St. Nicolaas Circus „Strassburger" FOTO WEDSTRIJD ERFSKIP— WORKUMER KRANT en Waardebonnen van totaal enkele honderden guldens en de 100 Edammer kaasjes als troostprijzen Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen Zuidwesthoek van Friesland IJEME DE BOER, Autoverhuur H. Walinga, Administrateur OUDEGA (W) Ontheffing Winkelsluiting Doe mee aan au de Fotowedstrijd van de W. W. Vrijdagavond honderd en zoveel aantrekkelijke prijzen Formulieren voor inzending zijn minstens een week voor St. Nicolaas bij de deelnemende Winkeliers verkrijgbaar, maar elk willekeurig stuk papier mag natuurlijk ook gebruikt worden. Het spreekt haast wel van zelf, dat naam en adres van inzender duidelijk vermeld moet worden en toch blijkt elke keer weer dat dit wel eens vergeten wordt. S.V.W. AGENDA BEL 170 Zaterdag 21 November 1953 No. 46 76ste Jaargang Dit nummer bestaat uit twee bladen Leden van de Workumer Winkeliersvereniging zijn in de volgorde zoals zij wonen van Zuid, Bagijnestraat tot Noord WARKUMS iiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinuN 8 uur Kantoor geopend: Zaterdags- en Maandagsmorgens van 9—12 uur De cijfers voor de naam geven aan: de nummers van de foto’s welke in de etalages te vinden zijn. Bij de oplossingen 25 W.W.-zegeltjes plakken, achter elk nummer de plaatsnaam invullen met een slagzinnetje en U maakt kans op één van de Deskundige behandeling van Uw Boekhouding en Belastingzaken Voor de origineelste, mooiste of kunstzinnigste oplossingen nog extra- prijzen. in Hotel „De Wijnberg” OP TELEVISIE Hoe meer oplossingen, hoe meer kansen op de Ik freechje oan Sinterklaes 'n Mondharmonika of ’n Blokfluit üt ’t HÜs mei de Noatebalke to Suits Vijf en twintig W.W.-zegeltjes, Een slagzin van een paar regeltjes, Twintig dorpen of steden goed gezocht, Bij de Workumer Winkeliers voordelig gekocht Bovendien, daar kunt U tegen: Een hartelijke milde prijzenregen! Hwat soe ik graech sa'n moaije Accordion of Gitaer ha wolle üt ’t Hüs mei de Noatebalke to Snits. Fryske Brief XXV11. It docht my altyd opnij wer goed en earlik wier sein in bytsje greatsk, as ik hear of lés dat in eigen- of aid-Warkumer eat bütenge- woans prestearre hat. Spitich genöch bard soks nou just net sa faek. Hwat net sizze wol dat de Warkümers sa goed net by de tiid of minder warber binne dan hwa ek. Mar it leit him almeast hjiroan, men heart alles net. Foral hwat oangiet de fild-Warkumers. It is meast al sa, hja binne it berteplak forgetten en it berteplak barren Lokkicb is soks net mei allegearre it gefal. Men fynt jit altyd noch in hiel bulte aid-Warkumers dy ‘t meilibje mei it wol en wé fan bar berteplak; En, dy ’t al wenje hja al jierren yn ‘e frjemdte, dochs it aide skiere lan net forjitte kinne en warber binne yn de striid foar de memmetael. Forline wike, fornijden de kranten üs oer in bilangryk en wichticb stik wurk hwat üs aid stedgenoat, Pref. Dr. J. Jansen, nou to Utert, ré krige hat. In stik wurk, hwat troch de minsken dy ’t der oer oardielje kinne, tige beech oanslein wurden is. Nei jieren fan sneupen en rêstleas bodzjen, is it him slagge en fyn de meldijen fan sahwat alle Gysbert lieten. Noch krekt ien is der tosiik. Ta de kennisse fan de Gysbert Japiks wurken is dit in greate stap foarüt. Ut de forslaggen fan de gearkomste hwer ’t pref. Jansen syn wurk taljochte en hearre litten hat, blykt dudlik dat de oanwêzigen der tige opteinoerwiene. Sabislüt de Ljouwerter krante it forslach mei: „De joun wie samar om en de oanwêzigen hawwe twaris mei lang en IQd hanklap pen de ynlieder tank brocht for syn moaije en mei geast en gloede foar- brochte lêzing dy it nei mear - yn dit gefal it kommendeboek - smakke“. Hjir hawwe wy opnij in biwiis