Collecte I. P. S. eo D. E. L Industrievestiging in DE WORKUMER KRANT de gemeenten Workum, Hindeloopen en PRINSJESDAG Nieuws- en Advertentieblad voor Zuidwesthoek van Friesland IJEME DE BOER, Autoverhuur 't Huis met de Notenbalk BEL 170 't Huis met de Notenbalk S.V.W. AGENDA Zaterdag 12 September 1953 No. 36 76ste Jaargang ontmoeten van vozöltn en vc H. B. W. Fryske Brief XVII. ‘t Sil nou lyn wêze sa’n fyftich jier. Doe forstoar der to Warkum in winkelman, dy 't in winkel styf opproppe mei allerhande guod neiliet. De widdou woe ‘t spul net oanhaldde en derom waerd der dan ek boelguod haldden. Hwat der net to keap oanbean waerd. stekt net sa lyk. It sprekt dat fierwei it measte fier ünder de priis fan ‘e ban gyng. By de opsje-posten wie ek in spylklok. Ja, en in tige moaijen ien hear. Alteast üterlik. Dizze steande spylklok spile allerhande deuntsjes. Men hie oars net to dwaen as op wine en in rólle deryn. En der wiene wol twa kisten fan dy dingen by, dos kar genöch. Nou wit ik net of der gjin keapers west hawwe, of dat er faeks to leech mine wurden is, yn elts gefal de klok waerd net forkoft, mar krige in plak yn de nije wente fan de widdou. Goed bisköge wie it hiele ding in stean yn ‘e Wei en boppedien spile it ek net ienris. Wy kinne üs dan ek wol bigripè dat doe 't der op in kear in bod dien waerd, de klok gau in oare eigner hie. De klok en de kisten krigen in plak yn in pakhüs. Der op in dei komt in joad yn Warkum en hiel tafallich fornimt dy dat der en der is in antieke klok to keap. Hy der op óf, bisjocht it spul en om 't hy der netit measte forstan fan hat, wurdt der ófpraet hy sil immen stjüre. Mar dy moat nou noch komme. In hiel hoart letter in nije gegadigde. Nei folie bieden en tingjen en hantsjebakken Wurdt men it iens. De klok is forkoft. De keaper jowt hant- jild en it oare sil bitelie wurde as it spul levere wurdt. Sa soe it al, mar it kaem oars. Hwant de keapman hat him nea wer sjen litten. Enmoaigrif hiene wy de spylklok noch wolris yn de aldheitkeamer biwünderje kinnen as net De man üt Warkum moast foar saken nei Amsterdam. Hy trof der in goekunde en dy frege him: „Hea ja, hast dü dy klok noch?“ Nou ja fan- sels en hy forhelle dat er al twaris in keaper foar west hie. Nou itduorre net malle lang of de man yn Amsterdam wie eigner fan de klok en hy bitelle ek fuortynienen. De bitingsten wiene: Mei de beurtman stjftre, hwant dan wit ik dat it spul goed oer komt. En net earder stjüre as ik bericht doch. Sa waerd ófpraet. In wikemanich letter der gyng de klok üt Warkum wei en kaem feilich oan- en op ‘e wal to Amsterdam. Mar dermei wie it spul noch net to plak. It moast by de man thüs brocht wurde. Al ridlik gau kaem er in sleperswein hwer it spul opladen waerd. Wis it wie in hiele fracht. En de nije eigner sil der wol bystien hawwe en siz tsjin dy mannen: „Tink er om tige foarsichtich, hear, hwant dat ding hat my in han fol jild kosteu. Hawar klok en kisten leine goed en wol op ’e wein, de beide mannen klommen op ‘e bok, de hynders setten oan, hwat to hurd miskien en der trüzele dy moaije spylklok fan ‘e wein op strjitte. Oan spuonnen. Mar in great gelok wie, de man der yn Amsterdam hie efkes fierder sjoen as syn noas lang wie. Hy hie it spul heech genöch forsekere En witte jimme hwat er letter sein wurden is? Nou dat dy lju sa’n bytsje by üngelok mei sin, dy klok falie litten hiene. Ja, men fynt altyd minsken dy ‘t oeral kwea efter siikje. FRISO. Verschijnt eenmaal per week Uitgave NOORD D 61 met en zonder chauffeur Gym.