DE WORKUMER KRANT Wat is en doet de A. V. O. Seizoen Opruiming Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland GEBR. FLAPPER IJEME DE BOER, Autoverhuur met en zonder chauffeur Ontheffing Winkelsluiting. Toelating leerlingen Openbare Lagere School Haar doel is Zij plaatste Zij verstrekte 5931 De A.V.O. Zij verleende Zij kan Zij vraagt van LI BEL 170 Aanbesteding. Zaterdag 18 Juli 1953 No. 28 76ste Jaargang Fryske Brief X. „En de myn FRISO. Gelijk het brood ontstaat uit koren Wordt uit Uw gift geluk geboren I Koopjes halen Rozetta een servies uit de fraaie PAS-AAN serie, leder onder deel afzonderlijk verkrijgbaar. Sportcostuums f32.50 - 42.50 - 49.00 Kamgaren Costuum’s f75.00 - 85.00 - 99.00 Jongens Plusfourpakjes vanaf f 29.00 Regenjassen f 29.00 - 39.00 Sportbroeken f 9.90 - 12.90 Sportjasjes voor jongens en meisjes f 9.75 Overhemden grijs, groen, en rood f 4.95 Party Petten f 1-50 Noord er bazar Noord5 D%dsi Bowori<um Het bouwen van 6 dubbele arbeiderswoningen te Workum» NOORD en MARKT Nou al in deimanich oan ien, wurdt er üs in krante yn ’e bus treaun. Netdatwy deromfregen, né hear, samar. Dos kostet it ós ek gjin sint. Goedkeaper kin men fêst nea torjochte. Ja en 't is noch in fikse krante ek. Suver in hiel pak. Aimeast twa, trije greate blêdden. Dat der stiet gans yn to lézen. Mar ik haw al sjoen wy binne de ienigsten net by üs op ’e buert dy ’t sa‘n presintsje krije. ‘k Seach fan ‘e joun de man dy ‘t se rondbringt sahwat hüs oan hüs gean, stoepe op, stoepe óf. Ien fan üs buorlju sei: t Sil wol lokkebrea wêze. Hja moatte mear lêzers hawwe. Biteljenden dan fansels. Nou dan komt er hjoed as moarn wol wer sa'n minhear oan ‘e doar moat jimm‘ tinke. Sa‘n man dy ‘t alle war docht om jin syn krante oan to praten. Ja, sok soarte lju moatte it mei de müle fortsjinje. Och ik witwol, dy minsken moatte ek itende bliuwe, mar hy komt by üs dochs oan ‘t forkearde adres. Nou nearne net om, hear. Dy krante is goed en bést en lyk as ik al sei, der stiet ek in hiele bulte yn to lézen. Mar wy hawwe al forskate jierren deselde krante en dan foroaret men sa mar net. It wurdt op ’t lést in freon yn jins hüs. Alteast sa tinke wy der oer. Doch hoe en hwat dan ek, wy witte nou sa jouns wol rie mei üs lege tiid. Sa gau it brea op is jow ik my mei myn beide kranten del en bin dan de earste oardel üre foar gjin minske to sprekken. Ja, myn oare helte, myn sydsulver, prottelt wolris om ‘t hja gjin wurden fan mykriget. Mar ik sizKrantlêze en prate kinne net lyk op gean. Ik moat earst witte hwat foar nijs der is. Hwant tink er om dat men üt twa fan dy bledden hwat opdocht. Hwat men yn de iene net fynt, lést men faek yn de oare wol. Sadwaende bliuwt men aerdich op ‘e hichte fan jins tiid. Men wit nou to‘n neisten by hwat er op ’e wrald omgiet. En goed, lit it dan allegearre net like moai wêze hwat der hein en fier ófspilet, men wit it dan dochs en kin der ek ris oer mei prate. Wis, wy mei üs twa kranten en daninkear- manich deis de berichten fan de radio, der üntkomt üs nou suver neat mear. Der kjn gjin kat strüpt wurde, of it is üs bikind. Der is lykwols ien ding hwer ik gjin rjocht hichte fan krije kin en wol de wraldpoletyk. Datjinge hwat de greate „mogendheden" meielkoar of tsjin elkoar üt ‘e wei sette. Der haw ik net folie begryp oer. Hjoed wurdt er sa sein en moarn is ‘t faeks wer krekt oarsom. ik jow daliks ta, soks leit him oan my seis om ‘t ik net poletyk genêch ünderlein bin. Mar hwat net is, kin komme en in minske is op ‘t lést nea to aid om noch hwat to learen. Sa is'tmy ek gien. De léste deimanich miende ik al hwat in better ynsjoch oer de dingen to krijen. Net dat my nou alles fuortynienen sa klear as in klüntsje wie, mar dochs waerden my inkelde dingen al hwat dudliker. Fan ‘e joun lykwols bin ik gewaer wurden, ik wit noch neat. Al hwat in rare tobeksetter. Al myn krantlêzen hatom'enocht west. Hwant mien kranten doge net. Gjin ien fan beiden is „waarheids getrouw". Hwat in frjemd wurd sille jimme sizze. Hoe ‘t ik der oan kom? Heart fan buorman Piter. Wy sieten fan ‘e joun op ‘e stoepe. De frou mei in steal, (net al to-)stikkene hoazzen en sokken oan ‘t «ótopjen en ik mei twa kranten. Kaem Piter oan. „Kom", sei er, „kom ek al yn ‘enije krante oan ‘t studearjen, sjoch ik. Myn wiif sit der ek de hiele joun mei. Hwat jimme der nou oan fine, ik wit it net. Stiet neat yn hwat de muoite fan it lézen wurdich is. Ik haw al sein: hingje dat ding mar yn 't hüske, is er fuortynienen to plak. Is my dat noch in krante". Om ‘t ik daliks gjin biskie joech, sette Pieter wer üt ein: „En de domme massa leaut ek alles noch hwat der yn forkündige wurdt. As jo ris wisten hoe fordraeit en hoe iensidich dy berichten opmakke wurde, soene jo raer opsjen". „Mar dy kranten kinne dochs mar net raek skriuwe?” weage ik to sizzen. „Och man" Piter wer, „jo bigripe net hoe ‘t dat spul yn elkoar sit. In hiele bulte kranten, ek dy ‘t jo der hawwe, kinne net skriuwe hwat hja wolle. Oan hannen en fuotten boun, moat je tinke. Mar ik sil jo krante efkes helje, hwant hwat der yn stiet, is de suvere wierheit". Soks like my nou just net sa goed ta en derom haw ik mar foar de eare bitanke. Piter is protteljende wei óf setten en hy sil my fuortoan ek wol ta de „domme massa" rekkenje, tink. Nederlandse Kampeerwagen Club. Tocht naar Kopenhagen geheel door Nederland. Verschijnt eenmaal per week Telefoon Redactie OFFICIËLE MEDEDELINGEN BURGERLIJKE STAND Gemeente Workum. met 15 Juli 1953. en PLaaTSELIJK nieuws. van J t A.N.W.B. S. R. de Boer Advertentietarief: 7 cent per m.m. Advertenties van buiten Friesland 9 ctj per m;m,‘ Contracten volgens algemene regeling Uitgave van: Fa. T. GAASTRA Bz. Boekhandel en Drukkerij, Workum dage voert het hoefijzer reeds over ver- 2. 3. 4. 5 aan de was wethouders voomoemd, J. RUSSCHEN. De Secretaris, VAN DER GOOT. De 1. Herv. School 2e prijs Geref. School R. K. School S. V.W..welpen Ahoiinemêntaprijs: f. 1.10 pér kwartaal per post f 2.40 per halfjaar Ook Uw adres voor grote en 115®'”?’..' kleinere ritten NOORD D 61 Ds. C. G. H. Blok te Amersfoort, vroe ger alhier, heeft het op hem uitgebrachte beroep door de Ned. Herv. Gem. te Utrecht aangenomen. Een grote sortering heeft: Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedige opgaafl olgt: O.L, School le prijs -f- wisselprijs met 8 punten met 5 punten 4 punten 3 punten 0 punten Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens, familieberichten desnoods Vrijdagsmorgens voor 10 uur WORKUM. Geslaagd voor de van 614 Juli te Den Haag gehouden examens voor Leraar Boekdrukken de (Nijverheids) akte N.m. met aantekening voor paedagogiek, on ze vroegere stadgenoot, de heer