dat dochs net alle Friezen om ütens, foar it aide Heitelan forlern binne. Fryslün mei en kin greatsk wêze op dizze, greate soan. En wy? Wis pref. Jansen, ik doar it oan om jo, nammens de eigen en aid-Warkumers fan herte lok to winskjen mei hwat jo birikt hawwe. Us tank foar hwat jo diene foar Fryslün en de Friezen. Mar hoppe alles binne wy der bliid mei, dat jo it net yn striid achtsje mei jou weardichheit as Heechlearde Hear, om üs memmetael to brüken der hwer it pas jowt. Litte forskate fan üs lanslju yn it aide Heite lan, in foarbyld nimme oan jo. Jit ien winsk prefester: Miskien soene jo de tiid der wolris for fine kinne en lit üs yn Warkum jou wurk hearre. En miskien, (ja allegearre miskien) soe it dan kinne, dat as der hwat fan de net „al to hege“ tagongs- priis oerbliuwt, jo dat taskikke oan in forieniging of ynstelling yn jou berteplak. Mei in stevige hün, Jins FRISO. Alle W.W.-leden geven graag de benodigde zegeltjes, doch de kruidenierszaken beginnen daarmee van Maandag 23 November af. Vraagt om de zegels tot op de laatste dag toe, want er is ruim voldoende voorraad. Heibel yn it stedhüs 5 >3) Verschijnt eenmaal per week OFFICIËLE MEDEDELINGEN NOORD D 61 met en zonder chauffeur enz. 20. ver- de vrijheyt BURGERLIJKE STAND Gemeente Workum KERKDIENSTEN PLAATSELIJK NIEUWS da P. E. van Advertentietarief: 7 cent per tn.m. Advertenties van buiten Friesland 9 ct.' per m.m; Contracten volgens algemene regeling op it .hevig G. Tjalsma, Manufacturen F. van Duinen, Textilia fa. Romkema, Rijwielen—Radio O. S. Dijkstra, Galanterieën J. Dijkstra Wz., Levensmiddelen Gebr. Flapper, Herenkleding G. L. de Jong, ’t Handwerkhuis fa. E. J. Robijns, Woninginrichting 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. Abonnementsprijs: f 1.10 pêr kwartaal per post f 2.40 per halfjaar OUDERAVOND HERV. ZONDAGSSCHOOL VERENIGING Woensdagavond om 8 uur werd het Jaarfeest in Réhoboth gevierd. Nadat de voor zitter met het lezen van enkele Bijbelver zen en gebed een kort openingswoord ge en Drukkerij Herenmodehuis Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedige opgaaf! Jun. B Hielpen 1Workutn 1 Vertrek per fiets 1.50 uur Jun. I! Bolswardia 2Workum 2 Vertrek per fiets 2.30 uur Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens, familieberichten desnoods Vrijdagsmorgens voor 10 uur 4e klas K.N.V.B. Workum 1Leeuw. Zwaluwen 1, aanv. 3 uur 2e kl. A de Kooi 4Workum 2 Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten uur Eerw. Heer Lammertsma van Oosthem. Nam. 2 uur ds L. Luteyn van Tjerkwerd. Staveren (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds B. J. Riemersma, Nam. 2,15 uur ds T. W, Dekker van Hetnelutn. uur en nam. Uitgave van: Pa. T. GAASTRA Bz. Boekhandel en Drukkerij, Workum fa. R. Gielstra, Levensmiddelen fa. H. P. Nauta, SmederijIjzerwaren fa. Abbring Hjngst, RadioRijwielen enz. S. de Vries, ’t Warenhuis fa. Brandenburgh, Drukkerij C. Gorter, Horloges enz. Gaastra’s Boekhandel J. Sikkes, Burgemeester en Burgemeester en Wethouders van Workum maken bekend, dat zij besloten hebben, aan alle winkels op Zaterdag 28 November a.s. ontheffing te verlenen van het bepaalde in Artikel 2 sub c der Winkelsluitingswet 1951, met dien verstande, dat de winkels op die dag geopend mogen blijven tot ’s avonds 9 uur. Workum, 18 November 1953. wethouders voornoemd, J. RUSSCHEN De Secretaris, VAN DER GOOT S-V.W. NIEUWS Workum 2—IJ.V.C. 2: 2—0. Van het vastgestelde programma vielen Za. terdag j.l. door de regen heel wat wedstrijden af. Het sportpark was echter in behoorlijke conditie, waardoor bovengenoemde wedstrijd gespeeld kon worden. Begrijpelijk dat de regen invloed had op het spelpeil. Workum was iets sterker en het