DE WORKUMER KRANT Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland Uitbreidingsplan Workum IJEME DE BOER, Autoverhuur Jan van Zutphen 90 jaar De Unie collecte 't Huis met de Notenbalk BEL 170 Heus, een museum is zo somber niet. 't Huis met de Notenbalk S.V.W. AGENDA Zaterdag 19 September 1953 No. 37 76ste Jaargang NOORD D 61 FRISO. en de weg erheen gaat langs Uw boekhandelaar Algemene Jaarvergadering der v. „Workum” hedenavond 8.00 uur in „De Wijnberg" Fryske Brief XVIII. Jimme hawwe it fansels allegearre wol yn 'e krante lézen, deKenin- klike famylje hat yn'ehaedsiêd ütfanbüze. Lykas eltsjier opnij, wiene it heechtijdagen toar Amsterdam. En de hege gasten komme der ek net om etter de doarren fan it paleis sitten to bliuwen. Né, hja slüte har wier net op hear, doch ride noch al gau ris in ein fan ‘e stêd troch. Ja en dan hünderten minsken op strjitte om de Keninginne to sjen. It moaiste is lykwols dat hja sa hjir en der op bisite giet, nei ünderskate ynstellin- gen. Sa lyk as nou dizze kear nei in weeshüs, hwer ‘t hja han oan han mei de bern, songen en sprongen hat. Soks tsjüget fan meilibben en bigripen. Soks wol der by de minsken yn. Aerdich wie ek har bisiik oan it Kening Willemshüs mids al dyfilde minsken. Tige mei de aldtsjes prate en boppedien wie hja bliid mei de eigen makke presintsjes dy ‘t hja krige. Leau mar grif dy aide minsken ferjitte dy dei nêa wer. Mar by it bistjür fan dy ynrjochting sil dy dei ek noch lang yn oantinken bliuwe. Hwant hwat hawwe hja yn ‘e knipe sitten. Jimme witte dochs wol hwer ik op doel? Nou op dat „Gulden boek“, hwer ‘t alle hege en deftige bisi- kers har namme yn sette meije. Doe 't hja de jouns tofoaren it boek ré lizze soene, wie it nearne net to flnen. Fansels it hiele spul finderste bop- pest skuorre fan ‘e souder óf oan de kelder ta, mar omdoch,hear. Dehiele nacht yn ‘t spier moat jirnm' tinke en mar sizze, hwer kin dat nou dochs bleaun wêze Mar komt dei komt rie en sa wie ‘t hjir ekal. Der ynienen komt it ien fan it bistjür yn ’t sin Wy hawwe it boek in jiermanich lyn to lien jown; in tekener, dy soe der hwat üt oer tekenje. Fuortynienen nei de man ta en dy sil wol sein hawwe: „Ja dat boek, dat is wier ek. Mar ik wit earlik net hwer it leit". Hawar der it hiele hüsünderstboppest helle, mar hwer ‘t men om socht, waerd net foun. Sadwaende rekken de hearren mei ‘t gat op ‘e hakken nei hüs. Soe deKeninginne aensens daliks komme en har nammen net yn ’t boek sette kinne. It is nou ek altyd mal of it skeelt net folie. En ik tink foar ‘t neiste de hearen fan it bistjür sille raer prottele hawwe op „dy fint, dat dy net better op 't boek passe hie“. Nou üngelyk hiene hja grif net, mar hja seis wiene ek net frij to pleitsjen. Ik soe sizze as sa‘n wichtich dokumint al in pear jier by in oar omtoarket, is it taforsjoch op dat soarte fan dingen ek al net sa hielstrang. Doe barde it wünder. De frou fan de tekener wie wer oan ‘tsneupen gien en ja hear, hja foun it tusken in stealjpapieren. Nochkrektier genöch. By it lézen fan dit stukje tocht ik‘t Is nou suver oeral it selde. Boeken to lien jaen, bliuwt jimmerwei in noedlik spultsje. En feral lyk as yn dit gefal in boek fan wearde. Ek om üs hinne bard soks noch alris. ‘k Hearde noch net ienris sa lang lyn in forhael. Hjir yn Warkum wie immen dy hie in stikmanich moaije aide schilderijen hingjen. Kaem der immen op bisite en dy frege: Soe ik der ien fan mei nimme meije, om it nei to tekenjen?" Nou dat mochte Hwant och men koe de man dy *t mei- naem en boppedien men bitroude him. ‘k Wit net of by ea wer yn Warkum west hat, mar it skilderij ek net. Doe't de eigner nei in pear jier ris hiel fatsoenlik, yn in brief om syn eigendom frege, kaem er in brievekaert. En hwat stie der op? Net sa hiel folie. Allinne de meidieling, it wie for- barnd. Fierders gjin wurd, neat mear, üt. Noch gjin wurd fan tank, lit stean oer