I DE WORKUMER KRANT Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland Grafrechten H. Walingo, Administrateur IJEME DE BOER, Autoverhuur I S.V.W. AGENDA BEL 170 Zaterdag 14 November 1953 No. 45 76ste Jaargang met en zonder chauffeur Klaproosdag 1953 Hjerstsang FRISO. Kantoor geopend: Zaterdags- en Maandagsmorgens van 9—12 uur Ik freechje oan Sinterklaes ‘n Mondharmonika of ‘n Blokfluit üt ’t Hüs mei de Noatebalke to Snits OUDEGA (W.) Deskundige behandeling van Uw Boekhouding en Belastingzaken Burgemeester en Wethouders van Workum, J. RUSSCHEN. De secretaris, VAN DER GOOT. Opbrengst Watersnoodzegels Hierbij wordt ter openbare kennis gebracht dat gedurende de maand November gelegenheid bestaat om de rechten voor de zgn. eigen graven ter secretarie te voldoen. Nadien zullen deze rechten, ver meerderd met incassokosten, per postkwitantie worden geïnd. Workum, 30 October 1953. Fryske Brief XXVI. It moat eartiids, ja yn earder ieuwen dan altyd, al folie wizansjewest hawweomminskendy‘thwat op har kerfstok hiene, en inkeld ek wol- ris unskuldigen, yn ‘e boeijens to slaen. Dat wol sizze hja krigen in keatting om ‘e polsen en om ‘e fuotten. Sadwaende waerden hja twongen en bleau nacht en dei yn ien en deselde balding sitten of lizzen. Hwant by eltse biweging dy ‘t hja makken skrynde it izer om pols en ankel. Wiswier in swiere straffe. En it is mar lokkich dat straffen as dizze öfskaft binne. Dat men in hynder in bongel om ‘e poat docht, nou dat kin men jin noch yntinke, mar in minske in keatting oan ‘e fuotten, né soks past net. Lit stean dat immen alhiel frijwillich soks hwat om ‘e fuotten docht. En dochs Wy sieten forline wike mei in man as hwat yn ,,de blauwe ingel.” Né, gjin herberch fan dy namme, mar lyk as de measten wol witte sille, neamt men de treinen dy ‘t tsjintwurdich yn it Noarden ride, „de blauwe ingel.” Goed wy wiene mei in man as hwat op reis. En hoe giet it dan oarnaris as men mei sa‘n ploechje byelkoar sit, de iene wit dit en de oare wer dat. Nocht om neat moat je tinke. Nou siet der in pear banken fan üs óf in jongfrommiske, tige opttoaijt, en ek tige yn ‘e ferve. En smoke, smoke ik soe ‘t har wier net forbetterje kinne. Hja wie nei ‘t skynt danich wiis’ op har küten, hwant hja hie it koarte rokje mar frijhwat heech oplutsen, sa dat men frij sicht hie fan de knibbels oan ‘e teannen ta. Piter dy ‘t efter my siet, bügde him nei mei oer en sei: „Dy wol üs sjen litte hoe moai har küten binne wolst wol leauwe.” En tsjin Sjoerd dy ‘t op ‘e bank neist üzes siet, sei er: „Foar dy sjen heite.” Ha war, hwat Piter allegearre wol utere, sil ik hjir mar net oer briefkje hwant it is nou just net sa ge- skikt om swart op wyt to setten. Doe 't it frommiske, by it earste stasejon der ‘t de trein stoppe, oerein gyng, stjitte Piter my oan en sei: „Moatst ris sjen ju, dat frommis hat in keatting om ‘e poat“. Nou is Piter altyd tige rüch yn syn praet en der fandinne dan ek dat botte „om ‘e poat“. Wy sjen fanseis enlithynoch gelyk hawwe ek. Earlik hear, hja hie in eintsje fyn keatting om it ankel bingeljen. Wy sieten to sjen as nei in great wünder. Sa gau hja ütstapt wie en de doar efter har ticht, bigoun Sjoerd: „Seagen jimm' dat nou earst Nou ik hie ‘t fuortynienen al troch, sa gau wy ynstapten". Piter stoarre it frommiske nei sa fier hy har sjen koe en sei mear yn him seis as tsjin üs: „Sa mal ha ‘k it nea earder sjoen. Hoe't sa‘n ien it nou yn ’e holle kriget, (hy neamde it oars), en rin sa Ians destrjitte. Ik bigryp er neat mear fan sjeder“.Sjoerd frege: „Hwer begrypstüneatfan?" „Hwat san frommiske biweecht en gean sa op reis“ wie Piter syn biskie. En doe die Sjoerd in ütfal, dy ‘t ik net gau forjitte sil. Hy seitsjin Piter: „Sil ik dy ris hwat sizze. Dat frommiske docht moai grif in bulte oansport. Enomlinich to bliuwen docht hja moarns mei