1 DE WORKUMER KRANT Trek er op uit- Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland Toelating leerlingen Openbare Lagere School MET EEN BOEK IJEME DE BOER, Autoverhuur met en zonder chauffeur BEL FRISO 170 76ste Jaargang No. 29 Zaterdag 25 Juli 1953 Fryske Brief XI. De natuurzinnige vacantieganger FRISO. ABONNEERT U OP I en zijn lectuur Yn sahwat alle plakken, itsij stêd of doarp, is it sa njonkenlytsen wenst wurden en gean der yn ’t moaist fan ‘e tiid in dei mei dealden fan dagen op üt. In feest, net allinne foar de Side minsken seis, mar och it is sa'n dei feest foar dy thus bleaun binne ek. Elts libbetsayn Kort verslag van de vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Friesland d. d. 17 Juli 1953. tinzen mei dyjinge dy ‘t der op üt binne. Nou kin eltsenien sahwat wol bigripe, der moat earst biel hwat üt ‘e wei set wurde, foar en alear it oan riden ta is. Wis, ear ’t de auto’s by de aide minsken foari.de doar steane, moat er gans biskreaun en bisprutsen wurde. En sa’n kommisje hat oarnaris de hannen fol om alles in bytsje goed en op tiid foar ‘noarto krijen. Ja der sit hiel hwat oan fêst. Earstens al de sinten. Der bigjint it mei. Gjin jild gjin leafde, mar mar sünder jild ek gjin reis foar de alden fan dagen. Derom dos,earstjild ophelje. Mar dy ophellerij smyt wolris lang net genoch op en dan moat er hwat ears ütfoun wurde om dochs oan ‘e sinten to kommen. Nou slagget dat oer ‘t algemien ek wol, hwant de minsken dy ‘t sit hawwe yn sa‘n kommisje, lizze oarnaris net fan ien tsjinslach. Hoe wie ‘t yn Warkum? Ek der gjin jild genêch, mar hwat die nou de kommisje? Hja lieten de „Brijbekken" oaljekoeken ite. En dy smakken tige by tige. En hoe mear oaljekoeken de Warkumers opplüzen, hoe mear jild kaem der yn ‘t laedtsje. Ja, de „trochsetters" hawwe de sliep wol aerdich üt. Is de büt binnen, dan moat der oer praet wurde: Hwer sil de reis hinne? Mar ek: Op hoefolle minsken moatte wy rekkenje? En dan in net minder belangryke frage: Hoe komt it mei de auto's? Hwa wolle enkinne dy dei ride? Sjoch dat binne nou allegearre dingen hwer 't de kommisje foar stiet. Der giet in bulte tiid yn sitten. En as ik dan it forslach fan sa'n reis finder eagen krij, haw ik eltse kear opnij, greate biwündering en wardearring foar it wurk hwat dekom misje, mei helpers en helpsters, dien hat. Ik wit, hja dogge it mei leafde en alles hwat dien wurdt mei leafde, fait nea net swier. Ik wit ek, hja freegje gjin bileaning, hwant de blide en tankberre gesichten fan de aide minsken, is foar harren de greatste bileanning. Earlik sein, bin ik altyd greatsk op de aldtsjesdei to Warkum, dy ‘t jiteltsekear sa tige by tige slagget. Tank sij de meiwurking fan in protte minsken, kin men gerêst sizze: Der mankearret sa’n dei neat oan. Wy hawwe niis sein: Yn sahwat alle plakken is it wenst wurden om in dei mei de alden fan dagen op reis to gean. Sa is ‘t ek ynhwer 't myn freon Wiersma wennet. Hy hat ek al jierren in auto en rydt stéfêst elts jier mei de aide minsken. Utsein forline jier doe wie ’t mis. Ja mei de auto dan altyd. Nou wie dat sa’n great wünder net, hwant it weintsje hie al in hiel libben efter de rêch. Jierren hie it de baes trou en earlik tsjinne en wie nea op ‘e dyk stean bleaun. Mar „de ouderdom komt met gebreken", sa wie ‘t mei de auto ek. It binnespul doogde net mear en oan ‘e bfitenkant seach it er ek mar frij- hwat süterich en skurf üt. Sadwaende dan wie Wiersma thüsbleaun. Mar presfnt. VdeSni& tó W misje: Hy soe de moarns tsjien üre Rinse en Jets helje, dernei Teake Hindriksma. Nou wie Wiersma de moarns foar ‘t de reis oangean soe, al ier nei de garage setten. Hy woe 't spul earst noch efkes goed neisjen litte, hwant men moat mei sa'n nije wein earst al hwat foarsichtich wêze. It rint al- meast noch hwat stroef en hy soe net leafst wolle dat er ünderweis man- kemint krige. (Nije wike fjirder). METHOEK if Verschijnt eenmaal per week Uitgave OFFICIËLE MEDEDELINGEN KERKDIENSTEN Zondag 26 Juli 1953. op a.s. de heer WORKUM, 2 Juli 1953. uur BURGERLIJKE STAND ’s avonds en ’s av. A. B. WIGMAN „Hoge Veluwe”, Zomer 1953. PLAATSELIJK NIEUWS. i E E E l Abnanên*entsprijsI 1.10. 