it biteljen. Wis ik soe hjir noch wol mear fan dy soarte fan dingen ophelje kinne. Doch „om den lieven vredeswil" dogge wy it leaver mar net. Hwa ’t folie seit, [skriuwt] moat him ek oer folie forantwurdsje. Allinne wolle wy hjir foar de safolste kear warskógjeMinsken wêz doch sünich op aide boeken, papieren, brieven, akten en al dat spul mear. Hat it foar jimme seis dan al gjin wearde, lit it dan net omtoarkje of wei- wurde. Sitte jimme der forlegen mei? Neat gjin noed. It bistjür fan fis ftldheitkundige forieniging Warkums Frfskip, sil jirnm wol sizze hwat jimme dwaen moatte. Verschijnt eenmaal per week Uitgave OFFICIËLE MEDEDELINGEN ft met en zonder chauffeur f J. RUSSCHEN. uur SNEER Telefoon 2279 BURGERLIJKE STAND Gemeente Workum Van 10 tot ge- Overleden: Geen. KERKDIENSTEN dat vooral uur uur ds P. E. uur Sneek, Tel. 2279. Nam. 1.30 ds P. E. uur en ds Nielspn. H. REDEKER. PLAATSELIJK NIEUWS en ’s av. I GRAMOFOONS, GRAMO FOONPLATEN MUZIEKBOEKEN, GROTE VOORRAAD Grote keuze Lage prijzen uur uur Eerw. ds H. ver- dat J. ds Abonnementsprijs: I 1.1CU pér kwarto»! per post f 2.40 per halfjaar T. uur J. ds van; Fa. T. GAASTRA Bz. Boekhandel en Drukkerij, Workum Advertentietarief: 7 cent per m.m. Advertenties van buiten Friesland 9 ct.‘ per m.m. Contracten volgens algemene regeling Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten ACCORDEONS I GITAREN Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedige opgaaf! Aanvang 4.30 uur Aanvang 2.30 uu'r WORKUM. Van de verenigingen, die op winteravonden, ontspanning door inspan ning brengen, gaat nu de damclub O. G. als één der eersten haar .speelavonden be ginnen. Aanvankelijk had men gehoopt het seizoen met een attractieve avond te openen, maar daarvan is wegens de vrij hoge kosten bij nader inziens toch maar afgezien. Wie de gezellige, onderlinge compititie wil meema ken, moet zich tijdig als lid opgeven. Koudum (Herv.) Voorm. 9.30 Brouwer (H. Doop), ’s Av. 7.30 Brouwer. (Doopsgez.) Geen dienst. en ’t Hof, Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens, familieberichten desnoods Vrijdagsmorgens voor 10 uur Thuiswedstrijden: 4e klas K.N.V.B. Workum 1Q.V.C. 1 Workum 3Makkum 2 Jun. B Workum 1Makkum 1 Aanvang 2.30 Uitwedstrijden: IJ.V.C. 2—Workum 2 Jun. A Bolswardia 1Workum 1 Jun. B Oudega 1Workum 2 J. Beker. Nam. 1.30 uur en met 16 September 1953. uur ds uur Molkwcrum (Herv.) Voorm. 9 Heer R. Jellema. ’s Av. 7.30 Altena van Hindeloopen. Warns (Herv.) Voorm. 9 uur ds Drent van Parrega. ’s Av. 7.30 Dekker van Hemelum. Staveren (Herv.) Voorm. 9.30 uur 7.30 uur ds B. J. Riemersma. en droog van ons land op een tweehonderd vijl en ping Dolte aan van Algeraburen weg). WORKUM, 16 September 1953. Het Hoofd van het Gemeentebestuur voornoemd, Het hoofd van het Gemeentebestuur van WORKUM brengt ter openbare kennis, dat door Gedeputeerde Staten van Friesland bij besluit van 7 September 1953, po. 185, le afd. is goedgekeurd het raadsbesluit dd. 23 Februari 1953, no. 5 tot wijziging van het uitbreidingsplan voor de stad WORKUM met bijbehorende dwarsprofielen (betreft dem- D warsnoord en aanleg weg naar Oude Heidenschapster- en nam. 2 Telefoon Redactie en Administratie 45 Postrekening 82259 Enkele jaren geleden vierde heel Enge land de negentigste verjaardag van een na tionale figuur: de toneelschrijver, criticus en essayist George Bernhard Shaw. Met alle stellingen, die hij verkondigd heeft, waren zeker lang niet allen het eens, maar toch erkende heel het volk: deze man is een grote figuur van ons. Meer dan een halve eeuw heeft hij gestreden tegen sociale mis standen en vele ervan zijn mede door z ij n initiatief verdwenen. De natie is hem minstens verschuldigd hem als een van haar grote leiders te erkennen over alle geschillen van religieuze en politieke aard heen. En zó heeft Engeland toen Bernard Shaw gehuldigd. Op de zevende October van dit jaar heeft