Raadsvergadering Workum 1 DE WORKUMER KRANT en Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen Zuidwesthoek van Friesland Pypskoft UEME DE BOER, Autoverhuur Weet U wei? *~FKES Weet U wel? 170 BEL 't Huis met den Notenbalk te Sneek Verzorgingscentrum voor bejaarden „Mariënacker" te Workum S.V.W. AGENDA streekinrichting voor de Zuidwesthoek 't Huis met den Notenbalk te Sneek Zaterdag 5 September 1953 No. 35 76ste Jaargang FRISO. De stalvoedering vraagt nu reeds onze aandacht. Gramofoonplaten Muziekboeken is Installatie nieuwe Raad. Beide wethouders herkozen. De heer Haytema 30 jaar geleden reeds raadslid. Fryske Brief XVI. Ta ynlieding fan it forslach lês ik„De heeren R. K. Okma en G. S. van der Meer, landbouwers te Ferwoude, rapporteeren, in de Land verhuizer van hunne inspectiesreis naar Minnesota1'. Hjir sitte wy fuortdaliks al foar de frage: Gyngen hja üt har seis of sille der faeks mear mei efter sitten hawwe Wy witte it net, mar ik mien hast dat dizze beide mannen earderop reis west hawwe. Hwant hja skriuwe: „De reis per Allanlijn beviel beter, dan per Rotterdamsche, ofschoon de inrichting der 3e klasse van de Rott’ booten die der Allan overtrof". Sprekke hja üt ünderfining, of hawwe hja. faeks op ien fan de boaten fan de Rotterdamse maetskippij rounsneupt? As hja yn New York oankomme, wurde hja der tige hertlik ynhelle It blykt hja binne de gasten fan de Direksje fan de Northern-Pacific spoorweg Mij. Hja sizze der dit oer: „Met belaugelooze hulpvaardigheid staan deze heeren de emigranten steeds in alles ter zijde, voor oplichterij of bedriegerij behoeft men daarom niet te vreezen, indien men zich slechts aan de leiding en de zorg dier heeren wil toevertrouwen". Hja reisgen earst nei Grand Rapids, Holland, Friesland, Kalimazoo, Fijnaart, Zeeland en Drente. En yn dizze Hollanske koloanjes seach it er allegearre tige florisant üt. De minsken derre wiene boppeste bést tofre- den. En lês nou ris hwat hja skriuwe: „De vele Hollanders daar woon achtig, ontrieden ons de reis naar Minnesota, vooral op grond van de daar heerschende strenge winters, waardoor de meeste koeien hunne staarten verloren, ruwheid en ongeschiktheid der bevolking, minder vruchtbaren grond, gebrek aan hout, enz., enz. Niemand hunner had zich in persoon van deze beschuldiging overtuigd". Hwat Okma en van der Meer der oer Minnesota to hearren krigen, hiene de minsken dos fan hearren en sizzen Nimmen fan harren hie der ea west. Mar de beide Ferwaldsters, lieten har net fan 't stik bringe en hja reisgen der dochs hinne. En hwat founen hja der? Wie ’t lyk as men harren wysmakke hie „Van Duluth tot Brainard zeer uitgestrekte bos- schen, terwijl de grond daar min of meer rotsachtig is en derhalve onge schikt ter bebouwing. Te Thomson eene prachtige natuur en te Brainard een aanvang van het meer vruchtbare gedeelte. Verbazend was daar de groeikracht van de grond en groot de aanwezige hoeveelheid tarwe, vooral in de omtrek van Audubon was het land puikbest. Het terrein is golvend, terwijl prairie, bosch en water elkaar afwisselen, ’t water is goed voor de was en 't gras der prairiën zeer geschikt voor het vee en dit vee had staarten die perfect in orde waren". Hja romje dan fierders de minsken yn dat oarde en de spoorminsken dêrre binne freonlik en behelpsum. Lans de Pacific spoorwei en deSt.Paul leit pürbêst Idn, mar Hudubon spant dochs fierwei de kroan. Yn Jowa en Illinois fine hja tige lichte en sünnige groun. De stêd Chicago pogge hja net oer. Lang sa skjin en helder net as Amsterdam. Ta beslüt sizze hja dan, dat hja elts dy 't wol de rie jaen kinne nei Minnesota to gean. De groun is der bést; der is wetter genóch; ‘t is der oerdei wol