'por kwartaal per post f 2.40 per halfjaar Gcm eente Workum. Van 16 tot en met 23 Juli 1953. I E i De Secretaris, VAN DER GOOT. zou gezorgd, Wethouders voornoemd, J. RUSSCHEN J. ds E. J. Overleden: Hiltje de Zwart, 87 jr, weduwe van Sine Dijkstra. van: Fa. T. GAASTRA Bz. Boekhandel en Drukkerij, Workum Advertentietarief: 7 cent per m.m. Advertenties van buiten Friesland 9 et." per m.m,' Contracten volgens algemene regeling zijn. Daar gebleken heden, verbonden aan Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedige opgaaf! Staveren (Herv,) .Voorm. 9.30 uur 7.30 uur ds B. J. Riemersma. Burgemeester en Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens, familieberichten desnoods Vrijdagsmorgens voor 10 uur OPENLUCHTSAMENKOMST VAN DE ZONDAGSSCHOLEN IN DE ZUIDWESTHOEK. Hindeloopen (Herv.)Voorm. 9.30 dienst, ’s Av. 7.30 uur van Workum. meisjes Geboren: Akke van Oppewal en zv Bernardus Eiling en dv Willem Carel Lubberts en later nog een in een grote stad en Er bestaan gelukkig een menigte van po pulaire en betrouwbare handboeken op elk Workum (R.K.) Voorm. 7.30 uur Vroegmis. 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 9 uur ds D. J. Spaling. ’s Avonds 7.30 Hielkje, dv Lolke Vrolijk en der Kamp; Jantje, dv Gerke Akke Ploegstra; Lieuwe Anne, Jantje Bouma; Jetsche en Jeltje Visser. Gehuwd: Obe Petrus Genee, 27 jr en Su sanna Alida Kuipers, 26 jr, beiden te Wor kum. uur uur ds E. J. Beker. natuurhistorisch gebied; ik geef U de ver zekering, dat wij ons ’n halve eeuw geleden op geheel andere wijze moesten behelpen, want toen bestond er nagenoeg niets in dit genre. Nu is er zoveel, dat niemand met de handen in het haar behoeft te zitten, en stuk voor het begrip voor en culturele schoonheden land. en ’s av. Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten NOORD D 61 Burgemeester en Wethouders van WOR KUM brengen ter kennis van de ouders en voogden, dat per 1 September 1953 nieuwe leerlingen kunnen worden toegelaten tot de openbare lagere school alhier. Telefoon Redactie en Administratie 45 Postrekening 82259 stuk verdiepen tal van boeken de veelzijdige natuurlijke van ons vader- uur Lees- ds D. J. Spaling (Doopsgez.) Geen dienst. (Geref.) Voorm. 9 uur en nam. 2 uur ds H. C. Endedijk. Beide diensten H.A. (Bapt.) Voorm. 9.30 uur ds B. Fabrie. Heidenschap (Herv.) Voorm. 9 J. Beker. Nam. 1.30 uur Spaling. Ferwoude (Herv.) Voorm. 9 W. Postma van Heidenschap. Gaast (Herv.) Nam. 1.30 uur de heerLoot- sma van Zurich. De kinderen moeten op 1 October de leeftijd van 6 jaren hebben bereikt. Aangifte bij het Hoofd der School, de heer Th. Breukelaar. Enkele titels voor de duinen vloeiden en-passant uit de pen, maar ook hij, die ver strooiing en profijt zoekt in de bossenl en heiden, op het water en in de achteraf- hoekjes kan te kust en te keur terecht; een nog niet eens volledige lijst zou langer worden dan dit artikel. Toch kan ik niet nalaten, de serie „Van Groei en Bloei en Jaargetijde”, waarin de beroemde oude boekjes van Heimans en Thijsse herverschijnen, even te noemen; het verheugt mij altoos, wanneer ik zo’n deeltje onder de snelbinder geschoven zie. Het is een wijs man, die het met oordeel aan zijn bagage toevoegde. Volg zijn voor beeld, maar doe het met inzicht en begrip. (Doopsgez.) Voorm. 