oan „ochtendgym nastiek". Nou moast hja fan ’e moarn op reis en fanseis alles like hastich en doe is de earmban har om ‘t ankel gliden". Om’t ik neat sei, seach Piter fan de iene nei de oare en hwat twi- feleftich sei er: „Soe ’t? Mar.... hoe kin nou in earmban fan jins pols, om jins ankel glide?" Sjoerd en ik wy prüsten fan ‘t laeitsjen. En Piter andere moai nidich „Jimme binne allebeide net wiis. Healwize gekken binne jimmeja". Mar salang wy dy deis byelkoar west hawwe, hat Piter wit hoe faek sein: „Soe sa'n keattingkje nou in neije moade wêze of faeks it iene1 of oare kenteken Ja wy hawwe him ek net üt ‘e dream helpe kinnen, sadwaende bliuwt dit dos noch in probleem. Hwat soe ik graech sa'n moaije Accordion of Gitaer ha wolle üt ’t Hüs mei de Noatebalke to Snits. „KUNSTENAARS HELPEN” Verschijnt éénmaal per week Uitgave ,1 Telefoon Redactie OFFICIËLE MEDEDELINGEN KERKDIENSTEN uur 6 9.30 2—IJ.V.C. en ’s av. uur uur heal. PLAATSELIJK NIEUWS BILJARTEN van de d. het Beursgebouw dit en waerd. bistjür dochter, so an. Abonnementsprijs: f 110 per kwartaal per post f 2.40 per halfjaar Alle lesuren van zigd en Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten NOORD D 61 Advertentietarief: 7 cent per m.tn. Advertenties van buiten Friesland 9 ct; per m.tn. Contracten volgens algemene regeling vans Fa. T. GAASTRA Bz. Boekhandel en Drukkerij, Workum Geslaagd voor het eerste examen, uit gaande van de Stichting tot bevordering van de studie van het bank- en effectenbedrijf te Den Haag, onze stadgenoot de heer P. Visser "Nz. Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedige opgaaf! Forkaldheit, gryp, hja alle sykten gripe it minskdom sa mar oan En men tinkt oan ear’dre tiden, Och, hwat wie it doe dochs skoan. De opbrengst van de toeslag der water- snoodpostzegeïs, vermeerderd met het bedrag van de verkoop der eerste-dag-omslagen, be^ droeg in totaal I 1.615.930.14. Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens, familieberichten desnoods Vrijdagsmorgens voor 10 uur Gean nei ’t sykbèd fan jim neiste, praet en dog dan hiel gewoan. Praet oer dingen fan it libben, Hwant dan ha jim neat bidoarn. De sike leit mei langst to wachtsjen dat jo by him sitten gean. Dog it nou, lit dit net 5vachtsje, Lit der foar in „pretsje” stean. Mar de sike bliuwt mar lizzen op it plak der in dat hüs. As jo sa noch fierder libje, wurdt dy sykte ta in krüs.... Staveren (Herv.) Voorm. 9.30 uur. en nam. 2.15 uur ds B. J. Riemersma. Blêdden falie fan ’e beammen, beammen wurde nou wer keal. Ek in elts sil dit fornimme: Jouns giet men nei forgaderseal. uur ds ds D. J. 5.30— 6.30 6.30— 7.30 7.30— 8.30 8.30— 9.15 915—10.15 Workum 2—IJ.V.C. 2 Workum 2 AMakkum 1 A Handbal Workum 1Stiens 1 uur ds T. J. uur de heer Elzinga, en onderstreepte even de noodzake lijkheid van het christelijke partijleven. Na notulen en ingekomen stukken volgde een referaat van de heer J. D. de Jager onder de titel „hete brij”, waarin werd nagegaan wat de oorzaken zijn van de niet overgrote belangstelling voor de politiek. Ve len lopen als een kat om een heet bord pap heen, zonder te proberen iets te be grijpen van wat er op het spel staat. Het merendeel voelt niet veel meer voor bespre king der politieke en staatkundige belangen van een volk, bezien vanuit het geopenbaarde Woord. Er moet weer een klemmende oproep uitgaan onder alle geledingen van ons volk tot opwekking en verdieping van beginselen. In de steeds meer merkbare ontkerstening moet terdege stelling worden genomen en vooral de ouderen zullen zich dienstbaar moeten maken om de jeugd te leiden, opdat die jongeren straks de openvallende plaatsen kunnen innemen. Op deze rede, die gericht was op meer ac tiviteit, allereerst in eigen kring, volgde bespreking van de moeilijkheden die zich voordoen. Vervolgens werd aan de orde gesteld