ERFSKIP RADIO!! fl BLACKBIRD 125? I DE WORKUMER KRANT IJEME DE BOER, Autoverhuur GAASTRA'S BOEKHANDEL imp Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland Fa. ROMKEMA BEL 170 S.V.W. AGENDA Zaterdag 10 October 1953 No. 40 76ste Jaargang NOORD D 61 FRISO. WARKUMS U SLAAGT VOOR EEN IN Haskerlandse straten krijgen naamborden alleen in ’t Fries MENDE PHILIPS FRIDOR ERRES Vrijblijvend zien en luisteren 22.000 Emigranten door de lucht Telef. 69 Workum "VU LPEN kwaliteit vulpen tegen F lage prijs sletten om to prebearjen it Stasejon to krijen op it plak hwat troch de adressanten oanjown wurdt. Moat je naar leauwe. Né men wie it lang net GOEDE PEN, WAAR U JARENLANG PLEZIER VAN HEBT iens. Foral doe ‘t it bliken die, dat B. en W. einlings seis net rjuchtwisten oan hwat kant de „rails" komme soene. Witte jimme bwat er oer it adres troch ien fan de Riedsleden sein waerd ,,‘t Blijkt mij dat het adres der 80 ingezetenen niet van onwaarheid en opzettelijke overdrijving vrij is". Alhiel üngelyk hy dy man grif net, hwant trije 'ketier rinn'en nei de oer- wei, wie wol hwat rom metten. En dochs is de rjochte spoardyk der kommen. Doch dat is een for- hael appart. Miskien is der letter noch wolris gelegenheit om der oer to skriuwen. Wy sille it hjir to’n earsten mar by litte. „Alwaar de witte swaan uithangt” Uitreiking chauffeursinsignes door A. N. W. B. Fryske Brief XXL Nou soene wy sizze, de Ried hat fansels mei algemiene stimmen bi- Verschijnt eenmaal per week üitgave 5. met en zonder chauffeur 6. 7. KERKDIENSTEN 1--- BURGERLIJKE STAND Gemeente Workum uur Leesdienst. GEVONDEN VOORWERPEN „Ma- PLAATSELIJK NIEUWS 1. 2. eens 3. 3 Advertentietarief: 7 cent per m.tn. Advertenties van buiten Friesland 9 et; per tn.tn. Contracten volgens algemene regeling Abonnementsprijs: f 1,10 per kwartaal per post f 2.40 per halfjaar namen maar maar er wor- vermoe- de ge- de op van voor moe- hiel o an nau- |1U‘I October. 5—3 5-3 4—4 1-4 3—1 Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten uur »n ’s 0 3 ds Hoogslag. uur ds J. uur ds een perceel grond Johs. Osinga, zal van: Fa. T. GAASTRA Bz. Boekhandel en Drukkerij, Workum Van verslagen, berichten enz, gaarne spoedige opgaaf! Mica beschermer voor motorrijder; Goudkl. armband; 1 nieuwe Trubenijsboord, maat 17; 1 blauwe sol. cab.; 1 overall met alpinomuts; 1 zwarte vulpen; 1 stofbril; 1 bankbiljet^ 1 kwartje; 1 jongens rijwiel. Workum, 7 October 1953. De Opperwachtm. Postcommandant, W. KELDERHUIS (Doopsgez.) Voorm. 10 uur ds R. Hofman. Extra collecte Jeugdwerk. Molkwerum (Herv.) Voorm. 9.30 J. Schneider, ’s Av. 7.30 uur van Hemelum. VANAF Gemeente Hindeloopen. Maand September 1953 Geboren: Douwe, zv Bauk Smit. Gehuwd: geen Overleden: Jan van der Kooij, 79 jr, wedn. van Aag Brouwer. geploeterd hebben, om de overwinning bilangryk, mar dat hjir nochal Ontbrekt toande sprekster us oan. sitster tanke mej. Visser hertlik in blomke üt erkentelikheit oer. Nei de rounfraech wurde dizze byienkomst sluten. Van 30 September t.e.m. 7 October 1953. Geboren: Berendje dv Hendrik Westerhuis en Willemke Vlieger; Sietske dv Thijs Jaar- sma en Aukje Aaltje Stremler. Gehuwd en overleden: Geen. 4e kl. K.N.V.B. Workum 1M.J.V. 1 Meppel Aanvang 4.15 uur Jun. A Workum 1Workum 2 aanv. 2,30 uur Heeg 3Workum 3 Senioren aanv. 2.30 uur Jun. B Heeg 1Workum 1 aanv. 4.15 uur kwartier spelen zette de snelle en Thijs de Vries nam. 2 veranderingen die er Warns (Herv.) Voorm. 9 uur ds B. J. Rie- mersma van Staveren. Nam. 1.30 A. J. Schneider van Molkwerum. Staveren (Herv.) Voorm. 9.30 uur Nam. 2.15 uur ds B. J. Riemersma. Zondag 11 October 1953. W orkum (R.K.) Voorm. 7.30 uur Vroegmis. 