Nederland een negentigjarige te huldigen, die meer dan een halve eeuw een grote invloed heeft uitgeoefend op het welzijn van ons volk. We bedoelen de heer Jan van Zutphen, de man die een halve eeuw geleden de stijd asnbond tegen de meest gevreesde volksziekte, de t.b.c. Hij zag de ellende door deze kwaal in de gezinnen der diamantbe werkers gezaaid en hij nam het initiatief om de sterken te mobiliseren tot redding van de zwakken. Hij stichtte het „Koperen Stelen Fonds”, hij gaf de eerste stoot tot het inzamelen en r genereren van het gebruikte diamant-gruis om zodoende de eerste fondsen te vormen, waarmee de tuberculose-bestrijding krachtda dig ter hand genomen kon worden. Zo werd hij de stichter van „Zonnestraal”, het sana torium, dat open stond voor patiënten van elke godsdienstige of politieke richting. Het werd zijn levenswerk, de daar verrichte me- ditehe behandeling op peil te houden met In deze film voert het probleem van de twee die elkaar zoeken, moeder en zoon, naar een hoogtepunt van intense realiteit. Een eenvoudig verhaal.... de geschiedenis van een enkel jongetje, doch in de kern de geschiedenis van het grote leger schip breukelingen dat in Europa aan de rand van de Ondergang leefde en soms nog leeft en nu weer in de normale samenleving moet worden teruggevoerd om tot een algeheel herstel te geraken. Het doel van deze film voorstelling was om meerdere bekendheid te geven aan het werk en het streven Van het Ned. Rode Kruis. Degenen die zich nog niet hebben opge geven het werk van het Ned. Rode Kruis met een jaarlijkse bijdrage te steunen, kunnen dit alsnog doen bij het lid van het plaat selijk comité, de heer L. de Haan. schutserie. Over Amsterdam is er liefst een hele literatuur. En voor wie Frans of Engels kent, bestaan er uitstekende culturele reis gidsen, die de hele Benelux omvatten. Wie reist door kunst en cultuur, en niet alleen door dennenbosjes en duinen, reist duizend voudig en door alle eeuwen heen. Die reis begint bij Uw boekhandelaar en duurt, zolang ge nog later, in huiselijke rust, lezend ge nieten kunt. Zondag 20 September 1953. Workum (R.K.) Voorm. 7.30 uur Vroegmis. 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 9 uur ds D. J. Spaling. ’s Av. 7.30 uur ds E. J. Beker. (Doopsgez.) Geen Dienst. 11.30 uur Westhill Kinderdienst. (Geref.) Voorm. 9 uur ds H. C. Endedijk. (Bapt.) Voorm. 9.30 uur ds B. Fabrie. 11.30 uur Zondagsschool. Heidenschap (Herv.) Voorm. 9 uur ds E. ds D. J. Spaling. Ferwoude (Herv.) Voorm. 9 van Ooijen. Gaast (Herv.) Ooijen. Geborengeen. Gehuwd: Gerrit Bootsma, 27 jr., en Hende. rika Christina Veldman, 22 jr., beiden te Workum. FILMAVOND NED. RODE KRUIS. Voor de filmavond uitgaande van het Ned. Rode Kruis was een overgrote belang stelling. Meer dan honderd personen konden niet meer worden toegelaten omdat „Ons Gebouw” tjokvol was. Besloten is dan ook om in October nog eens met de aangrij pende film „Achter de wolken” terug te komen. Deze film behandeld het probleem van de Europese „displaced children”, die na de oorlog zwervende achtergebleven, verdreven van huis en haard, veelal ouderloos totaal verwilderden. De belevenissen van elk dezer duizenden en duizenden kinderen vormen een drama opzichzelf. En uit al deze duizenden drama’s laat Schweizer, de schrijver van het scenario, de geschiedenis naar voren ko men van een éénzaam en verlaten Tsjechisch jongetje, er meer dingen van de musea zoeken, feller buiten vaak is, mensen en te kunnen zien. „Leef duizend levens”, zo noemde de schrij ver Albert Helman eens een boek over het lezen van romans. „Leef duizend levens” zou men ook boven de poorten der musea kunnen beitelen. Want de kunst van schil ders en beeldhouwers is duizendvoudig en de onvermoeibare bevrijder van onze blik uit de blindheid en het stof van sleur en gewoonte. En zij vraagt van U niets, dan wat ge allen bezit: Uw fantasie, Uw