w’ DE WORKUMER KRANT Hindeloopen F j Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, en Zuidwesthoek van Friesland IJEME DE BOER, Autoverhuur met en zonder chauffeur Veiligheid op de weg BEL 170 Uk» S.V.W. AGENDA No. 34 76ste Jaargang Zaterdag 29 Augustus 1953 FRISO. .1 Verzorgingscentrum voor bejaarden „Mariënacker" te Workum streekinrichting voor de Zuidwesthoek Fryske Brief XV. ’k Spriek forline wike in man dy hie goed fiif en tritich jier yn Amearika west en wie nou nei al dy jierren foar it earst wer ris yn it aide Heitelan. Hy foun it wie hjir gans foroare en lang sa earmöe- dich net mear as yn syn jonge tiid. Syn doel wie hjir in pear wike Redelijkheid gevraagd. bliuwe, hwant hy koe net sa” lang fan hüs. „ït plan is” sei’ er, „yn fiif wike üt en thus. En och dan is it al wer moai west.” Hwat is ’t al in wünder net? Fan it iene ein fan ‘e wrald nei it oare ütfanhüs en dat yn in wikemanich tiid. It liket wol, de wrald wurdt hoe langer hoe lytser. Der inoast ik fan ’e joun oan tinke. Ik siet to lézen yn in boek hwer noch al hwat yn biskreaun stiet oer de emigraesje yn it foarst van de foarge ieu. Hwat hawwe de minsken dy ’t hjir wei nei Ameariketeagen dochs reizen makke. Hwat wie my soks doe dochs in ündernimming. It barde dat men in healjier ünderweis wie. En dan op in skip, op en yn elkoar pakt, as hearringen yn in tüne. As men lést hwat dy minsken mei en troch makke hawwe, hwat in leed en illinde hja op sa‘n reis bilibben, né öfgryslik. En dochs stiene der eltse reis opnij hiele kloften klear om hjir wei to gean. „Alles is better as hjir yn dit lan fan earmoede om to kommen," seine de minsken. Hwant leau mar dat it yn Fryslan yn de foarge ieu, foar it greatste part her fan roaskleurich west hat. Der fan dinne it great tal emigranten of sa ‘t men doe seiLanforhuzers. Mar net altyd wie it breafraechstik oanlieding om it aide skiere lan farwol to sizzen. Der wiene minsken, dy ’t om hiel oare reden yn Amearika it lan fan belofte seagen. It lan hwer ’t hja frijer libje koene. En dan tink ik op ‘t foarste plak oan de Ofskiedenen fan 1834. It libben waerd dizze minsken hjir ta in hel makke. Gjin wunder dat forskate fan harren nei Amearika teagen. Net oars wie it mei de Balkster Mennisten. Hja koene it mei de oerheit net lyk fine. En sadwaende binne hja ütwykt nei in frijer oarde. Dat barde nou krekt hündert jier lyn, yn 1853 dos. Hja kamen tolanne yn Goshen en New-Paris, Indiana. Ja, it forskil by doe en nou is al great. It mei dan tsjintwurdich in hiele toer wêze om fuort to kommen, in hiel set duorje ear‘t men tastim- ming kriget, it reisgjen giet frijhwat gemakliker en geriefliker as ear- tiids. Der komt noch by, men wit nou yn de measte gefallen hwer ’t men tolanne komme sil. Men giet nou net sa sear mear op wyld avontuer It is allegearre folie better organisearre. Siker, der sil grif wol it iene enoar mankearje, dat leau ik ek wol. Mar sa Onwis as eartiids is it nou net mear. Hwant yn de forline tiid wie it dochs sa, men moast mar êfwachtsje hwer men torjuchte kaem. En dat forskate minsken rare bikaeid welkom men binne, kin men wol op oan. Siker, men koe doe destiids ek wol yn- Ijochtingen ynwinne by saneamde aginten, mar, [de goede nettoneisprut- sen), der sieten ek dogenieten Onder. Gjin wQnder dos, dat sa foar en nei, der minsken wiene dy ’t seine: „Wy wolle seis ris sjen hoe ‘titderliket“. Great gelyk, der giet op ‘t lést neat foar de man seis. En sa foun ik yn de Friso fan 10 Sept. 1873, in stik fan twaFerwald- ster boeren. Dizze beide mannen, R. K. Ókma en G. S. van der Meer, hiene de drieste skuon oanlutsen en gean op reis nei de Staat Minnesota. Yn dy tiid grif in hiele ündernimming om sa‘n reis to dwaen. It rapport dat hja der oer opmakken leit hjir foar my en it liket my