Binnenvering Bedstel met jarenlange garantie bij ERFSKIP - DE WORKUMER KRANT en Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen Zuidwesthoek van Friesland IJEME DE BOER, Autoverhuur Bezichtiging van het gerestaureerde Stadhuis Grafrechten B. JONGSTRA I 100 gulden B. JONGSTRA Wollen Dekens Flanel Lakens Graslinnen Lakens BEL 170 S.V.W. AGENDA I Zaterdag 31 October 1953 No. 43 76ste Jaargang FRISO. WARKUMS u een 2-persoons Zuiver f 34.50 f6.75 f4.85 de rechten voorde zgn. eigen graven ter secretarie te voldoen. Nadien zullen deze rechten, ver meerderd met incassokosten, per postkwitantie worden geïnd. Workum, 30 October 1953. Burgemeester en Wethouders van Workum, J. RUSSCHEN. De secretaris, VAN DER GOOT. Burgemeester en Wethouders van Workum brengen ter kennis, dat het gerestaureerde Stadhuis ter bezich tiging zal worden opengesteld op Zaterdag 31 October a.s., des voor- middags van 10—12 uur, des na middags van 25 uur en des avonds van 7-9 uur, op Maandag 2 en Dins dag 3 November a.s. des voormid- dags van 10—12 uur en des namid dags van 2—5 uur. Ten bate van het Groene Kruis zal een geringe toegangsprijs van 25 cent per persoon worden geheven. Kinderen beneden 15 jaar kunnen niet worden toegelaten. Tijdens de bezichtiging mag in het gebouw niet gerookt worden. Workum, 29 October 1953. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. RUSSCHEN. De secretaris, VAN DER GOOT. Hierbij wordt ter openbare kennis gebracht dat gedurende de maand November gelegenheid bestaat om Accordeons met koffer vanaf f 85.— Gitaren vanaf f27.50 ’t Huis met den Notenbalk U koopt reeds voor Fryske Brief XXIV. In hide bulte pake’s en beppe’s, heiten en memmen binne fan bi- tinken: Dat de bern tsjintwurdich lang safolle net om sizzen jowe en folie ündogensker as hja yn har tiid wiene. Doch dat skynt my in klachte ta, dy ‘t men elts slachte opnij to hear- ren kriget. Of it nou wier allegearre woï sa slim is as de minsken faek beare, ik wit it net. Witte jimme hwat ik leau? Aldere minsken skine har eigen jonge tiid forgetten to wêzen. Nei myn bitinken sille de bern fan doe en dy fan nou, elkoar sa fier net üntrinne. Wis it iene bern as ‘t oare kin in hiel ein skele, mar dat jildt dochs netfoar ‘talgemien. Né hear, men kin it my net oanprate dat alle heiten en pake's yn har jonge tiid, fan dy leave ‘skatten en leave popkes wiene. En de memmen en beppe's net allegearre ingeltsjes. (Ja as hja leine to sliepen, dat kin wêze.) As ik dan sa foar en nei sa’n aide pake tsjin ien fan syn pakesizzers wol- ris sizzen hear: ,,Foai, foai, hwat jimme tsjintwurdich ütheve, hawwe wy nea dwaen doarsten. Wy joegen folie mear om sizzen en wiene altyd like „gehoarsum.” Dan tink ik by my seisPake, pake, wêz dochs foarsichtich. Lit ien fan jou aide maten jo net hearre. Hwant as dy dan ris üt ‘e skoalle klappe soe, koe it hiel wolris Wêze dat jo „prestige” in danige knau krige. Harkje marris as sa‘n pake op ‘e praetstoel sit en der gjin mat om ‘e teannen is. Yn dit gefal lytse potten mei greate earen. Hwat forhalen er dan los komme. Hwat nuvere fiten hy en syn maten, (dy ‘t gjin hier better wiene as hy) wol ütheefd hawwe. Sjoch dan krije wy in hiel oare yndruk fan dy leave popkes. Noch net ienris sa malle lang lyn siet ik ekris by sa-n pake. En it forhael hwat hy my doe die, is winliken to moai om it hjir net oer to briefkjen. Foral om ‘t der noch wol fan dizze pake syn aide maten wêze sille, dy ‘t der witten fan hawwe. Nou liket it my it moaijste ta en lit pake oan 't wurd. Der geane wy dan. „Jo hawwe in kearmanich skreaun oer de badhokjes dy‘t op itKaei- dykje stiene. Der wit ik noch skoan fan. Ja jo moatte rekkenje dat spul naem net sa tige