ffe DE WORKUMER KRANT Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland IJEME DE BOER, Autoverhuur met en zonder chauffeur AVONTUREN VAN TRIPPIE DE BEL 170 S V.W. AGENDA Het gerestaureerde Franeker Raadhuis en de stijlvolle inventaris. xz Zl i Zaterdag 22 Augustus 1953 No. 33 76ste Jaargang Fraaie illuminatie. Fryske Brief XIV. Nei ’t de buorlju der oer rounkrantsje, moat it by Willem en Jets al hwat in frjemde hüshalding wêze. Dat tsiert der meastentiids as dog gen yn-enoar om. Foral as Jets, mei har heech en skel lüd, it malle fel oan hat en soks bard noch alris in kear, nou dan waeit my der hwat. Men kin har wit hoe fier halten hearre. En hwer ’t hja dan de wurden allegearre weihellet, né dat is gewoan in wünder. Hja wurdt dan oarnaris stipe troch de jongste fan de beide fankes, die ‘t sa‘n jier of toalve is. Mar like „redenryk” as har mem. Ja, de jongste „telg1- spilet lang net swak by. Willem seit oarnaris mar net folie hwerom, hwant tsjin twa fan dy greatbekken, kinne hy en it aldste fanke net op. Hwat nou krekt de oanlieding is tait ivige getsier, wit ik ek net, mar de haedsaek skynt to wêzen, Jets kin net mei jild omgean. As Willem Sneontomiddeis mei it wykjild thüs komt, is it: „Heitsje foar en heitsje nei“. Mar ear it Moandeitojoun is, binne de sinten in stikhinne-ofalhielen- dal op en is „heitsje" net langer heitsje, mar: süch, slüget, koalle en al sahwat mear. Hwat ik hjir forhelle, haw ik fan hwat de minsken der oer sizze. Hwat nou folget bilibbe en hearde ik seis. ’t Sil nou al wer gau in wike as trije lyn wêze, stie ik op it stasejon op ‘e trein to wachtsjen. ’t Wie net drok en hwa komme der ek? Willem mei ‘t wiif en de beide bern. „Gepakt en gezakt" en alle fjouwer tige yn -e pronk. Wier it koe besjen lije, hear. As it spul spriek, wy rekken by elkoar yn ‘e coupé. Doe ‘t wy goed en wol sieten, bigoun Jets: „Kom dat treft, foartalin bikinden hwer ‘t wy mei reisgje kinne". Ik frege: „Hwer moat de reis hinne?" Mar foar ien fan de oaren hwat sizze koe, hie hja it wurd al: „Nei Holian. De beide famkes geane nei myn broer yn Amsterdam en dan sille ik en Willem, fierder op ‘e fyts it lan troch. Ja, wy silleiternou ris tsjien dagen fan nimme dat fortel ik jo. Men sit in hiel jier troch yn'e earmoede mar wy hawwe nou jild genóch yn 'e tas om üs ek ris bitsjinje to litten". Wy wiene noch mar amperoan op ‘e boat of Jets sei: „Komt dy fint noch net mei kofje? Ik haw al sin oan hwat en jimme?" fregehjadebern. Willem sei neat, dy lake mar sa‘n bytsje. En doe ‘t de kelner kaem, krige er oan Jets in béste klant. Kofje mei amandel-broadtsjes, de bern elts in fleske mei ‘t ien of oare. In stik süfcelade elts en noch hwat „mei yn ‘e trein" oarnearre Jets. It like hast wol, dat hja yn de tsjien dagen in heal miljoen to fortarren hie, sa rejael sloech hja mei ‘t jild om. Ik leauitgyng Willem al hwat to mal, hwant dy sei: ,/k Soe mar hwat sünich oan dwaen hwant it kin wol op". Jets andere: „Pasje dü mar op dy seis, ik haw de pong en rédt my der wol mei". Om jimme mar earlik to sizzen, ‘k wie bliid doe ‘tik öfskie fan harren nimme koe. Hwant de hiele reis troch siet ik to balden en kearen, dat hja rüzje krije soene. Jets hie hiel hwat plannen as hja yn Amsterdam wiene. Hwer hja allegearre wol hinne woe, né net to leauwen. En doe ‘t Willem sei dat soks fiersto folie jild koste, krige er wol safolle op syn brea, hy hat gjin wurd mear sein. Dat drama spile him öf op Freed. Trije dagen letter, de Moandei's, hwat sjoch ik? Willem en Jets binne al wer thüs. En ik hie ‘t net mis, hwant Willem kaem my efter op rinnen mei de angelstokken op ’e rêch. „Hwat nou