-lessen zelfde tijden in BURGERLIJKE STAND PLAATSELIJK NIEUWS SN EEK Telefoon 2279 Advertentietarief: 7 cent per m.m. Advertenties van buiten Friesland 9 ct. per m,m. Contracten volgens algemene regeling Abonnementsprijs: f 1.10 pér kwartaal per post f 2.40 per halfjaar Grote keuze Lage prijzen van beroep op oefenwedstrijd tegen roodhemden met en zv Johanna Margaretha Mul- GRAMOFOONS, GRAMOFOONPLATEN MUZIEKBOEKEN, GROTE VOORRAAD Sneek, Tel. 2279« vans Fa. T. GAASTRA Bz. Boekhandel en Drukkerij, Workutn natuurlijk graag Li.1 om straks hoog _wan- lopen, werd we vast te Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten hiervoor zullen een plaatselijk ACCORDEONS GITAREN Van verslagen, berichten enz, gaarne spoedige opgaaf! Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens, familieberichten desnoods Vrijdagsmorgens voor 10 uur M. de redacteur, In Den Haag zal vele tienduizenden derde Dinsdag” jaar opnieuw weer we er i over hebben met goede toestellen dit duurde te lang. even spor- op de maar er dringend behoefte en een nood- „de Zuidwest- zou ik gaarne kleine variant in het van Geertje van t Johannes Westra Ier. Gehuwd: geen. Overleden: Jantje de Ruiter, 76 jr, wed. van •van Janna Jongbloed; Franciscus Tolsma, 82 jr. Anne Jongstra; Jan Moes, 89 jr. wedn. Janna Jongbloed; Franciscus Tolsma, WORKUM. Naar we vernemen zullen vrij zeker per 1 Januari 1954 de bedrijfsgebou wen van de firma voorheen Jansen Lohman hier gewoonlijk aangeduid met ’t sago- fabriek” leeg komen te staan, daar de sinds jaren gedreigde verplaatsing nu een feit is geworden. Vermoedelijk zal een soortge lijke inrichting in Bussum betrokken wor den en daarmee zal Workum in het nieuwe jaar weer enige bedrijvigheid kwijt zijn, tenzij er een andere onderneming voor in de plaats komt, doch dat er dan meer werk krachten emplooi kunnen vinden, is natuur lijk zeer de vraag. er practisch niet bij, alleen een kraan. FILMAVOND. Het Ned. Rode Kruis te Workum vestigt weder de aandacht van de ingezetenen dezer plaats op het goede werk van het Rode Kruis, nu door het vertonen van de prachtige hoofdfilm: „Achter de wolken”, een film die op internationaal niveau staat. „Achter de wolken” behandelt het probleem van de kinderen die na de oorlog zwervend achterbleven, verdreven van huis en haard, veelal ouderloos en totaal verwilderd. Een mooie en ontroerende film die in de grote steden meermalen geprolongeerd werd en die een .ieder moet zien. Des middags wordt een kindervoorstelling gegeven om ook de jeugd vertrouwd te ma ken met het veelomvattende werk van hèt Rode Kruis. Deze documentaire film wordt af gewisseld door teken- en lachfilms. Nadere bijzonderheden in de advertentie in dit blad en op de raambiljetten. dat het dringend zo spoedig mogelfik was het enige lokaal wat er voor in aanmerking kwam. Geluk kig konden we dit lokaal huren, ofschoon de huur verre boven onze begroting gaat. Toch was er geen andere oplossing en heb ben dit geaccepteerd. Zo is er Maandag weer met de gymles e", gestart op de normale uren. ‘Niet alle toestellen kunnen hier worden ge bruikt, o.a. geen wandrek, ringen en rek, maar dat moeten we er voor over hebben. Het belangrijkste is dat de gymlessen weer draaien. Leden, kom geregeld op les, het