ERFSKIP- DE WORKLTMER KRANT Pypskoft Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland IJEME DE BOER, Autoverhuur EFKES BEL 170 S.V.W. AGENDA Zaterdag 17 October 1953 No. 41 76ste Jaargang Bietenloof met en zonder chauffeur Basco- WARKUMS 1) Hoe komme wy Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten Leane. Spükersleane, Emmabuert, Nonnestrjitte, Roggemolestege. SJe sa, dat is alles. Gjin greate- en likemin folie foröaringen yn de namtnen sa ’t dy fan slachte op slachte brükt wurden binne. Inkele aide nammen dy 't men nea mear hearde, wurde nou wer neamd. Towyl er ek alhiel nije by binne. Nou soene wy it ek noch hawwe kinne oer de bi- tsjutting of it üntstean. Hwant as men der oer bigjint is men fuort ynienen noch net ütpraet. Wy sille.soks nét dwaen, doch earst ófwachtsje hwat de Ried oer it rapport bislute sil. Oan ’t salang litte wy de strjittenammen dos rêste. Wol sil ik oer in wikemanich mei inkele bilangrike meidielingen komme oer it kleaster Maria acker of nei ‘t men oannimt Marienacker. FRISO. 1) Hoe komme wy oan dy namme? Wy sizze „Op ’e hoek fan ’e stal”. Mar eartiids wie ’t ,,De greate stal”. Wit immen der faeks hwat mear oer? Fryske Brief XXII. „Hwerom stiene de strjittenammen nou net yn ‘e Friso, en wol yn ‘e L| tu wcer“freget opmerker yn in ynstjürd stik. Earlyk wier sein wie dy frage ekby my opkommen, mar om ‘t de Fryske brief al skreaun lei, haw ik it swijen der mar oan ta dien. Ik wit it „hwerom" dosek al likemin. Doch it is nou ienkear sa roun, litte wy der elkoarnoumarnet mear oer in it hier fleane. Ik wie net fan doel west en skriuw oer de strjittenammen foar- en alear de Ried har miening der oer kenber makke hie. It rint nou lykwols efkes oars. Om ‘t de nammen dochs al yn ‘e krante stien hawwe, mei it gjin kwea dat wy dy hjir nou ek oernimme. En litte wy danfuortynienen mar üt ein sette. Merk, Tillefonne, Makkumerdyk, Noard, Pilekaen, Brouwersdyk. [Nou Nije- of Ferwaldsterdyk], Prystershoek, (De wei fanitSt.Gertrudisgesiicht oan ‘e Trekwei ta), Breewarsdyk, (It paed de mar yn), Kromme Leane, Seilmakkersstrjitte, (Nou „Skoolstraat"), Panwurk, [De dübele rige hüzen efter de Seilmakkerstrj. wurdt nou ek noch Skoolstraat neamd],Balkfinne, (De strjitte tusken D. de Haan en van der Meulen, nei de Doltewal), Dwarsnoard, Trekwei, Nijhuzumerdyk, Houtmolestreekje, Algeraburren, Begine, Doltewal, (De hiele westkant fan de Dolte fanBegine oan ‘t Noard ta, dos ek Korea), Turflan, achter ‘t Kloaster, (nou Parkstrjitte), Aldewei, Heidenskipsterdyk, Urseladyk, Branburren, Spoordyk, Eniggaburren, (fan Algeraburren nei de Aldewei), Parallewei, Skil, Pilesteeehje, Plaetsstege, Süd, (Suijen), Sylspaed, (fan ‘e hoeke fan ‘e Greate stal1) oan ‘t Kalkovens- brechje, Séburch, Hearekeunst, Aldedyk, (bigint by de Sylsbrege), Pape- leantsje, Hylperdyk, Lieuwe Klazes Leane, Kaeidyk, Slinkewei, (fan ’t Kaeidykje oer ‘t stran nei de Makkumerdyk), Snakkerburren, lans de Eastkant fan de Dolte. Fan de widd. v/d Akker oan de brêge ta). Basco- hof. (De strjitte oer dy brêge en ek de dwersstrjitte.) Baenspaed. Lange Verschijnt eenmaal per week KERKDIENSTEN NOORD D 61 ds B. Fabric. A. E. ds P. ds P. E. van BURGERLIJKE STAND ’s ds R. Hofman. uur en nam. de G H. J. G. BESTURENBOND R. L. V. D. de collecte PLAATSELIJK NIEUWS COLLECTE P.I.T. Advertentietarief: 7 cent per m.tn. Advertenties van buiten Friesland 9 ct; per tn.m.' Contracten volgens algemene regeling Abonnementsprijs: f 1.10 pet kwartaal per post f 2.40 per halfjaar Uitgave van: Fa. T. GAASTRA Bz. Boekhandel en Drukkerij, Workum Gehuwd: Tiemen de Weerd, 30 jr te Har derwijk en Tine Bergsma, 23 jr te Workum. Administratie 45 Postrekening 82259 Gemeente Workum Van 8 tot en met 14 October 1953 Geboren: Jacob, zv Sierd Harkema cn Hen- derika Nauta. Er werden door A 1 zeven corners genomen, FIMAVOND NED. RODE KRUIS er een uur uur WORKUM. Benoemd als directeur van de Chr. Zangvereniging „Halleluja” te Parrega, onze stadgenoot de heer B. H. Pruiksma. Warns (Herv.) Voorm. 