jonge, binne nou de tsjien dagen al om?" frege ik. Mistreastich seach er my oan en andere: Né noch mar trije. Mar de sinten binne op. Jets hat twa dagen mei de hiele famylje yn Amsterdam omsjouwt en oeral hinne fansels. Nei de komeedsje, nei de film, yn ‘e stêd oan 't waerm miel, dit keapje en dat keapje en eintsjebislut hat west, noch krekt genöch jild oer om wer thus to kommen. Ik sil nou mynheil mar op it wetter siikje, hwant jo bigripe tink wol, thus is 't net to bankjen. De boaze is wer losbrutsen. En it minste fan it hiele gefal is noch, ik kin Sneon oer in wike earst wer jild barre. It sil hwat wurdeom der troch to kommen". Mismoedich gyng er by my wei. En wier, ik hie mei him to dwaen. Ja de iene syn fekansje of de oare sines kin in bulte skele, hwatt FRISO. DORIS DAY-SCHRIFTEN 6 verschillende voorplaten f 1.20 per stuk 20 cent in GAASTRA’S BOEKHANDEL Kankerbestrijding in Nederland Verschijnt eenmaal per week Uitgave J i® KERKDIENSTEN uur uur de heer uur ds R. Hofman. av. BURGERLIJKE STAND PLAATSELIJK NIEUWS. van HOOIBROEI. Advertentietarief: 7 cent per m.tn. Advertenties van buiten Friesland 9 et.' per m,tn. Contracten volgens algemene regeling Abosnémintspriji: 1.10 pa» kwartaal per post f 2.40 per halfjaar i 188 p. 181 p. 178 p. 175 p. „Wij worden Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten NOORD D 61 de verschillende van hun Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedige opgaaf! weer om de „Opdat naar recht en naar behoren „in deze gemeente het openbare ge- „meente.huis zou blijven, heeft na- „dat het oude en bouwvallige was af gebroken, de stad Franeker dit nieuwe „werk aan het licht doen treden, toen „leden van de Raad waren: Epo Jacob „Juckema; Gijsbertus Fransz. Ens; als- „mede: Floris Tjerk, Ruurd Bants, „Taecke Sybrandts, Botte Fungers en „Johannis Cornelisz. Te dien tijde was „secretaris de eerzame persoon Paulus „Ghemmenick, tevens algemeen Nota- „ris. De fundering werd gelegd de „24ste Juni van het jaar 1591.” uur ds A. J. Oosten- ds A. J. Oostenrijk Gemeente Workum. Van 12 tot en met 19 Aug. 1953. Geboren: Jan, zv Cornelus Gorter en Sijtske Hamer. Gehuwd: Wilke Schaaphok, 25 jr te Gro ningen en Jeltje Haijtema, 29 jr te Workum. Klaas Beuker, 28 jr te Workum en Sjoerdtje Brandsma, 30 jr, te Heidenschap. Overleden: Grietje de Boer, 87 jr, wed. van IJnte Hendriksma. uur ds R. Hofman. het Raadhuis binnentreedt, ziet hal”, een 17e eeuwse ruimte; en door het en de aankleding moet Zaterdag 22 Aug. neemt ons le elftal deel aan het Zwaluwen Toumooi Tadema-Wisselbeker. Andere deelnemendeverenigingen zijn Bl. Wit, O.N.S. en Zwaluwen. Vertrek vanaf de Markt om 1.15 uur. Sup porters kunnen zich opgeven bij Fré de Boer. 19 Aug. Van Maandagavond tot Dinsdag morgen is de Workumer brandweer de ge hele nacht in touwen geweest bij een hooi berg staande naast de voormalige Oliemolen, bewoond door de veehouder IJ. Untema. Dank zij het optreden van de brand weer kon een uitslaande brand voorkomen worden, doch het gehele blok hooi is voor zover het niet uitbrandde, ‘waardeloos gewor den, 34. Toch liep hij dapper door. Hij dacht aan de gevangen muizen. Als hij professor Brillemans nu maar kon vinden. In de verte zag hij een grote hond. Misschien zou die hem kunnen vertellen waar professor Brillemans woonde. Trippie liep vlug door maar ineens stond hij stokstijf. De hond had Trippie gezien en kwam op hem aan rennen. Brrr, wat keek die hond kwaad. En wat een grote bek had hij.... Met grote sprongen kwam de hond op Trippie af. „Grrrr!” gromde hij. Trippie’s hart bonsde. Hij moest maken dat hij weg kwam.... Die hond had niets goeds in de