Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland Ter aankondiging Het kind in de schaduw IJEME DE BOER, Autoverhuur met en zonder chauffeur BEL 170 S.V.W. AGENDA Zaterdag 24 October 1953 No. 42 76ste Jaargang plaatselijk nieuws. Accordeon koopjes Zie onze etalage Vraagt prijslijsten Gitaren vanaf f 27.50 ’t Huis met den Notenbalk Een jeugdeditie van Klaas Toxopeus „Vliegende Storm” Allinne foar de kost sil de dame har wurk dwaen moatte. Nou dat kin üs op ‘t lést ek neat skele. Mar wy binne er noch net, hwant minhear steld ek noch easken. Wis, hy hat noch al hwat noaten op syn sang. It minske, yn dit gefal de dame, moat sa om en by de fjirtich jier wêze, (hwat jonger mei miskien ek,) en moat gjin bern hawwe. Dat sprekt, minhear kin op 't lést gjin oar- mans bern to iten jaen. De huisgenote fortsjinnet fansels neat en derom set de man dan ek yn de adfortinsje: „bij voorkeur met eigen ink.” Krekt sa sil ‘t moatte, fan har seis in pear sinten, hwant oars nou ja wy witte it wol. „Brieven met voll. inlichtingen”, stiet er. Ja de stambeam der mar by. Wis wy kinne soks skoan bigripe, hwant men kin op ‘t lést net alles yn jins ambtlike wenning helje. En dan ta bislüt: „mag ook in ‘t Fries.” (Dy brieven dan altyd.) Dat docht de doar ta. Né minhear dat is nfis. Jo as Hoofdambtenaar hiene wizer wêze moatten en bigjin fuortynienen mei jo „personeel”, net yn ‘t Frysk. It liket my earlik wier hwat gefaerlik om mei jo ündergeskikte sa gemiensum to wurden en praet Frysk. Tink er om, jo dy ‘t ien tachtich lang binne, hwat sinten hawwe, en nei ‘t wy oannimme in aerdich trakte- mint, bliuw wach mei sa‘n frommiske fan sa‘n fjirtich jier om jo hinne. FRISO. Fryske Brief XXIII. pH It sprekt fansels wy léze allegearre ien of faek wol mear kranten. W Mar net alles hwat er yn stiet hat üs belangstelling. It neis, nou ja w dat lést eltsenien. Doch sa lyk as de Beursberichten, is mar wer foar in bipaelde groep fan minsken. De Burgerlijke stand, nou ja ek foar in diel. Sa hat elts in eigen manier fan krantlêzen. Sa mei ik altyd graech de lytse adfortinsjes léze, dy ‘t men foaralyn de greatere kranten fynt. Jimm' witte wol dy hwer’t boppestiet: Tokeap of to keap frege. Houliksoanfragen, personeel frege of oanbean, diversen. Hawar neam mar op. Eu ik lés dy dingen net om 't ik gading om it iene of oare meiesje, of hwat oan to bieden haw, mar louter en allinne om ‘t der al faek hwat aerdichs yn stiet. En net allinne hwat aerdichs, marfaek skület der al in hiel drama efter sa'npear rigels. Asmen b.g. lést: „W.kom terug, alles vergeven en vergeten", of „geen geld of goederen afgeven aan mijn weggelopen huisvrouw", dan hele wy fuort wol, it spul is der net sa it wêze moat. Wy kinne der allinne mar nei riede, hwat deoanlie- ding ta dy ünienigheit west hat. Men kriget ek wol fan dy adfortinsjes ünder eagen hwer ‘t men fan seit: hwat soe.nou winliken de bidoeling wêze? In deimanich lyn foun ik yn ien fan de greatere kranten ek wer sokshwat. Harkje mar ris. Der stiet boppe: Personeel gevraagd. De adfor tinsjes dy ‘t der ünder steane slane dos op personeel. Goed ünthalde. In Hoofdambtenaar yn it Westen fan it lan, yn Hollandos, is trije en fyftich jier, widner en hat twa greate bern. Hy jowt op hwat gelove hy hat en ek „niet onbem." In man dos mei in pear sinten. Soks isaltyd wol aerdich om to witten hwant och it is in djüre tiid en foar in hiel bulte skraebjen om roun to kommen. Dan is altyd moai dat er hwat op 'espar bank stiet hwatte. En dan docht de man üs to witten hoe great er is. Op tweintich sintimeter nei, krekt twa meter. Hwat syn takommende „per soneel" der mei üt to stean hat, fetsje ik net rjocht. Mar it stiet er, dos haw ik it to neamen ek. Dizze ambtenaer, o né, Hoofdambtenaer freget: Huisgenote als dame voor huishouding, tegen kost en inwoning". Hoefkes. As men it my freget, is dizze hege ambten, nou just net sa botte rejael. Uitgave FRI NOORD D 61 de Kleuteronderwijs moet hoofdzakelijk belangstellenden. BURGERLIJKE STAND KERKDIENSTEN Lk uur ds Leesdienst. ds Drent uur uur uur van in voorbereiding zijn. uur 9.30 en mee een Co., verzor- komt de per 1 Advertentietarief: 7 cent per tn.tn. Advertenties van buiten Friesland 9 ctj per tn;m; Contracten volgen, algemene regeling en niet en 5 5 5 6 5 5 6 5 6 2 1 0 1 0 o 2 0 0 o an hüs Voorm. 