plaatsgenoten mej. J. P. Smid en de heer W. Westendorp te Heidenschap. om te Geslaagd Voor het examen kleuteronder- wijzeres (praktijk) mej. J. Visser, hoofd der Chr, Bewaarschool alhier. Voor het op 6, 7 en 8 Juli te Gro ningen gehouden Vakbekwaamheidsevamen D - troon Banketbakker, slaagde als jóngste can- didaat onze vroegere plaatsgenoot de heer A. Kcmker. Leden van „Excelsior”, op een volgende keer. Dezer dagen slaagde onze stadgenoot, de heer Joh. Jansen, aan de R. K. Kweek school te Hilversum voor de akte van on derwijzer, gymnastiek en handenarbeid voor de diploma*» Ward en regisseur. Dezer dagen slaagden te Sneek het Mulo-diploma A de dames S. de Jong, G. Meijer en E. Welles. omstreeks is de 58-jarige M. Stremler, toen hij op het bedrijf van de veehouder A. Lootsma de mensen van de grasdrogerij behulpzaam zou zijn met opladen, van een wagen gevallen en zo noodlottig terecht gekomen, dat hij een nekwervel brak. Men was aan de Oudedijk opnieuw onder de indruk van zo'n plotse ling en tragisch gebeuren. Telefoon Redactie en Heden, Vrijdagavond Schoolvoetbal 7 uur R.K. SchoolO.L. School 7,45 uur „S.V.W.” welpenSchool met den Bijbel S.V.W. NIEUWS. Afd. gymnastiek. Was er Zaterdagmiddag de jaarverga dering van de onder.afd. Sneek (O.A.S.) te Sneek, waarin tevens het hele werkprogramma voor ’t komende jaar werd behandeld, Zater dagavond togen de dames M. de Boer, O. Molenaar en D. SchaapBosscha naar Sneek om deel te nemen aan de 3de graads kam pioenschappen van de O.A.S. Gingen ge noemde dames met een bezwaard hart naar Sneek, achteraf bleek dat geheel niet nodig te zijn. Al behaalde geen van de drie ’t kam pioenschap, ’t verschil met de kampioene was gering en op alle onderdelen (paard, brug, ringen, paardsprongen en vrije oef.) werd ruim voldoende gehaald. Waren de dames de laatste weken wat trouwer öp de les gekomen en hadden zij dan serieus gewerkt, dan had zeker een groter aantal dames aan deze oefeningen deel kun nen nemen. Donderdag 23 Juli, ’s avonds half zeven worden de athletiekvaardigheidsproeven van *t K.N.G.V, gehouden op *t sportterrein voor de jeugd, adspiranten en senioren. Belangstellenden zijn van harte welkom. Leden, kom trouw op les, Donderdags- avonds op *t veld en resultaten zullen niet uitblijven. Jun. B Seriewedstrijden te Heeg. De v, v. Heeg hield Zaterdag j.l. serie wedstrijden voor de Junioren van 1216 jaar (jammer dat men zich niet aan deze leeftijden hield en oudere spelers ging op stellen). Er werd gespeeld in een halve com petitie. Uitslagen: O.N.S.Heeg 11, Oude- ga W.Workum 24, O. N,S,Workum 7I, Oudega W.—Heeg 23, Workum— Heeg 1—5, Oudega W.—O.N.S. 2—5. Heeg en O.N.S. stonden boven aan, iodat penalties genomen moesten worden. Ieder scoorde 3 van de 5 keer. Hierna wist Heeg het weer zo ver te brengen. O.N.S. kon twee keer het net vinden. Ie prijs Heeg, 2e prijs O.N.S,, 3e prijs Workum, 4e prijs Oudega W. Nederlaagwedstrijd Woudsend 1Workum 1. In het begin een aardig gelijk opgaande strijd. Na plm. een half uur gelukte het S. Veenstra een paar tegenstanders te passeren en met een pracht van een doelpunt Woud send de leiding te géven. "Workum zakte hierna hard af. Na rust kwam voor Woud send het tweede doelpunt van dezelfde spe ler, [Jet werd dus een overwinning inplaats van een nederlaag voor de thuisclub. Morgen neemt Workum 1 en 2 gecomb. deel aan Seriewedstrijden te Koudum. Op 18 Juli tracht het jeugdbestuur serie wedstrijden voor Jun, B. te organiseren, doch van de drie clubs heeft alleen Q.V.C. toe zegging gedaan om te komen. Als vóór Za terdag van de uitgenodigde clubs Bolswardia en Oeverzwaluwen geen bericht komt, wordt dit toumooi niet gehouden. School voetbalwedstrijd Workum. Er begint tekening in de competitiestand te komen, De O. L. school staat fraai aan de kop met zes punten uit drie wedstrijden. Er wordt verwoed doch zeer sportief „gestreden”. Heden, Vrijdagavond om 7.45 uur kan de beslissing vallen, doch zoals uit onderstaande competitiestand blijkt heeft de R. K. School ook nog een zeer goede kans, doch dan zul len deze jongens vanavond van de O.L.S. moeten winnen. Jongens van het Noord, doe er zal hard gewerkt moeten worden om deze wedstrijd in winst zetten. Competitiestand per 7 Burgemeester en Wethouders van Workum brengen, ter voldoening aan het bepaalde in art. 45, jo. art. 16 van de Drankwet S. 1931, no. 476, ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen een schrijven van S. A. Westra alhier, waarbij verzocht wordt hem een ver lof A te verlenen, als bedoeld in art. 38 van bovengenoemde wet, voor de benedenlo- caliteft van perceel D. no. 35 te Workum. Binnen 2 weken na deze bekendmaking kan ieder tegen het verlenen van dit verlof bij ons college schriftelijk bezwaren in brengen. WORKUM, 1 Juli 1953. Burgemeester en Wethouders van Workum, J. RUSSCHEN De Secretaris, VAN DER GOOT. om het goede van deze wereld; een vaste baan en een onbezorgd leventje betekent zoveel. De intreetekst die uit het Avondlied van David gekozen is, laat iets geheel anders zien, De achtergrond is de strijd tegen Ab salom. Vele vragen bestormen de ziel van David en de vraag, wie hen het goede zal doen zien is gewoon in zulke omstandigheden, maar daar behoeft men niet bij stil te blijven staan. David wist waar hulp van te ver wachten was en de bede komt dan op z’n lippen, verhef Gij o God het licht Uws aan- schijns. Geen bede om roem of eer. Alleen maar om te leven onder de lichtkrans van de Almachtige. Want al wat de mens ook in eigen kracht onderneemt, zonder de zegen des Heren zal niets ooit baten. Daarom laat ons steeds biddend pleiten om Heren, die Hij zeker aan een looft, deelachtig zal maken. Na de predicate sprak de voorzitter van de kerkeraad, de heer D. van der Goot een woord van welkom, waarin hij de grote blijd schap der gemeente vertolkte en verzocht om de jonge Herder en Leraar toe te zingen Gez. 29. De classis Workum was vertegenwoordigd door de consulent Ds, van der Plaat van Oudega, die mede namens de naburige ker ken in breder verband op een goede en vruchtbare samenwerking hoopte. Namens de plaatselijke kerken sprak Ds. R. Hofman, Doopsgez. predikant en gewaagde van de hier gehouden samensprekingen van de onderscheidene kerken, die zo mogeljjk in de toekomst zullen worden hervat. De vertegenwoordiger van de kerk van Wormer, Ds. G. Brouwer van Zaandam, na mens de classis en de bevestiger Ds. War- nink, spraken als vrienden, die deze predikant slechts node zagen vertrekken, terwijl de rij gesloten werd door burgemeester Rus- schen, die namens de burgerlijke gemeente het woord voerde. Met een kort persoonlijk woord bedankte Ds. Endedijk voor de hartelijke woorden van welkom gesproken en hoopte op een goede en vruchtbare samenwerking. Nadat Ds. Endedijk voor de eerste maal de Goddelijke zegen op deze gemeente had ge legd, verliet men het kerkgebouw, dat in beide diensten geheel bezet was. 8 Juli. Zondag was het voor de leden van de Gereformeerde Kerk alhier een feest dag, door de overkomst van Ds. H. C. Endedijk voorheen Dienaar des Woords te Wormer, die in de morgendienst bevestigd werd aan deze plaatselijke kerk door Ds. G. Warnink van Zaandijk. Als tekst had de bevestiger gekozen Matth. 13 52: „Jezus zeide tot hen: Daarom is iedere schriftgeleerde, die een dicipel ge worden is van het koninkrijk der hemelen, gelijk aan een heer des huizes, die uit zijn voorraad nieuwe en oude dingen te voor schijn brengt.” In de middagdienst verbond Ds. Endedijk zich aan de gemeente met het tekstwoord pit Ps. 4 7: „Velen zeggen, wie zal ons het goede doen zien? Verhef over ons het lichts Uws aanschijns o, Here. Ds. Endedijk begon te wijzen op het einde van elke ere-dienst, nl. het uitspreken van de zegen. Misschien dat de gemeente het als een gewone handeling ziet, die nu eenmaal deel uitmaakt van de liturgie. De predikant vroeg of men wel besefte hoe geweldig dit was, dat God door Zijn dienstknecht de zegen op de gemeente laat leggen. Ook christenen vragen zo WORKUM. Benoemd tot assistent.directeur van de Coöp. Zuivelfabriek „De Goede Ver wachting” in de plaats van de heer R. Meijer wegens diens benoeming tot directeur te Terwolde (bij Deventer) de heer G. van Dam van Gerkesklooster. 