10 uur Mevr. Nielsen van Warns. (Geref.) Voorm. 9.30 uur en 7.30 uur ds C. Jansen van Oosterbierum. De voorzitter deed mededeling van het aan de Gemeenteraad van Leeuwarden ge zonden schrijven met betrekking tot de bij dit College ingediende voorstellen tot ver plaatsing van de veemarkt. In dit schrijven werd de nadruk gelegd op de noodzakelijkheid van het spoedig aanbrengen van verschil lende verbeteringen aan de bestaande markt, zulks afgezien van een eventuele verplaat sing, waarmede nog vele jaren gemoeid zullen was, jat de moeilijk je huidige markt niet afdoende kunnen worden opgelost, had de Kamer tegen de voorgestelde verplaatsing geen bezwaar, mits deze nieuwe markt eerst in gebruik zou worden gesteld, wanneer het desbetreffende aansluitende gedeelte van de Rondweg geheel zal zijn aangelegd. Omtrent ’t verzoek om de doorvaarthoogte op de brug gen over de nieuwe kanalen aan te ge ven kon worden medegedeeld, dat hiervoor geen aanleiding bestaat, omdat bij de sluizen waarlangs men in Friesland deze kanalen binnenvaart, op borden de dagelijkse water stand wordt genoteerd, terwijl de doorvaart hoogte van de bruggen 7.45 m-f- is. Wel zullen borden bij de bruggen worden ge plaatst, waarop de openingstijden wprden ver meld. De Voorzitter deed mededeling van het resultaat der bemoeiingen van de^Kanjfr schillende wegen in Friesland. De Voorzitter maakte melding van het aan B. en W. van Leeuwarden gezonden schrijven, waarin dit College verzocht wordt op korte termijn maatregelen te willen ne men, waardoor een einde gemaakt wordt aan het stinken van de grachten in de stad. Op het schrijven der Kamer inzake de knipperlichtinstallatie bij de onbewaakte over weg bij Akkrum werd van de Directie der Nederlandse Spoorwegen ten antwoord ont vangen, dat voorwaarschuwingsborden zijn ge plaatst, terwijl nagegaan zal worden of door een andere instelling van het hoofdsein een betere zichtbaarheid te bereiken is. Over wogen wordt om voor deze overweg over te gaan op het systeem van automatische halve bomen, waardoor de bestaande be zwaren volledig worden ondervangen. Mededeling werd gedaan van de bemid deling, welke de Kamer heeft verleend bij de verwezenlijking van de plannen om in Leeuwarden in het Openbaar Slachthuis een slagersvakschool te vestigen. De Kamer verenigde zich met het prae- advies der Commissie voor het Onderwijs waarin de wenselijkheid wordt uitgesproken van een nauwer contact tussen het nijver heidsonderwijs en de Kamer. Inzake het exportmededelingenblad besloot de Kamer tot het doen opstellen van een concept voor een eenmalige publicatie over de economische positie van Friesland in ver schillende talen. Overeenkomstig het voorstel van het Be stuur werd besloten het vraagstuk van een nieuw bodeterrein te Leeuwarden te renvoy- eren naar de Commissie voor het Verkeer. De Kamer benoemde uit haar midden een commissie, welke het vraagstuk van de be vordering van het vreemdelingenverkeer in Friesland in studie zal nemen. Een rapport met betrekking tot de pluim vee- en varkensstapel in Friesland, dat wordt opgesteld met het oog op de welvaartsbe- vordering, zal om prae-advies in handen worden gesteld van de Commissie voor de Landbouw. De Secretaris vervolgde in deze verga dering zijn verslag over het Congres der Internationale Kamer van Koophandel, dat van 1823 Mei 1953 te Weenen werd ge houden. I De Kamer verleende voor het jaar 1953 een subsidie van f 500.aan de Stichting „Fryske Ambachts- en Folkskunst” te Leeu warden, een subsidie van f 400.aan de Gemeentelijke Handelsavondschool te