zin. En Trippie draaide zich vliegensvlug om en rende weg. 36. En juist toen Trippie dacht dat hij verloren was en de adem van de hond al in zijn nek voelde, zag hij een hoge regenpijp. Dat was zijn redding. De hond hapte al naar hem, maar vlug als water schoot Trip pie onder zijn bek door en greep de re genpijp. Hij verzamelde zijn laatste 'krach ten en klom omhoog. De regenpijp was dik en glad en Trippi® had niet veel houvast. Maar het was zijn enige kans, dus Trippie klom zoals hij nimmer geklommen had. De hond stond razend van woede ondpr aan de regenpijp. Nu zou zijn prooi hem toch nog ontsnappen. Hij sprong tegen de pijp op en hapte naar Trippies benen, maar hij kon er juist niet meer bij. Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens, familieberichten desnoods Vrijdagsmorgens voor 10 uur en nam. 2 Telefoon Redactie en Administratie 45 Postrekening 82259 uur ds P. E. uur en Het Franeker Raadhuis behoort tot de merkwaardige monumenten van de bouw kunst der 16e eeuw, die na zoveel eeuwen nog getuigenis afleggen van de rijke op vatting der ontwerpers en van de bekwaam heid der bouwmeesters. Het is een zeer fraai gebouw met zijn toren en zijn trapgevels, die fier hun spitsen omhoog steken, versierd met zandstenen lijsten, waarop beelden, lof werk, arabesken en wapenschilden. In het latijn staat boven de voordeur: Zondag 23 Augustus 1953. Wirkum (R.K.) Voorm. 7.30 uur Vroegmis. 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 9 uur ds W. Kuiper van Goënga, Fryske Tsjinst. ’s Av. 7.30 uur ds E. J. Beker. (Doopsgez.) Voorm. 10 (Maandelijkse collecte). (Geref.) Voorm. 9 uur ds H. C. Endedijk. (Bapt.) Voorm. 9.30 uur ds B. Fabrie. Heidenschap (Herv.) Voorm. 9 uur ds E. ds W. Kuiper van 35. Wat liep hij. Zo hard als zijn be nen hem dragen konden holde Trippie weg. Achter zich hoorde hij het grommen van de hond. Trippie keek schichtig om zich heen of hij nergens een schuilplaats zag, maar naast zich zag hij alleen een hoge stenen muur en aan de andere kant de brede ge vaarlijke straat. Nu hoorde hij de hond nog duidelijker grommen. Het beest haalde hem in.... Trippie probeerde nog harder te lopen. Stel je voor, dat die hond hem te pakken kreeg. Dan zou er niet veel van hem over blijven, dan zou hij nooit vader en moeder en oom Flap meer terugzien. En van het bevrijden van de gevangen muizen zou dan helemaal niets komen.., van: Fa. T. GAASTRA Bz. Boekhandel en Drukkerij, Workam uur en ’s av. Het Raadhuis van Franeker, thans onder leiding van Ir. Vegter te Leeuwarden ge restaureerd, is inderdaad een monument, waar op geheel Friesland trots kan zijn. Freule van Heemstra te Leeuwarden Schreef terecht in het foldertje, uitgegeven ter gelegenheid van de officiële heropening van het Raadhuis: „Het is te hopen, dat de goede stad Franeker nog vele jaren met trots zal mogen opzien naar haar stadhuis en dat vele vreemdelingen van buiten met eerbied zullen kijken naar wat met in het verleden schiep en wat men in het heden wist te bewaren en te ver fraaien.” Dat er wel zeer fraaie raadhuis, en in bevindende expositie van 16e en 17o eeuwse kunst, blijkt wel uit het aantal be zoekers, dat inmiddels de 3000 is gepas seerd. Het zijn niet slechts bezoekers uit Franeker en omgeving, maar wat opvalt is, dat het aantal buitenlanders (België, Duits land, Frankrijk, Amerika, Zweden, Spanje en Portugal) zo groot is, dat terecht kan worden gesproken van internationale belang stelling. De Commissaris der Koningin, Mr. H. P. Linthorst Homan, noemde niet ten onrechte ter gelegenheid van de officiële heropening op 27 Juli 1.1. dit gebouw en de stijlvolle inventaris een