wol aerdich der sa it ien en oar üt oer to nimmen. Trek er op uit met een boek. TOK OP VIT i MPTEEN8OSH 1 Verschijnt eenmaal per wéék Uitgave OFFICIËLE MEDEDELINGEN NOORD D 61 als uur GEVONDEN VOORWERPEN KERKDIENSTEN PLAATSELIJK NIEUWS BURGERLIJKE STAND uur uur ds P. E. van en ds Nielsen zo iemand, die en A. uur Heeg 2 voor onze gezichten hopen van sportieve TON KOOT. Het Gemeentebestuur van Workum, J. RUSSCHEN, Burgemeester. VAN DER GOOT, Secretaris. Abonnementsprijs: f 1,10 per kwartaal per post f 2.40 per halfjaar Gemeente Workum. Van 20 tot en met 26 Aug. 53. Geboren: Anna Maria Wilhelmina, dv Hen drik Sjoerd Minnema en Wilhelmina Maria Berkhout. Gehuwd De Opperwachtm. Postcommandant, W. KELDERHUIS uur uur ds ds en van J. T. van: Fa. T. GAASTRA Bz. Boekhandel en Drukkerij, Work «na Advertentietarief: 7 cent per m.m. Advertenties van buiten Friesland 9 ct.' per m.m.' Contracten volgens algemene regeling Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedige opgaafl geen ogenblik laat om zich wonderen, dat het Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten F V.’ vergelijken met het wel vandaag. Denk maar eens en de kaars ter verlichting, houtvuren ter verwarming, van de kleding en aan de langzame gang onderhouden met paard De Stichting „MARIËNACKER” te WOR KUM stelt zich ten doel de exploitatie van een pensiongebouw met 35 kleine woningen (waarvan 6 flatwoningen) en is bedoeld als een uur ds A. J. Schneider. Gegadigden, zowel voor pensiongebouw voor de woningen, kunnen zich ter gemeente secretarie van Workum aanmelden, alwaar nadere inlichtingen verkrijgbaar zijn. Voor de eerste toewijzing van woningen dient aanmelding te geschieden vóór 15 September a.s. en overleden: Geen. uur ds Fok- uur en ’s G. Kuperus Het pensiongebouw, dat waarschijnlijk in Maart 1954 geopend zal worden, biedt plaats aan 40 verpleegden. De kleine woningen kunnen vermoedelijk reeds in December a.s. betrokken worden. Leesdienst. ’s Av. van Kouduta. It Bistjür fan de Ried fan ’e Fryske Biweging docht üs it folgjende brief oan de Ried fan Ministers yn Den Haag takomme: Excellenties, Het bestuur van de Ried fan ’e Fryske Biweging neemt de vrijheid Uw aandacht te vragen voor het volgende: Binnen afzienbare tijd zullen de nieuw samengestelde gemeenteraden in Friesland bij een komen, waarbij de gekozen gemeente raadsleden weer de eed of de belofte zullen moeten afleggen. Het is Uwe Excellenties bekend, dat bij de aanvang van de tegenwoordige zittings periode sommige burgemeesters vooruitlopende op de door de Minister van Binnenlandse Zaken toegezegde wettelijke beschikking aan gaande de Friese kwestie in haar volle omvang, voor bepaalde nieuwgekozen raads leden moeilijkheden hebben geschapen, door de in het Fries afgelegde eed of belofte niet als volwaardig te aanvaarden. Wij menen ernstig rekening te moeten houden met de mogelijkheid, dat bovenbe doelde vergaderingen der nieuwe gemeente- raden gehouden zullen worden op een tijd stip, waarop de toegezegde wettelijke be schikking van Je Ministers nog niet zal zijn afgekomen. Het is daarom, dat wij Uwe Excellenties met aandrang verzoeken wel te willen be vorderen dat in deze overgangstijd personen, welke de eed of de belofte op grond van godsdienstig en/of nationaal beginsel wensen af te leggen in de hun eigen Nederlandse moedertaal: het Fries, te dezer zake niet door de Burgemeesters zullen worden ver hinderd of in gebreke gesteld. 1 Kinderschopje (blauw); 1 zilv. armband; 1 double? armband; 1 vulpen; plastic porte- monaie (f0.12); 1 portemonaie kind (f0.25); 1 Lipssleutel; doublé armband; armband, z.g. parels; doekspeld, waarin 2 steentjes; trouwring; 1 broche. Workum, 24 Aug. ’53. (Doopsgez.) Voorm. 10.05 ds J. P. Jacobs- zoon van Oldeboorn. (Geref.) Voorm. 