DE WORKUMER KRANT en Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen Zuidwesthoek van Friesland B. JONGSTRA - Noord E 5 Reclasseringscollecte IJEME DE BOER, Autoverhuur met en zonder chauffeur Damesmantels, Damesjaponnen, Deux pièces Ons nieuwe Feuilleton De verdwenen Atoomformule Premieregeling woningverbetering en -splitsing BEL 170 DAMES I S.V.W. AGENDA I Zaterdag 3 October 1953 No. 39 76ste Jaargang Tevens exposeren wij de nieuwste stoffen voor’t a.s. seizoen Heden ontvingen wij een buitengewone collectie DAMESPULLOVERS plaatselijk nieuws. A De politieman als dierenbeschermer Denkt U om de Heden Vrijdag, Zaterdag en a.s. Maandag exposeren wij in een geheel aparte afdeling een schitterende collectie NATIONAAL REUZE-CIRCUS JOS MULLENS KOMT NAAR SNEEK Massaal schouwspel in drie maneges Komt U vrijblijvend eens een kijkje nemen Fryske Brief XX. Tusken in steal aide papieren foun ik in kladtsje üt 1879. Ik koe der earstgjin rjochtwiisüt wurde hwer it einlings oergyng. Mar nei ’t ik my derrisrêstich by deljown hie en nei in kearmanich lézen, ja hear doe wie ‘t klear. It wiene oantekeningen oer it stasejon hwat boud wurde soe. En ek oer de dyk derhinne. Doch ik koe derüt opmeitsje, in great diel Warkumers wie it lang net iens mei de plannen sa ‘tdy makke wiene. Hwat plannen dat wiene? It bleau my ek in riedsel en derom haw ik de Riedsforslaggen oer de jieren 1878, 1879 en 1880 der ris op neislein. Wy sille it hjir nou net hawwe oer de plannen fan it oanlizzen fan it spoar, hwant as wy der oer skriuwe soene, hiene wy grif wol tsjien Friso's nedich. Hoe faek dy plannen wol wizige binne, stekt net sa lyk. Eltse amerij kaem der foroaring yn. Lyk in bulte minsken noch wol witte sille, wie it earste plan in boattsjinst fan Medenblik nei Hynljippen. Itspoarsoe dan oanlein wurde fanHynljippen, Warkum, Boalsert, Snits, Ljouwert. Yn 1875 lykwols wurdt oannommen de lijn sil rinneStaveren,Warkum, Dryls, Snits, Ljouwert. In jiermanich letter, foar safier ik neigean kin yn 1878, komme de tekeningen yn Warkum en kin men sjen hwer it nije stasejon boud wurde sil. Né, net op-it plak hwer it nou stiet, mar it soe komme hwer ‘t de oer- wei is fan de Heidenskipsterdyk. En dan net oan ‘e kant fan ‘e stêd mar oan de kant fan ‘t Heidenskip. Men soe dos earst dé oerwei oer moatte, foar ‘t men op it stasejon komme koe. De Ried hie dizze plannen al goedkard. Hja seine, de dyk derhinne leit al, dos binne wy moai goed- keap klear. Mar bigjin 1879 wiene der in stikmanich lju dy seine; Hwerom sille wy net prebearje it stasejon hwat tichter by to krijen? Rjocht foar de Begine oer. Dat is dochs folie koarter as it ein de aide wei lans? Hawar der waerd in „protestvergadering" haldden. In tachtich foar- oansteanden stjürden in stik nei de Ried. Hja skreauwen deryn, dat ear- stens in dyk fan 'e Begine öf in hiel ein koarter wêze soe en twad dat it Ryk dochs 90 °/0 fan it oanlizzen bitelle. Doch lit ik efkes hwat üt dat skriuwen oernimme: Yn nije wike fierder. FRISO. Verscbijnt eenma&l per week 5 OFFICIËLE MEDEDELINGEN NOORD D 61 van 2. van 4. 5. 1. De Redactie 2. 4. Advertentietarief: 7 cent per m.m. Advertenties van buiten Friesland 9 cti per m,m. Contracten volgens algemene regeling van ton- ver- enig stoeterij werken, kan zijmaneges 18 Shetland 4.30 uur 3.15 uur Abonnementsprijs: f 1.10 per kwartaal per post f 2.40 per halfjaar ge- ver- in- de Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten en naar den trein gaat, vanaf de Bagijne- minuten en volgens het önteigeningsplan on- Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedige opgaaf! onnadenkendheid veroorzaken. groot belang, in alle plaatsen October de verenigingen, die de het dier tot doel hebben, van sleur, daarom de ons Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens, familieberichten desnoods Vrijdagsmorgens voor 10 uur Drie dagen zal het „Nationaal Reuze.Circus Jos Mullens” in Sneek op het Martiniplein staan (zie advertentie