monument van in ternationale betekenis. Het aspect van dit gebouw wint nog in sterke mate in aanzien, doordat het gemeente bestuur heeft gezorgd voor een feeërieke illuminatie gedurende de gehele maand Augus tus en ook des avonds (uitgezonderd Zondag) gelegenheid geeft tot bezichtiging van de voorwerpen van kunsthistorische aard, die zich in het Raadhuis bevinden. Een bezoek op avond kan vooral worden aangeraden. Het Raadhuis baadt in een zee van licht, zowel van binnen als van buiten, en vormt een aantrekkingspunt voor de zovele toe risten, die urenlang in het stadje verblijven en steeds weer bekoord worden door de schoonheid van de Friese Academiestad. De illuminatie van het Raadhuis is een stuk service van het gemeentebestuur aan de toe risten, die na hun tochten op de meren of hun verblijf in de bossen, aldus des avonds grote Belangstelling is voor dit de zich hier- nog gelegenheid vinden iets te bewonderen van wat Friesland op cultureel gebied vermag. De illuminatie van het Franeker Raadhuis maakt, naar wij van de zovele toeristen mochten horen, op allen een grote indruk en is uniek op toeristisch gebied in Noord- Nederland. Als men men „de waarin de historie overheerst bijpassend meubilair blijven overheersen. De lange eiken houten bank en de antieke kast, de vloer van mar de kaarsenkronen, zij alle zijn his- en vormen een waar- mer, torisch verantwoord devol interieur. In de voormalige Burgemeesterskamer, rechts van de ingang in het later aan gebrachte gedeelte, ziet men wandbeschil- deringen, voorstellende de vier jaargetijden. Een geschilderd paneel doet ons de ver rassing van Harlingen door de Franekers zien (1496). Voor dit vertrek is naarstig gezocht naar oude meubels, die het historisch cachet zouden kunnen versterken en wat kleur en wat sfeer betreft. De zich hierin bevindende 12 stoelen en tafel geven aan dit vertrek het aanzien van een vrijwel geheel gave 18e eeuwse kamer, wat op zichzelf bijzonder waardevol kan worden geacht. Ook de Raadzaal ademt een waardige histo rische sfeer. Het goudleer behang, waarop bloemen, vissen en vogels kleur en fleur geven aan de wanden, is gerestaureerd door het Rijksmuseum. In de zaal bevindt zich een portret van H.M. de Koningin, ge schilderd door de heer Cor. Reisma te Leeu warden, en het portret van de bekende Eise Eisinga, de stichter van het Planetarium. Ook de trouwzaal is historisch zeer waar devol. Hier weer een fraai goudleer behang, eveneens gerestaureerd door het Rijksmuseum, en ook een kroon van geslepen glas. De nieuwe Burgemeesterskamer,* tevens ver gaderkamer voor het College van Burge meester en Wethouders, is uitzonderlijk waar devol. De wanden en het plafond maken deel uit van de oorspronkelijke kamer. De schouw is een prachtig voorbeeld van de verfijnde beeldhouwkunt, nift' 1600 en het unieke portaal is een uitermate kostbaar bezit. De tafel is wat het eikenhouten blad betreft bijzonder fraai en past geheel in het interieur. De fraaie klok is een onderdeel van de z.g.n. Stapert-collectie en is de gemeente aangeboden door een vroegere on. derwijzer. De luister van het gebouw wordt gedurende de maand Augustus nog verhoogd door de expositie op het gebied van de 16e en 17e eeuwse kunst, waaraan het Rijksmuseum heeft medegewerkt door het beschikbaar stellen van een aantal fraaie wandtapijten en het Fries Museum door het uitlenen van een aan tal schilderijen, gemaakt in de tijd dat het Raadhuis is totstandgekomen. Zo is een bezoek aan Franeker, toch al bekend om haar monumentale gebouwen, meer dan de moeite waard. Moge dit wel zeer ge waardeerde bezoek aan het stadje een pret tige en onvergetelijke