waerm, mar gjin benaude warmte. De nachten binne koel. De winters wol strang mar bést om üt to halden. Foar emigranten in tige bést oarde. En dan oer de plannen dy ‘t hja hawwe: „Wanneer het gelukt eene groote uitgestrektheid gronds in den omtrek van Audubon aan te koopen, dan zijn de heeren Okma en van der Meer voornemens daar eene Neder- landsch kolonie te stichten en verwachten zij, dat de Nederlanders, die plan hebben naar Minnesota te vertrekken, zich bij hen willen aansluiten". Oan safier ta, oer dizze beide ündernimmende Ferwaldster boeren. Binne hja seis ek nei Amearika slagge Of is it by plannen bleaun? Mis kien binne der noch minsken dy t üs der noch hwat mear oer fortelle kinne. zelf importeren van Accordeons, Gitaren I I LiilJ i en Verechijnt eenmaal per week Uitgave OFFICIËLE MEDEDELINGEN NOORD D 61 met en zonder chauffeur nieuwbe- over BURGERLIJKE STAND Gemeente Workum. Van 27 Aug. tct alle Dijk, 88 jr., wed. KERKDIENSTEN Zondag 6 September 1953. uur uur (Bapt.) Voorm. 9,30 uur ds B. Fabrie. ds P. E. ds P. E. e^n uur mevr. Nielsen ds R. Hofman. J. A. PLAATSELIJK NIEUWS 10 verklaard hadden R.L. V, D. Abonnementsprijs: f 1,10 pér kwartaal per post f 2.40 per halfjaar van assistent a. b. e. d. e. Molkwerum (Herv.) Voorm. 9 i Schneider (H.A.) Nam. ds A. J. Schneider (Dankz. H.A.) (Geref.) Voorm. 9 ds H. C. Endedijk. en zv en on- ge- Advertentietarief7 cent per m.m. Advertenties van buiten Friesland 9 ct. per m.m. Contracten volgens algemene regeling Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens, familieberichten desnoods Vrijdagsmorgens voor 10 uur Heidenschap (Herv.) Voorm. 9 Spaling. Nam. 1.30 uur Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten Van verslagen, berichten enz, gaarne spoedige opgaafl de analyses kan nu, een ver- aan- anderzijds welk© de behoefte eestapel in de aanstaande winter. Dinsdag 1 September ’s avonds halfacht werden de nieuw benoemde raadsleden plech tig geïnstalleerd in de tijdelijke raadszaal' in het Waaggebouw, nadat de vergadering op de gebruikelijke wijze was geopend. Als eerste punt stond ditmaal nl. op do agenda: Dat nergens in Zuid Friesland keus in W orkum (R.K.) Voorm. 7.30 uur Vroegmis. 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 9 ’s Av, 7.30 uur als in onder- H. uur ds E. J. Beker, ds D. J. Spaling. (Doopsgez.) Voorm. 10 de raad hebben, waar spr. persoonlijk ook erg blij mee is. In het college van B. en W, kannen we buitengewoon goed samenwer ken én ik hoop dat we op dezelfde prettige wijze nog veel mogen doen voor het wel zijn van de gemeente Workum, aldus spr. Wethouder Gaastra zegt dank voor het in hem gestelde vertrouwen en gewaagt ook van een prettige samenwerking, ondanks het feit dat de meningen wel eens verschillen, maar dat geeft vertrouwen dat ook in de toekomst een even plezierige stemming be waard kan blijven. uur ds R. Hofman. en ’s av. om uit het voer te Oeverzwaluwen 1—Workum 2. Aanv. 3.15 uur Jun. A Oeverzw. 1Workum 1. Aanv. 5 uur Vertrek per fiets 4.15 uur van de Markt. Jun. B Workum 3Hielpen 1. Aanvang 2 udr Vriendschappelijke wedstrijd. Staveren (Herv.) Voorm. 9.30 uur 7.30 uur ds B. J. Riemersma. te Rotterdam en Dijk te Workum, beiden en met 2 Sept. 1953. Geboren: Jeltje, dv Pieke Peetsma en Eli sabeth Vrolijk; Sijtze zv Klaas Postma Jantje Hiemstra; Sebastianus Siegfriedus, Jelle Westendorp en Juliana Anna Wheda. Gehuwd: Jan Boersma L ilkje Dieuwer van 27 jr. Overleden: Antje van van Klaas Pruiksma. er geen animo voor de rond- vergadering precies een vol na de aanvang kon worden gesloten. uur ds A. 1.30 uur (Herv.) Voorm. 