ge voel en Uw aandacht en die dragen geen hoge hoed en kennen geen ijdele deftigheid. Men moet niet bang zijn voor musea. Klein of groot, rijk of arm, luguber-ouderwets of helder en licht, behoren zij tot ons eigen leven. Alleen, men moet de weg kennen, en die weg gaat langs Uw boekhandelaar. Want zoals de vernieuwde musea zijn ook de moderne boeken over kunst en oorden van kunst: niet dor en deftig, maar helder en opwekkend, en zoals Weremeus Buning in zijn befaamde „Ik zie, ik zie wat gij niet ziet” over kastelen en oude stadjes schreef, zo kan ook het goede boek over musea en kunstbezittingen zijn. Vraag er Uw boekhan delaar naar. Want namen noemen zou slechts onrecht aan de ongenoemden zijn. Natuurlijk kunt ge het museum in Uw huis halen; de moderne reproductie-techniek stelt U hiertoe in staat en de Nederlandse drukkers hebben op dit gebied een grote naam. Maar ge kunt ook het avontuur ver kiezen en de open weg, op dwaaltocht langs de kleine stadjes, musea en kastelen van ons land. Daarvoor zijn dan die een voudige maar onmisbare kunstreisboekjes van diverse pluimage, de werkjes van de Heem- de vorderingen der wetenschap. Daardoor moest ook aan de nazorg van de patiënten een steeds groter aandacht worden besteed. In 1952 verpleegde „Zonnestraal” 585 pa tiënten; ongeveer driehonderd zijn er thans in behandeling; de arbeidstherapie wordt met grote intensiteit toegepast; over het vorige jaar bedroeg het aantal werkuren niet ver van de honderdduizend. Gelukkig hielp de Overheid in de latere jaren steeds beter, maar zonder talloze persoonlijke offers van groot en klein zou „Ome Jan” er nooit in geslaagd zijn, aan zijn levenswerk een zo grote omvang te geven als het gekregen heeft. En door zijn imposante persoonlijkheid voor al is hij er steeds weer in geslaagd, mensen uit zeer verschillende kring tot het of feren voor zijn goede zaak te brengen. Hij won, lang voordat de betrekkingen tus sen Vorstenhuis en arbeidersbeweging har telijk waren, de warme sympathie voor zijn werk van Koningin Emma en Prins Hen drik. En de tegenwoordige Leden van het Vorstenhuis volgen deze traditie: Koningin Juliana is bereid gevonden als Bescherm vrouwe op te treden van het huldigingscomité, dat Jan van Zutphen op zijn 90ste verjaar dag wil huldigen op waardige wijze. Het geschenk dat deze nationale figuur past kon slechts een daad zijn, die zijn levenswerk ten goede komt. „Zonnestraal” mist een gebouw voor de recreatie van patiënten en verpleegsters, een gebouw, dat tevens tegemoet kan komen aan de eisen van een goede gelegenheid voor het hou den van openbare erediensten. Vooral in de winter is het nogal bezwaarlijk uit het wat afgelegen sanatorium in het Loosdrecht- se bos de kerkgebouwen van Loosdrecht of Hilversum te bereiken. Een gebouw bij het Sanatorium-complex kan in deze leemte voor zien en het behoeft geen betoog, welke be langrijke diensten het zieken en gezonden bewijzen kan. Dit is dus het doel, dat het Erecomité voor Jan van Zutphens negentigste verjaardag zich heeft gesteld. In het comité hebben 456 personen van allerlei richtingen plaats ge nomen. Zij achten het een erezaak, de natio nale figuur Jan van Zutphen op zijn uit zonderlijke verjaardag een geschenk te .geven, dat zijn betekenis als strijder voor Neerlands volksgezondheid op gelukkige wijze tot uit drukking brengt en dat tevens een wezen lijke bijdrage vormt tot het heilzame werk, dat door de tuberculose-bestrijding wordt ver richt. Voor degenen die voor dit doel hun steentje willen bijdragen, zij nog vermeld, dat de postgirorekening van het Erecomité 43000 is ten name van de heer J. Landman, P. C. Hooftstraat 180, Amsterdam. ook heerlijk een beetje griezelig is. Waarlijk de musea zijn zo somber niet, zelfs niet de slechte. Hoe anders zijn in feite de musea van onze eigen tijd] Ware tempels der muzen, deze lichtvoetigen, zijn het weer, waar men