het punt, om hier deze winter te kunnen komen tot een kadercursus. Staande de vergadering gaven zich spontaan een dertigtal leden op. Als thema zal worden behandeld op die avon den: „De Christelijke grondslag bij de poli tiek”. Wie dan als referent optreedt, zal nog nader uitgemaakt worden. Na een korte bespreking over de volgende week te Utrecht te houden deputaten-vergade ring, sloot de voorzitter van de Arjos deze avond met dankgebed. Ja dy tiid fan heale minsken is ek nea sa protte skoan. ’t Heakket tusken mem en mar ek tusken heit en ons vermogen ligt, om mooi als noodzakelijk werk mogelijk zetten. Laten wij van g«- oardiel oer üt to sprekken, wiene wy it der oer dy ’t hjir by jown helderjend wurke en liker makken as se soms liken. Maandags worden gewij- wel als volgt: 4.305.30 uur meisjes 5, en Administratie 45 Postrekening 82259 WORKUM. Zondagmorgen na de dienst werden in de Geref. Kerk verkiezingen ge houden om te voorzien in de periodieke va catures. Gekozen werden tot ouderling de heren H. S. Haytema en H. Hilverda. Tot diaken de heren Tj. de Jong en M. Vrij. A.R. en ARJOS BIJEEN 12 Nov. Dinsdagavond kwam de Anti Revolutionaire Kiesvereniging „Nederland en Oranje” bijeen met de leden van de Arjos in de lokalen achter de Geref. Kerk. In z’n openingswoord herdacht de voor zitter de heer R. G. Visser het plotselinge heengaan van de secretaris, de heer W. T. H. Altena. Nam. 2 van Molkwerum. (Doopsgez.) Niet ontvangen. (Geref.) Niet ontvangen. Koudum (Herv.) Voorm. 9.30 7.30 uur ds J. Brouwer. (Doopsgez.) ’s Av. 7.30 uur ds R. Hofman. (Maandelijkse collecte.) Molkwerum (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds A. J. Schneider (H. Doop en Voorber. H.A.) Nam. 2 uur ds H. Altena van Hindeloopen. Warns (Herv.) Voorm. 9.30 Drent van Parrega. Nam. 2 Jellema van Molkwerum. PATRIMONIUM 11 Nov. ’53. Hedenavond kwam Pa trimonium bijeen onder leiding van haar voorzitter, de heer IJ. van der Heide. De Geref. Vrouwenvereniging was deze avond als gast aanwezig- Spreker was in deze ver gadering de Weleerw. Heer Ds. H. C. Endedijk met het onderwerp: „Mariaverering”. Uiteengezet werd hoe de Mariaverering in de loop der eeuwen langzamerhand is ge groeid tot wat ze nu is. Daarna toonde spr. aan waarom wij als Protestanten tegen standers zijn van de Mariaverering en wees er op dat de lijn in de H. Schrift ten opzichte van Maria steeds naar beneden gaat. In de geanimeerde bespreking die volgde werden nog verschillende punten betreffende dit onderwerp nader uiteengezet. J)e voorzitter was dan ook de tolk van alle aanwezigen toen hij Ds. Endedijk dank bracht voor dit mooie en leerzame referaat. De datum van de e.v. vergadering werd vastgesteld op Dinsdag 8 December a.s. Da heer F. Steenstra zal dan een referaat houden over: „De vereniging van de beide naturen in Chrjstus.” (Doopsgez.) Voorm. 10 (Maandelijkse collecte.) (Geref.) Voorm. 9.30 en ’s av. 7.30 uur ds H. C. Endedijk. (Bapt.) Voorm. 9.30 uur Leesdienst. Woensdagavond 8 uur Bijbellezing. Heidenschap (Herv.) Voorm. 9.30 E. J. Beker. Nam. 1.30 uur Spaling. Ferwoude (Herv.) ’s Av. 7.30 van Ooijen. Gaast (Herv.) Nam. 1.30 uur ds P. E. van Ooijen. (H. Doop.) Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds uur ds 'A. J. Schneider it stedhüs brocht der ’t de riedsseal en de skutterskeamer binammen üs omtinken hiene. Sünder erch makket men fansels forgelikin- gen mei oare stedhuzen en dan leauwe wy dat bygelyks de riedsseal fan Warkum it noch wint fan dy fan Snits. It skutters- keammerke wie aerdich troch syn ynhald, dy ’t fanwege de aldheitkeamer forsoarge In goed idé wie it fan it steds- om foar de bisikers in cyclostilearr© oersjuch biskikber to stellen fan de histoarje en ynrjuchting fan it stedhüs. Fan de aide- nei de moderne sfear wie hjir mar in hoannestap, hwant yn de hal en in