7 naar al die Ansichtkaarten van Friesland WORKUMER KRANT O, kom kijken er eens Pypskoft Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland F A A IJEME DE BOER, Autoverhuur Ontheffing Winkelsluiting EFKES BEL 170 S.V.W. AGENDA Zaterdag 28 November 1953 No. 47 76ste Jaargang Dit nummer bestaat uit twee bladen NOORD D 61 IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIN Brandstoffen voorziening V. FRISO. B. L. V. D, Hoewel niet strikt noodzakelijk zijn er bij elke winkelier een aantal formulieren voor de oplossing, maar vraag erli efst niet meer dan U werkelijk nodig hebt. en Uw wandeling langs de W.W.-zaken zal meteen een aardig reisje door de Friese steden en dorpen zijn, terwijl er mooie prijsjes en bovendien een honderdtal kleine Edammertjes beschikbaar zijn gesteld. Fryske Brief XXVII. - Alle gemeenten binne lang sa lokkich net as Hynljippen, hwer ‘t noch wenningen to oer binne. Oer it algemien is ‘t krekt oarsom, fieisto koart hüzen. Foral yn, en om greate stédden hinne, en net to forjitten de yndustrie „centra’s” moat it slim wêze. Hwer ik net mei sizze wol dat op it plattelan alle minsken in bihoarlik ünderkommen hawwe. Soks hat in jiermanich lyn wol ütwizing dien, doe ‘t in mem fan in stik of fjouwer flif bern, it krot hwer ‘t hja yn wennen, yn ‘e bran stutsen hat, om sadwaende hwat betters to krijen. Hwat it minske die, wie fansels rjocht forkeard en strafber. Hja hat dan ek boete moatten foar hwat hja misdie. Om nou, sa foar en nei mei de finger neiwizen to wurden as „it wiif dat sitten hat om ‘t hja har hüs yn ‘e bran stiek.” Sa giet it nou ienkear op ‘e wrald. Hoe en hwerom hja ta dy „mis”died kaem prakkesearret men leaver mar net oer. Wy, jimme en ik, wy dy‘t sa ryk en sa lokkich binne in eigen dak boppe de holle to hawwen, tinke wy wolris oan it leed en it lijen fan hünderten, miskien wol tüzenen-fan üs meiminsken dy dat net hawwe? En nou praet ik noch mar net ienris oer al dyjingen dy ‘t libje yn kelders; op senders of yn keammerkes, hwer ‘t hja jouns earst it bytsje husrie noch oploegje moatte, foar ‘t hja lizzen gean kinne. Né, ik haw it nou net oer it bütenlün mar oer üs eigen lyts lantsje. Noch mar krekt lyn kaem ik by minsken yn in stêd, „in het westen des lands.” Hja hawwe noch trije bern yn ‘e hüs en fjouwer troud. Doe ‘t ik der kaem sieten der tafallich ek in soan mei syn frou en twa bern. len fan trije en ien fan oardeljier. Nei ‘t wy de saken hwerfoar ik kommen wie, ófhannele hiene, kaem it praet op de krapte fan wenningen En doe krige ik it forhael to hearren „De jongelju dy ‘t der sieten, wiene in jier of flif troud en fjouwer by har aldelju ynwenne. Mar it akkedearre net tusken mem en dochter. Alle dagen rüzje. En doe ’t de dochter yn in ynrjochting lei hwer ’t har jongste berntsje berne waerd, (de soan en it aldste bern wiene by syn aldelju yn ‘ekost) hie de mem it hüsrie yn in pakhüs opslaen litten. In wike letter kamen de jongelju for de tichte doar. „Net er wer yn" hie de mem sein. By syn heit en mem yn koe net. Lokkich founen hja ünderdak by goekunden. Mar nei in healjier rekken dy nei in oar plak en stiene de jongelju op strjitte. Sa swalkje hja nou al hast in jier fan de iene nei de oare. Hjirindei ite, dan wer ien of twa dagen by in oar. De beide bern wurde jouns by pake en beppe op bêd brocht en hy en sy In pear nachten yn‘e wike sliepe hja op it pelysjeburo. Soms yn in loasjemint, soms yn in hok of skuorre of hjir of der op in souder. Alles fleane hja óf om in hüs, mar neffens de offisjeele ynstansje dy‘t der it sizzen yn hat, binne hja noch net