gelukte de thuisclub voor de rust eenmaal te doelpunten. Na de rust speelde IJ. V.C. sterk op de aanval, doch de voorhoede was niet schotvaardig. In deze tweede helft kwam het succes nog eenmaal voor Workum. De wedstrijd eindigde in de duisternis, Workum had twee belangrijke puntjes binnen.t 11 WORKUM. Met de door B. en W. ver leende ontheffing van de Winkelsluitingswet op volgende week Zaterdag 28 November komt het prachtisch voor de zakenlui hier op neer, 'dat zij hun winkels van Vrijdag 27 November tot en met Vrijdag 4 December tot 9 uur ’s avonds geopend mogen hebben. Fré de Boer, Manufact.Confectie enz. Haye van der Werf, Levensmiddelen J. R. de Ji'ong, Adm. W. Mundt, Manufacturen S. R. de Boer, De Noorderbazar fa. Hunia Kemker, Drukkerij Gebr. Flapper, Herenkleding v. d. Meer aan en van een prettige samenwerking. Hij complimenteerde hem in opdracht van het N. Z. V., die hem één der beste medewerkers noemde. Persoonlijk is hij blij dat de Haan, evenals hijz-lf het mooie Zondagsschool.werk, dat toch feitelijk Gods werk is, met zoveel genoegen mogen doen. Ten slotte liet de voorzitter nog een bij drage horen over hun werk op de Zon dagsschool, waarin hij liet uitkomen, dat het reeds meer dan 150 jaar uitgevoerd wordt. In vroegere jaren werd ook lees- en schrijf- les gegeven, doch dit is niet meer nodig. Toch heeft de School reden van bestaan: het is o.m. een voorportaal voor de kerk. Nadat de voorzitter een kort slotwoord ge sproken had, waarin hij de medewerkers en alle aanwezigen voor hun tegenwoordigheid dank gebracht had en de Avondzang ge-ongen was, sloot de ere-voorzitter, de heer P F. de Boer, deze goedgeslaagde e” flink be zochte Ouderavond, met dankgebed. Telefoon Redactie en Administratie 45 Postrekening 82259 Zondag 22 November 1953 Workum (R.K.) Voorm. 7.30 uur Vroegmis. 10 uur Hoogmis, ’s Av. 7.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds E. J. Beker. (Jeugddienst.) Nam. 5 uur ds E. J. Beker. (Doopsgez.) Voorm. 10 uur ds R. Hofman (Geref.) Voorm. 9 uur en nam. 2 uur ds H. C. Endedijk. (Bapt.) Voorm. 9.30 uur ds B. Fabrie. Heidenschap (Herv,) Voorm. 9.30 uur Eerw. Heer W. Postma. Nam. 1.30 uur ds E. J. Beker (Jeugddienst). Ferwnude (Herv.) Nam. 1.30 uur ds P. E. van Ooijen. Gaast (Herv.) Voorm. 9 uur Ooijen. Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 ’s av. 7.30 uur ds H. Altena. (Doopsgez.) Voorm. 10 uur Mevr. Nielsen van Warns. (Geref.) Voorm. 9.30 uur Leesdienst. Nam. 2 uur ds Ferwerda van Gaastmeer. Koudum (Herv.) Voorm. 9,30 2 uur ds J. Brouwer. (Doopsgez.) Geen dienst. Melkwerum (Herv.) Voorm. ,9.30 uur ds A. J. Schneider (H.A.) Nam. 2 uur ds A. J. Schneider (Dankz.) Warns (Herv.) Voorm. 9.30 uur en sproken had, las de secretaris, de heer G. Hobma de notulen en een jaarverslag voor. Hij was tevens aan de beurt van aftreding, doch werd bij acclamatie herkozen. Mej. A. v. 'd. Akker liet een verslag-op-rijm horen over de financiën. De avond werd afgewisseld door samen zang uit de nieuwe liederenbundel der Zon dagsschool, met royale tractatie en „last not least” door de muzikale 'omlijsting van een aardig gezelschap, bestaande uit een 5- tal (jonge) dames en 2 heren, die al eerder iets van zich hebben laten horen en vrij zeker nog wel eens op de planken zullen verschijnen! Verder hield juffr. Visser een mooie telling, met gebruik van het z.g. flanelbord en gaf mej. Jr. Faber een voordracht ten beste. Een drietal dames en één heer brachten een een-acter ten gehore. De beide roddelende buurvrouwen deden het publiek bijna hui veren door het noemen van een „Bèrne- kopke”, wat later geen kinderhoofje doch een doodgewoon kinder.theekopje bleek te zijn. Het hoogtepunt van de avond was gelegen