9 uur ds E. J. Beker van Workum. Nam. 1.30 uur ds T. Het- tinga van Oudemirdum. Fryske Tsjinst. Staveren (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds J. Riemersma (Voorber. H.A.) Nam. 2.15 uur ds J3. J. Riemersma. Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedige opgaaf! Eerw. ds uur uur aan wordt in het clubkastje bekend De alhier gehouden collecte voor het Protestants Interkerkelijk Thuisfront heeft in totaal f 391.opgebracht. VERGADERING PATRIMONIUM. Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens, familieberichten desnoods Vrijdagsmorgens voor 10 uur 4e kl. K.N.V.B. Workum 1D.W.P. 1. Aanvang 4 Jun. A Workum 2—O.N.S. 2. Aanv. 3 Jun. B Workum 2Bolswardia 1. Het vangsuur gemaakt. uur en uur ds R. Hofman 13 Oct. Heden kwam de Besturenbond N.V.V. in vergadering bijeen. Voorzitter Brou wer heette allen welkom. De winter.propa ganda werd besproken. Er werd besloten een krachtige huisbezoek actie te organiseren. Op 19 Januari 1954 zal een feestavond gehouden worden. De algemene secretaris van het N.V.V. Ad. yan der Meulen komt dan als spreker, terwijl het toneelgezelschap Ba rend van der Veen zal optreden. De ver gadering was goed bezocht. PARTIJ VAN DE ARBEID 10 Oct. Gisteravond hield de afd. Wor kum van de Partij van de Arbeid een huis houdelijke vergadering in het lokaal achter de Doopsgezinde kerk. Doordat de voorzitter niet tijdig aanwezig kon zijn, sprak de heer B. Groenhof een kort openingswoord, waarin hij vooral de nieuwe leden en dames welkom heette, hierbij con staterend dat het Heidenschap in verhouding heel wat sterker vertegenwoordigd was dan de „stêd”. Het verheugde spr. ook bijzonder dat het oud-raadslid, de heer M. van der Meer, die ‘‘indertijd om gezondheidsredenen voor verschillende functies bedankt had, weer aanwezig was en hij hoopte dat deze belang stelling nog lange jaren mocht voortduren en andere leden tot voorbeeld mocht zijn. De heer R. Harkema, die inmiddels was binnengekomen, nam hierna de voorzitters hamer over. De notulen, voorgelezen door de secretaris, de heer S. Brouwer, werden on veranderd goedgekeurd. Van het aanbod om hier binnenkort een spreker te laten optreden, meende men een dankbaar gebruik te moeten maken, doch bovendien zou getracht worden diezelfde avond nog een film te laten draaien, wanneer de De eerste vergadering der G H. J. G., groep Workum, werd 9 Oct. j.l. in „Ons Gebouw” gehouden. Ditmaal was er geen spre ker met een min of meer aandachtig gehoor, maar werd na een korte uiteenzetting door de voorz., de vergadering gesplitst in kleine discussiegroepen voor het bespreken van een viertal vragen, welke betrekking hadden op de eigen groep, de indeling en het omhoog brengen van peil en gezelligheid en leden tal. 