9 ds H. C. Endedijk. (Bapt.) Voorm. 9.30 Heidenschap (Herv.) Voorm. 9 Beker van Wassenaar. Nam. 1,30 L. de Vrijer van Makkum. Fcrwoude (Herv.) Nam. 1.30 kema van Exmorra. I Uitwedstrijden Vertrek j Hielpen 1—Workum 3 Vertrek per rijwiel 2.30 (Doopsgez.) Geen dienst. Molkwerum (Herv.) Voorm. 9 uur Js J. Oostenrijk (Voorber. H. A.) ’s Av. 7.30 Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens, familieberichten desnoods Vrijdagsmorgens voor 10 uur ons niet te denken, waarde nog niet steeds gewezen de grote gevaren, die aan ’t alcoholgebruik bij snelverkeer kleven? Want ’t gebruik van slechts één enkele borrel of glas bier of wijn, maakt, dat de chauffeur z’n werk niet zo precies verricht als de ander, die geen alcohol heeft gedronken- Het reactievermogen van de eerste is ver traagd en daardoor juist kan een ongeluk gebeuren. Tegenwoordig met dat steeds druk ker wordende snelverkeer, met auto’s, mo toren en bromfietsen is ’t noodzakelijk, dat elke weggebruiker, dus ook de chauffeur, motor- en bromfietsrijder doordrongen is van de noodzaak alles te vermijden, wat maar enigszins gevaar oplevert op de weg en dat is ook de alcohol. Daarom dus: Geen alcohol bij snelverkeer! Veilig rijden? De alcohol vermijden. Vandaar ook de actie van de V.A.S. (Ver eniging Alcoholbestrijding bij Snelverkeer), die ’t wrak van een auto geplaatst heeft of laat plaatsen in: Drachten, Leeuwarden, Frane- ker, Harlingen, Sneek en Heerenveen. Prov. V.A.S, Commissie, C.A.B. 1Workum 1 te Bolsward. Aanvang: 6 uur Workum 2—C.A.B. 2, Sportpark Workum Aan vang: 6 uur Jeugdwedstrij den Thuiswedstrijd: Workum 4Oeverzwaluwen 2 Workum wit shirt 3.30 uur Oeverzwaluwen 1—Workum 1 per rijwiel 2.45 uur en nam. 2 Telefoon Redactie en Administratie 45 Postrekening 82259 dienste .staan, zijn werk verrichten. Gaat maar heimachine of pompen deze bezigheden zijn in drassige land allerwege geschied. Elk onderdeel van die 7501000 jaar achter boeiend verhaal opleveren, als en aan aan aan maaltijden, of denkt eens van het verkeer, en kar, of aan df gebrekkige kennis der geneeskunde bij het uitbreken van besmettelijke ziekten, die als rampen door het land gingen. Toch wilde ik daarvoor Uw aandacht niet vragen. Mijn gedachten gaan uit naar de wijze, waarop men hoorde wat er in verre 1 en 2e klasse A afd. Friesland: Oeverzwaluwen 1, Heeg 2, Balk 2, D.W.P. 2, Workum 2, de Kooi 4, Hielpen 2, IJ.V.C. 2. 3e klasse B.: Oeverzwaluwen 2, Workum 3, Bakhuizen 3, Q.V.C. 2, Woudsend 2, Makkum 2, Oudega W. 1. Jun. A: Balk 1, Bolswardia 1, D.W.P. 1, Makkum 1, Oeverzwaluwen 1, O.N.S. 1, O.N.S. 2, Workum 1 en zo mogelijk Wor kum 2. Jun. B: Q.V.C. 1 heeft zich teruggetrok ken) Makkum 1, Oeverzwaluwen 1, Oever zwaluwen 2, Hielpen 1, Heeg 1. Afd. B: Workum 2, H.J.S.C. 1, Oudega W. 1, Bolswardia 1, Bolswardia 2, A.V.C. 1, Froonacker 1. In de vacature D. Dijkstra als jeugdleider is gekozen de heer M. H. Bruggenkamp, die deze benoeming heeft aangenomen. Voor Workum 1, 3 en 4 Junioren zijn vriendschappelijke oefenwedstrijden vastgesteld (zie de „S.V.W,” agenda). Warns (Herv.) Voorm. 9 uur ds A. J. Schneider. Nam. 1.30 uur ds A. J. Oosten rijk. Afscheid. Staveren (Herv.) Voorm. 9.30 av. 7.30 uur Eerw. Heer van Leeuwarden. het leven in de tijd, ons ligt, kan een men dat gaat wee van ons de olielamp de turf- en de eenvoud Het is U natuurlijk niet ontgaan, hoe in deze jaren verschillende steden in ons land haar 750- of zelfs 1000-jarige bestaan vieren. Dit gebeurt dan natuurlijk met de nodige feestelijkheden, waarbij historische optochten en kleurrijke gebeurtenissen uit het verleden een grote rol spelen. Onwillekeurig brengt dat er velen toe om ook eens te gaan snuf felen in oude boeken om na te gaan, hoe dat leven van hun voorouders van zo’n duizend jaar her toeging. Als