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. (Herv.) Vo0rm. 9.30 uur ds E. J. Beker (Gezinsdienst) Nam. 5 uur ds D. J. Spaling. (Doopsgez.) ’s Av. 7.30 uur ds R. Hofman. Broederschapscollecte voor Jeugdwerk. (Geref.) Voorm. 9.30 uur Leesdienst. ’s Av. 7.30 uur ds H. C. Endedijk. (Bapt.) Voorm. 9.30 uur ds B. Fabric. Heidenschap (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds D. J. Spaling. Nam. 1.30 uur ds E. 'J. Beker. Ferwtmde (Herv.) Nam. 1.30 van Ooyen (Dankz. H.A.) Gaast (Herv.) Voorm. 9 Ooijen. (H.A.) Hindeloopen av. 7.30 i uur ds Yn Maert fan dit jier hawwe wy it efkes hawn oer it Side üthingboerd fan ,,De Zwaan”. It kaem doe oan it ijocht, dat dit boerd fan de Aide herberch op ’e hock fan it Dwersnoard noch yn wezen wie. Tafallich kaem üs okkerdeis op it Ryksarchyf in keapakte Onder eagen der ’t it bestean fan dy herberch wer yn nei foaren kaem. Dizze akte ut 1752 is ek hjir om sa nijsgjir- rich om ’t wy der yn léze kinne hoe ’.t it by in publike forkeaping foarhinna om en ta gyng. Der waerd n.l. in bipaeld seremo- nieel l>y yn acht nommen. Wy litte hjir it part folgje dat foar us fan de measte bitsjutting is: „Jelle Sipkes Roos ende Hylke Hessels Molenaar, beide cooplieden te Workum, als geauthoriseerde curatoren over Jan, Harmen Ype en Antie Clases preesenteren aan de meest biedende hij de brandende keers daar na by ’t ligten des zegels uit den wasse en also by decreet van het Edele Gerecht ■er stede Workum te verkopen: Sekere heer lijke en naast enige jaren Nieuw gebouwde uisinge c.a. waar in lange jaren Herberg met goed succes is gehouden en hog word gecontinueerd staande en gelegen op Nelle- mutr hoek op ’t Noordendt te Workum al waar de witte swaan uithangt, strekkende voor van de Dolte tot agter aan de stads Paar- destal....” De herberch waerd doe foar 1400 goud- gounen forkocht oan Pytter Gosses. (Ien goudgoune wie 28 stóren.) Neffens it jier- tal op ’e gevel is de herberch boud yn 1744. Hy soe dus yn 1752 acht jier aid west hawwe hwat neffens us bitinken wol aerdich strykt mei de ütdrukking „naast enige jaren nieuw gebouwd.” Faeks wie op it selfde plak fóér 1744 ek in herberch. Dit komt tominsten wer better üt mei de „lange jaren” der ’t yn ’e akte ek sprake fan is. uur ds P. E. De Ferwoudster speler D. Bakker trachtte de voorhoede aan het werk te zetten, doch de Snekers lieten niet met zich spotten. We telden 4 corners achterelkaar. Bovendien had W. Flapper keeper-allures; hoewel niet opzettelijk greep hij de bal, die de keeper feitelijk al gehouden had in zijn handen. De penalty levérde echter geen suc ces op, maar toch gelukte het de Snekers later nog twee doelpunten te maken, waarmee ze best tevreden konden wezen. Een gelijk spel had o.i. een juister ver houding gegeven. „S.V.W. NIEUWS. Uitslagen Zaterdag O.N.S. 1Workum 1 Workum 2D.W.P. 2 Oudega 1Workum 3 Jun. A Workum 1D.W.P. 1 O.N.S. 2Workum 2 Jun. A O.N.S. 2 (Sneek)Workum 2 31. Hoewel de jongens mocht het niet gelukken te behalen. Na een speler P. Buma mooi voor scoorde een doelpunt. O.N.S. maakte even later gelijk spel, uit een corner. De bal was voor de keeper C. de Wit, die overigens goed werk deed, onhoudbaar, De rust kwam met 1—1, uur ds A. ds T. Dekker Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens, familieberichten desnoods Vrijdagsmorgens voor 10 uur i (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds H. Altena. (Geref.) Voorm. 9.30 uur en ds Janssens van Koudum. (Doopsgez/) Voorm. 9.30 uur Koudum (Herv.) Voorm. 