'Kortom een bespreking die anders al leen in bestuursvergaderingen voorkomt. Ge zien de animo waarmee ieder aan het gesprek deelnam, kunnen we zeggen, dat deze proef uitstekend is geslaagd. De instelling en werkwijze van een vragen- bus, wat ook werd besproken, zal, gelet op de uitlatingen van enkele aanwezigen ook zeker geen fiasco worden. Enkele gezellige spelletjes na de pauze o.m. een vragenwedstrijd vormden het slot van deze avond, die werkelijk een ’Setere opkomst verdiend had. Fjouwer wike lyn: in pleit fan üs kant yn de Friso foar it bihald fan de aide Warkumer monumentale pompen. Goed trije wike dernei: ien fan de élldè pompen üt it stedsmagasyn wurdt laden op in frachtauto mei it opskrift: „Gemeente rieniging Egmond”. Hwat wie n.l. it gefél? Da gemeinte Egmond hie, miskien in heal jier forlyn in oprop rjuchte ta de gemeinten yn Nederlan har wer oan in Side pomp te helpen. De foarige wie troch oarlochsgewelt fornield. Hoe ’n seldsumheit sa’n pomp njon- kenlytsen wurden is kin miskien dudlik wurde üt it feit dat Warkum de iennige stèd yn hiel Nederlan wie, dy ’t harren oan ien helpe koe, it alteast dien hat. Doe ’t wy dus üs pleit hélden, ünbiwust fan dit alles, wie de pomp al oan Egmond forsein. Nou kin hjir fansels üngelyk oer tocht wurde en wy binne der wol fan oertjüge dat dizze skinking üt eale motiven bard is, mar ien neswier bliuwt der dochs by üs oer: is it yn it algemien net better dat de bikendheit fan sokke bilangrike oerdrachten net oan it tafal oerlitten wurdt? Dat de Warkumer oerheit noch twa pompen yn it magasyn fêst hélden hat sil wol net sünder reden weze. De boargerij en de frjemdenlingen sille it grif tige op priis stelle as ek dizze pompen wer yn folie gloarje harren oanwêzigens yn üs stêd biwiz©! NIEUWS S.V. „WORKUM” Uitslagen Zaterdag 10 Oct. Workum 1—M.J.V. 1 1—1; Heeg 3Workum 3 35; Jun. A Workum 2Workum 1 23; Jun. B Heeg 1Workum 1 52. Jun. A 1Jun. A 2 32. Het elftal der A’s 1 speelde met 2 inval lers uit B, terwijl de A’s 2 volledig uitkwa men. Het krachtsverschil tussen beide ploegen was niet bijster groot. Vooral in het begin der wedstrijd waren de „jongeren” vaak in de aanval. Toch kwam het eerste doelpunt van de andere kant nl. door Dirk Venema. Sj. Wiersma schoot in vrije toestand hoog over de lat. De gelijkmaker werd door Bouke Dooper gescoord. Rust 11. Na de rust wist Sj. Wiersma de stand op 21 te brengen, maar do buitenspeler Durk Dijkstra zorgde vlug voor de gelijkmaker. Uit een corner volgde echter nog een doelpunt van Sj. Wiersma, zodat de wedstrijd in een overwinning voor A 1 eindigde. zes en door A 2 Telefoon Redactie en condities tenminste zo vermoed werd. Een te houden spreekuur door een Kamer lid werd met het oog op de hieraan nood wendig verbonden kosten voorlopig nog even aangehouden, 'zolang men hoegenaamd niet wist of hier wel belangstelling voor was. De bedoeling van een dergelijk spreekuur is, dat dit open staat voor een ieder, die vragen of wensen heeft, welke in ’t bijzon der Voor de eigen omgeving van belang ziin- Als afgevaardigde naar de gewestelijke Ver gadering op 24 Oct. te Leeuwarden, wérd de heer J. Faber aangewezen, die dit donder voorbehoud aannam. Over candidaten voor de Prov., Staten verkiezing werd geruime tijd van gedachten gewisseld. Het bestuur kreeg opdracht zioh met de naburige afdelingen Hindeloopeneh Koudum in verbinding te stellest Qi'er yen bepaalde candidatuur en overi^ï^- Iïöft. in elk geval de wens naar voren gebFa'éÜt’;Xl>6r- den dat de afd. Workum prijs stelde‘op ~diper vertegenwoordigers voor agrariër*» en' in dustrie. s Hoewel de vergadering behoorlijk bezocht was, werd nog eens gesproken over de wijze waarop men deze bijeenkomsten aantrekke lijker kon maken. Besloten