op. Sadwaende hawwe dy hokjes ek nea oars as yn de grounferve stien. Oan ‘t öffervjen is ‘t net takommen. Foarmiddeis wie ‘t spul iepen foar froulju en bern. En as der swom- men waerd stie op ien fan de hokjes in hachje. Sa gau wy dat yn ‘e gaten hiene, wie ‘t üs tiid. Wy der as de wearga op üt om krabben to fangen. Dan der mei nei de hokjes en dan treauwen wy dy troch de naden fan de planken. Nou witte jo grif ek noch wol dat dy 'krabben jim sa om ‘e tean nen sieten. Jo kinné dan ek wol bigripe sa gau dy dames en bern de krabben rinnen seagen, wie ‘t güle moart en bran. Och och, hwat hiene wy dan dochs in wille. Mar wy moasten meitsje dat wy fuort kamen, hwant it duorre dan oarnaris net lang, dan kaem Willem’s Fetsje. Ik tink dat hja sa’n bytsje tasicht op it spul hie. Hja hie dan in aide klüntsjeskjirre en fong der de krabben mei fan de planken óf.” En pake siet slop fan laeitsjen op ‘e stoel. Dat ik wol mar sizze, de bern fan doe en dy fan nou, rinne sa her net ut enoar. In ekskurzje nei Snits Verschijnt ëe»maal per week Uitgave A KERKDIENSTEN OFFICIËLE MEDEDELINGEN uur uur BURGERLIJKE STAND uur ds P. E. uur van H. uur en nam. M een strijd. PLAATSELIJK NIEUWS S.V.W. NIEUWS i l 5 Advertentietarief: 7 cent per m.m. Advertenties van buiten Friesland 9 c\' per m.m.' Contracten volgens algemene regeling Abonnementsprijs: f 1,10 pér kwartaal per post f 2.40 per halfjaar uur uur ds B. gewas. ds ds uur uur uur Alleen bö ds H. aanwezig waren, ze deze prach- ze Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedige opgaaf! gewas. ds P. E. met en zonder chauffeur I zijn dan in elkaar ingesteld”. Een ander zegt: „Laat het maar is, want als we we geen eigen baas Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten NOORD D 61 uur uur ds Blauw Wit (L’wardenWorkum 1: 40. Workum is tot dusver in haar uitwedstrij den niet gelukkig geweest, werd door iemand opgemerkt. Men kan echter ook zeggen, dat zij thuis evengoed verliezen, als niet beter wordt ge speeld dan in Leeuwarden het geval was. In de eerste helft van de 'wedstrijd waren de Blauw Witters bijna altijd in de aan val. Reeds na een vijf minuten spelen, toen I in het greide- gemechaniseerd en TOCH ERG GENOEG! Vrijdagavond j.l. toen het schemerig begon te worden, werd de 16-jarige dochter van de veehouder v. d. M. op de Langelaan aangereden door een motorrijder, die waar schijnlijk door een tegenligger 'verblind is geweest. Het meisje kwam in de sloot terecht en werd in bewusteloze toestand uit het water gehaald. Gelukkig bleek het nog mee te vallen. De dokter constateerde alleen een zenuwschok. voor het gewas, ds B. Fabrie. Bijbellezing. Zeer grote voorraad. Ook in Mandolines, Banjo’s Blokfluiten, Mondorgels,Snaren Gramofoonplaten Muziekboeken vindt pracht sortering in Kruizebroederstraat 33, SNEEK Tel. 2279 2 uur ds Altena. Dankstond voor (Geref.) Voorin. 9.30 uur 2 uur ds Bonda van Staveren. (Doopsgez.) ’s Avonds 7.30 uur ds Nielsen. Voorm. 11.30 uur Jeugddienst. Koudum (Herv.) Voorm. 9.30 uur Brouwer (H. Doop), ’s Av. 7.30 J. Brouwer. VOOR OF TEGEN EEN VERENIGD EUROPA Toen Eisenhower een bezoek bracht aan Europa heeft hij gezegd: „Als ik in Europa op reis ga, schop ik steeds tegen grenzen aan. Ga ik naar rechts, een grens, en naar links ook weer een grens. Wat is dat toch lastig”. En hij heeft gelijk, Europa is verdeeld en daardoor zwak. Europa moet één worden, want „Eendracht maakt Macht”. Maar willen de inwoners van dit werelddeel dat? Om dit te weten te komen wordt er een proefstemming gehouden. In Duitsland is dat reeds gebeurd in twee steden. De namen weet ik niet meer, maar van het aantal mensen die opgekomen zijn (en dat was 75 pCt.) heeft 96 