9.30 J. van der Heide. Nam. 2 Schneider van Molkwerum. B. ds 3 3 3 3 3 3 2 1 0 Blokfluiten vanaf f5 75 Mondorgels 35 soorten van f 1.10 tot f36.- SNEEK Tel. 2279 0 1 P 2 2 2 4 6 2.uur 3.45 uur 4.uur H. uur en S. Abonnementsprijs: i t;10 pér kwartaal per post f 2.40 per halfjaar t 7-2 10- 6 14- 10 15- 13 20-5 11- 10 11—15 5—13 5—13 Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten vans Fa. T. GAASTRA Bz. Bockhandel en Drukkerij, Workum Zondag 25 October 1953. Workum (R.K.) Voorm. 7.30 uur Vroegmis. Lof. M. J. V. Heeg L. Zwaluwen Workum Blauw Wit D. W. P. O. N. S. Delfstrahuizen Q. V. C. Woensdag a.s. ’s Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedige opgaafl WOBKUM. Geslaagd voor het examen vak- diploma Aannemer in de Burgerlijke- Utiliteitsbouw onze stadgenoot de heer van der Meulen. de en steu- niet Inzending van advertentie, uiterlijk Donderdagsmorgens, familieberichten desnoods Vrijdagsmorgens voor 10 uur absoluut een over- Geslaagd voor het examen stal, voederadviseur, de heer B. Sitenga, Naar wij vernemen gaat bij het We reldvenster te Baarn als 6e druk dit na jaar een goedkope jeugdeditie van de Mémoires van Toxopeus’ Vliegen, de Storm verschij nen, waarvan een Amerikaanse en En. gelse editie eveneens en drift”, terwijl van de van Ds. R. Bijlsma her- de Vries met een even fraaie kopbal zijn club de leiding geven. Later bleek dat ze die ook niet weer af zouden staan. 5 minuten voor de rust voerde Fre Boersma de stand op tot 20, vlak nadat de Grave een harde kogel van z’n broer Tiemen nog juist tot hoekschop had verwerkt. Toch bleef tot aan de rust de voorhoede der gasten ver warring stichten in de Workumer defensie, maar ze misten do goede afwerking van hun vaak goed opgezette aanvallen. Na de thee kwamen de gasten aanvankelijk weer in het offensief. Akkerman vond een keer de lat op zijn weg. Maar enige minuten later had hij meer succes, toen hij profiteerde van een eigenaardig getreuzel in de verdedi ging van de thuisclub. Jn deze ogenblikken raakte de achterhoede van Workum min of meer de kluts kwijt, behalve Teake Wouda, die meestal juist daar opduikt, waar het ge vaar het grootst is. Toen van Goslinga kort daarop geslagen leek, kon hij nog net op de doellijn do gelijkmaker voorkomen. Toen Tlemen Boersma even later uit een vrije schop echter de stand op 31 bracht zakte het spel der gasten iets af, en 'kwam Workum weer meer aan bod. Een voorzet van K. Boonstra, werd tegen het einde, door Fre Boersma onhoudbaar in de hoek geplaatst. en thans werkzaam als bedrijfscontroleur aan de N.V. Lijempf, voorheen Tjebbes en Co., alhier. .Benoemd tot leraar van de Chr. Gym nastiekvereniging Excelsior” alhier, de heer W. Canrinus van Joure, die sinds enkele maanden bij wijze van proef reeds de lei ding heeft gehad. Voorts zal bij dezelfde uitgeverij verschij nen: een door Professor Dr E. J. Slijper en door Dr C. van Rijsinge vertaalde Neder landse uitgave van het standaardwerk van Morus, Geschiedenis der Dieren. Hun invloed op cultuur en beschaving; een grote roman uit het Zweeds van Ragnar Albin „De Zoon des Mensen keerde weer”; een meisjesroman van Wim Hora Adema „Het hangt aan do muur en het tikt”; een goedkope