1915 personen in 591 ge- Toegelaten tot de eerste klas van de R.H.B.S. te Sneek o.a. N. van der Zijpp, Th. L. Tjeerde en M. de Boer. Beseft men de wijde strekking dezer waar heid beter, dan na herstel van ziekte of ongeval? Herstel! Maar.... als dit uitblijft en één van onder staande begrippen tastbare waarheid wordt? Blind of slechtziend doof of slecht horend spraakgebrek defept aan hoof(f of romp amputatie of belemmering lede maten defect aan hart, ademhalingsorga nen, maag e.d. geestelijke defecten epilepsie diabetes rheuma. Dit zijn de rubrieken waarin duizenden Uwer landgenoten ingeschreven staan bij de Nederlandse Vereniging A.V.O. Sociale zorg voor minder.validen te Amsterdam. Duizenden landgenoten, die niet in aanmer king komen voor opneming in het normale arbeidsproces. Niet alleen missen zij dus ge zondheid, maar ook arbeid. En wat is groter vreugde dan gezond zijn werk te kunnen doen? Vandaar het devies van de A.V.O. Actio Vincit Omnia” oftewel „Bezigheid Overwint alles” waaronder deze vereni ging de belangen van onze minder-valide landgenoten behartigt, in de ruimste zin van het woord. Mogelijk zult U vragen in hoeveel gevallen werd hulp verleend? De cijfers spreken! Het Centraal Arbeidszorg Bureau had in samenwerking met de- ca. 80 plaatselijke afdelingen, de advies.bureaux, de door haar of met haar medewerking gestichte z.g. be schuttende werkplaatsen in 1952 in „zorg” 5931 minder.validen; waarvan 155 militaire-, 328 burger oorjogs-slachtoffers en dere minder.validen. Gepaatst werden 765 personen, waarvan 456 in particulier bedrijf, 28 in Overheids dienst; 113 werden aan een eigen bedrijf geholpen, 135 werden geplaatst in een be schuttende werkplaats, terwijl 33 personen aan permanente huisarbeid geholpen konden wor den. Daarnaast werd andere hulp verleend, vallen met gunstig resultaat. Acht gij het dan ten onrechte, Iezer(es), dat de Nederlandse Vereniging A.V.O. voor haar collecte-campagne 1953 het devies voert: „Gelijk het brood ontstaat uit koren, wordt uit ons werk geluk geboren.” En zoudt gij straks Uw aandeel van dit koren niet op de A.V.O.-molen willen dragen? Gij zult daartoe gelegenheid krijgen bij de in de periode 2025 Juli te houden Nationale Collecte, hetzij ge dit doet door bij het in zamelen der graankorrels te helpen, het zij door te zorgen, dat de molenwan slechts koren en geen kaf bevat. Geeft! En geeft naar de mate van Uw wekelijkse of maandelijkse inkomen. De Propaganda.Zomeruitvoering van de Chr. Gymnastiekvereniging „Excelsior” met medewerking van „Advendo” uit Sneek, al hier op 4 Juli j.l. gehouden, heeft zeker aan het gestelde doel beantwoord. Gelukkig werkte het weer mee, zodat om 7 uur de optocht, het tamboer- en pijpercorps voorop, van het Dwarsnoord kon starten. Helaas een half uur te laat, daar de bussen uit Sneek te laat arriveerden. Hierdoor moest het Zijls- pad er weer bij inschieten. Na afloop op het terrein zijn de bewoners daar nog even opgezocht door het corps en enkele turnsters. Deze zomeruitvoering kan zeer zeker ge slaagd genoemd worden. In vlot tempo wer den de vele nummers afgewerkt. Hoewel het reeds begon te schemeren dacht het publiek niet aan vroeger naar huis gaan. Ook de taptoe werd als toegift bijzonder gewaar deerd. Wat leent ons mooi sportpark met z’n fraaie toegang zich ook bijzonder voor zoiets van „Excelsior”, we hopen nu reeds

Friso nl | 1953 | | pagina 1