Sneek en een subsidie van f 1000.aan de Pro vinciale Friese Vereniging voor Vreemde lingenverkeer te Leeuwarden. WORKUM. Aan de Middelb. Technische School te Leeuwarden slaagde voor het eind examen afdeling Bouwkunde, onze stadge noot de heer H. de Boer. De Zondagsscholen in de Zuidwesthoek heb ben de laatste jaren de gewoonte om in ge meenschappelijk verband, een openluchtsamen komst te houden. Het mooie van deze bij eenkomst is vooral het feit dat hier Zon dagsscholen samenwerken van verschillende kerkelijke richtingen, de Uno Sancto dus in de jeugdige personen van de kerk. De lei ding en grotendeels ook de organisatie hier van is in handen van de districts secre taris der Ned. Zondagsschoolver. te Am sterdam de heer H. D. van der Meer te Molkwerum. Dit jaar vond deze vergadering plaats op Zaterdagmiddag 18 Juli en vermoedelijk zijn er nooit zoveel kinderen op een vorige samenkomst geweest als thans. Ongeveer 570 personen bleken aan de oproep van de heer van der Meer gevolg te hebben gegeven; een grote kinderschaar waarvan de aanblik reeds op deze zonnige zomermiddag zon in het hart bracht. Leek het des morgens of zou alles moeten worden afgelast, de middag bracht prachtig weer, waardoor dit kinderfeest, zo mogen wij het wel noemen, een dubbel feest werd. Aanwezig waren de Zondagsscholen van Balk, Harich, Hemelum, Koudum, Molkwe rum, Sloten, Staveren 2 (Herv. en Baptist), Tjerkgaast, Warns 2 (Herv. en Geref.), Wor kum en Wyckel, benevens enkele kinderen van Oudemirdum (kamp Wildemarkt). Om ruim 2 uur opende de voorzitter H. van der Meer de vergadering met het laten zingen van het bekende „Er ruist langs de wolken” en Ps. 75 1. De muziekver eniging „Advendo” van Molkwerum, <lir. P. Bakker, zorgde voor een uitstekende be geleiding en was ook verder de gehele mid dag actief; naast de begeleiding gaf zij in de pauze een mooi stukje muziek ten beste. Na gebed en Schriftlezing resp. door Mej. IJntema van Hemelum en de voorzitter, gaf laatstgenoemde na het uitspreken van een hartelijk woord van welkom, een korte verklaring over het gelezene, waarbij ge wezen werd op de doelstelling van de Zon dagsscholen: het brengen van de kinderen tot de Goede Herder in Wiens stal plaats voor allen is. Ook behoeven wij ons niet te schamen om tot die kudde te behoren, integendeel wjj moeten anderen aantrekken tot de Zondagsscholen, Twee jaar geleden zaten we in een voor malig kooikershuis aan de voet van het dunne streepje duinen, dat een eindje voorbij Renesse op Schouwen begint; we genoten van landschap en sfeer, van flora en fauna, van de toch altoos wat geheimzinnige een denkooi en nog van veel ander moois. Het grappige steenuiltje zat elke avond op een paal voor ons huisje en in de riet- en biezenwildernis erachter wist de sprinkhaan- rietzanger van geen ophouden aardige buren, die we van de Veluwse hei niet kenden. Dat was met meer van die duin en veldvogels het geval en wanneer we ons over het stuifdijkje in allerlei rimboe- en junglegebied verloren, moesten we ons op de naam van menige plant of bloem bezinnen en niet altijd kwamen we er uit. Ik betreurde het geen enkel boek te hebben meegelnomen, dat een ruggesteuntje had kunnen wezen e> ook in ons vacantie-onderdak bleek niets van dien aard aanwezig. Een jaar nadien op Texel hadden we beter gezorgd en toen bleek natuurlijk ook onze hospes genoeg van deze speciale gading te hebben. Eigenlijk dient elke pensionhouder, bungalow.exploi- tant en buitenhotelier het een en ander uit de streek of meer algemeen oriënterende boeken al zijn het alleen maar die van het populaire genre voor zijn gasten ter beschikking te hebben. Zij behoeven dan niet de