9.3Ö uur en Vicaris J. B. ten Kate van van de Om niet in herhalingen te vervallen zou de heer Niemantsverdriet zich gaarne bij deze woorden willen aansluiten. Punt 3. Verkiezing van twee leden van de commissie voor de strafverordeningen* De commissie bestond uit de heren H. Haytema en M. van der Meer. De vacature ontstaan door het vertrek van de heer M. van der Meer, is destijds niet vervuld en nu zou blijken dat daarvoor drie stemmingen nodig waren, doch dat' alle overige stem mingen direct een flinke meerderheid op leverden. In de commissie voor de strafverordeningen kregen nu zitting de heren H. Haytema en R. Harkema, terwijl de Burgemeester ambts halve voorzitter is. Punt 4. Verkiezing van twee leden commissie voor het gasbedrijf. De heren H. Haytema uur ds D. J. ds E. J. Beker. en nam. 2 vans Fa. T. GAASTRA Bz. Boekhandel en Drukkerij, Workum en R. H. Jonk- Ferwoude (Herv.) Voorm. 9 uur van Ooijen. De Stichting „MARIËNACKER” te WOR KUM stelt zich ten doel de exploitatie van een pensiongebouw met 35 kleine woningen (waarvan 6 flatwoningen) en is bedoeld als eon Het pensiongebouw, dat waarschijnlijk in Maart 1954 geopend zal worden, biedt plaats aan 40 verpleegden. De kleine woningen kunnen vermoedelijk reeds in December a.s. betrokken worden. Gegadigden, zowel voor pensiongebouw als voor de woningen, kunnen zich ter gemeente secretarie van Workum aanmelden, alwaar nadere inlichtingen verkrijgbaar zijn- Voor de eerste toewijzing van woningen dient aanmelding te geschieden vóór 15 September a.s. I Zij die zich reeds eerder hebben aange meld behoeven dit niet opnieuw te doen. Telefoon Redactie en Administratie 45 Postrekening 82259 Het Gemeentebestuur van Workum, J. RUSSCHEN, Burgemeester. VAN DER GOOT, Secretaris. Beëdiging en installatie van de noemde leden van de Raad. Zoals men weet, keerd n niet weer in de Raad terug de heren P. J. Dijkstra, I. G. de Boer en R. J. Ketelaar. In hun plaats bezetten nu voor het eerst een zetel in Wor- kums gemeenteraad de heren IJ. Oosten, J. S. van der Wal en J. D. de Jager. Stuk voor stuk van de oudste af werden nu de zuiveringseed en de eed van trouw of de verklaringen en beloftes af gelegd. Neidat de hear Bakker op syn frage of by it öflizzen fan de eed yn ’t Frysk ek de Nederlanske tekst folgje moast, in „in derdaad” ta antwurd krige, forklearre hy dat hy him dan forplicht fielde daliks de Nederlanske tael to brüken. Toen deze gehele installatie.plechtigheid af gelopen was, richtte de voorzitter zich tot de Raad met de volgende woorden: Dat door het en andere muziekinstrumenten en alle soor ten onderdelen, de bekende muziekzaak U thans tegen zeer billijke prijzen kan bedienen. uur en ’s av. Nu de „r” weer in de maand is, komt ook de stalperiode weer in zicht. Hopelijk zal de herfst niet te spoedig noodzaken het vee op stal te zetten, want nog altijd is de stalperiode de dure tijd voor verweg de meeste veehouders. Hoge uitgaven voor vee voeder en weinig inkomsten door de dalende rre'.kopbrengsten met in Januari de droogstand van de meeste dieren kenmerkten de winter periode vroeger op alle bedrijven. Wel is in dit beeld door allerlei oorzaken meer of minder wijziging gekomen, maar veelal komt toch de rentabiliteit van het be-, 'r"f des winters nog sterk in het gedrang. Wij menen dat deze moeilijkheden van min der betekenis zouden zijn, wanneer in de v inter doelmatiger zou worden gevoerd. De l atste jaren is er wel een belangrijke voor uitgang verkregen bij de voederwinning (be tere kuilmethoden, ruiteren, grasdrogen) maar de aanwending van dit betere voer laat vaak nog te wensen over. Men is wel zeer inge nomen met dit betere voer en men ziet daarvan ook wel de gunstige invloed op de dieren, maar wat er ontbreekt is vaak doeltreffend gebruik. De resultaten van het gebruik