9.30 Brouwer (Voorber. H.A.) Nam. 2 J. Brouwer. uur ds P. E. van Wiebe de Boer en WOBKUM. De vorige week Zaterdag ge houden reclasseringscollecte heeft hier een zeer bescheiden opbrengst gehad, nl. .f 65.34. Een volgend ja ar mag en kan dat wel wat hoger worden! Telefoon Redactie en Administratie 45 Postrekening 82259 PLATTELANSFROULJU BYIEN. It Boun fan plattelansfroulju kaem de le Okt. dit seizoen foar it earst wer byelkoar. It lokael moast mei tafels en stuollen üt- wreide wurde, safolle froulju kamen op- setten. Neidat de foarsitster iepene hie, son- gen wy it mienskipsliet, hwernei de notulen folgen. In lange list fan meidielings folge nou, hwertroch de presidente har sa gau müg- lik hinne wurke. Foar in pear, kursussen wie wol animo, en hjir sil muoite foar dien wurde. In óffurdige foar de greate fbr- gadering yn ’t Fean wurde foun. Nei de pauze mei it gebrOkelike kopke thé folge in lezing fan us lid mej. Tr. Visser mei as Onderwerp: „Hoe "kunnen wij ons leven verrijken.” Nei in koarte ynlieding oer it moaije, mar faek ientoanige libben fan in Tiüsfrou kaem hja ta har eigenliko Onderwerp „it boek”, dat yn in protte libbens safolle rykdom bringe kin. Hja neatnde skriuwers fan it koarte forhael en lies hjir inkele fan foar. Fjirder kamen oan ’e oarder, historyske romans sawol as 'streekromans en derneist de moderne skriuwers. .In goed tiidskrift is foar de frou mar dat hjir nochal hwat De loar- en rikte RAADSAGENDA Tegen de verwachting in staat bespreking van nieuwe straatnamen niet de agenda voor de raadsvergadering a.s. Dinsdagavond. Dit punt heeft zeker belangrijker en urgenter aangelegenheden ten wijken. De benoeming van een directrice van riënacker” volgt direct op de traditionele eerste agendapunten. Uit de lijst van sol licitanten is de volgende alphabetische aan beveling opgemaakt: Zuster A. den Hartog, Wijkverpleegster Groene Kruis, Leeuwarden. Mej. E. Meinema, directrice Tehuis voor ouden van dagen, Smilde. Mej. Tr. Visser, diacones Ned. Herv. Gemeente, Workum. Het verzoek tot aankoop van de gedempte Pothuiswijk is in de vorige vergadering aan gehouden, maar nu komt dit opnieuw in be handeling. Uitgifte in erfpacht van in de zuidelijke waard aan evenals de verschillende onderwijsuitgaven wei nig tijd in beslag nemen. Trouwens ook te gen de voorstellen töt vergoeding van ver- plaatsing.kosten aan nieuwbenoemde gemeen- te-ambtenaren en bezoldiging van het ge- meentepersoneel zal wel niet veel tegenkan ting te verwachten zijn. Een belangrijke beslissing althans wat de consequenties betreft, wordt gepresenteerd met het voorstel om in principe te besluiten tot het aangaan van een overeenkomst met de Staat inzake de levering van aardgas. De Wy binne mei üs hulde yn de léste rigels fan it foarich stikje noch net fier genöch giv sa as üs nou pas bliken docht. It e hüpoartsje wie net nei oanlieding fan en nei üs earste stikje sa opkreaze, mar !:r Kt ien dei der fóar, dus Onöfhinklik fan üs skriuwerij. Korrespondinsje mei forskate ynstansjes oer de gaedlikste manear fan restauraesje hie de ófwurking fan dit ünder- diel $a lang opkeard. It sükses is d’r nam- mersto greater troch wurden. De Afdeling Friesland van de Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. heeft Zaterdag 3 Oc tober jl. in hotel „De Nieuwe Doelen” te Leeuwarden de jaarlijkse vergadering ge. houden. De bijeenkomst werd gepresideerd door Mr A. M. J. de Jager, lid van het Dagelijks Bestuur van de A.N.W.B., die de traditie getrouw, weer een aantal chauffeursinsignes met bijbehorende diploma’s heeft uitgereikt. Deze onderscheiding „Trouwe Dienst” ver leent de Bond aan chauffeurs, die gedurende 25 of 121/g ja3r onafgebroken in dienst van firma’s, instanties of particulieren al len Bondsleden zijn geweest. Het insigne 25 jaar ontvingen de