zij onder het lezen de beelden uit het verleden tot leven kunnen zien komen, dan wordt het meestal een boeiend verhaal, dat doet begrijpen, hoe het waarlijk lang niet altijd „braderije” was, wat de klok sloeg. Wat was het leven van toen eenvoudig, wat ging het zonder omslag toe, maar wat was het ook vol gevaren en onzekerheden! is waarachtig niet zonder reden, men tezamen ging wonen in beschuttende dikke wallen gracht er om heen, bescherming ging zoeken van een kasteelheer, f ’"7^ Zij die zich reeds eerder hebben aange meld behoeven dit niet opnieuw te doen. Gaast (Herv.) Voorm. 9 uur Ooijen. Hindelo apen (Herv.) Voorm. 9.30 uur en nam. 2 uur candidaat de Wolf Utrecht. (Geref.) Voorm. 9.30 uur 7.30 uur ds Janssens (Doopsgez.) Voorm. 9.30 uur van Warns. Kcudum (Herv.) Voorm. 9.30 Brouwer (H. Doop). Nam. 2 W. Dekker van Hemelum. ■'OS*. Enige dagen geleden heeft men in de krant kunnen lezen, hoe de Leeuwarder Recht bank een jongeman van 18 jaar heeft ver oordeeld, omdat hij, een auto besturende onder invloed van alcohol, een motorrijder had aangereden, de dood ten gevolge heb bende. Deze laatste was 19 jaar uitstekend bekend stond. Rouw dus in dit gezin, om een zoon op deze wijze te moeten verliezen. Maar ook droefheid in ’t andere huis, waaruit de „dader” komt, omdat hij drie jaar z’n rijbewijs kwijt is en daardoor wellicht z’n werk, zodat hij misschien werkloos gewor den is. Geeft dit feit lezer? Moet er worden op genoeg herhaald worden om steken goed uit te kijken en weten zo langzamerhand wel dat bij rijden langs de straat of door dorpen hun aandacht mag verflauwen, ’t Is te er naderhand over te ver- gauw gebeurd wast „S.V.W. NIEUWS. De competitie is in zicht voor onze voetbal afd. Zaterdag 5 Sept, gaat de voet bal weer rollen. De Senioren en Junioren afd schreef ieder met drie elftallen in. Hef jeugdbestuur neemt nog in overweging om nog een 2e Jun. A elftal op te geven, daar nog enige jongens zich als lid heb ben opgegeven. Zij die nog lid willen wor den (hetzij Senior- of Junior-lid) dienen dit zo spoedig mogelijk te doen bij bode Hendriksma of één der bestuursleden. Voor het le elftal kan er dit seizoen veel op het spel staan, daar berichten de ronde doen dat voor het Noorden het vol gende seizoen mogelijk een 3e klas K.N.V.B. zal worden gevormd en dus de hoogst ge plaatsten promotiekansen zouden hebben. Workum 2 is het afgelopen seizoen naar de 2e klas afd. gedegradeerd. Zal het haar lukken opnieuw in de le klas terug te komen? Zij zullen ondervinden dat tegen standers als Oeverzwaluwen niet voor de poes zijn. De S.V.W. elftallen zijn volgens onder staand schema ingedeeld: Workum 1 (4e kl. K.N.V.B.) BI. Wit, Heeg, O.N.S., Workum, Leeuwarder Zwa luwen, Q.V.C., D.W.P. en M. J. V. Meppel. Laatstgenoemde club is de nieuweling afdeling die bij Friesland werd in gedeeld. Het is prettig om weer eens nieuwe i te zien en wedstrijden getuige te zijn. Zondag 30 Augustus 1953. M arkuni (R.K.) Voorm. 7.30 uur Vroegmis. 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 9 uur ds D. J. Spaling (H. Doop), ’s Av. 7.30 uur ds L. de Vrijer van Makkum. uur ds B. Fabrie. uur ds H. uur ds Het dat men tezamen ging wonen in steden achter beschuttende dikke wallen met een gracht er om heen, of dat men bescherming ging zoeken onder de hoede van een kasteelheer, wiens vesting een veiligheid bood, die het eenvoudige huis of die de boerderij niet geven kon. Hoe simpel waren de middelen van vervoer. Eigen lijk was men met schip en paard uitgepraat. Hoe eenvoudig waren de gereedschappen en de werktuigen om de dagelijkse arbeid te verrichten. Het kost ons nu de grootst» moeite, om te bedenken, hoe men zonder de machines en de motoren, welke ons nu ten naar behoren kon eens heien zonder zonder pomp. En ons