elders in dit blad) en dit mag zeker een belangrijke gebeurtenis ge noemd worden. Het Circus Mullens is na- m lijk het eerste Nederlandse Circus dat thans met drie maneges werkt. De bezwaren, die hiertegen bij sommige Circusminnaars bestaan, zijn volkomen opgelost door namelijk een eenheid in de drie programma’s te brengen. Wanneer bijvoorbeeld in de middenpiste twaalf prachtige goudvossen uit aan Zweedse linie waarin invaller IJ. Hiemstra een zeer goed debuut maakte, was prima op dreef. Het zwakke punt in de aanvalsliuie bleek opnieuw de linkervleugel te zijn. Jun, A Oeverzwaluwen 1Workum 2: 61. De Workumers konden het niet bolwerken tegen de inderdaad sterke Koudumer ploeg. een spannend verhaal is, afgewisseld met humoristische verwikkelingen, waarbij uit eindelijk toch alles1 op zijn pootjes terecht komt. En wat die atoombom betreft.... nee, dat verklappen wij niet. Dat zult U zelf kunnen lezen in ONS NIEUWE FEUILLETON waarmede wij in dit nummer beginnen. We zijn er van overtuigd, dat U ieder vervolg met groeiende belangstelling zult lezen. doordien nu j Uitgave van: Fa. T. GAASTRA Bz. Boekhandel en Drukkerij, Workum weer terecht. Er komt trouwens nog meer terecht, want in het verhaal komen ook een paar aardige meisjes voor, van wie er één overigens eveneens een portie narigheid te verwerken krijgt. Het ligt dus voor de hand, dat Thuiswedstrijden Workum^ 2—D.W.P. 2 Jun. A: Workum 1D.W.P. 1 Uitwedstrijden: 4e klas K.N.V.B. O.N.S. 1-Workum 1 uur Telefoon Redactie en Administratie 45 Postrekening 82259 men gelijktijdig in jde a 1 en Walesponies zien optreden. Zo gaat het ook met de koorddans nummers, de jongleursnummers en de lucht acrobaten. Het drie-manege-systeem is uit eindelijk de enige oplossing voor dit reusach tige Circus, waarin 10.000 mensen een plaats kunnen vinden. Het programma, dat vanaf Maandag in Sneek wordt gebracht, mag er werkelijk zijn en bevat vele nummers van wereldformaat. Men zal Mevrouw José StrassburgerMullens kunnen aanschouwen in haar prachtige parfor- cerit, een nummer, waarmede zij in de afgelopen winter in Parijs een enorm succes oogstte. Willy Mullens brengt zijn verschil lende prachtige paardengroepen, waaronder Kaukasische Steppepaarden, Zweedse en landse raspaarden voor het publiek en hogeschoolrijdkunst zal men kunnen bewonde ren van Otto Schumann, de hippoloog van wereldvermaardheid en van de bekoorlijke Nadia Houcke, dochter uit een oud Frans Circusgeslacht, die Europa’s mooiste hoge- schoolpaard, Bulfrock, zal berijden. Wat de varieté-nummers betreft, zowel de geheimzinnige „Volcano-Man”, een fakir die vlammen spuwt van 10 meter hoogte, als een Amerikaans jongleur, weten beide de meest wonderlijke effecten te bereiken. De 5 „Flying Mulatto’s” vormen een luchtacro batenfamilie, die duizelingwekkende dingen verricht aan de vliegende trapeze. Verder zorgen een koorddansersgroep en de Marok kaanse springers en pyramidebouwers voor een imponerend schouwspel. Natuurlijk kunnen op deze plaats onmo gelijk alle nummers uit dit rijke programma opgesomd worden, maar het zou toch een tekortkoming zijn, wanneer hier Napoleon vergeten werd. Napoleon is namelijk de ge dresseerde onberijdbare ezel van het Circus die het publiek werkelijk lachstuipen weet te bezorgen. Menig argeloze jongeman uit het publiek, die graag de door de directie uit geloofde premie in de wacht wilde slepen, heeft hij reeds in het zand doen bijten! Napoleon is een bijna even groot lachsucces als de voortreffelijke clowns van de Henri Strassburger-Cpmpagnie. Er mag worden verwacht dat de prachtige nieuwe tent van Jos Mullens, waarin 3400 vierkante meter linnen en 2200 meter touw verwerkt zijn, in de komende avonden nog maar net groot genoeg zal blijken te zijn om al de belangstellenden uit de Zuidwesthoek van Friesland te bevatten, Aanvang 4.15 Black Boys terrein te Sneek Vertrek per bus 2.30 uur Oudega 1Workum 3 Aanvang 2.30 uur Jun. A O.N.S. 2Workum 2 Aanvang 3.15 uur Black