komt jezelf en de hereniging ten goede. over enkele dagen door het „sprookje van de worden beleefd: het ieder boeiende schouwspel van de gouden koets met H.M. de Koningin, ge volgd door rijtuigen met Hofdames, Kamer heren en Groot-Officieren en begeleid door een indrukwekkend ere-escorte van Mare- chaussée, een ere.compagnie van het Garde- regiment Grenadiers en de Koninklijke Mili taire Kapel. In de statige Ridderzaal, in het hartje van oud-’s-Gravenhage, waar de Ministers, de Raad van State, de leden van de Eerste en Tweede Kamer en vertegen woordigers van buitenlandse mogendheden te zamen zullen zijn, zal Hare Majesteit de Troonrede voorlezen. En na het uitspreken van deze Troonrede zal weer het traditionele „Leve de Koningin” wcerklinken en zullen Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard terugrijden naar het Koninklijk Paleis aan het Lange Voorhout. Enorm is ieder jaar de belangstelling voor deze gebeurtenissen, die in onze moderne, nuchtere wereld iets doen herleven van ver loren gegane romantiek, niet alleen in Den Haag, maar in het gehele land, waar film en televisie en radio het verloop van de plechtigheden zichtbaar en hoorbaar maken voor millioenen. Echter omgekeerd evenredig aan die belangstelling is bij velen het begrip voor de eigenlijke zin van wat er op de derde Ditisdag in Den Haag gebeurt. De be tekenis van deze dag gaat ver uit boven de pracht en praal van het sprookje met de gouden koets en van het uniformgeschitter in de 7 eeuwen oude Ridderzaal. Op de derde Dinsdag in September opent H. M. de Koningin de gewone zitting van de Staten Generaal, onze volksvertegenwoor diging, bestaande uit de Eerste en de Tweede Kamer, die voor deze bijzondere gelegenheid in verenigde vergadering bijeenkomen. Voordat H.M. de Koningin de zitting voor geopend verklaart, spreekt zij de z.g. Troonrede uit, een belangrijk stuk, waarin de toestand van ons land geschetst wordt en waarin, in alge mene bewoordingen, de richting wordt aan gegeven van het beleid, dat de Regering in het komende jaar zal gaan voeren. Let wel: het beleid van de Regering, dat wil zeggen van de Koningin èn de Ministers. Men treft nogal eens het misverstand aan, dat de Troonrede een opsomming zou zijn van wat door de Koningin aan de Ministers wordt opgedragen. Dat is het niet. De Troonrede wordt door de Ministers gezamenlijk opge steld en is dus een soort werkprogramma van de Regering. Niet minder belangrijk dan het uitspreken van de Troonrede in de verenigde vergadering Telefoon Redactie en Administratie 45 Postrekening 82259 „S.V.W. NIEUWS. De inzet van de nieuwe competitie was roor onze vereniging niet zo bijzonder „fleu- ’•ig”. Beide elftallen leden tegen Oeverzwa- uwen een nederlaag. Workum 2 Senioren kon het tot de rust bolwerken 00, doch üerna was Oeverzwaluwen heer en meester. Uitslag 40. Bij de Jun, A was de verhouding juist in omgekeerde volgorde. Binnen 15 minuten was het al 30 voor Oeverzwaluwen 1, doch in ie tweede helft had Workum het bsste van het spel. Verder dan tot één tegenpunr konden onze «ongens het echter niet brengen. Enkele spe. Iers bleven ver beneden hun kunnen èn speelden te slap. Dit was vooral het gevel in onze middenlinie en achterhoede. De Jun. B speelden een Hielpen welke door onze 110 werd gewonnen. Oeverzwaluwen 1 Senioren speelt direct de returnmatch tegen Workum 2. Zullen de rollen