van de nieuwere voedermiddelen vit eigen bedrijf blijven in ernstige en soms v rontrustende mate achter bij de verwach- ti .en, die men op grond van de voeder- sa enstelling mocht verwachten. De waarde van het met zoveel zorg gewonnen ruw- voeder wordt voor een groot deel teniet gedaan door een onjuiste voedering. Het is niet overdreven, wanneer men zegt, dat in het veehouderijbedrijf ,de rentabi liteit in sterke mate afhangt van de wijze, waarop in de winter gevoerd wordt. Voor een doelmatige voedering zal men in de eerste plaats moeten weten, over hoeveel voer men beschikt en hoeveel droge stof, ei it en zetmeelwaarde dit voer bevat. Daar om verdient het sterke aanbeveling, de voor naamste partijen hooi en kuil te laten on derzoeken. Heeft men dit enige keren laten doen, dan verkrijgt men daarin voldoende inzicht om later op eigen schattingen te kunnen afgaan. Laat deze bemonstering U (sens f 40.f 50.kosten, dan is dat nog niet meer dan 150 of 200 kg kracht voer kost. En dit spaart men al gauw uit, als men de voederwaarde der aanwezige pro ducten nauwkeurig kent. Aan de hand van in overleg met of door de assistent voedcrbalans worden opgemaakt. Deze meldt enerzijds, wat op het bedrijf wezig is en is van Uw v< Het verschil tussen deze beide 'grootheden geeft aan hoeveel voer en welke soorten moeten worden aangekocht. Bij het begin van de staltijd kunt U dan nog voederrantsoenen laten berekenen, zodat U behoorlijk zekerheid krijgt, dat het aan- ve-ige voer ook werkelijk op economische wijze wordt gebruikt. Dit is de enige weg halen, wat er in zit. De kosten zijn ge ring en Hindelo open ’s av. 7.30 uur Wieringerwerf. (Geref.) Voorm. 9.30 uur Leesdienst en nam. 2 uur ds van Koningsveld van Heeg (Voorber. H.A.) (Doopsgez.) Voorm. 10 uur van Warns. wat er de voordelen kunnen zeer belang rijk zijn. De Voorlichtingsdienst staat klaar om U in deze gehele kwestie gratis advies te dienen. Roept U de hierover maar eens aan, Sneek Koudum (Herv.) Voorm. 9.30 7.30 uur ds J. Brouwer. (Doopsgez.) ’s Av. 7.30 uur Gaast (Herv.) Nam. 1.30 uur van Ooijen. J.t Warns (Herv.) Voorm. 9 uur en nam. 1.30 uur Eerw, Heer A. van Ginkel, Cand. tot de H. Dienst te Eelerveen. WORKUM. Naar we vernemen bestaat er een gerede kans dat voor het op Keuringsdag 23 Sept. a.s. te houden concours van tuig- paarden een flinke deelname zal zijn, gezien de contacten die onze plaatselijke paarden fokkers deze zomer gelegd hebben door hun spontane deelname aan hippische gebeurte nissen. Een baan in de stad, zo op de openbare weg mag dan door en voor het verkeer soms lastig wezen, dit heeft zeker ook z’n be koring en zo’n hartelijke belangstelling van het publiek als hier, vindt men ook maar sporadisch. Broodetende weerprofeten voorspellen bo vendien een prachtige tweede helft van de Septembermaand. Het zij zö! een zo grote man hebben thans in deze commissie zitting. Voorzitter is een aan te wijzen lid van het college van B. en W., thans de heer P. Nie mantsverdriet. Herkozen werden de heren H. Haytema en R. H. Jonkman. Punt 5. Aanwijzing van een vertegenwoor diger in de vergadering van aandeelhou ders der N.V. Intercommunale Water leiding, gebied Leeuwarden. Voor de afgelopen vierjarige periode was de Burgemeester als vertegenwoordiger aan gewezen. Op de stembriefjes stond afwisselend de heer Russchen en Burgemeester, dus de stem ming leek verdeelder dan ze was, want 11 stemmen .op één en dezelfde persoon was natuurlijk het record van deze avond, waar het slachtoffer uitdagend prat op ging, ondanks het feit dat iemand de uitslag dicht bij een herstemming tussen de heer Rus schen en de burgemeester vond. Punt 6. Aanbieding van de rekening 1952 van: het