oan bar. Der binne noch slimmere gefallen as harres. Tink ris ta. Immen yn itselde plak hwat ik bidoel, in man, dy ‘t nei ik miende helpe koe, en oan hwa ik dit gefal foar lein hie, sei: ,,‘t Sil meiit soarteek wol wêze dy mem en har dochter. Net folie brets tink". ‘k Hie dy keardel wol oanfleane kinnen. Net folie brets, hie er sein. Dy jongelju dy ’t nachts omswülkjenei en dy stumperkes fan bern? Allegearre ien soarte? Utfaechsel? In soarte hwat net oars wol De pinne trillet my yn ‘e han as ik tink oan dizze swalkers en safolle, mear fan har „soarte". As ik tink oan de tsjustere dagen foar Krysttiid, dy ‘t op 'e kommende wei binne. Oan it waer hwat wy to wachtsjenbinne, kjeld,froast, snie miskien. En dan to witten dat er minsken om üs hinne libje, dy ‘t Göd tankje as op tsjustere en kalde jounen, de doar fan de cel foar harren iepen giet. Dat hja ütit djipstfan har moed sizze kinne Godtank al wer foar in nacht in dak boppe de holle en in plak om to sliepen. Kalkbemesting op bouw- en grasland Verschijnt eenmaal per week Uitgave OFFICIËLE MEDEDELINGEN met en zonder chauffeur enz. 20. PLAATSELIJK NIEUWS EEN GOEDE RAAD viel op het opschrift op de volgt itna voor voordelig (Advertentie.) Totaal Advertentietarief: 7 cent per m.tn. Advertenties van buiten Friesland 9 ct. per m.m. Contracten volgens algemene regeling men, dan i op minderwaardige grassen, de zuurgraad, dan ont- een die de de financiële eierkolen^ eventueel 13. 14. 18. 19. 15. 16. 17. Maar aanval ge- op- 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. Hl. 11. 12. Abonnementsprijs: f 1.10 per kwartaal per post f 2.40 per halfjaar i 0—2 0—2 1—1 1-1 0—2 2-0 2—0 0—2 0—2 0-2 6-14 1-1 0—2 1-1 1—1 2—0 0—2 0—2 2-0 0—2 2-0 9-11 van: Fa. T. GAASTRA Bz. Boekhandel en Drukkerij, Workum op ’t Noord en slagen. U vindt Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedige opgaaf! Deelnemende winkeliers zijn G. Tjalsma, Manufacturen F. van Duinen, Textilia fa. Romkema, RijwielenRadio O. S. Dijkstra, Galanterieën J. Dijkstra Wz., Levensmiddelen Gebr. Flapper, Herenkleding G. L. de Jong, ’t Handwerkhuis prijsverschil aanbeveling fa. E. J. Robijns, Woninginrichting fa. R. Gielstra, Levensmiddelen fa. H. P. Nauta, SmederijIjzerwaren fa. Abbring Hingst, RadioRijwielen enz. S. de Vries, ’t Warenhuis fa. Brandenburgh, Drukkerij C. Gorter, Horloges enz. Gaastra’s Boekhandel en D. G. TjalsmaIJ. Bakker D. Mulder—P. Kerkstra D. KramerS. Smid J. NijeuhuisJ. Homstra D. SeeklesA. Hoogeveen J. DijkstraA. Hornstra J. SteigingaJ. Munniksma A. v. DijkA. Algra J. MolenaarR. Bergsi Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens, familieberichten desnoods Vrijdagsmorgens voor 10 uur Drukkerij ondanks het verdient het gehalte te kopen, omdat hierin nogal belangrijke Verschillen kunnen voorkomen. Snwk. Totaal Workum 4 Koudum 3 G. de BoerP. Lycklema J. WiersmaW. de Boer Tj. Dijkstra Jzn.W. Haytema U. v. d- MeerIJ. Smid Sj. Wiersma—Tj. Folkertsma W. de VriesJ. v. d. Meer Jac. v. d. MeerIJ. Couperus W. Schaafsma Jr.R. Roskam P. Nauta—H. v. d. Werf J. VrolijkP. Schaper Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten Q.V.C. 1Workum 1. Vertrek per bus om 1.45 uur. Supporters kunnen zich opgeven. Workum 2—De Kooi 4 Aanvang 3 uur. Makkum 2Workum 3. Aanvang 2.30 uur. Jun. A Bolswardia 1—Workum 2. Vertrek per fiets om 2.30 uur van de Markt. Jun. B Workum 2H. J. S. C. 1. Aanvang 3 uur. J. Sikkes, Herenmodehuis Fré de Boer, Manufact.Confectie enz. Haye van der Werf, Levensmiddelen J. R. de Jiong, Adm. W. Mundt, Manufacturen S. R. de Boer, De Noorderbazar