werd vrij regel matig contact te houden en het zakelijke gedeelte vlot af te werken, dan kan men zien of er nog animo is voor een praatavond. De meeste vergaderingen worden minder goed bezocht, omdat ze te lang duren en de gehele avond er meestal mee gemoeid is. Ook het ophalen van de contributie kwam opnieuw ter sprake, maar bij .voorkomende afwezigheid van de heer Dijkstra meldden zich al enige help(st)ers, zodat er voor pes simisme geen grond was. Tegen een gemakke lijk optimisme werden de partijleden echter wel gewaarschuwd, want de strijd uit het ver leden schijnen velen vergeten te zijn. 12 Oct. Ook voor de tweede film avond uitgaande van het Ned. Rode Kruis was weer een buitengewoon grote belang stelling. „Ons Gebouw” was weer eivol. De heer L. de Haan, lid van het plaat selijk comité sprak in zijn openingswoord over het belangrijke van deze filmavonden. Niet allen zijn nog voldoende bekend met het mooie menslievende werk, dat door het Rode Kruis wordt gedaan. Het is- daarom zo verheugend dat ook vanavond weer aan zovelen iets verteld en getoond kan worden, over het doel en het werk der organisatie. Was oorspronkelijk het doel hulpverlening aan zieke en gewonde soldaten in tijden van oorlog, later omstreeks 1910 kwam daarbij de hulpverlening bij ram pen in binnen- en buitenland. Denk hierbij aan de watersnoodsramp van dit jaar een deel van ons eigen volk overkomen. Hoe voor beeldig heeft toen ook de organisatie be wezen, wat men door onderlinge samen werking kan bereiken. De heer Holtrop leider van de filmavonden, die in de pauze ook nog één en ander ver telde over het werk van het Rode Kruis, o.a. de bloedtransfusiedienst, de moedermelk- centrale, wat er gedaan wordt voor de zieken in de sanatoria enz.,riep met klem op,dit menslievende werk te steunen,te waar deren en tot grotere bloei te brengen. Het resultaat van deze avond was, 52 nieuwe leden en in de collecte een bedrag van f 57.62. Workum 1—M.J.V. 1 1—1. De thuisclub heeft het Zaterdag in het sportpark niet gemakkelijk gehad tegen deze pittige ploeg uit Meppel. Dat ze het ondanks het voortdurend technisch overwicht der gas ten toch nog op een gelijk spel hebben ge houden, is te danken aan de prima vorm waarin de verdediging deze wedstrijd speelde, waarbij steeds weer (Slootjes door zijn prima kopwerk, een geduchte hinderpaal op de weg naar succes bleek te zijn. Vooral na de rust het voortdurend M.J.V. die door haar betere techniek geregeld de beste kansen schiep, maar de defensie van de thuisclub hield stand. Steeds weer waren het Tjeerde en Nijenhuis die de snelle aanvallen over de vleugels wisten te onderbreken, zij het meermalen ten koste van een hoekschop. Aan het taaie volhouden der gehele verdediging is het te danken geweest, dat M.J.V. niet tot groter prestaties is gekomen. Workum heeft met een gelijk spel meer gekregen, dan haar toekwam. Voor de rust ging het spel vrijwel gelijk op. De kleine rechtsbuiten Van de thuisclub bezorgde keeper van Aalderen al spoedig enkele angstige ogenblikken. Zijn felle scho ten kon hij maar amper de baas blijven, en zijn prachtig voor doel geplaatste hoekschop pen brachten voor Workum opgelegde kansen maar ze werden niet gegrepen. Maar ook had .Welbergen aan de andere kant pech. Zijn vliegend schot ging tegen de lat. In de 40e minuut had Folkertsma eindelijk suc ces. Nadat hij al een keer van Aalderen mat een hard schot op de proef had gesteld, was zijn volgende schot voor deze volkomen onhoudbaar. Een fraai doelpunt, dat