Boys terrein te Sneek Vertrek per bus 2.30 uur NIEUWS S.V. „WORKUM” Uitslagen van Zaterdag 26 September: Workum 1Delfstrahuizen 1: 41. Workum 3Oeverzwaluwen 2: 24. Jun. A Oeverzwaluwen 1Workum 2: 61. Jun. B Workum 1Oeverzwaluwen 163. Jun. B wedstrijd: Workum 1Oeverzwaluwen 1: 63. Workum bleek belust op revanche, pakte fel aan en reeds spoedig was het raak toen Anne Bouwman en Dirk Wielinga goed combinerend door de verdediging wisten te glippen. De Workumer doelverdediger had geen vat op de bal toen Oeverzwaluwen met een effectvol schot de gelijkmaker in het net wist te deponeren 11. Toch bleek het vrij spoedig dat het met 10 jongens spelend Oeverzwaluwen het niet zou kunnen bolwerken. Een snelle doorbraak van de W. midvoor gaf onze jongens op nieuw de leiding. Toen de O.-speler Mar tens de bal met de hand ging bewerken mocht A. Bouwman de bal op de 11 meter stip leggen en een goed gericht schot van zo’n korte afstand geeft, al is het nog zulk een prima keeper, veel moeilijkheden. Zo ook met de harde schuiver van Anne Bouwman; onhoudbaar doelpunt 31. Toch zou O. voor de rust nog doelpunten, toen de gladde bal niet goed door de W. doelverdediger gekeerd kon worden 32. Na de rust voerde Workum de score tot 62 op door doelpunten van Anne 2 x en G. Deinum. Uit een vrije trap kort voor het einde bracht O. dé eindstand op 63. D® verdediging van Workum, evenals de midden- van premie.regeling woningverbetering en -split sing 1953 premies kunnen worden beschikbaar- gesteld voor verbetering en splitsing woningen, voor vervanging van het z.g. nenstelsel door closets en voor het bouwen tot een volwaardige woning van pand, dat thans geen woning is. Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar de bekendmaking, aangeplakt in het publicatiekastje aan het waaggebouw. Inlichtingen worden ter secretarie verstrekt. WORKUM, 28 September 1953. Burgemeester en Wethouders van Workum, J. RUSSCHEN De Secretaris, VAN DER GOOT. Een eenvoudige Weesper jongeman heeft een belangrijke uitvinding gedaan: een atoombom, die op goedkope wijze kan worden vervaardigd. Zelf neemt hij op een avond een proef in de duinen bij Zandvoort, en dit experiment slaagt. Wat zal hij met zijn vinding gaan doen? Voorlopig kan hij er echter niets mee doen, want door een ongelukkige samen loop van omstandigheden verdwijnt de formule van de bom. En Gijs moet er jacht op maken, waarbij hij zich de hulp verzekert van een Amsterdamse detective. Dat brengt meer narigheid mee, dan ze verwacht hebben, temeer omdat Gijs een geheimzinnig pakje in zijn handen ge drukt krijgt, dat behalve tabak, ook di amanten bevat. Natuurlijk is dit pakje niet voor hem bestemd. En terwijl de detective en Gijs de atoomformule probe ren te bemachtigen, zitten de diamant- smokkelaars achter hen aan, om het zakje diamanten weer in hun bezit te krijgen Dat geeft allerlei complicaties, maar vanzelfsprekend komt DE VERDWENEN ATOOMFORMULE De achterhoede was o.i. erg zwak. Na ca. 10 minuten spelen miste de 1. back W. Flapper, die ook een paar keer hands maakte de bal, en liet de keeper W. v. d. Lageweg, die deze middag geen beste indruk gaf, de bal in het net rollen. Voor de rust maakten de Koudumers er nog 3 goals bij, zodat de stand toen 4—0 was. Jammer dat Bouke Dooper uit een goede voorzet van Jelte Dijkstra, vrij voor het doel nog hoog over schoot. Na de rust gelukte het Durk Dijkstra een tegenpunt te scoren. De O. keeper trapte soms slecht uit en Durk kreeg toen de kans. De voorhoede der Koudumers was echter in prima vorm en er werden nog twee doelpun ten gemaakt, zodat de wedstrijd in een 61 overwinning voor Oeverzwaluwen eindigde. Workum 1 had Zaterdag Delfstrahuizen op bezoek, en het lijkt er op dat ze toch weer iets van hun oude vorm terug beginnen te vinden. Was het vorige week Q.V.C., dat met lege handen naar Staveren werd ge stuurd, deze keer moest ook Delfstrahuizen ervaren dat Workum een lang niet gemak kelijke tegenstander is. Met 4—1 