gasbedrijf, het landbouwbedrijf, 'het Burgerlijk Armbestuur, het Stadsburgerweeshuis, de gemeente. Tot leden van de commissie voor zoek werden aangewezen de heren R. Jonkman, IJ. Oosten en J. D. de Jager. Dertig jaar raadslid. Alvorens de rondvraag te houden, wilde de voorzitter eerst nog even een mede deling doen. Bij het naspeuren in oude -pape rassen was kort voor deze vergadering ge bleken dat het nu precies 30 jaar geleden is dat de heer Haytema z’n intrede in de Raad deed. Hij volgde toen z’n vader op, die 25 jaar aaneen zitting had. Zonder dat men steeds in alle opzichten diens stand punt behoeft tedelen, meent spr. toch dat de heer Haytema een woord van hartelijke dank toekomt voor alles wat hij in ’t belang van de gemeente gedaan heeft. Bo vendien is zo’n staat van dienst vrij zeld zaam, in elk geval een felicitatie waard spr. hoopt dat de heer Haytema nog vermoeid voor de belangen van onze meente op de bres wil staan. Rondvraag. Ditmaal was vraag, zodat de uur Mijne Heren! Ik wens U van harte geluk met Uw be noeming of herbenoeming tot raadslid. Nu we staan voor een periode van vijf jaar waarin U als Raad aan het hoofd der ge meente Workum staat, wil ik gaarne een kort woord tot U zeggen. Regeren is een mooi, maar ook een ver antwoordelijk werk, waarin we vaak met pro blemen krijgen te maken, die lang niet ge makkelijk zijn op te lossen. Alle goedbedoelde maatregelen van lands regering en volksvertegenwoordiging ten spijt, blijft het toch de locale overheid, die zich dagelijks geconfonteerd ziet met de werke lijkheid. Die werkelijkheid brengt ons in veel moei lijkheden, waarvoor wij een weg moeten vin den om er weer uit te komen. De historie heeft ons geleerd dat de volkskracht en niet de bureaucratie; de eigen verantwoorde lijkheid en niet het voorschrift; de organisatie van in het leven wortelende verbanden en niet de administratieve onderdelen de basis voor het vinden van de oplossing uit die moeilijkheden moet vormen. De behartiging van de economische, soci ale belangen en de volksgezondheid b.v, zullen Uw volle belangstelling moeten heb ben. Gaarne zullen we initiatieven van U vernemen en hoewel we misschien over som mige dingen verschillend zullen denken, zo zal de eed of belofte, zo even door U afgelegd, ons altijd weer verenigen in de strijd voor de belangen onzer gemeente. Ik heb in mijn toespraak van 23 Februari j.l., toen de Raad dit jaar voor het eerst vergaderde, gezegd dat de mens niet alleen als enkeling maar ook als ge meenschapsmens een (taak heeft ten aanzien van zijn naaste en dat het nu juist de taak der overheid was om daar werend en com penserend op te treden, waar het leven niet voldoet aan de roeping die we in dat op zicht hebben. Een schone, Verantwoordelijke, maar ook moeilijke taak is vanavond weer op Uw schouders gelegd. Ik spreek de wens uit dat wij onder Gods zegen, in de beste har monie, nog veel mogen doen tot bevordering van het welzijn onzer gemeente. Punt 2. Verkiezing van twee Wethouders. De heer Westendorp had g dacht dat er door verschillende fracties mensen naar voren werden gebracht, waarop de voorzitter ant woordde dat dit een aangelegenheid van de fracties .zelf was en hem niets anders te doen stond dan de stemming aan de orde te stellen. In de vacature.wethouder Gaastra werd bij de eerste stemming op de heer A. Gaastra uitgebracht 8 stemmen; de heer P. Niemants verdriet 2 stemmen; blanco 1 stem. Bij de volgende stemming verkreeg de heer P. Niemantsverdriet direct 10 stem men, blanco 1. Toen de beide heren dat ze deze herbenoeming gaarne aanvaard den, voegde de voorzitter er aan toe dat wel gebleken is dat ze beide het vertrouwen van

Friso nl | 1953 | | pagina 1