oangrinzjend fortrek wie in ütstalling fan moderne skilderkunst fan de skilder Freek v, d. Berg üt Amsterdam. Wy achtsje üs net deskundich genöch hjir in fundearre mar allegearre iens dat de taljochting waerd faek tige for- de stikken bannim- op it earste gesicht 7 jaar 10 11 jaar 12 13 jaar 14 15 jaar dames 16 jaar en ouder voetbal le elftal -f- reserve’s 3.15 uur 2.00 uur 2.15 uur 10 Nov. Hedenavond waren in „De Wijnberg” de Bolswarder biljarters uit „Het Wapen van Wonseradeel” op bezoek, maar de pas begonnen competitie van de leden on derling kon na de zo geanimeerde start ook gerust een week overslaan. Van die compe titie verwacht het bestuur dat de clubavonden beter tot hun recht zullen komen. Bovendien kan op die wijze een algehele spelverbe- tering worden verkregen en in elk geval zullen voor de elk jaar vast te stellen handi cap meer en juistere gegevens beschikbaar komen dan tot dusver. ’t Leek vanavond bijna of het spelpeil opeens zo’n grote sprong vooruit heeft ge maakt, maar het moet natuurlijk aan louter toeval worden toegeschreven, dat de meeste Workumers in beste vorm waren en nu een klinkende overwinning behaalden. Van de sterk spelende Jopie’s van beide clubs werd een spannende strijd verwacht, maar het succes was aan de kant van Workum, doordat er achter elkaar twee series van elk ruim 40 caramboles werden genoteerd. „De Wijnberg” heeft trouwens nog meer veelbelovende spe lers, althans in vergelijking met vroegere jaren, zodat het a.s. vertrek van de hoogst aangeslagen bil j artexpert niet zo’n gewel dige verzwakking voor de club behoeft te be tekenen. Enkele Bolswarders weerden zich niette min dapper en eindigden zelfs met winst, doch in totaal raakten ze toch een paar honderd caramboles achter, waarvan ze vol gende week in eigen clubzaal weer iets ho pen pp te halen, maar de achterstand is te groot om die in één keer weg te werken. De papieren staan voor „De Wijnberg” ditmaal eigenlijk veel te gunstig en om de spanning er wat in te houden, zou men het beste doen van het idee uit te gaan dat met een schone lei begonnen wordt. Tenslotte wordt er niet om een „boerepleats” gespeeld, maar dat de boermanse biljarters dit jongste nederlaagje dwars zit en hun biljartkrijt om wrake roept, dat kunnen de gasten zich voor gezegd houden. Blêdden falie fan ’e beammen, beammen wurde nou wer keal. Ek in elts sil dit fornimme: minsken wurde kald en Ja, de sounheit is it moaiste hwat ik jimme winskje kin Flaw’ jim dat, tink ek oan oaren, dan ha ik al hiel myn sin. EKSKURZJE FAN DE „ZEILVERENIGING WORKUM” EN „WARKUMS ERFSKIP” Wy wolle hjir yn ’t koart inkelde yndrukken wer jaen fan de ekskurzje dy ’t forline Sneon nei Snits hélden is. Mei in bitreklik lyts tal dielnimmers waerd dan earst in bisyk oan it skipfeartmuseum brocht der ’t de concierge, de hear Wal üs, foar safier de bijskriften noch net düdlikernóch wiene, in taljochting joech by de foarwurpen. Wy kinne net oars sizze: museum is op in treflike wiz& ynrjochte jowt der by in ryk forskaet fan alles hwat op de skipfaert, binammen dan üt it forline, bitrekking hat. De modellebouwers Ander de leden koene hjir it hert ris op- helje, alteast hwat de êlde skipstipen oan- giet. Wy hiene it al oer in ryk forskaet en derom mar in greep: der wie in büten- gewoan moaije kolleksje silveren bekers dy ‘t as prizen forhurdsyld wiene. Dit is al hwat oars as de waerglêzen dy ’t mannich syl- foriening tsjintwurdich forsile lit. Wy hawwe ris in priisütrikking bywenne (net yn War kum!) der ’t in priiswinner syn sawnde waerglês yn üntfangst naem. „Dan hawwe Jo alle dagen moai waer!” wie it kommentaer ïan de foarsitter. De boppfordjipping wie as êldheitkeamer ynrjuchte, De opstelling en taljochting wiene wer yn oarder. Dochs makke it gehiel op üs hwat in iensidige yndruk en wy leauwe dat de foarkar