in het feit, dat de heer L. de Haan zijn 35-jarig jubileum als Zondagsschool-onderwij-,’ zer vierde. Mej. A. v. d. Akker deed hem en zijn vrouw op het podium verschijnen en sprak een korte rijm-speech uit, de wens uitsprekende dat de Haan het prachtige werk nog jaren zou mogen verrichten Namens het personeel werd hem een lamp aangeboden, terwijl Mevr, de Haan met een bloemstuk werd vereerd. De heer de Haan was verrast en bewogen en zei dat het voor hem een grote vreugde was dit mooie werk in dienst van zijn Zender te doen. Ds. Beker sprak namens de Kerkeraad en begon met te zeggen dat de redenaars-capa- citeiten van de heer de Haan bekend zijn, doch spreker zou zich willen bepalen door de klem te leggen op het feit dat de Haan deze tak van kerkelijke arbeid als een roe ping aanvoelt. Hij meent dat het hem, hoe wel hij het uit liefde doet, toch soms zwaar zal zijn gevallen en wenst hem, onder aanbie ding van een envelop met inhoud, welke zeer zeker voor het Zondagsschoolwerk zal worden aangewend, in de toekomst Gods Zegen toe. De heer de Haan antwoordde dat dit inder daad het geval zal zijn en erkende dat het hem soms wel moeilijk was gevallen, doch hij was altijd trouw op zijn post gebleven. Zelf had hij als kind een zegen op de Zondagsschool ontvangen en hij meende ge roepen te zijn zich geheel aan dit werk te moeten geven. öok de heer R. F. de Boer feliciteerde hem en de districts-secr. de jieer H. uit Molkwerum sloot zich hierbij gewaagde Van 13 tot cn met 19 November 1953 Geboren: Trijntje, dv Auke Venema en Johanna Wouda; Jozef Johannes, zv Rein Miedema en Wilfrida Tecla Kramer. Gehuwd: Willem Rinsma, 36 jr. te Augusti- nusga en Trijntje de Witte, 26 jr te Wor kum; Johannes de Vries, 28 jr te Sneek en letske van der Meulen, 25 jr te Workum. Overleden: Geen. Wy fiere us lezers yn gedachten werorn nei it jier 1738. Der sil op de 13e Jannewaris troch de magistraet en inkelden ut ’e froed- skip yn it stedhüs to Warkum in forpachting hSlden wurde fan d® büten- en binnen tol en fan inkelde stedsbrêgen, sa 'as dat yn dy tiden wol faker barde. Under de gading- makkers dy ’t yn de riedseal byelkoar kom men binne, treffe wy ek de keapman Lolle Nauta oan, in man fan kwisekwansje dy ’t der aerdich waerm by sit. It is him lang net nei ’t sin dat der net mear program stiet hwant by freget mei in toornig gemoet” oft de stedsslüs en de her- berch ünder it stedhüs net forpachte wurde sille. De boargemaster, Auke Schaafsma, ant- wurdet him dat dit net de bedoeling is. Mar nou binne de rapen gear hwant wy leze yn it proces verbaal dat hy „met een hevig gemoet is uytgevaren, seggende: dan heb ben wy hier niet te doen, ik protestere daar tegens en bied voor het Raadhuys drie- hondert gulden. Sal men hier de burgers al haar regten en privilegiën benemen, soo syn wy slimmer 'als de slaven in Turkiën.” Hy wie fan miening „dat de ingesetene hier wierden verdrukt en ’t regt en als met de voet getreeden.” De boargemaster dy ’t sok dwaen fansels min panstie, woe him it swijen oplizze en sei: „soo gij iets te seggen hebbe, kunt gij Sulx brengen ter plaatse daar ’t behoort.” Tink nou net dat Nauta him hjir troch ynkommedeare liet: „ik swijge hier niet voor U noch niemant.” Dochs koe it spul troch gean mar sünder resultaat: op de earste twa percielen waerd gjin bod dien. De atmosfear wie laden en de tahearders bigounen lüd to razen en to roppen. Nauta sette nei büten ta en bisocht de skare, dy ’t foar it stedhüs to heap roun wie, tsjin it steds- regear op to setten. It mei in wünder hjitte, sa léze wy yn it verbaal dat „soodanige en ongehoorde taal tegen Syn wettige overheyt” gjin oproer ünder de mannichte brocht. N

Friso nl | 1953 | | pagina 1