demonstreer de de thuisclub haar duidelijk overwicht. Toch had in het begin de Workumer defensie er heel wat moeite mee de voorhoede der gasten in bedwang te houden en van krachts verschil was er toen weinig sprake. Dat ver anderde toen na 30 minuten spelen Tiemen Boersma een scherp genomen hoekschop, die eerst tegen de paal terecht kwam, fraai in kopte. Daarvoor waren al vele aanvallen der thuisclub door buitenspel afgebroken. Blijkbaar verstonden de gasten dit spelletje heel goed, want hun verdediging stond ge regeld tot aan de middellijn opgedrongen, zodat bijna iedere aanval van Workum in dat valletje doodliep. Dat er aan dat systeem echter öok risico’s kleven, bleek even later, toen de snelle Folkertsma een goed door Slootjes aangegeven bal op pikte, en niet meer bij te beenen, op het vijandelijk doel afstormde. Zijn schot ging echter jammer genoeg net voorbij de verkeerde kant van de paal. Tot aan de rust bleef de stand 1-0. Na de thee bleef de buitenspelval voor Workum openstaan en het spel verloor daar door veel van zijn aantrekkelijkheid. De ver dediging der thuisclub was na de >rust, door uitvallen van Tjeerde verzwakt, doch invaller Nijenhuis verving hem op een ma nier die een belofte voor de toekomst in houdt. Ook het spel van Canrinus bleek na de rust een klasse beter dan er voor, waardoor de snelle linksbuiten der gasten volkomen werd uitgeschakeld. Tien minuten na de rust vergrootte B. Wesselius de voorsprong tot 20, door de bal over de uitgelopen keeper van de gasten te tippen. Vlak daarna was weer de vlugge Folkert sma doorgebroken. Zijn fraaie voorzet werd door Wesselius gemist, doch zijn buurman Fre Boersma miste de kans niet, en het was 30. Bennie Wesselius schoot daarna juist over de lat, en de kopbal van Siepie de Vries was ook even te hoog gericht. Folkertsma, we derom uitgebroken benutte zijn kans daarna beter. In volle ren deponeerde hij het 4e doelpunt in de touwen. Tegen het einde gelukte het de gasten nog de eer te redden. Uit een doelworsteling werd het geboren. De opgekomen laaghangende mist, maakte het echter vrijwel onmogelijk te zien wat zich daar voor de veste van van Goslinga af speelde. Maar de scheidsrechter wees naar het midden, In de resterende minuten von den beide ploegen het blijkbaar welletjes. De stand bleef 41. Burgemeester en Wethouders van WOR KUM maken bekend, dat op grond van de premie.regeling woningverbetering 1. Volgens het önteigeningsplan van bedoelde spoorweg zullen de rails worden ge legd naar de zijde van Workum en het station naar de zijde van het Heidenschap geplaatst, derhalve kan dus voor de ingezetenen van Workum het station niet anders bereikt worden, dan langs een overweg over de rails. De afstand van de Bagijnestraat tot het station zal volgens dit' plan bedragen 3/4 uur gaans. 3. Wegens het afsluiten van den stationsweg wordt bij aankomst en vertrek van elke trein ongeveer 7 a 8 minuten verloren, dat is voor ieder die van en naar het station gaat een 'tijdverlies van 15 minuten. De tegenwoordige Heidenschapsterweg, die dan stationsweg wordt, moet alsdan nood zakelijk belangrijk worden verbreed. In deze weg komen alsdan te liggen minstens twee bruggen. Wordt alsnu door Uwe vergadering besloten, om te trachten het station te doen plaatsen zooveel mogelijk lijnrecht tegenover de Bagijnestraat aan de zijde van Wor kum en de rails van den spoorweg naar de zijde van het Heidenschap, en een lijn rechte toegangsweg aangelegd van de Bagijnestraat tot het station, dan heeft dit plan de volgende voordeelen: De afstand van de Bagijnestraat tot het station bedraagt alsdan ongeveer 15 minuten gaans. Geen sluitboomen van een overweg beletten den toegang, derhalve geen tijd verlies en geen grievende teleurstelling wegens te laat komen tengevolge van mo gelijk tijdverschil. 