heren G. Westra in dienst bij de heer H. H. de Boer te Leeuwarden, P. Smidt in dienst bij de heer L. Kliphuis van St. Anna Parochie en G. Veenstra in dienst bij de Kon. Ned. Mij. van Kaas- en Roomboterfabrieken N.V. te Oosterlittens. nam dit besluit tegen W. In de Fri»o de vorige week las ik dat in de Raadsvergadering van 13 Oct. a.s. ook de straatnamen in behandeling ko men. En ieder rechtgeaard Workumer is als vanzelfsprekend nieuwsgierig naar die na men. In het bedoelde bericht stond deze zin: Natuurlijk zullen er wel namen bij zijn die eerst vreemd aandoen, maar laten we onze nieuwsgierigheid nog maar een paar weken bedwingen. Hieruit moesten wij dus opmaken dat over het rapport niets gepubliceerd zou den yoor dat de Raad het behandeld had. Tot mijn grote verbazing echter vond ik in de Leeuwarder courant van 2 Oct., op de zelfde dag dus dat de Friso verschijnt, de nieuwe straatnamen afgedrukt. M.i. is het te betreuren dat de plaatselijke pers, in dit geval de Friso, niet öp de hoogte schijnt geweest te zijn, dat publi catie mogelijk was. Hopende dat in het vervolg dergelijke fouten voorkomen zullen worden, Met Hoogachting OPMERKER. Na de rust was Sneek meer in de aanval. nog een kans ingezeten, maar toen v. d. Berg nogmaals met een harde schuiver van Goslinga het nakijken gaf, was het voor O.N.S. bekeken. Nog wel probeerde Workum een gelijk spel te forceren maar tegen het einde maakte Speelman ook een einde aan die illusie. Met een keihard schot bezegelde hij een verdiende overwinning. Nederland is een van de dichtstbevolkte landen van Europa met een bevolking van bijna 11 millioen op een gebied van on geveer 30.000 vierk. km. Emigratie is der halve een van de middelen om overbe volking te voorkomen. Tussen 1949 en Augustus 1953 hebben 168.000 Nederlanders elders in de wereld een nieuw vaderland opgezocht. ‘121/, pCt. of 22.000van deze emigranten werden door de K.L.M naar hun nieuwe bestemming gevlogen. De voornaam ste landen van immigratie voor Nederlandse emigranten zijn Canada, Australië en Nieuw- Zeeland. In Canada wonen thans ongeveer 80.000, in Australië 43.000 en in Nieuw- Zeeland 10.000 Nederlanders. Workum 1 heeft Zaterdag tegen O.N.S. een veer moeten laten. Met 53 gelukte het de Waterpoorters de felbevochten zege te behalen in een prettige en faire strijd met wisselende kansen. Reeds na drie minuten kon O.N.S. haar eerste succes boeken. Een missen van rechts back Tjeerde, bracht Koster een pracht kans op de openingstreffer en hij benutte die kans dan ook prompt. Beheerst plaatste hij de bal achter van Goslinga. Aangemoedigd door dit succes bleef de thuisclub fel in de aanval waarbij succes niet uit kon blij ven. Het tweede doelpunt liet dan ook niet lang op zich wachten. Weer was het Koster die een uitstekend door Wiersma genomen vrije trap feilloos in een doelpunt omzette. Het zag er voor Workum niet al te best uit, maar toch kwamen onze jongens er ge leidelijk beter in en waren ze geenszins van plan zich bij deze onfortuinlijke ach terstand neer te leggen. Vooral rechtsbui ten Boersma kreeg er plezier in door zijn fraaie voorzetten verwarring te stichten in de vijandelijke defensie. Een meer schot- vaardig binnentrio had daar zeker een beter gebruik van kunnen maken, doch het was tenslotte linksbuiten Folkertsma die er van wist te profiteren. Een nieuwe voorzet van Fré bood hem een prachtkans, die hij dank baar benutte. Er kwam nu meer vaart in de Workumer aanval en ze namen nu ge heel het spel in handen. En weer werd Fré Boersma de grondlegger van de daarop volgende gelijkmaker. Keeper Bosma greep mis op een fraai voor doel geplaatste voor zet en toen had