dorpsschoolmeester, die „aan plantje^ doet”, de pastoor of de dominee, die van het grijs verleden op de hoogte is, of de wildschut en de boswachter lastig te vallen met hun kleine, genoeglijke probleempjes,’ die een wandeling of fietstocht meebracht. Zo had ik daar op Schouwen na het be zoek aan de eendenkooi met jachtopziener van der Panne, graag nogeens wat nagelezen over dit merkwaardige, oer-Hollandse bedrijf in de twee boekjes van Mr T. Lebret, „Suizen de wieken” en „Achter de schermen”, ter wijl Thijsse’s „Onze duinen” uit de Heem- schutserie ons over het plantenkleed, ont staan en vergaan van dit beweeglijke land schap prettig zou hebben ingelicht. En we hebben gezorgd, dat het boekje van Prud’homme van Reine „Wat vind ik in de duinen?” nu permanent in het optrekje ligt, voor de gaande en komende man. De wan delaar, de buitenvriend, de drentelaar en trekker door onze landschappen zij al len zijn min of meer nature-minded en verhogen het genot van hun vacantie, wan neer zij de zaken, die zich langs hun pad openbaren, met naam en toenaam weten te duiden. uur ds ds D. Koudum (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds Brouwer (H. Doop), ’s Av. 7.30 uur J. Brouwer. (Doopsgez.) Geen dienst. Molkwerum (Herv.) Voorm. 9 uur 7.30 uur ds A. J. Schneider. yearns (Herv.) Voorm. 9 uur de heer R. Jellema van Molkwerum. Nam. 1.30 uur ds E. J. Beker van Workum. Spreker besluit zijn inleiding met een op wekking tot de kinderen om vooral goed te luisteren en zich rustig te gedragen. Direct hierop aansluitend mag opgemerkt worden dat het ons verwonderd heeft hoe rustig deze grote schare kinderen luisterde. Zoveel en daarbij ettelijke nog zeer jonge kinderen zo’n middag in het gareel en stil te houden, dat valt heus niet mede, maar het ging prima. Trouwens ook in de pauze bij de consumptie uitreiking, ging het zeer ordelijk toe. Nadat de heer van der Meer was uitgesproken werd er weer gezongen; ditmaal het mooie lied :„De Heer is inije Herder” en „Vreest niet, gelooft alleen”. De heer H. Haantjes van Balk kreeg nu gelegenheid om de Bijbelvertelling te hou den, waarna de heer J. Twijnstra van Wor kum een zendingsverhaal ten beste gaf. Bei den bleken vlotte vertellers te zijn, die ook al weer de benijdenswaardige gave bezitten de kindertoon zo juist te kunnen treffen. De heer W. Albada van Staveren, die met de zgn. vrije vertelling kwam, moest zich verontschuldigen dat hij niet als z’n beide voorgangers in het Fries zou ver tellen, maar het ging ook over een jongen de strekking van Jiet verhaal was zeer sterk op het Zondagsschool- werk afgestemd. In de pauze kregen de kinderen limonade stuk koek. De meisjes van Harich en Molkwerum, die bij de uitdeling dezer goede gaven zo hun best deden en alles uitstekend geregeld hadden, mogen wel een flinke pluim hebben. Er werd toen ook nog gecollecteerd om de onkosten te dekken en deze collecte .bracht het belangrijke be drag van f 212.37 op; dat is een bewijs hoe er liefde voor dit Zondagsschoolwerk is. Voor en na de pauze kwam -zowel de solo zang als het gemeenschappelijk zingen goed tot haar recht. Het slotwoord werd gesproken door de heer van der Meer, nadat men nog zeer toepasselijk zong van de brandende kaarsjes en „Ga niet alleen door ’t leven.” De leider van Tjerkgaast sloot met dank gebed, waarna -lied 911 uit de bekende bundel „Wie zingt mee” werd aangeheven. Het was steeds een machtig gehoor die kinderzang zo helder en klaar, gemengd met het koper van „Advendo”; de klanken weer kaatsten tegen de donkere bomen der om geving, Zodat zelfs op verre afstand nog dit machtige koor te horen was. De middag was goed! Y

Friso nl | 1953 | | pagina 1