3. Bij dit plan heeft derhalve ieder, die van straat daarvoor noodig ongeveer 30 i geveer V/o uur. De kosten van aanleg van een lijnrechten stationsweg worden bijna geheel gedekt, de Heidenschapsterweg niet behoeft te worden verbreed. WORKUM. In de plaats van de heer W. Faber is benoemd tot boekhouder bij de bekende fabriek van landbouwgereedschappen de fa. Wed. W. Bakker, onze stadgenoot de heer G. Faber. De opvolger, die toevallig dezelfde achternaam heeft, was voordien werk zaam aan het administratiekantoor van de heer J. R. de Jong alhier. Benoemd met een proeftijd van een half jaar tot ambtenaar bij de Postcheque- en Girodienst te Den Haag, onze stadgenoten de heren J. Dooper en Sj. Wagenaar. OPBRENGST COLLECTE De gehouden Unie-collecte voor het Protestants Chr. Onderwijs heeft in de ge meente Workum f 751.25 opgebracht. TOCH NOG BESCHUIT MET AARDBEI De heer C. v. d. Berg aan de Turfkade alhier, plukte Zaterdag j.l. van z’n tuin bij de Lijempf-fabriek nog een flinke rijpe aard bei. Het tweemaal bloeien van aardbeien wil nog wel eens vaker voorkomen, maar daar blijft het dan ook meestal bij. Tot vrucht zetten komt het maar zelden meer, doch ondanks de gure, 'herfstige dagen, waaroj/ menigeen mopperde, omdat ze al zo vroeg kwamen, zijn er toch nog aardbeien gerijpt. De oogst is natuurlijk niet zo groot ge weest dat de diepvries er concurrentie van gaat voelen, maar ’t smaakt uit eigen tuin vaak dubbel lekker. 4 October nadert, de Werelddierendag, waarop in de beschaafde landen van de wereld de aandacht wordt gevraagd voor een juiste houding van de mens ten opzichte van het dier. Ook in ons land zullen rond deze 4e bescherming van een beroep doen op de belangstelling alle Nederlanders voor haar streven. Onder die organisaties is er één, die buiten de eigen kring betrekkelijk weinig bekendheid geniet, maar die op het gebied van Dierenbescherming voortreffelijk werk doet. Dat is de „Bond van Politie-ambtenaren tot bescherming van dieren”, kortweg de „Politiebond Dierenbescherming” genaamd. De voorzitter van deze Bond, de oud-commissaris van Politie J. Fremery Kalff, heeft dezer dagen tijdens een persconferentie in Den Haag een en ander over doel en streven verteld. En uit zijn woorden is wel duidelijk gebleken, hoe groot het aandeel van deze Bond is in het practische werk, dat in Neder land op het gebied van dierenbescherming wordt gedaan. Zonder deze Politiebond zou n.l. de dierenbescherming in Nederland 5.000 actieve dierenbeschermers, die niet alleen de Wet jennen, maar die ook de bevoegdheid hebben tot het opmaken van processen-ver- baal, moeten missen. Deze 5.000 politieman nen; verspreid over het gehele land, vor men een onmisbaar leger van dierenbescher mers, dat dag en nacht waakt tegen ruwheid en wreedheid bij de behandeling van dieren, zonder in sentimentaliteit te vervallen. Het feit, dat deze politiemannen.dierenbe- schermers bevoegd zijn proces-verbaal op te maken, is daarbij van groot belang. Maar belangrijker nog acht de Politiebond zijn op voedende taak. De poljtieman is, zoals men wel zegt, de opvoeder van de straat. Ook dierenbescherming is voor een belangrijk deel opvoedend werk, want lang niet alle vallen van dierenmishandeling zijn te klaren uit wreedheid.zonder-meer. Heel vaak zijn het onnadenkendheid en sleur, die dierenleed veroorzaken. En daarom is het van groot belang, dat de politie mannen in alle plaatsen van ons land ook in dit opzicht als opvoeder optreden. De Politiebond Dierenbescherming bestaat nu 24 jaren en in die tijd is onnoemelijk veel goed werk gedaan door bijvoorbeeld de strijd voor de bevrijding van de kettinghond, het toezicht op markten en veevervoer en slacht plaatsen, enzovoorts. Hoeveel processen-verba al in die jaren zijn opgemaakt, is niet bekend en doet ook wei nig ter zake. Het belangrijkste is, dat in Nederland de verenigingen op het gebied van de dierenbescherming zich gesteund weten door duizenden politiemannen, die een be langrijk aandeel leveren in de opvoeding van ons volk tot een juiste instelling ten op zichte van ’het dier, (Nadruk verboden.)

Friso nl | 1953 | | pagina 1