J. Gaastra te - Leeuwarden. AFD. GESCHENKENHUIS Uw PAS-AAN leverancier Van 9 tot en ONGEMERKT TE WATER GERAAKT? Met ontzetting vernamen we dat vorige week Vrijdagmiddag het 3-jarig zoontje van de familie S. Holkema vlak bij huis leven loos uit de Dol te werd opgevist. Een tra gische bijzonderheid was dat zowel de datum als de naam van het slachtoffertje aan an dere verdrinkingsgevallen herinnerden. Bij der gelijke ongevallen is de verslagenheid meestal groot en nu vooral. Z PAS AANl/1 ui O rn n O V pas a n N LU II m PAS AANZ De vereniging „Volkshuisvesting” te WOR KUM zal op Vrijdag 7 Augustus 1953 des namiddags 5 uur in het openbaar aanbe steden Bestek en tekening zolang de voorraad strekt verkrijgbaar ter secretarie van Wor kum in de gewone bureau-uren f 3. per stel. Workum, 15 Juli 1953. De Voorzitter, S. GAASTRA. Antje de Boer; Tjerk, en Jantje Ennema. GehuwdGeen. Overleden: Albertus Sake Holkema, 3 jr; Ruurd Bokma, 61 jr; Pieter Dijkstra 78 jr, echtg. van Doetje Kuperus, weduwn. van Jacobje Harkema. Burgemeester en Wethouders van WOR KUM maken bekend, dat, in verband met de getroffen vacantieregeling voor de bakkers winkels, voor die winkels op de Woensdagen, vallende op 22 en 29 Juli en 5 en 12 Augustus 1953 ontheffing is verleend van het krachtens artikel 4, le lid der Winkel sluitingswet 1951 gestelde verbod, met dien verstande dat genoemde winkels op die da gen voor het publiek geopend mogen zijn tot 18 uur, WORKUM, 15 Juli 1953. Burgemeester en Burgemeester en Wethouders van WOR KUM brengen ter kennis van de ouders en voogden, dat per 1 September 1953 nieuwe leerlingen kunnen worden toegelaten tot de openbare lagere school alhier. De kinderen moeten op 1 October a.s. de leeftijd van 6 jaren Jiebben bereikt. Aangifte bij het Hoofd der School, de beer Th. Breukelaar. WORKUM, 2 Juli 1953. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ’J. BUSSGHEN De Secretaris, VAN DER GOOT. en de om hun en Administratie 45 Postrekening 82259 Geboren: Trijntje, dv Pieter Feenstra zv Lammert Kunst BEDRIJFSVOETBAL. Dinsdagavond betraden dan de bedt ij fs- elftallen van de Coöp. Zuivelfabriek Coöp. Grasdrogerij het sportveld krachten opnieuw te meten. Het was spoedig te zien, dat de zuivel mannen een harde dobber zouden krijgen aan de drogers, die hun uiteindelijk geheel deden capituleren door de behaalde 82 overwinning. POSTDUIVENNIEUWS. Zaterdag j.l. was er een vlucht vanaf Steenwijk voor jonge duiven. Eén uur was de tijd van lossing en de eerste duif werd om precies 2 uur geklokt. Deze was van Gebr. Nijenhuis. De snel, heid bedroeg 1000 meter per minuut. Volgorde aankomst: Gebr. Nijenhuis 1, 2, 3, 4, 5, 6,i 7; B. de Zwart 8, 9, 13; IJ. Flapper 10, 11, 12; B. de Vries 14, 16; M. Vlas 15. Deze week Zaterdag begint de eerste af. delingsvlucht vanaf Deventer. Van 21 tot 23 Juli kan Nederland een invasie van uit het buitenland afkomstige kampeerwagens verwachten. Caravans uit Frankrijk, Engeland, België en andere Euro pese landen passeren ons land op weg naar de Rallye van de Internationale Federatie van Camping, en Caravanning-Clubs, welke dit jaar in Kopenhagen wordt gehouden. De geschiedenis van het „caravannen” gaat veel verder terug, dan men zo gewoonlijk in Nederland wel aanneemt. Deze bij ons nog jonge sport, die eigenlijk eerst sedert de laatste jaren