Folkertsma weinig moeite de balans weer in evenwicht te brengen. Met deze stand werd gedraaid en het was weer Workum die na de hervatting de toon aan gaf. En het gelukte zelfs de aanvankelijke 20 achterstand in een 32 voorsprong om te zetten. Nadat Fré Boersma een hard schot had ingezonden, dat Bosma nog juist tot corner kon verwerken, was het de Vries die zijn ploeg de leiding gaf. Doorgebroken wist hij met een handig boogballetje Bosma voor de derde maal te laten vissen. Maar O.N.S. bleek ook nog niet alle kruit ver schoten ,te hebben. Er werd opnieuw een heftig offensief door haar ingezet en wan neer Wouda in het daarop volgende mo ment de reeds geslagen van Goslinga niet had bijgestaan, was de voorsprong direct weer teniet gedaan. Hij kon op de doellijn een zeker schijnend doelpunt voorkomen. Maar het werd uitstel van executie. De thuisclub bleef echter fel in de aanval en een harde schuiver van v. d. Berg was van Goslinga te machtig, weer was de stand gelijk. Nog gaf Workum zich niet gewonnen en inder daad stonden de kansen op dat moment voor Workum nog niet slecht. Wanneer in deze minuten de voorhoede wat schotvaardiger was geweest had er zeker voor de gasten De schorsing van het besluit van de Has kerlandse raad om de namen van enkele j straten alleen in het Fries aan te brengen, is opgeheven. De voormalige raad het advies van B. en Burgemeester mr. W. Hoekstra, van mening dat het niet getolereerd was de rijkstaal bij het geven van officiële benamingen uit te schakelen, droeg het raadsbesluit ter vernieti ging voor aan de Kroon. Hierop is schorsing gevolgd, die op 16 April werd verlengd, doch waarvan de termijn nu is verstreken, zodat het raadsbesluit van kracht is. Slechts één brug is te onderhouden inplaats van twee bruggen, terwijl nu ook het Rijk geen stationsweg behoeft aan te leggen van het station tot den Heiden- schapster weg. De gelden die het Rijk hiervoor anders zou moeten 'besteden, delijk 5 it 6000 gulden, zouden kunnen verstrekt worden als subsidie aan meente Workum voor den aan te leggen lijnrechten stationsweg. Wanneer het station wordt geplaatst aan de zijde van Workum, dan levert het gebouw tevens eene onwaardeerbare beschutting op tegen storm en regen, die bijna altijd uit het Noorden en Westen onze noordelijke streken teisteren. Bij aankomst en vertrek van elke trein zijn er postpakketten te verwisselen, der halve zouden de ingezetenen van Workum volgens het eerste plan hunne brieven enz. altijd ongeveer 3/4 uur later ontvangen, dan bij een lijn rechten stationsweg het geval zou zijn. Aan het station te Workum zal zeker worden geopend een telegraafkantoor der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen. Dit kantoor zou van ’s morgens 8 uur tot 8 uur ’s avonds onafgebroken open zijn pok op Zon- en feestdagen; echter zou door den eerstgenoemden stationsweg het gebruik van dit telegraafkantoor wegens den te grooten afstand voor de ingezetenen van Workum nagenoeg on bruikbaar worden, omdat tegen den tijd, dat men het station hadt bereikt langs den weg van 3/4 uur en in aanmerking nemende dat telegrammen bij de spoorweg- kantoren gewoonlijk veel langer onderweg zijn dan bij Rijkskantoren, alsdan even goed gewacht kan worden tot het Rijkstelegraafkantoor in de gemeente Workum weder open is.” op het gebied van <U gasvoorziening in ons land staan e zijn wel bijzonder ingrijpend en zu'li vérstrekkende gevolgen hebben, d 7 welijks te overzien zijn, maar er z.i: deze evolutie toch rekening mo gehouden. De aanbieding van de begrotingen 1954 is op dezelfde manier het rustige begin van een moeilijke, onvermijdelijke zaak.

Friso nl | 1953 | | pagina 1