pCt. vóór een Verenigd Europa ge stemd. Dat is een pracht resultaat. Ook in Bolsward en Delft zal die stem ming gehouden worden, omdat de politieke samenstelling van de inwoners van die ste den ongeveer gelijk is aan die van ’t ge- hcl“ land. Op 17 December zal die proefstem ming gehouden worden. En daarom zijn er vóór die dag, veel vergaderingen, waar men de Bolswarders en Delftenaren duidelijk maakt waar het nu eigenlijk om gaat. Do voordelen „DE JONGEREIN” 29 Oct. Hedenavond vergaderde Jongerein” afdeling Workum en WORKUM. Zoals we vorige week ver meldden is inmiddels te Bolsward de prijs uit gereikt van de opstelwedstrijd, die eind vo rig jaar in de „Europese stad” onder de oudere schooljeugd werd gehouden. Door onze plaatsgenoot Karei Veldman is bij die gelegenheid met nog een aantal leerlingen van de Technische School ook nog een eervolle vermelding behaald. Het met de hoogste prijs bekroonde op stel van mej. N. de Hoop te Makkum, werk zaam op het C.A.F.-kantoor alhier, laten we, zoals aangekondigd, hieronder volgen: zo blijven als het nu is, want als we een éénheid vormen zijn we geen eigen baas meer. Wat zou het, we zijn toch allemaal arm, als we bij elkaar gaan zijn we immers nog armer”. Ik geloof toch dat deze mensen het niet bij ’t 'rechte eind hebben. Deze twee laatste bezwaren kunnen niet op tegen de grote voordelen. Ook de moei lijkheden die zich kunnen voordoen, zoals bij de taal «n munten, moeten we trachten te overwinnen. Er moet een éénheid van munten komen in een Verenigd Europa. Als we allen medewerken en allen onze kracht geven, zul len we het zeker tot een goed einde brengen. Heeg nog eens doelpunten door haar rechts buiten, zodat een 22 gelijke stand het eind resultaat werd. Workum 1 BHeeg 1 B: 20. Voor de rust een gelijkopgaande Resultaat 00 stand. Na rust benutte A. Bouwman een strafschop. Hierna werd het spel van Workum rustiger en kwam de mid- denlinie meer aan spelopbouw toe. Ij. Hiem- stra gaf een mooie pas af aan Guus Brauner die onhoudbaar doelpuntte. Even later her haalde Dirk Wielinga dit, doch de linksbin nen of -buiten profiteerden er nu niet van. Door het goede spelen van het Workumer achtertrio en het stuwende werk van Jan Tjalsma kreeg Workum een overwicht, doch doelpunten kwamen er niet meer. Makkum 1 AWorkum 2 A: 30; Workum 2Heeg 2: 14; Blauw Wit 1Workum 1: 40. uur ds D. het gewas. ds R. Hofman uur en nam. Leeuwarden. Woensdag 4 Nov. ’s av. 7.30 uur ds H. C. Endedijk. Dankstond (Bapt.) Voorm. 9.30 uur Woensdagavond 8 uur Heidenschap (Herv.) Voorm. 9.30 D. J. Spaling (H.A.) Nam. 1.30 D. J. Spaling (Dankz.) Woensdag 4 Nov. Nam. 1.30 uur ds D. J. Spaling. Dankstond voor het Ferwnude (Herv.) Voorm. 9 van Ooijen. Er Wordt echter gewikt en gewogen. De één zegt: „Ik ben er voor omdat we dan sterk zijn en machtig. Handel en nijverheid gaat er op vooruit, omdat de tolgrenzen verdwijnen en daarmee ook de invoerrechten, en dan kunnen onze producten vrij uitgevoerd wor den. Onze groente en fruit behoeft dan niet meer doorgedraaid te worden. Ook de suk kelaars "kunnen onze staat niet meer voor millioenen benadelen. De legertjes van alle landen stappen dan samen en vormen één groot leger. Ze oefenen samen, leger en vloot, en zijn dan in een mogelijke oorlog goed op Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens, familieberichten desnoods Vrijdagsmorgens voor 10 uur Lyk as Jo yn de adfortinsje léze kinne, wolle „Warkums Erfskip” en de „Zeilvereni ging Workum” Sneon oer in wike in ekskurzje halde nei it skipfeartmuseum anneks aldheitkeamer to Snits. Beide forienings miene dat harren leden bilangstelling hawwe sille foar itjinge der to sjen is. Foar de iene sil it aksint faeks