indruk achterlaten. Op 31 Augustus gedenken wij de verjaardag van Haar, die 50 jaren lang als Koningin ons land heeft geregeerd. Het „Koningin Wil helmina Fonds” ter bestrijding van de ge vreesde ziekte, die in ons land zovele slacht^ offers eist, laat omstreeks die datum weer eens iets van zich horen. Het „Koningin Wilhelmina Fonds” is als enig orgaan in Nederland de taak toever trouwd in het openbaar de nodige fondsen te verzamelen, waardoor een doeltreffende kan kerbestrijding wordt mogelijk gemaakt. Deze fondsen zijn o.m. bestemd voor: voortdurende belangrijke financiële steun aan het Nederlands Kankerinstituut, opdat dit Instituut zijn centrale leidinggevende func tie bij het wetenschappelijk kankeronderzoek kan behouden; het treffen van voorzieningen voor de Universitaire centra te Groningen, Utrecht, Nijmegen, Leiden en Amsterdam, het Radio therapeutisch Instituut te Rotterdam en de sub-centra te Middelburg, Eindhoven, Maas tricht, Deventer en Leeuwarden, waar door nauwe samenwerking van verscheidene spe cialisten de waarborgen zijn geschapen, op. dat het onderzoek en de behandeling van kankerpatiënten op de meest wetenschappelijke grondslagen en met de modernste hulpmidde len der wetenschap kunnen geschieden; de nauwkeurige registratie van alle kanker patiënten; steun voor individulele onderzoekingen. Dit alles eist jaarlijks zeer grote bedragen. Wanneer U binnenkort de collectebussen voor het „Koningin Wilhelmina Fonds” hoort rammelen, staat U dan volkomen reëel te genover de diepe ernst van het feit, dat van iedere zes sterfgevallen in ons land één het gevolg is van kanker. Eén van iedere zes.... Een intensieve kankerbestrijding moet als nationale noodzaak door ons allen in stand worden gehouden. Een oud-Chinese wijsheid: rijker naarmate wij meer aan .anderen geven’ moge voldoende zijn om in deze niet alleen ons gevoel doch zeker ook onze beurs te laten spreken, opdat wij allen veiliger mogen leven, 'Nadruk verboden. WORKUM. Aan de Centrale Merriekeu- ring Fries ras, gehouden op Woensdag 12 Augustus j.l. te Leeuwarden, was ook een keuring van Hoefbeslag verbonden. Van de 61 gekeurde beslagen kregen 7 het predicaat: „zeer goed”, o.n. het beslag van de stam- boekmerrie „Hartine” (eigenaar K. Jansma, Heeg) werkzaam pp de boerderij van S. Ger- ritzen, Heidenschap en beslagen door S. Mo lenaar, smid alhier. DIPLOMA MELKERSCURSUS. Op de boerderij van de heer D. S. Bokm», Ferwoude onder Workum, werd de eindles gehouden van de meikerscursus, welke onder leiding stond van de heer R. H. Jonkman. Vertegenwoordigers landbouworganisaties gaven blijk belangstelling. Examinatoren waren de heren de Boer, Burgwerd, Ir. Middelveldt, "Leeuwarden en R. A. Bouma, directeur van de Coöp. Zuivel fabriek alhier. Aan alle cursisten kon een diploma uitge reikt worden met de volgende punten: Wiebe v. d. Lageweg, Workum Jan de Witte, Ferwoude Sierd v. ,d. Kooy, Ferwoude Fokke de Boer, Gaast Siebren Koopman», Aanleg o. Workum 171 p. J. Beker. Nam. 1.30 uur Goënga, Fryske Tsjinst. Ferwoude (Herv.) Voorm. 9 van Ooijen. Gaast (Herv.) Nam. 1.30 Oosterhaven van Epe. Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 ’s av. 7.30 uur ds H. Altena. (Geref.) Voorm. 9,30 uur Leesdienst. ’s Av. 7.30 uur ds van Leeuwen van Oudemirdum. (Doopsgez.) s Av. 7 uur ds Broer van Hoorn. Koudum (Herv.) Voorm. 9.30 7.30 uur ds J. Brouwer. (Doópsgez.) Nam. 2.30 uur Molkwerum (Herv.) Voorm. 9 uur en ’s 7.30 uur ds A. J. Schneider. Warns (Herv.) Voorm. 9 rijk. Nam. 1.30 uur (H. Doop). Staveren (Herv.) Voorm. 9 uur en ’s av. 7.30 uur ds A. van der Heij van Druten.

Friso nl | 1953 | | pagina 1