blijmoedig en feestelijk wordt, en van nieuwe, jonge gevoelens doorstroomd. Want wie zich door de schijn van dorre deftigheid laat im poneren, vergeet dat kunst vöór alles fievigd en geconcentreerd leven is zelfs in de meeste oudheden nog altijd leven sluimert dan in de blikken en alledag. Dat men juist naar moet gaan, om het leven te en stralender dan het daar- en om met nieuwe ogen dingen, het andere en zichzelf, Er wordt de laatste tijd nogal eens klaagd, dat de eerste liefde voor de Christe lijke school is verflauwd en dat het mee leven vermindert. Zou dat waar zijn? We hopen dat de collecte, die de volgende week wordt gehouden, zal tonen dat de sluimerende liefde weer gaat bloeien en dat het oude vuur nog aanwezig is. Het is nu 75 jaar geleden, in ons land de voorstanders van het Chris telijk onderwijs in actie kwamen voor het volkspetitionnement; en uit die grote actie is de Unie voortgekomen. Het jaar 1953 is dus een herdenkingsjaar. Laten we nu doen wat we kunnen om een goed resultaat te bereiken. Liefde voor het Christelijk onderwijs en plicht der dankbaarheid voor wat door God is geschonken, moeten ons dringen ook dit jaar te werken en te bidden voor onze scholen met de Bijbel. Het plaatselijk comité besloot de binnen komende gelden als volgt te verdelen: Nederl. Herv. School 25 pCt. Gereformeerde school 25 pCt. Kleuterschool 30 pCt. Chr. Scholen in het Rampgebied 10 pCt. en de Uniekas eveneens 10 pCt., opdat deze werkzaam kan zijn voor de algemene belangen van het Chr. onderwijs. Namens het locaal-comité, J. KOORNSTRA In een heel officieel, degelijk boekje staan alle musea getekend. Het zijn er tig, grote en kleine, en dan de particu liere verzamelingen nog niet eens meegeteld. Er zijn nationale kunstpaleizen onder, zoals het wereldberoemd Rijksmuseum, maar ook kleine, verloren oudheidskamers, ergens in Wormerveer of Zaltbommel. Zij liggen er dan aan stille oude straten en er klopt soms zo zelden iemand aan de deftige deur. En toch bewaren zij tezamen binnen hun muren vrijwel alles, wat er in ons land aan kunstwerken en schatten van het verleden voor een ieder te bezichtigen is. Zij wachten daar maar, en wachten ook op U. Want zeg mij eens, wat is U eigenlijk een museum? Vindt ge het maar een somber en plechtstatig gebouw, waar het muf ruikt en waar men, door vergramde suppoosten bewaakt, alleen fluisterend op zijn tenen mag lopen? Waar men deftig en uitgestre ken, omdat het nu eenmaal zo hoort, langs vitrines sluipt, waarin een dorre hand alles wat oud is zorgvuldig heeft uitgestald, en waar het eerlijk gezegd om te gapen zo ver velend is? Kille ruimten, dodelijk van eer biedwaardigheid, waar geen lach mag klin ken en het leven, het tintelende leven, ver te zoeken is? Laat mij U dan met de hand op het hart verzekeren, dat dit een legende is, die zoals elke legende ook wel op een spoortje waar heid berust. Want ik ken ze nog wel, die mistroostige gruwelkabinetten en rommelzol ders, waar alles plechtig ligt opgebaard, of staat te verteren, waar oude families geen weg meer mee wisten de kurassen en musketten, de familieportretten, zeven en twintig opgegraven potscherven, de nooit ont brekende oude brandspuit en het zwaard van de scherprechter; als het een beetje wil ook nog de vergeelde foto’s van het gouden ju bileum der Gemeente-reiniging. Maar zij ster ven langzaam uit, en zelfs dat stemt mij nog wel eens weemoedig. Want men kan er weer zijn als de kinderen, die schelpjes zoe ken op het strand en schatten vinden tussen de 'rommel op zolder, waar het donker en Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 ’s av. 7.30 uur ds I. P. C. geestelijk verzorger luchtmacht van ’s.Gra- venhage, (Geref.) Voorm. 9.30 uur ds v. d. Plaat van Oudega. Nam. 2 uur Leesdienst. (Doopsgez. )Voorm. 11.30 uur Kinderdienst ds Nielsen, ’s Av. 7.30 uur ds Nielspn. uur van

Friso nl | 1953 | | pagina 1