fa. Hunia Kemker, Drukkerij Gebr. Flapper, Herenkleding Telefoon Redactie en Administratie 45 Postrekening 82259 DAMMEN Op 13 November j.l. ontving onze dam club „O.G.” een 2O.tal spelers uit Koudum om de eerste wedstrijd voor de bond te spelen. Hoewel de voorzitter direct al niet erg optimistisch was over de uitslag, zal hij toch niet verwacht hebben dat Workum zo’n nederlaag zou moeten lijden. Het vierde tiental liet het tenminste maar raar liggen met slechts twee winnaars en twee remises. De volledige uitslag was als Workum 3 Koudum 2 Tjerkstra—W. v. d. Molen al even vol met serviezen in elke soort en glaswerk voor elk doel en dan in houtwaren, zoals rooktafels, naaiboxen, borstelhangeraj schilderijen, schemerlampen enz., b.v. een leuk Delfts blauw schemerlampje met kap voor 2.95 en een scheerdoos reeds voor 2.75 of een etui met 6 theelepeltjes door en door vlek vrij 1.95. En wat een collectie tasjes en andere leder, waren en natuurlijk de Sola.artikelen en cas settes en nog honderden andere artikelen, doch te veel om op te noemen. Ik geef 'U dan ook de goede raad: ga voor Uw St. Nicolaas inkopen een kijkje nemen in de NOORDERBAZAR en >t GESCHENKENHUIS U zult goed en er wat U zoekt. NIEUWS S.V. „WORKUM” Uitslagen van Zaterdag 21 November: Workum 1Leeuw. Zwaluwen 1: 23; De Kooi 4 Workum 2: 62; Jun. B Bolswardia 2Workum 2: 13. Workum 1Zwaluwen: 23. Geen minuut nadat de bal aan het rollen gebracht was, beleefde het vrij talrijke pu bliek al de sensatie van een strafschop. Bij een snelle open aanval op het doel der Leeuwarders, wist een der backs niet betel te doen, dan royaal zijn hand op te steken en de bal uit het beruchte gebied te slaan. Tiemcn Boersma die anders meestal op- onfeilbare manier het vonnis voltrekt, miste ■’chter de juiste richting en schoot naast. De gasten ontkwamen daardoor aan een zeker schijnende achterstand en schenen kracht te putten uit dit meevallertje. Want er werd een krachtig offensief daarop ingezet, waar bij de verdediging van Workum een tijdje on. der hoge druk kwam te staan. Vooral de snelle linksbuiten, bleek over een hard schot te beschikken. Toch bleef de defensie van de thuisclub aanvankelijk stand houden en ver streek de eerste helft met wisselende kansen. Maar aan weerskanten ontbrak het bij de aan de juiste afwerking. Tien mi nuten voor de rust was een harde kogel van links, van Goslinga te machtig. Wel wist hij dit schot te stoppen, doch de terugspringende bal kwam juist voor de voeten van midvioor Weijers terecht, en toen had van Goslinga geen schijn van kans meer. Voor de rust bleef deze stand onveranderd, maar na de hervatting was de balans al weer spoedig in evenwicht. Over de linker vleugel kwam de thuisclub voortdurend ge vaarlijk opzetten, door de nu beter spelende middenlinie. Het succes kwam van de voet van KI. Boonstra, wiens schot via één der backs in het net belandde. Maar de vreugde was van korte duur. Door een onverklaarbaar misverstand in de achterhoede van Workum, rolde even later de bal tergend langzaam, doch onbereikbaar voor de uitgelopen van Goslinga in het doel. Maar ook deze voorsprong was voor de Zwaluwen Van niet lange duur. Folkertsma die al menigmaal in de verdediging der gasten verwarring had gesticht, bleek juist iets sneller te zijn dan de Zwaluwen Keeper, toen ze samen op de bal afstormden, zodat laatstgenoemde het nakijken kreeg. In de volgende minuten faalde echter Workum haar overwicht uit te buiten. Da Vries miste al leen voor doel een prachtkans en Folkertsma schoot een keer juist naast. Maar het succes kwam, zoals dat