nu omgekeerd worden? Wij geloven het niet, De maand September is altijd een be langrijke maand voor de fondsen „Draagt Elkanders Lasten” en de Interkerkelijke Pro testante Stichting „Zuid Nederlands Sana torium”. In deze maand namelijk mogen onze fond sen met toestemming van de gemeentebesturen over het gehele land een collecte organiseren en zwermen in de periode van 1420 Sept, onze collectanten uit om door middel een lijst- en/of buscollecte een Uw offervaardigheid te doen. Elk jaar opnieuw doen wij dit met grote vrijmoedigheid, omdat wij weten dat het Nederlandse volk altijd bereid is een offer te brengen voor hen die lijdende zijn, want tuberculose is, .hoe onprettig het ook moge klinken, nog steeds een volksziekte, waar een ieder bevreesd voor is. Alhoewel het aantal nieuwe t.b.c.-patiënten wel enigszins dalende is en wij van harte ho pen, dat dit zo zal doorgaan, is het toch zo, dat de vele zieken waarvan „Draagt Elkan, ders Lasten” en het „Zuid Nederlands Sana torium” ruim 1500 patiënten verzorgen onze hulp dringend nodig hebben. Daarnaast worden rustbehoevende patiënten opgenomen in een rusthuis en wel speciaal in het Zendingsdiaconessenhuis „Oranjestein” te Amerongen. Door de goede verzorging hier vonden velen herstel van krachten en nieuwe moed voor hun taak in de maatschappij. Vervolgens neemt onze Kinderuitzending een belangrijke plaats in bij ons fonds. Het aan tal kinderen van onze leden, dat hiervan op advies van de huis- of schoolarts ge bruik maakt, wordt steeds groter cn dit komt ook de gezondheidstoestand in de gezin-( nen ten goede. Tenslotte mogen wij de toekomstige plannen van onze fondsbesturen niet vergeten. Zij hebben reeds geruime tijd plannen om ook hulpverleningen op het gebied van de rheuma.bestrijding ter hand te nemen. Zoals een ieder weet, kost ook de bestrijding van deze ziekte handen vol geld. Wij zijn er van overtuigd, en de ervaring heeft dat geleerd, dat naast de bestrijding van de tuberculose ook de bestrijding van de rheuma de sympathie en medewerking zal hebben van ons gehele volk. Helpt dus allen mee door ‘Uw gift te bewerken, dat ook dit jaar onze collecte weer een succes zal worden, waardoor weer vele zieken geholpen kunnen worden. in de provincie Groningen U bemerkt hebben dat een spinneweb is door- en oude riviertjes en (Nadruk verboden.) Oeverzwaluwen 2 krijgt bezoek van Wor kum 3 en de Jun. B van de S.V.W. trekt mee om te trachten met buit terug tie keren. Workum 1 4e klas K.N.V.B. speelt haar eerste wedstrijd tegen de Leeuwarder Zwalu wen. Het zal niet gemakkelijk worden deze uitwedstrijd in winst om te zetten. Afd. Gymnastiek. Vorige week hoorde het bestuur van S.V.W. dat het nog wel 5 6 weken kon duren voor het gymnastieklokaal weer in gebruik kon worden genomen. Dat was wel heel erg lang. Want ofschoon een offertje voor in een mooi lokaal te mogen oefenen, En niet alle leden zijn helaas tief en we zagen in gedachten al verschil lende bedankjes binnen komen. Ons onkostencijfer blijft bijna Gemeente Workum Van 3 tot en met 9 September 1953 Geboren: Geertje, dv Jan de Jong de Lageweg; Haring Wouter, 1 en merlieden voor de betimmering, machinebank werkers, plaatwerkers, lassers, tekenaars etc. Wanneer een dergelijke industrie zich in Workum kwam vestigen dan konden we in den Haag zeggen: Kijk Mijnheer de Minister wij hebben behoefte aan een ambachtsschool. Nu