efkes oars lizze as foar de oare, mar dat is fan ündergeskikt bilang. It skipfehrtmuseum hat dizze simmer krekt 15 jier bistien en yn dy tiid is dizze ófdieling, net yn it minst troch de kundige lieding fan har konservator, Drs. H. Halbertsma, üt- groeid ta in museum dat de leafhabbers fan wettersport en histoarje in great geniet jaen kin. Goed 30 modellen fan allerhande skipstipen bineffens tal fan foarwurpen dy ’t iennich forban halde mei de skipperij binne hjir byelkoar brocht en jowe in yndruk fan de Fryske kust- en binneskipfeart yn de rin der tiden. Skilderstikken fan de béste 17de ieuske Nederlanske séskilders binne hjir to biwdnderjen. De aldheitkeamer hat yn it earste plak mear in pïèatselik karakter, net allinnich fan Snits, mar ek fan it gea der omhinne, Wy sille net bisykje Onder wurden to brin- gen hwat hjir to sjen is. Ek de ynrjuchting fan de aldheitkeamer is spesiael foar us „De Omstreken in Hotel „De Wijnberg”. De vergadering werd geopend door de voorzitter J. Vaartjes die alle aanwezigen een hartelijk welkom toeriep en wel in ’t bijzonder de spreker van deze avond de heer D. J. van Es, Hoofd assistent van de R. L. V. D. Sneek en de paar bestuursleden van de plaatselijke Friesche Mij. afdeling. De voorzitter betreurde het dat niet alle leden op deze eerste vergadering van dit seizoen aanwezig konden zijn. Het prach tige herfstweer kon, zou men zeggen, hun niet thuis houden en de grootste drukte was ook bij de meesten wel achter de rug. Maar ondanks hoopte de voorzitter dat dit een gezellige maar ook een leezame avond mocht worden. Door afwezigheid van de secretaris werden de notulen door de tweede secretaris voor gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken werden voor kennis geving aangenomen. Hierna verslag van de excursie die van ’t zomer werd gehouden. De leden die toen niet meegeweest zijn en nu hadden allemaal spijt dat tige dag gemist hadden nu ze dit verslag hoorden. Daarom beloofden ze dan ook direct volgend jaar gaan we allemaal mee. Na de pauze werd het woord gegeven de spreker van van Es, mechanisaesje op de greide-bidriuwen.” fan de Aldheitkeamer fan bilang. Mocht der gelegenheit ta wêze, dan sil ek noch in bisyk brocht wurde oan it stedhös mei syn skutterskeamer, der ’t alles, hwat op de aide Snitser skutterij bitrekking hie, yn opsteld ts. Telefoon Redactie en Administratie 45 Postrekening 82259 Workum 3—Q.V.C. 2, aanvang 3.30 Workum IAWorkum 2 A, aanvang 2.15 Workum 1 BQ. V. C. 1 B, aanvang .2 HeegWorkum. Vertrek per bus 2.15 van de Markt. Supporters kunnen mee. Bolswardia 1 BWorkum 2 B. Vertrek per fiets 1.30 uur van de Markt. Aanvang 2.15 uur ds J. uur ds vans Fa. T. GAASTRA Bz. Boekhandel en Drukkerij, Workum van een Europese éénheid worden hier be sproken, doch evenzeer de nadelen. Ook in de kranten wordt er veel over ge schreven. De voor-pagina van het Bolswards Nieuwsblad staat vol grote, dikgedrukte let ters, met zinnen als „Bolsward Europese stad”. Bolsward gaat daardoor er op voor uit en staat nu in het middelpunt der be langstelling. Heel Europa kijkt in spanning naar Bolsward. Allen willen graag weten hoe de uitslag van de proefstemming zal zijn. Gaast (Herv.) Nam. 1.30 Ooijen. Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 H. Altena (H.A.) ’s Av. 7.30 Altena (Dankz. H.A.) Woensdag 4 Nov. ’s Av. 7.30 uur ds het gewas. Leesdienst. Nam. (Doopsgez.) ’s Av. 7.30 uur ds R. Hofman. Molkwerum (Herv.) Voorm. 9.30 i 2 uur ds A. J. Schneider. Woensdag 4 Nov. ’s av. 7.30 uur ds A. J. ^Schneider. Dankstond voor het gewas. JWarns (Herv.) Voorm. 9 uur ds B. J. Riemer- sma van Staveren (H.A.) Nam. 1.30 uur ds B. J. Riemersma (Dankz. en H. Doop). Staveren (Herv.) Voorm. 