meer gaat aan de andere kant. Een te ver opgedrongen verdediging was er mede de oorzaak van dat Weijers tegen het einde nogmaals zijn ploeg aan de leiding hielp. En in de resterende minu ten bleek, dat ze die ook niet meer zouden afstaan Daartoe was de voorhoede van Wor. kum in de laatste phase van de strijd te schotloos geworden. Toch was het een prettige en sportieve wedstrijd, van twee gelijkwaardige ploegen waarvan de uitslag met iets minder pech en gezien het spelbeeld ook zeer zeker an dersom had kunnen zijn. WORKUM. Deze week ging ik langs de winkels en stond voor de boordevolle Etalage’s van de NOORDERBAZAR en ’T GESCHENKENHUIS Nee, maar wat toch een verscheidenheid op alle gebied. Mijn oog deur: vrij entree, en ging dus even binnen en stond versteld van de grote voorraden welke hier zo overzichtelijk in de zaak aan wezig zijn en dan in zo verschillende prijzen en sortering. U ziet er b.v. een keurige keukenuitzet voor slechts f 48.50 of een wringer met garantie reeds vanaf f 33.95 en dan zoveel practjsche gebruiksartikelen. Ook viel mijn oog op 2 grote tafels vol met kleur en prentboeken enz., b.v. prent- boekjes 5 ct. 10 ct. en wat een keuze voor meisjes zoals theeserviesjes, poppen wagens, poppenkamers en -meubeltjes en pop pen in alle soorten. Celluloid popjes reeds vanaf 5 ct. of een stoffen popje voor 40 ct. enz. En dan dat sterke houten speelgoed. Ook de kleintjes van die leuke rammel- blokken of een houten kubus met plaatjes voor 75 ct. En voor de jongens de Mecano en Trix dozen of treinen op rails; b.v. een dieseltje op rails reeds voor 95 ct. En dan lie leuke tractors met wagen of kranen en auto’s; blikken auto’s vanaf 10 ct. en met vliegwiel dus zelflopend vanaf 40 ct. of voor knutselaars gereedschappen op kaart. Ja veel te veel om op te noemen. Heus er is voor ieder kind wat hij verlangt. Dok In de afdeling Gesohenkenhub is het Men verzoekt ons het volgende onder de aandacht te brengen: Met verwondering heeft de brandstoffen handel kennis genomen van de radio, en pers berichten, volgens welke Z.Exc. de Minister van Economische Zaken als zijn oordeel heeft weergegeven, dat er deze winter geen moei lijkheden zullen optreden bij de anthraciet- voorziening. Verder deelt Z.Exc. mede dat hij de al armerende berichten, die hierover de ronde hebben gedaan, niet in overeenstemming acht met de werkelijkheid. De handel vraagt zich met zorg af, waarom de Minister een dergelijke voorlichting geeft, daar het toch ook aan hem bekend moet zijn dat er een grote schaarste heerst aan anthra ciet. Dit is niet alleen in Nederland het geval; het is een Europees probleem. Waarom hiervoor de ogen gesloten en be richten gelanceerd onder het motto: „Vol doende anthraciet”, zo vraagt de handel zich af. Nauwelijks 'enkele weken geleden zijn op het Ministerie van Economische Zaken be sprekingen gevoerd over de vraag, hoe re gering en handel het publiek zullen voor houden, dat bij het stoken yan vaste brand stoffen onherroepelijk een verschuiving moet plaats vinden van anthraciet naar de minder gewilde soorten. De handel doet alle moeite om via deskundige organen het publiek op de hoogte te brengen van de financiële voor delen bij het stoken van gemengd met cokes. Laten we toestand beschouwen zoals die in werkelijkheid is en het publiek met klem aanraden naast anthraciet ook eierkolen en cokes te gaan stoken, 'hetgeen absoluut Tn hun eigen belang is. Dan is het söortenpro- bleem opgelost en de verbruikers zijn pok financieel hiermede geholpen, aldus de han del. Burgemeester en Wethouders van Workum maken