hebben we gezegd: „Workum heeft wat z’n ligging betreft wel kans en voorkeur voor een ambachtsschool” maar in het eerste geval is zaak. Nu de vraag hoe komt hier iemand, die een dergelijk bedrijf opzet, de plaats waar, is een vraag, die geen antwoord behoeft, na tuurlijk op het strand met alle medewerking van B. en Wdie alles voelen want het is immers belang. Nu dan dus nog de vraag wie! Als U lezer eens bent geweest zult deze provincie als kruist met kanalen dat er aan die kanalen en wateren, scheeps werven verrijzen als paddestoelen. U ziet daar vlakke land zomaar op de kant het water grote coasters maar zo op de kant van de wal staan. Huizen staan een flinke loods en meestal nog Maar.... deze scheepsbouwers kunnen niet zoals ze wel zo steengraag zouden willen. Hun kanaal is maar zo en zo breed en maar zo en zo diep en als hun schip naar buiten (zee) moet, dan moet het door vier en twintig bruggen en twee of drie sluisjes en die zijn maar zo en zo breed. Dus deze scheepsbouwers zijn o zo erg gebonden aan maten en kunnen niet zoals ze wel willen. Nu kan men in Workum bouwen, zo groot als men wil en is niet gebonden aan maten. Dat deze bewering van gebondenheid aan maten niet door mij verzonnen is getuige b.v. de artikelen, welke in de dagbladpers hier over zijn verschenen. O.a. „Ons Noorden”. Bestaat er nu niet de mogelijkheid, dat bijv. B. en W. eens adverteren met „unieke gele genheid voor het oprichten van een scheeps werf voor het bouwen van alle mogelijke schepen van elke maat, gelegen aan het spoor, machinefabriek voor het plaatsen der motoren ter plaatse aanwezig” en dit plaatsen in Schuttevaer, hét blad voor de schipperij en al wat daarmee samengaat. Nodig desnoods eens wat van die scheeps bouwers uit en laat hun de werf zien van Amels in Makkum en laat ze dan eens onze gelegenheid zien op het strand, geef ze desnoods een etentje. Zou dit voor onze gemeente bezwaarlijk zijn? We hebben in Workum een hengelclub en al deze mensen weten het met mij: „eerst een aasje en dan de vis”. Moge de dag niet ver zijn, dat ook over Workum het geratel der klinkhamers davert, zodat het niet weer voorkomt, dat men in de L’warder Courant schrijft, dat een redenaar in het openbaar over de Zuidwest hoek zei, dat deze mensen net als de koeien om hun heen met de hoofden naar de grond lopen en alleen de vierkante meters gras zien om hun heen, Inhakende op het artikel hoek en de industrialisatie” een stukje schrijven met een n.l. „Workum en de industrialisatie”. Is er voor Workum een mogelijkheid voor i u trialisatie? M jn mening is, dat die er inderdaad be- 5 a. Zien wij hier in Workum niet te veel landinwaarts. Workum is ontstaan door z’n ligging aan de zee en het ligt nog aan de zee maar profiteert er niet meer van. Makkum ligt ook aan de zee, maar heeft z’n taak in deze niet vergeten. De visserij bloeit en de scheepsbouwnijverheid? Dit is in een woord prachtig. Een spiksplinternieuwe werf met een k'eine honderd employé’s. Daar- b j een machinefabriek voor scheepsmotoren. De p'oat<elijke electriciën verzorgt op de i u "e’vouwde coasters de gehele electrische a la ie en dit is niet voor de poes, r an werken verschillende vaklui. Ver- e moeten deze schepen in de verf, niet eenmaal maar verschillende keren. Hiervoor zlji He p'aat^elijke schilders ingezet en ook dit zijn verschillende vaklieden die er hun brood mee verdienen, Dit zijn dus al schilders' olectrioiëns, tim» De algemene Jaarvergadering van de S.V.W.