herdruk van Antoon Coolen’s „Sprookjes voor grote mensen”; een door Johan Winkler ingeleide en uit het Deens vertaalde bun del preken vanOluf Rothe „De God van Alledag”; een geschrift van N. J. G. van Schouwenburg „De Kerk maar sluiten...?”; en een 3e druk van het standaardwerk van Havelock Ellis „Psychologie van de Sexen”. Van een Nederlands auteur, die zich ver schuilt achter de naam W. H. van Eemlandt zullen een drietal „romans policiers” wor den gepubliceerd: „Weer een atoomgeleerde verdwenen”, „Een arabeske in purper” „Een Rubens op catechisatieboekjes drukken verschijnen. (Doopsgez.) Geen dienst. Molkwerum (Herv.) Voorm. 9.3U uur ’s av. 7.30 uur ds A. J. Schneider. 8 uur ds P. E. van Het Comité: Mevr. RUSSCHEN Mevr. VAN DER MEER Mej. PRUIKSMA Mevr. JONKMAN Zuster VAN DER MEULEN Mevr. FABRIE Mevr. DE JONG Mevr. JELGERSMA Mevr. KOOPEN Mej. VAN DER WERF Mevr. VAN ’T VEER, Heidenschap Doopsgez. Cons, byelkoar. Ek nou koe de foarsitster in great tal dames it wolkom taroppe. Nei de iepening songen wy it mienskipsliet, wernei de no tulen folgen. Mefr. 'Dijkstra kaem dan mei in kreas forslach fan de algemiene forgadering yn ’t Hearrefean. Meidielings wiene der net folie, sadat wy krekt klear wiene, do ’t de sprekster foar dizze joun, mefr. Bender ut Marssum, ynkaenr. As Onderwerp hie hja: „De vrouw in deze tijd”. As wy forgelykje mei de froulju fan sa’n 50jier tobek, dan hat de frou fen tsjintwurdich al aerdich meat sizzenskip krigen. Men kin nou eins gjin birop fine wer neist de man, doch ek froulju har wurk hawwe. Wy hawwe stemrjocht krigen, en binne yn it maetskip- like libben eins de gelike fan de man wurden. Dit is allegearre fansels hiel moai, mar it moat der net ta liede, dat wy eins mear bütenshös binne, dan der yn. Dat de hus- likheit fuort is, en dat wy hast wolris hwat in manlike ynslach krijje. Wy moatte yn alle omstandichheden üs froulikheit biwarje en derom is it ek fan bilang, dat de troude frou mei in gesin gjin baen o. i. d. bütens- hüs mear hat, tenzij it finansieel need- sakelik is. Nei it skoft hweryn wy in kopke thé dronken en de kontribüsje ynbard wurde, ferfolge sprekster har ynlieding mei de pro blemen fan de net-troude frou. Nei ófrin wie der gelegenheit ta fragen stellen, hwer 't ek gebrük fan makke waerd, sadat wy op in moaije joun werom sjen kinne. De foarsitster brocht üs aller tank mefr. Bender oer hwernei wy wer op ta gyngen. avonds heer A. Roosenburg spreken over o.a. zijn ervaringen van het nrof voetbal in Italië. Hindeleopen (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds Altena (Voorber. H.A.) ’s Av. 7.30 ds H. Altena (Jeugddienst). Geref.) Voorm. 9.30 ,uur ds v. d. Plaat Oudega, Nam. 2 uur Leesdienst. (Doopsgez.) Voorm. 9.30 uur ds Laurense van Meppel. Koudum (Herv.) NIEUWS S.V. „WORKUM” Uitslagen Zaterdag 17 October. Workum 1—D.W.P. 1: 4—1. Jun. A Workum 2O.N.S. 2 Jun. A: 14. Jun. B Workum 2Bolswardia 1: 314. Competitiestand 4e klas K.N.V.B.: 8 7 6 7 6 6 f 6 2 0 Woensdag 28 Oct-, ’s avonds 8 uur komt de heer A. Roosenburg in Hotel „De Wijnberg” een causerie houden. Vrij entree voor S.V.W— leden, donateurs en andere Toegang boven de 15 jaar. Workum 3 Heeg 3 Workum 2Heeg 2 Jun. B Workum 1Heeg 1 Uitwedstrijd Blauw Wit 1Workum 1 4e klas K. N.V. B. Supporters kunnen zich opgeven. Vertrek 2. uur van de Markt. Warns (Herv.) Voorm. 9 uur Eerw. Heer Lammertsma van Oosthem (H-A.) Nam. 1.30 uur ds D. J. Spaling van Workum. Staveren (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds J. Riemersma (H.A.) Nam. 2.15 uur B. J. Riemersma (Dankz.) Telefoon Redactie en Administratie 45 Postrekening 82259 uur Cand. uur ds A. J. Hiermee maakt het Plaatselijk Comité voor „V.H.V.” bekend, dat op Woensdag 28 Oct. een collecte zal worden gehouden, waarvan de opbrengst voor de volgende doeleinden be stemd zal zijn: le Aanvulling leermiddelen Kleuteronder wijs. Het door particulieren in stand worden gehouden. De allernodigste leermiddelen zijn vaak niet voorhanden. Daarom wil het Comité trach ten dit jaar de Kleuterscholen van alle rich tingen met een bedrag te verblijden. 