bekend, dat zij besloten hebben, aan alle winkels op Zaterdag 28 November a.s. ontheffing te verlenen van het bepaalde in artikel 2 sub c der Winkelsluitingswet 1951, met dien verstande, dat de winkels op die dag geopend mogen blijven tot ’s avonds 9 uur. Workum, 18 November 1953. Burgemeester en wethouders voornoemd, J. RUSSCHEN De Secretaris, VAN DER GOOT Blijkens de uitslagen van het grondonder zoek zijn in Z. W. Friesland vele bouw- en graslandpercelen te zuur. Op te zure gronden gedijen de planten niet goed, ook niet wan neer de bemestingstoestand in orde is. Kali, fosfaat en stikstofbemestingen komen dus niet tot hun recht, zolang de zuurgraad niet deugt. In gronden, waarop het het gewas zich niet vlot en fris ontwikkelt is ook het bacterie- leven niet sterk. En aangezien de bodem bacteriën vele voedingstoffen voor opname door planten geschikt moeten maken, blij ven belangrijke hoeveelheden plantenvoedsel onaangeroerd in de bodem. Op graslanden, die te zuur zijn, kunnen de goede grassen zich niet handhaven en de grasmat bestaat dan dikwijls ook groten deels uit matige en Verbetert men nu wikkelt het gewas zich dus beter, dan heeft de bemesting een beter effect terwijl op grasland de goede grassen zich kunnen vestigen of uit breiden. Het is daarom van grote betekenis hieraan voldoende aandacht te besteden. Het middel om de zuurgraad der grond te verbeteren is kalk. Jammergenoeg zijn vrij wel alle kalkmeststoffen slecht oplosbaar, zo dat de resultaten van een kalkbemesting slechts langzamerhand zichtbaar worden. De beste tijd om kalk te strooien is dan ook de herfst. Gedurende de winter spoelt deze mest stof door de regen in de grond en in het volgende groeiseizoen profiteren de gewassen er reeds van. Vooral op grasland is het gewenst, niet te veel kalk in één keer te strooien. Geef niet meer dan 750 A 1000 kg kalkmergel p. ha. p. jaar. Meer kan er in een jaar toch niet oplossen en de rest zou schadelijk kunnen werken. Een volgend jaar kan zo nodig deze bekalking herhaald worden. Op bouwland kan men wel het dubbele, en soms nog meer geven. Bij de grond bewerking wordt de kalk door de gehele bouwvoor gemengd, waardoor het omzettings- proces zeer versneld wordt. Zijn er zware kalkgiften nodig, verdeel deze dan ook op bouwland .over twee of meer jaren. Bij het beantwoorden van de vraag, welke kalkmeststof gestrooid moet worden, spreekt de prijs een belangrijk woord mee. Twee kalkmeststoffen, die veel gebruikt worden, zullen wij nu, wat de prijs betreft, vergelijken. Hierbij laten wij allerlei nevenbestanddelen buiten beschouwing. Kalkmergel voldoet in de practijk goed, mits het voldoende fijn en voldoende droog is. De prijs hiervan is momenteel plm 'f 16.59 p. ton, franco boerderij. Deze stof bevat plm. 40 pCt. zuurbindende bestand delen, zodat de prijs per pCt. 4.1 cent be draagt. Nuttige nevenbestanddelen bevat deze meststof zeer weinig. Schuimaarde is een afvalproduct van de suikerfabrieken, dat behalve kalk ook nog een weinig organische stof, magnesium en vaak enige stikstof, kali en fosforzuur bevat. Natte schuimaarde wordt aangeboden voor plm. f 17.50 p. ton, franco boerderij. Per pCt, zuurbindende bestanddelen kost deze meststof 5.8 tot 6.5 cent. Droge schuimaarde kost per ton f 40.hetgeen overeenkomt met plm. 10 cent per pCt. zuurbindende, bestanddelen. Op verschillende gronden heeft men met schuimaarde betere resultaten bereikt dan met kalkmergel. Dit is waarschijnlijk volg van de nevenbestanddelen, name bespoedigen. Prefereert i schuimaarde, deze meststof

Friso nl | 1953 | | pagina 1