later ook het enige zou blijken. Na de rust zakte het aanvalsspel der thuis club geleidelijk af. De betere techniek der gasten won het van het taaie volhouden der thuisclub. De voorhoede raakte schijnbaar uitgespeeld en het middenveld werd beheerst door de gasten, waardoor de verdediging voortdurend onder druk kwam te staan. Succes bleef dan ook niet uit voor M.J.V. Bij een doelworsteling werd de bal hard tegen de paal geschoten en sprong vandaar in het net. Dit bleek ook voor de gasten, alhoewel het er toen nog niet op leek, het enige doelpunt te worden. De tijd verstreek en de verdediging van Workum hield zoals gezegd stand. Er kwamen geen doelpun ten meer bij, en daar kon Workum meer dan tevreden mee zijn. BILJARTCLUB „DE WIJNBERG” Dinsdagavond vond in Hotel „De Wijn berg” de jaarlijkse vergadering plaats van de biljartclub „De Wijnberg”. De penningmees. ter had nog een batig saldo. Het bestuur werd bij acclamatie herkozen. De eerste wedstrijd is bepaald op 27 Oct. Ook is er een voorstel aangenomen om een wedstrijd te spelen tegen een club uit Bolsward. Deze winter wordt weer een roosterwedstrijd gespeeld waar prijsje aan is verbonden. Aan het slot van de avond heeft de voor zitter aan de heer G Kuiper, die weer naar Amsterdam vertrekt, een wandbord aange boden. De voorzitter bedankte de heer Kuiper voor de prettige en sportieve samenwerking en sloot met een opwekkend woord deze ver gadering, waarin allerlei voor het 'komende seizoen geregeld werd. Het transport van bietenloof is weer in volle gang. Grote hoeveelheden worden dage lijks vervoerd van de akkerbouwbedrijven naar de veehouders. De prijzen van dit voeder- middel vertonen nogal grote verschillen, maar het wil ons voorkomen, dat er in de kwaliteit grotere verschillen bestaan dan in de prijs. Over het algemeen is de kwaliteit van het bjetenloof dit jaar maar matig en in vele ge vallen uitgesproken slecht. Het zal degene, die in de afgelopen maanden door onze bouw- landstreken kwam, zijn opgevallen, dat er ontzettend veel schieters in de bieten voor kwamen. Dit is voornamelijk een gevolg geweest van de trage en vaak gestoorde be- ginontwikkeling van het gewas. Vooal de koude voorzomer heeft een ongunstige in vloed gehad. Ook hjt streven om steeds vroeger te zaaien is in dezen bedenkelijk te achten. Het gevolg van een en ander is geweest, dat sommige percelen meer deden denken aan een aanplant van kerstbomen dan aan een bietengewas. De voederwaarde van dergelijk doorgescho ten bietenloof is zeer gering. De bloeisten- gels zijn hard en taai terwijl de bladbezet- ting matig is. Voorts kan het tijdstip en de wijze van oogsten een belangrijke invloed op de kwaliteit hebben. Worden de bieten ma chinaal geoogst, dan gebeurt het vaak dat het loof sterk verontreinigd wordt met grond. In vele gevallen wordt alle aandacht besteed aan het verzamelen der bieten en als deze zijn afgevoerd (waarbij men herhaaldelijk over het loof rijdt), wordt het „afval” bijeen gebracht en als veevoeder verkocht. In regen. achtige perioden is het geen uitzondering dat 10 pCt van het gewicht voor rekening komt van de aanklevende grond terwijl nog eens 10 pCt. gewichtsvermeerdering wordt ver kregen door het regenwater. Het spreekt van zelf, dat een dergelijk product voor de vee voeding slechts een zeer betrekkelijke waarde heeft, te meer daar de duurzaamheid niet erg groot is. Voert men het bietenloof in de weide, dan moet men niet te veel tegelijk aanschaffen. In een los gestorte hoop