ook in Nederland snel in ontwikkeling toeneemt en onder een veel grotere groep van onze bevolking belangstel ling begint te wekken, is bijvoorbeeld in Engeland reeds tientallen jaren bijzonder po pulair. Al heeft ook daar de snelle opkomst van het gemotoriseerde vervoermiddel de ca- ravan.sport in belangrijke mate ‘gestimuleerd, toch werd 'al in de laatste decennia van de 19e eeuw door zovelen met caravans eropuit getrokken, dat zich toen reeds een gezond clubleven kon ontwikkelen. In die jaren was het vooral de „upper-ten” die met paard en wagen op luxueuse wijze deze sport be oefenden; nog heden ten dage voert de Britse Caravanners Club het hoefijzer in haar wapen. Het beperkte recreatie-gebied, dat de Ne derlander in eigen land ter beschikking staat, verhinderde een zó snelle ontwikkeling in ens lênd. Eerst toen de automobiel binnen het bereik van grote groepen onzer be volking kwam, en een reis daarmee buitens lands niet meer tot „een onderneming” bleef behoren, realiseerde men zich ook de at tracties en de voordelen van het bezit van een kampeerwagen. Samen met de financiële voordelen, die op lange termijn ruimschoots opwegen tegen de initiële investering van aanschaf, gingen steeds meer automobilisten over tot het caravannen, niet alleen in hun zomer-vacantie. maar ook gedurende de tal loze. week-ends, van Pasen tot diep in de herfst, die men 'aldus in de vrije natuur kon doorbrengen. In 1949 waren er in ons land voldoende kampeerwagen.bezitters, om te gaan tot het oprichten van een eniging, welke sindsdien snel groeide, onder de bezielende leiding van haar voorzitter, Ing. F. Hausbrand, de man, 'die in de twintiger jaren de caravan in Nederland introduceerde en die meer dan wie ook voor de caravansport in ons land heeft gedaan. De Nederlandse Kampeerwagenclub, waar van vele leden in voorgaande jaren gast vrijheid genoten bij de zusterorganisaties in het buitenland, heeft de gelegenheid, om zich hiervoor le revancheren, niet voorbij laten gaan nu honderden caravanners zich op weg begeven naar de bovenvermelde In ternationale Rallye te Kopenhagen. Aan alle deelnemers werd een uitnodiging ver zonden, om Amsterdam als punt van samen komst aan te houden en van daar uit collec tief naar Denemarken te trekken. Deze ster- tocht naar Nederlands hoofdstad, de eerste waar’ijk internationale manifestatie op Cara, van-gebied in Europa, heeft onder de naam CARAVAN REUNIE AMSTERDAM een zeer enthousiaste reactie in het buitenland verwekt en de ingekomen aanmeldingen be vestigen dan ook de verwachtingen van de organisatoren, dat bij deze Reunie een zo groot aantal caravanners bijeenkomt, als nooit tevoren in ons land tezamen was. De be naming Reunie werd met opzet verkozen boven de voor de hand liggende algemeen gangbare titel „Rallye”, in verband met de stilaan verworden betekenis van dit laatste begrip van stertocht tot wedstrijd.toutr- court. De gasten worden door de Gemeente Am sterdam welkom geheten en betrekken een kamp op een speciaal hiervoor door de Ge meentelijke Autoriteiten ter beschikking ge steld terrein in het Amsterdamse Bos. De deelnemers aan deze Reunie, wier aantal op 150 200 caravans, met derhalve een bevolking van rond 500 personen geschat mag worden, wordt op Woensdag 22 Juli een programma aangeboden^ dat ónder meer de traditionele tocht door