fan de konservator hjir net frjemd oan is. Der wie n.l. in great part fan de biskikbere romte oan it diggelguod üt ’e terpen wijd. Op himsels prima forsoarge, mar neffens üs moast dit alles net sa oerhearskje. De oare foarwurpen, dy ’t der wis ek wêze mochten, kamen der troch wol ris hwat op it twadde plan, Ta biilüt waerd dan noch in bisyk oan Hoe verder de oorlog achter ons komt te liggen en hoe meer onze herinneringen aan de verschrikkingen van die donkere jaren verbleken, des te maeilijker wordt het, ons weer helemaal in te leven in die gevoelens van vreugde en dankbaarheid, die wij bij de be vrij ding hebben ondergaan. En toch is het nodig, dat ons volk van tijd tot tijd blijft! stilstaan om zich de dagen van tegenspoed te herinneren, om zijn doden te eren en in dankbaarheid allen te herdenken die voor zijn vrijheid het leven lieten. Onze herinneringen mogen vervagen, maar onuitwisbaar is het feit dat tienduizenden geallieerde soldaten in. de strijd om onze vrijheid sneuvelden en in onze bodem begraven liggen. Op tientallen kerkhoven staan de witte stenen met hun ontroerende opschriften om ons te herinneren aan een ereplicht, die wij destijds op ons na men en die niet ophoudt te bestaan, al ver geten wij zo gauw. Hebben wij ons destijds niet plechtig voor genomen néüt te vergeten wat zij, die hier begraven liggen, voor ons gedaan hadden? En hebben wij toen niet gesproken van eeuwige dankbaarheid? Het is niet moei lijk die belofte thans in te lossen. Klaproos dag nadert, de dag waarop wij de doden uit de oorlog herdenken. De dag ook, waarop door het gehele land een collecte wordt gehouden, welke het o.m. mogelijk moet maken om na bestaanden van hier begraven geallieerde sol daten in staat te stellen de graven van hun dierbare doden te bezoeken. Ieder jaar komen door bemiddeling het Nederlands Oorlogsgraven Comité hon derden van die nabestaanden naar ons land om troost en berusting te vinden in een bezoek aan het verre graf. Een simpele daad van dankbaarheid en piëteit, die mogelijk gemaakt wordt door de gaven van het ge hele Nederlandse volk, dat op deze manier zijn erkentelijkheid ten opzichte van zijn be vrijders kan tonen. Het is toch niet te veel gevraagd, eenmaal per jaar onze „eeuwige dankbaarheid” te tonen door een geldelijke bijdrage aan de Klaprooscollecte, of door ons pp te geven als collectant of colleatante om ook op die manier de collecte te doen slagen. Laten wij dus op 14 November a.s. alles doen wat in ons vermogen ligt, om een even te maken en voort te allen een klaproos dragen als symbool onze dankbare verbondenheid met onze alliëerde vrienden. Zondag 15 November 1953 Workum (R.K.) Voorm. 7.30 uur Vroegmis. 10 uur Hoogmis, ’s Av. 7.30 uur Lof. t (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds D. J. Spaling. Nam. 5 uur ds E. J. Beker. ds R. Hofman Na Appingedam en Groningen valt in het Noorden thans Leeuwarden de eer te beurt om de tentoonstelling „Kunstenaars Helpen” te ontvangen. In de bovenzaal van zal namelijk van 14 tot en met 23 Novem ber a.s. een gedeelte worden geëxposeerd van de meer dan 1200 kunstvoorwerpen die door de Nederlandse en ook vele buiten- lanse beeldende kunstenaars werden ingezon den om als prijzen te dienen voor de door eerstgenoemden georganiseerde grote loterij ten bate van het Nationaal Rampenfonds. Als manifestatie van kunstzinnige aard is deze verzameling schilderijen, beeldhouwer- ken, grafiek, edelsmeedkunst en andere toe gepaste kunsten een bezichtiging ruimschoots waard. Wanneer men dan nog weet, dat de gehele opbrengst van deze expositie ten goede komt aan het Nationaal Rampenfonds, dan is het wel zeker dat zeer vele inwoners uit Leeuwarden en omgeving de Kunstenaars wil len helpen, door „KUNSTENAARS HELPEN” met een bezoek te vereren. uur ds P. E.

Friso nl | 1953 | | pagina 1