9.30 uur Leesdienst. ’s Av. 7.30 uur ds T. W. Dekker van He- melum. Woensdag 4 Nov. ’s av. 7.30 uur J. Riemersma. Dankstond voor het Zondag 1 November 1953 Workum (R.K.) Voorm. 7.30 uur Vroegmis. 10 uur Hoogmis, ’s Av. 7.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds E. J. Beker (H.A.) ’s Nam. 5 uur ds E. J. Beker (H.A. en Dankz.) Woensdag 4 Nov. ’s Av. 7.30 J. Spaling. Dankstond voor (Doopsgez.) Voorm. 10 (Geref.) Voorm. 9 J. C. Hagen van Gemeente Workum Van 22 tot en met 28 October 1953. Geboren, gehuwd en overleden: geen. Jouke grandioos miste, meenden wij de eerste goal te moeten noteren. De gastheren schoten echter slecht; dan weer hoog over en even later prompt naast! Na 20 minuten, toen de Workumer keeper uittrapte, werd de bal netjes door de links binnen der gastheren opgevangen en overi gens niet onhoudbaar, ingeschoten. Uit een handsgeval ontstond even later het tweede doelpunt. De rust trad met een 20 voorsprong voor Blauw Wit in. In de tweede helft kwam er even een op leving, toen de Workumers eens doorbraken. Tiemen Boersma, die volgens enkele Leeuwar der supporters de enige speler was, die opviel, brak door en de bal belandde bij S. de Vries, die echter netjes overkopte. Na deze kans verslapte de voorhoede en Blauw Wit schepte nieuwe kansen, waardoor de stand nog op 40 in hun voordeel kon worden gebracht. Hiermede eindigde deze wedstrijd, die men moeilijk aantrekkelijk kon noemen. Zaterdag moet Workum naar de tegenwoor dige leider, n.l. Heeg. Men zou direct verlies voor Workum kun nen voorspellen, doch bij een beter spel dan in Leeuwarden is misschien gelijk spel nog niet uitgesloten. Workum 3Heeg 3: 22. Een aardige wedstrijd tussen twee gelijk waardige tegenstanders met Workum iets in de meerderheid. Workum liep nog al hard van stapel. Uit een voorzet van v. d. Veen schoot H. Roskam zo hard en zuiver in dat er voor de Heeg keeper geen houden aan was. Dr. Schaap liep goed toe op een hoge trekbal van Theo Westendorp maar de kopbal ging juist over de lat. Toen kwam van rechts een kans. Eerst bracht de paal voor Heeg redding, doch opnieuw probeerde dokter Schaap het en nu was zijn kopbal zuiverder gericht 20 (een beheerst doelpunt). Toch liet Heeg de moed niet zakken toen het scheen dat Workum haar voorsprong zou vergroten. Piet Wesselius stelt de Heeg-keeper geducht op do proef doch deze weerde zich uitstekend. Juist in deze periode van het Workumer overwicht zette Heeg de tanden op elkaar en wist het spel te verplaatsen. Enige corners volgden en kort voor de rust werd de achter stand verkleind tot 21. Na .de rust ging schillende werktuigen die bedrijf gebruikt worden en kunnen worden. De voor- en nadelen werden door de spreker wel in ’t bijzonder naar voren gebracht. Spr. meende dan ook te moeten waar schuwen voorzichtig te zijn met aankoop van verschillende werktuigen. Bedenk steeds eerst „is het verantwoord voor mijn bedrijf?” Want hier moet ook terdege bij gerekend worden. Niet alle mechanisatie is verant woord. De onkosten en 'afschrijvingen mogen niet hoger komen dan de tijd die er mee bespaard wordt aldus spr. Hier over kwamen nog heel wat vragen los, die door spr. naar ieders tevredenheid werden beantwoord. Als verrassing had de heer van Es nog een paar aardige filmpjes meegenomen. Twee werden vertoond over mechanisatie in de 1 grondbewerking. aan i Daar de rondvraag niets meer onleverde deze avond, de heer D. J. dankte de voorzitter de heer van Es voor met als onderwerp: „Forantwurde (z’n uitgebreide en ook leerzame lezing en al i len die meegewerkt hebben om deze avond zo Spr, ging in vogelvlucht langs de ver. ‘goed te doen slagen.

Friso nl | 1953 | | pagina 1