havens en grach ten omvat en hetwelk eindigt met een ban quet in het Carlton Hotel te Amsterdam. Op 23 Juli vertrekken de caravanners dan weer, langs een door de voor hen uijgestippelde route, o.a. via de Afsluitdijk en door de Noord-Oost-Polder naar Denemarken. Het parcours leidt ^der halve door een groot deel van ons land, hetgeen voor het organiserend comité aan leiding is, een dringend beroep te doen, met de gewaardeerde medewerking van de Ne derlandse Pers, op alle weggebruikers, om deze dasen rekening Je houden met de aanwezigheid op onze wegen van een groot aantal buitenlandse automobilisten.met-cara- vahs, die de praktijk van de Nederlandse ver- keers-voorschriften en gebruiken missen, op gecompliceerde situaties vaak niet voorbereid zijn en die vooral bij het doortrekken van steden en dorpen een tegemoetkomende hou ding van onze medeburgers op hoge prijs zullen stellen, De Nederlandse Vereniging Sociale Zorg voor Minder-validen „Actio Vincit Omnia” (Arbeid Overwint Alles) de duizenden nog hulpzoekende minder.valije landgenoten, de helpende hand bieden: in 1952 via het Centraal Arbeidszorgbureau, de 57 A.V.O.-adviesbureaux en de 80 afd.: 765 personen waarvan 456 in particulier be drijf; 28 in Overheidsdienst; 113 werden aan eigen bedrijf geholpen; 135 werden geplaatst in een beschuttende werkplaats; ter wijl 33 personen aan permanente huisarbeid geholpen konden worden. subsidies aan werkplaatsen voor minder-vali den ten bedrage van f 5.450.en voorschot ten ten bedrage van f 5.600. personen had zij gedurende 1952 in haar „zorg” opgenomenl is vertegenwoordigd in 12 commissies, die zich bemoeien met allerlei soort belangen behartiging van minder-validen. in de loop der tijden haar medewerking aan de oprichting van tal van werkplaatsen voor minder.validen. In 1951 en 1952 kwamen er 14 tot stand. Ons land heeft thans circa 160 van derg. werkplaatsen, dit werk slechts af doende doen met de steun van alle Nederlanders, die aan een be roep op hun mede.verantwoordelijkheid, ten gunste van hun in nood verkerende mede burgers, niet zo maar voorbijgaan. daartoe geen kapitalen, maar Uw bijdrage naar vermogen aan de Nationale Col lecte, welke ook in Uw gemeente wordt ge houden. NIEUWS S.V. „WORKUM”. Zaterdag j.l. nam Workum I deel het voetbaltournooi uitgeschreven door v.v. „Oeverzwaluwen” te Koudum. Het voor de gastheren een succesvolle middag. Prachtig weer, veel publiek en winnaar van de wisselprijs. De einduitslag was als volgt: Winnaarsronde: _le prijs Oeverzwaluwen; 2e prijs Heeg; 3e prijs Q. V. C. Verliezersronde le prijs Workum; 2e prijs Hielpen; 3e prijs Bakhuizen. Morgen gaat Workum I opnieuw naar Oeverzwaluwen op bezoek, om een wedstrijd tegen een Zuid Westhoek elftal te spelen. De door de „S.V.W.” uitgeschreven school- voetbalwedstrijden behoren weer tot het ver leden Er is door de schooljeugd met veel animo en energie gespeeld, om de fel begeerde „S.V.W.” wisselprijs in bezit te krijgen. Vijf keer moet deze wisselprijs gewonnen worden om hiervan definitief in bezit te komen. Het elftal van de O.L. School leverde een zeer goede prestatie door alle vier wedstrijden te winnen waardoor zij jh het bezit kwam van de le prijs en de wisselprijs van de voorzitter van de „S.V.W.” in ontvangst mocht nemen. einduitslag is als vi

Friso nl | 1953 | | pagina 1