2e. a. Bijdrage voor vacantiekampen voor suikerzieke kinderen.1 Er zijn in ons land een duizend suikerzieke kinderen. Deze kinderen, die op streng dieet zijn, kunnen in de vacantie niet terecht bij familie of in gewone tehuizen. .De verpleeg- kosten bedragen meer dan f 8.per dag per kind. De „V.H.V.” hoopt ook dit jaar weer vele patiëntjes een prettige vacantie te ver schaffen. b. Zedenopbouw Haltewerk „De Brêge”. In Leeuwarden bestaat dringend behoefte aan z.g.n. halte of middernachtwerk. Het Comité „De Brêge”, waarin vertegenwoordi gers van alle gezindten zitting hebben, stelt zich ten doel vrouwen en meisjes, die zich op zedelijk gebied misdragen, voor ondergang te behoeden. Dit zegenrijke werk hoopt de „V.H.V.’’ ook met een bedrag te steunen. c. „Het Baken” Voorlichtingscentrum op huishoudelijk en opvoedkundig gebied. Door het geven van schriftelijke en monde linge adviezen en het houden van cursussen in koken, naaien, enz. ,is „Het Baken” duizenden Friese vrouwen tot steun geweest. Wil men dit werk voortzetten, dan is gel delijke hulp noodzakelijk. 3e. Vacantie oververmoeide huisvrouwen. De uitzending van deze vrouwen naar Zuid- laren of Korte Hemmen is een groot succes geweest. Dit is mogelijk geweest, doordat de Friese vrouwen hiervoor collecteerden. Ook in ’54 hopen we weer talrijke overver moeide huisvrouwen te kunnen uitzenden. Met volle vrijmoedigheid beveelt het Co mité deze collecte, waarvan 20 pGt. voor plaatselijke doeleinden mag worden bestemd, bij U aan. kinderpostzegels koop aan en die draven en rennen thuiskomen in een ge- ontvangen worden door hartelijke, liefhebbende ouders. „Door het Kind vóór het Kind”, dat is do leuze waaronder de Kinderpostzegels te koop worden aangeboden. Het zou goed zijn wanneer allen, die door het kopen van Kinderpostzegels bijdragen aan het werk voor het „Kind in de schaduw”, eens zagen hoe dit geld wordt besteed. Wanneer die allen eens konden meemaken, met welk een vaak ontroerende zorg de kin deren worden omgeven die de helpende hand zo nodig hebben. Konden zien de onverflauwde belangstelling, het geduldig pogen en het nimmer versagen ondanks zo vele ervaringen die moedeloos zouden kunnen maken. Het is maar een zeer bescheiden bijdrage, die de rest van Nederland kan geven voor dit werk. Maar wanneer beurs en hart niet van elkaar gescheiden zijn, zullen we ook dit jaar weer gehoor geven aan de opwekking „Koop Kinderpostzegels”. Want het is zaliger te mogen geven dan te moeten ontvangen. (Nadruk verboden.) Workum 1D.W.P. 1: 41. Het was geen wedstrijd met veel spanning Zaterdag tegen de ploeg uit Rotsterhaule. Daarvoor was het spel vaak te doorzichtig en ontbrak er aan beide kanten teveel aan techniek. Toch wist Workum nog vier maal het net te vinden, waarbij doelman de Grave trouwens bij een enkele niet geheel vrijuit ging. Overigens speelde de achterhoede van de gasten een goede partij, waarbij het spel van spil Tijahaya opviel. Ook rechtsback Visser wist vele Workumer aanvallen te onderbreken. De verdediging van de thuisclub was er daarentegen in het begin niet al te best in en in deze ogenblik ken hadden de gasten daar zeker meer pro fijt van moeten trekken. Workum ontkwam meerdere malen aan een zeker schijnende achterstand. Geleidelijk kwamen de gastheren er echter beter in. Folkertsma schoot een De Nederlander geeft graag, maar hij wil weten waar het blijft. En wanneer nu weer de opwekking weerklinkt „Koop Kinderpostzegels” is zijn natuurlijke reactie: Alles goed en wel, maar wat wordt er met dat geld gedaan? Er is veel gesproken over de Eeuw van het Kind; en dat Kind is zo langzamerhand Zijne Majesteit het Kind geworden. Maar wie van Kinderpostzegels (preekt, denkt niet aan Zijne Majesteit. Die denkt aan de armen van geest, de gebrekkigen, de verstotenen en verschopten, de kinderen zonder jeugd. Aan al diegenen, die buiten hun schuld geraakt zijn in de hoek waar de slagen vallen. Aan de beklagenswaardige producten van zovele huwelijken, die vreemd zijn aan Vondels gloedrijke regelen over opregte trouw. Vorig jaar kreeg men via de Kinderpostze gels f 925.000.binnen, dat nadert dus het millioen. Dit bedrag werd weer ge distribueerd over honderden instellingen. Voor slechthorende, doofstomme, blinde, verlamde, asthmatische en zwakzinnige kinderen, lij ders aan vallende ziekte, op drift geraakte jeugd, kinderen die bescherming en ging behoeven. Tienduizenden mensen in ons land «teken naar deze kinderen de helpende hand uit. Sommigen doen dat in hun vrije tijd, anderen beroepshalve. Maar ook de mensen wier be- Gemeente Werkuni Van 15 tot en met 21 October 1953 Geboren, gehuwd en overleden: geen. en nam. 2 uur H. C. Endedijk (Beide diensten H.A.) (Bapt.) Voorm. 9.30 uur Heidenschip (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds D. J. Spaling. Nam. 1.30 uur ds E. J. Beker (Voorber. H.A.) Ferwoude (Herv.) Nam. 1.30 van Parrega. Gaast (Herv.) Voorm. 9 Ooijen. S.V.W.-leden en donateurs. Ook andere be langstellenden zijn hartelijk welkom. Toe gang boven de 15 jaar. Jun. A 2—O.N.S. 2: 1—4. Het loopt de Workumer Jun. A 2 niet tot dusver. Ook deze wedstrijd waren zij de minderen. De Snekers waren tikje sterker, doch de hoop op een winning werd iets levendiger, toen het eerste doelpunt toch voor Workum was. Uiteen corner, die door Bouke Dooper scherp voor het doel geplaatst werd, ontstond de voor sprong. Een der Sneeker spelers raakte de bal even aan en wipte het leder in de doelmond. Vóór de rust wist O.N.S. de stand echter op 31 in hun yoordeel te brengen. Na de rust vergrootten zij de stand tot 4—1. Het wordt tijd dat onze jongens eens wedstrijd winnen; het is echter nog het begin der competitie, zodat wij de hoop nog niet laten varen. dag in de narigheid, zij zien de ellende, en ze kunnen niet volstaan met een ambtelijke plichtsvervulling. Hun medewerken, maar vooral hun medeleven wordt gevraagd. En hun eigen problemen, hun eigen moeilijkheden, moeten ze daarbij maar op de koop toe nemen. Het overgrote deel van ons volk echter skan alleen maar helpen door een bijdrage te geven voor dit veelzijdige werk. Daarvoor zijn de Kinderpostzegels. De jeugd van Nederland pakt dit werk aan. De kinderen zorgen voor de kinderen, sterken voor de zwakken. De schoolkinderen komen straks langs deuren en bieden prentbriefkaarten te nen daardoor hun kameraadjes, kunnen lopen als zij, die zellige woning uur 10 uur Hoogmis, ’s Av. 7.30 uur (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds E. J. Beker (Voorber. H.A.) Nam. 5 uur ds D. J. Spaling. (Doopsgez.) Geen dienst. (Geref.) Voorm. 9 uur keer net over en Wouda zijn schot was te veel op de keeper gericht. Uit een fraaie Voorzet van linksbuiten Boonstra kon S> Kort daarop floot de scheidsrechter voor het einde, nadat ook de laatste pogingen van de gasten op niets uitliepen. 21 Oktober de jouns he al wei achten kiem da Beun fan Plattalinsfroulju yn de Zeer zeker zullen velen de bovenzaal van ,,De Wijnberg” vullen om deze bekende voet baller eens te hortn. De toegang is vrij voor een plekje in de zon, een plaats in de maatschappij) geven oneindig veel meer dan h kuntiae ontvangen. Zij titten dag aan

Friso nl | 1953 | | pagina 1