- leden boven 16 jaar wordt gehouden op Vrij dag 18 Sept, in „De Wijnberg”. .Komt allen deze belangrijke avond bijwonen. Workum 2Oeverzwaluwen 1 4 uur De Leeuw. .Zwaluwen 1Workum 1 Oeverzwaluwen 2Workum 3 2.30 uur Jun. B Oeverzwaluwen 1Workum 1 4.15 uur „Rehoboth” SPREEKUUR BURGEMEESTER. In verband met de gevorderde restau- ratie.werkzaamheden aan het stadhuis, raakt de burgemeester „ambtshalve” gedurende en kele weken dakloos. Inmiddels gaat de con cierge z’n vernieuwde appartementen betrek ken om op z’n toekomstig werkterrein thuis te raken en dit bewoonbaar te maken. In deze overgangstijd zijn de volgende rege lingen getroffen De Burgemeester zal voortaan, tot het tijd stip waarop het gerestaureerde stadhuis in gebruik is genomen, geen spreekuur meer houden in het pand Markt A 188 doch in zijn ambtswoning aan de Oude Heidenschap. sterweg. Behoudens afwezigheid zal de Burgemeester te spreken zijn des Dinsdags, Donderdags: en Zaterdags van 1112 uur voorm. Zij die de Burgemeester persoonlijk wen sen te spreken worden verzocht zich voor af te 'melden ter secretarie (waaggebouw) of bij de concierge (in het nieuwe ge deelte van het stadhuis). uns onkostencijter nlijtt bijna even (leider moet worden betaald natuurlijk), neer dan ’t ledenaantal terug zou ’t inkomen kleiner en kwamen zitten. Bovendien is ’t erg jammer je vereni ging achteruit te zien gaan. Nog meer be zwaren zijn er, want in November moeten de vaardigheidsproeven van het K.N.G.V. wor den gehouden. Daarvoor moet hard worden gewerkt. Er is dit jaar nieuwe oefenstof en voor enkele groepen ook nieuwe toestellen. Zo moeten de dames 2e graad een verplichte oefening op de evenwichtsbalk uitvoeren. Van harte hopen we, dat dit toestel hier gauw mag komen. Het zal wel heel wat oefenin vragen voor de dames zich op dit toestel thuis voelen. Uit dit alles blijkt, nodig was, de gym-lessen te hervatten. Rehoboth voor van de Staten Generaal is de minder specta culaire gebeurtenis, die onmiddellijk daarna plaats heeft in het gebouw van de Tweede Kamer: de Minister van Financiën overhan digt daar aan de voorzitter van de Tweede Kamer de z.g. „Millioenennota”. Het is een uitvoerig stuk, een bijlage bij de Rijksbe- groting voor het volgend kalenderjaar, waar in, in een breedvoerige beschouwing, een uiteenzetting wordt gegeven van de toestand van ’s Rijks financiën. Voorts bevat de Millioenennota een samenvatting van de be grotingen der verschillende departementen en ook een overzicht van de wijze, waarop de te verwachten uitgaven zullen worden gedekt door belastingen. Troonrede en Millioenennota worden wel eens genoemd de thermometer en de baro meter van ons volksbestaan. Men kan er in derdaad op aflezen het wel en wee van ons volksleven, en vooral de millioenennota is als het ware een voorspelling van de te verwachten hogere, of lagere, (belas tingdruk. Vandaar, dat ieder jaar met grote belang stelling naar de derde Dinsdag van Septem ber wordt uitgezien, naar de „Prinsjesdag” zoals dit belangrijke moment in ons staatkundig leven wordt genoemd de dag waarop Vorstin, Ministerraad, volksvertegen woordiging en volk elkaar ontmoeten in een van ’s lands vergaderzalen, om mèt elkaar de toestand, waarin ons land zich bevindt, onder ogen te zien.

Friso nl | 1953 | | pagina 1