waterrijke en al heel vroeg gebieden geschiedde. Ik denk aan de wijze waarop men contact had met hen, die wij nu onze buren zouden noemen, maar die toen onwezenlijk ver weg waren voor de middeleeuwers. De middelen van vervoer en het tempo bepaalden de afstand en dat tempo was uitermate laag. Wat is tegen woordig ver, als men zich in enkele dagen van werelddeel naar werelddeel kan ver4 plaatsen, wat is ver, als men in enkele uren van land naar land kan vliegen? Wat is ver, als men per telefoon in enkele se conden contact kan hebben met zijn ken nissen op tientallen, of honderden kilome ters afstand? Wat heet nog ver, als men kort na een droef of verheugend voorval van betekenis door middel van telegrafie, radio, of televisie overal ter wereld de bij zonderheden te horen of zelfs te zien kan krijgen? Het kost werkelijk moeite, te bedenken, dat het in de middeleeuwen de zeelui of Je krijgslieden waren, of vooral de marskramers en de minstreels, die pas lang nadat de gebeurtenissen waren voorgevallen, deze in de herbergen en aan de haardvuren ver-f haalden. Er waren immers geen kranten en tijdschriften en er waren toch geen boeken in grote getale onder het volk verspreid, er bestonden immers nog geen drukpersen. Ze ker, er waren wel boeken, maar deze werden door klerken met de hand geschreven en met eindeloos geduld en vakkennis verlucht met tekeningen, die het geschreven woord verduidelijkten. Het zijn deze tekeningen, miniaturen genoemd, in de oude perkamen ten banden, die ons nu nog een belangwek kend beeld geven van het leven en werken in verre tijden. Het raadplegen van deze boeken bleef slechts beperkt tot de vorsten, de edelen, en natuurlijk de geestelijkheid. Beseft men eigenlijk nu wel, wat een gewel dig voorrecht het is, te kunnen lezen en voor enkele guldens boeken te kunnen ko pen? Begrijpt men wel, hoe groot het ge noegen en hoe weldadig de genieting kan zijn, rustig gezeten in zijn huis of tuin, bij het ter hand nemen van een boek, waar in men van regel tot regel de gedachten kan volgen van anderen, die ons wat te zeggen hebben? Laten wij terugkeren tot de wereld van vandaag. Voor sommigen is het nog va- cantietijd; velen hebben er reeds van ge noten en zijn er op uit getrokken naar andere streken om verpozing te zoeken en frisse moed op te doen voor het werk dat straks weer wacht. Maar ook vele anderen zullen zich die luxe niet kunnen veroorloven. Zij zullen hun ontspanning dicht bij huis moe ten zoeken. Voor hen is er de mogelijkheid, die de middeleeuwse mens absoluut miste, namelijk een boek ter hand te nemen en zich in de wereld van de schrijver te laten opnemen. Of hij nu zijn eigen leven beschrijft, of dat van anderen, of hij steden en dorpen beschrijft, de natuur of het avontuur, het is altijd een kostelijke gelegenheid tot ont spanning. Laat die kans niet ongebruikt: voorbij gaan. Ontsnap op deze zo een voudig geboden gelegenheid aan Uw eigen omgeving, ontvlucht zo het gareel van alle dag. Trek er op uit met een boek! WORKUM. Op de fokdag van de Vereni ging „It Fryske Hynsder” te Bolsward be haalde de heer W. Couperus aan de Oude dijk alhier, met z’n paard „Harma” in de rubriek 4_, 5- en ó.jarige stamboekmerries de eerste prijs, wat toch wel voor een fraai succes mag doorgaan. NOG GOED AFGELOPEN. Toen Zondagmorgen het bijna 4-jarige zoontje van de heer M. Visser op ’t Noord onverwachts de straat overstak om bij Beppe aan de overkant z’n vader en zusje op te halen, werd hij door een luxe auto zo danig aangereden dat hij weggeslingerd werd en gelukkig niet onder de wielen raakte. Aan z’n beentjes liep hij wel enkele schaaf wonden op, maar ’t had heel wat ernstiger kunnen aflopen. Vooral tegen de jeugd kan het niet vaak altijd bij over- i de chauffeurs

Friso nl | 1953 | | pagina 1