treedt spoedig enige broei op en tengevolge daarvan zal, vooral bij veel grondverontreiniging, rot optreden. Het toedienen van dergelijk voer is niet zonder gevaar voor de gezondheidstoe stand der dieren. Wil men bietenloof inkuilen, dan moet men vrij hoge eisen stellen aan het product, wil men niet bedrogen uitkomen. Loof met veel bloeistengels Iaat zich slecht inkuilen, omdat dit materiaal niet samenpakt. De lucht wil er niet uit en het gevolg is broei en schimmel. Ook verontreiniging met grond bederft de kansen op een goed kuilproduct. Bieten vra gen n.l. voor hun ontwikkeling een grond met een vrij hoge pH. De aanklevende, meestal kalkrijke grond, die mee in de kuil gaat, werkt dus als een buffer en belemmert het ontstaan van een voldoend lage pH. In dergelijke kuilen treden verliezen aan voe derwaarde op van wel 60 pCt. Bovendien stinkt het product in erge mate, terwijl de melk totaal bedorven kan worden door de vele boterzuurbacteriën. Een goede, zindelijk gewonnen partij bieten loof, kan echter uitstekend gekuild worden. Hakselen van kop en blad is sterk aan te bevelen. Is dit onmogelijk, dan loont het de moeite, een paar pCt. melasse toe te voegen. Stevig aantrappen, vlug werken en direct afdekken met 60 70 cm. grond is nodig. Op deze wijze kan een prima voeder- middel worden verkregen, dat vooral naast eiwitrijke ruwvoeders als ruiterhooi, gedroogd gras en Hardelandkuil goed op zijn plaats is. Sneek. 13 Oct. Hedenavond kwam onder leiding van haar voorzitter de heer IJ. van der Heide „Patrimonium” bijeen. Wegens reorga nisatie van de vereniging werd een gewijzigd reglement vastgesteld. Hoofdmoot van deze vergadering was een referaat van de heer F. Laanstra over het onderwerp: „Zondags rust”. Spr. wees er op dat het vierde gebod van ons eist dat we op de Zondag moeten rusten van onze arbeid, maar ook dat we die dag moeten heiligen door God te dienen. Uit liefde tot God moeten we de Zondag heiligen. We moeten niet vragen: „Wat mogen we wel en wat mogen we niet op de Zondag?” Al deze vragen zullen wegvallen als we ons alleen maar bepalen bij deze Hindelaopen (Herv.) Voorm. 9.30 avonds '7.30 uur ds H. Altena. (Geref.) Voorm. 9.30 uur Leesdienst. Nam. 2 uur ds .Bonda van Staveren. geschikt waren als Zondag 18 October 1953. Workum (R.K.) Voorm. .7.30 uur Vroegmis. 10 uur Hoogmis, ’s Av. 7.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds D. J. Spaling (H. Doop), ’s Av. 7.30 uur ds A. Moll van Wons, Jeugddienst. (Doopsgez.) Voorm. 10 (Maandelijkse collecte). (Geref.) Voorm. 9 uur ds H. C- Endedijk- Nam. 2 uur ds H. C. Endedijk (Voorber. H.A.) (Bapt.) Voorm. 9.30 uur Woensdagavond 8 uur Bijbellezing. HeidenschSp (Herv.) Voorm. 9.30 Heer W. Postma. Nam. 1.30 Moll van Wons. Jeugddienst. Ferwnude (Herv.) Voorm. 9 uur van Ooijen. Gaast (Herv.) Nam. 1.30 uur Ooijen. éne vraag: „Hoe kunnen we God op •Rustdag het meest dienen en eren?” In een zeer brede bespreking die volgde werden verschillende problemen over de Zon dagsrust en -heiliging nog nader geaccen tueerd. Besloten werd voorts een propagandacom- missie te benoemen. De volgende vergadering werd vastgesteld op Dinsdag 10 Nov. a.s. (Doopsgez.) Nam. 7.30 uur ds. mevr. Nielsen. Koudum (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds J. Brouwer (H.A.) Nam. 2 uur ds J. Brouwer (H.A.) ’s Av. 7.30 uur ds J. Brouwer (Dankz. H.A.) (Doopsgez.) ’s Av. 7.30 uur (Maandelijkse collecte). Molkwerum (Herv.) Voorm. 9.30 2 uur ds A. J. Schneider.

Friso nl | 1953 | | pagina 1